WEEKBLAD 1868. Vrijdag, 10 Januarij. No. 2. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. ^cgende laatgang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlem in er meer ILandbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENEEDAKTIE EN XJXTGAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Centelke regel meet 12 '/2 Cent. Zegelkegt bij elke plaatsing 35 Cent. 10. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-polderte houden op Woensdag 15 Januarij 1868, des morgens ten 10 ure, in het lokaal van Staats te Haarlem. Mededeelingen. Verzoekschriften der wegwerkers. Adres van de weduwe van Egmond. Missive van bet bestuur der gemeente Haarlemmermeer, met preadvies van het dagelijksch bestuur. Staat van uitgaven boven de 100. Vaststelling van het kohier van omslag, dienst 1868. Uitloting van zes aandeelen der geldleeuing, groot 120,000. Benoeming eener commissie tot onderzoek der reke- ning, dienst 1867. Benoeming van eene commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw te benoemen Hoofd- Ingelanden. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot af- en over- schrijving, dienst 18671. De werkzaamheden in stal en op den dorschvloer zijn in vollen gang. Reeds kwam menig mud graan van dezen oogst uit den Haarlemmermeerpolder ter markt, en de landbouwer maakte eene beste rekening, want de prijzen zijn hoog en bet bescbot is over bet algemeen goed. Ook het stroo wordt grif van de hand gezet; voor tarwestroo bedingt men 10 per 500 ponden. De veeziekte is geweken, en de landbouwer wijst den be- zoeker op zijn thans weder goed bevolkten stal. Boter en kaas zijn duur. Met de wol is dit anders, naauwelijks kan men f 1,per pond bekomen. De gezondheidstoestand van het boornvee is zeer voldoende. Ook de paarden houden zieb beter dan in den voorgaanden winter. Onder het vvolvee is vrij wat mankeering, welke gepaard met den slappen han- del in schapen den houder moeite en kosten en geen winst bezorgt. Het ploegwerk is afgeloopen. Het ongunstige weder was oorzaak dat de ploegen bij velen laat in den tijd uit het land gegaan zijn. Het uitgezaaide staat vrij goed, boewel de slakken op enkele plaatsen duidelijke sporen van bun niet gewenscht bezoek hebben achtergelaten. De piijzen van het verhuurde landvoor de bezaaijing met lijnzaadgaan van f 280 tot 335 stuk-sta-vast per bunder. Eene verhuring ad f 350 is bekend, doch niet als gewone waarde aan te nemen. Vele werktuigen worden voortdurend op de boerderijen gebruikt. De extirpator wordt hoe langer hoe meer bekend en gewaardeerd. De beer de Blocquery schafte zich eene stoomdorschmachine van de laatste constructie aan, en stelt die tevens voor loon beschikbaar. De beer Amersfoordt kocht een ploeg, te Parijs tentoongesteldmet verzetbare schaar, waarmede mendadelijk na het wenden de tweede rol tegen de zoo even geploegde aanlegt. Deze ploeg werd door den eigenaar welwillend in bet openbaar in werking gebragt, en voldeedvolgens bet eenparig oordeel der aanwezigen, uit- muntend. Ook de spadeploeg, waarover reeds vroeger in dit blad gesproken is, werd eveneens in tegenwoordigheid van belangstellenden beproefd. Het voornemen bestaat bij eenige landbouwers om een dergelijk werktuig voor gezamenlijke rekening aan te koopen. De Haarlemmermeerpolder werd waardig op binnen-en buiten- landsche tentooDstellingen vertegenwoordigd. De mavkten aan het Kruisdorp winnen in belangrijkheid. De eerste paarden- markt, in het najaar gehouden, is door buitenlandsche koop- lieden bezocht. Thans, nu er jonge paarden komenafstam- mende van de Vereeniging lot bevordering der Paardenteelt hebben onderscheidene bekende handelaarswaaronder de heeren CimonHeile, Victor en anderen het voornemen te kennen gegeven om een bezoek te brengen aan de paarden- fokkers te Haarlemmermeer. De wegen blijven in goeden staat, de stand van het water is dank het bestuur van den ijverigen dijkgraaf voort durend laag. De prijzen der landerijen zijn stijgende. LOOP dee BEVOLKING in de Gemeente HAARLEMMERMEER gedurende het jaar 1807. Mannen. Yrouwen. Totaal. Geboren284 286 570 Overleden161 170 331 Levenloos aangegeven21 18 39 Tweelingen9 10 19 lluwelijken94 Echtscheidingen1 De gemeente verlaten 385 333 718 In de gemeente gevestigd 493 454 947 Bevolking op 31 December 1867: 10,623 zielen, waarvan 6670 Ned. Herv.6 Eransch of Waalseh llerv.11 Eng. of Presbyt. Herv., 105 Evang. Luth., 5 Herst. Evang. Luth., 180 Doopsgezinden9 Remonstranten403 Chr. Afgeschei- denen, 3233 Roomsch Katholieken, 1 Oud-Roomsch of van de Bisschoppelijke Clerezy. Hieronder een drielinggeboorte. TABEL dee beteekkelijke STERFTE in de Gemeente HAARLEMMERMEER gedurende de jar en 18631867. In 1863 is overistlen 1 op 33 zielen. 1864 1 31 1865 1 3 2 1866 1 29 1867 1 32 Gemiddeld over 5 jaren 1 op 31 zielen. Men vermoedt, dat zich in Januarij 1868 voor de Nationale Militie omstreeks 50 jongelingen meer moeten aangeven dan in 1867. In 1867 zijn uit Haarlemmermeer naar Noord-Amerika ver- trokken 33 personen, welke alien tot den behoeftigen stand behooren. De opbrengst der collecte voor eene buitengewone uitdee- ling aan de armenwonende tusschen den Bennebroekerweg en Slotenbeeft tot heden opgebragt: 722.10£, een mud ervvten, 2| silbergrosscbenen een promesse op 20 Maart aanstaande ad 25. Zoo als altijd, beeft ook thans het ijs weder menschen- levens gekost. Den 1 Januarij 1868 vermaakte zich Pieter Marinus de Bie, een oppassend jongeling van 19 jaren, met schaatsenrijdenonder de gemeente Leimuiden. In de nabij- heid van een der watermolens aan den Dreclit aldaar geko- men, zakte hij door bet ijs. Ofschoon dadelijk pogingen tot redding zijn aangewend, is hij er levenloos uitgehaald. Zijne ouders, die in het Venneperdorp alhier wonen, betreuren in hem een oppassenden zoon. In de nabijheid van den Cruquius is ook door bet ijs in de Ringvaart gezakt Q. van der Pijl; hij is gered, maar zijn leven is niet buiten gevaar geweest. Maandag-avond6 Januarij, ontdekte men in het Kruisdorp branden wel in de rigting van de ringvaart bij den Benne broekerweg, nabij Aalsmeer. De brand, die een oogenblik vrij hevig was, verflaauwde al spoedig zoodanig, dat er na een kwartier uurs weinig meer van te zien was. De brand- spuit, die reeds klaar stond, en waarvoor de paarden reeds gespnnnen waren is dan ook niet naar den brand vertrokken. De klokken van het raadhuis en der protestantsche kerk waren reeds begonnen de spuitlieden bijeen te roepen. Nader ingekomen berigten omtrent bovengenoemden brand bevatten het volgende: Op den 6 Januarij 1868, ten 51 ure, is brand ontstaan in de woning van B. van Graasveeoman, wonende te Haarlemmermeer, aan den ringdijk, sectie LL, kavel 10. De heer 't Hooft heeft onmiddellijk zijn eigen brandspuit derwaarts gezonden met de noodige manschap, aan wie het gelukt is nog een en ander te bewaren. Yan Graas was afwezig, en de oorzaak van den brand is niet bekend; alleen weet de vrouw dat de brand boven is begonnen. Het huis was verzekerd voor 500 twee houten loodsen voor100, en de inboedel voor f 1000; te zamen 1600. De uitvoering, op 10 Januarij a. s. in bet Kruisdorp te geventot bet houden eener buitengewono uitdeeliug aan do armen, beeft nu reeds meer dan seven honderd gulden zegge 700 opgebragt. Men hoopt later hieromtrent meer uitvoerig berigt te geven. Men verneemtdat met de uitdeeling zal worden begonnen op Vrijdag 10 Januarij a. s., 's morgens ten 10 ure, ill de school in het Kruisdorp. i i .a van 1 tot en met 7 Januarij 1868. GEB0REN: Mermen, zoon van D. do Kooler en G. Verkuyl. Mar- tijnijjO, doclilcr van A. van Tienhoven en C. van der Graaf. Willem, zuon van P. Touw en M. Walraven. Nicolaas, zoon van H. Vcrmeulen en J Quant. Teunis, zoon van II. Mulder en J Duym. Pelrondla Cornelia, docbler van P. van Tol en J. M. C. Francke. Arnoldus, zoon van A. B. Lanooy cn D. Houweling. Goverd llundiikus, zoon van A. Noorloos en M. A. van der Beck. OVERLEDEN: Cornells, oud 11 woken, zoon van F. Blijleven en A. E. Reitsma. Davina, oud 7 jaren, docliter van B. Berghoul en J. de Groot. Pieier, oud circa 7 uiaanden, zoon van J. Vastenhout en J. Inthout. Trijnlje Wreeke (eigenlijk genaamd Vreoken), oud 43 jaren, geliuwd mei A. van der Ende (overleden te Haarlem, doch gedomicilieerd te Haarlemmermeer). Jaantje, oud 1 maand, dochlcr van H. Deklter cn J. Blijleven. Trijnlje, oud 1 maand, dochter van J. Rielveld en J. Vuyk. Jacob de Koster, oud 62 jaren, laatst geliuwd met H. B. Roskam. Laurens, oud lOmaanden, zoon van J.W.Numes cn G. Smit. Pieter Marinus, oud 19 jaren, zoon van W. 0. de Bie en M. E. Laduwa (overl. te Leimuiden, doch gedomicilieerd te Haar lemmermeer). LEVENLOOS GEBOREN: Een zoon van P. G. Versluys en C. J. Verkuyl. ONDERTROUWDGeene. GEHUYVD: Anthonie Franciskus Blom met Anna Maria Sophia Nol. In de vergadering der afdeeling Leiden en omslreken van de Hollandsche Maatschoppij van Landbouwden 2 Januarij gehouden, is met algemeene stemmen besloteneen adres van dankbetuiging aan den minister van binneulandsche zaken te rigten voor de door hem beraamde en uitgevoerde maatregelen tot beteugeling der veeziekte. De fransche Moniteur van 6 Januarij bevat de lijst der bekrooniDgen voor de tentoonstellingen van land-en tuinbouw Zontlag jl. door keizer Napoleon uitgereikt. Voor de klasse landbouw zijn gouden medailles toegekend aan de IJollandsche Maalsckappij van Landbouwaan den heer K. Hasskarl en aan den heer G. de Seriere; voor de klasse tuinbouw eene gouden medaille aan de hh. J. H. Krelage en Zu. te Haarlem. Gedurende het jaar 1867 werden aan de Stads Boter- waag te Kampen ter weging aangeboden 38,311/8 en 3837/16 vatente zamen opleverende eene hoeveelheid van 804,956 ned. ponden boter; zijnde zulks 1790/8 en 517/16 vaten of 40,970 ned. ponden boter minder dan in het jaar 1866. Voorts werden aan de stads waag gewogen4592 vaikens, 108 kalveren en 10,9471 ned. ponden algemeene voorwerpen zijnde zulks 594 vnrkens en 4506 ned. ponden algemeene voorwerpen meer dan in het vorige jaar. Wij vestigen de aandaclit op den Almanak voor den Nederlandschen Landman, te Zvvolle bij W. E. J. Tjeenk Wil- litikuitgegeven door W. C. H. Staring. Zoo iemand, hij kent de behoeften van den landbouwer, en zijn Ah'ianak is een raadgever en veilige gids. Men vindt er de opgaven in van alle markten in Nederland; aanwijziug van op- en onder- gang van de zon de tnaan en de planeteneen maandelijkscb overzigt van helgeen er voor den landbouwer, den warmoe- zier en den houtteeler te verrigten valt; eene aanwijzing hoe de klok op den middelbaren tijd te zetten is, en eene inenigto opgaven, betreffende den akker, het weilandhet vee, den hof en den boscligrond; met lijsten van in- en uitlandscho matengewigten en muntenmet waterstaatszaken voor dc bewoners der rivier-oevers en zeekusteo, enz. Dat alios staat op den titel vermeld. Maar dc uitgever heeft nog niet eens het beste brood voor de glazeu gezet" zoo als bet spreekwoord zegt. Neenwie zich dezeu Ahuunak

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1