WEEkBLA n U1™" 1867. Vrijdag, 11 October. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Aclit ste Saargang. Haarlemmermeer. Moll. Maatscliappij v. Landbouw. Landbonw. \\^Up (Uiterlijk Woensdag.) GEMEENTE-RAAD. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaary 6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENEEDAKTIE EN UITGAVE BETEEPEENDE te adresseren aan VAN B0NGA C te Amsterdam. Ilet water in den polder stond op 8 October 1867 aan het Kruisdorp 4.70 dus 0.20 hooger dan het aangeno- men peil is. Aan het stoomgemaal de Lijnden is eene vergissing ont- dekt in de rekening van het steenkolen-verbruik. Er zijn daar ongeveer zes duizend mudden kolen minder bevonden dan men meende dat sedert twee jaren aanwezig moesten zijn. dijkgraaf van den Haarlemmermeer-polder gaat eene reis maken naar de tentoonstelling te Parijsen zal dus ge- durende veertien dagen afwezig zijn. Het dagelijksch bestuur van den polder zal gedurende die afwezigheid worden waargenomen door den heemraad Cromme- lin, wonende op Berkenrode. Het is te hopen dat het niet moge blijkendat de verre afstand dien Haarlem, Berkenrode en Haarlemmermeer uit elkander gelegen zijn, nadeeligen invloed oefene op het be stuur en dat vooral de voorraad steenkolenin dit natte saizoenvoor den winter behoorlijk worde nagemetenen vol- tallig gemaakt. Bij den tegenwoordigen waterstand is kroos- werk en slootwerk moeijelijk te verrigten, en het ploegwerk is overal moeten worden gestaakt. Zitting van Dingsdag den 3 September 1867. Voorzilter: Mr. J. P. Amersfoordt. (Vervolg en slotzie ons vorig nummer.) 9. De Burgemeester deelt mede, dat Zaturdag 31 Augustus 1867 is verstreken de tdrmjjn, waarop bet nieuwe Raadhuis door den aannemer J. W. de Heij had behooren to worden opgeleverddat bij, Burgemees ter, daarop, ingevolge door Burgemeester en VVethouders op hem ver- strekte magtiging, op Maandag 2 September ll. door den deurwaarder lloekstra in bijzijn van getuigen, heeft doen opnemen den toestand van bet werk; dat daarbij bleek, dat het gebouw nog niet is afgewerkten dat dientengevolge do borg M. van Dalen heeft op zich genomen het werk verder af te maken dat inmiddels van den heer de Booij is gevraagd en verkregen, verlenging met een maand van de huur van bet togen- woordige Raadhuis; op welke verlenging van huur de Voorzitter vraagt de goedkeuring van den Raad. De lieei Buis meende, dat de Voorzilter bij eene vorige gclegenheid reeds bad gezegddat iiet destijds in de toon loopende maand klaar zou zijn, zoodat de Burgemeester het toen heeft misgehad. De Voorzilter zegt, dat de beer Buis zich bedriegt, wanneer hij meent, dat zulks door hem, Voorzitter, is gezegd; niet bij, maar de aannemer heeft zulks gezegd in zijn adres om uitstel. De heer Schone vraagt, of er nu zekerheid is, dat het gebouw in een maand zal klaar komen. De Voorzilter hoopt, dat het Raadhuis nu in een maand zal klaar zijn. De heer Schone vraagt, of, dewijl er geene zekerheid bestaat, het ook raadzaam zou zijn, om langer dan een maand het oude Raadhuis te huren. De Voorzitter kan dat niet aanradon, om de zware conditien die in dat geval door den heer de Booij worden gesleld. De heer Kuiper is van meening, dat de kosten in elk geval op den aannemer moeten verbaaFd worden. De Voorzilter gelooft zulks ook, maar meent, dat daaromtrent later zal moeten worden beslist. De heer Verploegh vraagt, of dc aannemer de Heij ook pretention maakt wegens het buitenwerk. De Voorzitter zegt, dat daartoe geene enkelo vergunning aan de Heii is gegeven. J De heer Schone vraagt, waarom niet ter kennis van den Raad is ge- bragt dat het werk door den aannemer de Heij is gestaakt. De Voorzitter antwoordt, dat zulks tot de uitvoering, en dus niet tot de bevoegdheid van den Raad behoort. De heer 'I Hooft zegtdat sommige Leden van meening zijn dat de aannemer niet van het werk had mogen verwijderd worden; en dat hij nu en dan had vernomen, dat M. van Dalen het werk afmaakte als par- tikulier; spreker verzocht den Voorzittter, om de Leden daaromtrent in te lichten. De Voorzitter zegt, dat de aannemer van hef werk ontslagcn is op grond van 393 der Algemeene Regelen en Bepalingenwaarvan de Voorzitter voorlezing doet: voorts dat M. van Dalen het werk afmaakt als borg; dat men bezig is met te inventariseren het materieel, dat voor- handen is bevonden, en de vverklieden het werk voortzetten. De Voorzilter stelt daarop voor, om de huur van het oude Raadhuis voor nog een maand goed te keuren. Daartoe vvordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 10. De Burgemeester brengt ter sprake de wenschelijkheid om op het Raadhuis te doen maken een bliksemafleider; zulks is te meer noo- dig, omdat op het Raadhuis is een zinken dak, een ijzeren windwijzer en hekje. Spreker deelt voorts mede, dat zoodanige afleider met twee geleidingenvolgens opgave van den heer Funcklcr, to Haarlem, zal kosten/' 120, en stelt voor, om tot de aanschaffing er van te besluiten. PRIJS DER ADVERTENTICN van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 Va Cent. Zegeleest bij elke plaatsing 35 Cent. De heer van Riessen acht de daarstelling van zoodanigen afleider noodig. De heer Schone is er niet voor; ook van binnen kan brand komen. Het voorslel van den Voorzilter, in stemming gebragt, wordt aangeno- men met 7 tegen 5 stemmon. Voor stemden de heeren; van Vuuren, Dorbeck, Kuiper, Klapwijk, van Riessen, Buis en Lanser. Tegen de heeren: Schone, Verploegh, 't Hooft, Knaap en Timmermans. De Voorzitter zegt, dat in de volgende Vergadcring eene voordragt tot regeling der kosten zal worden aangeboden. 11. De Voorzitter deelt mede, dat aan het Polder-Bestuur is medege- deeld de wenschelijkheid, dat ook de Penningmeester in de gemeente zitdagen houde tot het ontvangen der polderlastendat daartoe bij het Polder-Bestuur is besloten en de Penningmeester dientengevolge zitting zal houden, aan de Lijnden en in Let Venneperdorpdat bovendien do Dijkgraaf en de Penningmeester eens per maand zitting zullen houden in het Kruisdorp, indien de Raad tot dat einde een kamer in het Raad huis wil beschikbaar stellen. De Voorzitter wenscht dientengevolge gemagtigd te wordenom voor gemelde heeren eens per maand een der kamers in het Raadhuis be schikbaar te stellen tot het houden van zitdag. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 12. Aan de goedkeuring dor Vergadering wordt onderworpen het be- stek voor de te houden aanbesteding van steenkolen voor de scholen en het Raadhuis, gedurende den winter van 1867/68. Na vooilezing van dat bestek wordt het zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 13. Do Voorzitter herinnert, dat bij de vaststelling van de instructie voor den concierge in het Raadhuis is bepaald, dat die betrekking niet verecnigbaar zou zijn met die van markt- en waagmeester. Dienten gevolge stelt de Voorzitter voor, om J. G. Lege! eervol te ontslaan als markt- en waagmeester. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, on worden Burge meester en VVethouders uitgenoodigd tegen de volgende Vergadering eene voordragt aan te bieden voor de vervulling dier betrekkingen. 14. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Staatsbladen van 1867, n°. 89 tot 92. b. Provinciate Bladen, n°. 58 tot 62. Aangenomen voor notificatie. 15. De Voorzitter herinnertdat tot heden nog geenerlei berigt is ingekomen van den heer W. Snijders, of hij al of niet zich alhier zal vestigen als veearts, en zulks, niettegenstaande hij is aangeschreven zich daaromtrent te verklaren; spreker geeft daarom in overweging om aan Burgemeester en VVethouders op te dragen, naar een anderen"vee- arts uit te zien, en den heer Snijders te ontslaan. De heer 't Hooft is er voor, daarmede nog te wachton tot na de be- handeling der hegrooting voor 1868. De Voorzilter zegt, dat er steeds behoefte is aan een veearts, en haalt tot voorbeeld aan K. van den Brand, die reeds drie malen te ver- geefs heeft gevraagd, dat zijn paarden zouden worden opgenomen. De heer 'I Hooft meent, dat men toch op dit oogenblik nog niet iem-and kan aanstellen op de voorgedragen som van 250. De Voorzilter stelt, na eenige verdere deliberation, voor, om den heer Snijders te schrijven, dat hij zich hinnon acht dagen zal moeten verklaren, en wanneer geen berigt inkomt, het er dan voor gehouden zal worden, dat door h m voor de betrekking wordt bedankt, en dat, indien do geldelijke belooning soms de oorzaak der vertraging mogt zijn dat dan welligt de Baad genegen zal worden bevonden, de belooning eeni"- zins to verhoogen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 16. De heer Verploegh vraagt, of Legel, de concierge, reeds in het Raadhuis is? De Voorzilter antwoordt ja, om het gebouw te bewaren. 17. De heer Dorbeck vraagt, of Burgemeester en Wethouders het regt hadden, om den aannemer de Heij van het werk aan het Raadhuis to ontzetten. De Voorzitter antwoordt toestemmend. 18. De heer Kuiper vraagt, of het ook wenschelijk is, om le bepalen, voor hoe lang de vergunning wordt gegeven aan den Dijkgraaf en don Penningmeester tot gebruik van een kamer in het Raadhuis. Wordt besloten zulks te bepalen lot wederopzeggens toe. 19. De heer Klapwijk betoogt de wenschelijkheid van het hepleisteren van den muur van het schoolhuis op Abenes. De Voorzitter deelt mede, dat tot dat einde gelden op de hegrooting voor 1868 zijn aangevraagd. 20. De heer 't Hooft merkt aan, dat de Burgemeester heden is afge- treden als lid van den Gemeenteraaddat de Burgemeester in der tijd is benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, toen ZEd. alleen lid was van den Raad, en vraagt, of die benoeming moet geaclit worden thans vervallen te zijn, nu de Burgemeester geen raadslid meer is. De Voorzitter acht het, vooral nu de zaak ter sprake is gebragt, voorzigtig een ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen. Daartoe wordt overgegaan: De Voorzitter benoemt tot stemopnemers do heeren Schone en Lanser. In de bus wordea gevonden 12 geidige stembrief jes; er blijkt bij dc opening, dat uilgebragt zijn op Mr. J. P. Amersfoordt 12 stemmen, zoo dat ZEd. met algemeene stemmen is Aerbenoemd. De Voorzitter acht het wenschelijk, dat nog een ambtenaar van den burgerlijken stand worde benoemd, en zal dat punt in de volgende Ver gadering aan de orde stellen. De Vergadering is daarop gesloten. van 1 tot en met 8 October 1867. GEBOREN: Pieler, zoon van J. Lakeman en A. van Nes. Petro- nella Elisabeth, dochter van M. Verhoeven en A. v. d. Meer. Tennis, zoon van A. de Rooij en J. v. d. Leeden. Alida, dochter van J. Burg- graaf en J. Wijtboop. OVERLEDEN: Elisabeth, oud 6weken, dochter van J. Blans cn A. de Graaf. Trijntje Bakker, oud 48 jaren, gehuwd met J. v. d. Sluijs. Jan, oud 2 maanden, zoon van J. Leume cn G. v. d. Maas. Pieter, oud 4 maanden, zoon van W. Kasberg en A. von Zeist. Adriana Elisabethdochter van P. Rombout en J. Noorloos. Maria Volkerdina, oud 14 weken, dochter van C. Eijken en T. Leeuw. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van J. Peperstraten en Cecilia Mulder (woonplaats hebbende te »den Bommel"). ONDERTROUWD: C. Sleggers (wednr. van P. Dokkum) met A. v. d. Berg. W. de Graaf (wednr. van E. de Ruiter) met H. Westdorp. K. van Tiel met W. van Bavel. Fr. van Klaveren met A. Bouman. GEHUWD: G. Stokkel (wednr. van M. Vonk) met J. Tulperhorst. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Op de tentoonstelling van paardenvan wege bovenge- noemde maatschappij, op dato 28 September 11. te Haarlem gehouden, zijn de volgende prijzen behaald, door inzenders uit Haarlemmermeer Veulen-merrien voor zware tnig- en ploegpaardeninlandsch ras, n°. 5 van bet programma; lste prijs niet uitgereikt 2de prijs G. D. Meijer, 3de prijs Herman P. Bultman, prijs van het bestuur G. Speijers. Veulen-merrien voor ligte tuigenrijpaarden van vreemd ras, n°. 8 van het programma; 3de prijs T. Klaare en A. Stoel. Jonge paarden, geb. in 1863, van inlandsch ras, n°. 20 van het programma; 3de prijs G. J. J. Geertsema. Jonge paarden, geb. in 1865 inlandsch ras, n°. 24 van het programma, 2de prijs Herman P. Bultman. Jonge paarden, geb. in 1865, van vreemd ras, n°. 25 van het programma, lste prijs Herman P. Bultman. Jonge paarden, geboren 1866, van inlandsch ras, n°. 2 6 van het programma; lste prijs D. Knibbe. De hengsten behoorende aan de Vereeniging tot levordering der paardenteelt te Haarlemmermeer dongen beiden mede onder n°. 2 van het programma. De eerste prijs werd niet uitgereikt. Aurich bruine hengst aan de vereeniging behoo rende, werd met den derden prijs bekroond; Capital bekwam een prij3 van het bestuur. Het bestuur der vereeniging heeft keurmeesters uitgenoodigd om in bun rapport te vermelden dat Capital buiten aanmerking kwamomdat dit paard ouder dan zes jaren scheen te zijn. In een der jongste nommers van Be Eollandsche Tllu- stratie (11), welk dol goedkoop tijdschrift meer en meer dien naam verdient door de aanschouwelijke voorstelling en degelijke behandeling van nationale onderwerpen, troffen wij eene be- schrijving aan van het stoom-ploeg-werktuigopgehelderd door een zestal bijzonder dnidelijke houtgravuren en een platten grond van de Badhoeve in Haarlemmermeer, waarop het sedert 1862 met veel succes gebruikt wordt. Zoowel dus het werk- tuig als het terrein wordt in dat nommer voorgesteld, en men heeft dus al het noodige bijeen om zich een duidelijk begrip van het geheel in de praktijk te vormen. De beschrijving is geleverd door den eigenaar en gebruiker van het werktuig, den heer Amersfoordt, en derhalve met volkomen kennis van zaken gesteldook dewijl eene ondervinding van vijf jaren hem in elk opzigt de voordeelen er van heeft leeren kennen. Daar het Weekblad van Haarlemmermeer op vele plaatsen en in vele handen komt, waar tot heden Be Hollandsche Illmtratie nog niet gevonden wordt, meenden wij er in ons blad de aandacht op te moeten vestigen. De heer Amersfoordt eindigt ziju beschrijvenden tekst aldus Tot in 1865 is de Badhoeve het eenige landgoed in Ne- derland gebleven, dat door stoom beploegd wordt. De vrucht- baarheid van het goed is sedert de bewerking met stoom veel vermeerderd en regelmatiger geworden, hetgeen vooral is toe te schrijven aan de betere vermenging der grondsoorten, klei,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1