54 - Politiefce Iiroiiijk. Ctemengxle Herlgten. FjiUUlbOtBW. 21 27 Febr. ■■■■■hhhhhhmhhhbhbhhh De heer Schone vraagt, of omtrenl ilczc zaak ccn praeadvies aanwezig is van Burgemeesler en Wcthouders. De Voorziller antwoordt neen, want hot is cerst hcdcn morgen ingekomen. .Op voorstel des Voorzillers wordt besloten het adres Ic slellcn in llilnden van Burgemeesler en Wetliouders, orn daarop een praeadvies uit te brengen. 10. De heer Kuiper merkt aandat bet licht der lantaren, die voor bet raadhuis is geplaatst, hinderlijk is voor de menschen die van verre komen, en zou wel wenschen, dat die lantaren wat racer naar de zijde van het raadhuis word geplaatst. De Voorulter zegt, daaraan gaarne te zullen voldoen. 11. De heer Knaap vraagt, of bij stemmingen in den Raad ongeldig zijn de stembriefjes, die met duidelijke namen zijn ingevuld, en of de Burgemeesler die briefjes ongeldig kan verklaren spreker meent neen want volgens art. 3(1 der Grondwet benoemt de Koning den Burgemeesler, en dew moet bcsluiten van den Raad uitvoeren. De Voorzitter leest, op verzoek van den heer Knaap, art. 30 der Grond wet voor, luidendc: De Koning rigt zijn huis naar cigen goedvinden in." Naardien dit nict is het door den heer Knaap hedoclde artikcl, leest dt Voorzitter voor, op verzoek van den heer Knaap, het volgende ar- i'likel, luidende »Het jaarlijksch inkomen eener Koniugin-weduwegedurende haren weduwelijken staat, uit's lands kas is 150,000." Ook dit artikel bevat niet de bepaling, die do heer Knaap bedoelt, en nadat de beer Dorbeck heeft aangemerkt, dat de heer Knaap welligt bedoelt de Gemeenlewet, geeft de Voorzitter den heer Knaap in over- weging deze vraag aan te houden lot eene volgende Vergadering. De heer Knaap zulks goedvindende, en niemand verder iets in het midden to brengen hebbende, wordt de Vergadering door den Voorzitter gesloten. De Kaasmarkl te Leiden eeDe nieuwe instelling, sehijnt niet al te best te gelukken. De beide eerste marktdagen was de toevoer al betrekkelijk gering; maar men kon hopen dat het meerderen zou. Intussehen 't is verminderd. Volgens de Leidsche Courant van Woensdag was de aanvoer op den jong- sten marktdng slechts edn honderd ned. pondenen de Leidsche Courant voegt er naif bij, dat er alzoo van geen levendigen handel kon sprake zijn. Mogelijk dat de zaak in de toekomst verandert alles verandert als men eenige maatregelen kan uitdenkendie ze reglstreeks of zijdelings kunnen be- vorderen. Vooreerst echter zal ze, meenen wij„een harden dobber" hebben, en zich bepalen tot eenige minder puike klusjes van kleine boeren, of restanteu, waarvan de eerste soort weg is. Vooral scheen de aanvang, in dit getijde ge- nomenal weinig succes te beloven. Van 18 tot en met 21 Junij e. k. zal van wege de Maatschappij van Landbouw in de provincie Groningen aldaar eene algemeene landbonw-tentoonstelling gehouden worden. De door het hoofdbestuur met de voorbereiding en regeling dezer zaak belaste commissie is reeds zoo ver met hare werkzaam- heden gevorderddat de programma's binnen kort kunnen worden verzonden. Van 12 tot 21 Junij dezes jaars zal te Brussel eene internationale tentoonstelling van landbouw-werktuigen plaats hebben gepaard aan eene nationale tentoonstelling van ttuis- dieren. Het uitvoerig programraa der aanstaande internationale tuinbouw-tentoonstelling te Gent is dezer dagen bekend ge- maakt. Die tentoonstelling zal geopend zijn van 29 Maart tot 6 April. Degenen, die voornemens zijn op die tentoonstelling in te zenden, moeten voor 15 Maart de naauwkeurige naam- lijsten der in te zenden voorwerpen opzenden aan het adres van den heer Edmond Claus, secretaire adjoint de la Sociele Roy ale d'Agriculture et de Bolaniquete Gent (rue Digue de Brabant n°. 20). Deze worden van 21 tot 27 Maart, de boe- ketten ook nog den 28 Maart ingewaeht. In het geheel zijn in 241 rubrieken prijzen uitgeloofdzoowel voor planten, groenten en vruehten, als voor kunst en nijverheid op tuinbouw betrekking hebbende. Behalve de eeremedailles welke door den koning en de koningin van Belgie zu'len ge- schonken worden aan de vreemde en de belgisehe inzenders, die doorhunne inzendingen het meest tot luister der tentoonstelling hebben toegebragt, zijn uitgeloofd niet minder dan 624 mcdailles, als: 12 gouden lste klasse, 32 gouden 2deklasse, 141 ver- guld zilveren, 242 zilveren lste klasse en 190 zilveren 2de klasse. De groote gouden en gouden medailles zijn ten deele gegeven door den graaf en de gravin van Vlaauderen, de provincie, de stad Gent, den burgemeesler van Gent en den voorzitter der Maatschappij. Bij vele artikelen zijn afzonder- lijke medailles uitgeloofd voor liefhebbers en handeldrijvende kweekers. De groote gouden medailles zijn uitgeloofd voor orchideen 2; palmen, boomvarens 2; varens, groote sier- plantenbloeijende plantencamellia 1azalia indica 2 rhododendron 2; hooge stamrozenhyacinthen, agave enz. 2; coniferen 2. D,e gouden medailles zijn uitgeloofd: voor nieuwe planten 3; orchideen 2; palmen 2; cyeadeen, boomvarens, marantaceen 2anaectochilus 2bontbladerige warme kast- planten 2bloeijende plantencamellia 2 azalia indica 2 rhododendron 2; hooge stamrozen, lage rozen, hyacinthen, amarillas 2;.agavp enz. 3; .cacteen, oranjeboomen 2. Naar men verneemt wordt door het belgisehe gouverneraent aan deze tuinbouw-tentoonstelling eene subsidie van 15,000 francs gegeven. Uit Botterdam wordt gemeld dat de uit- en doorvoer van aardappelen aldaar steeds op uitgebreide schaal voort- gaat en dat stoombooten met voile ladingen, aardappelen naar Engeland vertrekkendat de prijzen daarvan onder zulke om- standigheden meer en meer stijgen zal wel geen betoog be- hoeven. Omtrent de opbrengst van den oogst in Hongarije in diet vorige jaar heel't men thaus nadere opgaven. Volgens officiele schatting werden geoogst circa 19 millioen beijersche schepels tarwe, circa 6% millioen dito rogge, circa 15 mil lioen dito mais, circa 7% millioen dito garst en circa 14 mil lioen dito haver. (De beijersche schepel is gelijk aan 222% nederl. kop). Dit geeftin vergelijking met een gemiddelden oogst, voor: tarwe, ma'is, garst en haver eene meerdere op brengst van 140 pet., 43 pet., 39 pet. en 40 pet., voor rogge eene vermindering van circa 15 pet. Bij het Wetgevend Ligchaam in Erankrijk, is ingekomen een ontwerp van wet tot definitieve afschaffing der 50 opcenten op de belasting op granen en meelingevoerd met vreemde schepen. Bij dekreet van 13 November 1867 wa3 die buiten- gewone belasting reeds voorloopig afgeschaft. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden o. a. het volgende: „Onze invoerhandel herstelt zich; onze uitvoer neemt op verblijdende wijze toe, en de balans onzer financien toont alle neiging aan, om naar de gewenschte zijde over te slaan. Akkers, velden, tuinen en boomgaarden hebben in mime mate het hart verblijd van hen, die op hunne gaven wachtende wa- ren. In de weiden weerklinkt het vrolijk geloei van het wel- gevoede hoornvee, en ontelbaar vermenigvuldigde schapen hebben hunne kostbare vacht bij duizenden balen afgeworpen. Nieuwe takken van landbouw-nijverheid, reeds tot zekere mate ontwikkeld of in veelbelovenden aanlegmaken ons hoe lan- ger hoe meer onafhankelijk van het buitenlanden kennis verlichting en beschavingde edelste der maatschappelijke voorregten, nemen hier met rassche schreden toe." Gedurende het jaar 1867 werden op de markten te Mep- pel o. a. aangevoerd: 2737 mud rogge, 11,929 mud boek- weit, 15,180 mud aardappelen, 1,434,300 ned. pond boter, 17,000 ned. pond wol, 8793 drentsehe en 964 friesche scha pen 648 lammeren, 4877 vette en 4779 magere varkens, 8651 biggen, 1645 koeijen472 pinken, 908 paarden en 285 varkens. In de week, eindigende 9 February, zijn van Harlin- gen uitgevoerd: 2357 vaten boter, 6300 edammer en 4000 kanter kazen, 64 ton cichoreiwortels150 balen vlas52 balen klaverzaad, 163 zak alikruiken380 runderen17 kalveren enz. Uit de stallen van den heer Tjeenk Willink, te Zutphen, zijn dezer dagen door een voornaam slagter aangekocht 9 vette ossen, waarvan een niet minder dan 1306 ponden woog. Te Liverpool is een monster-Jcaas aangebragtdoor ze- keren Harris, in Kanada, vervaardigd. Tot het maken van deze kaas werden gebruikt 35 vaten melk, geleverd door 7000 koeijen. Zij heeft 6 voet en 10 duim in diameter, is 3 voet hoog en de omvang beslaat 21 voet. Zij weegt niet minder dan 6280 ponden. De eigenaar laat ze bezigtigen tegen zes pence per hoofd, en na afloop der tentoonstelling zal een rijk burger van Liverpool ze koopen ten behoeve van de armen terwijl een ander burger het Haarbij benoodigde brood en een derde het bier zullen verschaffenten einde op deze wijze een maaltijd voor acht duizend menschen te bereiden. Wij hebben een paar nommers van de binnenlandsche poli- tieke zaken geene melding gemaakt, omdat de Tweede Kamer tijdelijk dood, en de Eerste naar huis was. Nu kan er weer wat komen te berigtenen wij hopen dat het wat goeds moge zijn. Althans eene Tweede Kamer is weder opgestaan. Dingsdag kwam zij bijeen, en werd namens Z. M. door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financien in commissie geopend, bij monde van den heer Ileemskerk, met de volgende rede: „Mijne heeren „Naar 's Konings bevelen komen wij de vertegenwoordiging van het nederlandsche volk welkom heeten in deze nieuwe zitting. „Het oogenblik, waarop gij uwe parlementaire werkzaamheden aanvangt, is gewigtig; moge het blijken heilspellend te zijn voor het vaderland. „Daartoe wil de Regering 's lands afgevaardigden met vertrou- wen te gemoet gaan. „De vorige Tweede Kamer sprak met eene kleine meerderheid eene af keuring nit over het buitenlandsche beleid, in een moeijelijk tijdperk, dat gelukkig tot het verledene bekoort. ,/Tegenover dat oordeel stonden de raadslieden der kroon vast in de overtuiging, dat in die belangrijke zaken ten nutte van den Staat en met goeden uitslag was gekandeld. „Van de koninklijke beslissing over het aangevraagde ontslag van het kabinet was eene ontbinding der Tweede Kamer het ge- volg, hoezeer niet dan na rijp beraad en met leedwezen tot dien niaatregel werd overgegaan. ,Thans begroeten wij eene nieuwe Kamer, waarvan een vijfde deel uit nieuwe leden bestaat. „Voor Kegering en Yertegenwoordiging is nu de taak weggelegd, om aan het vaderland te waarborgen wat, na den strijd der verkie- zingen, de wensch van alle weldenkenden is: de noodige overeen- stemming der magten, die het vertrouwen op de deugdelijkheid en duurzaamheid onzer grondwettige instellingen versterke. „Uwe medewerking zal worden ingeroepen, behalve voor de eischen der staatsdienst voor Nederland en Indie, voor een aantal maat regelen van wetgeving, waarvan eenige reeds meermalen door de vertegenwoordiging zijn verlangd. Mag het der Regering te bcurt vallen, daarbij den steun der Staten-Generaal te ondervinden, dan kan deze zitting goede vruehten opleveren. Welke ook de uitslag uwer overwegingen zij, laat ons alien, bij de beraadslagingen hier te voeren, meest in het oog houden, wat ons ten alien tijde vereenigt, liefde voor den vorst en zorg voor het getrouwe nederlandsche volk, dan zal het den lande onder Gods zegen welgaan. „In naam des Konings verklaren wij deze buitengewone zitting der Staten-Generaal geopend." Dc heer van Reenen staat weer bovenaan op het drietal voor president, en zal het dus vermoedelijk weder worden. Ter gewone teregtzitting van het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland (kamer van civiele appellen)heeft de advo- caat-generaalMr. J. Spoor, den 20 February een uitvoerige en belangrijke conclusie genomen in het bekende regtsgeding betreffende de Overtoomsche schutsluisthans in appel ge°- voerd tusschen Haarlem en Rijnland (als appellanten) en Am sterdam (als geintimeerde). De advocaat-generaalofschoon zich met onderscheidene motieven van het vonnis der arron- dissements-regtbank te Amsterdamwaarvan was geappelleerd niet vereenigendemeende echter dat Amsterdam, door geen brug- en sluisgelden te heffen geen onregtmatige daad heeft gedaanwaardoor aan Haarlem en Rijnland schade is toege bragt. Hij konkludeerde mitsdien tot bevestiging van het vonnis a quo, en tot veroordeeling der appellanten in de kos- ten van beide instantien. Het hof zal op Donderdag den 2 April e. k. in deze zaak uitspraak doen. De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt 1°. dat de jagt op eenden voor dit jaar in Noord-Holland zal worden gesloten met 7 Maart e. k.na welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei; 2°. dat de jagt op ander waterwild voor dit jaar in Noord- Holland zal worden gesloten met 18 April a. s. 3°. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vlieg- net dit jaar zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Julij en 4°. dat de visscherij (met uitzondering van die met aal- korven en palingfuiken)in Noord-Holland zal zijn gesloten van 15 Maart tot en met 15 Mei dezes jaars. Als eene voorzeker treffende bijzonderheid wordt uit Groningen ge meld, dat een der in het gasthuis van de Herv. diakonie aldaar verpleeg- den genaamd Drewesoud 68 jaren en die gedurende twintig jaren lang doof en stom gewcest wasvoor een paar dagen eensklaps zijn gehoor en spraak geheel terug ontving, maar zich slechts korten tijd daarin heeft mogen verheugen, aangezien hij den 21 dezer is overleden. De heer Josua van Eik, lid der Provinciale Stalen van Noord-Holland, woon- achtig te Amsterdam heeft aan het bestuur der Noord- en Zuid-Holl. redding-maatschappij eene nieuwe reddingboot geschonken welke den 15 dezer op de kust van Peltcnbij eene hooggaande zee en zware branding, een eerslen proeftogt heeft gedaan en volkomen aan het oog- merk voldeed. Eere alzoo aan don edelen gever, die het bestuur der maatschappij in staat stelde hare ijverige pogingen te zien hekroonen met een gesciieuk van zoo belangrijke waarde, waardoor de gemeente Petten zich nu verheugen mag al de reddingmiddelen te bezittenom hij onver- hoopto schipbreuk den in nood verkeerenden schepelingen de noodige hulp tot redding te kunnen bieden. Een engelsche pachter, Marshall ge naamd was onlangs op de markt te Nottingham hezig met oeslers te etentoen de man die ze verkochthem zulk een grooten oester toc- diende, dat de pachter hem niet door zijn keel kon krijgen en er aan stikte. Keizer Napoleon is over het algemeen tegenwoordig zeer on- aangenaam en somber gestemd, daar zijn eerste en oudste kamerdienaar thans op slerven ligt. Deze manbekend onder den naam van Leon I was zeer vele jaren de trouwe begeleider van Louis Napoleon; hij was bij hem in zijn verbannings-oordvergezelde hem in de gevangenis te Ham en verliet hem natuurlijk ook niet toen gelukkiger jaren aanbraken. Deze Leon is overigens een eenigzins raadselachtig persoon. Hij heeft zeer goede maniercn en is niet zonder beschaving en kennis, maar nie mand kent zijn familienaam of weet waar hij van daan gekomen is. Bij den Keizer zelf, die hem ten vorigen jare nog eene villa ter waarde van 100,000 francs ten geschenke gaf.stond hij onafgebroken in zeer hooge gunst en zijne raadgevingen zelfs in hoogst gewigtige aangelegenheden bleven, zoo verzekert men, dikwijls niet zonder invloed op den Keizer. In de nabijheid van Coevorden heeft zich het volgende geval voor eenige dagen voorgedaan: »Een behoeftigdoch overigens eergierig gezin, had reeds dagen lang het nijpendst gebrek geleden, grootendeels levende van eenige bijeengegaardo boerenkool, zonder ander toebehooren in water ge- kookt. Was het wonder, dat de man eindelijk, versuft en als wezenloos, op zekeren nacht een boerenoven, waarin hij wist dat brood gezet was, zocht open te krijgen, ton einde zijne hongerende huisgenooten ten min- ste van eenig gezond voedsel te voorzien De knecht van den eigenaar des ovens hoort echter eenig gerucht, begeeft zich stil naar buiten en betrapt den dief op heeterdaad, die dadelijk schreijend zijn voornemen bekent en smeekt, hem niet nog ongelukkiger te maken. Voor den ei genaar gebragt, herkent deze in hem een overigens oppassend man, wiens groote armoede hem onbekend was en, tot slraf zijner overtreding, schenkt bij hem grootmoedig het gehcele baksol brood. De arme snelt naar zijne woning, deelt van het warme brood aan zijne huisgenooten rond, en alien doen zich aan dit zoo lang ontbeerde voedsel eens regt te goed, met het ongelukkig gevolg, dat de vrouwdie waarschijnlijk het meest geleden had on verzwakt was, den volgenden dag aan de ge- volgen van het voedzame maal bezweek." Onder de gemeente Zuid- wolde, in de nabijheid van Coevorden, is in het hooi het lijk gevonden eener bejaarde vrouw, reeds in staat van ontbinding; zij had een mandje met eenige kleine waren bij zich. Te oordeelen naar eenige papieren, moot zij van Schoonebeek, gemeente Dalengeboortig zijn. De ge- wczcn Keizerin Charlotte van Mexico, sedert geruimen tijd krankzinnig, heeft aan den Paus een zeer aandoenlijken en hartelijken brief gescbreven waarin zij hem de onmetelijkheid schetst van haar ongeluk en hem smeekt te bidden voor de ziel van haren echtgenoot. Deze brief, in zeer goed Italiaansch geschreven, kan tot bevestiging dienen van het vroegere berigt dat de vorslin geheel hersteld is. Dezer dagen is namens Z. K. H, Prins Frederik der Nederlanden een kapitaal huis en tuin in de Nobel- straat te 's Gravenhage voor eene belangrijke som aangekocht, met be- stemming voor de Louisa-Slichling, zoo genoemd naar en met toestem- ming van hoogstdeszelfs echtgenoot. Zoo als men weet is de Louisa-Stich- ting bestemd voor opvoeding van nagelaten kinderon van minvermogende vrijmetsclaren. Reeds is een ontwerp en teekening van verbouwing ge- recd en mag men met grond verwachten, dat ook deze stichting de wel- dadige instellingen in de hofstad niet alleen duurzaam met eene zal ver- meerderen, maar ook tot waarachtig heil zal strekken van de ouderlooze jeugd. In het dorp Eisleben in het Maagdenburgsche zijn onlangs negen personen door trichinose aangetast. Het varkon, waarvan zij gc- nuttigd hadden, was door vier personen microscopisch onderzocht en vrij van trichinen verklaard. Te Londen heeft een jong mensch zich van het leven beroofd door van een der torens van het glazen paleis te sprin- gen. Dezer dagen zijn in de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt eene moeder en eene dochter, te 's Gravesande woonachtig, beschuldigd van kindermoord. In don nacht van 15 op 16 February jl. is uit de postkar, die des avonds ten 10 ure van Breda vertrokken is, tusschen Utrecht en Oosterhout, vermist of ontvreemd: een paket brieven, ver zonden uit Middelburg en bestemd voor Amsterdam, waarin drie aange- teekende brieven; de eerste geadressecrd aan »Jhr. L. J. van Teylingen, kapt. der genie te Amsterdam," inhoudende: een bankbiljet groot/300

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2