178 - Politieke Vironijk. 2531 October. Gtemeiig'clc SScrfglen. De Italiaansche of Romeinsche kwestie 19 op 't oogenblik wel de meest brandende in Europa. Het best geven wij ver- slag van haren toestand, door de letterlijke mededeeling van de volgende twee officiele acte-stukkende Proclamatie van Koning Victor Emanuel en eene Circulaire van den Franschen minister de Moustier. I. Proclamatie van Zoning Victor Emanuel. Italianen 1 „Benden vrijwilligersopgebitst en verleid door een partij, die van mij noch van mijne regering vergnnning daartoe heeft gekregenhebben de grenzen van den Staat geschonden. De eerbied, dien alle burgers gelijkelijk moeten hebben voor de wetten en de internationale bepalingen door het Parlement en door mij bekrachtigdsohrijft in deze zwaarwigtige om- standigheden de afdoening eener onverbiddelijke schuld van eer voor. Europa weet dat het vaandel, hetwelk opgeheven is op een grondgebied nabij het onze, en op welk vaandel geschreven staat, dat het geestelijk oppergezag van het hoofd der katholieke christenheid moet vernietigd worden, niet is mijn vaandel. Deze poging heeft het gemeenschappe- lijk vaderland in ernstig gevaar gebragt, en mij den gebie- denden pligt opgelegdgelijktijdig de eer des lands te redden en niet in dene zaak te verwarren twee ten eenenmale ver- schillende zaken, waarvan elke een ander doel heeft. Italie moet verzekerd zijn van de gevaren welke het kan loopen; Europa moet overtuigd zijn dat Italie, getrouw aan zijne verbindtenissenniet wil en niet kan zijn de verstoorder der openbare orde. „Oorlog met onzen bondgenoot zou zijn een broederoorlog tusschen twee Iegers die voor dezelfde zaak gestreden hebben. Mij is het regt gegeven oorlog en vrede te maken, en de overweldiging van dit regt kan ik niet dulden. Ik verkeer dus in het vertrouwen dat naar de stem der rede geluisterd zal worden, en dat de italiaansche burgers, welke dit regt geschonden hebben, zich onverwijld achter onze troepen zul- len scharen. „De gevaren, welke door ongeregeldheden en door on- doordachte plannen onder ons kunnen veroorzaakt worden; moeten worden bezworen, en dit kan geschieden door de krachtige handhaving van het gezag der regering en van de onsehendbnarheid der wetten. „De eer des lands berust in mijne banden, en het ver trouwen dat de natie in mij gehad heeft gedurende de smartelijkste dagenkan mij niet begeven. W* no eer de kalmte in de gemoederen teruggekeerd en de openbare orde volkomen hersteld zal zijn zal mijne rege ring in overleg met Frankrijk, en overeenkomstig het besluit van het parlement, met stiple eerlijkheid zich beijveren een schik- king te vinden, nultig en tevens in staat om een einde te ma ken aan dit ernstige en belangrijke vraagstuk der Romeinen. Ik heb en ik zal altijd hebben vertrouwen in uwe wijs- heidgelijk gij vertrouwen hebt gehad in de genegenheid van uwen koning voor dat groote vaderland, hetwelk wij, door gemeenschappelijke opofferingeneindelijk onder het getal der natien hebben teruggebragten hetwelk wij ongeschonden en geeerd aan onze kinderen moeten overgeven." Deze proklamatie is onderteekend door den koning en al de ministers. II. Circulaire van den Minister de Moustier. Wij willen op dezen oogenblik niet overgaan tot een op- aomming der achtereenvolgende incidentenwaardoor ontstaan en tot hare uiterste gevolgen gebragt is een krisis, even dreigend voor de veiligheid van den Heiligen Stoel als ge- vaarlijk voor Italies ware belangen. Het zij ons voldoende haar te beschouwen uit het oogpunt van ons regt en van onze eer, en te konstateren den pligt die voor ons er uit voortvloeide. De September-konventie was door het italiaansche bewind verlangd en vrijelijk onderteekend geworden. Deze konventie legde aan de italiaansche regering de verpligting op de grenzen van den Pauselijken Staat kraehtdadig tegen elken aanval van buiten te beschermen. Niemand kan op dezen oogenblik twijfelen dat aan die verpligting niet is voldaan geworden, en dat wij niet in ons regt zijn de zaken terug te brengen in den toestand waarin zij geweest zijn voor dat wij eerlijk en vol vertrouwen ons eigene verbindtenissen zijn nagekomen door Borne te ontruimen. Onze eer maakt het ons zeker tot pligt, niet voorbij te zien de hoop welke de katho lieke wereld gevestigd had op de waarde van eene akte van overeenkomst waarop onze onderteekening voorkomt. Wij hechten er evenwel aan te verklaren dat wij in geen geval eene inlegering willen vernieuwenwier ernstige zijde door niemand beter dan door ons zelven gekend wordt. Door geen denkbeeld van vijandschap tegen Italie worden wij geleid. Wij bewaren getrouweljjk de herinnering van al de banden, die ons met Italie vereenigd houden, en zijn overtuigd dat de geest van orde en wettelijkheidde eenig mogelijke grondslag voor zyne welvaart en grootheid, weldra openbaar gehuldigd en bevestigd zal worden. Zoodra het pauselijk grondgebied be- vrjjd en de veiligheid aldaar hersteld zal zijn, zullen wij onze taak als volbragt beschouwen en ons verwijderen. Maar thans moeten wij op den toestand van Italiein verband met den toestand van den Heiligen Stoelde aandacht vestigen van de mogendheden, die, even als wij, er belang bij hebben in Europa de beginselen van orde en duurzaamheid te doen in- gang vinden en de bovenhand houden. Wij twijfelen niet of zij znllen de zaak ter harte nemen, met de opregte begeerte de vrnagstukken op te lossenwaaraanvoor een zoo groot aantal harer onderdanen, zedelijke en godsdienstige belangen van den meest verheven aard verbonden zijn. Deze beschou- wingenmijnheerbehoort gij ter kennis te brengen van de regering waarbij gij geakkrediteerd zijt, en ik vertrouw dat zij ze zal weten te waarderen. (get.) de Moustieb." Nadat het ministerie Ratazzi, dat vooruit wilde naar Home, en onder de hand het met Garibaldi tamelijk eens was zijn ontslag had genomen, zou generaal Cialdini een nieuw bewind vormennatuurlijk een conciliantdat tusschen de klippen zou trachten door te zeilenen dus niet van de uiterste partijmaar het wilde hem niet gelukkenen nu wendde Victor Emhnuel zich tot den generaal Menabrea, die er ein delijk, schoon niet met groot gemak, in slaagde, zoodat het ministerie nu is zamengesteld als volgtMenabrea, president, buitenlandsche zaken; Gualderio, binnenlandsche zakenCam- bray Dignyfinancien Cantelliopenbare werken generaal Bertole VialeoorlogMaris justitie. Tot dat al de leden van het kabinet zullen zijn benoemd is ad interim de por- tefeuille van marine aan Menabreadie van landbouw aan Cambray Digny en die van openbaar onderwijs aan Cantelli toevertrouwd. Mogelijk hebben wij in Italie groote omkeeringen te wach- ten mogelijk ook loopt het dezen keer nog „met een sisser" afwij zeggen voor dezen keerwant het schijnt toch dat de toestand op den duur onhoudbaar wordt. Er schijnt ech- ter veel comedie bij gespeeld te wordenen men kan nog niet geschiktelijk tot "de slot-scene komen. Tot het laatste oogenblik heeft men den vooruitgangers" de hauden volko men vrijgelattn om te werven enz. naar hartelustscharen Garibaldisten zijn de grenzen overgegaan, voeren krijg op het gebied van den Paus en laten niet na Eome zelve te bedrei- gen Garibaldi verlaat zijn eiland, hoe ook bewaakt houdt toespraken in de hoofdstad Florence zelve, gaat de grens over en stelt zich aan het hoofd zijner volgers. Intusschen dringt keizer Napoleon zijn bondgenoot om zich aan de September- konventie te houden, zijn volkje te bedwingen. Victor Ema nuel vaardigt zijne proclamatie uit en neemt ter elfder ure neen ter allerlaatste ureeenige maatregelen tot bedwang. Frankrijk stuurt, na eenig oponthoud, een korps, voorloopig naar Civita-Vecchia. Italie wil dat zijn leger zal medewerken met de Franschen dat isook firm, footing in Petrus' domein krijgen. De Paus zegt te zullen heengaan als de Italianen komenaan de Franschen is hij gewoonofschoon hij ze ook niet vertrouwt. Frankrijk raadt den Paus voor de lOOste maal liberale hervormingen in te voeren, ofschoon het weet, dat de Paus met zijn non possumus moet komen, want anders geeft hij zijn pausdom prijs. Zou nu daaronder niet veel comedie loopen? Zal Italie nu Borne tot hoofdstad krijgen, zoo als het Parlement heeft gedecreteerd welk decreet Victor Emanuel ook bij zijne proclamatie handhaaft. Zal Garibaldi Borne krijgen of het allernatief zijner leuze een nieuw en erger Aspromonte, vinden den dood Eevolu- tionneert Borne en garibaldeert hetondanks Napoleon en on- danks Italie's koningmaar met toejuiching der heetste pro- gressisten in Italie zal dan Mazzini niet op de koord komen en de republiek uit Bome het overige Italie aanste- ken dus gevaarlijk worden voor Victor Emanuel's toch niet erg vaststaanden troon en zelfs besmettelijk worden voor de buren De naaste toekomst kan veel te zien gevenintus schen blijven wij reeds een paar dagen zonder bepaalde be- rigten van het pauselijk gebied de telegrafische gemeenschap aldaar is gestremd. Heden werd een particulier telegram ontvangen, meldende dat het Italiaansche legermet toestemming van Frankrijk, de grenzen van den Pauselijken Staat was overgetrokkenen de September-konventie onverwijld zou gewijzigd worden. Duitschland blijft streven naar zijne eenheidof Pruissen naar het Duitsehe keizerschap. De koning van Pruissen sloot den Noord-Duitschen rijksdag met den wensch de heeren eer- lang weerom te zien, nevens gedelegeerden van de Zuider- statenom over tolzaken te praten. In Wurtemberg en Beijeren wordt over alliantie met Noord- Duitschland gediskussierd. Er openbaart zich daar tegenstand, en wil men voorwaarden stellenals waarborgen voor de integriteit; maar Pruissen wil van geene voorwaarden hooren. Het slot is, dat men de handen in den schoot legt en zonder condition aanneemt, met vriendelijk beleefd verzoek, dat Pruissen het niet te erg make. Oostenrijk is druk bezig aan binnenlandsche ordening in liberalen zin. Zoo heeft het huis van Afgevaardigden van den oostenrijkschen Bijksraad in de laatste dagen der vorige week een begin gemaakt met de behandeling van het door de daar toe benoemde kommissie uitgewerkte ontwerp eener nieuwe schoolwet. Voor zoo veel uit de tot dusver ontvangen officiele verslagen der handelingen blijkt, zijn door het Huis de vol gende bepalingen aangenomen 1°. De leiding van en het toezigt op al wat onderwijs en opvoeding betreft, behoort uitsluitend aan den Staat, en wordt door de daartoe volgens de wet geroepen organen uitgeoefend. 2°. Onverminderd dit regt van toezigt blijft de bezorging, de leiding van en het opzigt over het godsdienstig onderwijs voor de onderscheidene gezindten in de volks- en middelbare scholen aan de betrokken kerk of godsdienst-genootschap over- gelaten. Het onderwijs in de overige vakken is in deze scho len onafhankelijk van den invloed van iedere kerk of gods dienst-genootschap. 3°. De door den Staat, een gewest of eene gemeente ge- heel of ten deele opgerigte of onderhouden scholen en opvoe- dingsgestichten zijn toegankelijk voor alle staatsburgerszon der onderscheid van geloofsbelijdenis. 4°. Het staat aan iedere kerk of godsdienst-genootschap vrij uit eigen middelen scholen voor het onderwijs der jeugd van bepaalde geloofsbelijdenissen te stiehten en te onderhou den. Die scholen zijn eohter aan de wetten op het onderwijs onderworpen. Aan zulke scholen kunnen de regten eener openbare inrigting van onderwijs toegekend worden, wanneer zij aan alle wettelijke voorwaarden tot het verkrijgen dier regten voldoen. 5 k Het gebruik maken van scholen en opvoedingsgestichten voor bepaalde geloofsbelijdenissen is aan leden van een ander kerkgenootschap bij de wet niet verboden. 6°. De betrekking van onderwijzer aan de in 3 vermelde scholen en opvoedingsgestichten is toegankelijk voor alle daar toe bekwame staatsburgers zonder onderscheid van geloofsbe lijdenis. Als godsdienstleeraars mogen alleen zij aangesteld worden, die door de betrokken konfessionele autoriteit daartoe bekwaam zijn verklaard. Bij andere scholen en opvoedings gestichten, welke voor bepaalde gezindten gesticht en onder houden worden, zijn de bij het statuut van oprigting ten deze gestelde regelen verpligtend. De meeste dezer bepalingen zijn met eene vrij groote meer- derheid, sommige zelfs zonder hoofdelijke stemming, aan genomen. Van de overige Europesche Staten willen we ditmaal zwij- gen, zoo ook van Noord- en Zuid-Amerika. Ook daar is het nog niet tot gewenschte rust gekomen. In het Noorden rusten wel de wapenenmaar de hartstogten blijven schrikkelijk rumoeren, en met de reconstruktie" van den grooten Bonds- staat is het nog verre van in orde, terwijl in het Zuiden de zonen van Mars zoo zij elkander nog niet bijten, toch ge- weldig blijven blazen en grimmen. In ons landje blijft het met de politiek stil. De kamers zijn nog naar huis. Sectie-rapporten verschenen; antwoorden worden nog gewacht; schrikkelijk veel werk, maar de hh. die altijd een groot woord hebben over de ministerien die dit en dat en nog wat niet leveren mogten zelven wel wat meer voortgang maken met den stapel voorhanden werk, want het laat zich nu al aanzien dat ze moeijelijk in tijds zullen klaar komen. Intusschen hebben wij groote mannen gehuldigdstandbeel- den onthuld, Yondel, te Amsterdam, Gijsbert Karel van Hogendorp, te Eotterdam. Natuurlijk hebben wij dat gedaan met feestelijkheidniet op een droogje." Maarvele ontevredenenklagten over miskenning, terugzettingenz. Iedereen van pas te makenenz. Tot lid der Provinciale Staten van Noord-IIolland is te Amsterdam verkozen de heer J. G. Jciger. De Arnhemsche Courant meldt het volgende Wij vernemendat mr. E. Posnode advokaat der thans door den Hoogen Baad wegens brandstichting veroordeelde vrouw van den Bosch en Mooy, een adres aan den Koning heeft gerigtmet verzoek aan beide volkomen -gratie te ver- leenen. Zijn wij wel onderrigt, dan wordt in dit adres ook geprotesteerd tegen de wijze waarop de Hooge Baad in deze regt heeft gedaan. Volgens een geruchtzou in de Kamer het gebeurde te Velsen tot eene interpellatie aanleiding geven." In de week van 13 tot 19 October jl. zijn in het geheele rijk aan de cholera overleden 22 personendat is 17 minder dan in de voorgaande week, en wel: te Amsterdam 2, te 's Gravenhage 1 te Helder 3, te Hulst 1, te Maastricht 10, te Schoterland 1, te Vianen 3 en te Zeven- bergcn 1. Op de laatste Parijsche tentoonstelling is aan den heer W. A. Zaime bloemist te's Gravenhagede ecrsle prijs voor zijne tentoongeslelde bal- bouquetten, en de tweede prijs voor zijne bruids-bouquetten toegekend. Te Maastricht hebben eenige officierennadat zij een vrolijken avond hadden doorgebragt, verwoestingen aangerigt in het Stedelijk Park aldaar. Ze hebben het er echter niet zoo pleizierig afgebragtwant zij zijn ver- oordeeld tot 600 boete en 11 dagen gevangenisstraf, en zullen buiten- dien voor een paar jaren naar eene andere garnizoensplaats gezonden worden. In den avond van 26 October heeft men bij den timmerman K.even buiten Assen wonende, juist toen het huisgezin aan tafel zat, eensklaps door het venster op hen geschoten de kogeldie Iangs het hoofd van eene der jongste dochtcrs snorde, heeft echter gelukkig nie mand getroflen. Den 8 October is door een aanzienlijk inwoner van Enschede aan het postkantoor aldaar bezorgd een paketin eene behoor- lijk met 5 lakken geslotene enveloppe, inhondende papieren van waarde en bestemd naar Rotterdam en waarvoor zelfs re?u ontvangen is. Dit paket is nog niet teregt gekomen en dus waarschijnlijk verloren geraakt. Op een der Kortevaartsche watermolens nabij Nieuwveen heeft een droe- vig ongeluk plaats gehad. De molenaar Cornelis Zevenhoven nog even voor het middageten de as van den molen willende smeren begaf zich te dien einde naar boven in de kap. Daar hij echter wat lang weg- bleef, beval de huisvrouw aan een harer kinderen om vader te roepen maar wie kan de ontsteltenis beschrijven toen menboven gekomen slechts een verminkt lijk vond. De ongelukkige was met zijn arm en het bovenligchaam tusschen het wiel en de schijf uitgegleden die zijne lede- maten geheel vermorseldenhij laat eene behoeftige weduwe en een aan tal kinderen achter. Het is opmerkelijk, dat voor eenige jaren op dien zelfden molen een werkman door het rad gegrepen en geheel tot gruis vermalen werd. In onderscheidene steden van Frankrijk zijn dezer da gen ongeregeldheden voorgevallenter zake van de duurte van het brood. Te Napoleonville wilde de volksmenigte een voor Nederland bestemd; schip met rogge plunderen en in brand stekendoch men is er in ge- slaagd door de militaire magt dit te beletten. In de nabijheid van Amersfoort is een afgrijselijke misdaad gepleegd. Ziehier hoe de zaak zich heeft loegedragen: Martinus van der Heijden25 jaar oud, timmer- mansknechtkwam maandag-avond met zijn meisje bij zijne oudersin welk huisgezin voortdurend twist heerschten vroeg voor zich en zijn meisje om wat eten dat zijne moeder echter weigerdewaarop hij met zijn beminde vertroishaar in eene slaapstede bragt en ten 11 ure te huis terugkwam en zonder eten naar bed ging. Den volgenden morgen gaf zijne moeder hem een boterhamdoch zeide hem daarbij tevens dat zij zijn meisje niet meer in haar huis wilde zien. Daarop ontstond twist tusschen Martinus en zijne ouders. Hij laadde toen zijn timmermansge- reedschap enz. op een wagentje en bragt dit weg, zeggende dat hij ver- huizen ging. Vervelgens terugkomendelaadde hij andere zaken op zijn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2