WEEKBLAD 1868. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vrijdag, 21 Februarij. ^cgendc Saargang. Haarlemm er meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 12 tot en met 18 Februarij 1868. JLandbouw. In gewone jaren is Kersmis de uiterste termijnwaarop landbouvvers in het graafschap Zutphen rogge zaaijen. Door de in het vorige jaar vroeg ingevallen vorst heeft dit niet in voldoende mate kunnen geschiedenzoodat eenige boeren in den laatsten tijd nog ettelijke mudden rogge hebben uitgezaaid. Wij hopen later te vernemen hoe deze proefneming is afge- loopen, welke in elk geval als een vreemd verschijnsel op het gebied van den praktischen landbouw is aan te merken. Herigten omtrent Veeziefeten. Gcmengcie Eerigten. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HEX ABONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGENEEDAKTIE EN UITOAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA G°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTien van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. De deelneming in de vreugde bij den verjaardag van Z. M. onzen geliefden Koningop den 19 dezer, vverd ook in deze gemeente getoond, door het uitsteken van vele vlaggen uit verscheidene gebouwen en woningen. GEBOREN: Petrus Antonius, zoon van P. Melman en C. Compter. Pietertje, dochter van G. Schagen en G. Zuidland. Catharina Cor nelia, dochter van A. Spoor en L. Arrachart. Jacobus Johannes, zoon van F. Klomp en M. Been. Leinlje, dochter van P. Stoffijn en C. Vinken. Klara, dochter van J. van Rooijen en E. Kortekaas.Grielje, dochter van J. de Reus en H. van der Wal. Adrianuszoon van A. Visbeen en II. de Groen. Petrus Gerardus, zoon van P. G. van Rijn en A. Verhoeven. OVERLEDEN: Elizabeth van Beek, oud 70 jaren vveduwe van Petrus Meirmans. Geerlje, oud 1£ jaar, dochter van A. van Wageningen en M Hoogervegt. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van K. Kroezen en II. van Leeuwen. ONDERTROUWD: geene. GEIIUWD: Hendrik Meijer met Sara de Wit. Met genoegen verneemt men, dat er ook weder dit voor- jaar, in het begin van April, eene bloemen-tentoonstelling in het Paleis voor Volkwlijt te Amsterdam jz.nl worden gehouden. Ook ditmaal heeft de afdeeling Amsterdam der llollandsche maatschappij van landbouw hare medewerking verleend, en heeft de kommissie van regeling en beheer de taak op zich geno- men, waarvoor zij zieh reeds herhaaldelijk zoo uitnemend ge- schikt heeft getoond; terivijl algemeene sympathie blijkt uit het groot aantal medailles, dat van alle zijden vvordt geschon- ken. Reeds in September des vorigen jaars verscheen een pro- gramma van prijsuitlovingenen sedert dien tijd werden onaf- gebroken pogingen in het werk gesteld om ook het vvelslagen dezer tentoonstelling te verzekerenzoodat eene meer dan ooit ruime inzending met grond wordt te gemoet gezien. -Burgemeester en wethouders van Gorinchem hebben aan den raad dier gemeente een voorstel gedaan tot het open- stellen van een crediet ad f 2500toe te staan voor de landbouwfeesten in September aldaar te geven. Ook door de Holl. Maatschappij van Landbouwafdeeling lloornis in hare laatst gehouden vergadering besloten in de maand September a. s. aldaar eene tentoonstelling van land- boutv tehouden. De fransche Moniieur spreektin een opstel over de tuinbouvv-voortbrengselen op de parijsche tentoonstelling, met bijzonder veel lof van de heeren Krelage (Haarlem) en Groe- newegen (Amsterdam). Dit Avereest meldt men dd. 10 Febr.„Met genoegen kunnen wij melden dat de aanzienlijke vaste goederen van de familie des heeren van Swinderen van Riesin deze gemeente en onder die van Ommen, door tusschenkomst van de Land- bouwbank te Zwolle, zijn verkocht aan de Nederlandsche maat schappij van Grondkrediet te Amsterdam. Deze goederen beslaan eene oppervlakte van 817 bunders, waarvan de helft in slaat van kultuur gebragt is en waarop 66 woonhuizen gevonden worden. Door de afwezigheid der eigenaren verkeerden deze goederen als het ware in den toesland van de doode hand en zijn er sinds lang geene ontginningen meer ter hand ge nomen.^ Er is hier overvloedige gelegenheid tot het stichten van nieuwe erven, zoowel in het groot als op kleine schaal. De landeiijen hebben het onschatbaar voorregt door bevaar- bare zijwijken doorsneden te zijn, en zoo als bekend is, is de algeveende zavelgrond veel beter geschikt voor ontginning dan de gewone heidevelden. Er bestaat bovendien aan de vaart een geregelde mesthandel. Als wij wel onderrigt zijnzou ■ook werkelijk deze aankoop door de Maatschappij van Grond krediet geschied zijn met het oog op de toenemende behoefte voor den boerenstand om zich te kunnen vestigenwaartoe hier ruimschoots de gelegenheid bestaat en wat een ware zegen voor onze gemeente zou zijn." De Minister van Binnenlandsche Zakeu heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rund- vee opgeheven voor de gemeente Pnttershoek, met ingang van 15 Februarij 1868. In de maand Januarij hebben zich in de provincie Friesland slechts 3 gevallen van longziekte onder het rundvee voorge- daanals in Oostdongeradeel en Tietjerksteradeel 2 (3 gestorven runderen). Er zijn 2 nieuwe stallen aangetast en 4 beslagen gezond verklaard. Blijkens eene mededeeling van den pruissischen gezant zijn de maatregelen tot wering van de veepest aan de hano- versche grenzen in zoo ver gewijzigddat alle voorwerpen met uitzondering van gedragen kleederenlompen, schoenen en andere lederen voorwerpen, vrij kunnen worden ingevoerd. Yolgens berigt van den distriktskommissaris van Matap- pica (West-Indie), dd. 9 Februarij, hebben zich geene gevallen van ziekte of sterfte onder het vee in dat distrikt meer voor- gedaanzoodat de aldaar geheerscht hebbende veeziekte nu als geheel geweken is te beschouwen. t. I M Volgens eene officiele opgavedezer dagen verzonden aan alien die medegewerkt hebben tot het welslagcn der Collecte voor de Maatschappij van Weldadigheidbedraagt die inzameling in het geheel 55,782.081. De onkosten hebben hedragen _^"932.05^zoodat de zuivere ophrengst was 54,830.03 later zijn nog eenige bijdragen oritvangenvvaardoor dat bedrag is gekiommen tot f 55,101.09. Omtrent de vreeselijke aan- varing in do Noordzee van het stoomschip Seagulldoor een ander stoom- schip genaamd Swan, wordt gemeld dat het cerstgenocmde voor de som van 432,000 was geassureerd j het was 355 ton register groot en bo- hoorde tot de reederij van de heeren Ringrose en C°.te Hull. Het was geladen met stukgoederen welke aan verschillende kooplieden te Rotter dam geconsignecrd waren. De opperstuurman had de wacht aan dek, toen het ongeluk voorviel des morgens ten vier ure met helderen ma- neschijn en een noord-vvesten wind, terwijl de lichten overal holder brandden. De stuurman ziende dat de stoomboot naderde riep lot den kapiteindie omlaag was: »0m Godswil kom aan dek, daar is een steamer die regt op ons komt insloomen". Daarop ging de kapitein naor boven, doch eer bij op bet dek kwam was de aanvaring reeds gebeurd; de Swan raakte het aan bakboordszijde achler het groote tuig en liep tot in het midden van de kajuitwelke dadelijk vol water liep. Een ge- deelte der equipage van de Seagull sprong direct aan boord van de Swan, toen bet iangs zijde lag. Het andere gedeelte, waaronder de macbinis- tende timrnerman en de hofmeester, zetton de zich op het dek bc- vindende reddingboot uiten toen zij van boord afstaken zonk de Sea gull en zij waren gered. Er waren zes passagiers aan boorddie alien gered zijn, behalve een geboren Amsterdammerdie stuurman was op een Oost-Indievaarderhij lag juist in de kooi te slapen toen het onge luk gebeurde, en naar men veronderstelt is bij in de kooi gedood ge- worden doordien do Steven van de Swan dwars door die kooi is gegaan en men hem na dien tijd niet heeft gezien of gehoord. Berigten van de grenzen van den Kerkeiijken Staat melden dat de Pauselijke politie strenge maatregelen genomen heeft tegen een revolutionnaire beweging die, naar men vreest, ophanden zoude zijn. Te Antwerpen heeft we der een hevige brand gevvoed. Het schip de Jonge Cornellsinhebbende petroleum en naphtageraakte den 16 Febr., 's namiddags ten 3 ure, in brand, en in 20 minuten tijds, eer de stoomspuiten in werking kon- den komenhad zich de branderide petroleum reeds over de rivier de Scheldo verspreid. In de nahijheid lag voor de stad tusschen andere scbepen een ligter, die zelf petroleum en naphta inhadtot grooten schrik der omslanders geraakte oak deze in brand docli gclukkig is zij nog door eene stoomboot een eind de rivier opgcsleept en aan de over- zijde tegen land gezet kunnen wordenwaar zij veilig bleef hranden tot 's nachts 1 uretoen de vlammen haar verteerd hadden. Uit bet schip zelf rezen ten 5 ure de vlammen nog hoog opdoch door gocde zorg kon het vuur zich niet meer aan andere schepen medcdeelen en twee uren later zonk het en raakte de brandslof op. Latere berigten melden: dat Zaturdag-avond de brand geheel was gestuitdat twee schepen met 208 vaten petroleum zijn verbrand en dat de scbade 150,000 francs be- loopt. Als een merkwaardig toeval hierbij verhaalt men, dat schipper Annemaet, aan wiens weduwe het petroleum-schip behoortvier jaren geleden, bij het zinken van zijn schip, vier kinderen verloren heeft, en dat de cchtgenoot van de eigenares van den petroleum-ligter in den loop van het vorige jaar door een ongeluk in de Schelde verdronken is. Hot hoog militair geregtsliof te Weenen heeft de straf van den luitenant- generaal baron Kondelkawegens gepleegd bedrog en bedriegelijk schul- denmaken, gewijzigd en bij wijze van gratie hem lot vier jaaen ligte kcr- kerstrafbenevons het vei lies van adel en rangvetoordeeld.De boek- drukkerij van den Heer Abbe Migne te Parijs is in den nacht van 11 op 12 dezer geheel afgebrand en de scbade wordt op 6 milloen francs be- groot. Na drie dageri plaatselijk onderzoek door het openbaar Minis- terie, is den 12 Febr. te Breda gevankelijk binnen gebragt zekere L., ar- beider te Lage-Zvvaluwe, als verdacht van moedwillige brandstichting of als medepligtige aan dat feit, waardoor 2 schuren en 3 woningen zijn vernicld. Deze wandaad droeg blijken van woeste kwaadwilliggeid, daar bet knetteren der vlammen vergezeld ging van muziek en dans der toeschouwers. De gearresteerde is een grijsaard van 73 jaren. Te 's Ilage heeft den 11 Febr. een vreeselijke zelfmoord plaats gehad. Een gewezen kolendrager heeft zich ten gevolge van langdurig gebrck aan werk, door verwurging van het leven beroofd. Een jongmensch, behoorende tot de hoogc aristokratie te Londen, heeft Vrijdag avond jl. niet minder dan/120,000 met het whistspel verloren. In de provincie Friesland is in dezon win ter ongeveer eene som van 20,000 aan prijzen en premien bij hardiij- derijcn op scliaalsen besteed. Een der ecnvoudigsle uiterste wilbe- sehikkingen is die van domine Ilolzapfel, te Reifnits. Zij beslaat slechts den regel: »Mijne ziel aan God, mijn ligchaam aan de aarde eninijnver- mogen 70,000) aan ons doofstommen-instiluut." Dezer dagen is te Gratz (in Oostenrijk) de gepensionneerdc posldirecteur Wcingartner Edler van Munsberg gehuwd; de 74-jarige grijsaard is sedert ruim 20jaren ge heel blind en heeft tot zijne echtgenoot gekozen zijne veeljarige geleidster Kalharina Strobel. Hare zusler is de echtgenoot van den zoon van den Heer v. Munsberg, zoodat zij nu de behuvvdmocder is gevvorden van bare zuster en haren zwager, en tevens de sticfmoeder van den laalste.Het aantal personen bij bet ongeluk in de steenkolenmijn te Neu-lserlohn omgekomen, bedraagt 81, waarvan 36 weduwen en kinderen nalaten. Het aantal personen, die door verminking tot arbeid ongeschikt zullen blijven, is nog niet te bepalen. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat de directeur der brandweer, Schonbock, met vrouw en vijf kinderen dezer dagen in hunne woning tiood zijn gevonden. Allecn bet jongste kind (slechts 15 maanden oud) was levend. Uit nagelaten brieven blijkt, dat zij door vergift een einde aan bun leven hebben gemaakt. Als een staallje van verregaande ligtgeloovigheid kan bet volgende dienen: Een welgestcld landman uit het dorp Montfort Met zich, eenige weken geleden, door eene rondreizende bedelares uit Roermond, die zich bij hem vervoegde, wijs maken dat zij zijne dochter, die sints langen tijd aan een oogkwaal lijdende was, door negendaagsche gebeden zou genezen, mils hij haar brood, mcel, klecdingslukkenkaarscn en bedlakcns gaf, om die door bepaald daartoe bevoegde geestelijken te doenzegenen,want, volgens voorgeven der bedriegster, mogt de Mjderes gedurende dien tijd niets dan gezegende spijzen eten, met geen andere dan gewijde kleederen gckleed gaan, en moest zij zelfs op gezegende bediakens slapen. De man was niet alleeu onnoozel genoeg aan de bedelares bet gevraagde lot bet besproken docl mede te geven, maar daarenboven, toen deze na verloop van eenige dagen terug kwam en zeide dat de zieke niet genezen kon worden, omdat de medegegeven voorraad spijs en kleederen niet voldoende was voorzag bij liaar andermaal ruimschoots van een en ander. Toen zij even- wel na eenige weken niet tergukwam, spoorde de bedoelde landman haar op, hetgeen hem wel gelukte, maar te laat, vermits al de door haarme- degenomcn kleederen verkocht en de spijzen verteerd waren. Intus- sclien heeft de justitie zich deze zaak aangetrokken en de bedriegster die zich ook nog op andere plaatsen aan sooitgelijke opligterijen moet hebben schuldig gemaakt, in arrest doen nernen, om haar, zoo wij hopen, voor eenigen tijd onschadelijk te maken. Uit een staat, open baar gemaakt door bet Bureau Veritas, blijkt dat in het jaar 1867 lotaal verongelukt zijn 2842 scbepen, en dat daarenboven 203 vermoedeiijk met man en muis vergaan zijn, omdat men er niets van vernomen heeft Een antwerpsch blad berigt een voor die stad geheel nieuw schouw- spel": de begrafenis namelijk met militaire honneurs van eene vrouw, en wel van eene marketenster van een der regimenten van de bezetting. De lijkkist, met de uniform der overledene prijkende, werd door vier korpo- raals van het regement, de slippen door vier zoetelaarslers gedragen. Eene dezer laatsten hield aan het graf eene loespraak, waarin zij hulde bragt aan de lioedanigbeden, door welke de overledene zich als echlgenoot, moeder, vriendin en trouwe verzorgster van jeugdige rekruleri onderschei- den had. Voor ruim twintig jaren verliet eene jonge schoone vrouw haren echtgenoot en leefde sedert dien tijd van dezen afgescheiden te Am sterdam, waar zij als winkeljuffer haar kost verdiende. De echtgenooten hadden elkander sedert dien tijd niet wedergezien. De man was na eene twintigjarige en dus vrij bedaarde overdenking tot de overtuiging geko- men, dat hij, wegens zijn ongemakkelijk humeur, de oorzaak was van de verwijdering zijner vrouw. Vol berouw ging hij nu naar Amsterdam waar het hem na lang zoeken gelukte, zijne vrouw uit tevinden, waarop hij zoodanig verliefd werd, dat hij haar terstond op nieuw zijn hart aan- bood, onder de stellige belofle, haar nimmer weder reden tot ontevre- denheid te zullen geven. Het is zeer natuurlijk, dat de vrouw aan het smeeken van haren echtgenoot niet lang wedersland kon bieden, en dat twee harten, die 20 jaren vacant gestaan hadden, weder door liefde wer den ingenomen. Er was echter een jong winkelbediende, die nooit ge- weten had dat de vrouw getrouwd wasdeze had meermalen om haro hand gevraagd, waarop zij, zonder hem af te wijzen, telkens zeide: dat zij er zich op bedenken zou. Dit bedenken duurde echter zoo lang, dat het jonge mensch het geduld verloor en haar eindelijk pertinent had af- gevraagd: of zij met hem in den echt wilde treden of niet. De vrouw ging hem nu met haar man bezoeken en zeide: »Albert! ik wilde gaarne met u trouwen, maar -mijn man wil het volstrekt niet hebben." De ge- waarwording van Albert laat zich beter deuken dan hcschrijven. Te Parijs is de baron de Sebille, in hechtenis genomen beschuldigd van een diefstal van 680,000 francs ten nadeele van den heer von Rothschild gepleegd, door namelijk aan diens agent te Brussel tegen kontarrte pen- ningen Orleans-spoor-wegaandeelen te hebben gegeven die later als valsch zijn crkend. De dader is dezelfde persoon die, voor eenige jarenzich als fransch generaal vermomde, om te Parijs hij het departemcnt van oorlog belangrijke dokumenten te halen, door middel waarvan hij aan verschei dene personen geld wist af troggelen. In het begin van het jaar 1867 deserteerde de kommandant der aan den Bergschenhoek voor de veepest gestationneerde brigade dragonders hulpmareehaussee P. C. T.een aan zienlijke som gelds ten nadeele van het Rijk medenemende. Deze persoon, wiens spoor men toen bijster was, vlugtte naar Engeland en bleef aldaar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1