202 Berigten omtrent de Veeziekte. dcmcngde Berigten. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: ge- -de heer Dorbeck, dat de Voorziller in de vorige Vergadering hecft be- weerd, dat de gekoclite stoelen van boekenhout warenen dat hij daar- van kennis had, doordien hij lid was eener firma in stoelen. Zulks staat, zegt spreker, niel in de nolulen. De Voorziller herinnert den heer Dorbeck, dat hij hecft gezegd dat bij vroeger is geweest curator in een faillisseraent waar stoelen waren, en dat hij nict is lid eener firma. De aanmerking van den heer Dor beck is dus onjuist. De heer Hooft stelt voor om in het punt betreffende de begrooling, volgnr. 35, meublement Raadhuis", bij te voegen: De heer van Vuu ren verklaart dat, hetgeen de burgemeester heeft gezegd, niet waar is. Geen der leden heeft daartegen bedenkiDg, zoodat daartoe wordt besloten. De heer 't Ilooft wil in hetzelfde punt nog bijvoegen het volgende: De heer 't Hooft zegt bereid te zijn om duizend gulden aan de alge- meene armen te geven, indien wordt bewezen dat door hem een telraam bij den heer Drederode is gekocht." Ook tegen deze bijvoeging heeft niemand eenig bezwaar. De heer Verploegh wil in het elfde punt dier notulen bijgevoegd zien: en zulks niet in het oproepingshriefje is vcrmeld." Nadat ook deze bijvoeging met algemeene goedkeuring in de notulen was opgenomen, worden dezelve gearresteerd. 1. Aan de Vergadering wordt medegedeeld: a. het proces-verbaal dec op 10 Oktober 1867 gedanc opneming der boekcn en kas van den gemeenle-ontvanger. b. kennisgeving van K. Rodenburg en P. Verkuyl, dat zij bedanken voor de betrekking van lid van het burgerlijk armbestuur. c. brief van Gedeputeerde Staten dd. 9 Oktober 1867, geleidende het goedgekeurd besluit tot het doen van betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1867. d. de ontvangst van het Staatsblad van 1867 n">. 103 tot 110 en van het Provinciaal blad van 1867 n°. 75 tot 80. e. adres van Jan Knol, verzoekende dat eene wjjziging moge worden gebragt in de Verordening op het sluiten der herhergen, wat betreft het uur van sluiting en het tappen aan ver af wonende personen na het uur van sluiting. f. dat bij onderzoek is gebleken dat II. de Gier, van wien de heer Buis in de vorige Vergadering heeft gezegd dat hij niet was aan- geslagen in de hondenbelasting, in die belasting wel is aangeslagen en dat W. Verboom op de registers niet bcvonden is te wonen in de nabijheid van den heer Buis, en wordt de heer Buis verzocht daaromtrent nadere opgave te doen. Naar aanleiding dier mededcclingen wordt besloten ze voor notifikatie aan te nemen; voorts omtrent Ir. e, dat Burgemeester en YVelliouders worden verzocht omtrent het verzoek van Jan Knol in eene voh-ende Vergadering een voorslcl te doen; terwijl onnrent Ir. door den heer Buis wordt medegedeelddat W. Verboom vroeger heeft gewoond op Abenes, llians op E 17; ten gevolge waarvan de Voorziller een nader onderzoek toezegt. 2. Komt ter tafel het bcstek voor de aanbesteding der schoolbehoeflen voor 1868. Niemand de voorlezing verlangende noch aanmerkingen daarop heb- bcnde, wordt het bestck zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 3. Aan de orde is de benoeming van een lid der plaatseliike school- -lommissie. J Daartoe wordt gelezen de aanheveling van genoemde kommissie, waarop Yourkomen de hecren A. van Riessen en K. Roodenburg. De Voorziller zegt dat op de aanheveling iemand voorkomt, dien hii hoopt herhenoemd te zullen worden, omdat bij hem houdt voor een zeer gesclnkt lid der schoolkommissie. Spr. rnag echter niet achterhouden de bedenking dat de schoolkommissie lhans, op slcchts eene uitzonderiii" na, bestaat uit leden van den Raad. De kommissie wordt daardoor eene kommissie nit den Raad met de beide welhouders. Wel is in kleine gemeenten het schooltoezigt opgedragen aan Burgemeester en Welhou ders, maar daar is dan toch de burgemeester ook bij Spr. vraagt of de hier bestaande regeling goed is? De heer 'I Hooft zegt dat het toeval het nu zoo wil, dat vele leden van de schoolkommissie ook in den Raad zijn; dat was vroeger zoo niet, maar is allengs zoo geworden. Spr. aclit dat geen schade/en het is niet verboden; de Raad is evenwel vrij in de benoeming. De Voorziller zegt dat het wel niet isverhoden, maar meende toch er de aandacht op te moeten vestigen, omdat de Raad het welligt anders zou kunnen wenschen. De heer 'I Hooft merkt nog aan dat, dewijl in kleine gemeenten de schoolkommissie uit Burgemeester en Welhouders bestaat, het misschien gewenscht is dat hier de leden van den Raad het zijn. De heer Tensen zegt, dat het wel den schijn heeft alsof er buiten den Raad geene geschikte personen zijn; en ofsclioon spr. niet wil zeggen dat het niet goed is dat de Raadsleden in de schoolkommissie zijn, zoo meent hij dat het toch eene miuachting aanduidt voor de overige ge- meentcleden. De Voorzitter laat nu overgaan tot de benoeming van een lid der schoolkommissie, en benoemt tot stemopnemers de heeren van Vuuren en Dorbeck. Bij de stemming zijn in de bus hevonden 13 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde, zijndc in blanko, zoodat zijn uitgebragt 12 geldige stem- men. Daarvan bekwamen de heeren A. van Riessen 9 en K. Rooden burg 3 stemmen; zoodat de heer van Riessen is henoemd. De heer van Riessen verklaart zich bereid de benoeming aan te nemen. 4. De Voorziller brcngt ter tafel eene nota van wijzigingen van het Reglement voor de openbare scholen in Haarlemmermeervoorgesteld door de Plaatselijke Schoolcommissie. Van deze voorgestelde wijzigin gen wordt aan de Vergadering voorlezing gedaan. De Voorziller doet tevens voorlezcn een adres van J. Roodenburg, zoo even bij hem oritvangenwaarbij bezwaren worden ingebragt tegen de voorgestelde verdeeling der Gemeente in scboolwijken. De Voorzil ler wil, aangezien de voorgestelde wijzigingen zeker niet aan al de leden genoegzaam bekend zijn vooraf uitmaken of deze zaak nu of in eene nadere vergadering zal worden hehandeld. De heer 'I Hooft wil de zaak in eene volgende vergadering behande- len omdat niet al de leden er genoegzaam mede bekend zijn. Spreker hecft opgcmerkt, dat de menschen in de couranten opgewekt zijn om tegen de verdeeling der Gemeente in scboolwijken op te komendoch •tot zijn genoegen is slechls een daartegen opgckomen en spreker heeft dien adressant gesproken en beuierkt dat hij zijn kind naar de school in het Kruisdorp zendt, om daar ook breijen te kunnen leeren. Op voorstel van den Voorzittcr wordt beslotende voordragt op de Secretarie ter lezing te leggeri voor de leden. 5. Gelezen een adres van C. Vis wonende te Zaandijk verzoekende uitbetaiing eener som van zestig guldenzijnde de waarde van eene koe, die, op zijne boerderij alhier gestorven zijnde, naar hij beweert zou begraven zijn op last van den Burgemeester. Overwegende dat deze zaak niet behoort tot de compelentie van den Gemeenteraad wordt besloten op het adres afwijzend te beschikken. 0. Is aan de or-de de vaststelling van het Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken omslag, dienstjaar 1867 welk kohier gedurende veertien dagen heeft ter lezing gelegen en waartegen geen bezwaren zijn ingebragt. Bij de behandeling van dat kohier wordt door den heer Verptoegh voorgesteld om Jan van Wjjk, aangeslagen op/12, te verminderen tot op 8welk voorstel de heer Verploegh weder in zooverre wijzigt, dat lij voorstell om den aanslag te brengen op 10. Na korte discussien wordt het voorstel van den heer Verploegh ver- •worpen met 12 stemmen tegen 1 zijnde die van den voorsteller. Al de overige posten worden daarop zonder vcrandering en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, en het Kohier vastgesteld op /1U.50; terwijl de termijnen van invordering worden bepaald op 21 December 1867 en 18 Januarij 1868. He Voorziller zegt, dat de leden van het Burgerlijk Armbestuur in de onlangs gehouden vergadering den wensch hebben te kennen ge- geven tot verhooging van don geldelijken onderstand aan sommige armen HijVoorzilleris daar niet tegen; maar daartoe zijn meerdere gelden noodig dan op de begrooling beschikbaar is. Om dus te zorgen dat de post der begrooling zal sluitenis het noodig eenige af- en overschrij ving aan te vragen. Op deze aanvragewaarvan voorlezing wordt ge daan, is het Armbestuur nog niet gehoord kunnen worden. Wil do Raad dat zulks alsnog zal plaats hebben, dan zal hij, Voorzitterdat gaarne doen doch dan wenscht hij van den Raad te vernemen of men tegen het voorstel al of niet bezwaren heeft, dewijl anders de armen onder het uitstel zouden lijden. De heer Schone wil vooraf het Armbestuur hoorenmaar gelooft niet dat bij den Raad bedenkingen tegen de voordragt zullen bestaan. In dien zin spreken ook de overige ledenweshalve de zaak wordt aangehouden. 8. De Voorziller zegt, dat men beproefd heeft om de togt, die door de ramen in de raadzaal dringtweg te nemen, door ze te voorzien met togtband van gom-elastiekzulks heeft evenwel niet geholpen. Het eenige middel dat thans overblijftisze schuivende te maken hebbende de Opzigter verklaard dat dit zeer goed kon plaats hebben. De Voorzitter vraagt daarom magtiging tot die verandering. De heer Dorbeck vraagt, of volgens het bestek geen schuiframen had den behooren te worden gemaaktspreker meent dat zulks wel het geval is. De heer van Riessen wil de ramen in elk geval laten veranderen. De Voorzitter zegt, dat het althans zoo niet is uit te houden. De heer 't Hooft heeft er niet op gelet of schuiframen zijn voorge- schreven; maar is dat zoo, dan meent hij is het billijk dat de heer Buijn ze ten zijnen koste laat veranderen. De Voorziller meent dat eerst zal dienen onderzocht te worden of de heer Buijn ze zoo besteld heeftdan wel of de aannemer ze zoo heeft geleverd. Had de aannemer bij de opneming aan het werk tegenwoordig wiHen zijn, gelijk hij daartoe is opgeroependan had zulks kunnen blijken. In elk geval wenscht spreker gemagtigd te worden de ramen te laten veranderen op kosten van ongelijk. De heer 't Hooft zegt, dat Burgemeester en Welhouders gemeend hebben geene order te moeten geven tot de vcrandering, dan met goed- vinden van den Raad, en wil thans aan Burgemeester en Wethouders opdragen om de zaak te onderzoeken, en wenscht, dat Burgemeester en Wethouders in elk geval gemagtigd zullen worden om de ramen te doen veranderen. De beer Knaap zegtdat de Raad eenmaal het bestek heeft gocd»e- keurd; daaraan moet men zich houden. De heer Dorbeck meent, dat het de schuld is van den opzigter. De Voorziller herinnert, dat dan de aannemer maar bij de opneming had moeten tegenwoordig zijn; hij heeft zulks echter bij deurwaarders- exploit geweigerd. De heer Buis vcronderstelt, dat het den aannemer nooit in de ge- dachte is gekomen om ze anders te maken dan in het bestek is gemeld want, zoo ze nu gemaakt zijn, zijn ze duurder dan volgens het bestek- ook heeft spreker geziendat het zink van een ander nommer is, dan is beschrcven. De heer van Riessen wenscht, dat de ramen op kosten van ongelijk zullen worden veranderd; men kan dan later zien wie ze zal betalen. De Voorzitter zegt, dat in elk geval de Gemeente de kosten moet voorschielenals men dus tot verandering besluit, dan dienen Burge meester en Wethouders tot de betaling gemagtigd te worden. De heer Verploegh stelt voor, om de zaak aan te houden, en Burge meester en Welhouders inmiddels op te dragen om te onderzoeken, waarom de ramen niet gemaakt zijn volgens het bestek. Ilet voorstel van den heer Verploegh ondersteund wordende, wordt het bij stemming aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren: Dorbeck, van Vuuren, Knaap, Timmermans, Buis, Klapwijk en Verploegh. Tegen de heeren: 'tHooft, Tensen', Lanser, van Riessen, Schone en Kuiper. 9. De Voorzitter legt ter tafel river een ontworpen bestek tot het ophoo- gen van het terreia aan het Raadhuis, en zegt, dat hij had gewenscht het te behandelen; maar, dewijl de begrooting voor het volgende jaar nog niet is goedgekeurd, stelt spreker voor, het bestek ter lezing te leggen en in de volgende Vergadering te behandelen; te meer, omdat ten deze eenig verschil tusschen hem, Voorzitter, en de Wethouders bestaat. Hij, Voorzitter, had namelijk het terrein slechts gedecltelijk willen ophoogen, om het dan verder met elzen bout te beplanten; de Wethouders daarentegen zijn er voor, om het geheele terrein op te hoogen. Tot het ter visie leggen van het bestek wordt besloten. 10. De heer Hooft wenscht bij deze gelegenheid nog voor te stellen om ook in het vervolg alle bestekken voor de Leden ter visie te leggen, en daarvan aan de Leden kennis te doen geven. De Voorzitter zegt, dat telkens op de oproepingsbriefjes zal vermeld worden dat de bestekken, die bchandeld moeten worden, ter lezing zullen liggen op de Secretarie, zoodat alsdan elk Lid in do gelegenheid zal zijn er kennis van te nemen. De Voorzitter verandert alsnu de openbare zitting in eene met ge- sloten deuren. Na de heropening der openbare zitting zegt 11. de Voorziller, dat de Leden zullen hebben opgemerkt, dat men anders zit dan vroeger, en wenscht te weten of men zulks goedvindt, dan wel of men het anders wenscht De heer Verploegh vindt het minder goedzoo als het nu is. De Voorzitter zegt, dat de heer 't Hooft het zoo verlangd heeft. De heer 'I Ilooft deelt medewaarom door hem de verandering is voorgesteld. De Voorziller zegt, dat de tafel, waaraan hij nu zit, die uit de oude provoost is; hij gelooft niet, dat het de intentie zal zijn, dat de Burge meester daaraan zittcn zal. De Raad is natuurlijk vrij, hoe hij zitlen wil, en verzoekt daarom dat men zulks zal zeggen. Aangezien men algemeen wil dat die inrigting blijven zal zoo als die nu is, wordt de Voorzitter gemagtigd nog een lange tafel te laten ma ken, en nog een tafel voor den Burgemeester aan te schaffen. Daarna wordt de Vergadering geslotcn. van 4 tot en met 10 December 1867. GEBOREN: Jaanlje, dochler van Hk. Dekker en J. Blijleven. Geer- tje, dochter van Cs. de Jong en J. de Gans. Pieter, zoon van A. Groenewold en E. Knol. Willem, zoon van \V. C. H. Verhoevc en A. W. Alberts. Alida, dochter van J. Scliooten en M. v. d. Linden. Trijntje en Grietje, dochters van J. Rielveld en J. Vuijk. Philippus Willem, zoon van II. den Dekker en A. v. d. Heijden. Mechelina, dochler van C. A. Polak en J. van der Linden. Trijnlje, dochter van D. Stapel en T. Blukker. Maatje, doch ter van K. Oosterling (onge- buwd). Willemzoon van S. Krouwcr en C. Loose. OVERLEDEN: B. Vollebregtond 60 jaren (ongehuwd). Jan, oud 5 maanden, zoon van J. de Rooijen en K. y. d. Graaf. Jakob Manheer, ons oud 46 jaren gehuwd met G. Peters. Elizabeth Meijer, oud 27 jaren. gehuwd met M. v. Hulten. C. Sieraal, oud ruim 4- maanden, dochter van D. Sieraal en A. van Leeuwen (overleden te Haarlemmeriiede, doch gedomiciheerd te Haarlemmermeer). LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van M. van Hulten en E. Meijer. 1 Kind van J. van der Lee en J. Peters. - 1 Kind van A. Miunes en G. Wiedijk. 1 Kind van G. Teunisse en G. Binkhorst. 1 Kind van M. van den Helder (thans ongehuwd). ONDERTROUWDT Aleman met F. Schano (gewoonlijk genaamd Sofia Schano), wed. Johannes Quist. GEHUWD: D. Beek met M. Mos (wed. A. van der Wilk). In de week van 17 December hebben zich in heele rijk geene gevallen van veetyphus voorgedaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het ver- bod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gemeente Montfoort, met ingang van 12 December 1867. Volgens den Monileur du Soir mag vee uit Nederland en Belgie in Prankrijk worden ingevoerd, mits het aan de fransche grenzen bij onderzoek door desknndigen gezond be- vonden worde. Volgens officiele berigten zijn in verschiilende Kussische gouvernementen in het afgeloopen jaar 34,676 paarden, 6810 koeijen, 6055 stuks klein vee en 363 menschen aan den Si- berischen veetyphus gestorven. Op den 11 December jl. werd ten raadhuize te Amsterdam door het heemraadschap van den Over-Amstelschen polder publiek aanbesteed: Het vijfjarig onderhoud van den water- molen van bovengenoemden polder nadij Zeeburg, benevens der drie bruggen en bijbehoorende werken. Aangenomen door de heeren J. Verloop 8c Zoon, voor de som van 3160. Zelden werd te Harlingen in eene week zoo veel vee uitgevoerd al het geval was tusschen 27 en 30 November, namelijk 600 koeijen, 25 varkens, 1517 schapen. De uitvoer der boter was 3512 vaten. Door den jury der parijsche wereldtentoonslelling van 1867 zijn nog de navermelde onderscheidingen aan neder- landsche inzenders toegewezenHollandsche MaalscJwppij van Landbouic model bouwmanswoning voor zuivelbereidinggou- den medailleA. E. Maas te Scheveningenreeder, inge- voerde verbeteringen betrekkelijk de zeevischvaugstzilveren medaille; A. Hoogendijk Jzn. te Vlaardingen, reeder, inge- voerde verbeteringen betrekkelijk de zeevischvangstzilveren medaille; M. J. de Bont te Amsterdam, kunstmatige visck- fokkerij en bevolking van vijvers, bronzen medaille; Dr. J. K. Hasskarl te Kleef, invoering der kina-kultunr op Java, gou- den medaille; G. de Seriere te 's Gravenhage, invoering der thee-kultuur op Java, gouden medaille. De cholera heeft zich in de week van 24 tot 30 November jl. alleen te Rotterdam vertoondwaar 2 personen aan die zickte zijn bezweken. Donderdag den 5 December is door P. Wijnberg, tuinbaas op Rozen- stein, met een gewoon jagtgeweer (nieuw model), in de bosscben van Walervliel een vos van buitengewone grootte geschotcn. Naar alle waar- schijnlijklieid heeft die wilddief reeds sints geruimen tijd in de omstre- ken van Noord-Holland rondgedwaald. Als eene dankbare hulde aan de nagedachtenis van wijlen Z. M. koning Willem II, werd den 6 dezer weder eene schoone breede krans, benevens een immortellen-krans aan den voet van het standbeeld van dien vorst te 's Gravenhage nederge- legd. Eenige maanden geleden werd in Friesland een kastelein door de arrondisseinenls-regtbank te Leeuwarden tot gevangenisstraf en geld- boete veroordevld wegens hetin strijd met de uitgevaardigde verbods- bepalingenhouden van een veemarkt op zijn land. Hij kwam in appel bij het Prov. geregtshof, dat hem vrijsprak. Van dat arrest kwam de Procureur-generaal in cassatie bij den Hoogen raad die echter den 3den December dat heroep heeft afgewezen. Bij de begrafenis van maar- schalk O'Donnellte Madrid, bleck het dat de kist te lang was voor de nis waarin hij in de kerk van 0. L. Vrouw van Alocha bijgezet zoude worden. Tevens onldekte men, dat ook de held van den "Spaanschen onsfhankelijkheids-oorlogDon Palafox, in dien tijd voor de nis te lang was geweest, en dat men toen kortweg de kist en het lijk in twee sluk- ken had gezaagd en die boven elkander in de nis had geplaatst, welke daarna diglgemetseld was. Het lijk van den maarschalk is dns nog bij tijds voor dergelijk lot behoed. Naalje Korf, huisvrouw van den vis- sclier Albert Rasop het eiland Urk, is voor eenige dagen van liaar dertiende kind bevallenalien in leven en zonder ligchaamsgebrek. De koninklijke italiaansche opera te Londen is Viijdag-avond afgebrand. Donderdag-avond werd er Don Juan uitgevoerd, en ofscboon men niets aangaande de oorzaak van den brand weet, zoo is deze denkelijk reeds toen ontstaan en voortgesmeuld tot dat Vrijdag-avondomstreeks lOure, de persoon die de ronde deed, brand bespeurde in een der koulissen. Op hetzelfde oogenblik hemerkte hij dat de vlammen zich reeds op vcr- scheidene plaalsen medegedeeld hadden, en naauwelijks had hij het ge- vaar bekend gemaakt of de zaal vatte vuur en de vlam speelde om de logos. Waarschijnlijk wachtle het vuur slechts op dc doorstraling van lucht om overal uit te barsten. De walerbak, die zich op het dak van het gebouw bevindt en eenige honderden tonnen water bevat, werd on- middellijk door eene menigte buizen op alle plekken der zaal geledigd, doch vruchteloos. Het gebouw brandde weldra als ware het een teerton, en reeds stceg de vlam uit een menigte openingen door het dak. Even na 11 ure kwamen de spuiten en gelukte het aan de ijverige pogingen der brandgasten de belendende huizen te bewaren, ofschoon de naast aanliggende grootelijks scliade leden. Er is veel waarde aan boeken en muziek verloren, doch eene kosibare verzameling van deze laatste werd nog gered. Over het bedrag der verzekering werd verschillend gesproken. Niet ver van het gebouw bevindt zich een geweermakerswinkelalwaar men wist dat veel kruid voorhanden was. Dit werd spoedig vervoerd en de geburen van den angst, die hen natuurlijk bezieide, bevrijd. De muren van het gebouw zijn alleen staan gebleven. Op den 19 Novem ber jl. is door L. Lucasse, landbouwer te Nieuwedorp, gemeente 's Heer- Arendskerke, eigenhandig in de brievenbus te Goes bezorgd: een brief, geadresseerd aan den heer C. Lucasse, adres den heer H. van Hulsen tailleur te Kampen. In dezen brief hevonden zich drie hankbiljetten elk groot f 25welke brief, gesloten in een blaauw omslag met gom digt- gemaaktdoor den geadresseerde niet is ontvangen. Volgens een of- ficieel berigt uit de Ilavannahhebben bij den orkaan van den 29 Octo ber jl. alleen op St.-Thomas 1014 menschen het leven verloren. Uit

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2