WEEKS L A II 1808. VAX AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Het jaar 4867 X\\AfU£ Vrmdag, 5 Jancarij. XegenAc Jaargang, Maarlemixi ermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 25 tot en met 31 December 1867. liandbouw. Hersgteaa ossatrent de Veeziefete. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN CITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTiePT van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zeqelseot bij elke plaatsing 35 Cent. is geeindigd onder niet zeer gunstige politieke omstandig- heden, en veel zal er moeten gebeurenzal niet 1868 weder een jaar van cor Logs- en financiele rampen zijn. De romeinsch- italiaansche kwestie en de oostersche kwestie zijn de zwarte stippen" aan den horizonen komt de konferentie niet tot stand, tot regeling van het eerstgenoemde vraagstukdan kan deze zwarte stip" zich alligt tot een zware onweerswolk" ontwikkelen. Napoleons antwoord op de nieuwjaars-gelukwen- schingen van het korps diplomatiek uitte wel hoop op vrede, maar werd toch koud geacht, en niet bijzonder bevredigend. Wat Duitscbland betreft, daar breidt Pruisens hegemouie zich al meer en meer nit. In het afgeloopen jaar heeft de pruissi- sche monarchie met bijzonder goeden uitslag de voor haar zob hoogst gewigtige nitkomsten van den in 1866 gevoerden oovlog geregelden de houdingdie Prankrijk en Oostenrijk daarbij aannamengetuigt o. i. vooreerst van het bewustzijn der fransche regeringdat haar leger niet in staat was het pruissische te bestrijden en ten tweede van de bekwaamheid en het doorzigt der mannen die thans keizer Frans Jozef met hunnen raad bijstaan, voornamelijk van den beleidvollen von Beustdoor wien Oostenrijk hervormd en vervormd is op een wyze die alien lof verdient. In Engeland woelen de fenians en worden door deze oproerlingen misdaden bedrevendie de openbare veiligheid in geen gering gevaar brengen. Yan krach- tige afdoende beteugelende maatregelen der regering is voor eerst nog geen blijk, daargelateu bet volrekken der drie dood- vonnissen te Manchester, welk feit zoo verschillend beoordeeld wordt. Eusland laat weder meer van zich hooren dan in den laatsten tijd het geval was, en nu een russische groot- vorstin op den belleenschen troon zeteltis voorzeker nog veel minder sympathie van den czar en zijne ministers voor Turkije dan vroeger te verwachten. Laatstgenoemde Staat ver- keert bij voortduring, zoowel uit een politiek als uit een financieel oogpunt, in een wankelenden toestand, die door den opstand der Kandioten in niet geringe mate verergerd is, en bovendien nog meer werkzaamheid van de ottomanische regering zal en moet eischen, ten gevolge van de houding der Serviers en Montenegrijnenom niet te spreken van de Wallachijers en Moldaviers. Op het iberische schiereiland blijven de zaken bij het oude. In Spanje heerscht Nar- vaez nog en zal vooreerst het absoluut gezag niet vervangen worden door een echt konstitutionneel bewind, hetwelk tbans in vele hoofdzaken maar in sehijn bestaat. De verkiezing van graaf de San Luis tot voorzitter der Cortes geeft weinig hoop op een liberalen geest van de meerderheid der volksvertegen- woordigers. Portugal heeft in 1867 ook weder weinig van zich doen spreken: een geluk voor den Staat, gelijk het is voor elk individu. De Skandinavische rijken leverden op politiek gebied weinig belangrijks op in het afgeloopen jaar; Denemarken en Pruissen kibbelen nog over Noord-Sleeswijk en door het niet naleven van art. 5 van het te Praag geslo- ten vredestraktaat geeft Pruissen weder het bewijs dat het regt van den sterkste zegeviert, dat de zwakke tegen geweld niets vermag. Wenden wij een blik op de Nieuwe Wereld, dan ontwaren wij: de noord-amerikaansche Unie, die in het verschenen jaar nog onophoudelijk bezig was de nadeelige ge volgen van den burgeroorlog te doen verdwijnen, doch hierin nog niet volkomen is geslaagd; een herboren mexikaansche republiek, na het bloedige einde des keizerrijks; elkander beoorlogende Staten in het Zuiden. Tot notabelen voor de Hervormde gemeente Haarlemmermeer zijn benoemd de heeren: J. Bolkestein R. Thomas, J. Er- kelens B. Buis en P. Rus (de beide laatsten waren plaats- vervangers, en treden op in bestaande buitengewone vacaturen.) Tot plaatsvervangende notabelen zijn benoemd de heerenE. Kluijver, W, C. Bulk, A. Pruissen, P. S. Zijlmans en Bij de Hervormde gemeente Nieuw-Vennep zijn benoemd tot kerkvoogden de heeren: L. Houtkooper, C. Bulk en H. Rietdijk tot notabelen, de heeren L. H. Ellerman M. van Houselt en C. G. Veefkindten tot plaatsvervangerde beer J. van Wijk. De heer J. Egginkkerkelijk ontvanger der Hervormde gemeente Nieuw-Vennepis als zoodanig (door vertrek naar het Kruisdorp), op 1 January- j. 1. afgetreden. De nieuw benoemde ontvanger is de heer W. G. Wervers, te Nieuw-Yennep. Aan den Leeghicater heeft zich een lek vertoond in een der waterlooped. Ook in 1860 was dit het geval. Dijkgraaf en Heemraden hebben op 27 December aldaar eene inspectie gehouden, en bevolen voorloopig den hoek van den waterloop af te dammen met klei, ten einde te onderzoeken hoeverre het lek zich uitstrekt. De heer G. S. Nagtegaal, benoemd tot onderling bij de Hervormde gemeente van Haarlemmermeeren die betrekking reeds aangenomen hebbendeheeft later gemeend daarvoor jvcder te moeten bedanken. GEBOREN: Ilermanus, zoon van G. Vlasvcld cn G. de Nijs. Hen- drikus Jacobus, zoon van II. E. Brinkman en A. van den Dikkenberg. Johanneszoon van J. M. Dirks (wednwe). Cornelis, zoon van J.„van Walstein cn E. Hoogenboom. OVERLEDEN: J. Bruikman, oud 78 jaren, gehuwd met A. Spruit. Dirkoud circa 8 maanden, zoon van D. Schouten cn L. Ilulsbos. A. P. Dam, oud 61 jaren, weduwe van K. Reijneveld. Goverd, oud circa 1 jaar, zoon van C. Struik en T. Brouvver. I'ietcr, oud 22 dagen, zoon van A Groenewold en E. Knol. Klaas oud 1 jaar en 9maanden, zoon van C. van der Spok cn L. Scbipper. Jan, oud circa 21 jaren, zoon van J. Looij en A. Boer. ONDERTROUWDP. Kruik en N. Broers. GEHUWD: J. van Zijverden en A. A. van Yuuren. Op Zaturdag 28 Dec. jl. werd het eerste weefgetouw voor stroomattenbestemd v^j; het werkhuis te Nieuw- Vennep voor het eerst beproefd in de schuur van den kas- telein Voordendag, onder toezigt van Ds. de Holl. Men ver- neemt dat door de commissie bereids een buis is gehuurd, om aanvankelijk voor werkverschaffing te dienen. Het weefwerktuig is ter leen verstrekt door den burgemeester, die het sedert lang met goed gevoig op de Badhoeve gebruikte. Den 28 December 1867 is door het bestuur der Teelcen- school te Haarlemmermeer examen gehouden over de jongelin- gendie zich hadden aangemeld ter bijwoning van de lessen aan die school. Er waren elf leerlingen tegenwoordig. De uitslag van dat examen was, dat, ook volgens de mee- ning van de onderwijzers de leerlingen naar gelang hunner kundigheden moesten worden gerangschikt als volgt N°. 1Willem van der Poeln°. 2Gerrit Ilendrik van Dalenn°. 3 Jan van der Poel; n°. 4Adrianus van der Kloot; n°. 5 Jacobus Marinus van Opstal n°. 6, Jacob Kievietn°. 7, Leendert den Oude; n°. 8, Johannes van der Poel; n°. 9Teunis van der Kloot; n°. 10, Simon van der Sluisn°. 11, Cornelis Binkhorst. Terwijl alien genoegzaam aan de bij het regleinent gestelde vereischten voldedenen alzoo als leerlingen op de teeken- school znllen worden tocgelaten. De lessen zullen een aanvang nemen op Zaturdag 4 Ja nuary 1868. De aan het Kruisdorp te Haarlemmermeer gevestigde naai- vereeniging genaamdOp hoop van Toenemingzag zich door milde bijdragen in staat gesteld om in de afgeloopen kersweek uitdeeling van eenige kleedingstukken te doen. Als bewijs van deelneming werd die vereeniging op nieuw verblijd door eene milde gift van 10.van Mevrouw A. waardoor zij zich eenige aankoopen kan veroorloven en daardoor tevens aangemoedigd wordtom te vertrouwen dat vele ingezetenen dezer gemeente mede van hunne belangstelling in deze ver eeniging zullen doen blijken. De uitvoeringdie in het Kruisdorp zal gegeven worden ten voordeele van de armen is bepaald op Vrijdag den 10 January aanstaandedes avonds ten zes urebij den heer J. van der Poel. In de vergadering van de vereeniging Concordia, te houden op Woensdag 8 January eerstk.des avonds ten zes ureten huize van den heer J. van der Poelin het Kruisdorp zal de verhandeling worden gehouden door den heer F. W. Funck- lervan Haarlemdie alsdan tevens eenige natuurkundige proeven zal uitvoeren. Op den tweeden Kersdag des vorigen jaars werden door een gezelschap jagers in Lutkemeer geschoten 16 hazen en 6 patrijzen. Blijkens eene statistieke opgaveheeft de uitvoer van kaas uit Nederland in 1866 bedragen 30,339,000 ned. pond, zijnde 1,346,000 pond minder dan in het jaar te voren, doch 2,180,000 pond meer dan in 1864 en 4,496,000 pond meer dan in 1862. Gemiddeld beeft de uitvoer van 1862/66 per jaar bedragen 28i millioen pond. Twee derden van dien uitvoer ging in 1866 naar Engeland (te weten 20,293,000 pond), zijnde het hoogste bedrag sedert 1862 loen het slechts ongeveer 15 millioen pond was. Naar Frankrijk was de uit voer in 1862 4| millioen pond. De engelsche handel voert veel liollandschc kaas uit naar Gibraltar, de Middellandsche zee en de kolonien. Ingevoerd werden in 1865 200,048 ned. pond, zijnde iets meer dan in de drie vorige jaren. De uitvoer van boter uit Nederland was in 1866 het maxi mum over vijf jaren, te weten 18,373,000 ned. pond. In 1863 was het maximum 14,506,000 pond. Gemiddeld over de vijf jaren 18621866 bedroeg de uitvoer 16J millioen pond. Ook van de boter was het meerendeel van den uitvoer naar Engeland, te weten in 1866 17,173,000 pond; in 1863 slechts 12J millioen pond. De invoer was merkelijk minder dan in 1865. -Dat in Frankrijk groote behoefte aan granen bestaat, blijkt uit het volgendeAan tivee hoofdambtenaren van het fransche ministerie van koophnndel is de taak opgedragen om in Oostenrijk onderzoek te doen naar de hoeveelheid granen, welke dat land nog zou kunnen leveren om in de behoefte van Frankrijk te voorzien, en tevens naar de middelen om de aanvoeren regelmatig te doen plaats hebben. De behoefte van Frankrijk tot het einde van Mei bedraagt 16 millioen schepels. Na dit tijdstip kan daarin door toevoeren uit Amerika worden voorzien. De heer C. Leijdekkers, leeraar in de ooftboomenteelt te 'sGravenhage, heeft zich bereid verklaard en op zich ge- nomen om voor de belangstellende ingezetenen van Gorinchem eene populaire voordragt te houden, waarbij bij zal handelen: 1°. over het ontstaan der vruchtboomen door zaad en de behandeling van het zaad om het gedurende den winter te konserveren, ten einde de kiem van het zaad te doen bewa- ren2°. over het planten en snoeijen der vruchtboomen; 3°. over het snoeijen der groote kroonboomendie op den wind staan, en de bemesting om die boomen in vruchtbaren staat te brengen; 4°. over de insekten, waarvan de vrucht boomen des zomers schade lijdenen de wijze om ze schade- loos te maken; 5°. over de perzikboomenwelke door de nacbtvorsten zijn aangedaan en in hun groei gestoorden op welke wijze men dat kan voorkomen, Als een bewijs hoe veel meer de landerijen thansbij vorige veilingen vergeleken, opbrengendienedat de boeren- plaats de Moespotgelegen tusschen Dalfsen en Zwolle, vroe ger voor ornstreeks 4000 verkocht, thans in veiling heeft opgebragt circa 20,000. De minister van binnenlandscbe zaken heeft de artt. 4 en 5 van het koninklijk besluit van 9 Junij 1867 Staaisblad n°. 55) van toepassing verklaard op het gedeelte der gemeente Ouden- rhijn, gelegen binnen de volgende grens: van de brug over de Molenvlietdie de gemeente Oudenrhijn scheidt van Veld- huizenzuidwaarts langs die vliet tot de benedenkade van lleycop; die kade in oostelijke rigring volgende tot den

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1