WEEK BLAD 1868. Vrijdag, 10 April. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. %geu4e Saargang. Haarlemmermeer-Polder. II an tie 111111 ermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: GEMEENTE-RAAD. HAAftLEMMERMEER, PKIJS VAN HET ABONNEMENT ia het Jaar6. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETEEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Op den 7 dezer zijn door het Bestuur van den Haarlem- mermeerpolderten huize van J, Knol,,te Haarlemmermeer, in veiling gebragt de nog overige vijf Perceelen Veenslik, ge- legen tusschen Sloten en het Nieuwe Meer, aangewezen door de Letters A, B, C en N°s. 1 en 2. Hiervan zijn de drie eerstgenoemde verkocht aan J. Oostvvouder, te Haarlem mermeer, en wel: Perceel A voor 530; Perceel B voor 1550 en Perceel C voor /1601; terwijl de Perceelen N°s. 1 en 2, als niet genoeg kunnende gelden, zijn opgehouden Perceel N°. 1 voor/ 1240, en Perceel N°. 2 voor/1230 (TTiterlijk Woensdag.) Bij het laatste nitbreken van de veepest in Engeland hielden sommige geneesheeren het er voor dat die ziekte van denzelfden aard was als de kinderziekte of de kinderpokken. Zij meenden dus dat eene inenting met gewone koepokstof een voorbehoedmiddel tegen de veepest zoude zijn. Dientengevolge wendde de burgemeester van Haarlemmer meer zich tot het genootschap voor koepok-inenting te Am sterdam, met verzoek zijne koeijen te willen inenten. Dit geschieddede koepokken ontwikkelden zich bij uitne- mendheid en leverden stof tot het inenten van kinderen, wier pokken zeer goed opkvvamen en weder heelden. Het is in den verderen loop van de veepest geblekendat die ziekte van geheel anderen aard is dan de pokkenen dat inenting met koepokstof niet tegen de veepest beveiligt. Dat op de Badhoeve het vee van pest verschoond bleef, wordt alleen aan de strenge afzondering toegeschreven. Intusschen had de koepok-inenting getoondzonder eenig het minste nadeel voor de koeijen te kunnen gedaan worden. Noch hun algemeene gezondheidstoestand, noch hun groei noch het kalven, noch het melkgeven waren daardoor ook in het minste niet belemmerd. In de laatste weken was in Amsterdam gebrek ontstaan aan koepokstof. De burgemeester van Haarlemmermeer, hiervan veiwittigdheeft nu verlof gegeven aan den heer Kwast, ge- neeskundige te Sloten, om op nieuw eenige zijner koeijen met koepokstof in te enten. Zulks is geschied en heeft we der goed gevolg gehad. Op Maandag 6 April jl. is daarvan de eerste stof kunnen worden verzonden naar het koepok- inenting-genootschap te Amsterdamhetgeen daarmede de in enting op de kinderen zal beproeven. Daar de ondervinding schijnt te leeren dat de koepokstof hare kracht beter behoudt wanneer zij nu en dan weder eens van de koe wordt genomen is het wenschelijk, dat ook el ders nu en dan de veehouders daartoe hunne koeijen afstaan, des noods in het belang hunner eigene kinderen. Goethe beschrijft, in een der meest beroemde tooneelen van zijnen Faust", hoe de stadbewoners gewoon zijn op den Paaschdag naar buiten te Snellenom te genieten van de lentelucht en het eerste groen. De dichter doet daarin met veel vernnft uitkomenhoe daarbij sommigen de woeste genoegens van het ligchaaman deren de meer bezadigde genoegens van den geest op het oog hebben. De oude Amsterdammers hebben sedert onheugelijke tijden de gewoonte gehadop Pascben Hemelvaartsdag en Pink- sterente gaan daauwslaan en zich daarbij te vergasten op gerookte paling en Schiedammer nat; hunne tegenwoordigheid aan den Overtoom en de Ringvaart van Haarlemmermeer be- 00 ^an n'et tot de stille genoegens der ingezetenen aldaar. De burgemeester van Haarlemmermeer heeft gezocht aan zijne oude stadgenooten op tweeden Paaschdag een meer edel genoegen te verschaffen. Door zijne zorgen zullen op dien dag worden uitgevoerd kerkelijke gezangen in de kerk te Sloten, en zulks ten voordeele van den bouw eener kerk voor de Hervormde gemeente op Abbenes, in Haarlemmermeer. ,®e ™uz'ek der zangen is van mevrouw Amersfoordt, geb. ij de toespraakwaarmede het gezang wordt afgewisseld zal worden gehouden door Ds. F. C. A. Pantekoek, predikant te Amsterdam. Aan de uitnoodiging voor dit feest is door velen gehoor PKIJS DER ADVERTENTieN: van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Zegelbegt bij elke plaatsing 35 Cent. gegeven. Alle plaatsen zijn genomenen slechts door het verhinderd zijn van,, sommige inteekenaren zal welligt nog een enkel kaartje beschikbaar komen. Zijdie niet tot den zang kunnen worden toegelatenzullen zich dus alleen moeten vergenoegen met het geuot der vrije natuur, waartoe de stoom- booten van kapitein Carsjens (op Alphen) en die van Van Wa- veren (op Lisse) eene goede gelegenheid aanbieden. Gaarne zouden wij bij deze de aandacht vestigen op de advertentien dier ondernemersmaar zij schijneuonbegrij- pelijk voorwaarniet op het denkbeeld gekomeu te zijn die aan het IVeekblad te zenden. Onze lezers zullen die dus elders moeten zoeken. Wij hopen dat niemand zich daardoor zal laten terughouden en eindigen duswat de hoofdzaak betreftmet den wensch, dat deze poging, om geoorloofd volksvermaak te veredelen, moge slagen. De verkieziug voor een lid tan den Gemeenteraad, in plaats van den Heer 't Hooft (overleden), zal plaats hebben op den 13 Mei 1868. Voor bet bouwen eener derde Protestantsche kerk in Haar lemmermeer (op Abbenes), is door de navolgende personen ingesehreven L. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor 15,975 Jobs, van Beek,Lisse16,465, Joost Rutgers Aarlanderveen, 18,243, Gerrit Biemond,idem 18,550; zoodat aannemer is geworden Lourens Kieviet, voor/ 15,975. Voor het voegen van het Raadhuis, en het schilderen daar van van buitenis alleen ingesehreven door Maarten van Daalen, te Haarlemmermeer, voor de som van/1610. aan wien het werk is gegund. Op de veemarkt te Haarlemmermeer, den 2 April 1868 gehouden, waren aangevoerd7 koeijen, 8 paarden, 28 scha- pen en 4 lammeren de handel was slap. van 1 tot en met 7 April 1868. GEBORENJohannes, zoon van C. Vermunnicht en G. Zwarts. Hen- drika Catharina, dochter van M. J. Lamboo en S. M. C. Holscher. Trijntjedochter van C. Kooij en A. Zuidland. Willemina Hendrika, dochter van J. Weeda en C. Kieviet. Neellje, dochter van W. Zorge en A. Bogerd. Corneiis, zoon van W. Jooren en C. Timmers. Maartenzoon van S. Reiziger en N. Baarsse. Maartenzoon van P. van den Bent en P. Vis. Corneiis en Johannes, (tweel.) zoons van N. W. Warnsteker en J. Geldhoff. Hendrik, zoon van N. Weber en A. R. Pleijnis. Antoniadochter van W. van Merrienboer en C. Buckens. Jan, zoon van P. Kistemaker en N. Jonker. Neellje, dochter van J. Kool en C. Vuik. Johannes, zoon van F. J. Wijkhof en M. C. Jansen. Gijsbertus, zoon van J. van Echdom en A. Briene. OVERLEDEN: Fronika van Keeren, oud 38 jaren, gebuwd met Si mon Dijt. Henri Petrus, oud bijna 20 maanden, zoon van JI. N. Tappe en R. C. Botesz. Antje, oud 5 weken, dochter van C. Visser en A. Wijntje. Annetje, oud ruim 2 jaren, dochter van A. Tales en G. Kats. Johannes, oud ruim 5 jareo, zoon van P. B. Zwelsloot en A. Verbaar. ONDERTROUVVD: geene. GEHDWD: J. van Vliet (wednr.) met L. G. van den Bosch (weduwe) L. Spcelmans met C. Jansen. Zitting van Donderdag den 27 Februarij 1868. Foorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des middags ten 1 uur. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren: van Riessen, Klapwijk 't HooftTensen, Lanser, Timmermans, Knaap, van Vuuren Dorbcck' Kuiper, Verploegh en Schone. De Secrelaris leest de notulen van den 30 Januarij 1868. welke na eene daarin, op voorste! van den heer Knaap, in het laatste punt'ge- bragte wijziging, met algemeene stemmen worden goedgekeurd. 1. Worden gedaan de navolgende mededeelingen a. Dat van het ophoogen van een gedeelte van het terrein om het Raadhuis aannemer is geworden M. van Dalen voor 755. b. Dat door A. Pruissen is bedankt voor de betrekking van lid van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorutter verzoekt, dat Durgemeester en Wethouders mogen wor den diligent verklaard, van de indiening eener nieuwe voordra»t tot na de herziening van het reglement voor het Armbestuur. Welk verzoek zonder hoofdelijke stemming wordt (oegestaan. c. Dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het raadsbesluit dd. 30 Januarij li., tot het doen van betalingen voor onvoorziene uit- gaven, dienst 1868. d. Dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd nadere regeling van de jaarwedde der hoofdonderwiizers. e. De Staatsblaclen van 1868, n°. 4 tot 6, 9 en 11 tot 20, en 22 tot 25; de Provinciate bladen, n°. 6 tot 9. f. Een request van mejufvrouw C. C. Besijn, vroedvrouw, wonende in het Kruisdorp, verzoekende eene tegemoetkoming voor hulp, die zij verleent, zonder belooning te erlangen. De Voorziller stelt voor, dit adres tft stellen in handen van Burge meester en Wethouders, om advicsdaartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De overige mededeelingen worden aangenomen voor notiflcatie. 2. Aan de orde is de uitloting van twee aandeelen groot f 1000 elk, in de geldleening ten laste der gemeente, groot 32,000, om met 1°. Julij 1868 te worden afgelost. Daartoe worden 32 nommers, zijnde n°. 1 tot en met 32, door de daartoe aangewezen raadsleden Klapwijk en Lanser nagezien, opgerold en in het glas gedaan. Na goed te zijn omgeschud, worden daaruit ge- trokken twee nommers, die bij de opening zijn gebleken te zijn de nommers twee-en-dertig (32) en lien (10), zoodat de aandeelen n°. 32 en 10 zullen worden afgelost, zullende hiervan mededeeling worden ge daan in de Haarlemsche Courant, en de betaling geschieden ton kan- tore van den gemeente-ontvanger. 3. Gelezen het vcrzoekschrift van II. J. Flipsen, verzoekende onlhef- fing van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1867, als zijnde thans niet meer buitengewoon veldwachler. Aangezien geene lermen bestaan tot inlrekking van dusdanigen aanslag op de aangevoerde gronden, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten op gemeld verzoekschrift afwijzend te beschikken. 4. Wordt gelezen een nader adres van J. ten JIagen en 15 andere onderteekenaren, waarbij op nieuw wordt aangedrongen op de oprigting van eene school aan den Bennebroekerweg bij den Spieringweg. De Voorutter merkt aan, dat in het adres wordt gesproken van 80 kinderen, die aldaar zouden zijn, en in de jaren vallen van te kunnen schoolgaan. De juistheid van dat cijfer is niet ondcrzocht, is dat eehler werkelijk zoo, dan zou zeker spoedige voorziening wenschelijk zijnvoor en aleer echter in deze verder te gaan, meent spreker, dat het wenschelijk zou zijn om van de adressanten te vragen eene lijst van de namcn en den ouderdom en woonplaatsen der kinderen. De heer 't Iloofl zegt, zich daarmede wei te kunnen vereenigenmaar daarbij tevens de adressanten hekend te maken met de hestaande ver- deeling in scboolwijken. De Voorutter vereenigt zich daarmede, en wordt zonder hoofdelijke stemming, overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter, aangevuld met de bijvoeging, voorgesteld door den heer't Hooft, besloten. De heer Tensen voegt tot toelichting dezer zaak nog hierbijdat thans op de school te Bennnbroek een hulp-onderwijzer aldaar noodig is, ora- dat vele kinderen uit Haarlemmermeer aldaar schoolgaan; Men wit dien hulp-onderwijzer aldaar trachten af te schaffenen daar toe de kinderen uit Haarlemmermeer niet meer toclatcn. 5. Komt ter tafel het ontworpen bestek voor hot voegen en het schil deren van buiten van het Raadhuis, welk bestekvoor de ledenter lc- zing heeft gelegen ter Secretarie. Van het bestek wordt door niemand voorlezing verlangd, en wordt het daarop zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 6. Aan de Vergadciing wordt voorlezing gedaan van eene missive van den heer Minister van Financienvan 15 Februarij 1868, n°. 4, waarbij wordt medegedeeld dat Zijne Exceil. hereid is om aan de gemeente af te staan eene oppervlakte van 3,8054 bunder grond in het Kruisdorp, en 3,8479 bunder grond in bet Venneperdorponder voorvvaarde dat de ge meente als dan de wegen in die dorpen overneme, en die bestrate of begrinde, on zulks verder onder die bepalingcn, als in opgemeld schrij- ven zijn vervat, en welk schrijvcn voor de leden heeft ter lezin» gele gen ter secretarie. Do Voorutter zegt, dat, ofschoon met eenige wijziging, door den minister als nu wordt getreden in het besluit van den Gemeenteraad zoodanig als dat, op voorstel van het lid Klapwijk, in de vorige Verga dering is genomen; daarbij is nu ook opgenomen de verpligling lot hot hard maken der wegen. Spreker zou er voor zijn het aanbod van den minister nu aan te nemen, indien de minister kon goedvinden nog aan de gemeente af te staan het perceel grond gelegen naast het Raadhuis. De heer 'I Hooft is er ook voor om het aanbod van den minister aan te nemen, en wil ook wel den afstand van het perceel grond naast het Raadhuis vragen, doch de aanneming van het aanbod van den minis ter daarvan niet afhankelijk maken; spreker wil dus het gedane aanbod aanncmen en den wensch daarbij uildrukken, dat bedoeld stuk grond naast het Raadhuis alsnog aan de gemeente moge worden afgestaan. De Voorutter zegt, zich wel met het gevoelen van den heer 't Hooft te kunnen vereenigenen wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming besloten dienovereenkomstig den brief van den heer minister te beant- woorden. De Voorutter zegt, dat nu ook een termijn moet worden bepaald voor het hard maken der wegen, en stelt voor, om te berigten dat men de wegen zal hegrinden of bestraten, naar gelang daaraan door het bou wen aan die wegen behoefte zal bestaan, en in elk geval binnen twintig jaren, terwijl met de wegen, waaraan reeds gebouwd is, onmiddellijk een aanvang zal worden gemaakt. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 7. De Burgemeester deelt mede, dat hij eene comparilie heeft gehad met de ingenieurs, die aangewezen zijn om een plan te maken voor de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1