WEEKBLAD 1868. Vrijdag, 27 M\art. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. No. 15. Ncgcivdc laargang. Haarlcmmermeer-Polder. Haarlemmermeer. (TTiterlijk Woensdag.) Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABOrfPTEMENT in het Jaarf 6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE EETEEI'FENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. In de Vergadering van Hoofd-ingelandengehouden den 25 Maart jl.zijn Aerbenoemd: de heer J. W. M. van de Poll, als dijkgraaf, met algemeene stemmen; de heer D. WP. Wisboom van Giessendamals heemraadmet 17 stem- men van de 18 tegenwoordig zijnde hoofd-ingelanden; en de heer J, C. van de Blocqueryals secretarismet algemee ne stemmen op een nadie uitgebragt werd op den heer Prins. De verpachting van het grasgewas der ringdijken en de pol- derkaden heeft opgebragtin 1868. 9340. en 1867. 6399.— Dus meer in 1868 dan in 1867 2941.— Bij_ Koninklijk besluit van 1 Maart 1868 Staatsbln°. 30) is bepaalddat er dienstdoende schutlerijen zullen bestaan in de volgende gemeenten van Noord-Holland AmsterdamHaar lem den Helder, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Ililversum Enkhuizen, Edam, Purmerende, Wormerveer, Weesp, Huis- sen en Beverwijk. Yoorts dat de sterkte van den lsten ban der ruslende schutterij in de gemeente Haarlemmermeer zal zijn 144 man (zoodat het jaarlijksch contingent met 17 man is verhoogd). De schutters van Haarlemmermeer zullenmet inbegrip der schutters van de gemeente Slotenvormen de lste en 2de compagnie van het 2de battaillon Noord-Holl. schutterij. Het land van J. Schellinger, zijnde circa 20 bunders, is, naar wij vernemen, onlangs uit de hand verkocbt voor om- streeks 29,000en later verhuurd voor den tijd van veer- tien jaren, tegen/85 de bunder per jaar. Naar men verneemt, is ter Secretarie van Haarlemmermeer, tegen betaling van 25 cent, te bekomen het bestek voor het bouwen van eene kerk te Abenesgemeente Haarlemmermeer, en zal de aanbesteding daarvan geschieden op den 2 April aanstaande, des namiddags ten H'/2 urein het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, te Haarlem. van 18 tot en met 24 Maart 1868. GEB0REN: Pieterzoon van J. Stokman en D. Lutkenhuis. Anne- kedochter van Gt. Kooij en G. Roubos. Lizette Thresiadochter van J. H. Bertels en M. T. van der Hans. Cornelia, dochter van P. de Koning en C. van Leeuwen. Hermanns, zoon van F. Maaskant en C. A. Kopje. Klazina Antoniadochter van H. A. Schoenmaker en C. H. Fertelman. Henrietta Christina, dochter van C. G. Veefkindt en N. van der Wilk. Theodoras Johanneszoon van J. G. Franke en C. Pijlman. Cornelis zoon van H. Overes en G. van Ex. Roelof, zoon van J. van Zanten en J. Kastelijn. Wijnand zoon van H. Olij en J. TroosL Leendert, zoon van K. Vaalburg en M. C. Korteweg. Jan, zoon van A. van der Maarl en G. H. Nieuvvcnhuis. Geertruida dochter van S. Dijt en F- van Keeren. OVERLEDENTeunisoud 13J jaar, zoon van Jan Salm en M. Schipper. J. Hopman oud 39 jaren gehuwd met M. Klaassen. Jacoboud 2 maandenzoon van J. Boom en A. Smit. LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 Kind van A. J. Vervaart en M. Gover- den. 1 Kind van A. van Tol en J. Timmers. 1 Kind van P. Cin- jee en J. Strijdhorst. 0NDERTR0UWD: J. van Vliet (weduwnaar) met L. G. van den Bosch (weduwe). L. Speelmans met C. Jansen. GEHUWD: geene. BEGLEMENT voor de Openbare Seholen in de Gemeente Haarlemmermeer. Van de Seholen. Art. 1. De Seholen worden aangeduid door de volgende nommers, als: School op Sectie DD 1. Nieuwerkerk N°. 1. FF 15. Rijk II. E 15. Vijfhuizen III. JJ 1. Kruisdorp IV. PP1. Nieuw-Vennep V. Abenes VI. LL 12. Burgerveen VII. Art. 2. Jaarlijks voor den 1 April geven de Hoofdonderwijzers aan Burgemeester en Wethouders op de belangrijke herstellingendie naar bun oordeel aan de Seholen en Onderwijzerswoningen moeten worden verrigt. Art. 3. Voor het dagelijks schoon en zindelijk houden der Schoollo- kalen zal door de Hoofdonderwijzers moeten worden gezorgd. Zij zullen daarvoor jaarlijks uit de Gemeentekas genielen: De Hoofdon- derwijzer School N°. 1 26,— idem School N°. 2/26,— idem School N°. 3 /26,—idem School N°. 4 26,idem School N°. 5 26idem School N°. 6/26,— idem School N*. 7 /26,— Art. 4. Ten dienste der verwarming van de Schoollokalen zal het Ge- meentehesluur jaarlijks de benoodigde steenkolen versehaffenvoor den benoodigden turf zal jaarlijks aan de Hoofdonderwijzers worden te goed gedaan: School N°. 1 3.— idem N°. 2 3.idem N».3/3.— idem N°. 4/3.— idem N°. 5 3.idem N°. 6/3.—idem N°. 7 3.Ter bekoming der vergoeding, bepaald in dit en het vorig artikel, zullen de Hoofdonderwijzers behoorlijke declaration aan Burge meester en Wethouders indienen. Van de inschrijving en plaatsing der Leerlingen. Art. 5. De Seholen zijn toegankelijk voor kinderen woonachtig in deze Gemeente; en voor die uit andere Gemeenten, voor zoo verre er opene plaatsen zijn. Art. 6. De ouders die verlangen dat lmnne kinderen op de Seholen onderwezen worden, moeten bunne kinderen daartoe doen inschrijven op den eersten maandag of dingsdag der maanden Januarij, April, Julij en October van elk jaar, tusschen des voormiddags 8 en 9 ure. De inschrijving geschiedt ten overstaan van het Lid der plaatselijke Schoolcommissie, dat met het bijzonder toezigt over de School is bolast. Art. 7. Bij de inschrijving moet worden opgegeven: 1°. de ouderdom van het kind. 2°. of het kind door een bevoegd genceskundige is ingeent, in het toeslemmende geval met overlegging van eene schriftelijko verkla- ring. 3°. de namen der ouders en hunne woonplaatsen. 4°. of men het schoolgeld kan betalen; in het tegenovergestelde geval met overlegging van een bewijs van het Gemeentebestuur. Art. 8. Bij gebreke van de in art. 7 gevorderde inlichtingen of bewij- zen kan de inschrijving niet plaats vinden. Art. 9. Kinderen beneden de vijf jaren worden niet ingeschreven. Art. 10. Ingcval het getal ingeschrevenen grooter is dan het getal opene plaatsen, gaan de oudste in jaren voor. In elk geval worden de kinderen, die in de Gemeente wonen, het eerst geplaatst. Art. 11. Tusschentijds worden geene kinderen geplaatst. Art. 12. Van den regel gesteld in art. 9 en in art. 11 kan alleen in bijzondere gevallen, en niet dan met goedkeuring van de Schoolcommissie, worden afgeweken. Art. 13. De kinderen die van de betaling van Schoolgeld zijn vrijge- steld, moeten zich doen inschrijven op de School van de Wijk waarin zij wonen. Daartoe wordt de Gemeente in acht Schoolwijken verdeeld, als: Wijk I. bevat de Sectien AA, BB, DD, kavel 1—23; EE, kavel 1—8; Sectie C, F, kavel 1-8, en 16—30; Sectie B, kavel 13—26 en E, kavel 16—23. Wijk II. bevat de Sectien FF, CC, DD, kavel 24—30; EE, kavel 9-30; GG, kavel 16-23; HH, kavel 1—8 en 1630 en II kavel 1—27. Wijk III. bevat de Sectien B, kavel 112; A, D, E, kavel 1—15 en 24—30; F, kavel 9—15; G, II, kavel 1-15 en 16—23 en I kavel 1—8. Wijk IV. bevat de Sectien I kavel 9—30; H 24—30; K, 16—23; L, 1—8 en 16—30; GG, 1 15 en 24—30; HH, 915 en JJ123 en KK, 18. Wijk V. bevat de Sectien 0, kavel 9—30; N, 22—28; P, Q, MM, 1—15 en 24—30 en NN9—15 en PP en QQ. Wijk VI. bevat de Sectien R, RR en SS, Lisserbroek, Huigsloot en Abenes. Wijk VII. bevat de Sectien KK, kavel 9—30; LL JJ, 24—30; MM, 16—23; NN1—8; 00 en NN, 16—30. Wijk VIII. bevat de Sectien J, K, kavel 1—15 en 24—30; L, kavel 9-15- M, N, 1—21 en 0 1—8. De Ringdijken worden gerekend te behooren bij de Sectien waarvoor zij liggen, zoo ook het oudc land dat niet in Sectien is verdeeld. De kinderen uit Wijk VIII worden zoo lang in die Wijk geen School aan- wezig is, ingeschreven in eene der naburige Wijken III, IV of V. Voor het geval de School eener Wijk, door de kinderen uit eene andere Wijk zoodanig mogt worden be vol ktdat daardoor vermeerdering van bet onder- wijzend personeel, of wel vergrooting van het Schoollokaal mogt noodig wordenzal de Gemeenteraad kunnen bepalen dat ook de betalende Schoolkinderen zich zullen moeten doen inschrijven op de school van de Wijk waarin zij wonen. Daarvan geschiedt openbare kennisgeving. Art. 14. De Hoofdonderwijzers zijn verpligt het inschrijvingsregister te houden, en geregeld bij te schrijven, voor zoo verre er veranderingen op hunne School plaats vinden. Art. 15. Het inschrij vingsregister wordt ingerigt naar het model door Burgemeester en Wethonders vast te stellen. Van het Schoolgeld. Art. 16. Het Schoolgeld, bedragende tien Cents voor elken leerling, in elke klasse, wordt wekelijks aan den Hoofdonderwijzer vooruit be- taald. De Hoofdonderwijzers zijn verpligt daarvoor eene kwijting af te geven op een kaartje, door het Gemeentebestuur te verstrekken. Art 17. De kinderen, voor welke het Schoolgeld niet is vooruit be- taald en voor welke geen bewijs aanwezig is dat zij van de betaling van Schoolgeld zijn vrijgesteld, worden door den Hoofdonderwijzer niet op de School toegelaten. Art. 18. De Hoofdonderwijzers houden, van de door hen ontvangen Scboolgeldenbehoorlijk aanteekening in het presentieboek, vermeld in art. 24. Art. 19. De Hoofdonderwijzers zijn verpligt van de e ;r hen ontvangen Sehoolgelden voor den 5den van elk der maanden April, Julij, October en Januarijeene lijst in duplo in te zenden aan Burgemeester en Wet houders der Gemeente. Die lijst is ingerigt naar het model door Burge meester en Wethouders vast te stellen. Art. 20. Zoodra een exemplaar dier lijst, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Burgemeester en Wethouders, bij de Hoofdonderwijzers zal zijn terug ontvangenzijn deze verpligt de gelden te storten ten kantore van den Gemcente-ontvanger, met overlegging der goedgekeurdc lijst. PRIJS DER ADVERTENTieJf: van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Zegelrbgt bij elke plaatsing 35 Cent. Van den Schooltijd en het Schoolgaan der lcinderen. Art. 21. Er zal worden School gehouden van maandag tot en met vrijdag van elke week, des voormiddags van 9 tot 12 ure, en des na middags van 1 tot 31 ure. Art. 22. Er wordt vacantie gegeven: 1°. de Paaschweek; 2°. eene week in Junij of in Julij, ter bepaling van Burgemeester en Wethouders; 3°. de Kersweek. Art 23. De Schoolcommissie zal bevoegd zijn, om in spoed eischendo gevallen, ter barer beoordeelingaan de onderwijzers een verlof van hoogstens twee dagen toelestaan. De onderwijzers zorgen dat van het bekomen van zoodanig verlof onmiddellijk kennis worde gegeven aan den Burgemeester en, moet de School daardoor stilstaan, ook aan den Schoolopziener. Art. 24. Een kwartier uur na het openen der School worden geene leerlingen meer toegelaten, dan in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den Hoofdonderwijzer. Er wordt aanleei.ening gehouden van de leer lingen die tegenwoordig zijn, in een presentieboek, ingerigt volgens het model door Burgemeester en Wethouders vast te stellen. Art. 25. De lessen worden geopend en gesloten met een toepasselijk gezang. Art. 26. De kinderen die zich aan luiheid, onordelijkheid of wange- drag schuldig maken, zullen door den Hoofdonderwijzer door gepaste middelen tot hunnen pligt worden gebragt, en kunnen door hem, voor dien dag, dadelijk worden verwijderd. Zij kunnen, op voordragt van den Hoofdonderwijzer, door de Schoolcommissie voor hoogstens eene week van de School worden verwijderd, waarvan door den Hoofdonderwijzer aan de ouders schrifteiijk wordt kennis gegeven. In ergerlijke gevallen wordt hun door de Schoolcommissie de School ontzegd. Art. 27. Wanneer een kind gedurende vier weken, zonder kennisge ving, of zonder geldige redenen, of ten gevolge van het niet betalen van Schoolgeld, (Zie art. 17) de School heeft verzuimd, zal het, in overleg en met goedkeuring van de Schoolcommissie, van het Inschrij- vingsregister worden geschrapt. De ouders worden zoo veel mogelijk, acht dagen te voren, schrifteiijk door den Hoofdonderwijzer gewaarschuwd. Zij zullen niet op nieuw kunnen worden ingeschreven dan na vcrloop van drie maanden. Art. 28. De HoofdonderwijzersIlulponderwijzers en Kweekelingen onthouden er zich ten strengste vanom eenige ligchamelijkc kastijding, van welken aard ook, op de kinderen toe te passen. Art. 29. Indien een kind verhinderd mogt zijn ter School te komen, zijn de ouders of voogden verpligt daarvan ten spocdigste kennis te ge ven aan den Hoofdonderwijzer, met opgave der redenen. Art. 30. De kinderen moeten zindelijk ter School komen. In het tegen overgestelde geval worden zij aan de ouders of voogden teruggezonden met kennisgeving der oorzaak. Art. 31. Bij uiterlijke teekenen van huidzickten, klierziekten of der- gelijken, moeten de kinderen, des gevorderd, bij hunne komst op de School, voorzien zijn van eene verklaring, door een geneeskundige afge- geven, waaruit blijkt, dat zulks voor andere kinderen niet nadeelig kan zijn. Zijn zij lijdende aan liuea Capitis (kwaadzcer), moeten zij onmiddel lijk worden verwijderd. Art. 32. Leerlingen, die door besmettelijke ziekten, hetzij van hen- zelve, hetzij van hunne huisgenootende overige leerlingen zouden kun nen benadeelenworden door den Hoofdonderwijzer tijdelijk van de School verwijderd, en niet weder toegelaten, dan op vertoon van eene verklaring, afgegeven door eenen geneeskundige, waaruit blijkt, dat de besmetting heeft opgehouden. Telkens, wanneer de bepalingen van dit artikel worden toegepast, wordt daarvan mededeeling gedaan aan de Schoolcommissie en aan bet Gemeentebestuur. Art. 33. De ouders of voogden mogen het kind de School niet doen verlaten, dan na voorafgaande kennisgeving aan den Hoofdonderwijzer. Art. 34. De ouders of voogden mogen zonder vergunning van den Hoofdonderwijzer onder Schooltijd de School niet binnentreden. Bij over trading van deze bepaling kunnen de kinderen dier ouders van de School worden geweerd door de Schoolcommissie; zij moeten zich jegens de onderwijzers met bescheidenhcid gedragen. Ingeval zij vermeenen klagten te hebben, kunnen zij die indienen bij de Plaatselijke Schoolcommissie. Van het Onderwijs. Art. 35. Het onderwijs omvat do vakken a tot i der wet op het lager onderwijs. Art. 36. Het onderwijs wordt in alien decle klassikaal gegeven. De kinderen worden verdeeld in drie klassen, naar gelang van hunne vor- deringen en vatbaarheid. De klassen kunnen weder in afdeelingen worden gesplitst. De verplaalsing naar eene hoogere klasse wordt onderworpen aan de goedkeuring der Plaatselijke Schoolcommissie. Art. 37. Het onderwijs wordt gegeven naar eene tafel van werkzaam- heden. Die tafel wordt ontworpen door den Hoofdonderwijzer, enbehoeft, om te werken, de goedkeuring van de Schoolcommissie. Art. 38. Eveneens moeten aan de goedkeuring der Schoolcommissie worden onderworpen de boekenwelke gebruikt zullen worden. De Hoofd onderwijzers zullen ook daaromtrent de noodige voordragt aan de School commissie doen. Art. 39. Ingeval tot eene prijsuitdeeling wordt beslotenzal zulks ge schieden ten overstaan van de Plaatselijke Schoolcommissie. Die de meeste vorderingen hebben gemaakt, en daarbij het minst de Schopl heb ben verzuimdkomen alsdan het eerst voor eene belooning in aanmerking. Van de Onderwijzers. Art. 40. De Hoofd- en Ilulponderwijzers en Kweekelingen zijn ver pligt zich te gedragen naar de voorschriften van dit Reglement. De Hoofdonderwijzer verdeelt het onderwijs tusschen zich zelven de huip- onderwijzers en de kweekelingen. Het onderwijs door de bulponderwij-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1