mm too Herigten omtrent de Veeziefcte. PolUIeke Kronijk. €)emengde Eeri^ten. 410 October. B i it n e n I a u b. Btiitenl atib. ween en zand. In den omlrek der Badiioevc zijn vele grotul- stukken-aati te wijzen, op de oude wijze met paarden be- werkt^ Vaarvan sedert de vruchtbaarheid zeer is verminderd en achteruitgegaan. „Er zijn vele streken in Nederland, waar de stoomploeg uit- muntend diensten zou kunnen bewijzen. Vooral bij ontginnin- gen van groote heideveldenwaar het oer gebroken moet wor den, tot den aanleg van bosschen, voor meekrap-veldendie diep behooren geploegd te wordenschijnt stoom onmisbaar. Dagelijks ziet men meer stoombooten in de vaart bren- gen, meer stoomfabrieken verrijzen. Dat er dan ook voor 's bands niet meer stoomploegen zijn ingevoerd in Nederlandschrijf ik vooral toe aan de min- dere bekendheid der landbouwers met het gebruik van het stoomwerktuig. Voor hen wenscb ik te zeggen dat sedert vijf jaren geen enkele Engelschman de handen aan mijn stoomploeg heeft ge stagenbij is steeds bestuurd door Nederlandersmeest in Ilaarlemmermeer geboren en opgevoedde berstellingen zijn grootendeels gedaan door Gebrs". Zimmer te Amsterdamindien ik de proef moest hernieuwenzon ik haar stellig nog eens doen, en zoo ik iets betreur, dan is het dat ik niet een tweede stoomwerktuig heb, om tegelijk te kunnen ploegen en dor- schenof om het eene te laten werkenals het andere schoon- gemaakt moet worden." Door den boekhandelaar van der Poel, in Haarlemmermeer, is Be Hollandsche Illuslratie gemakkelijk te bekomen. itreiken der tuinbouwprijzen reeds den 25 Okt. plants heb- ben; offlcieel is daarvan echter nog niets bekend." Uit Zutphen meldt men dd. 4 OctoberIn het voorjaar heeft men in het naburige Laren een aardappel van pruissi- sche soort in zooveel stukken gedeeld als er kiemen waren. Deze stukken, gepoot zijnde, hebben ever veel stronken opge- leverd en 73 gezonde aardappelen voortgebragtonder welke er verscheidene worden aangetroffendie ruim 4 ned. ons wegen. Uit deze landbouwproefneming zou men kunnen be- sluiten, dat het weinig of niets schijnt af te doen, of men bij het poten van die aardvrucht geheelen of stukken aan den schoot der aarde toevertrouwt." De boekweit-oogst, het hoofdprodukt in de omstreken van Hardenberg, geeindigd zijnde, laat aan kwaliteit en kwan- titeit niets te wenschen over; terwijl de aardappelen veelal klein van stuk zijn en over het algemeen geen ruim besehot opleveren. De aanvoer van honig was bier vrij beduidend. De prijzen waren gemiddeld 15 a 16 per 50 ned. pond. Op de najaars-paardenmarkt te Almkerk gehoudenwaren circa 500 meerendeels goede paarden aan de lijn. Hoezeer de handel niet zeer levendig was, zijn echter vele paarden verkocht tegen veelal goeden prijs. De markt was weder door verschillende buitenlandsche kooplieden bezocht. Op de den 9 October te Weesp gehouden paarden- markt waren 329 paarden aan de lijn gebragt, waaronder 26 veulens. Er werd tamelijken handel gedreven. De Ilaarlemsche Courant meldt het volgende: Om de veertien dagen worden te Parijs in den Jardin Itdaerve van het Champ de Mars geregeld de bij den aanvang der wereldtentoonstelling aangekondigde tuinbouw-wedstrijden gehouden. Zij dragen steeds niet weinig bij tot de aantrek- kelijkheden dier tentoonstelling; terwijl reeds de schoone aan leg en het zorgvuldig onderhoud van den Jardin Beservd op zich zelven dezen tot het geliefkoosde verblijf der bezoekers maken. Bij den vijfden wedstrijd (1 tot 15 Junij) hebben Orchideen en Pelargoniums de hoofdrol gespeelden zijn van de 118 inzendingen 100 bekroond, te weten44 eerste, 26 tweede, 15 derde prijzen en 15 eervolle vermeldingen. Van deze bekrooningen vielen 89 aan Frankrijk, 10 aan Belgie en dene aan Engeland ten deel. De zesde wedstrijd was merk- waardig door de inzendingen van den wijnbouw, die oorspron- kelijk aan de afdeeling landbouw waren toegevoegd, maar later tot de klasse van tuinbouw zijn overgebragt. Voorts muntte die wedstrijd uit door de inzendingen van rozen van allerlei aard. Bij dien wedstrijd werden 85 belooningen toe- -ewezen, als: 20 eerste, 29 tweede, 17 derde prijzen en 1-9 eervolle vermeldingen; van welke 80 aan Frankrijk en 5 aan Belgie ten deel vielen. Bij den zevenden wedstrijd (eerste helft van Julij) waren uitstekende verzamelingen boomvarensroode geraniumsstok- rozen en andere zomerbloemen vereenigd. 91 prijzen werden toegewezen, t. w.26 eerste, 22 tweede, 25 derde prijzen en 18 eervolle vermeldingen, van welke 84 aan Frankrijk en 7 aan Belgie ten deel vielen. De achtste wedstrijd muntte uit door de inzendingen van anjers, gesneriaceenzaadblocmen enz. 87 belooningen werden toegekend25 eerste, 21 tweede, 25 derde prijzen en 15 eervolle vermeldingen, van welke aan Frankrijk 83, aan Belgie 3 e'n aan Oostenrijk 1. Bij den negenden wedstrijd (115 Aug,) was aan de fuchsia en de Gladiolus de hoofdrol toegedacht, de inzending dezer geslacbten heeft echter toen niet aan de verwachting beant- woord; over het algemeen schijnt deze wedstrijd minder inte- ressant geweest te zijn dan de vorige, ofschoon enkele ver zamelingen pelargonium, Gladiolus en vruchten veel bijval vonden. Er werden 99 belooningen toegewezen: 24 eerste, 32 tweede, 26 derde prijzen en 17 eervolle vermeldingen; van welke 92 aan Frankrijk en 7 aan Belgie. Van meer belang is de tiende wedstrijd geweest, waarop uitmuntende verzamelingen Aro'ideen en Gladiolus waren in gezondenen van vruchten zeer talrijke verzamelingen in groote verscheidenheid en van buitengewone kwaliteit te vinden waren Er werden 89 belooningen toegewezen: 23 eerste, 23 tweede 25 derde prijzen en 18 eervolle vermeldingen, aldus verdeeld Frankrijk 80Belgie 7 Oostenrijk edne en Nederland eene De nederlandsehe bekrooning was een eerste prijs toegekend aan mevr. de weduwe von Siebold, voor eene verzameling nieuwe planten, door wijlen haren echtgenoot direkt uit Japan ingevoerd. Bij den elfden wedstrijd (115 Sept.) moesten de Dahlia' de hoofdrol vervullen. Dezen waren ecbter beneden bet mid delmatige. Daarentegen waren in bijzonder prachtige inzen dingen vertegenwoordigd de Dracaena's en de Orchideen voorts de waterplantenPelargonium zonale, en weder de Gladiolus. Onder de vruchten hebben de perziken en druiven bet meest uitgemunt. Er zijn 129 belooningen toegekend 43 eerste prijzen, 36 tweede prijzen, 26 derde prijzen, 24 eervolle vermeldingen, verdeeld als v&lgtFrankrijk 118 Belgie 10 en Beijeren ddne. Voor de slniting der wereldtentoonstelling zullen nog drie tuinbouw-wedstrijden plaats hebbenvan welke de laatste tegelijk met de tentoonstelling van kunst en nijverheid, den 31 Okt. aanstaande, zal worden gesloten. Naar evenredigheid van het aantal en de hoedanigheid der bekrooningendoor de inzenders van tuinbouw op de verschillende wedstrijden be- haald, zullen aan hen groote prijzen, gouden, zilveren of bronzen medaljes., of eervolle vermeldingen worden toegewe zengelijk staande met de belooningen aan inzenders van kunst en nijverheid. Volgcns sommige berigtgeverszal het In de week van 29 September tot 5 Oktober 1867 zijn geene gevallen van veetyphus in het Bijk voorgekomen. Men meldt dat op de daartoe ingekomen verzoekschrif- ten door den minister van binnenlandsche zaken is geant- woord, dat het houden van markten voor rundvee in de ge- meente Utrecht nog niet kon worden toegestaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevon den het verbod tot het houden van markten en openbare ver- koopingen van rundvee op te heffen voor de gemeenten Kot- terdam, Gouda, Gorinchem en Leiden, met ingang van 15 dezer. In de diergaarde te Luik heeft zich weder een geval van veetyphus voorgedaan bij eene ree, die is afgemaakt. Na een langdurig en naauwgezet onderzoek van dit dier, is tot het nemen eener afdoende en beslissende proef beslotenalvo- rens tot algemeene afmaking van al de herkaauwende dieren zal worden besloten. Twee stuks gezond hoornvee zullen in den stal, waarin de bedoelde ree huisvestte, geplaatst worden, ten einde alien twijfel te doen ophouden. en ter opheffing van de bezwaren, die vele jongelieden uit den bescbaafden stand weerhouden hunne militie-dienst in persoon te volbrengen, worden bijvoegingen tot artt. 120 en 121 voor- gesteld, strekkende om aan hen, die in staat en genegen zijn voor eigen rekening te voorzien in hunne kleeding en uitrus- ting en om zonder genot van soldijbrood of toelage voor het kleeding- en reparatie-fonds te dienen, in de gelegenheid te stellenvoor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd te worden bij het korps hunner keuze en om hen te ontheffen van de verpligting om in de ka- zerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onderof- ficieren of soldaten. Hunne kleeding zal moeten overeenkomen met de bestaande modellen. Het voorstel strekt om de wet in werking te doen treden met den 1 Januarij 1868. Ilet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende ontwerp van wet tot wijziging der militiewet bevat de vol gende hoofdpunten Het ontwerp strekt in de eerste plaats om het maximum van sterkte der militie van 55,000 op 70,000 man en in even redigheid daarvan het maximum van elke jaarlijksche ligting van 11,000 op 14,000 man te verboogen. Hieruit behoeft het oprigten van nieuwe regimenten niet voort te vloeijen. Om echter te vermijden, dat de bestaande bataillons een te groote sterkte verkrijgenen om tevens het kader zooveel uit te breideii, als aanvankelijk, en voor dat een voldoend aantal onderofficieren en korporaals uit de militie is gevormdnood- zakelijk zal wezenligt het in de bedoeling, met elk jaar die miliciens, naar gelarig hun aantal klimt, te vereenigen in reserve-kompagnien met een kleiner kader, hetwelk vooreerst door het leger verstrekt, doch later, zooveel mogelijkuit de militie zelve gevormd zal worden. De vermeerdering van kostenhieruit voortvloeijendewordt geraamd voor het eerste jaar op/ 270,000, voor het tweede jaar betzelfde bedrag vermeerderd met/ 52,000 voor het per manent kader en volgende jaren naar omstandigheden. Het streven zal overigens zijn om uit elke ligting zooveel kader te vormen, dat met der tijd de verhouding zou wezen 2/3 permanent en 1/3 militie-kader. In de tweede plaats wordt bij het onderwerp voorgesteld de vrijstelling der eenige wettige zoons te beperken tot hen die tevens 6enig kind en wier ouders of vader of moeder nog in leven zijn, en om iu overeenstemming daarmede slechts aan de kleinere helft van een oneven getal broeders regt op vrijstelling wegens broederdienst toe te kennen. Door deze beperking der vrijstellingen zal het getal beschikbare lotelingen aanzienly-k vermeerderen en de kans van vrijloten evenredig gunstiger worden. Ter verbetering van het zedelijk en verstandelijk gehalte der militiewordt bij het ontwerp voorgestelda. afschaffing der nummerverwisselingen 6. beperking der plaatsvervanging, Laatstbedoelde stelt men zich voor te verkrijgen door den leef- tijd, voor den plaatsvervanger gevorderd, te beperken binnen de grenzen van den militie-pligtigen leeftijd, d. i. van 21 tot 25 jaren; door het stellen van een plaatsvervanger geen reden van vrijstelling meer te doen zijn voor den broeder van den vervangene, en door de aansprakelijkheid van den loteling voor den persoondien hij in zijne plaats laat dieneDuit te strekken tot den geheelen diensttijd onverscbillig of de plaatsvervanger al dan niet een vrijwillige verbindtenis aangaat. Als compensatie voor de beperking der plaatsvervanging Veel hebben wij heden niet mede te deelen. De toestand van Italie is sedert wij ons vorig overzigt schreven niet ver- anderdde paus is nog te Home, Victor Emanuel en zijne ministers zien naar wij veronderstellen nog en met blijde hoop en met bekommering uit naar hetgeen gebeuren kan Garibaldi bevindt zich op Caprera, Napoleon III zal niet tus- schen beide komen in de binnenlandsche aangelegenheden van den Bomeinschen Staat, de opstandelingen" blijven steeds in beweging en de oplossing der kwestie laat op zich wachten. Dat alleen Pius IX nog, en na hem geen paus meer, als we- reldlijk souverein door Frankrijk zal beschermd worden, is naar het schijnt waar; of echter de Italianen tot den dood van den regerenden paus geduld zullen kunnen hebben alvorens Borne hunne hoofdstad te noemenis zeer onzeker. De onzekerheid aangaande de liberale maatregelen, welke de keizer der Franschen ten behoeve zijner onderdanen zal nemen bestaat ook nogofficieel is hiervan nog niets bekend. Napo leon III heeft voor eenige dagen een getrouwen vriend ver- loren Achille Fouldlid van den geheimen raadis plotseling overleden te Tarbes. Fouldals uitstekend financier bekend was verscheidene malen minister van financien en ook eens minister van staat. De vrede vond bij alle gelegenheden in hem een krachtigen voorstander. In Oostenrijk neemt de strijd tusschen de voor- en tegen- standers van het konkordaat al meer en meer in hevigheid toe, en naar het zich laat aanzien zullen de onderhandelingert welke thans tusschen het weener kabinet en de pauselijke kurie over een herziening dezer overeenkomst gevoerd worden tot geen uitslag leidenzoodat de opheffing van het konkordaat te verwachten is. Trouwens een verdrag, zoo als dit, kan niet bestaanbaar geaeht worden in een land dat blijkbaar zoo ernstig den liberalen weg betreden heeft. De noord-duitsche bondsrijksdag zet zijne werkzaamheden met ijver voort, doch niets bijzonder meldenswaards voor het buitenland leveren de beraadslagingen op. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op 9 Aug. 1867, zijn aan die ziekte overleden, tot en met 4 October jl.te Rotterdam 328, te Dordrecht 90, te Delft 104 en te 'sHage 58 personen tot en met 28 September jl.te Zaandam 96, te Amsterdam 35, te Vianen 29, te Nieu- werkerk a/d IJssel 25, te Delfshaven 24, te Bruinisse 23, te Bleiswijlc 22, te 's Ilertogenbosch 19, te Pernis 16, te Maasslais 15, te IJssol- monde 14, te Schiedam 13 en te Coevorden 12 personen. In andere gemeenten, waar de ziekte zich ook vertoonde, bleef het getal sterfge- vallen tot dusverre beneden dat te Coevorden. Naar men verneemt zal met 1°. Januarij e. k. de prijs der binnenland sche telegrammen van 50 op 30 cents verlaagd worden. Men meldt uit Arnhemdat eene vervolging zal worden ingesteld tegen den opper- rabbijn van Keulen wegens het kerkelijk inzegenen van een huwelijk ten huize van een partikulier to Arnhem, van wolk huwelijk ook aan het kerkbestuur der Israelietischo gemeente niet bekend wasdat het vodraf burgerlijk was gesloten. Vodr dat de kerkelijke inzegening plaats hadging de bruid tot de Israelietische godsdienst over en onderging de daarbij voorgeschreven formaliteiten. Iu het Park-Lokaal te Amsterdam danst elken avond eene dame, bijgenaamd de Bloem der Niagara, zoo- wel voor- als achterwaartsen nog wel geblinddoektover een koord van 300 voet lang, gespannen van het hoogste toppunt der Parkzaal tot aan het einde van het tooneel. Een liestendig lezer van het dagblad de Tijd kan zich niet begrijpen dat bij gelegenheid van de Vondelsfees- ten te Amsterdam de fceslmaaUijd op een onthoudingsdag gesteld is de bestendige lezer behoeft volstrekt niet ongerust te zijn, want de feest^ kommissie heeft van den beginne af de bepaling gemaakt dat er over- vloed van spijzen zonder vleeschnat zal zijn en dat er tegenover ieder vleeschgeregt een magere schotel zal worden voorgediend. Te Utrecht heeft een soldaat van het korps mineurs en sappeursdie reeds 30 jaren dienst telde, zoo veel sterken drank gehruikt, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Den 3 October is te Zaandam op de boerderij van den heer M. Scheffer, door het broeijen van het hooi, een hooiberg met do daarbij staande stelling eene prooi der vlammen geworden. Gedurende de maanden JulijAugustus en September zijn over de Rijn- brug te Arnhem 118,623 en over de IJsselbrug te Westervoort 32,349 personen gepasseerd. Het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland heeft Johanna van Rey, huisvrouw van Cornelis Hartog, eerder weduwe van Jacobus van Dam, oud 31 jaren, gewoond hebbende te Middelharnis veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstrafomdat zij haar tweejarig stiefkind zoodanig tegen den grond heeft geworpen en mishandeld, dat daardoor inwendig kneuzingen en bloedverlies zijn ontstaan, waardoor do dood van het kind is veroorzaakt. Uit Manchester wordt berigt dat er reeds sneeuw was gevallen met vorsten dat de thermometer tot 3 graden co der het vriespunt daalde. Een groot verschil met 4 October 1859, toen het glas op 79 gr. (Fahrenheit) in de schaduw stond. De brievenbe- steller D. H.te Arnhem is door het Provinciaal Geregtshof in Gelder- land veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, ter zake van het verduiste- ren van brieven geldswaarde inhoudende. Zondag avond jl. zijn in het graafschap Wexford (in Engeland) verscheidene groote meteoorsteenen gevallen die nadat zij reeds den grond bereikt haddennog eenigen tijd bleven branden. Op onderscheidene pachthoeven is daardoor dan ook brand ontstaan. De cerstvolgende algemeene vergadering der Evange- lische Allianlie zal te New-York worden gehouden. Een inwoner van Parijs meldt, dat hij verlederi week in de Rue de la Banque een groote massa volk zag kijken naar het vallen van papier-asch die als kleine sneeuwvlokjes door de lucht dvvarrelde; men was bezig met het verbran-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2