- 38 - Maarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. Herigleii omtrent Veezlekten. Politlefce Mronijk. 28 Febr. 5 Maart. |f Ctcmeng-cle Herigtcn. 3 tt g c n o n b c n. als daarte iloen vervallen, omdat hierdoor dc jaai lijksche opbrengst van/3000 aan paclit zou gemist worden maar er moeten in die bermen talrijke greppen, bijv. om de 25 el, tot "vvaterafvoer gemaakt worden en op het bestaan blijven van een aanmerkelijke tonrondte moet met de meeste kracht ge- werkt vvorden. Op de vraag, of verder de onderhoudswijze der vvegen van den Alblasservvaard voor ons aanbevelenswaard is, antvvoord ik dat de /78 onderhoudskosten per mijl in de afdeeling Leeghwater betaald, mij meer tot navolging uitlokken dan de 161,50 per mijl, welke de vvegen van den Alblasservvaard zouden kosten indien zij in de omstreken van Haarlem lagen. Maar den zaak leeren en Alblasserwaard en Leeghvvater, na- melijk dat het toezigt yoor onze opzigters gemakkelijker moet gemaakt worden. Dat het paard van den heer van Eiessen groote diensten aan den polder bewijst, staat vast; maar even zeker is het dat onze opzigters in de drie Noordelijke polderafdeelingen oneindig meer belast zijn dan die in den Alblasserwaard. Laatstgenoemden hebben ieder ongeveer 30000 ellen dijk te onderhouden met den grindvveg op dien zelfden dijk, en niets meer, zoodat zij nimmer op hun vverk kunnen zijn of zij zijn tevens op den grindvveg. Mij dunkt tusschen dezen arbeid en dien van een onzer opzigters, belast met het toezigt op ruim 50000 ellen weg, ongeveer gelijke lengte voart en togt, een hoogst belangrijk stoomtuig, 15 a, 20 brug- gen, en met allerlei schouvvwerkbestaat een zeer in het oog loopend onderscheid, dat oppervlakkig beschouwd in het voor- dcel van onzen polder schijnt te zijn, maar vvaaruit naar mijne oveituiging in waarheid belangrijke nadeelen voortvloeijen De Hoofdopzigter van den Haarlemmermeerpolder, A. Elink Sterk. Ten behoeve der E. G. kerk en pastorie van de Onbevl. Ontvangenis te Venneperdorp, is dezer dagen op nieuw een subsidie uit 'sEijkskas verleend van 1000. Men verneemt dat voor den bouw eener Hervormde kerk te Abenes, nog altijd de benoodigde gelden niet aanvveziD zijn, en dat voor opgemeld doef, op Maandag 13 April a. s. (2de Paasckdag)in de Hervormde kerk te Sloten kerkelijke muziek zal vvorden voorgedragen, waarover mevrouw Eoell, geboren van de Poll, de hooge bescherming wel heeft willen aanvaarden, en waarbij eenc toespraak zal vvorden gehouden door den vvel-eerw. heer E. C. A. Pantekoek, predikant te Amsterdam. De geldendaardoor bijeen te brengenzullen komen ten behoeve der kerkstichting te Abene3. van 25 February tot en met 3 Maart 1868. CEB0REN: Trijntje, dochter van C. Witkamp en C. Vinke. Nico- laaszoon van VV. Brandjcs en A. Koning. Ludovikus, zoon van J. Bluckcns en G. de Lango. Cornelia Catharina, dochter van J. P. J. Goudevvijn en B. Verhecm. Klaas, zoon van J. Spaargaren en M. van der Meer. Guurlje, dochter van J. Meijcr en K. Muis. Adriana, dochter van A. Spierings en A. Timmers. Arnoldus, zoon van P. A. Lanooij en K. van Duron. Jozina, dochter van T. van Gulik en J. Blanken. Gerrit, zoon van G. van Klaveren en A. van der Pol. Maarlje, dochter van J. Pocn en A. Mienis. Willenr, zoon van G. van Wieringen en M. Vreeken. OVERLEDEN: Matthijs, oud 2 jaar en 9 maandcnzoon van A. Bruin en H. do Swart. Suse, oud 16 jaren, dochter van A. Bcrendregt en F. Blad (beide wonende te Haarlem). Pieter, oud 7 maanden, zoon van A. Keijzer en D. Spaanderman. Adriana van Brecht, oud bijna 43 jaren, gehuwd met A. Verbalen. Cornelia Loos, oud 39jaren, gehuwd met G. van den Bosch. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van G. van den Bosch en C. Loos. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Gecne. Bij de Tweede Earner der Staten-Generaal is, onder meer, weder ingekomen een ontwerp van wet tot afkoopbaarstelling der tienden. De Afdeeling Amsterdam der Hollandsche MaatscJiappij van Landbouio hield den 22 Febr. eene vergadering, waarin eenige huishoudelijke zaken werden behandeld en de voorzitter mede- deelde dat, naar aanleiding van het besluit der vorige verga dering, door het bestuur, namens de afdeeling, aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken, aan het provinciaal bestuur van Noord-Holland en aan het gemeentebestuur van Amsterdam, adressen van dankbetuiging waren ingezonden voor hunne krachtige maatregelen ter beteugeling der veeziekte. Daarna werd door den heer de Beucker, leeraar aan de Nederlandsche tuinbouw-maatschappij Linnaeus, eene voordragt gehouden, waarin hij bet wenschelijke om in den landbouw, de wetenschap met het werk in verband te brengenbehan- delde, en vooral op de noodzakelijkheid eener doelmatige grondbereiding wees. Als een der middelen daartoe, werd door hem de drainering aangeprezendie, ofschoon nog niet alge- meen genoeg bekend en toegepast, van het grootste nut is voor den landbouw. Spreker betoogde vervolgens, dat eene goede grondberei ding niet alleen van groot belang zijnde voor de gewassen in het algemeenmaar ook voor het weiland in het bijzonder, daardoor den gunstigsten invloed heeft op de ontwikkeling van het vee. Dat om laatstgenoemd doel te bereiken, vooral een behoorlijk mengsel van voedsel is aan te prijzenmaar daar- enboven om het weiland in den vereischten staat te brengen mengsel van mest zeer noodzakelijk is. Met eenige nuftige wenken omtrent de teelt en de bemes- ting der ooftgewassenbenevens over de keuze der boomen jselven, besloot spreker zijne belangrijke voordragt, die door de aanwezigen met ondubbelzinnige blijken van belangstelling werd aangehoord. Op de paardenmarkt te Haarlem, den 2den dezer, waren 196 paarden aangebragtwaarvan meer dan de helft is verkoeht. De prijzen varieerden van 80 tot/350. Op de paardenmarktden 2 dezer te Utrecht gehou den waren ruim 900 paarden aan de lijn gebragt; de han- del was vrij levendig. Door den Gemeenteraad van Zalt-Bommel is besloten dat er bij gelegenheid van de voorjaars-paardenmarkt aldaar op Donderdag voor Palmzondag drie premienelk van 10 zullen worden uitgeloofd, en wel: een voor dengene die de meeste paarden ter markt aanvoert, een voor het schoonste paard van 4 tot 6 jarenen een voor het schoonste 3-iarisr paard. Uit Zwolle wordt gemelddat zich aldaar in de laatste dagen der vorige week eenige Fransche kooplieden bevonden, die bij de landbouwers op de stallen de jonge vette paarden tot hooge prijzen opkochtenzoodat hoogstwaarschijnlijk op de Palm-paardenmarkt van 5 April e. k. geen enkel schoon paard zal kunnen worden aangeboden. De prijzendie zij besteed hebben, liepen van/300 tot/ 500 natuurlijk naar gelang der soort. Uit eene circulaire van den heer Commissaris de3 Konin^s in de provincie Noord-Holland aan heeren Burgemeestersdd. 20 February jl.blijkt, dat in sommige gemeeuten dezer provincie de longziekte onder het rundvee zich belangrijk uitbreidt. De Landbouio-Courant van 20 February jl. deelt uit de Stem der Vlaamsche Landbouwers van den 15 February mede, „dat onlangs in eene bijeenkomst van de afgevaardig- den der verschillende landbouwers-vereenigingen te Brussel is besloten, aan den oud-minister Yandenpeereboom, ter zake van zijne verrigtingen ten opzigte van de runderpest, uit de alle verwachting te boven gaande inschrijvingente vereeren eene prachtige vaas in geoxydeerd zilver en goud, versierd met al de zinnebeelden van den landbouw, en een opschrift dragende dat het doel der manifestatie te kennen geeft." Het overschietende geld zal tot een nuttig doel worden aangewend. Aan den nederlandschen minister lleemskerk komt niet minder eere toe dan aan den bclgischen minister Vandenpee- reboom; maar hier heeft de partijstrijdzoo het schijnt, alle edele gevoelens onderdrukt. Volksblud In de Tweede Kamer zijn 1.1. Maandag de beraadslagingen aangevangen over een interpellate van den heer Thorbecke, waarvan de hoofdpunten door spreker niet duidelijk aange geven, maar door den Minister van Binnenlandsche Zaken bij zijne beantwoording aldus in vragen geformuleerd zijn: 1°. heeft het ministerie 'sKonings persoon blootgegeven meer dan eene konstitutionnele Eegering past? 2°. of de hou- ding der vorige Kamer reden tot ontbinding gaf; 3°. welke bedoeling de Eegering met de openingsrede had? De heeren Thorbecke, van Bosse, van EckFokker en Godefroi hebben de ontbinding afgekeurd. De minister van binnenlandsche zaken en de heer J. K. van Goltstein hebben haar verdedigd. De minister van buitenlandsche zaken heeft nadere ophelde- ringen over het buitenlandsch beleid bij de behandeling van hoofdstuk III toegezegd. De heer Heydenrijck heeft gevraagd wat de Eegering voornemens was te doen voor de bijzon- dere school en tot wijziging der schoolwet in vrijgevigen zin De heer Moens keurde af het herstel der departementen van eeredienst. Dingsdag heeft de minister van binnenlandsche zaken de gedragslijn der regering nader verdedigd en zijne vorige ver- klaring nopens de onderwijswet toegelicht. De heer Heyden rijck verklaarde geen vertrouwen te hebben in het ministerie. De minister van oorlog heeft gezegd dat, als het niet noodig bleek, dan geen verhooging van het kontingent der militie zou worden voorgesteld; de kwestie was nog onbeslist. In deze zitting spraken de IIH. Fransen van de Putte, Yiruly Verbrugghe, de Bruin Kops Blussd. Woensdag werd na diskussie, waarin o.a. deelnamen de Heeren Catwijck, Saaimans Yader, Huffmans en Gefken, door den heer de Bosch Kemper eene motie van orde tot sluiting der beraadslagingen gesteld. Deze werd verworpen met 39 tegen 32 stemmen. Verder is voorgesteld eene motie van den heer Blusse, houdende dat de Kamer, gehoord hebbende de ministers, van oordeel is, dat geen landsbelang de jongste ontbinding der Kamer vorderde, overgaat tot de sluiting der beraadslaging. Uierover zijn de discussien aangevangen. Heden (Donderdag) is de geheele zitting aan diskussie over die motie gewijd, en zal dat morgen alweer voortgezet worden. Bij den Eaad van State afdeeling voor de geschillen van bestuuris den 26 Febr. jl, behandeld een beroep van direc- teuren der Maatscbappij tot droogmaking van den Oosieinder- Poel, gevestigd te Amsterdam, van afwijzende beschikkingen van Gedeputeerde Staten van Zuid- en van Noord-Holland op hun verzoek tot vernietiging van besluiten van het bestuur van het hoogheemraadsehap van Eijnland, waarbij eene liefling van 1015 's jaars is gevestigd ten laste der droogmaking en ten bate van Eijnland. Als belanghebbende voor gemelde Maatscbappij is opgetrcden haar directeur, Jhr. Mr. J. W. H. Butgers van Eozenburg, advocaat te Amsterdam. Dc gemeenteraad van Rotterdam heeft bepaald, om als proefneming ge- durende 2 maanden het rooken op de beurs hij het houdcn van de vlas- markt te verbieden. Eene vreeselijke misdaad schijnt te Utrecht ge- pleegd te zyn. Voor eenige dagen werd reeds gemeld, dat den 13 Fe bruary, toen de begrafenis zou geschieden van eene gehuwde vrouw de justitie een onderzoek had moeten instellen omtrent de ware oorzaak'van den doodI dier vrouw. Er was opgegeven, dat de vrouw, ten gevolgevan een noodlottig toeval, in de koord was gevallen waarmede de trapdeur van het bovenhuis werd opengehaaldwaar zij met haar man, den aan- sprexer of groefbidder G., woonde en dat zij in die koord jammerlijk was geworgd. Er waren echter omstandighedendie aan dejuistheid van dat verhaal deden twijfelen. Het scheen al dadelijk zeer moeijelijk tever- klarcn, dat bij den vat de vrouw zoo in de koord zou zijn verwarddat zy er den dood door gevonden had. Maar ook buitendien schijnt het dat do vrouw hare- betrekkingen gewaarschuwd had, dat zij wel eens plotseling den dood kon vinden; dat zij zelfs beweerd had, te vreezen dat reeds eene poging tot vergiftiging tegen haar was gepleegddat de man eenige woken voor den dood der vrouw derden had ondervraagd over de gevolgen van een eventueelen plotselingen dood, en dat hij op het leven der vrouw bij meer dan eene assurantie-maatschappij verzekeringen had genomen ad/ 1700. Dit een cn ander zijn de on ditsdie niet ge- heel zonder grond moeten wezen. Naar men verneemtmoet althans de persoon van G., die sints een 14-tal dagen preventief in hechtenis was, reeds zyne nnsdaad hebben bekend aan den regter-commissaris. G. zou zijne vrouw met een das in een donker kamerlje geworgd hebben, en het lyk toen in de positie hebben gesteld, die naar zijne meening, aan een ongeluk kon doen denken. G. is een man van omstreeks 50 jaar en leelde met al te goed met deze vrouw; bij de laatste epidemie had hij zyne eerste vrouw, naar men opgeeft, aan de cholera verloren. In regten zal nu weldra meer en zekerder van het een en ander in deze blijken. De heer van der Est, te Haarlem, is door den Gemeenteraad van Har- lingen met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer in de gymnas- tiek aldaar. Te Monnickendam is een treurig ongeval gebeurd. Een goochelaar moest, na eene door hem gegeven voorstelling, met zijne vrouw, een kind en nog een daarbij behoorend persoon, de Havengracht passeren ten einde naar hun slaapstede te gaan. Door de heerschende nachlelyke duisternis misleid zijn de vrouw en het kind in het water geloopen, waarop de vader hun ter redding is nagesprongendoch met ongelukkig gevolg datalvorens in den nacht de noodige hulp kon worden aangebragtalle drie reeds gezonken waren en later levenloos uit de Havengracht nabij de sluis zijn opgehaald bovendien laat de overle- dene goochelaar nog drie zeer jeugdige kinderen onverzorgd acliter. Naar men verneemt is door ijverig onderzoek het der policie te Utrecht getukt een drictal pcrsonenverdacht van het namaken en uitgeven van valscbe halve-gulden-stukken op te sporen en den 1 dezer in hechtenis te nemen. In de nabijheid van het station van den Staatsspoorweg te Zwolle had op 29 Febr. jl. een treffend voorval plaats. Er was namelijk lemandpas uit de gevangenis ontslagen zijnde, met den trein aldaar aangekomen die op den weg door eene heroerte gelroffen werd en voor dat geneeskundigo hulp kon worden aangebragt, reeds een lijk was. Twee boerenknechten in het dorp Wilsum kregen den 23 February ten gevolge van minnenijd zulk een bevigen twist, dat de een den ander een gevaarlijken sleek met een mes in de buik toebragt, zoo dat hij zich in zeer bedenkelijken toestand bevindt. Het Huis der Afgevaardigden te Bcrlijn heeft het wetsontwerp aangenomen, houdende bepaling, dat do speelbanken te Ems, Wiesbaden en Homburg in 1872 zullen worden gc- sloten, met een amendement, bepalende, dat de banken nu reeds op Zon- en feestdagen gesloten zullen zijn. Het amendement Schlendorf, strek— kende om to bepalen, dat de sluiting in 1868 zal plaats hebben, is ver worpen met eene meerderheid van 2 stemmen. In Zevenbergen ligt thans zooveel sneeuw, dat de oudste menschen zich niet herrinncren het zoo gezien te hebben. Bij de loting te Nijmegcn bleek, naar men ver- zekert, het aantal jongelieden die in Pauselijke dienst getreden zijn, zoo aanzieniijk, dat het vereischte contingent voor de nationale militie riiet of naauwelijks gelevcrd kon vvorden, en dat er voor hen, die de hoogsle nommcrs trokken, geen uitzigt op vrijstelling van do dienst bestaat. De maand tcbruarij heeft dit jaar vijf Zaturdagen gehad. Overeenkom- stig de berekening van den zonnecirkel gebeurt dit maar eens in de 28 jaren. In de tegenwoordige eeuw is die berekening aldus: February heeft vijf Zondagen in 1824, 1852 en 1880; vijf Maandagen in 1808, 1836, 1864 en 1892; vijf Dingsdagen in 1820, 1848 en 1876; vijf Wocnsda- gen in 1804, 1832, 1860 en 1888; vijf Donderdagen in 1816, 1844 en 1872; vijf Vrijdagen in 1828, 1856 en 1884; vijf Zaturdagen in 1812, 1840, 1868 en 1896; een hard hoofd die dit alles beleeft. De regt- bank te Edinburg (in Engeland) heeft dezer dagen aan een pachter in do omstreken dier stad eene vergoeding van 2364 toegewezen voor scliade welke hem was toegebragt, doordien zijn landhcer, de graaf van Moray, eene onredelijk groote hoeveelheid wild op zijne landerijen had aange- fokt. Op het bal, ter gelegenheid van's Konings verjaardag door den Graaf van Bijlandt te Zwolle gegeven, droeg eene dame een groen geverwd klec- dingstuk. Na afloop van het bal werd die dame ongesleld terwijl de naaisterdie het kleed vervaardigd hadal een paar dagen onpasselijk was. Dc verdachte groene kleur van het kleed deed hot vermoeden van vergiftiging ontstaan door den heer Blankhart aldaar werd een stukje daarvan chemisch onderzocht, en het resultaat was dat zich daarin eene zeer groote hoeveelheid arsenicum on kopcrgroen bevonden had. Het is echter gelukt, de dame en de naaister weder geheel te herstellen. Men moge zeggen wat men wil: geld, en wel veel geld te bezittenis toch een machtig mooi ding Niets anders dan slijk, zeggen de dichters. Ja wel, ook zoo! Laat ze liever zeggendie druiven hangen te hoog en daarom zijn ze zuur Ik kom er rondweg mee voor den dag en maak van me hart geen smoorkuilik wou dat ik rijk was. Want ik heb wel eens gehoord, dat een verstandige dichter gezegd heeftmet geld is zoo veel goed te doen." En de vent had waarachtig gelijk Niet in het te pottenen het als een gier met uitgestrekten klauw angstvallig te bewaken daarin ligt niet de zegen van het geld 1 Goud is zoo koud. En verbeeld je, dat al die eerlijk of oneerlijk verkregen rijks- daalders eens recht op hunnen kant in je doodkist stonden.... me dunkt, dan lag je toch hard en akelig. Neen! dan weet die rijke Dr. J. P. Heije een beter gebruik van zijn rijkdom te maken. Ja, hij maakt veul mooie vaarzen, zeit de School- meester, maar daar heb ik geen verstand van. Wel is er eens zoo'n klein stukkie bij, waarvan ik denkkijk 1 da's nou net den spijker op z'n kop eslagen 1 Hoe krijgt de man het, potdorie bij mekaar 1 Maar, zoo as ik zeg, van vaar zen heb ik niet veul verstand en ik hou ook meer van me vaarzen op stal. Maar wat ik eigentlieke nou ook zeggen wou.... o ja 1 nou bin ik er. De man is op den eersten Maart jarig eweesten nou vind ik het zoo mooi in 'mdat hij al die arme bloeien van kijers op de school te Apenis ge- trakteerd het. Ik had er vantoen ze daar zoo lachten en zongen en danstenen me eigenste jongens 's avends

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2