- 142 - Rerigten omtrent de Veeztekte. Politieke Kronijk. 2329 Augustus. 33 u i t e tt I a n b. Ciemengde Rerigten. tnudden opgebragt. De boekweit, die zich in den beginne zoo schoon voordeed, heeft door bet aanhoudend nattc weder veel geleden. Enkele laag gelegen akkers zijn geheel verre- gend. De haver staat buitengewoon goeddit is ook het geval met de erwten en boonen. De appelen en peren beloven mede een ruim beschot. Omtrent de aardappelen worden allerlei geruchten verspreid. Het meerendeel der boeren klaagt erg over dit produkt, men houdt het er echter algemeen voor dat dat klagen hoofdzakelijk ten doel heeft om de hooge markt nog wat te kunnen behouden. Uit het Westland wordt gemeld dat men er zich nog bezig hield met de verzending van min of meer door ziekte aangetaste aardappelenwelke ziekte dan ook op sommige plaatsen vrij sterk is toegenomen. Niettegenstaande de aard appelen, wegens dat onheil, hoog in prijs zullen blijven, worden de granen onder gunstige omstandigheden binnenge- haald. De peren zijn over het algemeen klein van stuk ge- blevende appelen daarentegen zijn goed ontwikkeld en vooral de late soorten nemen nog in grootte toe. Van het een en ander wordt dit jaar boven het middelmatige geplukt. Uit de omstreken van Leiden verneemt men dat de hooi- bouw, ondanks den tegenspoed, door veel regen ontstaan, nog met goed gevolg werd voleindigd. De graanoogst is bevredigend en kan, ten gevolge van droog weder, gaaf worden voortge- zetook het koolzaad is binnen. Het vlas brengt een goed gewas voort en o. a. nit Haarlemmermeer, waar de teelt zeer nitgebreid was, vertrekt een tal van schuiten met vlas naar het Overmaassche. De snijboonen en komkommers in de Veenen hadden te veel geleden orn eene ruime opbrengst te doen ver- wachtenzij is echter thans niet onvoldoende. Het vervoer van bloemkool uit Kijnsburg wordt op groote schaalook met veel buitenlandschen handel, voortgezet. (L. C.) In 1866 zijn in Eriesland de volgende getallen bunders bebouwd geworden met de daarbij geplaatste gewassentarwe 8174, rogge 6881, wintergarst 2486zomergarst 488haver 6843, boekweit 4113, veen boekweit 340, boonen 2892, erwten 656, stamboonen 92, aardappelen 8606, winterkool- zaad 3201, zomerkoolzaad 165, dederzaad 1, kanariezaad 582, cichorei 1310, vlas en lijnzaad 4999, hennip 1, man- gelwortelen 27, id. 2e gewas 11, koolrapen 16, id. 2e gewas 9, wortels 21, zomerknollen 7, stoppelknollen 929, spurrie 119, klaver (roode) 159, id. (witte) 267 kunstweide 649, gebraakt land 665 gezamenlijke grootte van het bouwland 49,723. Daarentegen werden er 84,242 bunders weiland en 102,440 bunders hooiland aangetroffen. De friesche veestapel telde 56 dekhengsten, 1421 dragtige tnerrien, 3426 jonge paarden beneden drie jaar, 10,010 werk- paardenin het geheel 23,913 paarden; 56 ezels en muilezels 2952 springstieren148,136 melkkoeijen en vaarzen, 44,143 kalveren en pinken, 4654 mestossen enz.te zamen 199,885 runderen134,077 schapen, 28,951 van buiten ingevoerde lammeren, 920 bokken 339 geiten (sommige gemeenten no- teerden geiten ook voor bokken), 11,542 varkens en 13,601 varkens minder dan een jaar oud. In de week eindigende 20 Augustus, zijn van Harlingen uitgevoerd 5836 vierdevaten boter, vertegenwoordigende eene waarde van cirka 240,000, verder 6115 grove en 3000 Edammerkazen119 balen vlas, 130 pak gezouten huiden enz. enz. Door het drooge weder zijn de weilanden in de om streken van Dalfsen vooral de laag gelegene zoo gunstig dat het vee in overvloed aan de markt komtwaardoor de prijzen eenigzins dalende zijn. Op de den 20sten Augustus te Soetermeer gehouden paardenmarkt waren 420 paarden aangevoerd. Niettegenstaande er vele jonge en werkpaarden van beste hoedanigheid waren aangebragt, bleef de markt zoowel voor binnen- als buiten landschen handel onbeduidend en was er het bezoek niet groot. In de week van 1824 Augustus is slechts edu geval van runderpest in ons geheele Eijk voorgekomen, en wel in de gemeente Hof-van-Delft; behalve dit zieke rund, heeft men nog 3 andere runderen onteigend en afgemaaktom de ver- spreiding van de smetstof te voorkomen. Door burgemeester en wethouders van Loenen aan de Vecht is beslotennaar aanleiding van art. 69 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n°. 125), dat zullen wor den onteigend en door verbranding geheel vernietigd en scha- deloos gemaakt eenige hoeveelheden hooi, te zamen bedragende 28,750 halve ned. ponden, zich bevindende op de hofsteden en stallen bewoond of in gebruik bij sommige veehouders in genoemde gemeenteen van die stallenwaar in den jongsten winter de veepest heeft geheerscht, en nog hooi aanwezig is dat geacht kan worden hetzij middellijkhetzij onmiddellijk in annraking te zijn geweest met de aangetaste runderen en dcrhalve de vrees kan doen ontstaan voor verspreiding dier besmettingwaarom burgemeester en wethouders tot de over- weging zijn gekomen dat het tot afwering daarvan dringend noodzakelijk is bedaeld hooi door vernietiging onschadelijk te maken. Van 10 tot 17 Augustus kwam er geen sterfte door de veepest veroorzaakt in Engeknd en Schotland voor, en slechts een geval van ziekte. Er werden 103 gezonde beesten afge maakt, uit vrees van mededeeling der besmetting. Het geheele getal aangetaste beesten was in Groot-BrittannieBedert het begin der veepest, 278,923 en dat der afgemaakte 56,900. De Gazette bevat verscheidene afkondigingeu tot opbeffing van sroegere wetsbepalingen. Terwijl de fransche en duitsche dagbladen allerlei berigten mededeelen betreffende den uitslag der te Salzburg gehouden konferentie van den keizer der Franschen en den keizer van Oostenrijk en zich verdiepen in gissingen deswege, die nog zullen aanhouden tot dat officiele zekerheid verkregen zal zijn terwijl de polemiek over het al of niet voortduren van den vrede voortduurt; terwijl aan den eenen kant het wantrouwen in keizer Napoleon toeneemt, en aan den anderen kant deze souverein geen enkele gelegenheid laat voorbijgaan om van zijne vredegezindheid te getuigen terwijl de tij- dingen van den opstand der Kandioten tegen de ottomanische regering nog steeds tegenstrijdig luiden: loopt in Spanje zoowel het kabinet Narvaez als het regerende vorstenhuis groot gevaar. De militaire opstand in dat land breidt zich aanmerkelijk uit en vindt steun bij de burgerij in vele plaat sen. Verscheidene provincien zijn in handen der opstandelin- gende hoofdstad en een groot gedeelte des rijks zijn in staat van beleg verklaard in de gevechten tusschen de konink- lijke troepen en de muitende bendentot wier onderwerping of uiteenjaging zij zijn afgezonden lijden de eerstgenoemden de nederlaagen reeds heeft een generaal den dood gevonden bij het doen van pogingen den opstand te beteugelen. De regering is alles behalve gerustdaar zij weet dat, wordt aan het bestaande stelsel van dwang en willekeur, van godsdienst- haat en vrijheidsmoord van onderdrukking en verarming, nu een eindp gemaaktde invoerders en voorstanders van dit stelsel niet zoo ligt weder aan het bewind zullen komen. Isabella II is van hare kroon niet zeker, en mogt de op stand waarin generaal Prim en maarschalk O'Donnell zeer zeker de hand hebben eene Staatsomwenteling ten gevolge hebben dan zal in het ongelukkige Spanje of de republiek of een echt konstitutionnele monarchie verschijnen die met goede wetten met iustellingen aan de eischen van den tijd beantwoordendewelligt na langen arbeid er in slagen zal de zoo dringend noodige verbetering in het Staatsbestuur te brengen en de spaansche maatscbappij te redden uit den toe- stand van verlaging, waarin zij door wanbeheer is gebragt en op te heffen uit den poel des ondergangswaarin zij al dieper en dieper zinkt. Wij spraken zoo even van Napoleons vredegezindheid. Het doet ons leed te moeten konstateren, dat het aantal dergenen die aan de opregtheid van 's keizers betuigingen, verklaringen en verzekeringen geloof slaan veel geringer is dan dat van dezulken die hardnekkig blijven twijfelen. Dat te Salzburg de eene of andere politieke afspraak tusschen de twee souve- reinen is gemaakt, houden wij voor zeker. Maar wat hebben Napoleon en Erans Jozef afgesproken Een fransch-oostenrijksch verbond misschiendoch tegen het sluiten van dusdanige alliantie doen zich zooveel bezwaren kennen zoowel van den kant van Oostenrijk als van dien van Prankrijk, dat die tijding nog niet zoo gaaf voor waar is aan te nemen. Ook is het nog zoo zeker niet dat een verbond tusschen Oostenrijk en Frank- rijk gesteld dat het tot stand kome, het beste middel zou zijn om den vrede van Europa te bewaren en te bestendigen. Is bedoelde alliantie tegen Pruissen gerigt, dan zal deze mo- gendheid niet stil zitten, en met haar geheel Noord-Duitsch- land opstaan wie weet, misschien zien wij dan Zuid-Duitschland gemeene zaak maken met het pruissische Noord-Duitschland en in dit geval zou Oostenrijk erg in de klem geraken. Doch laat ons de gebeurtenissen niet vooruitloopen. Zijn de dag bladen goed onderrigt, dan heeft men eerstdaags een fransch- oostenrijksch manifest aan Europa te verwachten en in dit dokument zal vermoedelijk verteld worden welke resultaten de salzburgsche konferentie heeft opgeleverd. Intusschen verlangt de koning van Pruissen, naar het schijnt, ook op zijne beurt eenige gekroonde hoofden te raadplegen. Men zegt n. 1. dat den 8 September a. s. te Baden deze vorst eene bijeenkomst zal hebben met de koningen van Beijeren en van Wurtemberg en met de groothertogen van Baden en van Hessen. De sleeswijksche kwestie d. i. de vraag, waarom Pruis sen nog niet is overgegaan tot de naleving van art. 5 van het vredestraktaat van Praagvolgens welk artikel de Noord- Sleeswijkers moeten worden opgeroepen om bij stemming te verklaren of zij al of niet tot Denemarken willen terugkee- ren is nog al niet in het reine gebragt. Pruissen verlangt waarborgen, Denemarken verlangt waarborgen en doet eischen, en ten gevolge hiervan wordt de tijd versleten met het schrij- ven van notaas en tegen-notaaszonder dat de inwoners van Noord-Sleeswijk kunnen te weten komen aan welken koning zij voortaan zullen hebben te gehoorzamen. In Hongarije is de staat van zaken bevredigendmaar daar entegen geeft de bepaling van het aandeel dat dit koningrijk in de algemeene lasten van den oostenrijkschen keizersstaat te dragen heeft, aanleiding tot groote moeijelijkheden. Van bei- de zijden zijn deputation benoemd om een vergelijk tot stand te brengen hetgeen echter tot dusverre niet is verkregen. De Sultan van Tnrkije is van zijne reis door Europa als een liberate vorst in zijne staten teruggekeerdzoo wordt ge- zegd. Zou het waar zijn In onze eeuw der politieke en diplomatieke mirakelen is alles mogelijkdoch wij vallen nog al niet ligtgeloovig, en als wij liberate handelingen van Abdul- Aziz zullen zien zullen wij ze gelooven eerder niet. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika toont president Johnson bij voortduring dat bij regeren en gebieden wil alleen. Het door hem gegeven ontslag aan zijnen minister van oorlog is er het bewijs van dit ontslag of eigenlijk die schor° sing want magt om te ontslaan heeft de president niet werd voorafgegaan door de afzetting van generaal Sheridan, die als gouverneur van Texas wat al te willekeurig te werk gingen gevolgd door de afzetting van generaal Sickleseen der distrikts-kommandanten. Uit Mexiko geen ander nieuws dan dat Juarez op dezen oogenblik de populairste man in dat land is ofschoon zich reeds een partij vormt, die ham het oppergezag betwisten wil en zelfs gewapend hem zal bestrijden. Volgens gerucht zou Lopezde verrader van keizer Maximiliaandoor de hand eens moordenaars gevallen zijn, en Marquez, de wreedaard die de zaak des keizers op zulk een snoode en verfoeqelijke wijze gediend heeft, zich in verzekerde bewaring bevinden. Engeland maakt zich gereed om eindelijk 1 met ge- weld de invrijheidstelling te eischen van de gevangenen die reeds geruimen tijd zich in handen van Theodoruskoning van Abyssiniebevinden. Den 9 September aanstaande wordt het internationale vrede- kongres te Geneve geopend. 11 1 ==i l B Gisteren28 Augustus, is het vierde algemeen Evangelisch Zendingsfeest gehouden te Vogelenzang, op het buitengoed van de familie Barnaart, waarmede tevens het programme van de Evangelisehe Alliantie, dezer dagen te Amsterdam vereenigd geweestsloot. Onder begunstiging van schoon weder was dit feest buitengewoon druk bezocht. De treinen van Amsterdam, zoowel als van Kotterdam en tusschen gelegen stations, voer- den massaas personen naar het feestterrein. Het aantal bezoe- kers wordt geschat op 10 a 12,000 personen. De laan naar de plaats der zamenkomst en het terrein leverden dan ook een ongewoon schouwspel. Voor eene goede orde was gezorgd. Ten 10 ure betrad ds. Heldring, de voorzitler, de lste spreek- plaats, heette de zaamgekomenen welkom en ging voor in gebed. Ds. L. J. van Ehijn, van Wassenaarhield vervolgens de openingsredewaarin hij de -geschiedkundige herinneringen deed uitkomen zoo kerkelijke als vaderlandsche verbonden aan de plaats waar dit feest nu werd gevierd. De sekretaris ds. Buitendijk, gaf verslag van het zendingfeest en wees op zijn oorsprong, zijnde een gevolg van de belangstelling in de jaarlijks te vieren zendingfeesten van de Moravische broe- dergemeente te Zeist, die ten laatste de bezoekers op verre na niet meer konden bevatten. De heer T, M. Looman, van Amsterdam, leverde een beknopt, maar zaakrijk overzigt van de zending en de zendinggenootschappenwaaruit bleek, dat in Nederland 10 genootschappen bestaanals: 1°. Zeister- genootschap, opgerigt in 1732, dat 318 zendelingen telt met 1045 helpers, 70,300 leden, (van welke ruim een derde in Snriname) in 15 gewesten en 88 plaatsen; 2°. Nederl. Zend.-gen., ontstaan 1797 heeft reeds opgeleid en uitgezon- den 119 zendelingen, waarvan nog 23 werkzaam op Amboina in de Minahasse en op Java, met 157 scholen en 13,000 kinderen; bij dit genootschap bestaat het voornemen ook ge- neeskundigen en onderwijzers in handwerken uittezenden; 3°. Doopsgez. Vereeniging tot bev. der Evang.-verbreiding, opgerigt in 1848, heeft 2 zendelingen op Java en een ge meente; 4°. Java-Comite, Ned. afd. van het genootschap voor in- en uitw. zending te Batavia, 1851, met 6 zende lingen en helpers (m. en vr.); 5°. het Ermeloer Zend.-gen. in 1851 met den zendeling van Hasselt aangevangen, staat nu in betrekking met O. I. (Sangir en Talout), Z.- en O.- Afrika en Syrie; 6°. zending der Chr. Afgesch. Geref. gemeente, in 1857 begonnen, zond in 1863 twee personen naar Suriname en Java, waarin zij echter niet slaagde, en zal nu gevestigde leeraren daarvoor oproepen7°. Nederl. Zend.-vereen. 1858: voor dit genootschap werken 7 zendelin gen op Java, onder de Soendanezen, en het heeft door den heer Grashuis den Bijbel in die taal overgezet; het heeft een voorstel gedaan met het Java-Comite zaam te werken; 8°. Ulr. Zend.-vereen. 1859, telt 14 zendelingen en helpers op N.-Guinea, Almaheira en Bali; door haar werden reeds boek- jes vertaald en gedrukt voor N.-Guinea; 9°. Ned. Geref. Zend.-vereen. bestaat sedert 1859 bezit 10 zendelingen en helpers op Java, Tegal en Banjoemaas, en werkt met vrucht; 10°. de Ned. vereen. voor Israel, aangevangen in 1862, al- lereerst in 1849, met 3 zendelingen, waarvan een in Suriname. Deze genootschappen tellenbehalve het Zeisler, 71 zende lingen en helpers. Yoorts noemde de verslaggever nog vele hulpvereenigingenvrouwen-, kinder- en jongelieden-genoot- schappen. De opbrengst voor de zending bedroeg het laatste jaar 153,820, terwijl een twintigtal zendingbladen en blaad- jes door deze alien werden uitgegeven. Door den heer M. Cohen Stuart werden alsnu de vreem- delingenleden der Evangelisehe alliantie, bij name aan de vergadering voorgesteldwaarna de le pauze volgde. De spre- kers werden afgewisseld door het zingen van voor deze gele genheid in het programma aangewezen gezangen, met bege- leiding van het korps muziekanlenonder direktie van den heer van Lummel, uit Utrecht. Ten 2 ure werden de drie spreekplaatsen bezet door de vreemdelingenop n°. 1, door rev. Bliss, uit Konstantinopel bisschop Paine, uit Ohio (N. A.) en andere engelschen, wier toespraken werden overgebragt door den hper Cohen Stuart. De hh. Faber, van Barmen, Dreichsler, van Numberg, Brandt, van Mayhen in SaksenBastianvan Bernburg, en prof, llertog, van Erlangenspraken in het duitsch op n°. 2 vertolkt door ds. L. J. van Rhijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2