iMtaMMMtm - 195 - Gemengde Berigten. Haarlemmermeer-Polder. HOUTVEBKOOPIAG B O 0 M E N, H A K II O E T. HOUTVERKOOPING II A K II O U T HOUTVERKOOPING diverse soorlen van Hakhout enz., Am s ter dams che Kanaal-lflaa tschappij. Daarentegen zijn in verscheidene steden van Engeland wan- ordelijkheden voorgevallen, die echter met in politieke feiten hare oorzaak haddende duurte van het brood heeft bet graauw aanleiding gegeven tot buitensporighedenwinkels van bakkers zijn geplunderd en andere strafbare handelingen bedreven. De engelscbe expeditie tegen Abyssinie is in vollen gang. Het Lagerhuis heeft voorloopig tot bestrijding der kosten de som van twee millioen pond sterling toegestaanwelke de regering had gevraagd. In Oostenrijk wordt de veldtogt tegen het konkordaat met kraeht voortgezet. De schuld van de hertogdommen Sleeswijk en Holstein aan Denemarkenten bedrage van bijna 22 millioen thaler, zal door Pruissenaan welken Staat die hertogdommen thans behoorenals staatsschuld worden overgenomen. Een daartoe strekkend ontwerp van wet is door de regering bij het huis der afgevaardigde ingediend. Uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerik is berigt, dat de meerderheid der kommissie van regtsgeleerdendie belast is geweest met het onderzoek der regeringshandelingen van president Johnson, van oordeel is dat hij in staat van be- schuldiging moet worden gesteld, en dat het regtsgeding tegen den heer Jefferson Davisgewezen president der voorma- lige Zuider-konfederatie, in Maart 1868 zal behandeld worden. JI 1 U Aan den heer J. W. Eoeloffs Valk, is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Nieuwer-Amstelen is in zijne plaats bonoemd den heer D. van Osenbruggen, can- didaat-notaris te Amsterdam. In de week van 10 tot 16 November jl. zijn in bet geheele Rijk aan de cholera overleden 12 personendat is h minder dan in de vorige week, en wel: te Rotterdam 9, te Zevenbergen 1, te Oosterland 1 en te Gulpen 1. De Amslerdamsche Courant meldt ter waarschuwing van bet pubiiek, dat in omloop is gebragt een Nederlandsche Wensch", geheel gedrukt in den vorm en met de kieur van een bankbillet van 40. Dergelijke fraaijigheden zijn lang niet nieuw, maar blijven steeds hoogst gevaarlijk. Mag men zieh al niet kunnen vergissen wanneer den zoodanig exemplaar voorkomt, wanneer het daarentegen onder eenige wezenlijke bankbillet- ten van 40 wordt gestopt, kan de beste er mede bedrogen worden. ■Ons dunkt, dat fatsoenlijke boekverkoopers en winkeliers zicli moesten onthouden van het debiet van soortgelijke gevaarlijke en eigenlijk zeer flaauwe aardigheden en verstandige lieden ze niet moesten koopen op- dat dergelijke afkeurenswaardige industrie haar eigen dood sterve. Dezer dagen is te Lutlen gearresteerd en vervolgens gevankelijk naar Deventer overgebragt zekere M. G.een meisje van 25 jaren. Voigens gerucht moet zij reeds bekend hebben voor ruim drie weken bevallen te zijn vervolgens dat het kind reeds kort na de geboorle is overleden en dat zij loen het lijkje in het vuur op de haardstede gestopt en alzoo verbrand heeft. Den 18den November jl. heeft zich eene 63-jarige vrouw te 's Hertogenbosch bij de politie aangegeven als te zijn de dade- res, die in den avond van den 14 dezer in de gemeente Oss bet huis van haren buurman V. had in brand gestoken waardoor dit huis met bijna den geheelen inboedel is vernield. Tot reden daarvan gaf zij op, ■dat haar man in ongeourloofde betrekking slond tot de vrouw van ge- noemden V. Zij is in hechtenis genomen'en de zaak wordt onderzocht. Uit Tunis (Algerie) wordt van den 16 dezer berigt, dat daar zeer groo- te hongersnood hcerschtzoodat er dagelijks gemiddeld zeven menschen ten gevolge van gebrek aan voedsel sterven. Jeddo, de hoofdstad van Japan, is de grootste en meest bevolkte stad der aarde: zij bevat ander- half millioen huizen en woningen, met vijf millioen inwoners, en menige straat in die reuzenstad is zeven uren gaans lang. De handel overtreft er in omvang dien van elke andere stad ter wereld; want de geheele zeekust is er overdekt met zeilen van handelsvaarluigen. Men vindt er lood-, ijzer- en steenkolen-lagen en kan er uren ver wandelen over ijzer- houdendzand, dat 60 pet. zuiver metaal bevat. Goud en koper kan men ook op menige plaats in Japan vinden maar al die natuurlijke rijkdom- men van dat land worden door de Japannezen bijna geheel verwaarloosd. De Salut public deelt het volgende merkwaardige voorval uit Givors mede: Dezer dagen hoorde men 'smorgens vroeg angstkreten en nu dan een woest gehinnik of gebrul, afkomsting uit eene stalling en kleine binnenplaats, in gebruik van zekeren vrachtrijder. De buren kwamen bijeen en besloten bet terrein te openen. Een vreeselijk scbouwspel ver- toonde zich aan hun oog. Een der paarden van den vrachtrijder, een jong, vurig rosvan kloek stel, verscheurde zijn meester. Het dier had hem woest gebeten, hem in den schouder gegrepen, en hoe meer de ongelukkige zich verweerde, hoe geweldiger het paard hem schudde; het vervvondde hem bloedig en schopte en trapte hem terwijl met de voorhoeven. De buren grepen hooivorken, stokken en wat hun maar voor de hand kwam, vielen daarmede het paard aan, en het gelukte hun eindelijk den deerlijk gehavenden man te verlossen en het paard naar den stal terug te voeren. Daar wachtte hen een nieuw onverwacht too- neel. Van de beide andere paarden des vrachtrijders stond het een rustig aan de ruif te eten, maar het andere lag bloedend en zieltogend, ten gevolge van verregaande mishandeling, op den grond. Een zijner oogen hing lillend aan een zenuw uit het hoofd. In een woord, bet arme dier was stervende en bleek op de onmenschelijkste wijze met een of ander zwaar werktuig gestagen te zijn. De toedragt der geheele zaak was als volgt. De vrachtrijder, een hardvochtig man en ruw dronkaard, had den vorigen avond, nog zwaarder beschonken dan gewoonlijk, op den weg tusschen Mornant en Givors, besloten zijn oudste paard, dat naar zijn gevoelen niet meer zoo veel kon verdienen als het voeder kostte, maar af te maken. Hij had het arme dier afgespannen, aan een boom gebon- den, en toen met een ijzeren koevoet in den blinde er zoo lang op toe- geslagen tot het nederstortte. Daarop was hij zelf in het limoen gaan loopen en had zijn karretje huiswaarls gesleept. Maar hij had in zijn dronkenschap bet oude paard wel gruwelijk mishandald, doch nietgedood, en het was eindelijk weer wat bijgekomen, had zich weten op te rigten en was nH met het krieken van den dag den welbekenden weg naar stal opgesukkeld. De dronkaard had de deur niet gegrendeld en het paard kon haar dus openstootenwaarna het zijn oude plaats op den stal weder had ingenomen. De twee andere paarden begroetten hun ouden makker met een vrolijk gehinnik. Dit wekte den dronkaard, die in een hook zijn roes lag uit te slapen. Hij stond op, en wel verre dat het gezigt van zijn jammerlijk verminkt slagtoffer, hetwelk zich zoo vol vertrouwen weer onder zijn bereik op stal begeven had, hem vermurwde, ontstak hij in toorn, nam op nieuw, ziedend van kwaadheid, den koevoet en hegon zijn beulswerk voort te zetten. Maar dit tooneel maakle hetjonge paard, dat er naast stond, woedend. Het rukte zich los en kwam zijn ouden kameraad te hulpgreep den onmenscheiijken meester in den rug, sleurde hem van zijn slagtoffer af, den stal uit naar de binnenplaats, en zou hem daar gewis voor zijne wrcedheid met. den ontzettendsten dood gestraft hebben, waren de buren niet te hulp gekomen om hem, ofschoon reeds in bijna hopeloozen toestand verkeerende, te verlossen." Voigens de Italic, zijn van 26 Oktober tot 15 Nov. jl. 1577 pcrceelen, belioo- rendc tot de onleigcnde bezittingen der R. K. kerkten hate van de ltaliaansche schatkist verkocht voor 17,836,099 francs, dat is 5,149,951 francs boven de taxatie. Blijkens de 26ste lijst is bij de redaktie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk ieger reeds ontvangen de sour van 84,425.68. De twee eerste giften op die lijst, voor memorie uit- getrokken zijneene weduwe geen zoon hebbende die zouaaf wor den kan, biedt den H. Vader hare diamanten oorhangers aan;" en een onbekende een gouden horologie". Voigens de laalste (den 27 No vember) ontvangen berigtenis bekenji geworden dat het eiland Tor- tola door den hevigen orkaan niet zoo zwaar geleden heeft als wij in ons vorig nommer hebben gemeldmaar dat de stad St.-Thomas door die ramp bitter geteisterd is geworden. Een der officieren van het schip Dourodat destijds aldaar in de nabijheid lag, schrijft aangaande de uil- werking van den orkaan te St.-Thomas o. a. het volgende: »De werven, die zich aan den oever bevonden waren verdwenen, en de straten op- gevuld met gebroken scheepshoutwerkzinken daken steenenlakken van kokosnootpalmenhuisraad, enz. Men zag huizen, die van hunne fundamenten geligt waren, op verscheidene ellen afstands overeind staan. Eene eetkamerop de bovenste verdieping van een huiswerd door de lucht geslingerd en kwam in een belendenden tuin neder, doch, tot aller verbazing, zonder dat de lampen en de karaffen gebroken waren. Op eene andere plaats zag men, onder bergen van verbrijzcld hout, een ankerverscheidene wielen van karreneene piano-forte en marmeren platen die gedurende den storm als vellen papier door de lucht vlogen. Op verschillende punten van het strand zag men een aantal menschen ver- schijnen met doodkisten, de dooden bevattende die de zee teruggespoeld had. Ten 4 ure in den namiddag van den 30 October (en dus 24 uren na den orkaan) waren er 292 lijken aangespoeld en begraven geworden." DECEMBER. Vodr honderd jaren (zie onze N°s. van 19 April, 3 Mei, 7 en 28 Ju- nij2 en 30 Augustus27 September en 1 November)was het weder in de maand December als volgt: van den lsten5den, rcgen met sneeuw; den 6den en 7den, helder wedr; den 8sten, regen den 9den, betrok- ken den lOden, regen den 11 den, mooi weer; den 12den, bewolkte lucht; den 13den regen; den 14den18den, betrokkenden 20sten— 30sten helder en koudzonder sneeuw; den 31 sten in den morgen neveldaarna betrokken. Aangaande de werkzaamheden van bovengenoemde Maatschappij wordt het volgende medegedeeld: Het werk werd in Oktober voortgezet met 630 tot 740 arbeiders, 34 tot 39 paarden, 7 tot 10 lokomotieven185 tot 220 wagens, 4 stoompompwerktuigen, 1 lokomobiel4 stoombaggervaartuigen en 5 tot 26 vletschuiten of grondschouwen. Noorderzeehoofden. Het stellen van blokken aan het landeind van het noordelijk havenhoofd is, wegens de stormachtige weersgesteld- heid en de daardoor te weeg gebragte branding, sedert de vorige opgaaf niet gevorderd. Op omstreeks 400 el uit den duinvoet werd daarentegen het stellen van blokken in zee voortgezet. Op het eind van Oktober waren aldaar gesteld 228 buitenblokken en evenveel binnenblokken 70 van iedere soort in Oktober. Het grondvlak van dit gedeelte ligt ter diepte van 5.90 el be- neden A. P., of ruim 5 el beneden laag water. Op het eind van Oktober waren de lagen in zee over de volgende lengten voltooid De grondlaag over 60 el lengte, van 350 tot 410 el buiten den duinvoet; de tweede laag over 45 el lengte, van 352 tot 397 el buiten den duinvoet; de derde laag over 22 el lengte, van 370 tot 392 el buiten den duinvoet; de vierde laag over 19 el lengte, van 372 tot 391 el buiten den duinvoet. Van de genoemde lengten zijn respektievelijk in Oktober gemaakt 0.20, 9 en 19 el. Op de betonwerf waren op 1 November in het geheel vervaar- digd 12,026 betonblokken (815 in Oktober), bevattende een ge- zamenlijken inhoud van 33,303 kub. el (2,243 in Oktober). Hoofdkanaal. De ontgraving onder Velsen bedroeg op 1 November 2,131,760 kub. el, waarvan 46,624 kub. el in Oktober ontgraven. Hiervan zijn op de kanten geborgen 1,545,379 kub. el (4,009 kub. el in Oktober), en naar de zanddijken in het Wijkermeer vervoerd 586,381 kub. el (42,615 kub. el in Oktober). In het Wijkermeer waren gebaggerd 331,776 kub. el, waarvan 51,439 kub. el in Oktober. In den polder Buitenhuizen waren ontgraven 138,031 kub. el, waarvan 2,800 kub. el in Oktober. De jaagpaden in het Wijkermeer waren met 1 November over 6719 el lengte tot boven water opgewerkt, waarvan 86 el lengte in Ok tober. Behalve 1000 el lengte aan de zijde van Buitenhuizen, was de geheele lengte met ijzeren sporen belegd. Hoordzeesluizen. Behalve het genoemd werk, werden in de afge- loopene maand nog 3740 kub. el van den put voor de Noordzee- sluizen ontgraven. Zijkanaal A, van het hoofdkanaal naar Beverwijk. Bij de ophaalbrug over den zuidelijken mond werden nog 13 meerpalen geslagen. Wijders werd dit Zijkanaal door baggering lot de gevorderde diepte van eene el beneden A. P. teruggebragt, en op die diepte gehouden. Zijkanaal Bvan het hoofdkanaal beoosien Velsen naar Spaarn- dam.De aanleg van dit Zijkanaal werd in Oktober voortgezet, door aanstoiting van het noordelijk deel der beide jaagpaden, bij de aansluiting met het zuidelijke jaagpad van het hoofdkanaal. Op het eind der maand waren 283 el lengte van genoemde jaagpaden in bewerking genomen en met hulpsporen belegd, waar van 163 el lengte in Oktober. Ringvormige kistdam in het Y. Men heeft zich in Oktober alleen bezig gehouden met het uitnemen, weder inbrengen en aanstampen van gedeelten der kleivulling, ten einde den kistdam ook bij hoog buitenwater de gevorderde digtheid te geven. Afsluitdijk beoosten Amsterdam. In Oktober zijn aan de ten deele voltooide en tegen stormweder behoorlijk verzekerde dijkvakken alleen werkzaamheden van gewoon onderhoud gedaan. Zuiderzeesluizen. Yoor de Zuiderzeesluizen waren op 1 November in het geheel aangevoerd 4799 mastpalen, lang ieder 14.50 el (586 in Oktober)1265 kub. el funderinghout en 1,718,000 met- selsteenen. Heden overleed mijn hartelijk geliefde Ecbtgenootde Heer RENKE LAMMERTSin den Ouderdom van 68 jaar tot diepe droefheid van mij en zijne betrekkingen. AmsterdamWed. R. LAMMERTS, 15 November 1867. Zeebekg. Be Affaire zal met behulp van haren Neef R. NIPKENS op denzelfden voet worden voortgezet, waarloe zij zich minzaam blijven aanbevelen. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder Gelet op Art. 96 van bet Algemeen Rcglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland Brengen ter kennis van de Ingelanden van dien Polder dat het ONTWERP VAN BEGROOTING voor 1868 met de daarbij behoorende MEMORIE van TOELICI1TINGEN van den 30sten November aanstaande gedurende veertien da gen ter inzage zal worden gelegd aan de Secretarie van genoemden Polder, in het Lokaal van Staatsop den Jansweg te Haarlem van des morgens ten 10 tot des namiddags ten 2 ureaan de Stoommachines de LeeghwalerCruquius en Lijndenen aan de Secretarie der Gemeente Haarlemmermeer. Van de verdere tot die Begrooting behoorende Stukken kan tevens ter eerstgemelde Plaatse kennis worden genomen. Haarlem, 28 November 1867. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. onder Bennebroek, op de Hofstede: „B0SC1I-EN-BERG", op Donderdag 5 December 1867, 'smorgens ten 10 ure, van eene extra groote partij zware ESSCHEN, EIKEN, IEPEN, LINDEN, DENNEN en ACACIA en 30 stuks POPULIEREN, geschikt voor Klomphout. Voorts zwaar EIKEN, ESSCHEN, WILLIGEN en ander Na nfloop, op de Gronden DE DAGERAAD", van: 27 stuks ESSCHEN, 7 IEPEN, 1 EIKEN, 1 DOORN, waaronder zware BOOMEN en WILLIGEN PAALHOUT. op de Hofstede ,,'t HUIS TE BENNEBROEK", op Vrijdag 6 December 1867 'smorgens ten 10 ure, van eene groote Partij zwaar EIKEN, ESSCHEN, ELZEN en WILLIGEN staande op gezegde Hofstede en in het Bennebroelcer en Os- tender Rottegat. op de Hofsteden: „MEER-EN-BERG" en ,,'t HUIS TE MAN- PAD", onder Ileemstede Zaturdag 7 December 1867, van: 'smorgens ten 10 ure, aan te vangen op 't Iluis te Manpad. Londen25 November. Graanmarkl. Ofschoon het saizoen vrij koud en droog was, kon men het toch over het geheel als voordeelig beschouwen, vooral voor het zaaijen van Tarwe, en werd er dan ook eene vrij groote hoeveelheid graan aan de aarde toevertrouwd. Ook was de weersgesteldheid gunstig voor het dorschen, en de landliedcn trachtten zoo veel mogelijk zich die gelegenheid ten nutte te maken, vooral met het oog op den aanstaanden Kerstijd. Onze Fransche naburen, door de berigten uit Londen ^vaarscliijnlijk aangespoordhebben eindelijk hunne prijzen iets lager gestemd; dit was het geval in Parijs zoowel als iu de provincien, alhoewel eenige marktcn hare standprijzen hebben be- houden. In Belgie, Holland en Duitschland toonden de noteringen weinig verschil met de laatste prijzen aan. Te New-York was de markt vrij wankelend en sloten prijzen eenigzins hooger. In Canada was de markt loom en van lieverlede tot daling geneigd. Teemarkt. De geheele aanvoer uit het huitenland gedurende de vorige week bedroeg 13,377 stuks. Runderen. Schapen en Lammeren. Kalveren. Varkens. Amsterdam 132 Rotterdam 180 Harlingen 235 4933 17 77 Medembiik 3094 Dieppe33 Hamburg 19 196 Antwerpen 1205 59 Ostende20 Cadix104 Goltenburg. 57 9 Tonningen 2092 915 2540 10475 105~" 257 Van vreemd Vee was een gemiddelden aanvoer, en over het geheel was de vraag vrij geregeld lot een klein avans. Schapen waren in redelijk aantal voorhanden, en voor de meeste soorlen was er goede vraag. Kalveren schaars en werden tot eene kleine vcrbooging in prijs afgedaan. Prima kleine Varkens vonden gcrcgelden aftrek; groote dito iets tragertot de laatste noteringen. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 4220 Runderen, 22,890 Scha pen en Lammeren, 11 Kalveren en 200 Varkens. Prijs in cents per Ned. ffi, schoon aan den liaak: Runderen: 1°. kwal. 80/85; - 2°. kwal. 63/69; - 3°. kwal. 58/61. Schapen: 1°. 80/83; - 2°. 63/69; - 3°. 55/61. Kalveren: fljne80/88; - grove zware 74/77. Varkens: kleine fijne 63/69; - id. id. 55/61. 1 1 i* Amsterdam, 25 November. Veemarkt. Runderen: Isle kwal./180 a f 200; 2de kwal. 160 a 180; 3de kwal. 140 a 160. 27 November. Granen. Tarwe onveranderdper 2400 kilo: bonte Poolsche 510 a 505; nieuwe Brunswijker/ 490. Rogge prijshou- dend per 2100 ned. IE: Taganrog 315 a 317; Pelersb. 308. Op levering per 2100 kilo genoegzaam onveranderd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3