f HnBHBHBBHnB 6 Berigt en omtrcnt de Veeziekte. Folitieke Kronijk. Ctemeiigde Berlgtcn. I— siliP«Sl||3j nanschaft, uitgelokt door wat Lem op den titel wordt be- loofd, zal er nog oneindig meer in vinden en alles behalve teleurgesteld worden. Daarbij komt nog, dat hoewel de Al- manak, als zoodanig natuurlijk geheel ingerigt is voor het loopende jaar, de verdere inhoud rijk is aan mededeelingen en wenken van llijvende waarde voor alle jarenen bet boekje dus ook later nog altijd in menig opzigt van pas zal komen. Wij raden ieder landbouwer of wie iets met den landbouw te maken heeft, het zicli aan te schaffen. Op de keizerlijke hoeve te Vincennes, in Frankrijk zijn proeven genomen met een nieuw graan-maaiwerktuig van Morganwaarmede tevens ook gras kan worden gemaaiden moet dit werktuig uitmuntend voldaan hebben. De fabrieknnt H. F. Eekertte Berlijnberigt dat het hem is mogen gelukken een geheel nieuwen aardappelenrooijer zamen te stellen, die zulk goed werk levert, dat hij zich ge- rustelijk durft borg te stellen voor elken aardappel dien de machine in den grond laat zitten. In de week van 29 December 1867 tot en met 4 Januarij 1868 hebben zich geene gevallen van veetyphus in het Bijk voorgedaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gemeente Heenvliet, met ingang van 10 Januarij 1868. Bij bekendmaking van het ministerie van binnenlandsche zaken in Denemarken zijn de maatregelen, tot wering der vee- pest aldaar genomenbuiten werking gesteld. De invoer van hoornvee en van onbewerkte voortbrengselen van den veestnpel uit Nederland is mitsdien in Denemarken weder reroorloofd. Intusschen is, op grond der wet van 29 December 18 57, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten onder de huisdierenvoorloopig nog bepaald dat herkaauwende dieren, levend uit BuslandGroot-Brittannie, Nederland of Belgie in Denemarken aangevoerdgedurende drie weken na de aan- komst, onder toezigt der veeartsenijkundige politie, van andere herkaauwende dieren afgezonderd gehouden en daarna door eenen veearts gezond bevonden mocten worden, alvorens zij aan den eigenaar ter vrije beschikking worden uitgeleverd, De kommissaris des konings in de provincie Utrecht heeft gowaarschuwd tegen het gebruik van vleesch van koeijen aan de kalverziekte lijdende, welk vleesch zeer schadelijk voor de verbruikers moet zijn, indien de ziekte lang geduurd heeft, of geneesmiddelen zijn aangewend, die giftig zijn. 3 9 Januarij. Gelijk wij in ons vorig nuramer de verwachting te kennen gavenis het besluit tot ontbinding der Tweede Kamer van de Stalen-Generaal werkelijk gevolgd. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen plants hebben op 22 Januarij e. k. de herstemming, waar die noodig is, op 5 Februarij. De nieuwe Kamer zal bijeenkomen den 25 Februarij. De hongersnood in Algeric klimt bij den dag. A1 de plagen van Egypte teisteren dat land het eene jaar voor en het andere na: cholera, sprinkhanenhongersnood, pest. De Arabieren lijden al die rampen met een gedulddat alleen het fatalisme geven kan, en sterven kalm en gelaten onder het fluisteren van den naam Allah. In de laatste zes maanden stierven meer dan 100,000 mannen aan cholera en van honger. Men denke dus hoeveel weduwen, weezen en grijsaards zonder stenn zijn. Het is zoo erg, dat men op het platteland de dooden als langs den weg gezaaid vindt. In de week van 2228 December 1867 hebben zich geene gevallen van cholera in ons rijk voorgedaan. Een halve geleerdc" heeft a3n het Weekblad van het Itegt, over Vrouw van den Bosch, het volgende ingezonden: Mijnheer de redakteur Hoe moet dat toch gaan met die vrouw van den Bosch? Ik meen om haar op te hangen. De Hooge Raad heeft hij abuis Jan Mooi tot het tuchlhuis veroordeeld. En nu breken al onze geleerden, waaronder gij, waarde redakteur, naluuilijk ook behoort, zich het hoofd om te weten, hoe men Jan Mooi zal afhelpcn, niet van het tuchthuis, maar van de gevolgen van het tuchthuis, waar hij nooit in zal komen? Dus hoe men dit abuis, hoe men die misstelling zal herslellen? Ik denk dat zich dit wel schikken zal. Maar is er niet nog een abuis in dit arrest? ofliever, is er niet wat in vergeten? Het is eenvoudig eene vraag. Ik ben maar een halve geleerde, en ik heb daar zoo geen verstand van. Vrouw van den Bosch kan in dat arrest wel lezen, als zij lezen kan, wat ik niet weet, dat zij zich moet laten ophangen, maar niet dat zij zich moet kten oppakken. Hoe moet dat nu gaan? Als de diendeis of de kncchts van den beul komen om haar te halen, en als zij dan zegt: met uwe permissie, brave heeren, hangen moogt gij mij, dat is een deurwaarder mij komen vertellen, uit naam van zekere deftige heeren uit den Haag, waar ik de namen van vergeten heb, maar pakken, dat is iets anders, daar >heeft de deurwaarder niets van gezegd; dat staat ook niet in den brief van die heerem uit den Haag; - als zij dat zegt, zou dat wel zoo gek geredeneerd zijn? En wat dan? Om het mensch op te hangen, moet men haar toch eerst hebben, en krijgen is de kunst. Of, zoo als van Lennep zegt: Dewijl alvorens hem te hangen, men, naar het oude rccht der stad, hem eerst wel dient te vangen. Men leest in de Wesl/alische Zeilung, welke te Dortmund uitkomt, dat aldaar eenige dagen geleden een dienstmeisje in het Johannes-hospitaal is opgenomen, bij hetwelk men alle verschijnseleu der trichinenziekte waarnam. Het door den geneesheer van het hospitaal, dr. Morsbach, ingesteld tnikro- skopisch onderzoek heeft datvermocdcn bevcsligd, daar men in een stukje uit den arm der patiento gesneden vleesch inderdaad eene groote menigte levende trichinen ontdekte. In een brief uit Archangel, dd. 8/20 De cember, leest men het volgende: De vrees voor een hongersnood, welke reeds scdcit het najaar het gouvernement Archangel heeft bedrcigd, is thans, lielaast veiwczenlijkt en heeft zulk eene uitbreiding verkregen, dat het bijna onmogelijk schijnt een groot gedeelte der bevolking van den hongerdood te vrijwaren. Het brood kost reeds het driedubbele van den geworien prijs en binnen kort zal het welligt voor geld niet meer te verkrijgen zijn, doordien de voorraad meel zeer klein wordt en nieuwe toevoeren slechts uit Vialka, 1000 werst van hier verwijderd, zijn te verkrijgen. De kosten van het landlransport geheel ter zijde latende, is het nagenoeg onmogelijk genoegzame hoeveelheden over de landwegen te verkrijgen, on mogt dit al mogelijk zijn, de massa der bevolking heeft geene middelen om het te koopen. Thans reeds zijn er gevallen van hongerdood en zeer velen zijn reeds van alles ontbloot. Het gouvernement zoowel als parlikulieren doen wat mogelijk is, maar de nood is zoo al- gcracen, dat men, zonder ondersteuning uit andere meer gezegende streken, niet bij magte zal zijn om de ellende te keeren. Ook uit Oost-Pruissen wordt gcmeld, dat jonge krachtige mannen, vergezeld van hunne vrouwen, die hare zuigelingen in een doek om den hals dragen, van oord tot oord, van dorp tot dorp gaan om werk te zoeken, hetwelk zij echter nergens kunnen vinden. Met bedelen krijgen zij te naauwer- nood zooveel, dat zij den honger kunnen stillen. De boer heeft schier niets meer om te geven en sluit de bouwhoeve af, om de al te dringende bedelaars te weren. De groote landeigcnaars geven intusschen zoolang zij geven kunnen, doch bun voorraad levensmiddelen is ook niet groot meer en zal hij verre na niet voor den winter toereikende zijn. Van wege den Staat worden eenige kanaahverken ondernomen, doch hieraan zijn slechts 400 man hczig, die 5 silbergrossen per dag verdienen, welke hun in blikjes worden uitbetaald, waarvoor zij slechts bij een aangewezen winkclier levensmiddelen kunnen koopen. Het behoeft echter geen be- toog, dat dit bedrag echter niet genoeg is om den honger eener farnilie te stillen. Den 21 December is voor de regtbank te Zwolle met ge- sloten deuren behandeld de zaak tegen G. VV.gepeusioneerd kapitein der infanterie, geboren te 'sHage, wonende te Zwolle, en den 27 heeft de regtbarik openlijk vonnis uitgesproken in die zaak. De beklaagde is daarbij schuldig vcrklaard aan het zich feitelijk vergrijpen tegen de zeden, door er zijn werk van te maken om de onzedelijkheid van jonge lieden beneden den ouderdom van een-en-twintig jaren op te wekken en te bevorderen, en hij is te dier zake veroordeeld tot eene gevangenzctting voor den lijd van zes maanden, te ondcrgaan in eenzame opsluiting, en tot betaling eener geldboele van 25 of subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen ccllulair. De beklaagde is van eenige der hem bij dagvaarding ten laste gelegde feiten, die onhewezen waren, vrijgesproken.Eenige dagen geleden heeft men in den omlrek van Rouaan het misvormde lijk van een grijsaard gevonden, en, daar do ongelukkige een pistool in de hand hield, meende men aan zelfmoord te mocten denken. Het blijkt thans evenwel, dat de oude man niet zich zelvcn van het leven beroofd, maar in een aanval van zwaarmoedigheid een twintigjarigen conscrit, door middel eener belooning van 10 fr.overgehaald heeft hem het leven te benemen. De dader van dit even onbezonnen als onmenschelijk feit is in verzekerde bewaring genomen. Een zeldzaam proces is thans, vol- gens het Dagblad van Posen, te St. Petersburg aanhangig. Vijftig post- Beambten zijn voor den regter gedaagd, als beschuldigd eene vereeniging te hebben georganiseerd om de waarden uit de brieven te stelen. Die maatschappij dagteekent al van 1862. Hare deelhebbers werkten met de grootste behendigheidonder de oogen van het gouvernement. Geen industriele vennootschap kan beter werken. In de reglcmentcn is zelfs bepaald, hoe de buit moet verdeeld worden; voorts zijn er dividenden en premien enz. Alles werd met de grootste getrouwheid uitgevoerd. Het ijs heeft wederom eenige slagtoffers geeischt. Te Kralingen zijn den 1 Jan., op den plas achter het buiten van den beer F. Wachter, twee knapen door het ijs gezakt, doch gelbkkig gered; A. Demmers begaf zich te water, om de in levensgevaar verkeerende jongelieden te redden, maar inmiddels gelukte het reeds aan twee andere personen: A. van Manen en G. J. de Heus, om door middel van eene ladder en haken de beide dren- kelingen behouden op het drooge te halen, waarna zij terstond onder de geneeskundige behandeling van dr. varzSenus werden gesteld. Uit Krimpen a/d. IJssel begaven zich drie jongelingen naar Capelle a/A. IJssel om schaatsen te rijden; twee van hen hadden het ongeluk door het ijs te vallen en schoten beide onder de schotsen, doch kwamen van tijd tot tijd boven water. De derde had het geluk om op den wal te springen en wendde terstond pogingen aan om zijne makkers te redden, hetgeen hem dan ook mogt gelukken. De zoon van den tolbaas de Haanop het Loo, een oppassend jongeling van 18 jaar, met drie zijner makkers zich op het nog broze ijs in den groolen vijver van het Park wagende, had het ongeluk er door te zakken, en omdat er niet spoedig genoeg voldoende hulp kwam opdagen, jammerlijk te verdrinken. Twee breeders uit de gemeente Maasdam wilden op schaatsen een bezoek gaan a'ileggen; het nog te broze ijs bezweek echter en zij zakten er door; hunne zuster het ongeval ziende, was onvoorzigtig genoeg zich ook op het ijs te wagen, met het treurige gevolg dat zij alle drie vcrdronken zijn. Volgens zeggen zouden de breeders 25 en 23 jaren en de juster 17 jaren oud zijn. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat bij Grouw een manspersoon en bij Heeg een boerenknecht met twee vrouwen zijn door het ijs gezakt enverdronken. Door de Heeren Swaan en van Ileyningen, koncessionarissen voor den spoorweg Scheveningen naar Almelo, is bij de Hooge Regering aanvraag gedaan tot het terugbekomen van het door hen gestorte waarborgkapitaal. Hieruit schijnt te hlijken, dat van deze spoorwegverbinding thans in het geheel niets komen zal. De Polksvriendmaandblad van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van slerken drank, deelt mode dat alleen uit de gewone dagelijksche courantenberigten in 1867 zijn overgenomen 61 gevallen van gevangenneming en veroordeeling; 5 van moord en manslag; 71 van verwonding en mishandeling en 57 zelfmoorden; al welke gevallen hun oorsprong hadden in het misbruik van sterken drank. Te Middcl- burg kocht dozer dagen een zoogenaamde polderjongen een paar laarzen voor den prijs van 7; hij gaf tot betaling daarvan een bankbillet van /40; nadat dit was gewisseld verliet de kooper met zijne laarzen en het terugontvangen geld den winkel. Eenigen tijd later ontdekte de winke- lier tot zijne groote ontsteltenis, dat het bankbillet niets anders was dan een nieuwjaarswensch, dien men in de boekwinkels aldaar voor 7 cent kan verkrijgen. De justitie is dadelijk met het gebeurde bekend gemaakt, doch de dader is nog niet ontdekt. De gevolgen van den aanslag op de gevangenis in Clerkenwell (Engeland) zijn van grooteren omvang dan men zich tot dusver had verbeeld. Uit eene adverlenlie der kommissie van onderstand blijkt, dat eene straat geheel in een puinhoop is verkeerd 14 andere, bevattende 200 huizen, meer of minder geleden hebben, 600 huisgezinnen ondersteuning van de kommissie verlangen, 40 men- schen zwaar gewond in de hospitalen liggen, voor de nageblevenen der omgekomenen gczorgd moet worden, en tot het herstellen der vernielde woningen eene som van 180,000 zal worden vereischt. Aan de universiteit van Zurich (Zwitserland) heeft eene zeldzame plegligheid plaats gevonden. Voor de eerste maal sedert het bestaan der hoogeschool is eenige dagen geleden, in tegenwoordigheid van een buitengemeen talrijk opgekomen auditorium, eene dame tot doctor bevorderd. De medische faculleit verleende aan mejufvr. Rodeschada Suslowa, van Petersburg, de waardigheid van doctor in de genees-, heel- en verloskunde. De jonge dame bestudeerde, volgens den Republikaner, sedert vier jaren met grooten ijver en volharding de medische wetenschappen en heeft dezer dagen, gelijk ieder ander student, haar doctoraal examen met grooten lof afgelegd, ten gevolge waarvan haar nu de hoogste akadcmische graad werd tocgekend. De Palrie meldt, dat het sedert een twintigtal jaren niet gebeurd is dat de Seine, zoo als thans, geheel was digtgevroren. Uit Marseille wordt berigt dat de RhSne en de Durance zijn toegevroren, en dat men te Avignon den 3 Jan. 7 graden koude had. Garibaldi heeft een brief aan zijne vrienden geschreven, waarin hij hen oproept om zich tegen het aanstaande voorjaar gereed te houden. In den avond van 5 Jan. ontdekte men to Rhoon brand bij den landbouwer van der Jacht, op zijne hofstede, in huur van den heer Groeneboom, welke stee en schuur, benevens 13 koeijen en 3 paarden, door hot vuur zijn ver- nield. Er is slechts een gering gedeelte verzekcrd, en treft den land bouwer v. d. Jacht dit thans te meer, daar in het vorige jaar de veeziekte hem zijnen geheelen veestapel deed verliezen. Een persoon, die Don- derdag 2 Jan. als getuige in eene strafzaak in de zilting der arrondissements- regtbank te Amersfoort weigerdc den eed af te leggenvoorgevende dat de Bijbel zegt: Gij zult niet zweren", en daarna naar de gevangenis aldaar werd overgebragt, heeft in de zitting dier regtbank van Zaturdag 4 Jan. den eed afgelegd en werd toen onmiddellijk in vrijheid gesteld. De politie te 'sGravenhage, aan wier aktiviteit het in den laatsten tijd mogt gelukken verschiliende aanhoudingen te doen van voor de Maatschappij gevaarlijke personen, heeft den 4 Jan. de openbare magt te Rotterdam eene dienst bewezen door het in hechlenis nemen en overleveren van zekeren G. J. M.knccht in de Rotterdamsche diergaarde, die door den heer v. G.mede aan deze inrigting verbonden, belast was met het op de post brengen van een brief, die een vrij aanzienlijke waarde aan papier- geld bevatto. G. J. M. vond het echter beter dien brief te openen en met het geld naar 'sHage te vertrekken, alwaar dit pleiziertoglje hem echter duur te staan kwam. De bemanning van het op 3 Jan. bij den Hoek van Holland gestrande nederlandsche kofschip Zaanstroom, kapt. T. Visser, van Memel naar Harlingen bestemd, bestaande uit 4 personen, is door de te 's Gravesande gestationneerdc reddingboot der Znid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen gered geworden. Uit offi- ciele opgaven in de jongst ontvangen Javasche Courant blijkt het vol gende aangaande den omvang der ramp, welke Djocjo op 10 Junij 1867 getroffen heeft: Enropcanen: 14 dooden, 10 gekwetsten, schade/1,288,385. Chinezen: 46 dooden, 13 gekwetsten, schade 566,485. Javanen: 262 dooden, 376 gekwetsten, schade/1,506,185. Oosterlingen (geen Chinezen of Javanen zijnde), 4 dooden, 1 gekwetste, schade 10,750. Totaal 330 dooden, 400 gekwetsten, schade/3,371,805. Volgens brief uit Rio van 24 Nov. is de engelsche stoomboot Sauturn gezonken bij storm; 400 personen zijn vcrdronken, waaronder de engelsche minister; ,14 zijn er gered. Dezer dagen had te Gorinchem een treffend voorval plaats. Zekere M. Kouveld, van bet hegraven van zijn vierjarig dochterlje terug- keorende, vond te liuis zijn ander kind aan de mazelen gestorven. Reeds sedert een paar maanden doet zich die ziekte onder de kinderen daar zeer merkbaar gevoelen. Als waarschuwend voorbeeld diene het vol gende: Eene vrouw te Smilde bezig zijnde nieuwjaarskoeken te bakken, ging vrij erg bezweet naar buiten om een emmer water te halen. Naau- welijks echter weder in liuis gekomen, zeeg zij plotseling neder en was terstond een lijk. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat in de gemeente Hazerswoude de geboorteregisters met 1 Jan. 1868 gcopend zijn door drie jongens, van welke eene vrouw, die van elders gekomen was om den Nieuwjaarsdag bij hare bloedverwanten door te brengen, dien dag aldaar moeder werd. De ,winst der te Parijs gehouden wereld-tcntoon- stelling bedraagt, volgens de balans, in ronde cijfers 2,000,000 fr. Bij het ter perse leggen van dit Weelellad ontvingen wij het volgende berigt Z. M. de Koning heeftop voordragt van den Minister van Justitie kwijtschelding verleend van de doodstraf aan Johan na Brouwers, huisvrouw van Van den Bosch, en van de vijf jaren tuchthuisstraf aan J. Mooijbeide ter zake van de op- roerige gebeurtenissen te Velsen veroordeeld. De Koning heeft tevens hen ontheven van de smet van eerloosheid, welke geacht mogt worden door het arrest van den Hoogen Kaad op de veroordeelden te rusten. ALLEELEI GEDEELTELIJKE, ONVOLLEDIGE BERIGTEN en OPGAVEN zijn in der tijd in de dagbladen verschenen over de runderen van Paarlberg, en hunne vatbaarheidal of niet, voor de veeziekte. Wij gelooven onzen lezers thans geen ondienst te doen met de mededeeling van het officieele verslagdoor den direk- teur van 'sHijlcs veearlsenijschoolden heer P. H. J. Wellen- berghaan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken gedaan, nopens den ,gang en de uitkomst der proeven met die runderen genomen. Dit rapport, dat den lezer nu volledig op de hoogte der zaak brengt, luidt als volgt: „Vooraf zij opgemerkt, dat de stallen van de Veeartsenij- school op den tijd der proefneming in hooge mate gei'nfek- teerd waren. De ziekte was onder het aan de Inrigting toebe- hoorende vee, omstreeks half Januarij 1867, uitgebroken. Van de 21 stuks waren achtereenvolgens 16 runderen bezweken, de 17de was destijds nog lijdende en is eerst op 10 Maart gestorven. Op den 26 Februarij werden door Paarlberg vijf kalfdra- geude koeijen van 5 jaren en eene guste vaars van 2 jaren ter proefneming toegezonden. Volgens zijne opgaaf waren die. runderen bij verschiliende veehouders in het Koegras aaDge- kocht; blijkens een bijgevoegd certifikaat van den burgemeester van Helder had in die streek geen rundertyphus geheerscht. Door tusschenkomst van voornoemden burgemeester zijn mij later de verklaringen der personen, bij wie deze runderen waren aangekocht, met vermelding der herkomst, toegezonden. De runderen waren bij hunne aankomst op den regter hoorn geteekend met de letters K. B.bnitendien werden zij op denzelfden hoornmet het wapen der gemeente Utrecht gewaarmerkt; op den linker hoorn zijn de volgnummers 16 ingebrand. Deze runderen werden in twee groepen verdeeld. N°. 13 zijn geplaatst in den stal N°. 1. In dezen stal, een afzonder- lijk gedeelte van den paardenstal uitmakende, waren de vroe- ger aanwezige runderen ziek geworden; daarin bevonden zich nog 4 beestenwaarvan twee, die de ziekte niet gehad had den en twee herstelden. N°. 46 werden geplaatst in stal N°. 2. Deze stal had gediend, om de door de ziekte aan- getaste dieren af te zonderen; voor het grootste gedeelte zijn zij daarin gestorven. Het zoo even vermelde rund N°. 17, hetwelk in hevige mate lijdende waswerd daarin destijds nog verpleegd. In beide stallen werden de beesten geplaatst op het, hier en daar met mest verontreinigde, ligstroo, hetwelk, om zoo veel mogelijk smetstof te behouden, niet was weggeruimd; ook het hooi, hetwelk door de aanwezige runderen overge- laten en vooral in stal N°. 2 met slijm en kwijl van het zieke dier bezoedeld was, had men laten liggen. Dit hooi werd door de aangekomen runderen, door honger gedreven, gretig opgegeten. „Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat van de, van rege- ringswege voorgeschreven middelen, die tot voorkoming der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2