WE ERBLAD A 1867. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. mwbhi^hh Vrijdag, 1 November. iVcUtste laaigang. (Uiterlijk Woensdag.) Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: landbonw. Berigt en omtrent de Veeziefcte. HHHH bbmBH 1 581 HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. Naar men verneemt, heeft Ds. E. J. van Wisselingh, pre- dikant aan de Vuurschevoor de beroeping naar Haarlem mermeer bedankt. van 22 tot en met 29 October 1867. GEBORENJacobuszoon van S. Verdegaal en P. van der Hulst. Machielzoon van P. de Jong en C. van Koolen. Grietje dochter van A. Kuiper en M. Dekker. Jacobzoon van L. Rus en T. Bood. Pieter, zoon van D. de Jong en M. Knor. Geertrui, dochler van T. Breeschoten en F. Roozenboom. OVERLEDEN Willem oud jaar, zoon van G. van Os (overt.) en J. Zwakhals. Dirkjeoud 9 maandendochler van H. van Marsbergen en P. Buiser. Helena Maria, oud 23 dagen, dochler van M. de Haan en A. B. de Rooij (wonende le Haarlem). Jacobus oud 1 jaar, zoon van J. V3n Pijpen (overt.) en G. Papen. Hendrika, oud 4 weken, doch ter van G. van Toi en M. Los. ONDERTROUWDgeene. GEHUWDCorn. Siegers (wednr. van P. Dokkum) met Adr. van den Berg. Willem de Graaf (wednr. van E. de Ruijter) met H. Wesdorp. Klaas van Tiel met Willemina van Bavel. Fredrik van Klaveren met Alida Bouman. Jacob van der Boon met Elizabeth van Duijvenbode (laatst wed. van C. van Duivenbode). Hermanus Hogeveen met Aartje de Wit. Woensdag 23 October werd op de Nederlandsche Tuinbouw- Maalschappij Linnaeus in de Watergraafsmeer, nabij Amster dam, door de heeren H. J. Hulle, van Gend, en J. J. de Beuckervan Antwerpen, de aangekondigde publieke voordragt gehouden. l)e heer van Hulle snoeide een perenbpom naar de nieuwe methode en gaf in duidelijke bewoordingen aan de toehoorders de voornaamste snoeiwijzen op, hoofdzakelijk de najaarssnoeijing, en bewees, dat door die methode vele en groote vruchten verkregen zullen worden. De heer de Beucker nam een perzikenboom onderhanden, en toonde de wijs aan om het gestel- en vruchthout te vormen, waaruit bleek, dat volgens het tot nu toe gevolgde stelsel, te veel takken in de vruchtboomen gelaten wordenwaardoor ze te weinig vruchthout vormenhetgeen door de nieuwe snoeiwijs juist wordt verkregen. Groote belangstelling bleek uit de opkomst van vele lief- hebbers en tuinlieden. Een der laatstgenoemdenreeds gevor- derd in jarenverklaarde volmondig het stelsel toe te juichen en het op zijne boomen te zullen toepassen. De kommissaris Dudok de Wit bedankte uit naam van het bestuur der maat schappij de toehoorders voor hunne talrijke opkomst. De heer de Beucker is tot leeraar bij de nieuwe inrigting benoemden heeft deze betrekking aangenomen. Wij gaven verleden week verslag van de opening der Ne derlandsche Tuinbouwmaatschappij en Tuinbouw school Linnaeus, op den huize Frankendaal nabij Amsterdam gevestigd. In de eerste openbare voordragt, verleden Woensdag gehouden, werd, zoo a Is onze lezers hierboven breedvoeriger vermeld zullen vinden, de eerste openbare voordragt gehouden over de nieuwe snoeiwijze van vruchtboomen. Ten einde de goede uitkomsten dier wijze van behandeling te doen kennen'jaten wij hier een artikel uit de Landbouw-Courant volgenwaarin de heer C. A. A. Dudok de Wit, een allezins bevoegd be- oordeelaarverslag geeft van hetgeen hij met eigen oog heeft gezien Eene inspektie van gebeukerde boomen te Antwerpen. In de maand September 11. bezocht ik Antwerpen en omstreken, om eens te zien of het waar was, dat de gebeukerde boomen zulke sehoone vruchten, als perzikken, appelen, peren enz. droe- gen, en ook vooral of de quantiteit meer was dan gewoonlijk. Ik moet volmondig bekennen, dit zoo was, en het mijne verwachting verre heeft overtroffen. Zoowel in de tninen van den heer J. 1 de Beucker in de Camottestraat te Antwerpenals op het buiten van den heer baron Ed. Osv de Wichem bij Antwerpen, en in den turn van den heer Isaak Vekemans, direkteur van den dieren- tuin, gelegen bij het station, heb ik tusschen de verscheidene wel- gevormde vrnchtboomen, die alien met prachtige vruchten behan- gen waren, er vele gezien, die bijzonder mijne aandacbt trokken; vooral muntte uit een perzikkenboom bij den heer baron Osv, die, zooals de tuinbaas van Gastel mij mededeeldedoor de Beucker zelven was opgeleid in eenen dubbelen palmetten vorm; deze boom heeft nn 5 etagien, of zoogezegde gesteltakken, en heeft eene uitgestrektheid van rnim 8 nederl. ellen breedte en 3| ned. ell. hoogte, en was voorzien van 642, zegge zes honderd twee en veertig, mooije vruchten. (1.) Het is waarlijk de moeite waard, voor onze nederlandsche pomologen en hunne tuinbazen om eens naar Antwerpen te gaan, om het buiten van den heer baron Osy de Wichem te bezoeken; behalve de sehoone vruchtboomen heeft die heer veel liefhebberij in bloem- en prachtplantcnzijn tuinbaas van Gastel is een ervaren discipel van de Beucker. Iederen vreem- deling en vooral den plantenlief hebbers wordt er toegang verleend. In den vrucbtentnin van den heer Isaak Yekemans staan cirka 1500 perenboomen. in verschillende vormen als: pyramiden-vorm, vriistaande snoerstammen, palmet-leiboomen enz. waar ik verbazend vele en mooije vruchten vond; (2.) docb wat bijzonder daar mijne aandacbt trok, was het steenen frnithuis met fruitkelder, dat zeer schoon en volgens de nieuwste stelsels is gebouwd. Deze merk- waardige vruchtentuin wordt onderhouden en bewerkt doorEraneis Walschaert, ook een discipel van de Beucker. En nu nog tot slot wat ik zag in den tuin van den leeraar in de snoeikunde zelf. Eene nitgelezene kollektie van appelen-, pe- ren-, perzikken-, pruimenboomen en wijngaarden, zoowel in den vollen grond als in de serres. De kordon-vorm was er uitmuntend gelukt, vooral voor wijngaarden met sehoone trossen druiven. Vooral trok ook mijne aandacht een vijfvleugelige perenboom zeer mooi en evenredig in al zijne takken opgekweektiedere vleugel beladen met ongeveer 120 tot 140 groote bergamotteperen. Kandelabers, kroon-vormen, palmetten, enkele en dubbelde, losse snoeren enz. kan men daar zien; het is inderdaad schoon; niet alleen om al die vormen te zien, maar ook als het ware ziet men toenemen de vruchtbaarheid, hoedanigheid en grootte der verschil lende vruehtensoorten. Ik eindig met den wenschdat vele lief hebbers in ons vader- land in Belgie eens gaan zien, hoe onze naburen ons vooruit zijn, maar tevens met den wenschdat door de oprigting der neder landsche tuinbouwmaatschappij Linnaeus, in de Watergraafsmeer bij Amsterdam, wij over eenige jaren niet alleen de Belgen evenaren, maar voorbij zullen streven. Okt. 1867. C. A. A. Dudok de Wit. (1.) Eene pbotographie van dezen perzikkenboomvindt men in de bestuurs-kamer der nederlandsche tuinbouwmaatschappij Lin naeus." (2.) Genoemde beer Vekemans behaalde te Haarlem op de laatste tentoonstelling van Sept. 11. eene buitengewone zilveren medaille voor zijne kollektie perenbestaande uit 60 soorten. De aardappeloogst in de omstreken van Heenvliet kan als afgeloopen worden beschouwdde opbrengst en de smaak zijn algemeen vrij voldoende. De bandel is echter slap, om- dat de verkoopers nog niet geneigd zijn tegen eene verlaging van 25 cent per mud af te schepen. Velen worden er op een prijs van 3.25 geput, in de hoop in het aanstaande voor- jaar nog hoogeren prijs te bedingen. Uit den Alblasserwaard wordt van alle zijden berigt, dat de opbrengst van het zaad van den hennep niet nan de verwachting heeft beantwoord. De vraag naar hennepzaad is niet groot, en men zegt, dat door de kommissiekoopers 7 4/7.25 geboden is per mud. De late aardappelen vallen niet tegen en bet sehoone weder heeft belangrijken invloed op den prijs. Aan partikulieren werd voor/2.75 a/3 geleverd. Sommige producenten verkoopen daarvoor nog niet en hopen op duren tijd in het voorjaar. In de bunrtschap Wassinkbrink, onder Zelhem, graaf- schap Zutphen, stonden de vorige week de appelboomen in vollen bloei, terwijl in de naburige boomgaarden deze boomen in den normalen toestand van het jaargetijde verkeerden. Men weet niet, waaraan dit exceptionneel en zonderling verscbijn- sel is toe te schrijven. In tegenstelling met Westelijk Europa is de oogst in Oostenrijk zoo gunstig uitgevallen, dat men kan berekenen, dat de waarde van de dit jaar uitgevoerde granen en meel minstens 150 millioen gulden zal bedragen. De prijzen van het vee zijn in de laatste dagen in de omstreken van Wijhe aanmerkelijk gedaald. Men schrijft dit toe aan de lagere noteringen van engelsche markten, alwaar het vee zeer laag in prijs is en zelfs veel goedkooper dan in Nederland. Intusschen is de aftrek in stierenmelk-, neurend en dragtig vee groot en wordt veel voor pruissische rekening aangekocht. Op de veemarkt te Purmerende, den 29sten October, PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Zegelkegt bij elke plaatsing 35 Cent. was door J. de Vriesuit de Wijde-Wormereen varken aangevoerd, dat niet minder dan 310 ned. ponden woog. In de week van 20 tot 26 October bebben zich in ons geheele rijk geene gevallen van veetyphus voorgedaan. Door den minister van binnenlandsche zaken is de vol- gende missive aan de burgemeesters der onderscheide gemeen- ten, door intermediair van de kommissarissen des0konings, verzonden „Ten einde het vaderland tegen nieuwe verwoestingen door den veetyphus te behoeden, is het, vooral bij het uitbreken der ziekte gedurende den naderenden staltijd, noodig, dat de smetstof ten spoedigste worde onschadelijk gemaakt. „Ik vertrouw er dus op, niet alleen dat alle voorschriften, tot wering der ziekte gegeven, zorgvnldig worden nagekomen, maar ook dat het stelsel van afmaking en zooveel mogelijk verbranding streng gehandhaafd en in dien zin uitgevoerd zal worden, dat wanneer de typhus in een stal na lijkopening is gekonstateerdal het daarin aanwezige vee worde afgemaakt. Het vee van denzelfden eigenaar of houder, in afzonderlijk staaude stallen, schuren of getimmerten geplaatst, zal naar omstandigheden gespaard kunnen worden; maar de burge meesters moeten daaromtrent zooveel mogelijk bet advies in- winnen van de door de regering in dienst gestelde veeartsen." Aan de Tweede Kamer is voorgesteld een wetsontwerp tot verlenging van den termijn met 66n jaar, gedurende welken de wet van 17 Okt. 1865, betrekkelijk bet vaststellen van buitengewone maatregelen tot afwending van besmettelijke vee- ziekten en tot wering barer uitbreiding, van kracht is. In de memorie van toelichting, hierbij gevoegd, wordt ge- zegd: dat het in de bedoeling der Regering ligt een wets ontwerp tot regeling van de veeartsenijkundige politie in te dienen. Een daartoe strekkend ontwerp, alsmede op de uit- oefening der veeartsenijkunde en bet veeartsenijkundig onder- wijs, is in bewerking. De veetyphus, hoewel thans niet heerschende, kan zich ten gevolge van hier of daar verborgen smetstof op nieuw vertoonen, of van buiten af worden aan- gebragt, wanneer in- en doorvoer van vee uit het buitenland weder mogt worden vrijgelaten. Het is dus raadzaam de be- voegdbeid te behouden tot het onverwijld nemen van de noo- dige maatregelen, en de koninklijke besluitenwelke op de tijdelijke wet van 1865 rusteuvoorloopig in stand te houden, De Minister van Binnenl. zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rund- vee, voor zoover de gemeenten Utrecht, Amersfoort, Leer- dam, Sommelsdijk en Oud-Beijerland betreft, opgeheven, met ingang van 1 November 1867. De berigten van Sumatra's Westkust, omtrent de vee- ziekte aldaarluiden niet zoo gunstig als in de vorige maand. In de Padangsche Bovenlanden en in Priaman breidde zij zicli wederom op verontrustende wijze uit. Van het begin dier ziekte tot bet einde van Julij jl. waren in dat gewest daaraan bezweken 58,476 karbouwen en 39,492 runderen. Bij den landbouwer J. E. Wuytack, in de gemeente Koewaebtwaren tot den 23 Oktober nog vijf paarden aan de lendentyphus gestorvenzoodat nu reeds negen paarden bij dien landbouwer aan die ziekte zijn bezweken. Uit Ambt-Ommen wordt gemeld, dat zich in die ge meente het zeldzaam verschijnsel heeft vertoond, dat een paard door watervrees aangetast is. Het dier is terstond af gemaakt. Men zegt, dat het onlangs door een dolle hond gebeten was. Van den Nederlandschen consul te Berlijn is berigt ontvangen, dat, volgens tijdingen uit Ratibor, de uitbreiding der veepest in Opper-Silezie toeneemt, en dat het getal be- smettc gemeenten reeds tot zes geklommen is; dientengevolge waren de infanterie en kavalleriedie belast waren met de bewaking der grenzenaanmerkelijk versterkt geworden. De Belgiscbe Moniteur bevat een Koninklijk besluit waarbij wordt ingetrokken en buiten werking gesteld art. 1 van bet besluit van 14 Aug. jl.houdende verbod van deu invoer van schapen en herkaauwende dieren, met uitzondering van rundvee, alsmede van huiden en verderen afval;

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1