18 Meiigten omtrent tie Veeziekte. Ocmengde Hcrigten. Holl. Maatscliappij v. Landbouw. J u 0 c s o u b e ii. De heer Verploegh licnnnert dat tie vrijlieid, om de kinderen te zenden -waar men \vdaan de gemeente soms voor slechls cnkele kindcren, vecl geld zou kunnen kosten; spreker wil dat vermijden. De heer Duis is er tegen, men hceft lang naarvrijheid in het onderwijs gevvenscht, thans moet men die niet belemmeren. De Foonitler is het cens met de lieeren Klapwijk en Duis, en meent dat men de lang gewenschte vrijheid van onderwijs niet moet verkorten- deze teedere zaak wordt welligt spoedig bij hoogere besturen bchandeld'. I luns zijn alle hoofdonderwijzers in deze gemeento van de hervormde godsdicnst, en er zijn gecn klagten dat men andersdenkenden kwctst; bet zou even we I kunnen gebeuren dat men spoedig een anderen onder- wijzer krceg, die van een anderc godsdienst is; alsdan zou men ontevre- denheid kunnen krygen, indien men de menschen dwingt om liunne kin- sZn.r0|J Z00,daniK° ^ool le zenden, dat is, zegt spreker.de godsdien- stigc of boogst zedelyke zyde der zaak. De beer I Hooft antwoordt, dat op de scholen gecn godsdienstig onder wijs gegeven wordt; bcspreekt verder de zaak en komt tot de slotsom dat -men by algelieeie vrijlieid ook ai de scholen welligt eindeliik zou moeten vergrooten, aileen omdat iemand soms minder met een onderwiizer is ingenomen. J De beer Klapuiyk zegt, dat de zaak aileen schijnt !e zien op de school in het Krnisdorpen deze school zal tocli moeten worden vergrootaileen ton zulks welligt een jaar kunnen worden verschoven. Do heer Tensen merkt aandat wij wonen in een vrij land met vriie scholenzal men daarop nu hier uitzondering maken? JDe Foonitler antwoordt den heer 't Hooft, dat er wel gecn godsdienstig onderwijs wordt gegeven, maar dat de kinderen toch moeten worden op- gelcid tot chnstelijke en maatschappelijke deugden, en daaruit zouden oe moeijelykheden ontstaan; aan het financieele bezwaar heclit spreker niet. Do heer IDooft zegt, dat, wannecr als bezwaar was ingebragt dat de kinderen met worden opgeleid tot cliristelijke en maatschappelijke deug den zulks meer by hem zou gewegen hebhon dit is echter het geval ■veel'geld zao'sten6ZWaf 'S' dat de 'egenwoordige toestand de gemeente v,^°HoCe» AU>S .m®rkt ,aan. dat eeni?e Icden afwezig zijn, en sleltdaarom Aoor de veruere beliandeling der zaak le verdagen. Ook do heer 'llloofl vereenigt zieh daarmede. Op voorstel ilcs Foonilters besiuit men de zaak aan to houden tot eene naderc vergadering. 13. De Foonitler brengt weder in beliandeling hot bestek voor do on- notul'en Va" lerrein om hot Raadhuis; reeds verineld in de vorige Dit bestek hceft thans ter lezing gelegen voor do leden. De heer Verploegh acht het beter om met deze zaak nog le wachten en wel lot na den verkoup der dorpsgrondenook met bet oog op bet maken der afscbeidingcn. De Foonitler zegt dat ook bij meonde dat bet nog we.! wat kan wachten maar de beer t Hooft was van een ander gevoelen. h,ef: n'10/\ ZCgt' dat do lieer Verploegh zieh vcrgisl, als bij meent flat n bet bestek bet graven van een sloot is bepaald de opbooging acht spreker in cik geval noodig. v b De beer Duis meent, dat, als er een sloot moet gegraven worden, het beter is te wachtenof althans aileen te verhoogen het terrein voor het Kaadhuis en de woning van den sekretaris. De Voonilter zegt, dat de opbooging volgcns dit bestek vecl geld zal kosten; spreker wil niet zeggen dat de geheele opbooging kwaad zou zijn maar er kan wel op bezuinigd worden, en is er dus voor om aileen nu voor bet Raadhuis en de woning van den sckretaris op le hoogen en bet ovenge later te doen. 0 Naar aan,eiding van bet voorstel des voorzitterswordt besloten in dien gcest een bestek te doen ontwerpen, en de beide bestekken alsdan in do volgende vergadering nader te behandelen. 14. Wordt gelezen een schrjjven van den beer J. Buyn, waarin de redenen worden uiteengezet, waarom in do raadkamer en sekrelarie tui- melramen in plaats van schuiframen zijn gemaakt. De Foonitler de zaak toeliclitende, acht het noodig dat de ramen veranderd worden; deze week is eon der ramen ook bijna ingewaaiddoor den storm. De heer Duis meent, dat de verandering der ramen niet kan plaals heltben voor de som van/2 per stuk, zoo als de heer Duyn opgeeft on is er voor om den heer Buyn op le dragen zo voor die som te veranderen. Do heer Dorbeck wil bet veranderen doen komen voor rekeninc van den heer Buyn. - De Foonitler meent, dat de Raad zulks niet kan gclnslen. De heer Dorbeck gelooft dat wel, omdat de beer Buyn de ramen on ayn eigen autoriteit zoo heeft laten maken. Jl^ntuer gelooft niet, dat de heer Buyn daartoe kan genoodzaakt De heer Tensen zegt, dat als bet slechls 2 kost, het best is maar te laten veranderen. Do beer Lanser vraagtwaarom van bet bestek is afgeweken. De beer Knaap meent, dat men geen opzigter noodig hceft, die op fligen gezag werkt. De heer Buis wil de zaak opdragen aan Burgemeoster en Wethouders. De Foonitler wenscht dat de Raad in deze een besiuit zal nemen. De heer 'I Hooft stelt voor, om het vermaken der ramen op te dra»en aan den beer Buyn, en wel voor/2 per raam, met lekennengeving aan den beer Buyn, dat, dewijl de verandering is geschied buiten voorkennis van bet Gemecntebestuur, alle meerdere kosten door hem zulien moeten worden gedragen. Dit voorstel wordt in stemming gebragt en aangenomen inet 8 stemmen tegen 1. Tegen stemde de heer Doibeck. 15. Gelezen een adres van de 7 hoofdonderwijzers in deze gemeente, verzoekende dat eene nadere regeling hininor jaarweddo moge worden ge maakt, met opzigt lot de door hen genoten wordende 20 pet. van de schoolgelden. Wordt besloten dit adres te stellcn in hairden van de plaalselijke school- kommissie om berigt en advies. 10. De beer Tensen geeft den wensch le kennen dat een uurwerk moge worden aangeschaft in de Raadzaal. De Voonilter declt dien wensch en zal over tie aanschaffingals ook omtrent de kleeden voor de tafels, nader met Burgemeesler en Welbouders sprcken, Ilet zal in elk geval tot 1868 moeten wachten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voonilter de vergadering. aan Z. Exc. den minister van binnenlaudsche zaken, voor de genomen maatregelen tot beteugeling der veetyphus, en zulks omdat met het nemen der maatregelen tot aimaking te lang is gewacht, na de voorstellen daartoe in der tijd gedaan door de kommissie door Z. M. den Koning benoemd; 3 den beer de Beucker uit te noodigen eene verhandeling te houden over het snoeijen der boomen, en wel in den boom"- gaard van den heer A. 't Hooftindien en de heer de Beucker en de heer 't Hooft daartoe genegen zijn, of anders in den boomgaard van den heer J. Verkuyl, over welke boom- gaarden een zeer gunstig berigt voorkomt in een der laatste nommers van de Landbomo-Courant 4°. zijn als nieuwe leden aangenomen de heeren 't Hooft, Stael en Eolmer; 5°- omHent de benoeming van eene kommissie, om rapport uit te brengen betreffende den stand der gewassen in deze afdeeling is goedgevonden aan het bestuur op te dragen in elke der acht brandwijken der gemeente een daartoe bereid- willig persoon uit te noodigen zieh met het doen dier op-raven te belasten 6°. verslag uitgcbragt zijnde omtrent de werking der spade- ploeg, op het land van den heer baron van Verschuer, wordt besloten gemelden heer Verschuer dank te zeggen voor de heusche ontvangst der belangstellendenen zegt de heer Amersfoordt bereid te zijn om, bij gelegenbeid der verhan deling van den heer de Bencker, ook gelegenheid te geven tot het doen werken van zijnen nieuwen ploeg, welke ook onlangs aan het Kruisdorp heeft gewerkt; 7°. wordt besloten dat de landbouw-bibliotheek zal worden geplaatst in eene der kasten op bet Eaadhuis, en, indien dit genenscht wordt, een gedeelte er van in bet Vennepcrdorp 8°. na bespreking, wordt besloten het abonneinent op het Maandblad van den Nederl. Landbouw aan te houden en aan het bestnur over te laten eene geschikte gelegenheid te zoeken tot het doen bezorgen aan de leden van dat blad en de overi^e werken en de jaarboeken; 9 eindelijk worden eenige voorvverpen onder de aanwezme leden verloot. In de week van 1925 Januarij dezes jaars hebben zieh in ons geheele Itijk geene gevallen van veetyphus voorgedaan. ftaar aanleiding van herhaalde klagten, welke de minister van Binnenl. Zaken in den laatsten tijd ontvangeo heeft over het vervoer van runderen, die aan besmettelijke longziekte lijden, heeft de kommissaris des Konings in Zuid-IIolland aan heeren burgemeesters der gemeenten In die provincje eene circulaire gerigt, dd. 27 Januarij, waarin deze er opmerkzaam op worden gemaakt, dat art. 459 van bet wetboek van straf- regt niet aileen afzondering gelast, maar ook het vervoer verbiedt van aan besmettelijke ziekte iijdende of verdachte dierendaar dit artikel straf bedreigt tegen den bonder of op- passer, die deze dieren niet opgcsloten gehouden zal hebben, terwijl daarin tevens wordt verzocht, aan de stipte naleviD-r van genoemd wets-artikel de hand te doen houden. De veeziekte op Sumatraas Westkust heeft thansblijkens de officiele opgave, reeds 74,651 karbouwen en 50,453 run deren weggerukt. Te Leiden zal, te beginnen met 4 February a s., en ver- volgens des Dingsdags van iedere week, ook een Xazmnarkt worden gehouden. Afdeeling Haarlemmermeer. In de vergadering van bovengenoemde afdeeling, op Don- ■derdag 28 Januarij jl. gehouden, is besloten: 1°. eenige ingekomen stukken aan te nemen voor kennis- geving; 2°. geen gevolg te geVen aan het voorstel van de afdeeling Haarlem, tot het zenden van een adres van dankbetuiging Volgens berigt van den officier van juslilie te Utrecht, is op 6 Januarij jl te Vreeswijk uiigegeven een halve gulden, voerende de beeldtenis van koning Wiilern lit en hot jaarlal 1863, welk sluk door het munlkollegie is onderzocht en bevonden dat het is valsch en vcrvaardigd in nahootsin-r cener cchle rijksmuntspecie. Eene gelijke uilspraak is door dit koliegie gedaan ten aanzicn van con halvcn gulden, voerende de beeldtenis van koning Wiilern II met een onlecsbaar jaartal, die volgens berigt van den officier van juslilie le Zwolle, to Kampcri is uilgegeven. Een brief, onlangs door den pasloor van Kwadendamme in persoon op het hulppost- kanloor te Ovesande bezorgd, 635 aan munt- en hankpapier, de ophrengst van don St. Pieterspenning in zijne parochie, is tot heden niet door den geadressecrde to Amsterdam ontvangen; terwijl alie nasporingen der juslilie vruchteioos zijn gebleven. De vermeerdering der bevolking te Louden wordt op ongeveer 120 per dag geschat. Eersldaags zal voor de civicle regthank te Parijs heiiandeld worden de zaak van een russische gravin, die aan cone mclkbocriu ruim 250 schuldig is voor gclevcrde melk in eene maand, en dit bedrag niet wil voldoen. De eischeres beweert dat de gravin gewoon is elken dag een mclkbad te nemen, en dus de vordcring niet le lioog geacbt kan worden. Den 26 Januarij werd in de gemeente Oirschot een gruwelijke rnoord ontdekt, gepleegd op eene in zwangeren toestand vcrkeerende vrouw, welke reeds eenige dagen was vermisl. Haar iigchaam was deerlijk verminkt, liaar boofd gebeel verbrijzold en zoo word zij uit een sloot opgehaald. De justitie te Eindhoven, hiervan onderrigt, was nog denzelfdcn dag ter plaalse van het onheil en liet zekeren A. S.die langen tijd ongeoorloofden omgang met de vrouw bad gehouden, algemecn als de moordenaar genoemd wordt en reeds door onze marechaussees was aangehouden, overbrengen naar bet buis van arrest te Eindhoven. Als ebne bijzonderheid wordt gemeld, dat te Ca- pelle a. d. IJssel door zekeren II. Mes een zalm is gevangon, wegende 35 halve Ned. ponden, en wel op een blcekveld. Genoemde Mes had zieh ler kerk begeven en zijne vrouw, in dien tijd buitengekomen zijnde, zag den zalm liggen op het blcekveld achter hare woning, dat door bet hooge water ondergeloopen was. Zij durfde echter het beest, dat cen geweldig leven maakte, niet aanpakken, en wachtte tot dat haar man uit de kerk te buis kwam. Deze heeft den zalm dadclijk bij den staart gevat en gedood en hem verkocht voor p. m. 40. Voorwaar een voordeelige Zondag. Te Hangkow, in China, zijn den 11 December jl. twee kruid- magazijnon in do lucht gesprongen. Zoodra in bet eene de uitbarsting geschieddevolgde onmiddellijk de slag van het andere, hetwelk op 300 el afstand gebeel daarvan afgeschcidenverwijderd lag. Vulgens som- raige beriglen werd bet aanlal personen, die bij deze ramp het leven verlorenop 800 geschat. De raad der gemeente Beverwijk heeft be sloten in eene lang gevuelde behoefte to voorzien, door hot bouwen van fJLu s v00/ de som van P- m./20,000. - Uit Parijs word! gemeld dat do sneeuw, de vorige week aldaar gevallen, gemiddeld 15 dui® hoog lag, hetgeen over geheei Parijs eene massa van 1,341,000 kubieke ellen sneeuw uilmaakt, tot het wegvoeren waarvan 15,000 karren lien Sllarg' 'g zouden,zijrl 8®w®®s'. belgeen eene uitgaaf van zes millioen francs zou veroorzaakt hebben. Parker, te Londen heeft een brandglas vervaardigd, hetgeen eene middellijn van 100 ned. duim en in het midden eene dikte van 6.75 duim heeft, bij een gewigt van 100 ned. imfr' m° Ullwerkl'n8 van dil Prandglas is verbazend groot. Do moeije- iykst smeltbare metalen worden, in bet brandpunt geplaatst, onmiddellijk gesmollen en verdampt, terwijl vele rotssoorten daarin worden verglaasd De orkaan die jl. Vrijdag te Edinburg (in Engeland) woedde, bad buiten- gewone uttwerkselen. Ten gevolge der ongekende bevigheid, werden mannen, vrouwen en kinderen in de slraten tegen don grond gestagen of door vailende voorwerpen bezeerd. Een man werd met zulk eene kracbt cgcn de spaken van een ijzeren hek geworpen, dat dit zijne kin door- boorde Het ys rn de raeren verbrokkelde en de gebouwendie bet kostcel bclcnden, verloren liunne daken. Een der vier personen die ion gevolge van bet verbrijzelen der verdieping van een buis, waarvan ae schoorsteen viel, om het leven kwam, werd gevonden in een liouding van iemand die schreef, cen bewijs hoe plotseling de dood geweest meet zijn. De spoorweg van Penh werd door een geweldige jagtsneeuw verlraagd. Negentien schepen, die Woensdag nacht door het schoone weder uitgelokt, de haven van Llaneliy verlietenschijnen vcrgaan of gestrand te zijn en van de bemanning, gezamenlijk ongeveer 95 of 100 koppen, zijn, naar men vorneemt, slechts 42 gered. Te Briglhon in Engeland, verschcnen den 18. dezer voor den geestelijke der parochie- kerk van Sl.-Niculaas, William Burrage en Esther Smith, om in den edit verbonden te worden. Ofschoon do afkondiging van dit huwelijk drie achtereenvolgende Zondagen was geschied, zonder dat er protest tegen aangeteekend was, waren evenwel den geestelijke, den beer Trigge, zekere dingon ter oore gckomen, die hem noopten voor de plegligheid aan den bruidcgom te vragen, of hij niet reeds gehuwd was. »Neen!" was het antwoord; maar naauwelijks was die uitgesproken, of er verschcen voor hem eene vrouw, die zieh bekend maakte als zijne wettige ecbtgenoot, en hern verweet dat hij haar en de vier kinderen een paar maanden ge- leden kwaadwillig had vcrlaton. De noodige bewijsstukken werden hem tevens voorgelegd en de huwelijksplegtigbeid moest alzoo achterwege blij- ven. De vrouw, voldaan over dozen uitslagverliet daarop het kerkge- bouw en viel, zoodra zij er buiten was, van aandoening in flaauwte. Haar echlgenoot vrocg aan de omstanders een glas water, om haar weder bij to bre.igcn, en ondersleunde haar inmiddels in zijne armen, op zoo- danige vvijze, dat wie met de zaak niet bekend was, stellig gedacht zou hebben een tecder minnend paarlje te zien. Onderwijl was Esther, do bruid, weder in bet rijluig gaan zitten, waarmede zij had gemeend als gehuwde vrouw naar huis te rijden, en bleef eene poos dat toonccllje- aanzien waarna zij den koctsier last gaf haar naar hare mocdcr to brcn- gen. Een oogcnblik daarna was jufvrouw Burrage geheel hijgokomen. William vroeg naar het rijtuig om haar daarin to doen plaals nemen, cn> alzoo, met eene bruid gekomcn zijnde, toch met eene vrouw heen to gaan. Daar evenwel Esther zieh daarvan had meester gemaakt, bleef er niets anders over dan te voet huiswaarts te keeren. De vrouw wilde er evenwel niets van hoorcn om onder zijn geleide daarheen le wandelcn, en maakte dat zij weg kwam. William wilde haar volgen, doch nu trok- ken de omstanders parlij voor de ongclukkige verlatene, zoodat hij nog blijde mogt zijn met eenige stompen en schoppen aan hunne handen to onlkomen. Hierovcr verwoed, zwoer hij even min van Esther Smith ais- van zijne vrouw ooit weder iels te willen weten, en begaf hij zieh, ge~ volgd door een drom van volk, nicest vrouwen, naar een wijnhuis, om daar wat van den schrik te bekomen en te overleggen wat hem verder te doen slond. Na het gebruik cener krachtige verfrissching is hij ver- dwenen, zonder dat men weet waar hij gebleven is. De londensche- Express meldt dat het schip Leibniiz, hetwelk den 12 November 11. van Hamburg vertrokken was, den 11 Januarij jl te New-York is aangekomen en dat gedurende de reis den 21 November onder de uitgewekenen aan boord de cholera uilbrak. Een jonge vrouw uit het Mecklenburgsche werd het eerst door de ziekte aangetast, en zij en hare landgenootendie uit een distrikt waren gekomen waar de cholera heerschtevielen als do- eerste slagloffers Verschrikkelijk woedde de geese! op het ongeiukkige schip. Van 145 ziektegevallen eindigden 105 met den dood; 84 der overledenen waren Mecklenburgers, en 35 kinderen bevonden zieh er onder. Tot 27 December heerschte de cholera hij de warme weersge- steldheid het hevigsl; toen werd de temperatuur koeler en verminderde de epidemie een weinigen de gespaard gebleven passagiers kwamen op 6 of 8 na in goeden welsland te New-York aan. Van de bemanning van de Leibnitz stierf maar een persoon. De Leibnitz was bij zijne aankomst in zeer slechtcn toestand; een dokter bevond zieh niet aan boord; do meestc landverhuizersschepcn missen den hijstand van een geneeskundigc. In Amerika heeft men weder een nullige loestel voor do brandweer uit- gevonden, nl. een rcspirateur, die op de parijsche tentoonslelling vecl opgang maakte, en waarvan het gebruik werd aanschouwelijk gemaakt door een werkman, die, daarmede gewapend, zicli bevond in een kamerljo met rook gevuld, waar hij zieh van tijd tot tijd voor de ramen kwam vcr- tooncn. De toeslel beslaat hierin dat een zak met lucht gevuld op den rug is gehouden, terwijl die lucht door con buisje naar den mond wordt gebragt; het mondslukje wordt met de lip en tanden vastgebondendo neusgaten zijn door een knijper gesloten, de oogen worden door een bril of soort van masker beschcrmd. Nu kan de persoon daarmede voorzien en doelmalig, met niet ligt ontvlambare stoffen gekleed, een geruimen tijd le midden van rook en vlammen zieh bewegen, de vertrekken door- zoeken en redden wat te redden is. Naar men verneemt heeft o. a. het gemeentebestuur van Delft een paar dier loestcllen aangeschaft, hetgeen voorzeker alle aanbeveling verdient, en zeker ook door mcnig gemeente bestuur zal nagevolgd worden. De onbekende sclirijver X. te L. bekent reeds een door ZEd. opgegeven grief in het TFeelcblad van Haarlemmermeer N°. 1 tegen notabelen der hervormde gemeente van Nieuw- Vennepin te trekkenen geeft als reden van zijn beweren op verkeerd te zijn ingelicht. Onzes inziens toont ZEd. te zijn een onbedachtzamen schrijver, om zieh te storen aan leugenachtige praatjes en die als bewezen feiten publiek te maken. Overigens blijven wij ten vollen bereid zijn verder beweren te wederleggenwanneer X. te L. zijnen naam in een volgend nommer van dit Weekblad wil openbaar maken daar het hier minder le doen is om genoemd koliegie nota belen van een blaam te zuiverendan wel om te weten wien men als den onbedachtzamen schrijver heeft te besehouwen ten einde ZEd, door ieder zal kunnen worden gemeden. Namens eenige mede-notabelen, W. Hagoort. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. Aangaande de werken der bovengenoemde Maatschappij wordt het volgende medegedeeld Het werk werd voortgezet: in November, met 640 tot 687 arbeiders, 38 tot 41 paarden, 8 of

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2