WEEKBLAD fllf *8.> 1867. Vrijdag, 29 November. VAN AAN LANDBOUW, GEMEBNTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. itclitste laatgang. r« Duinbeplanting'. Mijnlanci. Haarlcmmermcer. October 1867. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en working der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. I HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETKEFPENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ARVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer lS'/a Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. WAARGENOMEN TE WAARNEMINGEN. Spaarndam. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe bet IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden u M I Boezemstanden -2.9 Nerval in de Sluizen. t> o van loozlnS P* Iloeveelheid geloosd De meest heerschende wind. t r Gewerkt gedurende H g I Opbrengst §.M< Uitgemalen jg 3 I Gestopt voor hoog water. 1 id. voor SluisgaDg. 0,193 A.P. 0,125 A.P. 0,43 A.P. 0,435 A.P. 0,048. 32 5,872,695. Zuid-Wcst. 229. 0.384. 27,701,789. 18*. 13*. Halfweg. 0,171 A.P. 0,188 A.P. 0,444 A.P. 0,469 A.P. 0,03. 41-45. 3,775.211. Zuid. 372-11. 0.494. 20,934,494. 86-15. 25-4. Gouda. 1,18 -f- A.P. 0,093 A.P. 0,422 A.P. 0,354 A.P. 0,011. 5. 66,069. Zuid. 206-37. 0.975. 7,538,636. 9-26. Katwijk. 0,983 A.P. 0,564 A.P. 0,463 A.P. 0,563 A.P. 0,044. 162. 14,433,320. West. AANTEEKENINGEN. Leidschendam. Rijnland 0.351 A.P. Dellland 0.024 A.P. Rijnland Woerden Bodegraven. 0.043 A.P. 0.413 A.P. Van Woerden op Rijnland gedu rende 311 uur afgevloeid. b 5. a 3 w s-' a t-i te S"c"! S CT> De pTaktijk beslist, en hoog te waardeeren zijn alle deug- delijke proeven, die, op vaste overtufging gegrond, evenwel met onpartijdigheid genomen vvorden, zoodat evenzeer mis- lukking als gewenschte uitkomsten rondborstig worden kenbaar gemaakt. Door zulke proefnemingen wint de waarheid veld, en worden op den duur zelfs onbevooroordeelde tegenstanders, die het alleen om waarheid te doen is, gewonnen. Met groote belangstelling lazen wij uit dien hoofde het verslag van den heer W. C. H. Staring, aan den minister van bin- nenlandsche zaken dezer dagen ingediend, over de door hem verkregen uitkomsten der duinbeplantingeenige jaren ach- tereen door hem met volharding beproefd. Dit verslag is zoo bondig en zaakrijkdat wij geene poging zullen wagen om bet te verkorten. Integendeel gelooven wijdat onze lezers waaronder gewis een aantal belangstellenden niet alleenmaar ook zeer vele belanghebbenden zijn, ons dank zullen weten, dat wij hun het verslag in zijn geheel, zoo als het aan den minister van binnenlandsche zaken is voorgelegd, onder het oog brengen. TV ij laten het dus hier onveranderd volgen. Het is nu vier jaren geleden", schrijft de heer Staring aan den minister, dat ik mijne pogingen begonnen heb, om te bewijzen dat de kale duinen onzer kusten in bossehen veranderd kunnen worden, wanneer men dat op de regte wijze zoekt te volbrengen. Ik heb met tegenspoed van allerhanden aardonafscheidelijk aan soortgelijke ondernemingen verbon- dente worstelen gebad: met ongunstige weersgesteldheid, met onbedrevenheid van werkbazen en werkvolk, met vernie- lingen door het wild veroorzaakt; maar ben dien tegenspoed dan toch te boven gekomen, dank zij de krachtige medewer- king uwer excellence en van den beer minister van financien. In het duin van Scheveningenachter de waschinrigting, is thans een viertal bunders dennen aan het opgroeijen, en plantsoen voorhanden tot verdere aanplant. In het duin van Schoorl boven Alkmaar is mede eene aanzienlijke hoeveelheid plantsoen aanwezig; ruim tien bunders zijn met jonge dennen beplantbet konijn, dat in het vorige jaar de nieuwe aan plant geheel dreigde te vernielen, is genoegzaam uitgeroeid of kan nu gemakkelijk beteugeld blijven; er zijn eene menigte eikels gelegd die zeer goed aanslaanik vertrouw dat mij thans ook het zaaijen van dennen in het duin zelve gelukt is, en er is eene zeer aanmerkelijke uitbreiding van het overal ver- spreid staande berkenhout te verwachtennu er besloten is dat dit hout niet, bij den regelmatigen houthak, verkocht zal worden. Op tienjarigen leeftijd begint toch de berk zaad te dragen en verspreidt dit alsdan heinde en ver, zoodat er zich, zonder eenige menschelijke tusschenkomst, berkenbos- schen vormen. „Mijne pogingen om onder Katwijk en op Schouwen dennen- plantsoen aan te kweeken, zijn mislukt. Eerst dit jaar is daar het in de kweekerij nitgezaaide behoorlijk aangeslagen. „Tn het rapport, dat ik omtrent de duinbeplanting in 1865 heb uitgebragt, en dat in de Staats-courant van 25/26 Junij 1865 en in het Verslag van den landbouw openbaar is ge maakt, heb ik pogen uit een te zetten wat die duinbeplanting bier te lande wezen moet. Er is daar aangetoondwaarom men in den aanvang uitsluitend dennenbosschen moet aanleg- gen, en in het groot geen kans van slagen heeft, dan met dennen of mastpijn, pinus sylveslriswaarom de zaak in het groot aangevat moet worden, en alleen bossehen van vele bunders oppervlakte gelukken zullenwaarom men het wild in de te beplanten streken moet uitroeijen en hoe dit ge- schieden kanen waarom vooreerst en hoofdzakelijk het aan- planten dient plaats te hebben met in kweekerijen geteelde jonge dennen, zonder evenwel te verzuimen ora lelkens wedler het uitzaaijen in het duin zelve te beproeven. Het bewij3 dat de beide eerste stellingen juist zijn, kan eerst door den tijd bij een volhardend voortgaan op den ingeslagen weg worden geleverdindien men zich niet over- tuigd wil achten door hetgene tot stand gebragt is in de duinen van Gascogne en elders op de kusten van Frankrijk, en in Jutland, even als op alle heidevelden in Noord-Europa, waar men aanvankelijk den wind, als den grootsten vijand van alle ontginningendoor houtgewas te bestrijden heeft gehad. „Het bewijs dat er geen vrees behoeft te bestaan voor ver- nieling van het jonge plantsoen door het konijn is onder Schoorl volkomen geleverd. Door het aangrijpen der maatre- gelen die voor de hand lagenis het aan het domeinbestuur, krachtig ondersteund door den kommissaris des konings, ge lukt om binnen twee maanden die plaag te doen eindigen. Gedurende de zomermaanden van het vorige jaar werd er twee derde afgeknaagd en opgeplukt van de tvveemaal honderd duizend uitgeplante dennen. Dezen zomer heeft er geene enkele plant letsel geleden van al het ingeboete. „Dat men dennenbosschen kan aanleggen door het uitplanten van zeer jonge dennen uit de kweekerij, de eenig mogelijke wijze in het losse duinzand, is thans ook bewezen door het goed aanslaan van eenige honderd duizenden dennen in de duinen van Schoorl en Scheveningen. Merkwaardig is het, dat men in de Baronnie van Breda en het daaraan grenzende gedeelte van Belgie, sedert eenige weinige jarenbegonnen is om dezelfde methode, bij het aanleggen van dennenbosschen op de heideveldente volgen. „Het komt er nu slechts op aan, dat de regering op den ingeslagen weg met volharding blijve voortgaan in vast ver- trouwen op de deugdelijkheid der zaak, zonder zich te laten ontmoedigen door tegenspoed: door het mislukken van een zaaiselhet niet aanslaan van hetgene men met de meesfce zorg heeft uitgeplant, de moeijelijkheid om bedreven arbeiders te verkrijgen en dergelijke zwarigheden meer, die min of meer aan alle landbouw-ondernemingen verbonden zijn. Van de regering alleen is te vergen dat er een aantal jaren acli- tereenvolgens twee tot vier duizend gulden worden uitgege- ven, zonder vooruitzigt op regtstrceksche en onmiddellijke terugbetaling; en dat, in de overtuiging dat het in bosch veranderen der kale duinen daarvan afhankelyk istijdelijke winsten van houthak, van jagt en konijnenvangst, of van verpachting tot aardappelland en beweiding, worden ter zijde gezet. In Frankrijk en Duitschland, met name in den Eifel, heeft men het alleen aan de krachtige tusschenkomst der regering te danken, dat de geheel van houtgewas ontbloote en kaal afgeweide bergvlakten en berghellingen weder met bossehen worden bezet; terwijl ook de duinbeplantingen in de Landes en Jutland oorspronkelijk ryks-ondernemingen geweest zijn. Bijzondere personen, in wier handen zich het meeste kale duin bevindt, zijn nog te bevooroordeeld, te ongeloovig aan de zekerheid van welslagen, te zeer gehecht aan de alle aanplant van hout verdelgende jagtlief hebberijte weinig ge- neigd om uitgaven te doen zonder dadelijk uitzigt op vvinst, dan dat men van hen eenig initiatief zoude kunnen verwachten. Blijft daarentegen de Kegering standvastig het voorbeeld geven, dan is er geen twijfel aan, of de grondeigenaren zullen volgen. Maar daarenbovende oppervlakte kale dui nendie tot het domein behooren, is niet van weinig be- teekenis. Onder Schoorl, bezuiden Kijkduinen, liggen nog 1829 bunders duin, waarvan de jagt voor 160 gulden, en de houthak voor gemiddeld 120 gulden jaarlijks verpackt worden. De duinen zijn hier eehtcr zoo kaal en stuivende, dat de gemeente Schoorl verpligt is, ten einde hare gronden en het dorp zelf voor overstniving te vrijwaren, om jaarlijks ruim 700 gulden voor helmbeplantingen op de domaniale gronden, te bestcden. Helmbeplanting is het eenige middel om stuivende duinen vast te leggen, maar het behoeft geene nadere verklaring, dat het aanleggen van bossehen met den tijd de helmbeplantingen, anders dan vlak langs het strand, overbodig zal doen zijn. In Zuid-IIollandvan Noordwijk tot aan den Hoek van Holland, bezit het domein 4600 bunders, genoegzaam geheel en al voor dennenteelt geschikte, duinen; op Schouwen ruim 1000 bunders en op TValcheren ruim 350 bunders. Door een goed beheer, en de uitgaaf gedu rende eenige jaren eener betrekkelijk geringe somkunnen deze 7700 bunders in winstgevende bossehen veranderd wor den: althans de waarde zoo vermeerderd, en de uitgaven, die zij thans, ter beteugeling der zandstuivingen, vorderen, zoo verminderddat zijaan bijzondere personen verkochtligt drie millioen guldens knnnen afwerpen." Agenda voor de Vereenigde Yergadering van Bijn- land, te houden op Vrijdag 29 November 1867, des voormiddags ten 10 ure, in het Gemeen- landshuis te Leiden. 1°. Vaststelling der begrooting voor 1868. 2°. Wederoverlegging van het adres van jhr. van Lennep. 3°. Voorstel tot aflossing van waarborgpenningen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn door eenige jagtliefhebbers in Haarlemmermeer aangezooht het jagtveld te sluiten met 1 December, wegens de schaarschte van wild. De burgemeester van Haarlemmermeer, op dit verzoek ge- hoord, heeft geadviseerd de jagt te sluiten op den gewonen tijddaar in Haarlemmermeer nog altijd veel wild is. Jl. Vrijdag werden op de Badhoeve door drie soli utters ge- zien 27 hazen en 6 hoenderswaarvan werden tehuis gebragt 9 hazen en 1 hoen; voorwaar wel het beste bewijs dat het wild in Haarlemmermeer nog niet uitgestdrven is. Ook op 23 November werden door 4 geweren in Haar lemmermeer 6 hazen geschoten. Ondanks dat adreshebben Gedeputeerde Staten besloten dat de sluiting van de jagt op klein wild in Noord-Holland voor dit jaar is bepaald op Zaturdag den 28 December, en het verkoopente koop uitstallen en vervocren van klein wild uiterlijk tot en met 11 Januarij zal mogen geschieden. Op de veemarkt te Haarlemmermeer werden op den 21 dezer aaDgevoerd49 stuks hoornvee, waarvan 12 stuks klein vee; 12 paarden. De handel wa3 vrij levendig.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1