ABwaiiBimim. iMMBMlIIOTM. - 187 - KENNISGEVING. WILLIGE VERKOOPUVG, Landbouw. Berigten omtrent de Veeziekte. Politieke Stroiiijk. Gemengde Berigten. is geschut een jong Bruin Paard, HOIS, STALLING, TUIN en ERVE, MEUBELAIRE GOEDEREN, 814 November. van Riessen, Verploegh, Kuipcr, van Vuuren en 't HoofL Tegen de heeren: Buis, Tensen, Schone en Dorbeck. Vervolg in het volgend nummer.) BEBIGT AAN DE HOLLANDSCHE LANDBOUWEE3. Op de wereld-tentoonstelling te Parijs trok een nieuw uit- gevonden werktuig, Spadeploeg genaamd, de algemeene aan- dacht. Op de vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouio, te Haarlem gehoudenvestigde de heer Stoutvan Tiel, de opmerkzaamheid der aanwezigen op dezen ploeg, door den jury bekroond. Genoemde heer deelde tevens mede, dat zich een dergelijk werktuig in het bezit van den heer Hassel- man bevond, en op diens goederen, bij Tiel gelegen, met uitnemend gevolg gebruikt werd. Thans is het aan de besturen der afdeelingen Haarlem en omstreken en Haarlemmermeer gelukt, om, door tusschenkomst van den heer Stouteene proef te kunnen nemen met dien spadeploeg, welke tot dat doel belangloos door den heer Has- selman wordt afgestaan. Dingsdag 19 November a. s.des voormiddags ten 11 ure kan, naar wij vernemenieder belangstellende tegenwoordig zijn bij deze proefneming, welke plaats zal grijpen op Onver- moeid Vooruit, gelegen bij de Bennebroeker rolbrug te Haar lemmermeer, alwaar door den eigenaar dier hoeve, baron van Verschuer, welwillend velden beschikbaar gesteld worden. In de omstreken van Wijhe worden sedert eenige dagen de aardappelen tegen /3a 8,25 per mud door vele schippers opgekocht. Op de veemarkt te Velsen werden den 9 dezer aange- voerd ruim 1200 stuks, De handel was in den beginne vrij levendig, doch werd later, door belemmering in het vervoer zeer gedrukt. Den 10 en 11 November werden op de groote najaars koemarkt te Iloorn aangevoerd ruim 7000 stuks vee, meest alien van de beste kwaliteit, zoo als ook door de koopliedenom- trent van alle natien daar tegenwoordig, is erkend geworden, op geene markt in Nederland gevonden te worden. Het puike vee was bijzonder hoog in prijs, ofschoon de handel over het algemeen stug was. Op de St. Maartens-veulenmarkt te Utrecht waren den 11 November ruim 800 paarden aangebragt; de handel was niet bijzonder levendig. Op de hoeve Bouicmanonder Borculo (Gelderland), is dezer dagen een varken verkocht, dat zonder pooten en ooren schoon aan den haak niet minder dan 656 halve ned. ponden woog. Uit Dusseldorf werden deze week met e6ne scheepsge- lcgenheid 10,000 ganzen rijn-afwaarts gevoerd met verdere bestemming naar Engeland. In de week van 39 November hebben zich in ons ge- heele rijk geene gevallen van veetyphus voorgedaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rund- vee opgeheven voor de gemeenten Meerkerk en Schoonhoven, met ingang van 11 November 1867. Het berigt, dat de invoer van pruissisch vee in Belgie met den 10 dezer verboden zou worden, is onwaar; alleen is bepaald dat, aangezien Pruissen, ondanks de vertoogen van Belgie, voortgaat met het toelaten van het nederlandsche vee, het vee uit Pruissen in Belgie niet mag worden ingevoerd, dan met ovedegging van een bewijs, dat het vier d°agen op pruissisch grondgebied heeft doorgebragt. De heer Amedee Philibert, een aanzienlijk grondeigenaar in Zuid-Ruslanddeelt het volgende mede: Van alle mid- delen die ik beproefd heb om mijn vee tegen de runderpest te bewareu, heeft er geen beter gewerkt dan dit: aan het vee, in plaats van zoetwaterzeewater te geven. Alle runderen waarop deze behandeling werd toegepast, zijn gespaard geble- ven, niettegenstaande zij opzettelijk en voortdurend in aanra- king werden gesteld met zieke dieren." Vermits in oostenrijksch Silezie en in 22 dorpen van het distrikt Eatibor de veetyphus is uitgebarstenzijn door de oostenrijksche en prnissische regeringen de strengste maat- regelen tot afsluiting genomen. In de afgeloopen week is men met de italiaansch-romein- sche kwestie wel ietsmaar toch niet veel vooruitgekoraen. Wij bedoelen namelijk wat betreft de onderhandelingen over het bijeenkomen van een kongres of konferentie. Terwijl van sommige kanten verzekerd wordt, dat Frankrijks voorstel tot het houden van zulk eene internationale vergadering van scheidsregters veelzoo niet algemeen bijval vindtbeweren andere berigtgevers dat dit voorstel op vele en nog al ern- stige bezwaren stuitzoo zelfsdat het niet onmogelijk is het kongresplan te zien uitloopen op eene bijeenkomst van de katholieke mogendheden. De tijd zal leeren wat hiervan waar of valsch is. Inmiddels is de Paus van de Garibaldi- anen verlosten dit zegt voor het oogenblik al zeer veel ook de italiaansche troepen hebben het pauselijk grondgebied weder verlatenen de fransche zullen uit Rome vertrekken zoodra orde en rust aldaar hersteld zullen zijn. Zoo is op dezen oogenblik de stand der zaak. Zoolang Pius IX door de fransche bajonelten wordt beschermd loopt zijne wereld- lijke souvereiniteit geen gevaarmaar of zijne opvolgers ze ook zullen bezittenvalt van dag tot dag meer en meer te betwijfelen. Napoleon III heeft zijn kabinet gewijzigd, door het be- noemen van twee nieuwe ministersden heer Magne tot mi nister van financien den heer Pinard tot minister van bin nenlandsche zaken. Magne vervangt Rouher; Pinard vervangt de Lavalette. De heer Rouher, die tevens minister van staat is wenschte ontheven te worden van de andere betrekking en de heer de Lavalette, die vroeger als gezant van Frankrijk te Konstantinopel en als minister van buitenlandsche zaken beter op zijne plaats was dan in den laatsten tijd als hoofd van het departement van binnenlandsche zaken ruilt zijne portefeuille voor een zetel in 's Keizers geheimen raadin welk kollegie eene vakature is ontstaan door het overlijden van den heer Achille Eould, De optreding van den heer Magne als minister van financien zalnaar de verwachting van velenweldra gevolgd worden door het uitschrijven eener nieuwe leening van zeven-honderd millioen 1 Oostenrijk gaat vooruit op den weg der liberale beginselen en van hare toepassing. De minister van justitie zal weldra de afschaffing van den lijfsdwang de gijzeling voor schul- den voorstellen. In Pruissen komt eerstdaags de Landdag bijeende eerste die vertegenwoordigers zal tellen van al de nieuwe provincien van dit koningrijk d. i. van al de veroverde en ingelijfde Staten. De uitslag der verkiezingen heeft aan de regering eene groote meerderheid verzekerd. Het IVeeJcblad van het Regt meldtdat de Hooge Raad kamer van strafzakenonmiddellijk na de ontdekking der mis- stelling in het arrest in zake de gepleegde ongeregeldheden bij de werkzaamheden der graving van het kanaal van Am sterdam naar de Noordzee, zich tot den koning gewend heeft, met verzoek dat het Z. M. mogt behagen nu reeds, overeen- komstig de bepalingen der wet van 23 Junij 1854, de uit- gesproken tuchthuisstraf in eene korrektionele te veranderen onverminderd latere wijzigingen, die ten gevolge van de door den veroordeelde ingediende adressen om gratie bestaanbaar mogten worden geacht. In de week van 27 October tot 2 November jl. zijn in het geheele Rijk aan de cholera overleden 16 personen dat is 7 minder dan in de voorafgegane week, waarvan te Maastricht 9, te Helder 2, te Vianen 2te Rotterdam 1te Zevenbergen 1 en te Oosterland 1. De Minister van Justitie, de heer Mr. Eduardus Josephus Hubertus Borretis Zondag jl. te 's Gravenhage overleden. Hij was den 17 Au gustus 1816 te 's Hertogenbosch geboren en mogt dus den ouderdom van slechts 51 jaren bereiken. In de gemeente Blokzijl heerschen onder de kinderen de roazelen zoo sterkdat drie-vierde van het getal niet ter school kan komen. Zij zijn echter van geen ernstigen aard, want nog slechts een kind is aan de gevolgen daarvan overleden. Naar verzekerd wordt, zou cr plan bestaan om te Leiden een standbeeld van den groo- ten Boerhave op te rigten en zou zich daartoe reeds eene commissie hebben gevormd. Kan iemand zich aan den hoofdelijken omslag ont- trekken, door zich van de gemeente-registers te doen afschrijvcn en zich in eene naburige gemeente te doen inschrijven en zelfs daar eene kamer te hebben? Neenzegt de arrondissements-regtbank te 'sHertogenbosch in haar vonnis van 7 dezerde werkelijke verandering van woonplaats of hoofdverblijf moet door de daad gevolgd zijn. Een landbouwer uit Meeuwen had zich uit dien hoofde verzet tegen het door den ontvan^er aldaar uitgevaardigde dwangschrift lot betalir.g van/71,doch de regtbank verklaarde hem kwaad opposant, omdat gebleken was dat, hoewel de hiervoor genoemde feiten bewezen waren, hij slechts enkele malen in zijne nieuwe gemeente nachtverblijf hield, doch in zijne oude gemeente verbleef, aldaar zijn bcroep uitoefende, en de boerderij en huishouden op denzelfden voet liet voorlgaan. Dit verzet zal hem nu zoo wat onge veer/990 kosten. Op den grootcn noordelijken spoorweg in Engebnd zijn Dingsdag avond bij Welwigh twee passagierstreinen tegen elkander aangcrcden Verscheidenc personen zijn gcvvond. De officiele opgave van vijf is waarschijnlijk te laag; een kapilein van het indische leger, die trouwens zijne beide beenen gebroken heeft, zat in zijne eerste klasse, welke door een vorig rijtuig verbrijzeld was, zoo gekneld, dat men eerst den wagen uit elkander heeft moeten nemen, eer men hem verlossen kon. Maandag ochtend jl. is te Manchester door eene vrouw, van wie men weet dat zij naauw bevriend is met vcrschillende fenia'ns, eene aoging gedaan om een politie-agent te dooden. Het schijnt dat de on- mkendheid dier vrouw met vuurwapenen den agent het leven heeft gered. Zij hield hem, namelijk, een geladen pistool digt bij het hoofd en haalde den trekker over, maar het schot ging niet af, omdat zij ver- zuimd had het wapen van een perkussie-dopje te voorzien. De keizer van Oostenrijk heeft 50,000 fr. gegeven voor de armen van Parijs en 50,000 fr. voor het dienstdoend personeel van het paleis Elysee. Vol- gens berigten van St. Thomas, heeft op 29 Oktober jl. in die streken een vreeselijke orkaan gewoed, waardoor 4 stoomschepen van de mail- stoomboot-maatschappij vergaan en 50 andere vaartuigen gestrand zijn, de hoofdstad tot een puinboop is geworden en 200 menschen daarbij he't leven verloren hebben. Nabij de stad Troy in de Vercenigde Staten heeft op 19 Oktober een verschrikkelijk ongeiuk plaats gehad. Terwijl 17 arbeiders in eene mijn aan het werk waren, ontvlamde de gaslucht plotseliog en stond de geheele mijn in brandeen ieder poogde in allerijl de buitcnlucht te bereiken, hetgeen echter aan siechts 4 gelukte, zoodat 13 personen jammerlijk zijn omgckomen. Het getal omgekomen mijn- werkers in de Rhodda-Vach-vallei in Zuid-Wallis is 163, en zal door de zware wonden, die 5 andercn ontvingen, denkelijk tot 168 klimmen, Slechts 2 man ontsnaplen. De mechanischo weeffabriek van Cosserat te Parijs, waar alleen vlas en hennep worden verwerkt, verscbaft elke week 300 stukken linnen, elk van 100 tot 140 el lengte. Daarvoor moet geschoren of gespannen worden eene lengte, die een vierde meer bedraagt, dus draden die gemiddeld 150 el voor elk stuk lang zijn. In ongeveer 6 jaar tijds alzoo wordt in deze fabriek eene lengte-uitgestrekt- heid linnen geweven, waarmede men het vierde gedeelle van den omtrek der aarde kan omspannen. Te Maastricht werd in den avond van den 10 November, eene vrouw, welke met een fruilkraampje zit even buiten de poort, die naar het station geleidt, met een vrecmd geschenk ver- rast. Eene falsoenlijk gekleede dame, vergezeld van eene dienstmeid met een kindje van circa 7 maanden, hield zich eenige oogenblikken voor hare zitplaals op en verzocht genoemde dienstmeid haar dadr eenige minuten te wachten, daar zij iets aan het stationsgehouw had vergeten. Toen echter eenigen tijd verloopen was, werd de meid ongeduldig en vroeg aan de koopvrouw, of zij het kind even wilde nemen, opdat zij kon gaan zien waar hare jufvrouw bleef. De fruitvrouw nam het kind, benevens een pnkjcdat later ldeek kindcrgoed te bcvatten. Daar echter noch de jufvrouw, nocli de mcid lerugkwambegaf zij zich naar hel spoorwaar zij tot hare niet geringe verbazing vernamdat beiden reeds lang vertrokken waren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer brengen ter openbare kennis, dat op den 6 November 1867, dee tuorgens, van het ERF van C. VAN BEEM, alhier Sectie B 1, aan den Yeldweg, MERRIEoud 2 jarenaldaar vastgezet door een onbekend persoon. Gemeld Paard bevindt zich thans in het Schuthok naby de Cruquius. Indien dat Paard op den 22 November 1867 niet door den Eigenaar is gelost, zal hetzelve PUBLIEK WORDEN VERKOCHT op Zaturdag den 23 November 1867, des voor middags ten Hen ure, ten Raadhuize. Haarlemmermeer, 11 November 1867. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer AMERSFOORDT, Burgemeester. EGGINKSecretaris. op Donderdag 21 November 1867, des middags ten 12 ure, van een hecht, sterk en goed betimmerd ingerigt tot Logement en Slalhouderijvoorzien van vijfLogeer- kamers, Gelag- en Huiskamers, Keuken, Kelder, Zolder, Regen- bak, Pomp en verdere gemakken; staande en gelegen aan het Kruisdorp te Haarlemmermeer, Kad. Sectie K, Nummer 982 groot 9 roeden 70 ellen; en op Donderdag 28 November 1867, des voormiddags ten 10 urevan waaronder vele welgevulde BEDDEN met toebehooren, een Mahouiehouten KABINET, een 1IANGKLOKeen goed loopend BILLARD en verderen INBOEDEL, en hetgeen meerder tot de Logement- en Koffijhuishouders-Affaire behoort. Voorts een Zwart MERRIE-PAARD, oud 62 jaar, een Bruine MERRIE oud 3J jaar, een JAGTWAGEN, een TILBURY, ongeveer 40 Mudden beste AARDAPPELEN, 40 Mudden STEEN- KOLEN, en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. De beide Verkoopingen zullen worden gehouden in het te ver- koopen Perceelten overstaan van den Notaris Mb. H. A. F. D. VAN MEEUWEN, in de Groote Houtstraat te Haarlem, alwaar de Bewyzen van Eigendom en de Veilconditien drie dagen voor den Verkoopdag ter visie zullen zijn. Londen, II November. Graanmarkl. De weersgesteldheid was voor het saizoen gunstig, ofschoon dan ook koud, vergezeld van veel mist en 's nachts vorst. De Tarwe werd ruim gezaaid, en ook ging alle arbeid op het veld vlug zijn gang. In Parijs was de prijs van Tarwe hoog, en de berigten van den meelhandel toonen eene rijzende stem ming aan.—Van volksoploopen om de duurte van het brood aldaar, zoo- wel als hier in Devonshirehoort men veelen de vooruilzigten voor den winter zijn niet ai te geruststcllend. De prijzen in Belgie zijn gedurende den loop der week eenigzins gestegen, alsmede op verschil- lende plaatsen in Duitsehland, maar te Odessa is de markt kalm geweest, en te New-York met ruimere ontvangsten en lome berigten van Engeland* gingen de brood-artikelen achteruit. Echter zijn de behocften in dit land zoo groot, dat wij het er voor houden moeten dat de prijzen over het algemeen zullen stijgen. Veemarkt. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 11,685 stuks. Runderen. Schapen en Lammeren. Kalveren. Varkens. Amsterdam 789 Rotterdam 337 Harlingen 127 2600 64 99 Nieuwe Dicp 3299 Hamburg 46 139 Antwerpen 251 124 Ostende223 28 Boulogne 27 Tonningen 2775 757 2918 8058 243 436 De markt was wel voorzien van vreemd Vee, in doorgaans goede conditie. De vraag was loom, tot ligt gedrukte notcringen. Van Scha pen was de aanvoer eenigzins ruim, en in conditie geschikt ter verkoop. De prijzen gingen 2 d. per 8 fi? lager. Kalveren schaars voorhanden. Varkens vonden goedcn aflrek tot even vaste pryzen; vrecmde dito arriveerden in goeden toesland. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 4880 Runderen, 26,360 Scha pen en Lammeren, 28 Kalveren en 480 Vaikens. Prijs in cents per Ned. ft", schoon aan den haak: Runderen: 1°. kwal. 55/58; - 2°. kwal. 61/66; - 3°. kwal. 77/83. Schapen: 1". 52/58; -2°. 6l/66j-3°. 77/80. Kalveren: fijne77/77 - grove zware 80/88. Varkens: kleine fijne 55/61; - id. id. 63/69. Amsterdam, 11 November. Veematkt. Runderen: Isle kwal./200 a 220; 2de kwal. 180 a 200; 3de kwal. 160 a 200. 13 November. Graven. Tarwe stil; per 2400 kilo: witbonte Pool- sche 55D. Rogge vcclal iets hooger gehouden; per 2100 ned. *S: Nicolajeff /310; Berdianski 304; Pelersb. 300. Op levering per 2100 kilo vaster. Zaden. Koolzaad op het Najaar onvcranderd, op bet Voorjaar J

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3