WEE Pi St L A II 1667-4867. 1807. Vrijdag, 25 Augustus. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Aclitste Saargang. Haarlemmermeer. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 13 tot en met 20 Augustus 1867. HAtRLIiMMERMEER, PRIJS TAN HET ABONNEMENT in het Jaar. f 6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) Heeft Haarlemmermeer tot heden veel pennen in beweging gebragtde teeken- of graveerstift daarentegen bleef rusten en geen kunstenaar had zijn talent nog aan eenige degelijke voorstellingder nieuwe gemeente ontleend gewijd. Wij maken er hun geen verwijt vanwant de stoffe ter bearbeiding heeft aanvankelijk ontbrokenja zelfs nu nog is zij schaarsch. Met dubbel genoegen dus zagen wij dezer dagen een proef- druk van eene allerkeurigste gravuredoor den heer C. Ed. Taureleene gravure, die, behalve als kunstprodukt, ook voor de geschiedenis eene blijvende waarde heeft, omdat zij de werkelijkheid geheel teruggevende bovendien het verleden door krachtige tegenstelling helder voor den geest brengt, en twee eeuwen als in een greep vertegenwoordigt. Wij zijn zeer met dezen arbeid van den heer Taurel inge- nornen en ons oordeel is even gunstig over het ontwerp als over de uitvoering. Voor hendie nog niet in de gelegen- heid waren de proefplaat te zien willen wij hier een korte schets er van geven hen intusschen opwekkende om vooral zoodra mogelijk een kijkje te gaan nemen bij den heer J. van der Poel, aan het Kruisdorp te Haarlemmermeer, of bij de heeren J. H. G. van Heteren te Amsterdam, von Miin- chen te Haarlem, J. Schuitemaker te Purmerende, de Zwaan te 'sHage, Jac. Hazebroek te Leiden, en H. A. M. Eoelants te Schiedam. Wij klimmen bij onze beschrijving dezer allezins welgeslaagde voorstelling met den kunstenaar op van den grond der zaak, en doorloopen dus met hem de verschillende tijdperken en beelden van opkomstuitbreiding en bloei. De grondslag der prentverbeelding dan is 't Haarlemmermeervrij onstui- mig en spokende. Door de golven schemert ons het jaar 1667 toe. De wederzijden dier voorstelling verdienen alle aandacht. Immersterwijl men aan de linkerhand slechts vischwant en scheepstuig zietals het eenige waartoe de stormachtige wa- terplas nut wasaanschouwt men aan de regterzijde reeds het alles overwinnend stoomtuig en de symbolen van landbouw en veeteeltals gereed om den plas in bezit te nemen en rijke vruchten te doen opleveren. En daarboven verheft zich de welgetroffen beeldtenis van den wakkeren Jan Adriaensz. Leeghwatereen goed sprekend portret, dat in iedere woning binnen de gemeente Haarlemmermeer hangen moetals er raaar een greintje hart in den bewoner zit. Als opgerezen uit den vloedzien wij nu ter wederzijden van Leeghwater, het Kruisdorp en Nieuw-Vennep, keurig geschetstlevendig gestoffeerd en zich alleraangenaamst aan het oog voordoende. Hooger blikkende, ontmoeten wij eene fraaije afbeelding der Badhoeve op zeer eigenaardige wijze als het ware omlijst door vignetlen, voorstellende de school, eene oud-bollandsche boerderij een noord-hollandsche stulpeen noord-brabandsche tas. In de hoeken spreken ons de zinrijke wapens van pol der en gemeente toehetGoud uit Schuim en Area uit Baren. We zijn nu gaandeweg opgeklommen tot het bovendeel der kunstplaat. Daar nu prijkt het nieuwe raadhuis der gemeente in vollen glansen te midden der zonnestralen, die hun licht er op werpen, schittert ons het jaartal 1867 tegen. Ook hier heeft de vernuftige kunstenaar zijn taak en zijn onderwerp beide uitmuntend goed begrepen. De voorstelling van het raadhuis toch staat niet alleen niet op zich-zelveneenter eene zijde is het stoomtuig de Lynden afgebeeld het onmis- baar werktuig tot behoud tot beveiliging van den polder, en daar tegenover aanschouwen wij het fort Schipholde krachtigestilzwijgende vermaning tot bedachtzaamheid tot weerbaarheidtot mannelijke verdediging van den duur ge- kochten grond. Ziet daar onze schets met de pen van hetgeen de teeken- stift en graveernaald des heeren Taurel zoo schoon veraan- schouwelijkt heeft, voltooid. Uit onze beschrijving zal, hopen wij, voldoende blijken, dat deze kunstplaat door hetgeen zij zoo getrouw voorstelten door hetgeen zij te denken geeft tevens, eene wezenlijke, eene blijvende, eene dubbele waarde heeft. Wij herbalenzij moet ten sieraad in iedere woning worden aangetroffenmaar niet alleen juist daar. Neen, zij moet ook een plaats erlangen in de portefeuille van iederen verzamelaar der merkwaardigheden onzes lands en onzer ge- schiedenis. Wie de plant ziet, zal, daar zijn wij zeker van, zich met ons gunstig oordeel allezins vereenigen. De heer Taurel heeft op verdienstelijke wijs een goed werk verrigt, en wij hopendat hij er de ruimste voldoening van zal in- oogsten. Het Weelcblad van 16 Augustus j.l. behelsde de tijding, (overgenomen uit de Rotterdammer Courant) dat Mr. Amers- foordt zijn eervol ontslag had gevraagd als burgeraeester van Haarlemmermeer. Deze aanvrage had haren grond in het verlangente ken- nen gegeven door ZEx. den Minister van Binnenlandsche Zaken, (op voorstel van den Commissaris de3 Konings in Noord-Holland)dat de Burgemeester van Haarlemmermeer voortaan alle dagen der week ten Baadhuize zoude te spreken zijn. Mr. Amersfoordt had te kennen gegeven, dat het hem, om den verren afstand der Badhoeve van het Eaadhuis, niet wel mogelijk was aan dit verlangen te voldoen. Wij vernemen dat de Minister thans, er prijs op stellende om Mr. Amersfoordt te behouden als burgemeester der ge meente, genoegen heeft genomen daarmede, dat Z. E. A. slechts meer dan twee malen 's weeks op het Eaadhuis te spreken zij. Uit eene kenni'sgeving, in dit nommer van het Weekblad voorkomende, is ons dan ook gebleken, dat de Burgemeester voortaan drie malen 's weeks ten Eaadhuize zal te spreken zijnen zijne aanvrage om ontslag heeft inge- trokken. Tengevolge de goedkeuring van het reglement, zal door de Hervormde Gemeente Haarlemmermeer een kieskollegie worden benoemd, tot het beroepen van een predikant. Den 17 Augustus 1867 is het schip genaamd de Vier Gebroeders, bevaren door schipper Gerrit de Vries, wonende te Meppel, aangevaren door de stoomboot Amsterdam, kapitein Verhoef, en koraende van Amsterdam naar Leiden, waardoor nog al eene aanmerkelijke schade schijnt veroorzaakt te zijn. Den 19 Augustus 1867 is aan den ringdijk nabij Sloten een ponderboom van een vlaswagen gevallen, op het hoofd van den zoon van B. v. d. Heuvel, hetwelk geene ernstige gevolgen schijnt gehad te hebben. Den zelfden dag des namiddags, is aan de Kruisvaart nabij den Yweg, een tilbury bespannen met 6ea paarden behoorende aan de Boer, wonende te Aalsmeer, in de Kruis vaart geraakt, waarbij het paard is verdronkenen eenige schade is ontstaan aan het rijtuig. De personen, die in het rijtuig waren gezeten, hebben geen letsel bekomen, GEBOREN: Marijlje, dochter van J. Kroes en M. Leenhecr. Johan nes, zoon van II. Boellaards en P. Daane. Maarlje, dochter van W. Huig Lelieveld en A. Roos. Cornelis, zoon van J. Sneek en E. Rein. Antonia, dochter van W. Schouten en J. v. d. Zaal. Adriana dochter van M. Spruitenhurg en P. Kok. Teunis, zoon van J. Dekker en J. van Lempt. Margaretha Maria, dochter van J. Bos en L. Kiskes. Nicolaas, zoon van G. Kuipers en P. van Andel. Johanna, dochter van Herman F. Bullman en C. Ott de Vries. Arie, zoon van G. Tates en J. Jongejan. Gesina, dochter van R. Krnk en J. de Wit. Willem Georgezoon van A. J. G. Timmermans en J. Streetkerk. Willemina Johanna Aartje, dochter van L. van Lier en L. Vervoorn. Elisabeth, dochter van J. Blans en A. de Graaf. Dirk, zoon van P. Entlioven en C. Vis. Jacob, zoon van G. Kcrman en A. Mantel. Cornelia, dochter van J. Tanis en C. Wetten. OVERLEDEN: Willemijntje Schaap, oud 30 jaren, gehuwd met C. Kats. Wilhelmus Hendrik, oud 1 jaar 9 maanden, zoon van W. de Rooij en G. H. Poldervaart. Heiltje, oud 12 weken, dochter van M. Pellekaan en C. van Krimpen. Alida Catharina, oud 3 maanden, dochter van W. de Graaf en E. Regtuit. Hendrik Sweersoud 53 jaren, gehuwd met M. Balk. LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 Kind van B. van Andel crl J. Fokker. ONDERTROUWDJ. Lelieveld met M. Koolhaas. A. B. Lanooij met D. Houweling. GEHUWDII. Dekker met J. Blijleven. H. v. d. Drift met P. Bakker. XXIc ALGEMEENE VERGADERING. PRIJS DER ADVERTENTieiY van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12V2 Cent. Zegelbegt bij elke plaatsing 35 Cent. Op deze Vergadering, welkc gehouden zal worden op Vrijdag 27 September 1867, des middags ten 12 ure, in de Staten- zaal op het Prinsenhof, te Haarlem, zullen de volgende on- derwerpen worden behandeld: I. Verslag van den staat der Maatschappijder handelingen van het Hoofdbestuur en der Afdeelingen, sedert de vorige Algemeene Vergadering. (art. 22 der wet). II. Mededeeling van de aanwezige Afdeelingenen van het aantal namens haar nit te brengen stemmen. (art. 23). III. Rekening van het vorige en begrooting voor het vol gende jaar. Aanwijzing van drie Afdeelingen tot onderzoek der rekening en begrooting in 1868. (art. 22). IV. Mededeeling van het hoofdbestuur omtrent de Holland- sche boerderij voor zuivelbereiding op de wereldtentoonstelling te Parijs. (Med. en Ber. 1866, biz. 207 en volg.). V. Besluiten over de drie ingekomen antwoorden op de prijsvraag over de verbetering van het paardenras in Nederland. (Med. en Ber. 1863, biz. 241. 1865, biz. 215). 1. Equus animal nobile est. 2. Een onvermoeide arbeid komt alles te boven. 3. Met weinig kosten, groote winsten. VI. Besluiten omtrent het al dan niet weder uitschrijven der prijsvraag omtrent taaije schapenvachten of pelsen. (Med. en Ber. 1865, biz. 246 en volg.). VII. Berigten der Afdeelingen en der leden omtrent: de gezondheidstoestand der paardende rundveeziekte en aan- gewende middelen daartegende longziekte en gedane in- entingen van het hoornvee; de tongblaar en het klaauw- zeer; de wormziekte onder de schapen; de varkensziekte en aangewende middelen daartegen j proeven met verschil lende hulp- of kunstmesten. VIII. Voorstellen der Afdeelingen. (art. 11). a. Van de Afdeeling Velsen en Omstreken Aangezien in deze Afdeeling de treurige ondervinding leert, dat edns'tammige berken voor het eerst tot struikwording ge- hakt, of berkenstruiken zelve veelvnldig doodbloeijen daarom stelt de Afdeeling Velsen en Omstreken de volgende vraag ter beantwoording voor: Waardoor ontstaat het doodbloeijen van bovengenoemden berk of bedoelde berkenstruikenen welke middelen kunnen aangewend worden, om dit tegen te gaan? IX. Voorstel tot het aannemen van Leden van verdiensten. (art. 3). X. Mededeeling omtrent de Boekerij der Maatschappij. XI. Bepaling van de plaats en de maand tot het bouden der twee-en-twintigsle Algemeene Vergadering in 1868 in Zuid-Holland. (art. 17.) XII. Benoeming van een Lid van het Hoofdbestuur (art. 22) uit Zuid-Holland, ter vervanging van Jonkheer J. E. van Vre- denburch te 's Gravenhage, die met 31 December 1867 moet aftreden, waartoe, ingevolge art. 26 der wet, in alphabetische ordeaanbevolen worden de Heeren: A. H. van Tienhoven, Voorzitter der Afdeeling Vijfheeren- landen, te Gorinchem. W. A. Viruly, Voorzitter der Afdeeling RotterdamSchie dam en Omstrekente Rotterdam. Mr. M. A. Wijnaendts Secretaris der Afdeeling Delft en Omstreken, te Delft. Naar aanleiding van art. 17 der wet, kunnen er ook af- zonderlijke bijeenkomsten gehouden worden, ter behandeling van bijzondere takken van Landbouw en Veeteelt. De Leden, die aan deze bijeenkomsten verlangen deel te nemenworden verzocht hunne namen te teekenen op de lijsten, daartoe op de Algemeene Vergadering ter tafel liggende. De Leden worden uitgenoodigd door ruime en belangrijke inzending naar de Tentoonstelling, van hunne belangstelling te doen blijken. Zij worden herinnerddat de paardendaags voor de Ten toonstelling aankomende, voor rekening der Maatschappij worden gestald of geweidwanneer de inzenders daarvan melding maken op het getuigschriftdat voor 1 September 1867 ingezonden moet zijn. (Zie art. 7 van 't Programma Med. en Ber. 1867 biz. 96). De inzenders worden beleefd verzocht de opgaven hunner inzending te doenmet bijvoeging der bij art. 3 (Med. en Ber. 1867 biz. 93) van het Programma bepaalde inleggelden,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1