WEEK BLAD 1808. Vrijdag, 15 Maart. No. 11 w\yu/, YAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Kcgende Saatgang. Haarlemm er meer (TJiterlijk Woensdag.) Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: GEMEENTE-RAAD. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONWEMENX in het Jaar6.-— Prija van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. Voor de verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, hebben in Haarlemmermeer 154 kie- zers stembriefjes in de bus gedaan. Zoo een groot getal kiezers is in Haarlemmermeer voor de verkiezing van Leden van de Tweede Kamer of voor de Pro- vinciale Staten, nimmer opgekomen. Bij de herstemming op 10 Maart, te Haarlem, tusschen de heeren Mr. A. S. van Nierop en Mr. D. Koorders, is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer Mr. D. Koorders, met 1052 stemmen; de heer van Nierop verkreeg slechts 953 stemmen. Het contingent voor de ligting der Nationale Militie van 1868, door de gemeente Haarlemmermeer te leveren, is door heeren Gedeputeerde Staten bepaald op 23 man. Omtrent de Kerkelijke Muziek uit te voeren op tweeden Paaschdag, in de Kerk te Slotenten voordeele der Kerk te Abbenes, (zie Advertentievernemen wij het volgende Het eerste stuk„Drieenheidis geschreven door den Com- pouist David Koning, geheel in den strengen stijl, waarin Dr. Martin Luther zelf gewoon waszijne composition te behan- delenwelke stijl later in vele Psalmen en Evangelische Ge- zangen is bewaard gebleven. Het tweede stuk: „Psalm XXII," woorden van Docter Heije, is geeomponeerd door de echtgenoote van den Bur- gemeester van Haarlemmermeer, nog voor haar huwelijk. Het ademt diepe droefheid, en is dan ook geschreven kort na den dood eener geliefde moeder. Het werd nu zeventien jaren geleden met gunstig gevolg voor het eerst opgevoerd in Felix Merilis te Amsterdam. Het derde stuk is eene Eymne nu onlangs geschreven; dit stuk ademt dankbaarheid, en stille bewondering van een Al- magtig Opperwezen. Het werd in den afgeloopen winter in Amsterdam door twee zang-vereenigingen met liefde opgevoerd en gunstig onlvangen. Tot de uitvoering hebben velen der meest gunstig bekende zangers en zangeressen uit de hoofdstad bereids hunne mede- werking toegezegd. De directie zal worden waargenomOn door den zoo bekwamen muzijkdirecteur van Bree. Men hoopt dus in deze op een aangenaam kunstgenot. Voor de kerkfondsen van Abbenes zal de zaak zeker gun stig zijn. De eerste zeventig zitplaatsen zijn bereids genomen door belangstellenden die te zamen daarvoor inteekenden tot een bedrag van meer dan 600. Daar de Kerk te Sloten slechts 400 zitplaatsen heeftzal men zich eenigzins moeten haas- ten met de inteekeningom aan het feest te kunnen deelne- menterwijl uit den aard der zaakbij gebrek aan plaatsen slechts die voor de hoogste inschrijvers zullen worden afgegeven. van 4 tot en met 10 Maart 1868. GEB0REN: Hendrik Albert, zoon van Jhr. H. A. van Foreest en E. A. Quanjer. Leonardus, zoon van J. H. Damman en G. Stolwijk. Griet- je, dochter van J. Groot en 0. Ossen. Johanna, dochter van J. van Beurden en A. Hagenaars. Jan Adrianus, zoon van D. E. van Meerbeek en A. van Krimpen. Mariadochter van M. van der Werf en M. van Egmond. Leendert, zoon van D. Giesbergen en E. Planken. Hen drik, zoon van H. Vernaven en C. Vermond. Maria Catharinadochter van P. Vis en C. E. Kochheim. Margje, dochter van A. Domburg en J. Muis. Annekedochter van P. Roubos en A. Versluijs. Gerritje dochter van J. van Leeuwen en M. Weijers. Maria, dochter van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Johanna, dochter van N. Driehuis en J. van Dijk. Johannes Jacobus, zoon van H. van Leeuwen en M. van Kessei. OVERLEDENJannetje van den Mazeloud 33 jarengehuwd met G. van Rooijen. LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 kind van W. van den Berg en L. van der Bijl. 0NDERTR0UWD: geene. GEHUWD: geene. Zitting van Donderdag den 30 Januarij 1868. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadcring wordt geopend des namiddags ten een urc. Tegenwoordig al de Leden. De Secrelaris leest de notulcn van den tC Januarij 1868, welko door de tegenwoordig geweest zijnde leden met aigemeene stemmen worden goedgekeurdhebbende de leden Buis en Klapwijk zich buiten stemming gehouden, als zijnde in die Vergadering niet tegenwoordig geweest. 1. De Voorzitter brengt ter tafel een bij Burgemeester en Wethou- ders ontvangen missive van Z. Exc. den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 17 Jannarij 1868 n°. 185, 6de afd.waarbij wordt berigt, dat onder de teiegraafwerkendie in dit jaar zullen worden ingevoerd ook behoort de aanleg van eene telegraaflijn door Haarlemmermeermet de vestiging van een telegraafkantoor in die gemeente. De Minister daarvan voorloopig kennis gevende, verzoekt dat hem wordc medegedeeld of de Gemeente bereid is een passend lokaal daarvoor beschikbaar te stellen en tot telegraafkantoor te doen inrigten en tevens waar in deze uitgebreide gemeente voor zulk een kantoor de meest geschikte plaats is. Nadat bedoelde brief was voorgelezcnzcgt de Voorzitter dat Burge meester en Wethouders praeadvisercnom tot bedoeld cinde aan te wij- zen de spreekkamer van het Raadhuiswelke daartoe zeer goed gclegen en geschikt is. De heer Schone vraagt, of bijzondere kosten voor de inrigling van het lokaal noodig zullen zijn. De Voorzitter meent neen, en gclooft dat de kosten gering zullen zijn. De heer't Hooft zegt zeer voor een telegraaf te zijn ook al zijn daar- aan eenige kosten verbonden maar sprekcr meent dat er een besluit bestaat, waarbij is bepaald dat men guaranderen moet voor de jaarwedde van den lelegrafist. Spreker vraagt daaromtrent inlichting. De Voorzitter meent, dat zoodanig besluit niet bestaat; hij gelooft dat zoodanige bepaling alleen dan wordt gemaakt, wanneer die aanleg ge- schiedt op eigen verzoek en voor eigene rekeninghetgeen bier bet geval niet is. De heer Tensen zegtdat kleine kosten er nog door kunnenmaar als er groote kosten moeten worden gemaaktdan kan dat niet. Hij vraagt wat de gemeente door een telegraaf zal gebaat zijn Do heer 'I lloofl antwoordtdat deze gemeente wel geen handels- plaats is, maar dat toch wel behoefte bestaat aan telegrafische gemeen- schapde bezorging der telegrammen is thans zeer koslbaar. Spreker gelooft dat, wanneer de telegraaf er is, er zeker meer gebruik van zal worden gemaakt dan tegenwoordig maar zegt tevens dat hij nog gelooft dat er een besluit bestaatwaarbij is bepaald dat men moet guaranderen voor een zekere som. De Voorzitter merkt aan dat, zoo zulks het geval mogt zijn, de Raad daaromtrent dan ook vooraf nog zal moeten worden gesproken. De heer van Riessen meent, dat men het aanbod dankbaar moet aan- nemen al ware het dat men den telegraflst geheel moest betalen. Hij gelooft dat er veel gebruik van zal gemaakt worden. Ook de Voorzitter meent zulks. De heer Buis vraagt naar den loop der lijn. De Voorzitter zegt dien niet te wetenen wil dat aan den Minister overlaten. Hij stelt daarop voor aan den Minister te berigtendat het aanbod dankbaar wordt aangenomen, en deze Vergadering bereid is om voor telegraafkantoor af te staan en in te rigten de spreekkamer in het Raadhuis. Zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig be- sloten. 2. De Voorzitter doet alsnu voorlezen een schrijven van den heer Minister van Financien van den 22 Januarij 1868 n°. 98, gerigt aan hem Voorzitter, waarbij wordt berigt, dat Zijne Excel!, de Gemeente nog een laatste maal in de gelegenheid wil stellen om de wegen in de dor- pen over te nemenzijnde Zijne Excel!, tot den kosteloozen afstand be reid mils onder verpligting van onderhoud door de gemeente, en onder voorbehoud van goedkeuring door de Wetgevende Magtterwijl de Mi nister verzoekt dat de beslissing van den Gemeenteraad hieromtrent hem zoodra mogelijk worde medegedeeld. Tevens wordt bij dat schrijven berigt, dat de koslelooze afstand van grond voor een schiethaan niet kan worden toegestaan. De Voorzitter merkt op dat nu nog eenmaal de gelegenheid bestaat om de wegen over te nemenen zegt gezorgd te hebben dat belangheb- benden van deze zaak kennis haddenhij doet voorts voorlezing van twee adressen, geteekend door 33 bewoners van het Kruisdorp en het Venneperdorpwaarbij de Gemeenteraad wordt verzocht de bedoelde wegen over te nemen. De discussien omtrent deze zaak geopend zijndeerlangt de heer 't Hooft het woorden vraagt of de requcsten van de adrcssanten zelf komen, of wel dat die van anderen uitgegaan zijn. De Voorzitter zegt, dat die adressen door hem zijn gestcld. De heer 'I Hooft gelooft niet, dat de adrcssanten de requcsten zouden geteekend hebbenindien zij behoorlijk waren ingelicht geworden. Spre ker heeft de dorpsgronden helpen schatten, en die schatting is niet hoog vooral ook omdat de wegen er bij worden verkocht. Komen de wegen nu aan de Gemeente, dan zal de opbrengst der gronden daardoor hooger worden. Spreker meent verder dat de Gemeente eene Verordc- ning kan maken op het onderhoud dier wegen, en voorts dat, wanneer de Gemeente over eenige jaren de wegen van de bijzondere eigenaren wil overnemen daar dan zeker niemand tegen zoude hebben. Hij is dus tegen het overnemen der wegen. De heer Schone vraagt of het onderhoud niet nader omschreven is. De Voorzitter antwoordt neen; vroeger was er bepaald begrinding, doch thans is daaromtrent niets bepaald. Omtrent den verkoopzegt Sprekergeheel gepasseerd te zijn de grond is door den wethouder 't Hooft geschat. Spreker acht het van belang dat de Gemeente de we gen krijge en is verwonderd van den heer 't Hooft te hooren dat de gronden goedkooper zullen vdrkocht worden als het Rijk de wegen be- houdt, vooral daar de heer't Hooft het Rijk tot principaal heeft bij de schatting der gronden. Bij latere overcame der wegen zou men moeten onteigenen, want dan zullen allerlei omstandigheden die overname ver- hinderen. Spreker wil dus de gelegenheid niet laten voorbijgaanen de wegen overnemen. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Zegelbegt bij elke plaatsing 35 Cent. De heer 'I Hooft betoogt nogdat alleen zijdie aan die wegen wonen, er belang bij hebben, anderen niet, en herhaalt dat men later de wegen gemakkelijk zal kunnen overnemen. De Voorzitter bestrijdt zulks, en zegt b. v. dat de heer van Dorsten weigert zijn weg aan de gemeente over te geven hij gebruikt dien lot tuin. Zijn nu alle onderteekenaren der adressen geen bewoners aan de wegen in kwestie zij hebben toch belang bij de zaakomdat zij met elkander in aanraking komen. De heer 't Hooft zegtdat de gronden langs de heeren Buijn cn van- Dorsten niet met bijvoeging van den weg worden verkocht. De Voorzitter zegt van meening te zijndat de Gemeente geen keur op het onderhouden der wegen kan maken. De heer't Hooft gelooft zulks echter wel. De heer Verploegh zegtniet te begrijpen waarom de adressanten C. de HollW. C. Spruitenburg en Voordendag er belang bij kunnen hebben. De Voorzitter zegtals men in zulk een dorp woont heeft men er belang bijomdat men van tijd tot tijd bij de andere menschen moet zijn. De Heeren 7 Hooft en de Voorzitter besprcken nog verder het punt, betreffende het maken eener keur op het onderhouden der wegen, waarna de heer Schone zegt dat, toen voor twee jaren deze zaak ook behandeld werd, de bepaling gemaakt was om de wegen te begrindens thans is dat zoo niet, daarom is hij nu voor de overname, want de wegen zijn slecht. De heer Dorbeck is ook voor de overname, anders krijgt men geen goed dorp; men kan dan beginnen met een looppad te maken. De Voorzitter beaamt zulksen meent dat dan de gronden ook meer zouden bebouwd worden, en het bevorderlijk zou zijn om het poldcrbe- stuur ook in de gemeente te krijgen. De heer Klapwijk merkt aandat voor twee jaren het hardmaken werd begroot op 20,000; wordt de weg verkocht, dan maken de eigenaars die kosten niet; de gemeente zou zich die uitgaaf toch wel moeten ge- troosten. De Voorzitter kan niet inzien dat het zooveel zou kosten, en zoo als de heer Dorbeck zeide, kon het wel met een looppad. De heer 't Hooft herinnert, dat de Burgemeester vroeger gesproken heeft van het maken van een keur, om het Rijk te verpligten tot het maken der wegen. De Voorzitter is dus zeer veranderd. De Voorzitter stemt dat toemaar is vroeger gestuit op de moeijelijk- heid om het Rijk te dwingen, en meent dat zulks ook toepasselijk is op ingezetenen. Een weg van particulieren wordt in elk geval steeds slechts onderhoudenbij verhoefslaging. De heer 'I Hooft merkt aan, dat zulks in honderde gemeenlen zoo ge- regeld is. De heer Klapwijk zou voor de overname zijn, als het Rijk lot te- gemoetkoming in de kosten ecnigen grond er bij afstond zonder dat, is hij er tegen. De Voorzitter meent, dat men de wegen dan ook zou moeten begrinden. De heer Klapwijk zegt, dat men dit toch in elk geval zal moeten doen. De Voorzitter meent het tegendeel en is het in dat opzigt met den heer't Hooft eensdat namelijk aan die slechte wegen niet dadelijk zal worden gebouwdmen kan dus het noodigsle eerst doen. De heer Buis acht 20,000 voor het hardmaken overdreven. De Voorziller zegt, dat daaronder was begrepen het ophoogen; maar dat is niet zoo noodig. De heer Klapwijk zegtdat die begrooting werd opgemaakt door een deskundigede grond tot ophooging moet worden aangevoerd. De heer van Riessen is voor de overname der wegen, als er eenige grond bij gegeven wordt; zoo niet, dan is hij er tegen. De heer Klapwijk stelt voor, dat de Raad zich bereid verklare om de wegen over te nemen, onder voorwaardo, dat het Rijk in elk Dorp daarbij ongevcer vicr bunders grond afsta tot tegemoelkoming in de kos ten van het onderhoud der wegen. De heer Tensen vraagtwelk onderscheid er bestaat, of men de we gen nu overneemt van het Rijkof later van de eigenaren. De heer 7 Hooft antwoordt, dat de gronden dan goedkoop zullen wor den verkocht. De heer Dorbeck wil de wegen nu overnemen tot bevordering van den bloei en de welvaart der dorpen. De heer Buis vraagt of de gemeente verpligt is de wegen binnen 4 of 5 jaren hard te maken. De Voorzitter zegt dat daarvan niets bepaald is. De heer van Riessenhet voorstel van den heer Klapwijk ondersteu- nende, zegt van meening te zijn, dat het toezigt op de wegen is opge- dragen aan Burgemeester en Wethouders, en dat de Gemeente wel bc- voegd is eene keur op het onderhouden der wegen te maken. Spreker acht eene latere overname voordeeliger dan nu. De heer Verploegh ondersleunt het voorstel van den heer Klapwijk. De heer Tensen meent, dat dan ook veel tijd verloren gaat. Terwijl de Voorzitter zegt dat, bij niet overname ook geen proces daarover kan gevoerd wordennu do Minister de wegen heeft aange- boden, zoodat nu ook voor het vervolg over de zaak wordt beslist. De heer 7 Hooft kentnog geen voorheeld in Haarlemmermeer, dat iemand geweigerd heeft het onderhoud van een weg af te staan. De Voorzitter zegt dat de heer van Dorsten nu met zijn weg doen zal wat hij wil; zoo ook anderen. De heer 'IHooft geeft dat niet toe, want daarop kunnen poliliebepa- lingen worden gemaakt. De heer Tensen beweert, dat men de eigenaars loch niet kan verplig ten om de wegen te begrinden of te beklinkeren; die wegen kunnen niet worden gelijkgestcld met anderen. De heer 7 Hooft meent ja; dat hangt af van do keur die men maakt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1