WE EKBLAD 1807. Vrijdag, 15 September. VAN AAN LANDBOIJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. AcUtste laatgang. Haarlemmermeer. Haarlem mermeer-PoIder. XXXAfUyt. GEMEENTE-RAAD. (Uiterlijk Woensdag.) HAARLEMMERMEER, PRIJS YAU HET ABOW5EMEHT in het Jaarf 6. Prij3 van een enkel Nommer 15 Cent. Zitting van Donderdag den 15 Augustus 1867, VwrzitterMr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt "eopend des middags ten 12 ure. Tegenwoordig 11 leden, zijnde de heeren: 'ttlooft, Buijs, Tensen Lanser, Verploegh, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, Schone, Knaap, en de Voorzitter. De Secretaris leest de notulen van 1 Augustus 1867, welke worden goedgekeurd met algemeene stemmen, uitgezouderd de steinmen van de heeren Buis, Lanser en Schone, die zich buiten stemming bielden, om- dat zij in de vorige Vergadering niet tegenwoordig zijn geweest. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken: a. Staatsblad van 1867, n°. 69, 78, 88; Provinciaal Blad van 1867, n°. 55, 56, 57. b. Brief van F. W. Scheckerman, kennis gevende, dat de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur door hem wordt aangenomen. c. Brief van D. van Wieringen, 'waarbij hij bedankt als lid van het Burgerlijk Armbestuur. d. Request van M. Verhage, hulponderwijzer aan de school n°. 4, verzoekende ook voor 1868 in het genot te blijven der toelage ad. f 50. Deze stukken worden aangenomen veor notificatie, en Burgemeester en Wethouders uitgenoodigdom op het request van M. Verhage acht te slaan bij het opmaken der begrooting voor 1868. 2°. Worden onderzocht de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden J. van Vuuren, N. T. Dorbeck, A. Kuiper, A. van Riessen en J. Klapwijk, en overeenkomslig het voorstel van Burgemeester en Wet houders beslolen al de benoemden toe te laten als leden van den Ge- m»enteraad. 3 Komt in behandeling het rapport der Commissie, belast geweest met >et onderzoek der gemeente-rekening over 1866. Van iet rapport wordt voorlezing gedaan. Daaruit blijktdat bij het onderzoek geene bedenkingen zijn gerezen tegen de cyers. De Commie maakt echler bezwaar tegen het in rekening brengen, door Burgemecter en Wethouders, van reiskosten bij gelegenheid van het opnemen van-eparatien aan Jescholen. De Commissie Uent, dat daarvoor geene gelden behoeven te worden uilgegeven, of, meet men (jat zuiks foehoort plaats te hebben, als- dan meent de Lomn.,.-^ dat ook aan de Commissien uit den Raad tot onderzoek de- rekeriB; 0f voor het zitten in bet stembureau eenige vergoeding voor do kosten ^qoert te vvorden gegeven; voorts wordt door de Commissie het zeer I'hischelijk geacht dat men zal trachten af te koopen de erfpachten van q.], gronc[ der scholendat de betrekking van torenwacliter worde opgehey^ en dje werkzaamheden opgedragen aan den concierge in net raadbui. terwijl eindelijk wordt opgemerkt, dat 21 cents is betaald voor de rpleging van een politiegevangene, die veroordeeld is wegens overtreding^,n een po|derkeur, welke kosten dus met voor rekening der gemeente behooren te komen. De Voorzitter vraagt, of iemand he woor(j yerlangt. ,De heer't Hoof I merkt aan, dat tie 'relhoudcrs gcen rijtuig in reke ning hebben gebragt; alleen de kosten vanverterin„ en sta||eni De Voorzitter zegt, dat er ook onder b.r °is de Verteringen en kosten van den architect, en die men dan wej njet door jjurge. meester en Wethouders zal willen betaald zien. De heer Knaap meent, dat Burgemeester en *»thouders „een kosten moesten in rekening brengen. De heer Schone meentdat het meer de bedoe/i, der Commissie is dat ook aan de andere commissien uit den Raad en n de stembureaux eenige vergoeding worde gegeven. 6 De Voorzitter merkt aan, dat de verversching aan b stembureau tot heden door den Secretaris kosteloos is verstrekt. 1 feker ac|)t bet gedeclareerde billijken herinnert dat ook aan den DijtA" worden vergocd. ®>- ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREPFEXDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polderte houden op Woensdag 18 September 1867 des morgens ten half tien ure, in het Lokaal van Staatste Haarlem. 1. Mededeelingen aangaande aanbestedingen enz. 2. Be handeling van het rapport der i ,ojiuissie onderzoek der rekening over 1866. 3. Verzoek van D. de Jong, met een voorstel van het Dagelijksch bestuur. 4. Voorstel van dijkgraaf en heemraden, omtrent den verkoop van een loco- mobiel en ijzeren rol. 5. Idem, tot meerderen aankoop van grind voor de Eingvaartboorden. 6. Idem, tot goed- keuring der verburing van een gedeelte poldergrond aan J. van Bemden. 7. Idem, tot het overnemen van de aan- legplaats aan het Nieuwemeer, van de gemeente Haarlemmer meer. S. Goedkeuring van de af- en overschrijving, dienst 1867, enz. Ten aanzien der bedenking omtrent de Erfpachtenwi! de Voorzitter met de behandeling dezer zaak wachten tot bij de Begrooting, en om trent den torenwachler Burgemeester en Wethouders opdragen om daarop te letten bij de opmaking der Begrooting voor 1868. Zulks goedgevonden zijndewordt door den Voorzitter in stemming gebragt de conclusie van het rapport der Commissiestrekkende om de rekening goed te keurenin Ontvang op93,657,114 in Uitgaaf76,074.28 Batig Saldo 17,852.83-1 De conclusie van het rapport wordt aangenomen met algemeene stem- men hebbende Burgemeester en Wethouders zich buiten stemming ge- houden. 4°. Komt tor tafel het rapport der Commissie, die de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1866 heeft onderzocht. Uit dat rapport blijktdat het onderzoek geen stof tot aanmerkingen heeft gegevenzoodat de Commissie voorstelt om die rekening goed te keuren in Ontvang op4,793.77 in Uitgaaf 4,158.074 Batig Saldo 635.694 De conclusie van hot rapport wordt met algemeene stemmen aangeno men hebbende de Burgemeester zich buiten stemming gehouden. 5°. De Voorzitter brengt in behandeling de circulaire van HH. Gede- puteerde Staten van 17 Julij 1867, n°. 40, verz. n°. 81, waarbij wordt yerzocht dat deze Vergadering vdor alt". Augustus a. s. zal berigtenof in deze Gemeente naar de meeniDg van den Raad behoorlijk zijn gere- geld de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris, en zoo niet, op welk bedrag ze dan zouden behooren te worden bepaald; welke circulaire reeds aan deze Vergadering is medegedeeld in de laatst gehou den bijeenkomst. De Voorzitter brengt het eerst ter sprake de jaarwedde van den Bur gemeester en deelt mede dat sedert de laatste raadsvergadering bij hem is ontvangen een schrijven van den heer Commissaris des Konings, waar- in het veriangen wordt geuitdat de Burgemeester dagelijks op de se- cretarie zal te spreken zijn. Aangezien zulks voor hem, Burgemeester, ondoenlijk is, heeft hij verkiaard dat, indien men bij dezen eisch bleef volharden, door hem alsdan zijn eervol ontslag als Burgemeester werd gevraagd. Wei is daarop een nader schrijven van den heer Commissaris des Ko nings ontvangenmaarwat de uitslag van deze zaak zal zijnkan spreker niet zeggen. Zeker evenwel kan men aannemen dat, ingeval de Burgemeester dagelijks ter secretarie zijn moet, het traktement verhoogd zal moeten wordenwant dan moet de Burgemeester bij het raadhuis wonen en aldaar een huis bouwen. De heer Verploegh vindt dat het voor de gemeente moeijelijk wordt aan interessen van kapitaal en belooning van den concierge in het raad huis moet de gemeente nu reeds jaarlijks 2400 betalen. De heer Buis vraagt of er ktagten over zijn dat de Burgomeester niet dagelijks op de secretarie is. De Burgemeester deelt mededat daarover is geklaagd door Fraikin die 's maandags morgens aan de secretarie is geweest, toon de Burge meester naar Amsterdam was. Den verderen loop dezer zaak deelt de Burgemeester medeen houdt vol dat het hem onmogelijk is om elken dag aan de secretarie te komen, en beweert dat zulks ook niet onver- mijdelijk noodzakelijk is de Burgemeester behoort ook op andere plaat- sen in de gemeente te kunnen zijn. De heer 'I Hooft merkt aan dat, toen de heer Pabst burgemeester was, velen hebben gerekwesteerd om den heer Pabst te doen verpligten in de gemeente te wonende heer Pabst kwam drie dagen per week in de gemeente en was 's maandags te Haarlem in de Kroonte spreken. Spreker acht het dan ook te weioig, dat de Burgemeester slechis twee dagen ter secretarie te spreken isop die dagen is het dan natuurlijk zeer druk maar wanneer de Burgemeester b. v. ook des zalurdags aan de secretarie was, dan meent spreker was het voldoende. De Voorzitter zegt dat hij, ofschoon niet altijd vast, toch meestal des zaturdags ter secretarie is. De heer 7 Hooft zegtzich wel verwonderd te hebben dat niet reeds vroeger klagten zijn ingekomen want hij heeft laatst gezien dat men- schen drie A vier uren hebben gewacht. De Voorzitter zegt, dat er toen juist vergadering was van Burgemees ter en Wethouders, en hij slechts op eene plaats te gelijk kan zijn; voorts, dat hij niet meer kan doen dan door hem gedaan wordt. Aan de orde evenwel is de bespreking van het traktement van den Burgemeesteren do Voorzitter vraagt wie der leden daaromtrent een voorstel wcnscht te doen. De heer Tensen wil aan Gedeput. Staten adviseren om in de jaar wedde van den Burgemeester geene verandering te brengen. Die heer 7 Hooft zegt, dat hij in elk geval tegen verhooging zou zijn, en vereenigt zich met het gevoelen van den heer Tensen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten te adviseren om de jaar wedde van den Burgemeester onveranderd te laten. Alsnu komt in behandeling de jaarwedde van den Secretaris. De heer 7 Hooft herinnert dattoen voor een paar jaren het trakte ment van den Secretaris is verhoogd, besloten is dat traktement weder te herzien als hij vrije woning kreeg in het raadhuis zulks komt thans juist ter sprakenaar aanleiding der circulaire van Gedeputeerde Staten toen is het traktement met 200 verhoogd. De heer Schone m.jflntdat de vraag allcen is of de Raad vrije wo ning zal geven aan dei, ^ecretaris. De heer 7 Hooft vran- e Voorzitter hieromtrent geen voorstel doet. De Voorzitter zag licve' dat een ander lid een voorstft'decd. PRIJS DER ADVERTENTiejf van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegej.regt bij elke plaatsing 35 Cent. De heer 7 Hooft zegt dat de gemeente toeneemt en grooter wordt spreker wit daarom het traktement laten op 1200, en den Secretaris voor het eerste jaar 200 laten verwonen. De Voorzitter merkt aandat de Secretaris inkomsten verliest door de verplaalsing van het raadhuis. De heer 7 Hooft zegt er niet voor te zijn om het traktement te ver- minderen en dan vrije woning te geven want spreker meent dat Gedep. Staten zeker het traktement niet zullen verminderendnarom wil hij 200 bepalen. De Voorzitter merkt aan dat, wanneer men verhuurt en de Secretaris soms mogt komen to overlijden de weduwo het regt heeft om gedu- rende den huurtijd in het huis te blijven wonen; daarin zou dus moeten worden voorzien. De heer Schone wil den Secretaris vrije woning geven. De heer 7 Hooft blijft bij zijn voorstel om het huis te verhuren voor 200, met bepaling, dat het huis ontruimd zal moeten worden binnen drie maanden, wanneer de Secretaris, om de eene of andere oorzaak, als Secretaris mogt aftreden en de huur voorloopig te bepalen voor een jaar. De heer Buis wil de huur bepalen op f 150. De heer 7 Hooft vereenigt zich met het voorstel van den heer Buis. De heer Schone merkt aan dat de Raad geen raadhuis heeft gebouwd om daardoor geld te beleggendaarom moet men ook geen huur vorderen. De heer Knaap vocrt aan dat het raadhuis 8000 meer kost dan vroeger bepaald is. De Voorzitter acht het billijk, dat ook de Secretaris zijn gevoelen kunne zeggen, en gceft, na goedvinden van de Vergadering, het woord aan den Secretaris. De Secretaris zegtzeer dankbaar te zijn dat de Gemeenteraad in het raadhuis eene geschikte woning voor hem heeft doen bouwen. Hij mag echter niet verzwijgen dat, door de verplaalsing van hot raad huis, hij eenige inkomsten moet derven; zoo zal spreker zeer waarsehijn- lijk verliezen de betrekking van gaarder van het Rijnlands-bundergeld, omdat hij dan niet rpeer woont in het distrikt, daa door verliest hij gc- middeld jaarlijks 100. In het nieuwe huis heeft hij aan meerdere beiasting to betalen zeker jaarlijks 30. Voegt men daarbij, dat spreker door zijne verhuizing zeker 700 A 800 aan meerder ameuble- ment zal hebben uit te geven, dan is het duidelijk, dat het vertrek naar Kruisdorp hem jaarlijks aan minder inkomsten en meerdere uitgaven, op ongeveer f 200 te staan komt. Spreker voert verder aan dat de ge- meenteambtenaren niet, zoo als de rijksamblenarenhet uitzigt hebben op eenig pensioen; wil hij dus na welligt 40-jarige dienst zijne vrouw of kinderen niet geheel onverzorgd achterlaten, dan moet hij zijne toe- vlugt nemcn tot eene levensverzekering, 't geen hem jaarlijks 130 kost; zijn liuisgezin wordt grooter, de werkzaamheden zijn menigvuldig. Om een en ander hoopte spreker dat de raad zou blijven bij zijn besluit van den 25 October 1866, n°. 8, waarbij is bepaald dat de verhoogde huur, die men over 1867 voor het tegenwoordige raadhuis moet betalen, zou worden gedragen door den Secretaris, en daarna aan den Secretaris vrije woning in het nieuwe raadhuis zou worden gegeven. Wanneer dus de Raad besluit om 150 huur te vorderendan zal hij daarin moeten toestemmen, omdat hij anders niet kan wonen; maar het zat hem, bij het gemis van andere inkomsten, en bij meerdere te doene uitgaven, zeer zwaar vallen. De heer 7 Hooft zegt, dat veel waar is van't geen door den Secretaris gezegd is, maar spreker gelooft nietdat de Raad tegenover bet publiek den Secretaris vrije woning mag geven. De heer Verploegh meent, dat, had men wat minder gebouwd, dan zou het ook minder kosten; het klinkt zoo vreemd voor de gemeente, zoo vele uitgaven te doen en dan kosteloos af te staan. De Voorzitter zegt, dat hij zich niet stoort aan de praatjes van de menschen. De heer Knaap wil het bepalen, zoo als door den heer 7 Hooft is voorgesteld. De heer Schone zegt, dat hij als lid van den Raad zich niet mag storen aan het publiek, maar handelen moet naar overtuiging. Spreker stelt daarom voor om geen huur te bepalen, maar voor te stelleo om het tractement te bepalen op 1100, dus 100 minder en vrije woning. De Voorzitter gelooft, dat hot voorstel van den heer Schone beter zou zjjo dan dat van den heer't Hooft. De heer 7 Hooft herinnert, dat, hij verhuizing, de Raad het in zijne magt heeft om veranderingen te maken, 't geen niet het geval is, wan neer het traktement wordt verminderd en vrije woning gegeven. De Voorzitter brengt alsnu in stemming het voorstel van den hedr 7 Hooft, strekkende om de huur te bepalen op 150, en alsdan te ad viseren om het tractement te behouden op f 1200. Dat voorstel wordt aangenomon met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemden: de heeren Dorbeck, van Vuuren, Knaap, 7 Hooft, Buis, Tensen, Lanser, Verploegh en Kuiper. Tegen-. de heeren Schone en de Voorzitter. Het voorstel van den heer Schone is vervallen door de aanneming van het voorstel van den heer 7 Hooft. 6°. Gelezen het adres van Jan Nieuiokoop, houdende verzoek om af- schrijving op zijnen aanslag uit den hoofdelijken ornslag, dienst 1867 wegens vertrek uit de gemeente. Overwegende, dat adressant op den 4 Junij 1867 is vertrokken naar Sloten, is besloten afschrijving te verleenen op den aanslag in den hoofdelijken omslag van Jan Nieuwkoop, en zulks voor zes-twaalfde ge- deelten ter somme van 0.50. 7®. Gelezen een adres van Adrianus van der Groef, ontheffing vra- gende van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1867, uit- hoofde hij geen eigendom meer heeft. Overwegende dat de tijd tot het indienen van bezwaarschriflen reeds lang is verstreken, is besloten op gemeld adres afwijzend te beschikken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1