140 Mcrigten omfrent dc Veeziefete. Politlekc Vironljk. Gemengde Berigten. ■Hi" 30 Augustus 5 September. iS m i t c tt I a n b. amsterdamsche kanaalmaatschappij. HH Dc Haver heeft. goed opgebragt, behalve in Let oosteu der provincie, warn-- zij in Let vorige jaar te veel van de tnuizcn geleden Bad. Ook de graslandenin den voorzoraer schranl gaven door de vochtigheid van de tweede lielft des jaars over- vlocdig voedsel voor het vee; terwijl de droogte van Junij en de eerste dagen van Julij gunstig was voor de inzameling van liet hooi j dat in genoegzame hoeveellieid 20003500 ned. pond van Let bunder, gewonnea en gedeeltelijk tot hooge prijzen verkocht is. Het vee verkcert algemeen in gunstigen toestand. Dit geldt bepaaldelijk van het rundvee. De prijs der boter is goed en die van het rundvee zelfs hoog door de vraag, die steeds voor Holland beslaat, inzonderheid voor melkvee en kalfkoeijen. I'aarden zijn gezond en redelijk in prijs; schapen meer dan getvoonlijk gezond, daar de pokziekle bijna geheel verdwenen is. Alleen onder de varkens beginneu zich enkelfe gevallen van ziekte in het vvesten der provincie te openbaren. Er zijn veel biggen gevvorpenwaardoor de prijs bijzouder laag is. Het honiggewin is sedert de laatste dagen in de omstre- ken van Wijhe zoo groot, dat de verwachte schrale oogst reeds nu in een zeer ruimen verkeert; de opbrengst der late aardappelen was in geene tien jaren zoo groot als thansook wordt de kwaliteit zeer geroemd. Tot nu toe bemerkt men in de late soorten weiuig of geen bederf, zoodat het te voor- zien is, dat dit produkt dit jaar zeer laag in prijs zal zijn. Uit Hardegarijp, dd. SO Augustus, meldt men: Met de aardappeloogst, een belangrijk middel van bestaan voor ons dorp, ziet het er zoo goed uit als 'tin geen twintig jaar het geval was. De kwaliteit is uitmuntend en de hoeveelheid zeer overvloedig. Van het kwaad in die aardvrucht kan niet gesproken wordenhet is der moeite niet waard." Te Zutphen heeft de gehouden grasverpachting van ge- meentelanden de som van 5444 opgebragt; de vorige ver- pachting klom tot 7592 zoodat beide, zonder het opgeld van 10 pet., 18,036 hebben bedragen. Uit Dalfsen meldt men dd. 1 September: ,,Als een be- wijs hoe voordeelig de bijenleelt dit jaar was en het gewin van honig in bet bijzonder, dient dat bij zekeren S. van 2 kor- ven het gctal thans tot 9 vermeerderd is; hij heeft reeds voor 70 honig afgeleverd. De heidebloem draagt het hare daar veel toe bij." Op de paardenmarkt te Abcoude, den 29 Aug. gehou den, waren ongeveer 450 paarden en 14 veulens aangevoerd. Hoewel de markt zeer druk bezocht was, was de handel over het geheel slap. In de week van 2531 Augustus jh is cen geval van veetyphus in het geheele rijk voorgekomen, en wel in de ge- meente Voorschoten. Bebalve het aangetaste, zijn nog twee gezonde runderen onteigend en afgemaakt. De Minister van Binnenl. zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rund vee, voor de provincie Zeeland opgeheven, met ingang van 9 September e. k. Door gedeputeerde staten van het hertogdom Limburg is opgeheven het verbod van in- en doorvoer van vee enz. uit de provincien Noord-Brabant en Gelderland. Blijkens bij de regering van Groot-Brittannie ingekomen berigten aangaande de veeziekte daar te lande, is in de met 24 Augustus geeindigde week slechts 1 rund aangetast. selie nota bij de Oltomanische Porte zijn ingediendwaarin de autonomie (onaf hankelijk en zelfstandig bestuur) voor Kandia of de inlijving van dit eiland bij Griekenland geeischt, en, zoo niet, met regtstreeksche tusschenkomst gedreigd wordt. Pas kwam het berigt dat Engeland eindelijk besloten heeft een krijgstogt naar Abyssinie te ondernemen om den koning van dat land te noodzaken tot de invrijheidstelling der Engel- schen enz., welke hij reeds zoo lang gevattgen houdtof een telegram uit Konstantinopel van eergisteren brengt. de belang- rijke tijding dat de britsche gezant aldaar kennis heeft ge- kregen van het feit dat Theodorus, bedoelde souverein, aan die gevangenen de vrijheid hergeven heeft. Engeland spaart nu menschen en geldeen bloedige oorlog is gelukkig voor- komen. Aangename mededeeling voorzeker, die een eereplaats behoort te krijgen in de toespraakwaarmede het op 9 dezer mannd te Geneve bijeen te kumen vrede-kongres geopend zal worden. Dit kongres zal door Garibaldi worden bijgewoond. Met belrekking tot de souvereinen-konferentie te Salzburg cn de toespraken van keizer Napoleon in ecnige steden der noordelijke departementen van zijti rijk, hebben wij heden niets te voegen bij hetgeen in ons vorig overzigt hierover is gezegd. In Oostenrijk laat de toestand der schatkist nog zeer veel te wenschen over. Dagelijks lee3t men in de bladen van nieuwe maatregelendoor den minister van finaucien te nemen om te voorzien in het tekortof liever de tekortenwant telkens daagt een nieuw op. Zoo b. v. wordt nu gesproken van een deficitveroorzaakt door de verminderiog der staats- inkomstendit wil de minister dekken doorverhooging van de belasting op de inkomsten, uitgifte van schatkistbiljetten en eene „kleine" leening, nl. twintig millioen guldenvoor Oostenrijk ja eene kleine leening! Maar wat baat een kleiue leening voor een Eijkdat met zoovele groote leeningen niet geholpen is geworden? "Van leeningen gesprokenmen zegt dat ook de spaansche regering eene leening van 40 millioen realen zal sluitenom buurtwegen aan te leggen. Zou de belofte van keizer Napoleon aan zijne onderdanen bij herhaling, na verloop van elf jaren, gedaanin Spanje uitwerking hebben nog voor dat zij in Frankrijk vervuld wordt? De opstand in Spanje heeft niet beantwoord aan de ver- wachting van hen door wien hij was aangelegd en bestuurd. Narvaez zit nog op den presidentszetel in het kabinet en Isa bella II voert nog den koninklijken schepter. Eenige honderden menschenlevens zijn weder opgeofterdzonder nut, altbans voor het oogenblik. Of echter de spaansche bewindsmannen in het gebeurde aanleiding zullen vinden een andere gedrags- lijn te volgen, kan niet verzekerd worden; en lettende op de ondervinding van vroeger zou men geneigd zijn tot de onder- stclling dat Spanje en de Spanjaarden na deze mislukte poging, om het ministerie Narvaez, de regering van dwang, willekeur en onderdrukking, te doen vallen, nog meer zullen te lijden hebben van het regeringstelsel dat in alle opzigten zoo na- deelig voor het land en zijne bewoners werkt. Wel is een gerucht in omloop, volgens hetwelk Espartero en eenige pro- gressisten als raadsmannen der kroon zullen optredendoch wij kunnen er geen geloof aan slaan. Generaal Primdie reeds in menigen opstand de hand had en ook bij den nu misiukten eep hoofdrol speeldeverkeert in groot gevaar daar hij, als een telegrafisch berigt in de dagbladen juistis, verraden werd en het kabinet van Madrid hem gemakkelijk kan vinden. Ook een andere opstand, die der Kandioten tegen Turkije, is geeindigd zonder dat het duel bereikt is. Van de inlijving van Kandia bij Griekenland hoort men nog nietsintegendeel de ottomanische regering treedt met de groote mogendheden in overleg over de maatregelen, die geschikt zouden zijn om op dat turksehe eiland orde en rust te herstellen. Maar het sebijnt dat Husland en Noord-Amerika geheel anders denken men verneemt namelijk dat een russische en een amerikaan- Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt het volgende medegedeeld Het werk werd in Julij geregeld voortgezet met 935 tot 1140 arbeiders, 27 tot 37 paarden, 7 tot 8 locomotieven 200 wagens, 3 stoompompwerktuigen3 tot 10 stoombag- gervaartuigen en 53 tot 67 vletschuiten en grondschouwen. Noordzeehoofden. Het stellen van blokken aan het noordelijk havenhoofd is voortgezet, zoodat op het eind van Julij ge- steld waren 690 bekleedingsblokken(waarvan 230 stuks in Julij) en 40 stuks binnenblokken (30 stuks in Julij.) Bovendieu was aangebragt 649 kub. el betonvulling. De grondlaag van het landeind was doorgetrokken tot 165 el; de tweede laag tot 148 el; de derde laag tot 141 el en de bovenlaag tot 132 el, buiten den duinvoet. De grondlaag ligt met het grondvlak op 1.65 el beneden A. P., of ruim eene el beneden laagwater, Op omstreeks 400 el uit den duinvoet werden de ontgra- ving van den zeebodem en het stellen van blokken mede voortgezet. lluim 60 blokken waren op het eind van Julij gesteld. Op de betonwerf waren op 1°. Augustus in het geheel vervaardigd 9009 stuks betonblokken (981 in Julij), bevat- tende een gezamenlijken inhoud van 25,377 kub. el (2785 in Julij Roo/dkanaal. De ontgraving onder Velzen bedroeg op 1°. Augustus 1,982,679 kub. el, waarvan 63,471 kub. el in Julij ontgraven. Hiervan zijn op de kanten geborgen 1,499,866 kub. el (15,980 kub. el in Julij), en naar de zanddijken in het Wij kermeer vervoerd 482,813 kub. el (47,491 kub. el in Julij.) In het Wijkermeer waren gebaggerd 213,120 kub. el, waar van 26,568 kub. el in Julij. In den polder Buitenhuizen waren ontgraven 135,231 kub. el. De jaagpaden in het Wijkermeer waren met 1°. Augustus over 5653 el lengte tot boven water opgewerkt, waarvan 588 el lengte in Julij. Behalve 1000 el lengte aan de zijde van Buitenhuizen, was de geheele lengte met ijzeren sporen belegd. Uingvormige kistdam in het Y, Tot inwendigen steun van den kistdam zijn 12,564 kub. el zand gestort, waarvan 2405 kub. el in Julij. Voor de kleivulling tusschen de beide paalrijen zijn aange voerd en verwerkt. 4995 kub. el klei, waarvan 196 kub. el in July. Afsluildijk beoosten Amsterdam. Op 1°. Augustus waren gemaakt of aangebragt Benoorden den kistdam 1 1,755 kub. el zinkwerk, 31,000 kub. el afsluitdijk (ophooging boven den oorspronkelijken bodem), 1690 vierk. el rijsbeslag en 1280 vierk. el stcen- bezetting. Bezuiden den kistdam 36,067 kub. el zinkwerk, 24,600 kub. el afsluitdijk, 420 vierk. el rijsbeslag 420 vierk. el steenbezetting. Te Velsen is den 3 dezer een allertreurigst ongeluk ge- beurd. Drie heeren raaakten gebruik van den zandtrein, om de werkzaamheden aan het Kanaal te bezigtigen. Door het stoken schijnt de machinist te laat ontdekt te hebbendat tie brug aan zijkanaal A, waardoor juist een schip gegaan was nog niet geheel was neergelaten. Twee van de passa- giers benevens de stoker, vonden gelegenheid en hadden te- genwoordigheid van geest genoeg om van de lokomotief af te springen. De beide eerste kwamen op het landde laatste in het water neer, doch alle drie bleven ongedeerd. Intus- schen is de lokomotief als 't ware tegen de brug opgeloopen waardoor deze is ingestort. De lokomotief is blijven hangen, doch een paar karren met zand geladen hebben zich over haar uitgestortwaardoor de overgebleven passagiereen ge- acht ingezeten van Amsterdam, en de machinist, onder het zand zijn begraven. Zoo spoedig mogelijk is de noodige hulp aangebragtdoch -zoo als te voorzien was men heeft helaas slechts twee lijken opgedolven. Bij de harddraverijte Sloten in de vorige week gehouden door paarden toebehoorende aan leden der afdeeling Sloten van de Roll. Maatschappij van Landbouwen bereden door hen of hunne zonen werd de prijs behaald door het paard van G. Sinck en de premie door het paard van J. Duijn. Daarna werd de harddraverij, door de afdeeling uifgeschre- ven gehouden. Hieraan namen 14 paarden deel. De prijs, die na een merkwaardigen strijd behaald werd, viel ten deel aan het paard Diana, toebehoorende aan den heer A. Kroes lid van de afdeeling Weespercarspelen bereden door den pikeur J. de Boer; terwijl de premie ten deel viel aan het paard Jan Stap-antoebehoorende aan den heer H. van der Linden lid van de afdeeling Dordrechten bereden door den pikeur P. van Santen. Ofschoon het weder des voormiddags ongunstig was ver- beterde dit tegen den middag aanmerkelijken namen toen ook vele toeschouwers aan dit nationale volksfeest deel. De feestvreugde werd later aan eenen maaltijd en bij muziek en dans voortgezet. Onder de stukken in de raadsvergadering der gemeente Leiden den 4 September jl. overgelegdbehoorde mede een verzoek van het gemeentebesluur van Alkemadeom kracht- dadige ondersteuning van het plan tot aanleg van een rijweg door den Haarlemmermeerpolder naar Leiden. Een 40tal vce-inspecteurs hebben aan den heer G. J. Iiengeveldbij het ophouden zijner belrekking als voorzittend lid der commissie voor den veetyphus, uit hoogachting en erkentelijkheid een geschenk aangeboden beslaande uit eene prachtige, met groen trijp bekleede tete-a-tete en 6 dito stoelen benevens eene smaakvolle marmeren pendule met bronzen beeld en toepasselijke inscriptie op een zilveren plaatje. Op het inter- nalionaat congres voor vecartsenijkunde te Zurich, zal Nederland worden vertegenwoordigd door de heeren: Dr. It. van Capellereferendaris bij het departement van binnenlandsche zaken Dr. P. H. J. Wellenbergh directeur der rijks-veeartsenijschool te Utrecht, en Dr. J. B. Snellen, opper-commissaris voor de vee-inspeclie in Zuid-IIolland. Te Sydney (in Nieuw Zuid-Wallis) heeft vijf dagen lang zulk een woest weder ge- heerschtdat landerijen werden overstroomdwoningen weggespoeld duizenden stuks vee gedooden, het ergste van alleszoowel op het land als ter zeeook vele menschen het leven verioren. Te Benne- broek is eene koe onder hot melken driftig geworden, en heeft cen kind van 8 jaren met zulk een geweldige kracht op de hoornen omhoog ge- worpendat het door den val zwaar gekneusd en bezeerd ncderkwam. Op nieuw wilde de koe aanvallenmaar de inmiddels toegesnelde vader van het kind gaf het razende dier met een melkemmer zulk een krach- tigen slag tegen den kopdat hij daardoor lijd kon winnen om het kind in veiliglieid te brengen. Zekere doctor, Marina genaamd, heeft eene nieuwe methode uitgedacbt om lijken voor bederf te bewaren en daar- van de proef genomen op het lijk van een letterkundige die op 17 Fe bruary jl. was overlederi. Den t7 Junij is dat lijk opgegraven het was zoo goed bewaard en werd zoo gelijk aan een levende bevonden, dat het aangekleed en gefotografieerd is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de kermis dit jaar uit te stellen tot de openbare gezond- heidstoestand in het land beter zal zijn dan hij thans is. Een Ameri- kaan heeft te Boulogne-sur-Mer eene tooneel-courant opgerigtwaarvan de weerga niet bes'taat. Hij begreep dat do schouwburgbezoekers gedu- rende de pausen gaarne iets lekkers zouden willen hebben en bedacht als rniddel om bun dit te verschaffen een journal de theatre, dat tot affiche dient, doch waarloe, in plaats van papier, een zeer lekker boter- deeg is gebruikt, die, dank zij der vindingrijkbeid van den uitvinder losgaat en zich in verscheidene blaadjes verdeelt, op elk waarvan een zeer geestig geschreven artikellje te lezen staatniet met inkt, maar met chocoladesap er op gebragt. Zoo dient dit blad eerst als affiche en daarna als versnapering. In het kamp van Chalons is een kruidkamer der eerste divisie gesprongenwaardoor acbt menschen bet leven hebben verioren. Te Tongeren zijn in eene weide twee koeijen door den bliksem gedood, en daarna sloeg hij in een boom op het Wijdendaal, op eenige schreden afstand van de bewoonster, freule van Pallandt tot Beerse. De lust om met kleine seheepjes de zee over te sleken heeft thans drie slagtoffers geeischt. Een booljebesteind van Baltimore naar Havre, om na behouden aarikomst te Parijs to worden tentoongesteld,- is vergaan en de bemanning verdronken. Donderdag 29 Augustus is te Havre een wedstrijd van zwemmers gehouden waaraan 20 mededingers hebben deelgenomen. De eerste prijseene fraaije scbilderij in olieverf, is behaald door den heer A. P. L. v. L.van Rotterdam. Verlcden week zat op de bank der beschuldigden voor de korrektionnele regtbank te Brussel een zeer fijn gekloed heer, met een deftig voorkomen cn met al de uitcrlijke eigenscliappen die den voornamen stand doen kennen. Doze man was de eigen zoon van den beroemden dichtcr Casimir Dela- vignecn petekind van keizer Napoleon I. Van drie misdrijven is bij aangeklaagd: 1°. opligterij2°. onwettig dragen eener dekoratie3°. ge bruik maken van een valscben naam. Op zijn verzoek, en in weerwil van het verzet van het oponbaar ministerieheeft de regtbank de behan- deling der zaak acbt dagen uitgesteldgedurende welken lijd de beklaag- de, die zich in hechtenis bevindteenige papieren hoopt te erlangen hem tot zijne verdediging noodig. De roem van den wonder-doctor, den zouaaf Jacob (waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten), is slechts van korten duur geweest, aangezien de adjudant van maarschalk Forey de genezirig van dien maarschalk door Jacob voor een leugen heeft verkiaard en het huis, waarin hij zijne kunsten uitoefende, gesloten is. Men zal zich herinneren dat in de maand Mei jl. eene poging tot moord is begaan op den notaris Ghijrn te Hengelo en diens huishoudster. Die zaak zal den 12 September c. k. voor het gcregtshof te Arnhem worden behandcld daar de zware vcrwondingenaan laalstgenoemde toegebragt, dit niet ecrder toelicten. De dader is cen klompenmaker te Hengelo, met name "VVillem Hanekamp. In Engeland is thans een duikerdie

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2