Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. Mcrlgten omtrent de Veeziefete. Folitiefee Mronijk. 2026 September. Bittncnlatib. Bttitettlaub. ttemengtie SSerigten. 'IS*. Eere en hulde eindelijk aan den burgemeester, de wetbou- 'ders en leden v.in den gemeenteraad van Haarlemmermeer, ■jlie" ap zoo fllnke en onbekrompen wijze een ruim, doelmatig en <Bp»iijV.geboinv hebben gesticht, ora te dienen tot den zetel yan het bestuur der gemeente, nu, en, zoo wij hopen, nog vdle jsren en eeuwen later. Tot concierge in bet nieuwe raadbuis werd benoerad J. G. Legel, bij wien men zich dus in het vervolg zal be- hooren aan te melden. Al dadelijk wordt het nut ondervonden van het hebben van een ruim raadbuis, daar de dijkgraaf en de penning- meester van den Haarleramermeerpolder het voornemen hebben om eens per maand in het Kruisdorp voor belaughebbenden te spreken te zijn, en hen ook in de gelegenheid te stellen, om betalingen van polderlasten te doen. Tot dat einde zal aan die beeren een lokaal ten raadhuize worden aangewezen, alwaar zij zich gedurende dien tijd zullen kunnen ophouden. Moge zulks spoedig de behoefte meer en meer doen erken- nen ook aan het overbrengen van den zetel van het polderbestuur naar den polder, waardoor de belangen der ingelanden en ingezetenen voorzeker niet weinig zonden worden gebaat, en waardoor ook aan veler billijken wensch zou worden voldaan. In de vergadering van het Kiescollegie bij de Hervormde gemeente van Haarlemmermeer, den 24 dezer maand gehou- den, is het volgende ticaalftal predikanten (alphabetisch ge steld) geformeerd II. Bax Dzn.te Ouddorp; J. P. W. van Troostenburg de Bruijn, te Gendringen; S. H. Buijtendijk, te Harder^ wijk; H. Hasselman, te Dedemsvaart; J. Kool, te Bun- schoten E. A. Lazonder, te Noordwijk-aan-ZeeJ. Mon- tagne Azn., te Ter-Aar; L. J. van Rhijn, te Wassenaar; G. J. van Spall Tzn., te Giessendam; W. van Veen Bzn., te Iethen-en-DrongelenM. J. Wentink, te Loon-op-Zand en E. J. van Wisselingh J. Phzn., aan de Vuursche. van 17 tot en met 24 September 1867. GEBOREN: Alidadochter van J. Verkuijl en L. van den [leuvel. Antonia, dochter van H. Lippus en J. Liglhart. Jacobus, zoon van C. van der Horst en M. M. Bakker. Janzoon van W. Doom en M. Koorn. Neeltje dochter van A. Tates en G. Kats. Pieterzoon van Johanna Schonhage (ongeh.) Hendrik zoon van F. G. Budden- herg en A. A. van Gorcum. Pieter, zoon van P. Oosterom en A. Buis. Maaiko dochter van R. de Roster (ongeh.) Wilhelmina dochter van L. van der Woude en L. Roomers. Klaas', zoon van P. Wink en A. Schoon. Helenadochter van II. Groencnberg en A. Verkuijl. OVERLEDEN: Adrianus, oud ruim 2 jaren zoon van A. Kneppel. Margaretha Kind oud 73 jaren weduwe van J. de Booij Johanna Elizabeth oud bijna 6 jaren dochter van M. Stouten (overl.) en A. Ver- meij. Jacoboud 4 inaandenzoon van P. Bart en L. de Winter. Zwaanljeoud 3 jaren, dochter van C. Slikker en N. Tauher. Mietje, oud 6 inaandendochter van J. Trouwen en A. Handgraaf. ONDERTROUWD G. Stokkel (wednr. van M. Vonk) en J. Vulperhorst. GEHUWDG. Gorier (wednr. van A. Wortel) met K. Wortel. C. Stolwijk met D. Amelse. Uit Dalfsen wordt gemeld, dd. 22 September. Sedert eenige dagen ziet men de welgevuide bijenkorven uit de veeuen terug halen. Men is over het geheel genomen wat het honiggewin betreft tamelijk voldaanbuitengemeen zware korven treft men echter niet aan; volgens de berekening, is de honig met 2-3 gewiu vooruit gekomen, zoodat b. v. die een korf van 30 pond zwaarte heeft opgezet hier voor tbans 90 pond honig heeft verkregen. Uit Dokkum wordt van 20 September geschreven Naar wij vernemen, wordt de hoop, dat de winteraardappelen een goed gewas en vrij van de ziekte der vroegrijpe soorten zouden oplevereDniet te lenr gesteld. Algemeeu krijgt men tweemaal zoo veel aan kwantiteit als het vorige jaar en, schier zonder uitzondering, overal beste kwaliteit. Bereids worden partijen puik beste zandaardappelen geveild voor 1,50 a 1,60 per mud, en vervvacht men eene daling der prijzen, naarmate de rooijing haar einde nadert. De tabaksteelt begint in het graafschap Zutphen lang- zamerhand een tak van landbouw te worden. Onder anderen worden thans te Harreveld, onder Lichtenvoorde, verscheidene gronden tot dit doel gekultiveerden, naar het zich laat nanzienmogen de ondernemers gunstige opbrengsten ver- wachten. In den Bommelerwaard staan de heet- of suikerwortels bijzonder goed, voornamelijk op de Uiterwaardenonder Ammerzoden en Well. Men berekent, dat er aldaar plus minus 100 blinders mede gezet zijn. De garst en haver, als voor het grootste gedeelte op de beste landen gezaaidis voldoende. De paardenmarkt te Zalt-Bommel, den 21 September gehoudenwerd door allerschoonst weder begunstigd. Er stonden nagenenoeg 400 paarden aan de lijn, dus veel min der dan het gepasseerde jaar. Goede prijzen werden er door Iransche en belgische koopliedeu besteed. Voor goede paarden werd 500 betaald. De beelwortel-suikerfabriekatie in Erankrijk is voor dit jaar bijna algeloopeuen men kan de verkregen resultaten reeds ongeveer bepalen. De Moniteur levert daarvan de vol gende opgave: Einde Augustus 11. was de gefabriceerde hoe- veelheid 213 millioen kilogr., tegen 268 op hetzelfde tijdstip •des vorigen .jaars; derhalve eene vermindering van 5 5 millioen. TIet aantal fabrieken evenwel was toegenomen, namelijk 447 thans, tegen 422 in het vorige jaar, maar 12 zijn in deze campagne werkeloos gebleven, en verleden jaar slechts 3. Het overschot in entrepot is niet groot; 18 millioen thans, tegen 24'/3 verleden jaar. In de week van 15—21 September 1867 kvvam in ons geheele Rijk geen geval van veetyphus voor. De minister van binnenlandsche zaken heeft, op de voordragt van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee voor die provincie opgeheven en ingetrokken met ingang van 25 September 1867. Uit Dalfsen wordt gemeld dat aan het spoor tot af- brenging van zand te Lemele onder een aantal paardenwelke aldaar gebezigd worden, in eene erge mate de kwade droes heerscht. Volgens sommigen zoude het wenschelijk zijn dat hier wat meer toezigt over gehouden wierd, opdat deze ziekte zich niet verder verspreide. Het internationale kongres voor de vee-artsenijkunde, te Zurich gehoudenheeft in zake de veepest verklaard dat de meening over die ziekte door de ondervinding der beide laatste jaren geene wijziging heeft ondergaandat de duur der quarantaine tot wering der veepest op 10 dagen bepaald, en Rusland uitgenoodigd moet worden geen ziek vee uit te voeren; dat er geen ander middel tegen de veepest bestaat dan afmaking, met billijke vergoedingdat volkomen afdoende middelen tot ontsmetting niet zijn ontdekt; dat het wensche lijk is, dat de verschillende Staten, even als Baden, Beijeren Hessen en Wurtemberg hebben gedaanelkander verstaan over de maatregelenals de runderpest uitbarst. Blijkens officiele opgave heeft de veepest nu 118 weken in Groot-Brittannie gewoed. In dien tijd zijn 278,927 run- deren aangetast en 5 6,911 gezonde runderen afgemaakt. Het hoogste cijfer der aangetasten is dat van de laatste week van Eebruarij 1866, toen het 17,875 bedroeg. In de week, eindigende 14 September, is in Engeland en Schotland geen eukel geval van runderpest ter kenuis der regering gekomen. De veetyphus is ook in Moravie uitgebarsten. De Beijer- sche en Wurtembergsche regeringen hebben alle vereischte maatregelen van voorzorg genomen. De Eerste Kamer onzer vertegenwoordiging is, na de af- handeling van haar antwoord-adre3weer met onbepaald ver- lof, in afwachting dat de Tweede Kamer wat werk voor haar zal gereed hebbeu. Hare adres-diskussien zijn slechts op 66n punt wat levendig geweest; overigens was het een bloote weerslag, eene formaliteit. Dat punt was de koloniale paragraaf. De nieuwe minister van kolonien vond gelegenheid om zich wat nader te verklaren, en deed dit, blijkbaar ook verstaan- baar genoeg, dat hij wil handhaven, de staatsmagt wil doen gelden, en alleen, waar 't noodig is, de wetgevende magt er bij roepen. De ex-gouverneur Duymaer van Twist kwam met een amendement voor den dag, waarbij de korte zin der lano-e rede was, dat de kamer zou verklaren, dat zoo wat alles bij de wet moest geregeld worden. De kamer scheen daar geen lust in te hebben. Althans het amendement viel in 't water. 18 stemmen verwierpen het, en slechts 5 plus de voorstel- ler 6 wilden er aan. De adres-diskussien der Tweede Kamer liepen ook meest over de koloniale zaak, en de inmenging der wet bij de wet is thans een raodetermeveneens als „de wetensebap", waarmee men in 't wilde schermt); het leverde geenerlei resul- taathet adres werd onveranderd goedgekeurd en wel met algemeene stemmen. Die kamer is nu bezig aan de behandeling van aanhangig gebleven bijzaken, rapporten, voorstellen van de kamer zelve uitgegaanenz. (welke zij kan opnemen in den staat en op de hoogte van behandeling, waarin ze bij de sluiting der zitting gebleven warenregerings-ontwerpen moet zij op nieuw ontvangen). Zij is nu aan het voorstel betrekkelijk het regle- ment op hare wijze van werking. 't Is te hopendat dit wat goeds daarin zal te weeg brengen; 'tis toch niet te ontken- nen, dat thans veel kostbare tijd door de vergadering, als in debating society vervormdverbeuzeld wordt, om geen krach- tiger, maar missehien trivialer woord te bezigen. Zalurdag heeft de minister van financien de Staatsbegrooting 1S68 ingebragtmet de daarbij gebrnikelijke rede, in hoofd- trekkeD schetsende den financielen toestand des lands. Hij heeft dat gedaan duidelijk en openhartig. Wel heeft een en ander meer opgebragt, en scbijnen de opbrengsten nog toe te neinen; doeh dit neemt niet weg dat 1868 alle overschotten zal verslindenen nog eenige millioenen moet anticiperen om met een klein saldoofje te sluiten als er geen onvoor- ziene rampen komen. Dat zal met 1869 ook nog zoo kun nen, maar dan zal men toch voor de spoorwegen wel al moeten leenen. Dadelijke bezorgdheid dus niet, maar toch de vette jaren zijn uit, en er is wel met wat krachtige hand te handhaven, om de eerstvolgende jaren niet onverhoopt duchtig magere koeijen te zien worden. Garibaldi heeft het eindelijk gewaagd een poging te doen om Borne aan Italie te gevenmaar zij mislukte en de held van Aspromonte bevindt zich als gevangene in handen van de regering aan wier grondgebied hij uitbreiding wenschte te verschaffen. De vermetele generaal was op het punt het pauselijk grondgebied te betreden, toen hij gestuit werd door italiaansche autoriteitenwelke, op bevel uit Florence, hem in verzekerde bewaring hebben genomen. Wat heeft Garibaldi echter misdreven Hij hechtte er aan zijn woord te houden: den Italianen had hij Borne beloofd, en Rome zouden zij aan hem te danken hebben; aan het wereldlijk gezag van den paus zou hij een einde maken; hij beproefde het voor de tweede maal. Maar ook Victor Emanuel en zijne ministers heb ben een belofte gedaan; zij hebben zich verbonden Rome niet aan te vallenden paus in het bezit van zijne staten te laten en de September-konventie bindt thans de handen van Napo leon III. Zonderlinge toestand voorwaar. De koning van Italie kan en mag niet dulden dat in zijn rijk een leger wordt aangeworven en uitgerust om een nabuurvorst te verjagen en diens grondgebied hem (den koning) over te leveren. Wil de koning van Italie Rome dan niet Zeer zeker verlangt hij dat op geheel het schiereiland hij alleen souverein zijdat het opperhoofd der katholieke Christenheid alleen als geestelijke aanvoerder magt en gezag hebbe, maar redenen van diplo- matieken aardpolitieke oorzaken beletten vooreerst nog de vervulling van dien wenschen bovendien mag het betwijfeld worden of zoo lang Pius IX, reeds bejaard, in leven is, wij Rome de hoofdplaats eener koninklijk-italiaansche provincie zullen kunnen noemen. De Italianen zijn alles bebalve tevre- den over den ongunstigen afloop van Garibaldis onderneming, en te Florence heeft hun misnoegen zelfs aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldhedendie de inhechtenisneming van zeer vele personen en de verwonding van eenige politie-agenten ten gevolge hadden. De fransche regering is verheugd over de mislukking der poging; Garibaldi staat bij keizer Napoleon en diens vertrouwden met een zwarte kool aangeschreven en ofschoon men niet veel waarde kan hechten aan de zoo dikwijls herhaalde plegtige verzekering van den vorst en van zijne regering dat zij de regten van den paus zullen hand haven en verdedigen, en men veeleer geneigd zou zijn te ge- looven dat zij 's pausen val wenschenmag toch als zeker aangenomen worden dat Frankrijk met leede oogen zou zien Rome aan Italie geschonken.door Garibaldi. Wat met den gevangen genomen generaal gedaan zal worden, is nog niet bekend. Volgens eenige florentijnsche bladen zal de rege ring de zaak blaauw blaauw laten en hem naarCaprera, het eiland waar hij zijne woonplaats heeft, teragzenden, mits hij verklare af te zien van alle verdere onderneming gelijk aan die welke hij nu reeds twee maal wilde uitvoeren. Zal Garibaldi zich zulk een verklaring laten afpersen? Wij gelooven het niet; te minder kunnen wij het veronderstellendaar hij dezen keer niet, als bij Aspromonte, zieh schuldig heeft gemaakt aan ge- wapend verzet tegen de regering en aan het hoofd van een legerkorps, maar geen ander doel had dan alleen de grenzen tusschen den italiaanschen Staat en den pauselijken Staat te overschrijdenomis hij eens op het grondgebied van Pius IX, te zien of er kans bestaat zijn voornemen ten uitvoer te bren gen. Hij kan dns niet voor een krijgsraad of een andere regtbank gedaagd worden voor het feit, daar het niet is dat te Aspromonte gepleegd. Voor het oogenblik is hij te Ales sandria in verzekerde bewaring. De heer Thurlow vergelijkt, in een Engelsch technisch weekbladthe EngineerNederland met eene in erfpacht be- zetene en bewoonde landhoeve, waarvan Neptunus eigenaar en landheer is, aan wien de erfpachter jaarlijks een millioen pond sterling moet betalen, voor reparation en toezigt over zijn eigendom. De Haarlemmermeer, herinnert hij, vorderde 13 jaren tot droogmaking en het werk was in 1852 voltooid; het kostte bijna een millioen pond sterling, maar gaf ook ca. 42,000 acres (ruim 16,000 bunders) goeden bouw- en weigrond aan den landbouwer, die daardoor aan het geweld" van den leenheer werden onttrokken en bij de hoevegevoegd. Thans denkt de erfpachter de Zuiderzee droog te r;aken, een werk dat alles, wat ooit van dien aard is uitgeoerd, verre- weg zal in de schaduw stellen, en weder 120 o00 acres klei- grond bij de hoeve voegt. Zoo duurt die ^dstrijd tusschen leenheer en leenman reeds sedert eeuwen roort, en zonder- ling, maar niet weinig eervol is het, «>t de zwakke leen man, in dien strijd tegen den sterken leenheer, altijd over- winnaar blijft. Door Z. K. II Prins Hendrik der Nederlnden is bij gelegenheid van HO. bezoek op bet ramtorenschip dat tHelder ligt, aan den komraan- dant daarvan eene som van 300.,<r hand gesteld, ten beboeve der equipage van gemelden bodenien 'eefl de Lemanning besloten als eene blijvende herinnering aan's Pr'sen bezoekdaarvoor een orgel aan te koopen. Elk der officieren var8enoe(nd vaartuig ontving het weige- lijkend photografisch portret va/ den prins. Te Schoonderloo is de huisvrouw van den suikerba^®r ®'.i' voorspoedig van drie levende en welgeschapen jongens bevallr- Op Maandag 16 dezer werd door den konnnissaris van politie te aoipen eene weging van de aldaar ter markt aangevoerde pondenboter gesteldwaarbij die van zes boerinnen werd gevvogen en te ligt bevp,ien- legen deze damesdie met den boogen prijs der boter nog t tevreden waren isbebalve dat de boter in beslag werd genomer no? eene oanklagt ingesteld. Zekere A. B. B. is den 18 Septem!" door de arrondissements-regtbank le Leeuwardeu tot drie maanden/jVan8en'ss'ra^ veroordeeldomdat bij op.de markt al daar een muntb'-' van /50.gevonden en zich dit ter kwader trouw tocgeeigcnd Ik Oit de jaarlijksclie statistiekc opgaaf betreffende de vrijmetseiariiNederland blijkt, dat op 1 April dezes jaars in ons land waren gey*"1' logeswelke te zamen 1907 kontribuerende leden teldeni ta;'"de uit 448 ieerlingen139 gezellen en 1320 mees- ters. II/-. getal nieuw aangenomen leden was in bet laatste jaar 299. p v/fligencc-ondernemer van Apeldoorn op Oeventer, is den 17 de zer d'1 arrondissemcnts-reglbarik te Arnhem tot een jaar gevangenis-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2