f WEEKBLAD Vkijdag, 27 December. VA1V A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD. Mo. 52 Achtste Jaargang. Haarlemmcrmeer. Polderwezen. Berigtcn omtrent de Veeziekte. Politieke Kronijk. Landbouw. Gemengde Bcrigten. ss^RIp Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: 20 26 Dec. k 0 V- ./"Tv-' -- -\<1IW iUTT" 7?T"M| HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABOMBEMEMT lu liet Jaar. y 0 Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN EITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) Door het Kieskollegie in de Hervormde gemeente Haarlemmer meer (Kruisdorp) zijn gekozen tot ouderlingende heeren C. Boer en G. S. Nagtegaal; tot diakenende heeren A. J. G. Tim- mermans en W. C. Bulk. Tot kerkvoogden in die gemeente zijn door notabelen benoemd de heerenP. Knaap Gz. (herbe- noemd)N. Maaskant en Jb. Roodenbur0-. Door bet Kieskollegie in de hervormde gemeente Nieuw- Vennep zijn gekozen, tot ouderlingde heer P. Zulver, die bedankt heeft, en in wiens plaats daarna is gekozen de heer P. Wervers; en tot diaken, de heer J. C. Kempenaar. Uithoofde van het Kersfeestwas de dijkgraaf van den Haar- lemmermeerpolder op Donderdag 26 December 1867 ten Baad- huize niet te spreken, maar in de plaats daarvan zal hij zitting houden op Donderdag 2 Jannarij 1868. In de laatst gehouden vergadering van de vereeniging Concordia, te Kruisdorp, zijn tot leden aangenomende heeren ds. de Hollte Nieuw-Vennep; M. Tibboel Mz.te Heem- stede; A. GarritsenJ. J. Stouten en P. Mereboer. Naar men verneemt hebben eenige ingezetenen van Haar lemmermeer het voornemen, om in het begin der maand January 1868 een declamatorium te houden in het Kruisdorp, met het doel om de opbrengst aan te wenden tot eene buiten- gewone uitdeeling aan armen, zonder onderscheid van geloofs- belydenis. Tot dat einde zal de kommissiedie zich tot dat oei heeft gevormd, bijgestaan door eenige andere heeren, zich in den loop dezer en der volgende week vervoegen aan de huizen der ingezetenen tot het verzamelen van inteekenin- gen. Men hoopt en vertrouwt dat de pogingen der kommissie met den gewenschten uitslag zullen worden bekroond, en de ingezetenen bereid zullen worden bevonden om den nood van vele armen te helpen lenigen. De datum, waarop de uitvoe- ring zal plaats hebbenhoopt men nader op te geven. PRIJS DER ADVERTENTie JT van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. Combinatie van Perc. 2 en 3 in bod gebragt op/47,750, en afgemijnd op/ 1600, dus te zamen 49,350 door S. de Jong, te Schermer. Combinatie van Perc. 23 en 4zijnde 60 bunders land, met de woning genaamd „Noord-HoHand", in bod gebragt op 72,350, en afgemijnd op 2200, dus te zamen/74,550 door Mr. J. L, de Grezte Ginneken. Zoodat de geheele opbrengst van bovengenoemde 80 bun ders 62 roeden land, enz. heeft bedragen 92,850. I van 18 tot en met 24 December 1867. GEBOREN: Gijsje Antonia, dochter van A. van Diemen en E. van der Laan. - Jan zoon van J. Vriesman en A. Hofland. - Pieter, zoon van P. Twigt en M. van Slein. Teunis Johannes, zoon van R. Vos en 1. van der Kemp. Hendrikus, zoon van A. Rijkers en T. M. Schui- lenborg. Hubbarlha, dochter van C. P. van Maasdam en E. Mostert. Hester Johanna, dochter van J. Molenkatnp en G. Kerkboven Bas- tiaan, zoon van B. Krap en C. Hildebrand. Adrians, dochter van L. Hameetman en L. Vrijenhoek. Klasina, dochter van J. de Graaf en Haspels. Geertrui, dochter van F. Verhoeven en A. Sniiders Marijtje, dochter van W. Metz en M. Schouten. - Janna, dochter van J. Verzaal en M. Heeraskerk. OVERLEDENAlbert, oud 5 weken, zoon van C. Freeke en A Prins Petrus, oud 13 weken, zoon van M. Smit en J. Schonhage. Kiazina oud 6 maanden, dochter van D. Blom en K. Stam. Pieter Standaard oud 31 jaren gehuwd met Willempje van de Roemer. ONDERTROUWDA. M. Blom met A. M. S. Nol. F Tch™D 1 G' H' Langewisch mel T- van To1- T. Abman met Het getal inteekenaren voor leerredenen van ds. J. E. van Wisselingh predikant te Kruisdorp neemt in Haarlemmermeer zeer toe; zelfs in de kerkelijke gemeente Nieuw-Vennep wor den er, naar men verneemt, nog al vele gevonden die er belang in stellen op genoemde preeken in te teekenen. Tot het bijwonen der lessen aan de Teekenschool hebben zich reeds aangemeld 9 jongelingen. De aangifte kan nog «e- schieden tot 31 December 1867 bij den heer D. Eo-crink sekretaris van het bestuur der school. Op den 19 dezer werdten overstaan van den notaris J L van der Moer, in de herberg van A. G. Voordendag, aan het Venueperdorp, publiek ten verkoop geveild een stuk land groot 5 bunders 96 roeden 80 ellenmet de daarop staande boeren woning, van den polder-kavel sectie P P, n°. 1, aan den Venneperweg, bij het Venneperdorp, en zulks eerst in vier perceelen en daarna in massa. De uitslag dezer veiling is geweest dat de massa is gemijnd en in koop toegewezen aan Jan Braakman, landbouwer te Haarlemmermeer, voor de som van 8,155.— Op den 24 December jh is te Haarlem, in het logement: de Kroon de veiling gehouden van 80 bunders 62 roeden land met de daarop staande huismans-woning genaamd Noord- i- ,;„StaaD en SeleSen in den Haarlemmermeerpolder sectie MM, n°. 10, en sectie O, n°s. 18 19 en 20, en wel in 4 perceelen. De uitslag hiervan is geweest als volgt: Perc. 1. sectie MM, n°. 10, ongeveer 20 bunders land, ge- kocht door Jacob Nijssente Schootenvoor 18,300. Perc. 2. sectie O, n°. 18, als voren met de woning ge naamd „Noord-Holland", in bod gebragt op 25,200 door P. Kerkvliet te Haarlemmermeer, afgemijnd op/50, dus/25,250 uoor S. de Jong, te Schermer. I ere. 3. sectie O, n°. 19, ongeveer 20 bunders land, in bod gebragt op/ 22,500, door Corns. Dijt, aan de Nes ge meente Uithoorn). Perc. 4. sectie O, n°. 20, als voren, in bod gebragt op 23,000, door W. deZeeuw, te Kidderkerk. Aan het locaal van het provinciaal bestuur te 's Gravenbage is den 19 December door de commissie van beheer en toe- zigt over de droogmaking der plassen in Schieland, beoosten Rotterdam aaubesteedPerceel 1. Het maken der gebouwen tot plaatsing ran het stoomwerktuig, de ketels en de pompen en de uitvoering der bijbehoorende werken voor het beneden- stoomgemaal met centrifugaalpompen in de gemeente Nieu- werkerk aan den IJssel. Perceel II. Het maken der gebouwen tot plaatsing van het stoomwerktuig, de ketels en de pompen en tot de uitvoering der bijbehoorende werken voor het be- neden-stoomgemaal met centrifugaalpompenin de gemeente Kralingen. En herbesteedPerceel III. Het maken van de vtjzelopletders en het gebouw voor het beneden-stoomgemaal met vijzels en verder bijbehoorende werken, in de gemeente Capelle aan den IJssel. Deze besteding geschiedde bij inschrijving en opbod voor de perceelen afzonderlijk en in massa. Perceel III werd het eerste ingezet op/70,000, met opbod van /100, en gemijnd door den heer J. J. Becker te Lent voor 96,800. Daarna perceel I, ingezet op 80,000, met opbod van 100 en gemijnd voor 98,900 door denzelfden heer. Vervol^ens "per ceel II ingezet op/80,000, mede met opbod van/100 en gemijnd voor 103,900, mede door denzelfden beer. De drie perceelen zijn dus gezamenlijk gebragt op 299,600. Daarna werd de massa ingezet op/250,000, met opbod van 100, en gemijnd voor 281,800 door denzelfden heer J. J. Becker, te Lent. een landbouwer uit de buurtschap Marie afgeleverd voor eene som van twee duizend acht honderd vijftig guldenten be- hoeve van een paardenliefhebber te Londen, die opzettelijk van daar een paar bedienden gezonden had om de schoone dieren in ontvangst te nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Kom- missarissen des Konings in de provincien verzockt bij de ge- meeutebesturen aan te dringendat bij verzuimde aangifte en afzondering van ziek rundvee, onmiddellijk en zonder oog» luiking proces-verbaal worde opgemaakt en geene onteigenings- gelden worden uitbetaaldvoor dat de eigenaar is vrijgespro- ken of van regtsvervolging ontslagen. Uit Utrecht wordt dd. 24 dezer gemeld dat zich ook in de gemeente Oudenrijn een geval van veeziekte heeft voor- gedaan; dat het aangetaste rund dadelijk is afgemaakt en ook de daarmede in aanraking geweest zijnde koeijen afgemaakt zullen worden terwijl de hofstede afgesloten is en door mili- tairen bewaakt wordt. Het groote nut van veefondsen wordt in het graafschap Zutphen hoe langer hoe meer ingezien, en over het algemeen zijn de resultaten zoodanig, dat men aan hunne doeltreffend- heid in de praktijk niet twijfelen kan. Het veefonds voor Doetinchem levert hiervan een nieuw bewijs. De ontvang3ten over 1867 hebben bedragen 1,846.16|; de uitgaven slechts 369.94. Sedert de oprigting werd 5,144.26 uitbetaald, en tocb is er een niet onbelangrijk batig slot aanwezig. Blijkens een telegram uit Londen is aldaar eene order in Council verschenen, waarbij de invoer van vee uit Zuid- Holland wordt toegestaan. De stand van de winterrogge in de onmiddellijke nabijheid van Zwolle en ook in de verder afgelegen streken, op hoog en laag gelegene akkers en gronden van verschillenden aard" is buitengewoon gunstig. Bij menschengeheugen stond om dezen tijd des jaars de rogge nooit zoo gevuld en krachtig op den akker. Indien de voohtige weersgesteldheid niet te lan° aanhoudt, maar er voor het invallen van de vorst wat sneeuw valt, dan zal de opbrengst van het wintergraan boven ver- wachting gunstig zijn. Uit Wijhe berigt men, dat de oudste lieden aldaar zich met kunnen herinneren dat het wintergraan ooit zoo gunstig te velde heeft gestaan als dit jaar; men ziet dan ook een buitengewoon voordeelig gewas van dit produkt te gemoet. Bij voortduring worden de in de omstreken van Zwolle gefokte paarden tot enorme prijzen gekocht. Zoo is er te Zwolle den 17 December een span zwarte ruinpaarden door Sints ons vorig nummer heeft de Koning zijn woord ge- sproken. Nadat de begrootings-kredietwetten ook door da Eerste Kamer waren afgehandeld, en dus de loopende dienst voor het eerste halfjaar 1868 was verzekerd, heeft Z. M. bij kabinetsbriefin antwoord op het rapport der ministers, het- welk hun ontslag voorstelde, geantwoord dat HD. dat ontslag met aannnmdus hunne verdere dienst verlangde. Het is ontegenzeggelijk dat dit eene goedkeuring hunner gedragsliju insluiten niet-instemming met het votum door de helft°plus e6a der Tweede-Kamerleden uitgebragt. Als gevolg daarvan is nn de sluiting der zitting van de Kamers op morgen (Vrijdag) aangekondigd. Daarna kunnen wij vernemen, welke maatregelen Z. M. verder zal oirbaar achten. Het buitenland leverde weinig of geen belangryk nieuws. AUeen in Italie heeft het ministerie zijn ontslag genomen doch zijn president Menabrea zal een nieuw stei maken, en de Kamer ontbindenhet land zal dan verzocht worden 'zulk eene Kamer te benoemendie door hare matiging de goede vriendschap met Frankrijk niet in gevaar brengt. Ook in Belgig is het ministerie in de war. In de week van 8—14 December 1867 zijn in ons Rijk aan de cholera overleden 3 personenwaarvan te Rotterdam 2 en te Zevenbergen t. Zekere J. P., wonende te Lagedijk, is den 17 December te Schaveo jammerltjk verkronken. Hij was een zijner op eenigen afstand wonende buren gaan bezooken, en bij zijne terugkomst, waarschijnlijk door de duisternis, in eene naast den weg loopende sloot gevallen, waarin men hem na lang zoeken dood zag liggen. Zaturdag jl. werd ter beurze fe Amsterdam het gerucht verspreiddat te Manchester een zware brand woedde; men zeide zelfs dat de stad door de fenians in den brand ge- stoken aan alle hoeken in lichtelaaije vlammen stond. Wij zijn in de ge- legenheid geweest een telegram te zien, waarin, als antwoord op een van Amsterdam per telegraaf gedane vraag, wordt berigt, dat het gerucht ten eenenmaie uit de lucht gegrepen is. Even buiten Assen heeft het volgende voorval plaats gehadhetwelk gelukkig aldaar eene zeldzaamheid is bene dienstmaagd van den landbouwer B een paar avonden eeledeo nabij gabei IS 1 komende, werd eensklaps door een manspersoon die uit een bosch sprong, aangevallen, met den eiscb alles wat zij bit zicb bad hem over te geven, ter voorkoming van andere middelen. Gelukkig is zij door den conducteur van de Hollandsche postkar ontzetaoodat «0

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1