MSMsajptam 15 Vijf-eo-Twintig-jarige Echtvereeniging AANBESTEDING. 1 u g c s o n b c h. VADERMOORD. Ilet OPHOOGEN van een Gedeelte van het TERREIN om het RAADHUIS. m Amsterdam den termijn van antwoord gepleit tegen de appel- lanten, de gemeenten Haarlem en Rijnland. Vrijdag voort- zetting. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat in de gemeente Noord- welle, die bijna 500 zielen tell, godurende bet afgeloopen jaar in het geheei slechts 6 personen overleden zijn, waaronder 2 volwassenen en 4 kindcren van twee jaar en daarbeneden. De wisselwachter B. is den 16 dezer door de regtbank te Zwolle veroordeeld tot drio maanden ge- vangenisstrafter zake van op 21 Sept. 1867 gevaar te bebben doen ontstaan voor een spoorwegtreindoch de overige beschuldigden zijn vrijgesproken. Aan de fabriek van de heeren Balilmann C°. te Nij- megen is den 20 dozer, i- "vP men bezig was met bet ophijscben van •een balk bet touw gebroken, met bet otigelukkig gcvolg dat bet hijsch- ldok op het hoofd van een' werkman dier fabriek nederkwam zoodat hij oogenblikkelijk stierf. Te Blackburn (in Engeland) lieeft in de afge loopen week een ambachtsman zijne vrouw aan een anderen man ver- kocht voor eene som van twaalf gulden. Een voor deze gelegenheid op- gemaakt sluk is door de drie daarbij belangbebbende personen en twee getuigen onderteekenden de voormalige echtgenoot heeft sedert dien tijd bekend gemaakt, dat hij zich niet aansprakelijk stelt voor de schul- den welke zijne gewezene vrouw mogt maken. Als een blijk dat er in de provineie Friesland zeer veei publiek leven beslaat, kan dienen, dat in de Leeuwarcler Courant van 17 January niet minder dan veerlig advertentien over de verkiezingen in die provineie gevonden worden en die te zamen 9 kolommen druks van dat blad beslaan. Den 16 dezer ging de vrouw van den landbouwer H.te Amht-Hardenbergeven een boodschap, en liet haar driejarig kind alleen. Bij bare lerugkomst vond zij het kind in lichtelaaije vlam staan waardoor het zulke zware brand- wonden bekwam dat men voor het behoud van zijn leven zeer bevreesd is. Moeders! past toch op uwe kinderljes. De spoorweg-maatsehap- pijen in Oostenrijk hebben aan ai bare beambten een voile maand salaris gescbonkenter tegemoetkoming bij de tegenwoordige builengewone duurle der levensmiddelen. Voorwaar, een navolgingswaardig voorbeeld. In eene steenkulenmijn in Neu-Iserlohn tusschen Witlen en Bocbum heeft den 15 dezer eene verschrikkelijke gaz-ontploffing plaats gehad. Van de 270 werklieden welke in die mijn aanwezig waren is het ge- heele getal omgekomenen nog niet bekend maar toch zijn reeds 76 lij- ken te voorschijn gebragt en 11 zwaar gewonden bezweken. Even als •de Engelschen, hebben ook de Franscben eene nieuwe bezitting verworven. Volgens den New-Zealand Times althans heeft de koning van Opara (een cilandje bij de Marquisen) aan den kommandant der Fransche corvet Latouche-Trcville zijn koningrijk verkocht voor eenige flesschen rum en een paar kistcn oude kleeren. Sedert dien tijd wappeit de fransche drie- kleur op het eiland, waarvan bedoelde kommandant, namens de fransche regeringplegtig heeft bezit genomen. Hit Keulcn wordt gemelddat dagelijks een vijftig- 5 zestiglal paarden die slad passeerenom naar •Frankrijk te worden vervoerd. Het zijn nicest dieren van het edelste Hannoversch ras, afkomslig uit Aurich in Oost-Friesland. Op den 30 December des vorigen jaars heeft men op bet Protestantsche kerkhof te Tilburg gevonden het lijhje van een pas geboren en geleefd hebbend kind, waarvan de schedel verbrijzeld was en dat reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerdoen genaaid was in een stuk van een baalzak. De ijverigste nasporingen zoowel le Tilburg als in de omstre- ken gcdaanhebben echlcr nog niels van deze zaak aan het licht ge bragt, zoodat men vermoedt dat bet kindje elders vcrmoord en toen naar Tilburg gebragt is. Als eene schels uit bet Parijsche leven diene het volgendeVoor cenigcn tijd verloor de burggraaf Daru in een der Parijssche cercies.waar het spel met buitengewonen hartstogt wordt gc- drevenongevcer 2 milliocn francswaarvan 600,000 francs aan Khalil- Ecy. Daar nu de burggraaf niet in slaat was die speelschulden te bcla- lengaf hij aan den Bey zijne keurige verzameling schilderijen van mo- derne meesters. Dezer dagen speclde Khalil-Bey op nicuw, maar verloor nu op zijne beurt in een nacht 1,200,000 francs, en nu moest ook hij zijne galerij verkoopen om.... zijne speelschulden le belalen. Wat dunkt u hiervan lezers Het gezin van een afgedankt soldaat te Nonnen- heuvel (nabij Valparaiso) wcrd onlangs op eens met zes kinderen ver- meerderdnamelijk vier jongens en twee meisjeszoodat hij, in plaats van vijf, elf kindcren had; doch de twee jongstgeboren dochters en een zoon zijn spoedig overleden maar de moeder was bijzonder wel en vol- komen in staat de overige drie wel te voeden. De arrondissements- regtbank te 's Hertogenbosch heeft den 11 dezer een vader (oud 42 ja- ren) en twee zoons (te zamen oud 13jaren) schuldig verklaard aan dief- stal van dennenboompjesen den eersten veroordeeld tot 45 dagen en de beide zoons icder tot 6 maanden oenzame opsluiting, een zoon hovendien nog tot 15 dagen gelijke straf en 8 boete, wogens verwonding. Op zich zelf genomen beteekent dit niet veeldoch de vermelding dat de vader reeds driemaalde oudste zoon reeds tienmaal en de jongste zoon reeds negenmaal met de justilie heeft kennis gemaakt, en zij, hoewel telkens tot kortstondigo gevangenisstraf veroordeeld, le zamen loch drie jaren vijf maanden en zeven dagen zijn gekerkerd geweest, is eene zeld- zaamheid waarvan men de weerga niet ligt zal aantreffen. De Bir mingham Post maakt melding van een Engelsche lange jagtwaarop 40 h 50 man, 20 paarden en 16 honden zich hadden uilgeput om een baas te vangen. Vijf uren lang verijdelde bet gejaagde beest alle pogir.gen ruiters en honden viclen, de een na den ander, af, tot dat er op het laatst slechts 2 ruiters en 3 honden overbleven. Als laatste reddings- middel sloeg dc haas toen een omgeploegd sluk land in, doch hezweek cindelijk. Hot was da schoonste jagt van het jagtsaizoen", zegt ge- noemd blad. De postkar van Zutphen op Apeldoorn werd voor eeni ge dagen des avondstusschen de hcrbcrg de Kar en bovengenoemd dorp, aangehouden door eene gesluijerde dame, die den postiljon Evers vroeg om te mogen mc&rijdcn. Deze man vond hot gooden de dame die een zwaar kislje bij zich had, verzocht den postiljon dit le willen aannemen en in den wagen te zettenwaarna zij zich gereed maakte om mede in to stijgen. Door dit alios was eenige beweging ontstaan en kwamcn een paar handen te voorschijn, die do postiljon voor groote manshandcu mccndc te moeten houden zonder dus tijd te verliezen gaf hij de gcwaaridc dame een slag met de zweepzette zijn paard ferm aan en kwam weldra behouden to Apeldoorn aan waar hij dadelijk van bet gebeurdo kennis gaf. Dewijl niemand zich later aanmelddc om het kistje to rcklameren is dit geopend en heeft men er allerlei soort van pistolen in gevonden. To Glasgow (in Engeland) is een persoon gc- arrestecrdBarroth genaamd, die door do politie herkend is als de man, schuldig aan do ontploffing bij de gevaugenis te Clerkenwell. Hijen nog een andere fenianzijn in boeijen geklonkcnte London aangeko- meiV 1° ^crr avond van 15 dezer is ceno 77jarige weduwc, wonende m de Zandstraat te Amsterdam, door de politic zwaar vorwond in hare woning op den grond liggende gevonden en naar bet gasthuis overge- bragt, waar zij kort daarna aan do gevolgcn daarvan is overleden. De vermoedelijke dader, een bij haar inwonend jongeling van 18 jaren, heeft zich zelven in handen der politie gesteld en het misdrijf crkend zonder echler de heweegredencn daartoe te willen opgeven. Dezer dagen is na uj net Hoogevcen in Drenlhe de woning van een arbeider door brand vernield, waardoor dat gezin niet alleen al zijno have en goed verloor, maar waarbij ook een kindje van zes maanden oud in de vlammen is omgekomen. Volgens de Ilaarlemsche Courant zijn in de afgeloopen week de werkzaamheden aan het Noorderhoofd van de le maken haven voor het Kanaal door Holland op zijn Smalst weder hcrvat. Ofschoon uit trerigt in de tegenwoordige lijdsomstandighedcn niet van belang ont- bioot is, is bet voor die slrekcn toch hoogst wenschelijkdat vooral in flit saizoen aan mcer handen work vcrscbaft niogc worden dan tot nu het geval is. Twee jongc dames te Weesp, hewogen met het lot der on- gelukkige arbeiders te Velsen, hebben eene loterij van dames-handwerken pn andere voorwerpen voor die noodlijdenden gehouden welke 99.75 heeft opgebragt. Een geneesheer uit den Elzas, wien de zieken nog eei gen tijd schijnen over te laten om ook aan iets anders te denken heeft een nieuw soort van omnibussen uitgevonden die zonder paarden gaanmaar door middel van zamengepersle lucht. Een klcin model, waarin acht personen kunnen zilten is te Parijs aangekomenen zal van daar uaar St. Cloud een proefrid ondernemen. Door den landbouwer Ary Polderdijk, wonende te Nieuw- en St. Joosland (in Zeeland)is gemest en den 10 Januarij geslagt een varkenoud 22 maanden, wegende schoon aan den haak 324 nederl. ponden, waarvan 40 nederl. ponden vet of reustel. U. J I .i ii Haarlemmermeer, 21 Januarij 1868. Op den 15 Januarij jl. hield de kiezersvereeniging Eendrachl maakt macht" alhier eene vergadering ten huize van den beer J. Knol. Tegenwoordig dertig ledenafwezig de president.de beer J. C. van de Blocquery. De vice-president, N. T. Dorbeck, verzocht, om reden van sehorheid in de keel, den sekretaris, den heer L. van der Beek, de leiding der vergadering op zicb te nemenwaartoe deze zich bereid verklaarde. Nadat even als bij vorige gelegenheid, ter voorkoming van versnippe- ring van stemmen, was besloten eene keuze te doen uit de kandidaten van twee baarlemsche kiesvereenigingenging men over tot de stemming, waaruit bleek dat 17 stetnmen op den heer van der Hucht waren uitgebragt, terwijl over de heeren de Bosch Kemper en Geertsema moest worden berstemd. Na eenige diskussiewaarbij de heer Dorbeck de vergadering overtuigde dat zijne sehorheid niet van dien aard was, dat zij redenen tot ongerustheid opleverde, werd tot de stemming overgegaanen bleek dat zich op den heer de Bosch Kemper hadden vereenigd 17 stemmen. De vice-president en de sekretaris diein plaats zich te bepalen tot het leiden der vergadering, alle moeite aanwendden hunne kandidaten, namelijk de heeren Geertsema en van Nierop, te doen verkiezen, beloofden toch de verkozen kandidaten door advertentien in de courant en strooibilletten te zullen aanbe- velen, hoewel uit de courant blijkt dat zij hunne betrekking als bestuurs-leden der kiezersvereeniging „Eendracht maakt macht zich schijnen te schamen, wijl die advertentie enkel geteekend is door den heer J. J. Stouten, zich teekenende loco-sekretaris". Dit lijkt evenwel de reden niet te zijn; het schijnt dat zij zich onmogelijk aan het denkbeeld hebben kunnen gewennen dat eene vergadering, waarvan zij het bestuur uitmaken, iets anders besluit dan met hunne denkbeelden strookt, en dat, niettegenstaande zij, altijd in hunne kwaliteit als bestuur, al het mogelijke hebben gedaan die door te drijven. Zij willen nu eenmaal hun zin hebben, en het middel is immers gemak- kelijk. Men besluit dadelijk na afioop der vergadering eene nieuwe kiesvereeniging zamen te slellenen zoekt daartoe uit al diegenen die hunne kandidaten hebben gestemdkonstitueert zich dadelijk als kiesvergadering, en benoemt nu natuurlijk met algemeene stemmen de kandidaten die in de zoo even afgeloopen vergadering waren gevallen, en onthoudt zich zelve van het onderteekenen der advertentie tot aanbeveling der kandidaten G. L. J. van der Hucht en Jhr. mr. J. de Bosch Kemperdie in de lang te voren aangekondigde en wettig plaats gehad hebbende vergadering zijn gekozen. Edit liberaal! In het verslag omtrent de jongste vergadering van Concordia in het vorige nummer van dit weekblad, wordt g'ezegd dat mijn gedicht: De Jvondhemel" niet in den handel verkrijgbaar is. Dit is niet volkomen juist, daar het is opgenomen in het algemeen verkrijgbare jaarboekje Magdalena" voor 1868. Koudum 21 Januarij. L. Tinholt. De onbekende X. (zie Weekblad van 3 Januarij 1868), later vernomen hebbende dat hij verkeerd was ingelicht, toen hij schreef dat in de gemeente Nieuw-Vennep geene andere ge- schikte personen worden gevonden voor de betrekking van secretaris-kerkvoogdverklaart dat gedeelte van zijn schrijven in-te-trekken. L18 Jan. 1868, X. Dingsdag 14 Januarij jl. werd, ter openbare teregtzitting van het prov. geregtshof in Utrecht, behandeld de zaak van Martinus van der Heyden. De debatten werden door verscheidene honderden be- langstellenden bijgewoond. Na het hooren van een achttal getuigen, waaronder de heeren dr. J. van Breda Kolff en J. Bruning, die tevens als deskundigen geroepen waren, het hof over den aard en de gevolgen der aan Jacobus van der Heyden toegebragte verwondingen voor te lichten, betoogde het openbaar ministerie, bij monde van den advokaat- generaal mr. E. A. A. IJssel de Schepper, - terwijl het wat de oorzaken betrof, die aanleiding tot dit treurige feit hadden gegeven, grootendeels naar de akte van besehuldiging verwees, - dat de beklaagde in den voormiddag van 22 Oktober 11. zijnen wettigen vader Jacobus van der Heyden voor diens woning te Amersfoort met een schutters-geweer een zoo harden slag aan de linkerzijde van het hoofd had toegebragt, dat deze op 25 Oktober daaraan- volgende aan de gevolgen van de daardoor veroorzaakte verwonding was overleden. Dit feit werd door Z. E. G. Achtb. vadermoord gekwalificeerd, en mitsdien op grond van de artt. 295, 599 en 302 van het Wetboek van Strafregt tegen den beklaagde geeischt de straffe des doods, uit te voeren op een der publieke plaatsen der stad Amersfoort. De verdediger van den beklaagde, mr. P. Yer Loren van Themaat, advokaat te Utrecht, ving zijne pleitrede aan met eene uitvoerige uiteenzetting der huiselijke omstandigheden van den beklaagde, en toonde aan dat de voortdurende onaangenaamheden, welke in de woning van van der Heyden heerschten, hoofdzakelijk moesten worden toegcschreven aan de moeder van den beklaagde, en meer bepaaldelijk deze ook als de oorzaak van het gebeurde moest wor den beschouwd. Ziende dat haar zoon op den morgen van den 22 Oktober vast besloten was zijn reeds opgevat plan te volvoeren en een ander kosthuis op te zoeken, en dat zij daardoor het aan- zienlijk kostgeld zou verliezen, dat door hem betaald werd 3.25 's weeks), had zij haren man aangespoord zich tegen de wegvoering der goederen van haren zoon te verzetten, op groud van een schuld van f 16, welke echter reeds jaren geleden was vereflend, toen de beklaagde zijne negotie in boter en eijeren had laten varen, en zijne hondenkar, honden, manden enz. aan zijnen vader had afgestaau, die daarmede dezen handel had voortgezet. Aan het slot van het feitelijk gedeelte zijner rede toonde pleiter aan, dat de beklaagde had gehandeld onder den indruk van een hevigen hartstogt, die bij hem was opgewckt door dc tergende handelwijze zijns vaders, en dat de wanhoop van den ongelukkige, na het plegen van hot feit, genoegzaam aantoonde, dat hier niet de wil bestaan had om te aooden. Het tweede gedeelte der pleitrede Was gewijd aan de behandeling der vraag, in hoeverre de bewering der deskundigen bewezen kon worden geacht dat de dood van Jacobus van der Heyden moest worden toegeschreven aan den vereenigden invloed van hersendruk- king compressio cerebri), veroorzaakt door uitstorting van bloed op de grondvlakte der hersenholte (basis craniij, en van hersenschucU ding commotio cerebri). De verdediger toonde aan dat het onaan- nemelijk was dat de beklaagde aan hersenschudding zou overleden zijn, daar, volgens de eigeife verklaring der geneeskundigeu, de versehijnselen van hersenschudding gedurende den 2en en 3en dag zeer waren verminderd, terwijl het onzekere hunner uitdrukkingen, in de geregtelijk-geneeskundige oordeelvelling dienaangaande voor- komende, reeds op zich zelf scheen aan te duiden, dat het onmoge lijk was hier een stellige uitspraak te doen. Tot de oorzaak aer bestaande hersendrukking overgaande, werd door den verdediger beweerd dat het onbewezen was, dat het bij de lijkschouwing op den basis cranii gevonden vloeibaar bloed daar reeds gedurende het leven was aanwezig geweest, maar dat het zeer wel mogelijk was, dat dit bij het uitnemen der hersenen, waartoe doorsnijding van het harde hersenvlies noodig is, ten gevolge van verwonding der sterk gevulde bloedvaten, daarheen gevloeid was. Pleiter wees ten slotte op de mogelijkheid, dat de drukkingsver- schijnselen en de andere opvolgende symptomen misschien te weeg gebragt hadden kunnen zijn door de drie, eerst bij de lijkschouwing binnen den schedel gevondene, afgebroken beenstukjes, welke been- stukjes welligt lia blootlegging der schedelbreuk, die eene lengto van 4j en eene breedte van 2 ned. duimen had, hadden kunnen verwijderd worden. Op grond van het onbewezene dat de dood van den gewonde het noodzakelijk gevolg zou geweest zijn van de verwonding, ook dan, wanneer de bovengenoemde beenstukjes onmiddellijk verwijderd waren, waarvan de mogelijkheid moest worden aangenomen, kon- kludeerde de verdediger, dat het den hove mogt behagen den beklaagde te veroordeelen wegens het toebrengen van moedwillige kwetsuren en slagen of stooten, strafbaar gesteld bij art. 300 en volg. van het Wetboek van Strafregt. Niettegenstaande deze kraehtige verdediging heeft bet hof hem den 21 dezer toch schuldig verklaard aan vadermoord, en te dier zake veroordeeld tot de straffe des doods. Na deze uitspraak heeft de voorzitter eene indrukwokkende rede tot den veroordeelde gehouden. van ANDRIES HULSC1IER, Posttcachter aan den Cruquius, en AALTJE DE BOOT. Haarlemmermeer, Hunne dankbare 25 Januarij 1868. Vrienden. Ilcden ovcrlecd plotseling, ons geliefd Kind GEORGE LIVIN HENRI, circa 7 maanden oud. Haarlemmermeer L. H. ELLEKMAN. den 19 Januarij 1868. M. P. ELLERMAN. Eenige Kennisgeving. geb. van den Berg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmer meer zullen op Donderdag den 30 Januarij 1868, des middags tea 12 ureten EaadhuizePubliek Aanbesteden Ilet BESTEK ligt ter lezing ten Eaadhuizeferwijl de aanicijzing op het Terrein zal plaats hebben op Woensdag 29 Januarij 1868 's morgens van 10 tot 11 ure. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, AMERSFOORDT, Burgemeesler. EGGINKSecrelaris. Honden, 20 Januarij. Graanmarkl. Het znchte weder van ver- leden week hood een volmaakt contrast aan met dat van de voorgaande, terwijl het de verwachlingen van menigeen, die een geslrensen winter verbeidde, geheei lieeft bedrogen. Weervoorspellingen zijn weder deeilijk verward, en het spreekwoord Wie weet wat een dag voorlhrengen kan?" schijnt hier al zeer te slade te komen en een op iederen levenstoestand toepasselijke vraag te zijn. De landlieden worden al erg door het natto en vochtige weder verhinderd. De marktprijzen schijnen die der Londen- sche markt op den voet te volgen en zijn meestal 1 a 2 shillings ge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 3