WEEKBLAD I I 1868. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Mo. 12. i vAAM/' Vrijdag, 20 Maart. Negende Jaargang. (Uiterlijk Woensdag.) Haarlemmermeer-Polder. Haarlem iii er meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: GEMEENTE-RAAD. HAARLEMMERMEER. PRIJS TAN HET ABONNEMENT in het Jaar. f 6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, BEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN 60NGA C°. te Amsterdam. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. Op den eersten dag der verpachting, gehouden den 17 dezer, hebben de polderkaden en 15 perceelen ringdijk ruim 1200 meer opgebragt dan in 1867. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-polderte houden op Woensdag 25 Maart 1868 des morgens ten 10 ure, in het lokaal van Siaatste Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Eapport der commissie over den staat van af- en over- schrijving, dienst 1867. 3. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, aangaande het overdekken van een steenkolen-bergplaats. Idem omtrent het onderhoud van wegen. Idem om gemagtigd te worden de te verkoopen per ceelen veenslik te gnnnen. Goedkeuring van den staat van ingenomen dijksgrond. Voorstel tot goedkeuring der gedane betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven. Vernietiging van uitgelote aandeelen en betaalde coupons der leening van 120,000. Kapport der commissie tot onderzoek der geloofsbrie- ven van de nieuw benoemde hoofd-ingelanden. Goedkeuring van den staat van uitgaven boven /100, gedurende het 4e kwartaal van 1867. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot verhuring van dijksgronden. Benoeming van een Heemraadingevolge de periodieke aftreding van den heer D. W. P. Wisboom van Giessendam, Benoeming van eenen Secretarismede ingevolge de periodieke aftreding. Benoeming van een Dijkgraaf, ook ten gevolge van periodieke aftreding. 10. 11. 12. 13. 14. Den 11 dezer is bij de Arrondissements-Eegtbank te Haar lem behandeld eene zeer belangrijke regtsquaestiede ge- meente Haarlemmermeer betreffende. De aannemer van het nieuvvgebouwde raadhuis had tegen de gemeente eene actie in- gesteld tot ontbinding der overeenkomst en, wegens weder- legtelijke behandeling, vergoeding van kostenschade en in- teressen. Voor den eischer trad op de heer mr. Ph. A. Haas, advocaat, te Amsterdam, die in een zeer uitgebreide pleitrede trachtte uiteen te zetten de gegrondheid van des eischers be- werendat de verbindtenis door de gedaagde feitelijk was ver- brokenen dat in de tweede plaats de behandeling, welke de eischer had moeten verduren, zeer wederregtelijk wa3 en hem enorme schade berokkend had. Voor de gedaagde trad op de heer Hoogstraten, advocaat, te Haarlem, die trachtte te bewij- zendat de directie bij al hare handelingen tegenover den aannemer volkomen in haar regt was. De uitslag dezer pro cedure wordt met spanning te gemoet gezien. De inteekening voor plaatsen, ter gelegenheid van de uit- voering van kerkelijke muziek, op den tweeden Paaschdag, in de kerk te Slotenten voordeele van den bouw eener her- vormde kerk op Abenes, bedraagt nu reeds nagenoeg 900. Naar men verneemt zal zich eerstdaags in Haarlemmermeer een derde geneeskundige vestigen, en wel op den huize Nieuw- rijkSectie MM Kavel 1, alwaar vroeger de Secretarie werd gehouden. Als een hoogst zeldzaam voorval meldt men ons, dat bij den landbouwer G. van Leeuwenin sectie PP, N°. 29, aan den Sloterweg, bij den Lisserweg, in Haarlemmermeer, Vrijdag 13 Maart, door etfn schaap zes levende en welgeschapene 1am- meren zijn geworpen. De kraamvrouw verheugt zich in de goede gezondheid barer telgenen is zeer tevreden dat zij haar zestal zelve kan voeden en geene min tot assisteDtie be- hoeft te vragen. De welwillende inzender van dit berigt voegt er tevens bijdat hij Zaturdag 11. de moeder en de kinderen zelf gezien heeft, en dus voor de waarheid daarvan instaat. Eenige dagen geleden zijn uit Haarlemmermeer twee krank- zinnigen naar de daarvoor bestemde gestichten overgebragt, en wel: Johanna Stamhuisvrouw van J. de Laat, naar het ge- sticht Meer-en-bergonder Bloemendaal, en Hendrikus van den Berg naar het St. Joris Gasthuis te Delft. van 11 tot en met 17 Maart 1868. GEB0RENJohanna, dochter van A. Kauffman en E. Zwanevelt. Maria, dochler van C. van der Spek en L. Schipper. Simon, zoon van P. Bakker en J. M. van der Scheer. Jan, zoon van A. Burghout en G. Ossen. Jozina, dochter van J. Biesheuvel en J. van Gulik. Willemzoon van D. van der Vlugt en D. van Duyn. Maria Wilhel- mina, dochter van C. Beers en A. Tol. Maria, dochter van J.Legierse en A. van Gellekom. Hendrikus Matlhijs, zoon van M. Franken en M. van der Eem. Cornelis, zoon van E. Reedijk (ongehuvvd). OVERLEDEN: Hendrikus Hermanus, oud 4 maanden, zoon van H. Eick- hoff en F. A. de Wit. Maartje Zuidland, oud circa 28 jaren, gehuwd met M. de Groot. 0NDERTR0UWD: C. van Looijen (weduwnaar) met J. E. Cranenburg. J. van Balen met T. Boom. J. Kooy met M. A. Verploegh. GEHUWD: Geene. Zitting van Donderdag den 30 Januarij 1868. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. Vervolg en slot, zie ons vorig nommer 3°. Aan de Vergadering wordt vervolgens medegedeeld: a. Kennisgevingen van D. Huyser en W. P. van Andel, waarbij zij bedanken voor de hetrekking van lid van het burgerlijk armbestuur, en van A. H. Geurts van Baarskamp, welke die hetrekking aanneemt. b. Proces-verbaal der op 25 Januarij 1868 gedane opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger. c. Missive van directeuren der Nederiandsche Tuinhouw-Maatschappij iLinnaeus", ten geleide van een prospectus van het onderwijs aan boven- genoemde Maatschappij gegeven wordende. d. Do Staatsbladen van 1867, n°. 130, 137 tot 157, 159 tot 161 169, 170, en van 1868, n°. 1 tot 3, 7, 8, 10. De Provinciale Bladen van 1867, n°. 91 tot 94, en van 1868, n°. 1 tot 5. e. Dat bij de op heden gehouden aanbesteding van het opboogen van het lerrein om het Raadhuis, laagste inschrijvcr was J. de Boer, van Oostzaan, voor/864: doch dat Burgemeester en Wethouders het werk, als verre boven de begrooting, niet hebben gegund. Al deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. 4°. De Voorzitter hrengt weder ter tafel het adres van de hoofd- onderwijzers in deze gemeente, verzoekende eene nadere regeling hunner jaarwedde, in hetrekking tot de 20 percent der schoolgelden. Dit adres, gesteld zijnde in handen van de Plaatselijke Schoolkommissie, wordt het advies dier Schoolkommissie voorgelezen. Dat advies strekt om, ter vergoeding der door de onderwijzers geleden wordende nadeelen,' ten gevolge van het kosteloos school gaan van vele kinderenaan hen vergoeding te geven van de personele belasting, voor zooveel belreft de eerste vier grondslagen dier belasting. Naar aanleiding daarvan, wordt aan de Vergadering ter vaslstelling voorgedragen het navolgende Concept-besluit: Do Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het Raadsbesluit van 4 September 1860, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland den 17 October 1860, houdende de regeling der jaarwedden van de hoofdonderwijzers in deze Gemeente; •Overwegende dat bij dat besluit aan de hoofdonderwijzers is toe- gekend o. a. eene toelage van 20 pCt. der te ontvangen schoolgel den, na aftrek der kosten van schoolbehoeften dat, door het verleenen van sommige vergunningen tot kosteloos schoolgaan door onvermogenden, de onderwijzers eenig verlies lijden te meer, wijl zij een aandeel moesten dragen in de kosten van schoolbehoeften dat het billijk is daaraan tegemoet te komen; Gelet op art. 19 der wet van 13 Augustus 1857 (Stbl. n°. 103); •Besluit: Het Raadsbesluit van 5 September 1860 wordt ingetrokken, Aan de hoofdonderwijzers in deze gemeente wordt toegelegd a. eene vaste jaarwedde van zevenhonderd gulden, zegge/700; »h. eene toelage van 20 percent der door hen te ontvangen schoolgelden, na aftrek der kosten van schoolbehoeften; »c. vergoeding van de door hen te betalen rijks personele belasting, voor zooveel betreft de vier eerste grondslagen. Dit besluit treedt in werking den 1 Mei 1868. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Nadat over deze zaak eene korte woordenwisseling had plaats gehad tusschen de heeren Klapwijk, 'tHooft, van Riessen cn den Voorzitter, werd het concept-besluit met algemeene stemmen vaslgesteld, 5. Nader gelezen zijnde het adres van C. Groen, verzoekende dat mogen worden ingetrokken de aansiagen in den hoofdelijken omslag er, de honden-belasting, dienst 1867 van W. Melz; en tevens gelezen het daarop ingewonnen advies van den gemeente-ontvanger; 1° 2°, 3°. Wordt besloten aan den adressant te kennen te geven: 1°. dat de ge meente-ontvanger bij deze wordt gemagtigd, om de ingestelde vervolging, ter zake der verschuldigde belasting van W. Metz, voorloopig te staken 2°. dat later op deze zaak zal worden leruggekomenwanneer W. Metz zich in vrijheid zal bevinden, en hij zich alsdan wegens opgemelde aan siagen met eigen adres tot den Raad zal hebben te wenden. 8. Komt weder in behandeling het adres van de gezamenlijke Rijks-en Gemeente-Veldwachters, verzoekende in het genot te worden gesteld van eene gralificatio. Tevens wordt gelezen het daarop uitgebragt praead- vies van Burgemeester en Wethouders, en strekkende om aan den briga dier Teeven en den rijksveldwachter C. Smelter, eene gratificatie van 10 elk, en aan den rijksveldwachter D. de Vries eene gratificatie van f 4 te geven, voor de handhaving der gemeente-verordeningen. Ter- wijl naar het gevoelen van Burgemeester en Wethouders, tot het geven van zoodanige gratificatie aan de Gemeente-Veldwachters geene bijzondere aanleiding heslaat. Do Voorzitter deelt mede, dat de Gemeente-Veldwachters elk eene gratificatie van 25 van het Bijk ontvangen, wegens buitengewone dienslverrigtingen in zake do veepest. De heer Knaap zegt, niet in te zien waarom de Gemeente-Veldwach ters ook niet eene gratificatie van de Gemeente zouden krijgen; spreker wil ze alien gelijk stellen en 10 geven. De heer 'IHooft voert aan, dat de Gemeente-Veldwachters reeds f 25 van het Rijk genoten, en de Rijks-Veldwachters minder traktement heb ben dan die der Gemeente. De heer Verploegh wil ze alien gelijk stellen en elk 5 geven. De heer Duis merkt aan, dat de Rijks-Veldwachters ook buitengewone inkomsten hebben. De heer van Riessen stelt voorom den brigadier Teeven en den Rijks-Veldwachter Smelter elk 10, en al de overige Veldwachtersook Lcgel, elk 5 gratificatie te geven. De heer Tensen vereenigt zich met het voorstel van den heer van Riessen. Het voorstel van den heer van Riessen wordt in stemming gebragt en aangenomen met algemeene stemmen. 7. Alsnu worden aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen de navolgende concept-besluitenals; •De Raad der Gemeente Haarlemmermeer, Hceft besloten: uit den post voor onvoorziene uitgaven der be- grooting voor 1868, te voldoen de uitgaven hierna vermeld: Gratificalien aan de Rijks- en Gemeente-Veldwachters, voor be- wezen buitengewone diensten, als: aan den brigadier J. If. Teeven 10, aan de rijksveldwacliters C. Smelter 10, D. de Vries 5, aan de gemeente-veldwachters J. de Vries, II. G. Danens, P. Flipsen en T. Tit, elk 5, en aan den veldwachter J. G. Legel 5; te zamen 50. En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provineie Noord- Holland worden toegezonden, met verzoek om het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven de vereiscbte magliging te verleenen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz." En: De Raad der Gemeente Haarlemmermeer, heeft besloten: Op de begrooting van uitgaven voor de dienst 1867 te doen de navolgende af- en overschrijvingen: tAfschnjving. Onvoorziene Uitgavenf 122.65$ tOverschrijving Briefportenvrachtloonen enz. f 10. Onderhoud der scholen en onderwijzers-woningen. 100. Kosten van Advertentien12.65$ 122.651 zamen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz." Beide besluiten worden na te zijn voorgelezenzonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. 8. Gelezen een adres van G. J. Th. Ducelliee Mutter te Haarlem verzoekende terruggaaf van den door hem betaalden hoofdelijken omslag over 1866, en intrekking van zijnen aanslag over 1867 respectivelijk ten bedrage van/ 5 en 10, en zulks op grond van het 4e lid van Art. 6 der wet van 7 Julij 1865, (Staatsbl. n°. 79.) Overwegende dat, toen adressant in 1866 en 1867 in deze Gemeente het bevel voerde over de detachemenlen Hulp-marechaussee alhier ge- stationeerd tot bewaking der lijn van afsluiling tegen de veepestzijn verblijf alhier niet was van tijdelijken aard zoo als de aangehaalde wcts- bepaling dat wil; daar toch de lijn, door adressant bewaaktniet aan gcdurige verlegging onderhevig was, zoo als andere lijnen maar integen- deel bestemd, om lijn van afsluiling te blijven zoolang de veepest heerschte; Dat de adressant zich bij zijn aankomst in de gemeente in het be- volkingsregister heeft doen inschrijvenonder overlegging van een ge- tuigschrift van woonplaats-verandering, en bij zijn vertrek weder heeft doen afschrijven, terwijl adressant alhier van 25 Juoij 1866 tot 26 Junij 1867 dus meer dan een jaar heeft gewoond; Dat zijne vordoring om teruggave der over 1866 betaalde belasting hovendien is verjaardkrachtens art. 228 dor gemeentewet Dat echtcr de reclamant ten gevolge van zijn vertrek uit de gemeente op 26 Junij 1867 regt heeft op afschrijving van zijnen aanslag over 1867, voor zes-twaalfdc gedeelten; Is besloten: 1°. Aan den adressant te kennen te geven dat aan zijne vordering om teruggave van den door hem over 1866 betaalden hoofdelijken omslag en tot intrekking van zijnen aanslag in die belasting over 1867 niet kan wor-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1