wIe 1 11 IS I V J I 1868. VAN AAN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD. Vrijdag, 24 Januarij. Xegende Jaatgang, Haarlemmermeer-Polder. Rtp tSWIhP (TTiterlijk Woensdag.) HAARLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENBEDAKTIE EN CITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. PRIJS BER ADVERTEPTTieil van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegf.lregt bij elke plaatsing 35 Cent. VERGADERING van HOOED-INGELANDEN, gehouden op Woensdag 18 December 1867, 's morgens half-tien ure, in het lokaal van Slaals, te Haarlem. ten Voorzitter: de Eeer J. W. M. van de Poll, Dijkgraaf. Tegenvvoordig 21 Leden. De heer Barnaart heed kennis gegeven, door ziekte te zijn verhinderd de Vergadering te kunnen bijwonen. De notulen der Vergadering van 18 September jl. worden gelezen en goedgekeurd. 1. De navolgende medcdeelingen worden door den Dijkgraaf gedaan: a. dat in de kas van den pcnningmeesler aanwezig is een bedrag van 7180.48; b. dat de voorraad steenkolen in de magazijnen bedraagt 33,120 mndden. De Voorzitter geeft daarbij te kennen, dat in het Weekblad van Haar- lemmermeer van October jl. eene mededeeling is gedaan van eene ont- dekte vergissing in den voorraad steenkolen aan de Lynden. Dat werkelijk de voorraad sleenkolen aldaar aanwezig minder bedroeg d3n het cijfer, voorkomende in het register van den opzigter; dat de ambtenaar is gelast zich daaromtrent te verantwoorden; welke verantwoording, met hetgeen op deze zaak betrekking heeft, is gesteld in handen van eene Commissie uit het Dagelijksch Besluur, bestaande uit de heeren Heynsius en Bulgers van Rozenburg, die daaromtrent rapport hebben uitgebragt, waaruit blijkt dat bet bestaande vcrschil een gevolg is van de min juiste wijze, waarop de opzigter het verbruik van steenkolen per uur heeft gesteld. Dat van geen diefstal of kwade trouw sprake is, maar het alleenlijk cen gevolg is van de moeijelijke controle op het verbruik van steenkolen. Dat reeds in 1861 door den heer van Egmond is voorgcsteld eene wijze van controle, die lhans is ingevoerd, maar tot heden is achterwege gebleven om de daaraan verbonden koslen, hierin bestaande, dat elke kruiwagen met steenkolen gevuld niet uit het magazijn wordt vervoerd dan in tegenvvoordigbeid van een vertrouwd persoon, die daarvan aan- teekening houdt. Dat tot voor de ontdokte vergissing het verbruik van steenkolen werd gcrekend naar het aantal uren werkens, zoodat het aanlal uren werkens, vermenigvuldigd met een cijfer van 10 a 12 mud, bij proefstokingen van tijd tot tijd bevonden, aangaf het totale verbruik. Dat deze wijze van berekening echter foulief is, wanneer de kolen lang aan de lucht zijn blootgesteld of van minder goede hoedanigheid zijn dan die, waarmede de proefstokingen hebben plaats gehad, als wanneer het totale gebruik alsdan natuurlijk grooter wordt. De Voorzitter vraagt, of de Vergadering verdere inlichtingen verlangt en voorlezing noodzakelijk acht van het rapport der Commissie. De Vergadering, overtuigd van de naauwkenrigheidwaarmede deze zaak is onderzocht, verlangt zuiks niet. 2. De Voorzitter geeft vervolgens te kennen, dat nog zijn ingekomen: c. eene missive van het Bestuur der gemeente Haarlemmermeer, daarbij verzoekende om eene geldelijke ondersteur.ing voor de onlangs opgerigte teekenschool van wege die gemeentevoorai met het oog op bet perso- neel aan de stoomwerktuigen aanwezig d. dat is ingekomen een adres, onderteekend door verscheidene Inge^ landen, daarbij verzoekende om eonen lageren waterstand, voorai in de maanden September en October. De Voorzitter zegt, dat thans reeds de waterstand builengewoon laag wordt gehouden, waarvan het gevolg is, dat aanzienlijk meer steenkolen verbruikt zijn dan men geraamd had, en de kosten van brandstoffen zecr worden oversclireden. Naar aanleiding van eene opmerking van een der ledenof al de op dit adres voorkomende personen hunne slooten wel behoorlijk in orde hebben, wordt door een der Heemraden opgemerkt, dat onder de adres- sanlen er zijndie bij den kroosscbouw beboet zijn geworden wegens het niet in orde hebben liunner slooten. e. dat van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is ingekomen de goedkeuring op de Rckeoing der dienst 1866; f. dat van hetzelfde Collegie is ingekomen de goedkeuring op de Tweede suppletoire begrooting 1867, en tot het verhoogen door af- en overschrijving van de post van Onvoorziene uilgaven dienst 1866; g. dat van Gcdepuleerde Staten van Noord-Holland is ingekomen de goedkeuring op het besluit van Hoofdingelanden van 18 September jl. om opname van gelden h. De Vergadering besluit om de mededeelingen c en d te stellen in handen van het Dagelijksch Bestuur en de overige voor kennisgeving aan te nemen. 3. Komt aan de orde de behandeling der Begrooting voor het jaar 1868 Naar aanlciding van het Reglement van orde stelt de Voorzitter de algemeene strekking aan de orde, waarbij de heer Amersfoordt te kennen geeft zijnc ingenomcnhcid met het voorstel der Commissie van onderzoek der begrooting, om de lasten te brengen op 10 per bunder. De Commissie belast met bet onderzoek der begrooting doet voorlezing van het rapport, waaruit blijkt, dat zij voorsteit om de personele loelage van den opzigter Rietbergen ad 100 niet toe te kennen, maar daaren tegen de personele toelage van den bode te verhoogen met 100. Door de Commissie wordt wijders voorgesteld eenige vermindering op het onderhoud van sluizen, bruggen en duikers. Zij is van oordeel dat het binnenverfwerk der gebouwen van de pontwacbterswoningen enz. moet komen ten laste van de gebruikers. Wijders stelt zij voor om af te schaffen de tegenwoordige wijze van onderhoud der wegenin plaats txan eene gcdeeltelijke herstelling van de brug te Leymuiden, daarvoor eene geheel nieuwe te doen maken; dit jaar niet te doen plaats hebben de verdieping van de hoofdvaart tusschen den Vijftiuizer Kruis- weg, maar dat werk een jaar te verdagen. Bij de artikelsgewijze behandeling van de Begrooting wordt alsnu door de Vergadering besloten, om zich te vercenigcn met het voorstel der Commissie omtrent de personele toelage aan den bode. Het eindcijfer van dit artikel geene verandering ondergaande, en de volgende artikelen van het Hoofdstuk I geene bezwaren opleverende, wordt Hoofdstuk I met algemeene stemmen aangenomen en vastgesteld op f 22,415. Hoofdstuk II. Art. 1, onderhoud sluizen, bruggen enz., voorge- dragen op /9054, wordt, ten gevolge van de gedane voorstellen der Commissie, verminderd met 100, en alzoo gebragt op 8954. Art. 2, onderhoud ponten en roeibootenwordt op bet voorgedragen cijfer vastgesteld. Art. 3. Onderhoud wegen. Hierover hebben belangrijke beraadsla- gingen plaats, aangezien de Commissie van oordeel is dat, hoezeer de wegen good zijn, zij echter te kostbaar worden onderhouden. De hoofd- grief bestaat tegen de wegwerkers. De Commissie stelt voor dit personeel geheel af te scbaffen. Nadat hierover belangrijke beraadslagingen hebben plaats gevonden, en gewezen wordt door den Dijkgraaf op hetgeen bij rijks en provinciale wegen plaats vindt, en door cijfers wordt aangetoond dat bet onderhoud der wegen in den polder niet zoo kostbaar is als de Commissie wil doen voorkomen, wordt, naar aanleiding van eene mededeeling van den heer van Tienhoven, omtrent de wijze van bet onderhoud der wegen in den Alblasserwaard besloten 4. Door de vergadering worden vastgesteld de voorwaarden van verkoop van het veenslik in 1868. 5. De vergadering besluit om aan het Dagelijksch Bestuur ceoo mag- tiging te verleenen lot opname van gelden. 6. Overeenkomstig het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, besluit de vergadering aan bet Dagelijksch Besluur op te dragen het doen ontwerpen van eene overdekte steenkolen-bergplaats bij een der stoomtuigen. 7. Wordt gelezen een schrijven van mevr. de wed. van Egmond, daarbij hare belangen opdragende en het belang harer kinderen. Deze missive wordt aangehouden tot de volgende vergadering. 8. De Dijkgraaf deelt inede dat in 1868 moeten aftrcden de Dijkgraaf, de Secretaris en de Ileemraad Wisboom van Giessendam. 0, De vergadering besluit om uit de post van »Onvoorziene uitgaven dienst 1867, te voldoen eene rekening van de heeren Grothe en van Manen, voor geleverde teerlak in 1866. Daarna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. VERGADERING van HOOED-INGELANDEN gehouden op Woensdag 15 Januarij 1868, 's morgens half-tien urein het lokaal van Slaalste Haarlem. ten om de grind onderhands of publiek aan te besteden ter keuze van het Bestuur; het vervoer van den grind publiek aan te besteden; het verwerken van den grind onderhands in kteine perceelen aan te besteden; terwijl als beginsel wordt aangenomen om de wegwerkers af te schaffen. Dit voorstel, in rondvraag gebragt, wordt met 18 tegen 3 stemmen aangenomen. Art. 5. Onderhoud kanalen en vaarten. De Commissie stelt voor het verdiepen van de hoofdvaart niet te doen plaats liebben, en dit artikel te brengen op /3543. Na lange beraadslagingen wordt dit artikel met 9 tegen 12 stemmen verworpenj waarna het cijfer behouden wordt bij de ontwerp-begrooting geraamd. Art. 6b, onderhoud der bemalingswerktuigengeraamd op 13,005, wordt, op voorstel van den Dijkgraaf, verhoogd met /1000, ter be- strijding der kosten van de nieuwe balklcppen kast van bet hydraulique aan den Leeghwater, en het artikel alzoo gebragt op 14,005. Art. 6c, bezoldiging machinislen ens., wordt, op voorstel van den Dijkgraaf, verhoogd met 1092, daar de afschaffing van de vaste weg werkers noodzakelijk maakt, dat alsnu voortdurend een derdc stoker aan de machines geplaatst worde, en de ondervinding in 1867 geleerd heeft dat bij veelvuidig werken der stoomtuigen, en daaruit voortvloeijende berstellingen, het personeel grooter moet zijn. Het artikel, verhoogd tot 11,146, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daar op de verdere artikelen geene vcranderingen zijn voorgesteld, wordt het geheele hoofdstuk, geraamd op 133,503met algemeene stemmen vastgesteld. De Hoofdstukken IIIIV en V worden overeenkomstig de voorgedragen begrooting vastgesteld. Hoofdstuk VI. Art. 1. Aanleg nieuwe werken. Voorgedragen op nihil. De commissie stelt voor om op dit artikel uit te trekken 12,000, voor eene geheel nieuwe brug te Leymuiden. Nadat hierover belangrijke beraadslagingen plaats hebbenwaaruit blijkt dateenigen van gevoelen zijn dat met eene uitgaaf van6000 de brug geheel in goeden staat te brengen is; terwijl anderen eene geheel nieuwe brug van betere constructie en inrigling verlangcnwordt het voorstel aange nomen om 12,000 op de begrooting uit te trekken, waartegen zich echter 2 leden verklaren. Art. 2. Buitengewone herstellingen. Ten gevolge van het maken van eene nieuwe rolbrug te Leymuiden wordt dit artikel, waarop 4000 is uitgelrokken voor gemelde brug, met gelijk bedrag verminderd, en alzoo gebragt op 10,250. Nadat door een der leden was voorgesteld om voor het ophoogen van bet jaagpad en bermcn een bedrag van/10,000 uit te trekken, in plaats van/5000, welk voorstel, in rondvraag gebragt, verworpen werd met 8 tegen 9 stemmen. Het geheele artikel wordt aangenomen met 16 tegen I stem. Het geheele Hoofdstuk VI, alsnu vastgesteld op 22,250, wordt in rondvraag gebragt en met algemeene stemmen aangenomen. Het Hoofdstuk VII, Onvoorziene uilgaven, wordt, teo gevolge van hot besluit der vergadering om de lasten te brengen op /9.50, vastge steld op 7000. De geheele begrooting, luidende: in onlvangst op206,259.09J, in uitgaaf op205,617.02^, balig saldo642.07 in rondvraag gebragt, wordt aangenomen met 15 tegen 2 stemmen. Door den Voorzitter wordt de commissie tot onderzoek der begrooting, dienst 1868, bestaande uit de beeren mr. J. P. A. van AVickevoort Crommelin, mr. Viruly en A. 't Hooft, dank betuigd voor bet uitgebragte rapport. Voorzitter: de Eeer J. W. M. van de Poll, Dijkgraaf. Tegenwoordig 16 Leden. 1. De Voorzitter geeft kennis, dat de heeren Barnaart, Viruly, Rutgers van Rozenburg en Korthals kennis hebben gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. 2. Door den Voorzitter worden de volgende mededeelingen gedaan: a. dat de voorraad steenkolen bedraagt in de verschillende magazijnen 38,000 mudden; b. dat in de kas van den penningmeester aanwezig is een bedrag van 4823.174; c. dat bet bedrag der opgenomen gelden om in de ioopende dienst to voorzien bedraagt 20,000, tot aankoop van steenkolen benoodigd; d. dat de verkiezing van Iloofd-lngelandenvoor die dit jaar moeten ftreden, zijnde de heeren van Houweningen, Viruly en Bultmanzal plaats liebben op 28 Februarij aanstaande; dat van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is ingekomen de goedkeuring op de begrooting voor de dienst 1868; dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het besluit der vorige vergadering, waarbij aan Dijkgraaf en Heemraden magtiging is verleend tot het opnemen van gelden g. dat W. Clay heeft betaaid de koslen door het Dagelijksch Bestuur gemaakt voor de gevorderde waterberging in de kavels N". 20, 21 en 22 van Seclie N; h. dat de verkiezing van een Dijkgraaf en een Secretaris, ten gevolge van de periodieke aftreding, zal plaats hebben in de maand Maart aanstaande. 3. De Voorzitter zegt, dat ten gevolge van bet besluit van Hoofd ingelanden, om de vaste wegwerkers af te scbaffen, bij daaraan in zoo verre heeft voldaan en uitvoering gegeven als met de billijkheid was overeen te brengen daar bet nimmer de bedoeling der vergadering kon zijn om reeds met 1 Januarij, alzoo 12 dagen na bet genomen besluit, deze 21 lieden, waaronder cr zijn die reeds bij de commissie der droog- making werkzaam waren, in eens buiten verdiensten te doen zijn, en wel in een tijd waarin moeijelijk werk is te vinden. Dat hij daarom, in ovcrleg met beeren Heemraden, besloten heeft om deze arbeiders in tijdelijke dienst te houden. Hierover hebben eenige discussien plaats, waarvan de uitslag is dat door de vergadering de genomen maatregel wordt goedgekeurd. 4. Alsnu worden aan de orde gesteld de adressen van de wegwerkers verzoekende om hetzij in hunne vaste dienst te worden bestendigd of in hunne broodwinning te worden ondersteund. De Voorzitter doet voorlezing van cen dezer adressen, en zegt, dat ten gevolge van het genomen besluit, deze verzoeken alsnu voor kennis geving kunnen worden aangenomen, vnoral nu de uitvoering van bet besluit is verdaagd tot dat zullen zijn ingekomen de gevraagde inlichtingen van het Bestuur van Alblasserwaard, en aan de vergadering zal zijn inge- diend een overzigt der kosten van de nieuwe wijze van uitvoering. De vergadering beclit bare goedkeuring aan het voorstel van den Voorzitter. 5. Gelezen een adres van de weduwe van Egmond, daarbij hare be langen en die harer kinderen aan de vergadering aanbevelende. Op voorstel van den Dijkgraaf, nadat een voorstel van een der leden om aan voormelde weduwe eene uitkeering van/800 in eens af te geven, verworpen is, besloten om haar eene toelage te verleenen van/500. 0. Gelezen een voorstel van bet Dagelijksch Bestuur over de door de gemeente Haarlemmermeer gevraagde ondersteuning voor de opgerigte Teekenschool. Dat voorstel luidt afwijzend. Door een der leden wordt voorgesteld om eene bijdrage te verleenen van/50, op wetk voorstel, in omvraag gebragt, de stemmen staken.en die van den Voorzitter afwijzend zijnde, besloten wordt overeenkomstig het voorstel van bet Dagelijksch Bestuur. 7. Door de vergadering worden goedgekeurd eenige statenhoudendo uitgaven, gedaan in de vier kwartalen van 1867, boven de/100. De leden van het Dagelijksch Bestuur hebben zich van medestemmen onthouden. 8. Het kohier van omslag, groot 16,982 bunders 1 roede 91 ellen, wordt vastgesteld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1