E K It 1867. Vrijdag, 50 Augustus. VAN i\o. 55. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. dr:?£ iLclitste Jaargang. rs Maarlenimermeer. Moll. Maatscliappij v. Landtoonw. JLantitoossw. GEMIDDELDE Maandelijksche WaterstandenWater-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. l> O I van 'oozlnS H. Leidschendam. Bodegr avert. wj GEMEENTE-RAAD. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 20 tot en met 27 Augustus 1867. HAARLEMMMEE PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieiV van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Zegelregt bij elke plaatslng 35 Cent. J U L IJ 1867. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden i bo I Boezemstanden ■2.9 J Verval in de Sluizen. r-1 Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. i r Gewerkt gedorende S I Opbrengst bp I Uitgemalen jg pj I Gestopt voor hoog water, v, id. voor Sluiagang. WAARGENOMEN TE Spaarndnm. 0,17 A.P. 0,21 A.P. 0,55 A.P. 0,415 A.P. 0,03. 2. 287,721. Zuid-Wcst. 1531. 0.58. 4,493,440. 47. Halfweg. 0,12 A.P. 0,225 A.P. 0,557 A.P. Zuid-West. 162-17. 0.68. 7,49i,432. 46-40. Gouda. 1,33 A.P. 0,07 A.P. 0,498 A.P. Zuid-West. Katwijk. 1,03 A.P. 0,605 A.P. 0,583 A.P. 0,57 A.P. 0,036. 39. 3,134,645. West. AANTEEKENINGEN. Rijnland 0.617 A.P. Delfland 0.305 A.P. Rijnland Woerden 0.565 A.P. 0.479 A.P. Van Woerden op Rijnland gedu- rende 186^ uur afgevloeid. Te Spaarndam nog geloosd op de zoogenaamde boegendat is met belemmering gedurende 33£ uur, en geloosd 6,090,165 kub. ellen. Hg: p-. 2 U) C3 I—. CD p a H Zitting van Donderdag den 1 Augustus 1867. Voorzilier: Mr. J. P. Amersfoordt. Tegenwoordig nogen leden, zijnde de beeren: 't Hooft, Knaap, Tim- mermans, Tensen, Vcrploegh, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren en de Voorzitter. Afwezig de beeren: Spaans, Selione, Lanser en Buis. De notulen van 11 Julij 1867 worden na eene kleine wiiziging goed- gekcurd. 1°. Worden aan de Vergadering medegedeeld de navolgende ingckomen stukken a. Eenige Staais- en Provinciate Bladen. b. Proces-verbaal der op 20 Julij 1867 gedane opneming van de boe- ken en kas van den gemeente-ontvanger. c. Proces-verbaal van verkiezing van eenige leden van den Gemeenteraad. d. Brief van Gedeputeerde Staten, houdcnde berigt, dat geene aanlei- ding gevonden is om over te gaan tot eene herziening der jaarwedde van den gemeente-ontvanger. e. Brief van idem, waarbij ter uitroiking wordt gezonden eene afwij- zende beschiKking op de reclame van den heer A. Hanedoestegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1867, en terngzendende bet goedgekeurde kohier van dien Omslag. f. Brief van den boofdonderwijzer Roosdorpwaarbij wordt aangedron- gen op het benoemen van nog een bulponderwijzer op zijne school. Wordt besloten de stukken, vermeld onder a tot e voor kennisgeving aan te nementervvijl omtr.ent den brief van den heer Roosdorp, vermeld onder fna eenige discussie, wordt besloten nader te overwegen in hoe- verre bet wenschelijk is om de gemeente te verdeelen in schoolwijken waardoor welligt de school van den beer Roosdorp eenigzins zou kunnen worden onllast. Op deze zaak zal dus later worden teruggekomen. 2°. Wordt door Burgemeesler on Wethouders aangeboden de rekening der inkomsten en uitgaven over bet jaar 1866. Tot leden der com- missie van onderzoek dier rekening worden benoemd de heeren Kuiper Knaap en Timmermans. 3°. Wordt aan de VergaderiDg aangeboden de rekening van bet Bur- gerlijk Armbestuur, dienst 1866. Gesteld in handen derzelfde commissie. 4°. Worden benoemd tot armmeesters, in plaats van de heeren A. Val- kenburg en A. M. Vorstman, welke voor die betrekking hebben bedankt, de heeren J. C. C. Dettnieijer en F. W. Ackerman. 5°. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen eene door Burgemeesler en Wethouders ontworpen instructie voor den cencierge in -bet raadhuis. Van die instructie wordt voorlezing gedaan. De algemeene strekking wordt goedgekeurd en tot de artikulate behan- deling overgegaan. De artikclen 1 tot 10 worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 11, luidende: Ilij, de concierge, is verpligt te waken dat er onder ben, die wachten, steeds orde en stilte heersche, en dat niemand zich begeve naar kamers, waar bij geene verriglingen beeftnoch dat ooor icmand, wie het ooli zij, in het raadhuis tabak worde gerookt. Do heer I Hooft zegt, dat hij bij de behandeling van dit artikel bij Burgemeester en Wethouders reeds aanmerking Jieeft gemaakt op het volstrektc verbod van te rooken in het raadhuis. Spreker zegt, er niet tegen te zijn dat hot verboden worde aan het publiek, dat bet raadhuis bezoekt; maar het kan en moot zijns inziens niet aan de raadsleden wor den verboden. In gelijken gcest spreckt ook de beer Verploegh en anderen. De Voorzitter zegt, dat bij van bet rooken reeds zeer vee! last beeft gehad, en het hem meermalen zeer hinderlijk is geweest; ook acht hij bet niet ordelijkreeds in het oude raadhuis is meermalen de aanmer king gemaakt door bet publiek, da', hun het rooken wordt verboden, terwijl het den leden van den raad wel vergund isen spreker is het daarmede geheel eens; wanneer men iemand verbiedt te rooken, moet men beginnen met zelf het te laten. De Voorzilter wenscbt dus, dat gedurende de raadsvergadering niet zal worden gerookt; maar dat, wil men rooken, zulks dan gescbiede gedurende de pauze in de koffijkamer. Het zou dea Voorzitter aangenaam zijn, wanneer in dien zin werd besloten. De heer 't Hooft meent, dat bet den raadsleden niet kan verboden worden om le rooken en dat bet niet ongepast is om zulks bet publiek te verbieden; dewijl het publiek geheel vrij is of het verlangt te blijven of heen te gaan; de raadsleden daarentegen moeten blijven, soms uren achtereen bovendien het lokaal is groot en het aantal leden niet; ook in de vergaderingen van het polderbestuur wordt gerookt. De Voorzilter stemt dit Iaatste toe, maar kan niet zeggen dat hij het daarom goedvindt; ook zijn die vergaderingen niet publiek. De heer 't Hooft houdt vol, dat bij bet geenszins ongepast acht, dat aan het publiek verboden worde te rooken, en zou het zelfs goed achten, dat het publiek werd verpligt om de raadszittingen met ongedekten hoofde bij te wonen. De Voorzilier betoogt nog nader bet ongepasle van bet rooken gedu rende de vergaderingen; indien men echter geneigd is niet te rooken op de tijden wanneer hem, Voorzitter, zulks hindert, dan zal hij er zicli bij nederleggen. De leden zeggen zulks gaarne te zullen doen. Op verzoek wordt door den Secretaris bet artikel nu anders gcredigeerd en de volgende redactie voorgedragen. Art. 11. Hij is verpligt te waken dat er onder hen, die wachten, steeds orde en stilte heersche, en dat niemand zich begeve naar kamers waar bij geene verriglingen heeft, noch dat door Dot publiek, 't welk het raadhuis bezoekt, tabak worde gerookt of gepruimd. Dat rooken zal ook door de klerken, veldwachlers, concierge of andere gemeentebeamb- ten niet mogeH plaats hebben, zonder vergunning van den Burgemeester of den Secretaris. AI de leden zich met deze gewijzigde redactie vereenigende, wordt het artikel zonder stemming goedgekeurd. Ook de artikelen 12—25 worden zonder stemming goedgekeurd. Artikel 26, bepalendo de belooning van den concierge, merkt do heer Tensen aan, dat deze uitgaaf weder een gevolg is van het bouwen van het raadhuis, en vraagt ook, of de vermeerdering van politie, die met de benoeming van een concierge zamengaat, wel noodig is. De Voorzitter betoogt tc wenschen gelijkheid daarvan, waarop het artikel wordt goedgekeurd, en de instructie in haar geheel zonder hoof delijke stemming vastgesteld. 6°. Wordt benoemd tot concierge in het raadhuis de persoon van J. G. Legel. 7°. Wordt op bet daartoe gedaan verzoek afscbrijving verleend op den aanslag van L. J. Jeekel Jr., in den Hoofdelijken omslag, dienst 1867. 8°. De Voorzitter dcelt mede, dat van sommige der verkozen raads leden de geloofsbrieven zijn ingckomen. Wordt besloten die stukken te stcllen in handen van Burgemeesler en Wethouders, ter fine van onderzoek. 9°. Wordt besloten enkele door den gemeenle-ontvanger opgegeven pos- ten wegens geregtskosten oni'nbaar te verklaren. 10°. De Voorzilter deelt mede, dat is ingekomen eene circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Iloilanddd. 17 Julij 1867, waarbij de Gemeenteraad wordt verzocht vodr ultimo Augustus a. s. te berigten of in deze gemeente de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris behoorlijk zijn geregeld en zoo niet, op welk bedrag ze dan zouden behooren te worden bepaald. Op voorstel van den beer Verploegh wordt besloten deze zaak tot eene nadere vergadering aan te houden. 11®. Aan de Vergadering wordt medegedeeld een rapport van den dagelijkschen opzigter bij bet raadhuis, bebelzende de werkzaamheden die nog aan dat gebouw door den aannemer de Heij moeten worden vcr- rigt; alsmede een schrijven van gemelden opzigter, waarbij wordt gc- vraagd, of 'I het verlangen is, dat hij met het opzigt over den bouw zal belast blijven lot de oplevering van bet werkin welk geval hij daartoe bereid is tegen zestig gulden per maand. Wordt besloten, gemelden opzigter te melden, dat men verlangt dat hij het opzigt over den bouw zal blijven uitoefonen, tegen do bepaalde belooning van zestig gulden per maand, die van de aannemingssoni zul len worden gekort. De Vergadering is daarop gesloten. Den 24 Augustus jl. is het beurtschip varende van Amster dam op Dordrecht, gevoerd door schipper Prans van Raalte in de ringvaart van Haarlemmermeer nabij de Leymuidensche rolbrugaangevaren door de ijzeren trekschuit van 's Hage op Amsterdam waardoor een gat in het beurtschip is geko- men en verder nog al aanmerkelijke schade heeft bekomen. Dezer dagen zijn twee paarden, bespannen voor een boerenwagen, en toebehoorende aan de wed. Tanis alhier aan het hollen geraaktwaardoor de voerman van den wagen is gevallen en zich zoodanig heeft bezeerd dat bij lhans nog in bedenkelijke omstandigbedeu verkeert. -De wel-eerw. heer Kerremans, pastoor in Haarlemmer meer, heeft Dingsdag, 20 Augustus, eene reis aanvaard naar Rome. Het vlas rijden in deze gemeente is thans afgeloopen. CEBORENPietjedochter van W. Los en M. Broer. Maria Ilen- drika, dochter van N. Melman en J. Scheelings. Magdalena, dochter van J. Leeuwrik en N. Schippers. Harmen, zoon van K. P.eijno en G. Meijboom. Maria Jacoba, dochter van A. deKraai en A. Adrigem. Pieterzoon van W. C. de Jonge en S. van Weelden. Arie, zoon van J. Mantel en J. Veenstra. Cornells, zoon van D. Klinkert en S. C. Lanser. Gerrilje, dochter van W. Brouwcr en A. v. Altveer. Leendert, zoon van J. Bol en IJ. v. d. Wilk. Janhetje, dochter van J. v. Egmond Wzn. en J. M. Scboneveld. Jan, zoon van II. Jansen en T. Boos. Ferdinand, zoon van J. S. Braak en T. van Tiel. Arie, zoon van M. Verkuijl en J. Streefkerk. Lijnlje, dochter van L. Thur en L. Cafee. Cornelia, dochter van VV. Roodenburg en H. Lelieveld. Maria, dochter van H. J. Nieuwenhoven en C. W. de Bruin. Adrianus, zoon van J. Bruijn en M. v. d. Kloot. Anna Alida, dochter van G. Stout en J. van Wijngaarden. Jacobus Ilendrikus, zoon van N. Stokman en C. van Leeuwen. OVERLEDEN: Willcm Fredrik oud 13 dagen, zoon van J. v. d. Pol en A. Eijk. Dina, oud 2 maandeu, dochter van T. Boon (ongeh.) Kaalje, oud 7 maandendochter van C. Betlem en K. van Eijken. Rensje, oud 6 maandendochter van P. de Geus en C. de Haan. Johannes, oud 6 wekenzoori van T. Braak en J. van Gellekom. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: A. de Visser met A. Verkuijl. Q. v. d. Peijl met G. Ols. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Agenda voor de Algemeene Vergadering van Dingsdag 3 September 1867, des avonds te 6^ ure, ten huize van den heer PkeijdE in Le dorstige Kuil te Heemstede 1. Rapport der Commissie voor het Verslag omtrent den toestand der te veld staande gewassen. 2. Idem van onder zoek der rekening en verantwoording van den afgetreden Pen- ningmeester. 3. Benoeming van afgevaardigden ter Alge meene Vergadering. 4. Behandeling der punten van be- schrijving voor de Algemeene Vergadering. 5. Mededee- lingen omtrent de harddraverij en de tentoonstelling. 6. Mededeelingen en berigten. 7. Verloting om niet van voorwerpen. Men meldt uit Bergen-op-Zoomdat men in die streken ijverig bezig is met het binnenhalen der tarwe, die over het algemeen goed medevalt. De halm is bijzonder goed gevuld. De rogge is in de schuren geborgenmaar met" dit produkt is het minder gunstig gesteld. Sommige boeren, die van 810 gemeten te velde hadden, waren niet in staat hiervan genoeg voor hun eigen gebruik in te zamelen; een akker, die verle- den jaar 90 mudden opleverde, heeft nu slechts 40 a 50

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1