- 158 - Itandbonw. Herigien omtrent de Tee/Jelite. Politfekc Kronijk. 1622 Augustus. Bottculaub. Oemen^de Berigten. ann den Secretaris hunner Afdeeling, en die, buileti Zuid- of No'oid-lfollaud woonaclitig, aan den Secretaris der Maatscliappij op Kust-lloekbij 's Gravenhagevddr 1 September e. k. en de bepalingen bij bet programma gevraagdnaauwkeurig na te komen. Ihr voorkoming tan klaglen over den gemeenschappelijken maallijd, die op Vrijdag 27 September zal geliouden worden worden zijdie daaraan deel verlangen te nemendringend verzpcbt, om dit bun verlangen te kennen te geven aan den Penningmeester der Maatscliappij, vddr of op Woensdag 25 September, des morgens vddr 12 ure. Voor de ledrndie verlangen deel te nemen aan den rijtoer door de Oinstreken van Haarlem, zullen op Zondag 29 Sep tember ten 12 uur rijtuigen besehikbaar zijn, tegen betaling van 1.50 de persoonvoor zooverre bet getal minstens twaalf bedraagt, dat zicli bij den Secretaris der Maatsebappij daartoe zal bebben aangerneldvddr Zaturdag avond te voren ten 8 uur. De I.eden der Societeiten de Vereeniging en de Eendragt hebben de beleefdheid om gedurende de dagen der Tentoon- stelling liunne localen en tuinen voor de Leden der Maat- schappij open te stellentenvijl de Societeit Trouw moet blijken gelijk regt heeft toegestaan aan Leden, buiten de stad Haar lem woonachtig. Uit Capelle (Langstraat) wordt van 15 Augustus geraeld De rogge heeft door de vele regens wel veelgeleden, doch is niet gebeel mislukt, en zal over het algemeen nog een middelmatig beschot opleveren. Het gewas is door de felle droogte gunstig binnengekomen. Het bederf in de vroege aardappelen is belangrijk toegenoraen; in de late soort, en wel bepaaldelijk in de roode, is bet aan de knol naauwelijks merkbaar. De zomervrucbtenzoo als haver, garst, boek- weit en erwten staan te velde zoo als men bet rnaar wen- scben kan. In de omsfreken van Wijhe zijn de rogge en het hooi sedert eenige dagen reeds bijna geheel binnengekomen. De kwaliteit van de rogge is uitmuntend en de opbrengst ruim. De aardappelziektedie zicb in de vorige week op eene on- rnstbarende wijze uitbreidde, is gelukkig in de laatste dagen niet toegenomen. De ziekte is nog sleehts in bet loof, en de knol is weinig aangetast. De opbrengst der perenboomen is buitengewoon groot. Zij worden in menigle door de vreemde schippers opgekocht tegen 2 het mud. In de laatste dagen hebben de bijen veel honig gewonnen. Men ziet nog een gunstig honigjaar te gemoet. De toestand van bet vee is bier zeer gunstig. In het graafschap Zufphen neemt de aardappelziekte niet veel toe. De opbrengst der booravruchten is over het algemeen voldoende; vooral peren treft men in rnime mate aan, doch zij zijn dit jaar niet groot van stuk. In de omstreken van Raalte heeft de ziekte in de aard appelen zich tot nu zeer weinig uitgebreid. Sleehts het loof is door het bederf aangetast. De prijzen van dit produkt zijn zeer laag, en doordien de opbrengst zeer ruim is, verwacht men nog goedkoopere prijzen. Op de jaarlijksche paarden-markt te Hoorn waren 130 stuks aangevoerd, meestal van beste kwaliteit; doch de han- del was stug. De veldvruchten staan te Waalwijk en in het land van Ileusden en Altena vrij goed. De oogst levert over het alge meen een bevredigend beschot op. De aardappelen zijn goed van smaak, en het warme weder oefent op de laten vooral een gunstigen invloed uit. Uit Almkerk wordt berigt, dat de vlas-industrie in onze dagen van vooruitgang sterk voorwaarts gaat. Men zal geen artikel kunnen aanduiden waarvan in de laatste jaren zooveel werk gemaakt is, en dat ook zoo vele voordeelen afvvierp als de bouw en bewerking van het vlas. Alles wat daarbij en daaraan te verrigten is, was nog vddr weinige jaren geheel handenarbeid. Niet alleen dat men tegenwoordig het vlas ook daar machinaal bewerkt, ziet men thans het vervoer van het land, waarop het is gewassen, in plaats van met kleine roei- of trekaken, machinaal hewerkstelligen. Onze vlasbouwers ge ven nu weder het voorbeeldter bespoediging tot het repen bet goede weder waar te nemen, tenvijl naar wind niet meer behoeft te worden gewacbt. Allezins loffelijk is hun onver- moeide ijver ter bevordering eener zoo voordeelige teelt, die aan duizenden menscben voortdurend werk en brood verschaft. De korenoogst, in de omstreken van Ambt-Ommen, is nog minder uitgevallen dan men verwacht had. De kwaliteit is echter nog wel tamelijk doch de kwantiteit is zeer gering. Het honiggewin is sedert eenige dagen voortreffelijkzoo- dat men hiervan nog een vrij gunstigen uitslag verwacht. De uitvoer van vlas uit Harlingen naar Holland duurt voort; het blijkt, dat dit jaar eene buitengewone groote hoe- veelheid vlas is verbouwd. Het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Utrecht laat zich als volgt zaraenvatten Aauvaukelijk liet zich de oogst vrij gunstig aanzien, daar, hoewel de" rogge en larwe op eenige plantsen wat schraal stondenhet winter-koren eene goede opbrengst beloofde en ook het zomer-koren een voordeeligen wasdom had. Ten gevolge echter van het aanboudende natte weder in de laatste weken heeft het hooidat niet vroeg binnengehaald was, veel geledcnen doet zich het uitzigt op den oogst van het zomer-koren niet zoo gunstig aanzien terwijl ook de rogge, die reeds gemaaid is, daarvan scfiade lijdt. Ook de aardappelziekte, die aanvankelijk zicb sleehts in geringe male vertoonde, heeft in de laatsle weken groote vorderingen gemaakteen gewoon gevolg der natte weers- gesteldkeid." 1 '1 In de week van 1117 Augustus hebben zich in ons rijk 2 gevallen van veetyphus voorgedaanbeide gevallen kwamen voor in de gemeente Loosduinen. Ter voorkoming van uit- breiding der ziekte, zijn 15 stuks vee, als ziek of verdacht onteigend en afgemaakt. De burgemeester van Amsterdam, gevolg gevende aan eene aanschrijving van den Commissaris des Konings in de prov. Noord-Holland van 16 dezer, heeft ter kennis van belangheb- benden gebragtdat vervoer van vee per spoortrein of met andere gelegenheidvan Amsterdam naar het gedeelte van Noord-Holland benoorden het Y, niet geoorloofd is. Door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht is de in- en doorvoer van veeenz. in die provincie weder open- gesteld. De regering in Engeland heeft bepaald dat al bet vee hetwelk van het buitenland wordt ingevoerdop de plaats van aankomst moet worden geslagt. Men berekent dat ge- noemde bepaling de verhooging van een stuiver op het pond vleesch aldaar zal veroorzaken. Op Salzburg hebben zich thans aller oogen gevestigd. In deze oostenrijksche stad zijn keizer Napoleon III en zijne gemalin keizerin Eugenia de gasten van keizer Fraus Jozef en zijne gemalin keizerin Elizabeth. Hartelijkheidvoorkomend- beidvredelievendheidvriendscbapsbewijzen kenmerken het kondoleantie-bezoek van den franschen souverein aan den oosten- rijkschen souvereindie nog geen tien jaar geleden elkander vijandig tegenover stonden. Maar de tijden kunnen veranderen en zijn veranderd. De politiek vooral levert tallooze voor- beelden van plotselingen ommekeer van zaken en toestanden en niemand verwondert zich meer daarover. Het kondoleren is iets dat uit den aard der zaak van zeer korten duur is betuiging van leedgevoel, hoop en wenseh vooreerst van ramp-, slagen bevrijd te blijvenherinnering der deugden en goede eigenschappen van den of de overledene, en men is klaar; ook dit vorsten-rouwbeklag zal, ofschoon Napoleon nu mis- schien nog wat meer gesproken zal hebben dan in een gewoon geval, daar hadde hij Maximiliaan niet verlokt tot het aannemen der kroon van Mexiko de ongelukkige aartshertog niet te Queretaro zou zijn doodgeschoten gewordenniet heel lang hebben kunnen durenware het niet dat de twee keizers, van welke Pruissen een doom in het oog is en blijft, ook politieke onderwerpen te behandelen hadden. Wat men ook moge zeggende hoofden van den franschen keizerstaat en van den oostenrijkschen keizerstaat hebben wel degelijk de hangende groote europesche kwestien behandeld, en dat hierbij de naleving door Pruissen van het te Praag in 1866 gesloten vredestraktaat op den voorgrond stond, mag buiten alien twijfel geacht worden. Yolgens berigten uit Salzburg zijn de twee keizers het over alle door hen besproken pun- ten volkomen eens, en moeten hunne bijeenkomsten en de gevolge welke deze zullen hebben in alle opzigten strekken tot bestendiging van den vrede van ons werelddeel. Onze lezers gelieven wel in het oog te houden dat wijredaktie van het Weekblad van Haarlemmermeermaar vertellen wat ons van elders berigt wordt, doch dat wij volstrekt geen reden zien om aan het behoud des vredes zoo onvoorwaardelijk geloof te hechten. Immers er is zoo veel onafgedaan ge- bleven dat stoomis kan te weeg brengendat oorlog kan ver oorzakenen tenzij wij door onwederlegbare bewijzen tot een ander gevoelen worden gebragt, houden wij het er voor dat de twee souvereinen wel zeer veel gesprokenbesproken en afgesproken kunnen en zullen hebben, maar dat zij met hun beiden, zonder raadpleging met hunne kollegaas die op andere troonen zetelenb. v. te Berlijnte St. Petersburg, te Flo rence, om van de britsche regering en van de spaansche regering niet te gevvagen niet bij magte zijn zulke schik- kiugen te maken waardoor Europa van den geesel des krijgs bevrijd kan blijven. Wat de spaansche regering betreftdeze zal overigens te veel met de binnenlandsche aangelegenheden te doen hebben om zich met buiteulandsche kwestien bezig te houden. In Spanje toch, het land der kabinetsomverwerpingen en der militaire oproerenzijn in de noordelijke provincien weder opstandelin- gen verschenendie vrijheid eischen en te regt van oordeel zijn dat het wanbestuur, het schrikbewind van Narvaez lang genoeg geduurd heeft. Naar het schijnt is deze poging weder te vroeg gedaan, en moet het land nog niet rijp zijn voor een omwenteling. Generaal Prim heeft vermoedelijk de hand in de nieuwe beweging, want twee proklamatien door hem onderteekend zijn verspreidwaarin hij zijne landgenooten te wapen roept om een einde te maken aan de tirannij waar- onder zij gebukt gaan. Het is intusschen mogelijk dat bedoelde proklamatien valsch zijn. Het verspreiden van valsche stukken is toch niet vreemd. Wij weten echter niet of het waar is gelijk de franscbe regering olficieel heeft doen verklaren dat de toespraak die aan generaal Dumont in den mond gclegd is, bij gelegenheid dat hij het romeinschc legioen van Antilles te "Rome inspekteerdedoor een nieuwskramer uit den duim is gczogeu. Zooveel is zeker, dat toen die onechtverklaring door de fransche regering gedaan waseen brief openbaar gemaakt werd, door maarschalk Niel, minister van oorlog, aan den kom- mandant van bedoeld legioen geschrevenen waarin precies hetzelfde voorkomt wat Dumont aan de soldaten gezegd zou hebben. Is nu deze brief ook valsch? De italiaansche regering heeft, zoo wordt reeds verteld, aan de fransche regering ophel- dering over deze zaak gevraagd; en die opheldering is noo- dig, want zijn de feiten werkelijk gebeurd zoo als de dagbla- den ze hebben vermelddan heeft Frankrijk zich tegenover Italie schuldig gemaakt aan schennis van de zoogenaamde September-konventiekrachtens welke een einde is gekomeu aan alle inmenging van Frankrijk in de italiaansche aangele genheden met name in de romeinsche kwestie. De Moniteur, die den 15 Augustus, NapoleonsdagEuropa teleurstelde in de verwachting, waarin dit werelddeel ver- keerde ten gevolge van de weidsche aankondiging van het bekend maken van liberale maatregelen enz. (tie ons vorig overzigt)heeft eenige dagen later het groote geheirn geopen- baardde geheele zaak is niets anders dan een brief van Napoleon III aan zijnen minister van binnenlandsche zaken, houdende aanbeveling tot verbetering en uitbreiding der ge meente- en buurtwegen Over den brand te Frankfort werd van daar onder dag- teekening van 15 Augustus het volgende gemeldIn den afgeloopen nacht omstreeks 1 ure verkondigden de alarmsignalen van de torens, het roffelen der trommen en het schetteren der trompetten in de straten dat een hevige brand was uit- gebarsten. In het huis van den bierbrouwer Muller, op den hoek der Fahrgasse en van de Garkiiehenplatz, aan welks westelijke zijde de Domkerk staatwas de brand uitgebarsten de vlammen verhieven zich reeds zeer hoog alvorens de spoe- dig toesnellende brandspuiten hulp konden bieden. Weldra echter, omstreeks l/2 ure, ontstond een vreeselijk tooneel. De wind, die vrij hevig uit het oosten woei, dreef de vonken op de daken der naburige huizenen vooral op het dak der Domkerk, dat in een oogenblik in lichtelaaije vlam stond; de brand deelde zich mede aan de katholieke school, welke tegen de Domkerk is gebouwd. De vlammen breidden zich nog verder uit en tastten den bijna 400 voet hoogen toren aan, die aan de westzijde van de kerk staat, en binnen weinige oogenblikken stond de toren tot aan de spits in vollen brand. Toen nu ook de langs de westzijde van deu toren loopende rij huizen door den brand werden aangetaststond de uit alle openingen vlammen brakende toren als eene reus- achtige brandende zuil te midden van een vuurzee. Het was een verschrikkelijkmaar fraai gezigttoen plotseling de roode gloed van deze vlammenzuil eenige minuten groen gekleurd werd de groote klokkenwaaronder vooral de zware Caro- lusklok, waren gesmolten en het sissende metaal kleurde de opstijgende vlammen. De brandweer, ondersteund door deta- chementen van het garnizoen wendde alle pogingen aan om eene verdere verspreiding van den brand, welke het aan de Hollgasse uit zeer naauwe stegen bestaande slagterkwartier bedreigdetegen te gaan. De wind dreef de vonken over het geheele westelijke gedeelte der stad tot aan de promenade voor de Bockenheimerpoort; het dak der beurs en dat van Braunfels Haus en van den Gouden Leeuw vatten vuur, het- geen men echter spoedig bluschte. Omstreeks 4 ure (de wind was sedert geheel gaan liggen) was het grootste gevaar voorbij het dak der Domkerk was ingestort; den brand in de Hollgasse was men meester; de vlammen in den toren werden gedurig zwakker en doofden eindelijk uittoen al het houtwerk was verteerd. Van de Domkerk, welke geheel van haar dak is beroofdstaan de muren nog onbeschadigd. De krooningskapel is ongedeerd gebleven. Het nieuwe orgel der Domkerk is vernield. De schade in het binnenste der kerk is intusschen niet zoo groot als men had gevreesd. De toren is geheel uitgebrand, maar naar het oordeel van deskundigen is het bestaan van dit trotsche gebouwop welks spits nog de rijks- lantaarn zich verheft, door het ongeluk geenszins in gevaar gebragt. Men heeft echter het verlies van verseheidene men- schenlevens te betreurentwee vrouwen, die uit de tweede verdieping van een der brandende huizen sprongenvielen dood op de plaats neder; vier andere vrouwen konden sleehts zwaar gekwetst gered worden; een wachter eener bierbrouwerij vond den dood in de vlammen; verseheidene personen der brandweer en der bezetting werden door neervallende balken gewond; drie soldaten zijn ook, naar men verneemt, omge- komen. De toreuwachterwien de weg langs den trap door de vlammen versperd was, redde zich gelukkig, doordien hij moedig genoeg was om zich langs het touw, waarmede de klokken geluid werden van den top des torens te laten neerglijden." Den 14, 15 en 16 September a. s. zal in het Koninklijk Bataafscli genootschap van accliniatatie, te 's Gravenhageeene tentoonstclling van pluimgedierte worden geliouden. In de verleden week zijn te Harlin gen niet minder dan 3605 stuks vee uitgevoerd, te weten: 310 runde- ren 220 kalveren 1060 varkens, 2015 scliapen en lammeren. Boven- dien hebben de Engelsche stoombooten uitgevoerd7035 vierde-vaten boter3575 kanter- en 1000 edammer-kazen90 ton en 620 balen cichorciwortelen105 balen vlas, enz. In den oehtend vail den 16 Augustus heeft zich de sergeant B.van bet 2de bat. 7de reg. infanterie, in garnizoen te Hoorn, door een geweerschot van bet leven beroofd; de reden tot deze ongelukkige daad is nog onbekend. Eenige visschers hebben te Texel eene versche caehelot aangebragt, hetwelk nog al een aardig voordeeltje voor de vindors is, door de hoeveellieid Iraan die men daarvan verkrijgt. Den 15 Augustus mogt mejufvr. de Wed. Evers, te Meppelharen 10Osten verjaardag vieren. De oude vrouw is nog in het voile bczit harcr zintuigen en mag zich in redelijken welstand verhen- gen. Twee arbeiders, W. van der Laan en H. G. Jager werkzaani aan de fabriek van den beer Scholten te Zuidbroek, begaven zich den 8

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2