W E E k It L A II N°vifs> 1867. Vrijdag, 25 October. VAN AAN LANDBOTJW, GEMEBNTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. ilchtste Saatgang. HOE KIPPEN GOUDEN EIJEREN LEGGEN. Haarlemmermeer. Holl. Maatschappij v. Enim! lioinv. Mijnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 16 tot en met 22 October 1867. PROGRAMMA KBgHHHBInBNM HMflBB HAARLEMMERMEER, *0 tfC%\£#3§L PRIJS VAN HE! AISONNEMEWT in het Jaar6.— Prijs van een enkel Nommer IB Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) De wereld is half vol plannenmakersen de andere helfl is naauwelijks groot genoeg om hun mislukte ontwerpen te bergen. Dat zeggen wij niet, maar zeker schrijver roept het uit, na de opsomming eener lange reeks van gefaalde onder - nemingen en hersenschimmig gebleken ontwerpen. Hij overdraft, maar er is toch veel van aan. Jammer ge noeg voorwaar, want den goed idee wordt dikwijls verworpen, veroordeeld op grond van twintig mislukte, die er niets mee te maken hebben. Maar zoo zijn de menscben. Niets stemt hen zoo sleeht als teleurstelling, en dan hebben ze de gewoonte alles over een kam te scheren. Hebben ze eens een kwade bril op j dan zien ze alles op 't ongunstigst. Ik heb leergeld betaald van al die nieuwigheden," heet het dan. „Kom mij met geen plannen meer aan boord; 'k weet er alles van!" zegt een ander, en de goede moet het dan maar met den kwade misgelden. De ware vooruitgang, de wezenlijke ver- dienste heeft geen doodelijker vijanden dan onbekookte-plan- nenmakers geen zwaarder hinderpalen dan mislukte onderne- mingen of faliekant uitkomende vindingen. Een verstandig man echter moet weten te onderscheiden en onderzoeken. Onbevooroordeeld onderzoek beloont de moeite altijd; of men wordt er wijzer door, of men wordt er werkelijk door gebaat. Onderzoek heeft menigmalen iets wat oppervlakkig als belagchelijk of ongeloofelijk werd besohouwd later als wezenlijk, deugdelijk goed en voordeelig doen waar- deeren. Menigeen zal welligt glimlageben en de schouders ophalen bij het lezen van ons opschrifthoe kippen gouden eijeren leg- gen. En toch het is ernstig gemeenden de vinding van den heer Giot, op de tentoonstelling te Parijs in de fransche landbouw-afdeeling te bezigtigen, verdient onderzoek. Zijne kippen leggen gouden eijeren, figuurlijk gesprokenmet andere woordenhij trekt zooveel partij er vandat zij een buitengewone bron van rijke en ruime verdiensten worden en hem zoowel direkt als indirekt enorme voordeelen opleveren. Wat is de zaak? Ziehier. De heer Giot zag, dat het gewas fraaijer en zuiverder was nabij zijn woningwaar de kippen vrij rondliepen, dan verder veldwaarts, omdat de omtrek der hoeve door de hoenders van wormen en insekten werd ge- zuiverd. Deze waarneming, welke hij op zijn eigen land deed, voerde hem tot de uitvinding van groote hoenderhokken op wielen, of hoender-omnibussengelijk die welke op de ten toonstelling aanwezig is. Zoodra de lente aankomt verlaten de hoenderhokken het erf, waar zij winterkwartier hielden, en worden geplaatst tnsschen de jonge tarwe of op de velden welke beploegd moeten worden. De deuren worden geopend en de hoenders komen er uitverspreiden zich en vernielen naar alle rigtingen wormenslakken en larven. Wanneer het saizoen meer vordert, voeren zij oorlog tegen kevers en spin- nen, kortom het zijn ware insektenmoorders. Later, wanneer het graan ingezameld is, worden zij uitmuntend vetgemest met het graandat de meest scherpziende nalezers hebben achtergelaten. Jonge kikvorschen, kevers, sprinkhanen, vlin- ders, gekorven dieren, alles wordt door de vraatzuchtige hoen ders verslonden, en wanneer de winter nadert en het insekten- leven is verdoofddan worden de hoenderomnibussen weder naar de hoeve gereden, waar zij vertoeven tot de lente we- derkeert. De hoenderwagen kan gevoerd worden naar de meent, langs den weg worden gereden, in de bosschen worden geplaatst, en overal zullen zijbehalve dat zij de vernielende insekten die den plantengroei zoozeer schaden, uitroeijen, zonder eenige kosten, eene groote hoeveelheid voedsel voor den mensch helpen verschaffen. De hoenders, zegt de heer Giot, zullen den ganschen dag den landman in het veld tot makkers en tevens zeer te waardeeren helpers zijn. Hij berekent, op grond zijner ondervinding, dat twee hoenders op edn bunder, land voldoend voedsel vinden niet alleendat spreekt van zelf, maar dat zij de waarde van dien bunder met 20 francs's jaars verhoogen door hem te zuiveren van alle schadelijke wormen en insekten. De hennenzoo deelt hij verder medeverwijderen zich nimmer verder dan twee- a driehonderd ellen van het hok. Hij heeft bevondendat zij het spoor van den ploeger volgen wanneer hij den grond omzet, en met graagte al het levend gedierte verslinden, dat te voorsphijn wordt gebragt. Den kleinen landbouwer, die slechts een kleine uitgestrektheid lands heeft, beveelt hij aan om een kruiwagen in een kippen- hok te herscheppen en elken ochtend zijne hoenders naar het veld te rijden. De hoenders van den heer Giot, aldus in de open lucht opgekweekt, zijn sterk en krachtig en ontgaan de meeste ziekten, die men aantreft bij hoenders in kleine hokken opge- sloten of in beperkte en afgesloten ruimten geplaatst. Zij geven overvloedig eijeren en eene aanzienlijke hoeveelheid mest er bij. In het Journal des Cultivateurs geeft de heer de Lavalette verslag van een bezoek door hem op de hoeve van den heer Giot gebragt, alwaar de goede praktische uitkomsten van de beweegbare hoenderhokken zonneklaar blijken. „Wanneer de ploeg werkt, zegt de heer de Lavalette o. a., Snellen de op het veld gebragte hoenders naar de vore en de wormen en insekten zijn spoedig verslonden. Alvorens de ploeg terug- keert, hebben de hoenders alle slakken en wormen, die zij kunnen vinden, uitgeroeid, waarna zij zich over den beploeg- den grond verspreiden of onder de schaduw van het hoender- hok gaan rusten. Maar zij zijn onmiddellijk weder bij de hand, zoodra zij de paarden zien wederkomen; dan vliegen zij naar de open vore en beginnen weder hun gretig zoeken naar insekten. Men heeft berekend dat een hoen per dag 500 wormen eet, en het wordt van dit voedsel, waarin het veel smaak heeft, niet ziek. Wij kunnen dat getal niet nacijferen maar willen het gaarne aannemen. In ieder geval is het zeker, dat het vernielen der wormen en insekten een onbe- rekenbaar gunstigen invloed op het gewas hebben moet, en het bouwland uitermate verbetert. Ook is opgemerkt, dat de hoenders het zaad van schadelijke planten oppikken, en ook dit is een groot voordeel. In die hoenderwagens zijn kleine hokjes, waarin de hennen haar eijeren leggen. Volgens den heer de Lavalette, die ze proefde tegen de gewone, waren de eijeren der kippen, welke op het veld waren geweestgelijk hierboven beschreven is zeer goed van smaak niet alleen, maar hij geloofde, dat de kieskeurigste proever geen onderscheid zou hebben ontdekt, indien zij zacht gekookt of tot een eijerkoek gebakken zouden zijn. De heer Giot zelf zegt, dat de dojer der eijerengelegd door de hennen uit zijn hoenderwagen, de andere ver over- treft voor het binden van sausen enz.en dat een van deze dojers zooveel waarde voor het. gebruik heeft als drie van de gewone hennendie op de pachthoeve op de gewone wijze worden gehouden. De kippen van den heer Giot leggen hem dus wel, figuur lijk gesprokendoor dat hij ze op de voorschreven wijze met zich naar het veld neemt, gouden eijeren. Zij blijven krachtig, flink en leggen goedde eijeren hebben eene dubbele waarde voor het gebruik; het veld wordt van vernielende, schadelijke insekten enz. glad gezuiverden rendeert dus veel meer en veel beter; nog eens, de toepassing van den hoenderwagen, in plaats van het gewone kippenhok, levert gouden eijeren 1 Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Bijn- land, te houden op Vrijdag 25 October 1867 des voormiddags ten 10% ure, in het Gemeen- landshuis te Leiden. 1°. Mededeelingen. 2°. Benoeming van de Financieele Commissie. 8°. Eapport nopens het onderzoek omtrent de juistheid van het peilmerk aan den Oosteinderpoel. 4°. Ver slag omtrent het oud archief. 5°. Voorstel tot verkoop van dijksgrond in den Kleinen Heiligen-Geest polder aan de weduwe Kiebert. 6°. Voorstel tot overneming der kranen in de Zeesluis te Katwijk en bepaling der recognition voor het gebruik van dezelve. 7°. Voorstel tot het toekennen van schadevergoeding aan Holster, als aannemer van het werk aan de Korte Vliet. 8°. Voorstel tot het aanvragen van verlenging der concessie tot hefting der doorvaartregten aan de Spaarndamsche sluizen. 9°. Overlegging van het Verslag der Waarborg- en Slikfondsen. 10°. Behandeling der be- zwaren van de heeren van der Breggen en Spruijtover de walerstanden op de Gouwe. 111°. Voorstel tot wijziging van het genomen besluit omtrent de verificatie van het peil- PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegelbegt bij elke plaatsing 85 Cent. merk aan de Oude Wetering. 12°. Voorstel nopens het bevaren van het Katwijksche kanaal door de stoomboot van. van der Jagt. 13°. Aanvraag van de ingelanden van de Droogmakerij Middelburg", om meerder Waarborgkapitaal los te maken. Aan het stoomwerktuig de Lynden werd dezer dagen eene nieuwe pompbalans ingestoken, ter vervanging van de gebro- kene in December 1866. Die balans is van gestagen en getrokken ijzer vervaardigd naar het ontwerp van den te vioeg ontslapen hoofdopzigter A. van Egmond, en doet aan de nagedachtenis van den ont- werper alle eer aan. Ook der Maatschappij de Atlas te Amsterdam komt lof toe voor de deugdelijke zamenstelling en plaatsingdatbij een gewigt van ongeveer 10 tongeene gemakkelijke taak was. GEB0REN: Elisabeth, dochter van A. Broek en E. de Ruig. Mat- lliijs, zoon v3n L. van Balen en H. Mulders. Pieter, zoon van H. van Keulen en J. Pool. Cornelis, zoon van A. Blijleven en A. E. Reitsma. Marinus, zoon van M. de Jong en J. Meijer. Johannes, zoon van A. Bakker en T. Hessing. Grietje, dochter van H. van den Bosch en W. Zonnevetd. Maria Adriana, dochter van P. F. J. B. Fouraux en J. Lusink. Jacobus, zoon van G. Buis en A. C Vermeor. Jacobus, zoon van H. Vlaskamp en E. J. Thoolen. Paulas Klaas, zoon van G. H. v. d. Brugh en A. Vlaming. Jannigje, dochter van YV. D. Meijer en A. van Beijnum. OVERLEDEN: Jacobus, oud circa 4 jaren, zoon van A. Wijsman en W. van Dijk. Martinus, oud 2 jaar en 9 maanden, zoon van L. van Kasteren en M. van Loenen. Leendert Hoogeveen, oud 49 jaren, laatst gehuwd met E. van Egmond. Theodorus Derksen, oud 40 jaren, geh. met D. Giesbers. Maaiko, oud 3 jaar 10 maanden, dochter van M. van Kerkhof (overleden) en G. Klomp. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind, van het vrouwelijk geslacht, van J. G. Schone en J. van Blaaderen. ONDERTROUWD: K. Elsinga met P. Tjemkes, laatst wed. van K. Last- drager. Job. Ph. Strem van Rande met Maria Kroon. Hendrik Mulder met Jannetje Duijrn. Jan Troost met Jaanlje van Vliet. GEHUWDgeene. Afdeeling Amsterdam. EENER Tentoonstelling ran voortbrcngselen van Tuinbouw MET MEDEWERKING VAN GENOEMDE AFDEELING, te Louden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdamvan den 4 tot en met den 9 April 1868. De regeling van al hetgeen deze tentoonstelling betreft is opgedragen aan de heeren Groenewegen C°. en J. C. Krook bloemisten te Amsterdam. De inzending en mededinging staat vrij aan alle liefhebbers van planten en bloemkweekers, zoo hier te lande als elders woonachtig. Brieven en opgaven van in te zenden voorwerpen moeten franko geadresseerd worden aan de heeren Groenewegen C0., Plantaadje, Fransche Laan V 39, te Amsterdam. Deze opgaven, waarbij tevens het nommer van mededinging moet worden gemeld, moeten ge- schieden voor of op den 25 Maart. De inzending moet ge- schieden op den 1 April onder het adres Paleis voor Volksvlijt, Tentoonstelling van voorlbrengselen van Tuinbouw." De vracht voor zooverre zij niet kosteloos kan worden verkregenblijft voor rekening van de inzenders. De beoordeeling geschiedt op den 2 April door eene daartoe uit te noodigen kommissie. De voorwerpen ingezonden onder n°. 44 en 52 (verzameling van tuinsieraden en voorwerpen die tot tuinbouw in betrekking staan) zullen door eene afzonderlijke kommissie worden be- oordeeld, terwijl het toekennen van de prijzen, uitgeloofd onder n°. 50 (aan de tuinbazen of bewerkers van de inzenders op de eerste 10 nommers van het programma, die het meest tot opluistering der tentoonstelling hebben bijgedragen) zal geschieden door eene kommissie uit het bestuur van het Paleis voor Volksvlijt en van de afdeeling bovengenoemd. De prijzen worden toegekend, onverschillig of cr iea of meer inzenders

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1