26 I Eterigtcii omtrent de Veeziefete. Gcmengde Bcrigten. it 0 c z a it b e it. omwisseling geschiedendau zoudeu te Harlingen geen drie marktdagen achter elkander volgen en de veemarkten aldaar en te Bolsward niet op dezelfde dagen komen. Dat door de landbouwers in de gemeente Oostzaan nog Bteeds voortdurend booge prijzen worden besteed voor weilaud dat niet eens bet beste is te noemenbleek bij eene publieke verkooping aldaar op den 11 dezer, toen circa 7 bunders land voor den niet geringen prijs van ruim 12,000.wer den verkoeht. Uit het graafschap Zutphen wordt thans veel dragtig hoornvee naar Pruissen uitgevoerd. De prijzen daarvoor be steed zijn hooger werden o. a. in de vorige week te Hum- melo twee koeijen voor pruissische rekening gekocht, waar- van de eene/160 en de andere zelfs/180 gold. Uit Capelle (Langstraat) meldt men dd. II Eebr.dat de pryzen der kalfkoeijen aldaar voor het tegenwoordige tot eene verbazende hoogte zijn gestegenzoodatniettegenstaande de duurte der boter, de veehouders algemeen aan de Belgi- scbe kooplieden verkoopen. De handel is dan ook bij voort- during zeer levendig. Volgens een berigt uit Oostzaan, is de longziekte onder het rundvee van een landbouwer aldaar uitgebroken. Van wege de Engelsche regering is bekend gemaakt dat budenlandsch rundvee in eene haven van het Britsche koningrijk ontscheept zijnde, in het voor de ontscheping en slagting van dat vee aangewezen deel dier haven tot op den llden dag na de ontscheping in leven zal mogen gehouden worden, zullende deze bepaling met den llden der loopende maand in werking komen. Uit Zwolle wordt gemeld, dat men aldaar van verschillende zijden klagten verneemt over vervalsching die met vleesch- spijzen plaats heeft. Zoo werd in den laatsten tijd veel worst in den handel gebragt onder den naam van varkensvleesch die echter voor een groot gedeelte bestaat uit paardenvleesch dat natuurlijk niet van jonge, vette, maar van oude, dood mngere dieren afkomstig en voor 6 a 8 cent het pond ver- krijgbaar is. Dat drooge smakelooze vleesch wordt dan met epek en nuchter kalfsvleesch vermengd, en zoo den liefheb- bers van varkensworst als een delicatesse toegediend. Aan den heer C. Ingermante Haarlemis concessie verlecnd voor tiet oprigten eener stoomboot-ondernemieg tusschcn Haarlem en Amster dam. Eerlang zalop nader te bepalen dagen de dienst een aanvang nemen. Te Rhenen heeft eene jonge dochter het kind, waarvan zij onlangs bcvalien wasvermoord en in den kelder onder den vloer he- graven of verborgen doch later heeft zij hare misdaad aan de justitie bekend. In Frankrijk heeft men opgemerkt dat, sedert de nieuwe legervvet is aangenomen en afgekondigdhet aantal huvvelijken aldaar verhazend toeneemten Zaturdag jl. waren er zooveel trouwlustige paren aan de stadhuizen.dat de maires en hunne adjuncten van 's middags 12 tot *s avonds 8 ure daarmede zijn bezig gcweest. Er zaten bruidsparen 7 uren achtereen in een rijtuig te wachteneer de beurt aan hen kwam om te trodwen. Twee jongelui echter, die dit wachten te lang duurde hesloten om daaraan maar een einde te maken en gingen ieder hunnen weg weder naar huis. Een jong zceman L. Maack genaamd behoo- rende lot de bemanning van het te Rammekens ten ariker liggcnde drie- maslschip Admiral, kapt. Haasloopverlustigde zich den 3 Febr. met wandelen op den zeedijk aldaar. Onverwaclits glijdt zijn mcs, dat hij in eene lederen scheede op de beup droeg, uit die scheede op de glooijing benedendijksen wel met het heclrt tusscben de sleenen en bet mes naar boven gekeerd. De jongeling, oud 21 jaren, springt van den dijk, maar struikeit over de steenen en valt ongelukkiglijk op bet overeind staamie mes, dat hem tot aan bet hecht in de zijdc dringt en toen af- breektzoodat het geheelc staal hem in het ligchaam zat. Ofsctioon doo- delijk gewond, bezat hij loch nog kracbt genoeg om naar de op den dijk staandc herberg te kruipen geneesheereri van Vlissingen en Oostsouburg werden terstond gehaaidhet gehcele mes werd hem uit do breede wonde getogen, maar de ongelukkigc stierf tocli kort daarna. Indruk- wekkond was zijne ter-aarde-bestelling op het kerkhof te Rithem de doodkist met de Bremer vlag bedekt, de kapitein en de bemanning, al ien om het graf gekuieldwecnend en biddeadeen breede sloet van zeelieden van alle nation, te Rammekens met hunoe schepen ten anker liggendeen met hunne vlaggen over den grafkuit zwaaijende, bewezen genoegzaam hoe die brave jongeling bemind was. De Keizer en de Kcizerin van Frankrijk hebben in de vorige week de voorstetling in het Gymnase te Parijs bijgewoondwaar men dien avond de komedie in ver- zen van den heer Goudinet: Le Comta Jacques, ten tooneele voerde. In dat stuk kornt eene boerinnen-rol voor, die zeer goed gespeeld wordt door eene allerliefste actrice. Dat boerinnetje kon niet trouwen, omdat zij geen bruidschat van 1000 francs kon medebrengenen mej. Jeanne nu speelde dit zoo natuurlijk, dat de Keizerin na de voorstciling haar in de keizerlijke ioge ontbood en haar stilletjes een bankbiljet van 1000 fr. in de hand drukte. Te Elburg is in de vorige week een afschuwelijke moord-aanslag gepleegd. Zekere slaglersknccbt T. ontmoette op straal een schippersgezel, met wien hij op de najaarsmarkt van het vorige jaar twist had gehad. Eer deze er geddchte op had, ontving hij van T. met een slagtcrsmcs een steek in de zijde, die hem oogenhlikketijk deed ne- derslorten. Voorbijgangers, die hem in zijn bloed badende vonden lig- gen bragten hem naar zijne woning en er bestaat nog hoop hem iri het leven te behouden den volgenden morgen is T. gevankelijk naar Arnhem vervoerdterwijl het vandaar ontboden geregt naar Elburg is vertrokken en op de plaats zelve een voorloopig onderzoek heeft gedaan. In den nachl van 5 op 6 dezer is to Rotterdam eene poging tot diefstal met braak gepleegd die van de zijde van den misdadiger of misdadigers eene stoutheid en behendigheid verraadt, welke tot de zeldzaamhedeu be- hooren. Het kantoor van het aanzienlijk handelshuis E. is gelegen aan den hoelt van de Wijnhaven en Poslhoornsteeg; dat kantoor wordt belend door een pakhuis, in dezelfde steeg uilgaog hehbende, maar voor het overige geheel van het kantoor afgescheiden. Het schijnt nu dat de dieven Woensdag zijn binnengeslopen in het bovenbedoeide pakhuis enzichdaar, zonder door iemand bemerkt te zijn, hebben laten insluiten. Dos nachts, toen alios in de buurt in rust was, zijn zij er in geslaagd op te klaule- ren tegen een luchlgat van het privaat van het kantoor, welke opening, hoewel op eene zeer belangrijkc hoogte van den beganeu grond aange- bragt, ten overvloede door ijzeren bouteu werd bescherind Een dier ijze ren boutcn, met een gedeelte van het boulwerk, hebben de dieven weten te verbrekenwaarna zij door de opening, die zelfs nu nog bezwaarlijk doorgang voor edn man kon verleenen, zijn gekropen en zich, met be- iiiilp van een in het pakhuis gcvonden touw, in do beste-kamer van het kantoor lieten nederzakken. Tot hunne teleurstelling vonden zij bet slot van het privaat met den sleutel omgedraaid. Zonder aarzelen beproefden zij met een centerboor het slot te isoleren, maar dat schijnt bun ten laatste te veel arbeid gekost te hebben, daar zij de dour met zooveel ge- weld inliepen of openbraken dat het slot losliet en op den grond viel. Zij bevonden zich een oogenblik later in het kantoor zelf. Daar braken zij alle lessenaars en monsterkasten openmaar niets van hunne gading vindende, hechtten zij zich nu uitsluitend aan de plaats waar de brandkast zich bevond. Dat was geen gemakkelijke taak, want die brandkast stond in een van zwaar rnetselwerk opgetrokken verwulft, met eene deur van kolossale sterkte afgesloten. Na vruchteloos beproefd te hebben, die deur te doen wijken, braken de dieven den houten vloer op, en ontblootten zoodoende de bindlaag en de fundamentenwaarop het verwulf rust. Die fundamenten werden door hen met breekijzers aangetast, met het gevi dat zij, na geweldige inspanning, wel eene massa puin verwerkten, maar zonder veel op den eoorm dikken muur te winnen. Ten laatste besloten zij zonder buit af te trekken en wisten zich daartoe door het luchlgat van het privaat naar het pakhuis terug te begeven, waarvan zij de deur trachtten te forceren. Hier wachlle hen eene nieuwe teleurstelling. Het pakhuis wordt namelijk des nachts met een ijzeren bout, die van een hangslot voorzien is, gesloten. Daar die bout zich buitenwaarts bevindt, kondeu de dieven hem niet verbreken. Zij zaten opgesloten. Na eenig dralen klaulerden zij weder tegen het luchlgat op, lieten zich weder in het privaat neder en beproefden nu de kantoordeur, die cveneens in de Poslhoornsteeg uilkomt, te verbreken. Alhoewel die deur van een veilig- heidsslot voorzien was, slaagden zij daarin en vertrokken heel bedaard, na de deur achter zich digt getrokken te hebben. Ziedaar het feit, zoo als het zich, met het oog op den toestand, waarin pakhuis en kantoor den volgenden morgen gevonden werden, schijnt te hebben toegedragen. De dieven hebben zich, in spijt van hunne geweldige inspanning, van niets meester gemaakt dan van een half vuilen handdoek, die aan den wand hing. Daar zij natuurlijk, na zich zulk eene ontzettende moeite gc- geven te hebben, een voorwerp van zod geringe waarde niet zonder be- paalde oorzaak zullen meegenomen hebben, kan dit welligt tot vinger- wijzing dienen voor de politie. In den morgen van 7 Febr. laadden twee ingezelenen van Coevorden een paar zware denneboomen van een wagen, toen door een ongelukkig toeval een hunncr, een veelbelovcnd jong man, de eenige steun zijner familie, met het hoofd tusschen beido boomen bekneld geraakte, met het decrniswaardige gevolg, dat hij eenige oogenblikken drarna een lijk was. In den voormiddag van 28 Dec. 1807 is door den pastoor der R. C. gemeente te Kwadendame, na het vertrek van den post naar Goes, eigenhandig, aan het woonhuis van den brievengaarder te Ovezande afgegeven een gefrankeerde brief aan het adres van »dcn Heer F. B. Richters te Amsterdam, Singel, boek Vijzelstraat, X 42." waarin: I bankbillet, nieuw model groot 300 N°. 27 75 1 dito van 300, N°. 6312.; 1 dito van/ 25, N°. 4865 en 1 muntbiliet van 10, N°. 269. Deze brief is niet aan het adres bezorgd, Ook in den avond van 11 Jan. jl. is voor Dr. E. Mol te Goes in de brievenhus van het postkantoor aldaar gestoken een gefrankeerde brief aan het adres van Mejufvrouw S. J. H. Marius Kroon, te Twcllo, bij Deventer, inhoudendo 3 inuntbillelten, ieder van/10 en 4 postzegels van 5 cents, nieuw mo del, welke brief mode niet aan het adres is bezorgd. Op een maal- tijd op 7 Febr. door 170 voorstanders van het gebruik van paardenvleesch te London gehouden, is onder anderen medegedeeld, dat in Engeland jaarlijks 75,000 paarden tot voedsel der honden verstrekken, terwijl eene menigte hongerige menschen daarmede konden worden gespijzigd. Alle dischgenooten verklaarden zich hoogst voldaan over de van drie paarden (een van 4een van 20 en een van 22 jaren) bereide spijzen. De Prins Ituibideaangenomen zoon van Keizer Maximiliaan van Mexico, heeft te Rome dienst genomen als eenvoudig soldaat bij de Pauselijke dragon- ders. Hij heeft den graad van majoor, hem door den Paus aangeboden, geweigerd, gelijk bij reeds vroeger bedankt had voor de betrekking van adjudant des Keizers van Oostenrijk. De Prins, die zijne studlen in Frank rijk volbragt heeft op de school van Sainte-Bardegeniet van de Ooslcn- rijksche regering een jaargeld van 50,000 frs. Den 5 Febr. des ochtends ten 9 ure, en derhalve op klaarllchten dag, is te Londen, in de nabij- beid van Clerkenwell, niet ver van het dusgenaamde huis van detentie, een welgeklecd persoon, Charrington of Sharringlon genaamd, terwijl hij van Northamptonstreet naar Comtonstreet overstak, met een revolver dood- geschoten door zekeren James Needle, die aldaar had post gevat. De moordenaar bevindt zich in arrest. Hij beweert procureursklerk te zijn en men verdenkt hem van tot de fenians to behooren. De Keizerlijke commissie voor do internaiionale tentoonstelling le Parijs heeft de geza- menlijke afhraak, afkomstig van het nijverheidspaleis op het Champ de Mars, van de gebouwen in het Park en van den gereserveerden tuin, ver koeht aan eene vereeniging van aannemers voor 950,000 francs. Te Pouderoijen heeft dezer dagen een zeer treffend en bedroevend ongeluk plaats gehad. Zekere Gerrit Bok Mz., oud 27 jaren, school in de nabijheid zijner ouderlijke woning naar een eend. Zijn jagtgeweer, vroeger reeds geladen geweest, sprong, tengevolge waarvan hij do geheele lading in het hoofd kreeg en onmiddelijk een lijk was. Te Hilkenburg, nabij Wee- ner, diende eene meid zekeren ongehuwden landbouwer G. Vooreenigen tijd vertrok die meid, naar men zegt met duizend gulden, met het plan om naar Amerika te gaan, Toen zij evenwel eenige weken te Bremerha- ven vertoefd had en daar heimelijk bevallen was, besloot zij terug te keeren, en kwam, kort geledcn, met den kleine bij een logementhouder le Weener, nog bijna /3(J0 bij zich hehbende. Van daar begaf zij zich naar Hilkenburg, naar harcn vroegeren diensthcer, aan wien zij te ken- nen gaf, dat zij haar kind op zekere plaats had nedergelegd. De bocr ging daarop naar buiten, vond het kind in een kuil en bedekte dien met rijs en mest. Of het kind toen nog leefde, blijft tot heden een raadsel. Het geregt le Weener, hicrvan spocdig onderrigt, nam den volgenden dag den jeudigen landbouwer G. in verzekerde bewaring; men heeft de meid, die niisschien over de grenzen ontvlugt is, nog niet gevat. Onder Lodewijk XVIIIvan Frankrijk, was er eens een minister van financien met name de Corbiereeen raar personaadjedie zich noch om den Koning, noch om iemand anders geneerde. Toen hij voor het cerst in het paleis van den Koning kwam om met Z. M. te awerken", legde hij eerst op zijn uiterste gemak en dood bedaard zijn brilver- volgens zijn zakdoek en daarna zijn snuifdoos op het bureau van Lode wijk XVIII ncer. De Koning, hierover hoogst verbaasd, zeide tot hem: Welmijnheer de Corbiere, het schijnt mij toe dat gij uwe zakken leegt"; waarop de minister onmiddellijk antwoordde met de vraag: »Zou Uwe Majesteit liever zien dat ik ze eerst vulde?" De Illustrated London News bevatte in de vorige week een staallje van de vermaken eerier Engelsche jagtEen der jagermeesters te Buckly Holt zou met zijn paard over een hekwerk of heg springen doch hot paard slruikelde en viel boven op hem zonder dat een van beiden zich bewegen kon. Eon der mede-liefhebbers van de jagt reed hem voorbij, zonder zich eenigzins over den man te bekoinmerenhem alleen toeroepende: blijf stil lig- geu". Er verliep nog een geruime tijd alvorens paard en ruiter onldekt werden, en toen bevond men dat laatstgenoemde zijne heup gebroken had. In N°. 6 van het Weekblad van Haarlemmermeer geeft de Heer Jhr. W. A. L. Mock zijne verwoudering te kennen over het besluit der vergadering vun de Afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouwwaarbij bepaald is getvorden om geen gevolg te geven aan het voorstel der Afd. Haarlem en omsirekenout, namelijk den Minister van Binnenlandsche Zaken bij adres dank te betuigen voor de maatregelen, door Zijne Excel!, genomen in zake de veeziekte. llet zij mij vergund tegen het gevoelen van den Heer Mock op te komenten eerste omdat de verwondering vau den Heer Mock mijna lezingtoescheen eene zekere minachting aan te wijzen betreffende de handelingen der Vergadering waarvan ik het mij tot eer reken voorzitter te zijnten tweede omdat, op het einde van het debat, hetwelk over deze zaak is gevoerdhet oordeelthans aangenomendoor mij is voor- opgezet. Daar de Heer Mock niet op de Vergadering tegenwoordig wasen het duidelijk blijktdat zijne meening gevormd is ten gevolge van een zeer kort verslag in N°. 5 voorkomende wensch ik te beginnen met de mededeeling van het verhan- delde op bedoelde Vergadering, dit punt betreffende. De voorzitter las de missive van de Afd. Haarlemen deelde mede dat er van wege de Afd. Amsterdam een schrijven ingeko- men is van ongeveer gelijken inhoud. Hij vraagt of de Verga dering wil dat haar eenige nadere berigten gegeven worden van de gevoerde discussien over dit punt in de Vergadering der Afd. HaarlemAmsterdam en Slotenwelke hun besluit hebben kenbaar gemaakt. De Heer Amersfoordt acht dit on- noodig, omdat de dagbladen daarofaitrent reeds verslag hebben gegeven. Op de vraag van den voorzitter of er leden zijn welke het voorstel der Afd. Haarlem will en ondersteunenbe- komt hij van de Heeren Muysken en Valkenburg een beves- tigend antwoord. Deze Heeren licliten hun gevoelen nader toe., Na eenige dicussie begeert niemand der aanwezigen het woord en thans zegt de voorzitter dat hij zich niet kan vereenigen met het voorstel in behandelinsr. Hij vindt het onnoodig om er op te wijzen dat zijn gevoelen immer luide heeft gestemd voor afmaking, want dat onderwerp is meermalen in deze Vergadering besprokenen dan behoor- de hij niet onder degenen welke geen deel namen aan de dis- cussie. De reden waarom hij thans tegen het voorstel der Afd. Haarlem isvindt grond in de omstandigheid dat de af making te laat heeft plaats gehad. Toen deze Minister aan het bestuur kwam was het oordeel van bijna alle wetenschap- pelijke mannen, dat het eenige remedie kon gevonden worden in afmaking en niettegenstaande dat wordt ten overvloede eene Commissie bijeen geroepen van hooggeachte mannen om hun gevoelen uit te spreken betreffende de middelen tot weering der vreeselijke ziekte onder het vee. Die Commissie rapporteerde eenparig voor afmaking, en na in het bezit te zijn van de rapportenen bovendien geleerd door de onder- vinding vau geruimen tijdvoorbijgegaan onder allerlei proef- nemingenwacht de Minister totdat de tijd kwam dat de toe- passing van algemeene afmaking, met de gevolgen van dien, voor den landbouwer de meeste bezwaren opleverdelaat zijn Exc. den staltijd voorbij gaan en past de methode toe op een naar sprekers meening, ongeschikt oogenblik. In geen geval meent spreker dat hier van eene buitengewone dankbetuiging sprake kan zijn. Heeft de Minister zijn pligt gedaan, dan vinde hij de belooning in zich zelven. Niemand vraagt het woordmen gaat over tot de stemming tien voor, zestien tegen het voorstel van de Afd. Haarlem. De Voorzitter meent dat het wenschelijk isdat de Afd. Haarlem bekend worde gemaakt met de motiven welke de Ver gadering hebben bewogen om zich niet met het voorstel te vereenigen. De vraag van den Heer Amersfoordt of de leden welke tegen het voorstel zijn, zich met het gevoelen van den voorzitter vereenigen, wordt door dezen tot de Vergadering gebragt, en daar niemand eene andere meening openbaart, wordt beslotendat dienovereenkomstig het antwoord zal wor den ingerigt. Uit de mededeeling van het bovenstaande blijkt duidelijk dat mijne opinie lijnregt staat tegenover die van mijnen geachten medelandbouwer Jhr. Mockwaar deze zegt „dat de Minister den slag heeft geslagen op den daartoe meest ge- schikten tijd." De Heer Mock geeft geene redenen voor zijne voorstellitig open daar tot nu toe ieder van oordeel geweest is dat de staltijd de meest geschikte was meen ik mij te mogen onthouden van eene. verdere verdediging van dit punt. Men moet zich over het genomen besluit nog meer verwon- deren en het betreuren," schrijft de Heer Mock, indien men nagaat dat het genomen is door hen, die in den beginne althans, op zijn zachtst uitgedruktvolstrekt niet ingenomen waren met de maatregelen" enz. Ware de Heer Mock slechts eenmaal op een der Vergade- ingen geweest, dan zoude hij dit niet hebben uitgeroepen want telkens vond het stelsel van afmaking krachtige onder- steuning, zoo krachtig, dat ik het bijna betwijfel of vele af- deelingen op het platte land een zoo groot aantal voorstan ders van afmaking in haren boezem hebben gehad. Toen de Heer de Clercq, thans Voorzitter van de Afd. Haarlem, den hamer in onze Vergadering nederlag, werd zijn opvolger met groote meerderheid van stemmen verkozenen waarlijk op die Vergadering zelve was het duidelijk genoeg gebleken, dat de nieuwbenoemde een klaarblijkelijk voorstander van het afma- kings-systeem was. En is bovendien het resultaat van de stemming op de laatste Vergadering niet de duidelijkste we- derlegging van het hier door den Heer Mock gezegde? Verre is het van mij dat ik zoude willen zeggen dat het besluit thans genomenhet eenparig gevoelen van alle leden isdoch ik protesteer tegen eene uitdrukking als dezedat dit besluit is genomen door hen die in den beginne althans, op ziju zachtst uitgedrukt, niet ingenomen waren met de maatregelen tot stuiting der ziekte aangewend. Dergelijke algemeene uit drukking klinkt vreemd voor Vergaderingen waarin de Heeren Amersfoordtde Clercq en zoo vele anderenzittiiig hadden. Het doet mij leed, dat ik mij met geen enkele bewering van den Heer Mock kan vereenigen, want als voorstander van de afmaking heb ik nimmer getwijfeldveel minder ge- wanhoopt aan den goeden uitslag der toepassing van het afma- kings-systeem. En daarin volgde ik het algemeene inzigt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2