WEE K fit L A El 1808. Vrijdag, 28 Februarij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEB-BELANGEN GEWIJD. ^egende Jaargang. Maarlcmmcrmeer. gemeente-raad. \\\kRlp Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENKEDAKTIE EN ETITGAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. (TTiterlijk Woensdag.) Bij de Dingsdag 1.1. in het hoofd-kiesdistrict Haarlem ge- houden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werden uitgebragt 1676 stemmen. Volstrekte meerderheid dus 839. De heer mr. A. S. van Nierop ver- kreeg 835 en de heer mr. D. Koorders 808 stemmen; zoodat tusschen beide heeren eene herstemming moet plaats hebben. Op Donderdag 6 Febr. 11. gaf de heer J. I. de Beucker leeraar aan de tuinbouwschool Linnaeusgevolg aan de uitnoodiging van de Afdeeling Haarlemmermeer der Holland- sche Maatschappij van Landbouwom in haar midden eene aan- wijzing te geven over de snoeijing van vruchtboomen. De voordragt had plaats in den tuin en den boomgaard van den heer A. 'tHooft, en, niettegenstaande de weersgesteldheid dnidelijk herrinnerde dat de winter nog niet voorbij was boeide de spreker alle aanwezigen door de eenvoudigeheldere wijze van Uitlegging en de onmiskenbare waarheid zijner woor- den. Een pyramide-peerenboom lag aan de voorhand en moest vrij wat veranderingen ondergaan voordat die hervormd te voor- schijn kon treden. Daarna kwamen bessen-framboozenper- zikken- en druiven- aan de beurt en eindelijk de hoogstam- appeleu- en peeren-boomen. De heer de Beucker wees op de feilenwelke verbeterd moesten worden, en gaf bij ieder woord de redenen opwelke hem er toe hadden gebragt om de snoei jing zoo en niet anders te begeeren. Nadat de spreker nog gewezen had op de wenken, door vele wetenschappelijke man- nen gegeven in het TijdscJirift van het Antwerpsch Kruidkundig Genootschapbesloot hij zijne rede met den wenschdat zijn woorden iets mogten hebben bijgedragen tot vermeerde- ring van den bloei van den zoo vruchtbaren Haarlemmermeer- polder en tot voordeel en genoegen van diens inwoners. Hierop bragt de voorzitter den spreker den dank der af deeling voor de bereidvaardigheidwaarmede hij aan hare uitnoodiging had voldaan, en niet minder voor het belang- rijke en nuttige van het gehoorde; ook den heer 'tHooft betuigde hij de erkentelijkheid voor de guile gastvrije ontvangst. van 19 tot en met 25 Februarij 1868. GEBOREN: Cornelis, zoon van C. Molenaar en A. Hoefnagel. Jur- riaanzoon van J. van Gerven en M. Vreeburg. Maria, dochter van M. de Rooij en B. M. S. Ralhsmann. Bertha, dochter van J. van der Pol en M. Bakker. Cornelis Willem zoon van G. Smit en T. Tauber. Johanna Maria, dochter van J. van Wieringcn en J. Buis. Huibert zoon van G. Ottevanger en W. Raams. Jan, zoon van J. Liefhebber en G. Langhout. Adriana, dochter van G. de Rooij en J. van der Mazel. Anlje, dochter van C. Visser en A. Wijnlje. Rensje, dochter van P. de Geus en C. de Haan. Johanna, dochter v. C. van Zuilen en M. v. d. Werf. OVERLEDENJenneke van Malten, oud 53 jaren gehuwd mot Arnol- dus Moonen. UEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van II. A. Somers en J. C. 01- fers. 2 kinderen van J. van der Velde en C. Wieman. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDP. Bierman met M. H. Rietmoijer (weduwe). J. F. Me- groot (wednr.) met F. de Jong (weduwe). J. de Boer met A. H. Tengnagel. J. L. van den Iloogen met J. Lamboo. G. van der Reek met A. J. A. van Bavel. In den avond van den 12 Februarij jl, werden de ingeze- tenen van Haarlemmermeer aangenaam vergast door een too- neelvoorstelling, in de daarvoor goed ingerigte zaal van het koffijhuis van den Heer J. Knolaan het Kruisdorp. Het tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Stoete en Jacqui, vertoonde het bekende blijspel de Vericarringen, over het geheel genomen, was die opvoering zeer verdien- stelijk; op uitmuntende wijze werd de hoofdrol vervuld door den heer J. J. Stoete, en, moge het spelen van sommige ac- teurs en actrices in ieder opzigt niet geheel onberispelijk zijn geweest, er viel toch weinig op aan te merken. Ook het na- stukje werd vlug afgespeeld. Deze voorstellinghier eene zeldzaamheid natuurlijk, ver- sehafte aan het aanwezige publiek een waarlijk genotvollen avond. Zitting van Donderdag den 16 Januarij 1868. T oorzilier Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des voormiddags ten 11 ure. Tegenwoordig 11 Leden, zijnde de heeren: Schono, van Riessen Verploegh, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, 'tHooft, Timmermans, Ten- sen Lanser en Knaap. Afwezig de heeren: Buis en Klapwijk; de laalste met kennisgeving. Do Secrptaris leest de notulen van 5 December 1867 die aan de goedkeuring der Vergadering worden onderworpen. De heer Knaap stelt voorom in het 9e punt dier notulenachter zijn betoog (dat de Secrelaris niet in het bestuur der Teekenschool moet zijn) bij te voegen: nomdat de werkzaamheden aan het archief reeds veel geld kosten." Niemand tegen deze bijvocging cenig bezwaar hebbende, wordt daartoe besloten en de notulen met algemcene (7) stemmen goedgekeurd; heb bende de heeren van Riessen, Kuiper, van Vuuren en Schone zich buiten stemming gehouden, als zijnde in de vorige Vergadering niet tegenwoordig geweest. 1. Aan de Vergadering wordt medegedeeld hetgeen volgt: a. De Staalsbladen van 1867 n°. 115 tot 129, 131 tot 136, 158, 162 tot 168. b. De Provinciate Bladen van 1867, n". 87 tot 90. c. Brief van Gedeputeerde Staten, dd. 11 December 1.1.waarbij wordt bcrigt de ontvangst der op den 5 December 1867 vastgestelde verorde- ning op het sluiten der herbergen. d. Dat de heeren A. W. Muijskcn en A. van Riessen hebben aange- nomen hunne benoeming tot lid van het bestuur over de Teekenschool. De Voorz,iUer zegt daarbij, dat die school thans 18 loerlingen tell; dat de kosten wel eenigzins hooger zijn dan men aanvankelijk had ver- moeddat de van den polder gevraagde bijdrage is geweigerd geworden; dat zich tot heden nog slechls een boerenzoon op da Teekenschool be- vindt, en hij, Voorzitter, boopt, dat de landhouvvers van dat onderwijs meer gebruik zullen gaan maken. A1 deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. 2. Komt aan de orde de benoeming van twee leden dezer Vergade ring, die met den Voorzitter zullen uitmaken het bureau van stemopne- ming voor de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren 'tHooft en Knaap. De heer Verploegh vraagt, of er slechts een stembureau zal zijn. De Voorzitter zegt ja: de verdeeling in onder-kiesdistrikten behoort aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Tot de stemming wordt overgegaan. Bij elk der stemmingen, die hebben plaats gehadzijn in de bus ge- vonden 11 briefjes. Benoeming van een lid van het stemburean: le stemming; uitgebragt op de heeren: Timmermans 4, van Riessen 3, Knaap 2 stemmen, Kui per en Schone elk 1 stem. 2e vrije stemminguitgebragt op do heeren Timmermans 4van Riessen en Schone elk 3 stemmenen Knaap 1 stem. Tusschenslemming tusschen de heeren van Riessen en Schone, om uit te maken wie van hen met den heer Timmermans op het tvveetal voor de herstemming zal komenuitgebragt op den heer Schone 6 en van Riessen 5 stemmen. Herstemming tnsschen de hee ren Timmermans en Schone; uitgebragt op den beer Timmermans 7 en op den heer Schone 4 stemmen, zoodat de heer Timmermans is benoemd. Benoeming tweede lid: le stemming; uitgebragt op de heeren: van Riessen 5, Kuiper 4 stemmen, Knaap en 'tHooft elk 1 stem. 2e vrije stemming; uitgebragt op de heeren: van Riessen en Kuiper elk 5 stem- men, de heer 'tHooft 1 stem. Herstemming tusschen de heeren van Riessen en Kuiper; uitgebragt op de heeren van Riessen en Kuiper elk 5 stemmen, terwijl 1 briefje van onwaarde is verklaard, als zijnde in bianco. Aangezien geen der beide heeren de meestc, maar beide cvenveel stemmen hebben erlangd, zal door het lot worden beslist. Daartoe wordt door een der stemopnemers de naam van elk der beide heeren op een afzonderlijk stuk papier gcschreven, in vieren gevouwen en in de bus gedaan; de bus omgeschud zijnde, wordt er door den Secretaris 1 briefje uitgenomen; daarop staat de naam van den beer van Riessen, zoodat deze is verkozen. Beide heeren verklaren zich bereid de benoeming aan te nemen cn worden vervolgens al de andere leden benoemd tot plaatsvervangers. 3. Aan de Vergadering wordt medegedeelddat de heeren G. B. 't Hooft en L. Suringar hebben aangenomen de berbenoeming tot lid van bet Burgerlijk Armbestuurdat de heeren J. C. van der Wal D. J. van den Heuvel en Kl. Tanis Mzn. voor de benoeming hebben bedankt, en dat ook door den heer C. Bakker, als Armmcester, is bedankt. Deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving en overge gaan tot de benoeming van andere armmeesters. De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren van Vuuren en Dorbeck. Benoeming van een Armmcester in Wijk 2 Door Burgemeester en Wethouders zijn voorgedragen de heeren A. Pruissen en J. Beets. In de bus zijn gevonden 11 briefjes; van onwaarde zijn verklaard 2, als zijnde in bianco, zoodat zijn uitgebragt 9 geldige stemmen; daarvan bekwamea de heeren A. Pruissen 7 en J. Beets 2 stemmem, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Benoeming van een Armmeester in Wijk 5: Door Burgemeester cn Wethouders zijn voorgedragen de heeren W. P. van Andel en C. G. Veefkindt. In de bus zijn gevonden 11 briefjes, van onwaarde verklaard 3, als zijnde in bianco, dus geldig 8; daarvan zijn uitgebragt op de heeren W. P. van Andel 5 en op C. G. Veefkindt 3 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Benoeming van een Armmeester in Wijk 6: Door Burgemeester en Wethovders zijn voorgedragen de heeren C. Iiuizer en L. Ilulsbos. In de lus zijn gevonden 11 briefjes, van onwaarde zijn verklaard 3 dus geldig 8; er zijn uitgebragt op de heeren Huizer 5 en op Hulsbos 3 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. PRIJS DER ADVERTENTliiN van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 Cent. Zegelkegt bij elke plaatsing 35 Cent. Benoeming van eon Armmeester in Wijk 3: Door Burgemeester en Wethouders zijn voorgedragen de heeren G. D. Geertsema en A. II. Geurts van Baarskamp. In de bus zijn gevonden 11 briefjes, van onwaarde zijn verklaard 4, als zijnde in bianco; dus geldig 7 er zijn uitgebragt op de heeren Geurts van Baarskamp 4 en G. D. Geertsema 3 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De heer Dorbeck maakt de opmerkingdat de vorige Armmeesters wel voor presentiegeld hebben bedankt, maar de nieuwe Armmeesters bet wel kunnen verlangen. De Voorzitter zegt, dat het Armbestuur dan op het vroeger genomen besluit zal kunnen terugkomen. 4. Gelezen een schrijven van K. Peeloom, verzoekende te worden ontbeven van zijnen aanslag in de bondenbelasling, dienst 1867, op grond dat hij in dat jaar geen hond zou hebben gehad. Overwegende dat uit de opnemingslijstcn blijkt, dat de adressant in 1867 werkelijk een bond heeft gehouden, en dat voorts de tijd tot het indiencn van bezwarcn reeds lang is verstreken, wordt besloten op ge- meld verzoekschrift afwijzend te beschikken. 5. Gelezen een adres van C.Croen, verzoekende, om daarbij vermelde redenen, dat mogen worden ingetrokken de aanslagen in den hoofdelijken omslag cn de bondenbelasling, dienst 1867, van Willem Metz. Nadat hieromlrent eene korte diskussie heeft plaats gehad, wordt be sloten het adres te stellen in handen van den gemeente-ontvanger, om berigt en advies. 6. Komt ter tafel het reeds in de vorige Vergadering behandelde be- stek voor de ophooging van het terrein om het Raadbuis, en een tweede bestek voor gcmeld werk sedert ontworpen. Met het oog op den aanstaanden verkoop der dorpsgronden, zegt de heer 'tllooft zich te zullen verklaren voor bet tweede bestek, volgens hetwelk het terrein slechts gedeeltelijk zal worden opgehoogden wel aan de voorzijde, en niet aan de achterzijdc. De heer Dorbeck vraagt, of drainering wel noodig is. De Voorzitter meent ja. Na korte diskussie stelt de Voorzitter voor, het tweede bestek (ge- deellelijke ophooging) goed le keuren. Dienovcreenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 7. Aan de orde is de verdere behandeling der voorgestelde wijzigingen in het reglement voor de Openbare Scholen in deze gemeente. De wijziging van art. 6 reeds in de vorige Vergadering goedgekeurd zijnde, komt alsnu weder in behandeling bet nieuwe artikel, omtrent da verdeeling der gemeente in schoolwijken, waaromtrent de beraadsla- gingen in de vorige zitting zijn gestaakt geworden. De beer 'tHooft het woord verlangende, zegt, niet veel meer over deze zaak te zullen spreken; het onderwerp is uitgeput; spreker verde- digt nog kort het voorstel der commissie cn zegt, dat de school-commissie in hare laalste Vergadering heeft besloten om de twee laalste alinea's van het door liaar voorgestelde artikel te wijzigen als volgt: Voor het geval de school cener wijk, door de kinderen uit eene andere wijk, zoodanig mogt worden bevolkt, dat daardoor ver- meerdering van het onderwijzend personcel, of wel vcrgrooting van het schoollokaal mogt noodig wordenzal de Gemeenleraad kunnen bepalen, dat ook de betalende schoolkinderen zich zul- len moeten doen inschrijven op de school van de wijk waarin zij wonen." Daarvan geschiedt openbare kennisgeving." Na korte diskussie wordt het voorgedragen nieuwe artikelzoodanig als bet bierboven is gcwijzigd, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Al de door de school-commissie voorgestelde wijzigingen wordennadat ze vvaren voorgelezen, en zooveel noodig toegelicht, achtereenvolgens zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het geheele school-reglement, zoodanig als bet thans is gevvijzigd, wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 8. Aan de goedkeuring der Vergadering worden onderworpen de na- volgende concept-bcsluiten tot het doen van af- en overscbrijvingen in de begrootingen van 1867 en 1868, welke besluiten zijn van den navol- genden inlioud: De Raad der Gemeente Haarlemmermeer heeft besloten: op de a begrooting van uitgaven voor de dienst van 1868 le doen de navolgende af- en ovcrschrijvingcn. Afschrijving Onvoorziene Uitgaven100 Overschrijving Kosten voor schoolbehoeften100 Gedaan te Haarlemmermeer, enz." De Raad der Gemeente Haarlemmermeer heeft beslotenop de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1867 te dcen de navolgende af- en overscbrijvingen. Afschrijving Onvoorziene Uitgavenf 355.50 Overschrijving: Kosten van licht en brandstoffen Kosten van bet onderhouden van het Raadbuis. Onderhoud en aankoop van mcubelen in idem 80— 230— 45.50 355.50 Gedaan te Haarlemmermeer, enz." Beide besluiten worden zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming vastgesteld. 9. Wordt gelezen een adres van II. G. DanensJ. de Vries, P. Flipsen en F. Tit, gemeente-veldwachtersJ. H. Tecvcn, C. Smelter en D. de Vries, rijks-veldvvachters; en J. G. Legel, buitengewoon rijks- veldwachter, verzoekende om daarbij vermelde redenen, dat aan hen eene. gralificatie moge worden toegekend.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1