WEERBLAD 1807. VAN A AN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJH N°. _45. CHIRON. Het Gezelschap tot bescherming tier Jagt ^\\JUp Vrijdag, 8 November. NiLclit8te Saatgang. Provinciate Staten Polderwezen. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: landbonw. liAARLEMMtittMKER, PHIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.-— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFPENDE te adresseren aan VAN BONGA 0°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) IN HAARLEMMERMEER. Er is meermalen geklaagd over strooperijen in het jagt- veld van Haarlemmermeer. Er zijn daar, even als elders, stroopers van beroepdie in dit ongeoorloofd bedrijf een middel van bestaan zoeken. Bovendien wordt geklaagd dat er eigenaars zijndie hunne jagt duur verhuren aan jagtliefhebbersen daarna toelaten dat hunne knechts of vrienden deze verhuurde gronden af- stroopen, waarbij dan van allerlei geoorloofd en ongeoorloofd jagttuigja zelfs van tirassen en lange hondenwordt ge- bruik gemaakt. lloewel herhaaldelijk daartoe aangezochtheeft de minister van justitie tot hiertoe niet goedgevonden een jagtopziener aan te wijzen, gestationneerd op de 18,000 bunders van Haarlemmermeer, ofschoon de minister van financien steeds bereid is gevonden, om het geld te incasseeren voor de vele jagtacten in dat uitgestrekte veld benoodigd. Ook de raad der gemeente Haarlemmermeer heeft zich niet zeer bereid getoond, deze zaak ter harte te nemen. Hij weigerde den aankoop van de schuitjes, welke de veldwach- ters noodig hebben voor het opzigt. Dit opzigt is thans geheel overgelaten aan de rijks- en gemeenteveldwachters. Deze lieden hebben voor justitie en gewone policie,het armwezen, de administratie der gemeente, vele bezighedendie hunnen tijd bij nacht en bij dag inne- men. Het toezigt op het jagtveld vordert veel tijd en geeft veel ongemak, daar de veldwachter in het veld op de loer moet liggen, lang voor de strooper komt. Het is bovendien een gevaarlijk werk, want de veldwachter Philips is reeds eenmaal bij het aanhouden van een strooper, door den pet en den jas geschoten, Om nu aan db veldwachtersdie hieromtrent meer bijzonder hun pligt doeneene gratificatie te kunnen gevenwerd in Haarlemmermeer opgerigt een gezelschap van jagtliefhebbers waarvoor de contribute jaarlijks is vastgesteld op vijf gulden. Dit gezelschap hield eene vergadering op 1 November 1867, in het regthuis te Sloten. Aldaar werden benoemdtot voor- zitter, de heer Muyskenoud-kapitein der artillerie, in Haar lemmermeer; tot secretaris, de heer Sehone, grondeigenaar te Haarlemmermeer; tot penningmeester, de heer Hoist, (lid der firma wed. Ellerman), Beurssteeg, Amsterdam. Het eere-voorzitterschap werd opgedragen aan Mr. J. P. Amersfoordt, burgemeester van Haarlemmermeer. Van de vijf-en-twintig ledendie zich voor het lidmaatschap hadden aangegeven, waren acht tegenwoordig. Voor de vergadering was door hen eene kortstondige jagt gehouden op de Badhoeve, waarbij vijftien hazen en twee hoenderen werden geschoten. In de vergadering werd een reglement vastgesteld en af- gesproken, dat het bestuur zoude trachten telkens voor de vergadering eene gemeenschappelijke jagt in Plaarlemmermeer te beramen; dit gezamenlijk jagen kan niet anders dan heil- zaam werken voor de goede verstandhouding onder de leden van het gezelschap, en zal waarschijnlijk de welgevulde jagten van Haarlemmermeer nog meer bekend doen wordenen aldus strekken tot het welbegrepen voordeel van die eigenaars welke hun jagtveld wenschen te verhuren. Tot zinnebeeld van het gezelschap werd aangenomen het menschpaard (de Centaur) Chiron, de koning van Thracie, die de leermeester was van Hercules, Apollo, Castor, Pol lux en andere beroemde jagers der Grieksche oudheid, De houtsnede hierboven toont aan hoe hij het wapen van Haarlemmermeer verdedigt. Dat die verdediging niet geheel onnoodig is, bleek Zaturdag 2 November, toendoor den veldwachter Danensvier heeren uit Amsterdam werden be- keurdjagende zonder verlof op het jagtveld van den heer Duits. De veldwachter heeft daartoe gebruikt een der schuitjes, indertijd aangekocht door het rijk, voor de policie, tegen de veepest; welke schuitjes de gemeenteraad had geweigerd aan te koopen, maar die, op last van den commissaris des konings, voorloopig nog in goeden toestand worden gehoudenten dienste der policie, om bij het onverhoopt uitbreken der vee pest onmiddellijk weder te kunnen dienen. Ook onder Aalsmeer zijn lieden bekeurd die met een tiras- net snippen stroopten; deze bekeuring is geschied onder anderen door den lijksveldwachter Smelter in Haarlemmermeer gestationneerdde tirasseernetten zijn in beslag genomen. Sedert eenigen tijd worden de vischwateren van Haarlem mermeer bezocht door eene groote menigte hengelaars. Er zijn Zondagen waarop zich daar gezelschappen van 70 per- sonen bevinden, die zeer gelukkig slagen in het bemagtigen vooral van baars. Men heeft hengelaars gezien die tot twintig pond baars toe op eenen dag hadden gevangen. Tegen dit bedrijf is echter thans eene klagt ingeleverd, door den pachter van het vischwater, die, en met regt, niet langer wil toelaten, dat aldus wordt gevischt zonder zijne toestemming. De veldwachters hebben bereids eenige henge laars gewaarschuwden zijn gelast in het vervolg tegen over- treders procesverbaal op te maken. IN NOORD-HOLLAND. Vergadering van Bingsdag 5 November 1867. In deze vergadering hebben zitting genomen de heer J. Key- zer, gekozen in het kiesdistrikt Helder, en de heer J. G. Jager, gekozen in het kiesdistrikt Amsterdam. De stukken van financielen aard zijn gesteld in handen eener kommissie, bestaande uit de heeren Westerwoudt, van Eoreest, de Yries, van Eik, Biichner, van Eeghen, de Bosch Kemper, Perk en van Waterschoot van der Gracht. Een nader verslag van Gedeputeerde Staten op de aanvraag om subsidie voor de stoombootdienst voor het slepen van schepen over Pampusis gesteld in handen van de hh. Corver Hooft, Bienfait, Boelen, Dedel en Asser, eu een adres om provinciaal subsidie voor de tuinbouwschool te Watergraafs- meer, in handen van de heeren Rendorp, Avis, Alewijn, KoenenRahusenSix en Quarles van Ufford. Een adres van bestuurderen der industrie-school voor vrou- welijke jeugd, gevestigd te Amsterdam, om provinciaal sub sidie, is gerenvoijeerd aan Gedeputeerde Staten. Een adres van het bestuur van het ambacht van West- Eriesland, genaamd Geestmerambacht, om provinciaal subsidie voor het daarstelleri van eene schutsluis, is gesteld in handen van de heeren van Tets, Muller, Hulst, mr. P. A. de Lange, Gerdenier, ijruyn en Donker. De ontwerp-reglementen van bestuur voor den Oosterlands- polder, den Nederlandspolder en den Gemeenschapspolder en de ontwerp-besluiten tot wijziging der reglementen van bestuur voor den polder Waard en Groet, het waterschap Eijerland en den polder Westzaanzijn gesteld in handen van de heeren Heydanus, Sloos, de Jong, van Akerlaken, Yer- steeg, Teding van Berkhout en Schimmel. Een ontwerp-besluit tot opheffing van de ambachten in Rijnland, is gesteld in handen van eene kommissiebestaande uit de heeren van Tets, 's Jacob, Teding van Berkhout, Brugmanvan Valkenburg en van der Burchom deze zaak ge- meenschappelijk met eene kommissie uit de Staten van Zuid- Holland te behandelen. Nadat door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, in 1865 appel was aangeteekend tegen het vonnis van de Arron- dissements-Regtbank te Leidenin zake van den Polder Nieuwkoop, over de naleving van een contract, in 1851, PRIJS DER ADYERTENTie?! van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12 V2 Cent. Zegeibegt bij elke plaatsing 85 Cent. gesloten tusschen Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn- en Amstelland eenerzijds en Dijkgraaf en Heemraden van den Nieuwkoopschen Polder anderzijdszoo hebben Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland zich den 25 October 11., in cassatie voorzien van het vonnis, door het Provinciaal Ge- regtshof van Zuid-Holland, te dier zake, den 24 Junij 11. gewezen. llet berigt, waarvan wij in ons vorig nommer melding maaktenals zou Ds. E. J. van Wisselinghvan de Yuur- sche, voor het beroep naar Haarlemmermeer (Kruisdorp) bedankt hebben, schoon algemeen verspreidbleek voorbarig; die heer heeft integeudeel dat beroep aangenomen. Op Zondag 3 November, is ten huize van den heer B. een kind van 6 jaren van een trap gevallen, die 20 treden hoog is. Het kind is erop een zeer klein letsel namet den schrik afgekomen. van 30 October tot en met 5 November 1867. GEBOREN: Jan, zoon van K. van der Kleij en W. Burggraaf. Hen- drikadochter van J. Schoorl en C. Zweers. Petrus, zoon van J. Lig- tenberg en P. Berendonk. Jan Ernst, zoon van A. Onkenhout en S. Hcnrichs. Matthijszoon van O. Groeneveld en G. Lepers. Cathnrinn, dochter van W. Meirmans en G. Breedijk. Aafje, dochter van K. Peetoom en G. Wijngaard. Cornelia, dochter van D. Duivenvoorden en S. van Leeuwen. OVERLEDENHendrik, oud 23 dagen, zoon van M. Jelierse en M. Snoek. Johanna Wilhelminaoud 7 inaandendochter van M. van Lith eh E. Overheul. Gerarda Fonteijn, oud 82 jaren, weduwe van B. Gijsbers (deze vrouw is overleden te Bemmel in Gelderland, doch was te Haarlemmermeer gedomicilieerd.) LEVENL00S GEBOREN: Een zoon van S. Jansens Sebens en T. Abra hams van Arends. ONDERTROUWDJ. E. Olden met M. L. Witaa, (wed. J. D. Tabe- ling). W. van Bruijn met A. W. van der Meer. GEHUWD: W. van Esch met G. Biemans. K. Elsinga met P. Tjem- kes, (wed. van K. Lastdrager). J. P. Strem van Rande met M. Kroon. - II. Mulder met J. Duijm. J. Troost met J. van Vliet. Uit Capelle (Langstraat) wordt dd. 5 November gemeld: „Yolgens oude gewoonte hebben de veehouders alhier de zoogenaamde St. Huberts- of toonmarkt te Gorinchem weder druk bezochtdoch wegens de buitengewoon hooge prijzen ziju er dit jaar weinig aangekocht. Het vette vee is voor het tegenwoordige niet zeer gezocht zoodat de prijzen dalende zijn en men tot 50 a 55 cents per ned. pond goed kan koopen. Ook de vette varkens zijn niet duur, deze worden naar kwaliteit tot 62 a. 54 cents per ned. pond schoon afgeleverd. Op de Maandag 4 November jl. alhier gehouden najaars- markt was de aanvoer van vee vrij aanzienlijkdoch de ban- del geringen alleen in jong slagtvee was eenigen omzet. De handel in hooisedert eenigen tijd stil geweest zijnde, begint weder levendiger te worden. De prijzen ziju voor het tegenwoordige van 14 tot 15 per 1000 halve ned. ponden." Bij de groote hoeveelheid van melk hier te lande is het niet onbelangrijk te achten, dat dit product ter bewaring worde geschikt gemaakt voor het medenemen op zeereizen. Door eene Amerikaansche maatschappij is te Cham bij Zug in Zwitserland, eene fabriek opgerigt, waarin melk tot een soort van extract wordt gebragt, dat, met water vermengd weder tot gewone melk wordt. De bereiding bestaat hoofd- zakelijk daarindat bij de melk eene zekere hoeveelheid witte rietsuiker wordt gevoegd en dat zij vervolgens in eene lucht- ledige ruimte wordt uitgedampt, totdat de massa de dikte van honig heeft verkregen. Zij wordt dan in blikken doozen overgebragt, die goed gevuld en digtgesoldeerd worden. Met haar &l/2 tot Svondig volume water vermengd, geeft zij dan weder een zeer goede melk. Een fabriek van dien aard zou ongetwijfeld hier te lande groote kans van slagen hebbendaar door de talrijke zeelie- den wel veelvuldig gebruik van het fabrikaat zou gemaak$ worden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1