WEEKBLAD 1868. VAN AAN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vrijdag, 7 Februarij. XegenAe laaTgang. December GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking 1867. der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. w §-■ g- I a a Haarlemmermeer-Polder. llaniicmm ermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbonw. HAARLEMMERMEER, Kl PRIJS VAN HET ABOTrNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN 60NGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieW van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12]/2 Cent. ZeqElregt bij elke plaatsing 35 Cent. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel. id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden u Ml I Boezemstanden ■2.S J Verval in de Sluizen. g Tijd van loozing P» -< Hoeveelheid geloosd De meest heerschcnde wind. r Gewerkt gednrende S I Opbrengst h£K Ditgemalen jg P I Gestopt voor hoog water. C id. voor Sluisgang. WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,237 -f A.P. 0,078 A.P. 0,437 A.P. 0,65 A.P. 0,052. 56A. 10,347,474. West. 262-45. 0.397. 22,028,875. 42}. 32|. Halfweg. 0,222 -f A.P. 0,082 A.P. 0,44 A.P. 0,349 A.P. 0,043. 701. 7,134,966. Noord-Oost. 188. 0.486. 10,670,057. 52-25. 25-5. Gouda. 1,274 -(- A.P. 0,164 4- A.P. 0,413 A.P. Noord-Oost, 372-40. 1.038. 14,076,458. 68-24. Katwijk. 1,055 -j- A.P. 0,53 A.P. 0,447 A.P. 0,581 A.P. 0,093. 178*. 22,563,292. Oost. AANTEEKENINGEN. Rijnland Delfland Leidsehendam. 0.427 A.P. 0.248 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.393 A.P. Woetden 0.039 A.P. Van Woerden op Rijnland gedn rende 492 uren afgevloeid. ft f AIs eene opmerkelijke bijzonderheid deelen wij mededat gednrende den storm van jl. Zaturdag, het verschil van den waterstand in de Hoofdvaart, aan den Leeghicater en aan den Lijnden, 1.6 el bedroeg zoodat aan den Leeghicater de hoofdvaart droog lagterwijl de waterstand aan den Lijnden eene ongekende hoogte had bereikt. Men vergelijke overigens den stand der waarnetningen hierachter voorkomende. REGELEN voor het snoeijen en onder- houden der boomen langs de wegen. I. De boomen langs de grindwegen in den Haarlemmer- meer-polder zullen moeten worden opgesnoeid als volgt Ter hoogte van vijf el boven den grondzoodra ze daar- voor vatbaar zijn, geheel kaal. Boven deze vijf el, zullen de boomen zoo weinig mogelijk van hunne levende takken beroofd en in geen geval geheel kaal gesnoeid worden. II. De snoeijing zal moeten plaats hebben in de winter- maanden, tusschen 1°. October en 15 Maart van elk jaar, of op zoodanige andere tijden als door dijkgraaf en heemraden telkens bij schriftelijke kennisgeving zal worden aangezegd. Op den 15 Maart van elk jaar moeten alle gestorven boo men zijn mtgerooid en door nieuwe vervangende overige boomen gezuiverd van dood hout, en al het gehakte of uitge- rooide hout van de wegen of uit de slooten zijn weggevoerd. Na 15 Maart van elk jaar zal hierover telken jare door dijkgraaf en heemraden schouw worden gedreven. Boomen, die alsdan nog ongesnoeid worden bevonden, zullen van wege dijkgraaf en heemraden en ten kosten der eigenaars worden opgesnoeid, en al het snoeisel ten beboeve van den polder verbeurd zijn. III. Bij het ontbreken van boomen maken dijkgraaf en heemraden den betrokken eigenaar daarop opmerkzaambij schriftelijke kennisgeving. Indien de betrokken eigenaar binnen het jaar niet voldoet aan de bepalingen in die kennisgeving vervat, zal de vergun- ning worden ingetrokken, volgens art. 2 der voorwaarden. IV. Alle gevelde of omgewaaide boomen, takken, uitge- rooide wortels, moeten steeds onmiddellijk van de wegen worden weggevoerd of zoodanig opgeruimddat de doortogt nimmer beleramerd worde. Bij onwilligheid of nalatigheidzal de wegruiming daarvan door de zorg van bet polderbestuur ten koste van de daartoe verpligten geschiedenzonder dat daartoe eene voorafgaande waarschuwing vereischt wordt. V. Ingeval de betrokken eigenaren de regelen gesteld in art. I, II, HI en IV niet mogtcn nakomenzal de vergun- ning onmiddellijk worden ingetrokken ingevolge art. 2 der ge- melde voorwaarden. Gedaan in de vergadering van Hoofdingelanden van den 26 September 1866, N°. 8. J. W. M. van de Poll, Voorzitter. J. C. van de Blocqderij, Secrelaris. Te Haarlem zijn tot leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal gekozen de heeren van der Hucht met 1032, en J°. de Bosch Kemper met 983 stemmen. De heer Geertsema verkreeg 901 en de heer van Nierop 880 stemmen. Do Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft de volgende missive aan de Kommissarissen des Konings in de verschil- lende provincien gerigt „Van verschillende kanten is te mijner kennis gekomen dat in de laatste maanden een aantal jongelingen het land hebben verlaten, met het doel om zich in vreemde, met name pauselijke krijgsdienst te begevenzonder daartoe de tocstemming des Konings te hebben bekomen, Hoogstwaar- schijnlijk zullen er zich daaronder bevindendie hier te lande voor de militie ingescbreven zijn en in dit jaar aan de loting moeten deelnemen. Ik wenschte daaroratrent, ech- ter zooveel mogelijk, zekerheid te verkrijgen. Ik heb mits- dien de eer UHEG. uit te noodigenbij de aanstaande loting door den Burgemeester of, voor zooveel noodig, door tusschenkomst van den Militie-Kommissaris te doen onder- zoekenwelke militie-pligtigen ter zake van beweerde of opgegeven afwezigheid in vreemde krijgsdienst niet in per- soon zijn opgekomen, om aan de loliDg deel te nemenen mij eene noininatieve opgave daarvan te doen toekomen. Voorts verzoek ik UHEG. mij, nadat de oproeping overeen- komstig art. 3 der militiewet zal hebben plaats gehad, zoo dra mogelijk gelijke opgave te doen van de opgeroepen lote- lingendie terzelfder zake niet aan de oproeping mogten voldoen. De bedoeling der regering is, om den jongelieden, die in deze kategorie vallennog de gelegenheid te geven zich van hunne militiepligt hier te kwijten, en te voorkomen dat andere lotelingen door hun afwezen worden benadeeld zonder tot strenge maatregelen de toevlugt te nemen." Een vriend van wetenschap en godsdienstinwoner van Haar- lemmermeer, verheugt zich ten eerste, over de gelukkig ge- slaagde pogingen van de bestnurderen van het genootschap Concordia, die door het bevorderen van wetenschappelijke le- zingen de wetenschap bevorderen, en ook weldadigheid daar- bij niet vergeten. Hij was getuige van menigen stillen traan van dankbaarheid, vergoten door hen, die zoo ruimscboots mog ten deelen in de gaven van levensmiddelen enz.waarvoor de gelden door bet declamatorium in Concordia werden verkregen hij hoorde met genoegen de voordragt van den heer Funkier over electriciteit, en hij stelt zich veel nut en leering voor van de lezing van den heer de Beucker over het boomsnoeijen. Ten tweede verheugt hij zich over het houden van avond- predikatien in de hervormde kerkdoor den onlangs nieuw opgetreden predikant van Wisselingb. Het spijt hem echter, dat deze voordragten en predikatien op denzelfden avond plaats hebben. Hij zonde gaarne en lezingen en predikatien bijwonen; hij betaalt eene vrij belangrijke by- drage in den kerkelijken omslag, en moet zich ook voor Concordia opofferingen getroosten. Hij zoude dus zeer gaarne zienzoo het bestuur van Concordia en de predikant te zamen in overleg konden tredenom b. v. des Woensdags te lezen en des Donderdags avondpreek te houden, of wel omgekeerd, of op zoodanige andere wijze als het best zoude worden ge- oordeeld. Hij zoude danna de wetenschappelijke voordrag ten gehoord te hebben, ook kunnen deelnemen aan de gemeen- schappelijke godsdienstoefening. Door den storm van j.l. Zaturdag hebbenvoor zoo ver bekend, in Haarlemmermeer geene persoonlijke ongelukken plaats gehad. Bij P. Sclyama, aan den Sloterweg, NN 7 is eene wa- genschuur omvergewaaid. Dit zelfde gebeurde ook bij D. Sprokkelenburg. In de Lutkemeer is een schuur van F. W. Ackermann in- gestortwaarin zich 100 schapen bevonden; een van dezelve is er bij omgekomen. Van de nieuw gebouwde smederij van C. Rikaart, staande op E 16 aan den Vijfhuizerweg, is de geheele kap afgewaaid. Het groote raam in den eindgevel van de school aan bet Kruisdorp is naar binnen geslagen. Voorts zijn hier en daar enkele glazen ingewaaidzoo als in de woningen van den heer Visser van Hazerswoude, den heer Buijn, den heer Bolkestein, enz.; terwijl overigens geene bijzonderbeden te vermelden zijn. van 29 Januarij tot en met 4 Eebruarij 1868. GEB0REN: Jozef, zoon van P. van Rijssel en B. van Ek. Johanna VVilhelmina, dochter van H. van Tol en H. Maneschijn. Jansje, dochter van W. van Wirdum en S. den Breejen. Pieter, zoon van J. Verbeek en W. Sniits. Guurlje, dochter van A. Doekes en T. Blanktuan. Gerril, zoon van L. van Eelen en Z Blankers. Hcndrik, zoon van M. Tulen en P. van Velzen, Gijsbertus, zoon van C. van Dam en C. van der Wilk. OVERLEDEN: M. de Pausoud 70 jaren, laatst weduwnaar van A. Versluis. VVilhelmina Maria, oud 10 maanden, dochler van J. Bak- ker en T. Groeneveld. Cornells, oud 10 weken, zoon van F. Somers en E. Havermans. Petronella Cornelia, oud bij na 3 jarendochler van J. Boellaard en C. Bouter. Aalljeoud 7 wekendochter van N. Noordstrand en E. Schouten. Corr.elis, oud 9 maanden zoon van C. Vermeer en C. Damon. ONDERTROUWDgeene. GEHUYVD: C. de Ruijter (wednr.) met P. M. de Haan (weduwe). P. Loogman met J. van den Enden. Den 3 Eebruarij werd te Leiden de eerste wekelyksche kaasmarkt gehouden in het waaggebouw op de Aalmarkt. Do aanvoer was voor een begin niet onbelangrijk: 856 ned. pond werden aangevoerd en meerendeels verhandeld. Den 10, 11 en 12 Junij e. k. zal te Gorinchem eene algemeene jaarlijksche tentoonstelling der Hollandsche Maat- schappij van Landbouw gehouden worden. De dezer dagen gehouden vergadering der afdeeling Vianen en omstreken heelt besloten van karentwege eene zilveren medaille tot prijs ter beschikking van bet hoofdbestuur te stellen. Uit Ambt-Hardenberg wordt van 2 Eebruarij gemeld, dat het te veld staande winterkoren zich thans nog zoo wat tamelijk goed laat aanzien; doch, blijven de overtollige nat- tigheid en de hooge waterstand der rivier de Vecht aanhoudcn, dan vreest men voor nadeelen aan de korenveldeneven als het vorige jaar* toen de oogst zeer karig is uitgevallen. Vele landbouwers bewerendat de korenoogsten al sedert eenige acktereenvolgende jaren niet zoo voordeelig zijn geweest als vroeger; doch men merkt hierbij op, dat ook de meesten hunne akkers minder goed bebouwendoor ze niet behoorlyk diep genoeg om te zelten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1