- 58 - Landbonw. 7 Gemeng-de fiScrigten. inrigting van het lokaal dat aangewczen is om te dienen lol teiegraaf kan- toor; dat dat lokaal is bevonden gescbikt te zijnwel is daarvoor nog cen gootsteen enz. noodig, doch zulks is niet van veel belang; er is echter nog cen tweede kamer noodig, en aangezien daartoe geen ander vertrek bescliikbaar was, heeft de Burgemeester daartoe zijn kamer afge- staan; spreker wenscht evenwel te vveten of de Raad zulks goedvindt. De heer van Riessen meent, dat men zulks met dankbetuiging aan den Burgemeester, moet goedkeuren. De overige leden stemmen daarmede in. Do heer Verploegh vraagt nog of voor bet tweede lokaal de veld- wachterskamer niet kan dienen. De Voorzilter antwoordt ontkennend. 8. Aan de goedkeuring der VergtHering wordt onderworpen het navol- gcride besluit: Do Raad der Gemeente Haarlemmcrmeer Heeft besloten: op de begrooting van uitgaven voor de dienst van, 1867 te doen de navolgende af- en overschrijving Afschrijving Kosten van openbare vermakelijkheden70. Kosten der aanplakborden Toclage aan den Veearts136.48 296.48 Overschrijving vSchrijf- en bureaubehoeften14.1 Kosten van schoolbehoeften73.04 Onderhoud der scholen en woningen Kosten van onderhoudcn en schoonliouden van bet Raadhuis0.21 i n Jaarvvedde der hoofd- en hulp-onderwijzers 185.18 Kosten van bind- en drukwcrk19.74 296.48 En zal dit besluit aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan enz." Dit besluit wordt, na voorlezing, zonder hoofdelijke stemming gocd- gekeard. 9. Do beer 't IIoof I zegt, dat vroeger reeds in beginsel is besloten tot de verdecling der gemeente in afdeelingen voor de inlevering der stembriefjes, ter verkiezing van leden voor den Gemeenleraaddoch die zaak moet nog nader bij verordening worden geregeldspreker geeft den wensch te kennen om daartoe over te gaan. Do Voorzitler zegt, dat de Secretaris daartoe reeds eene concept-ver- ordening gereed heeft gemaakt, en doet dat stuk aan de Vergadering voorlezcn. (Deze Verordening is reeds in ons vorig nommer medegedeeld) Na de voorlezing dier ontwerp-verordening zegt de Voorzilterdat dit onderwcrp thans niet aan do orde is, en dus niet kan behandeld worden lenzij Burgemeester en Wethouders het voorstel tot het hunne maken. Burgemeester en Wethouders zich daartoe bereid verklarende, maakt deze zaak cen onderwerp van beraadslaging uit. Niemand omtrent de voorgelczene ontwerp-verordening het woord ver- langende, slelt de VooniUer voor die verordening, zoo als zij is liggende vast te stellen. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Niets meer te behandelcn zijnde, wordt de Vergadering door den Voor- zilter gesloten. Leiden, 7 April, „Ter vvekelijksche kaasmarkt werd heden ongeveer 400 Ned. pond kaas aangevoerd. Er was volstrekt geen handel." LC.) Dus de aanvoer een ander half hon- derd pond meer dan vorige week, maar de handel, die vorige week niemendal was, was nu nog minder, immers foen „geen handel," nu: „volstrekt geen handel." Alzoo de aanvoer is weer terug gevoerdzeer aanmoedigend voor de aanvoerders, die nu wel steeds in grooter aantal zullen opkomen. De tentoonstelling van bloemen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is Zaturdag jl. geopend, en de veelheid en schoonheid der inzendingen hebben alle verwachting overtrof- fen. Het is onmogelijk een goed overzigt te geven van al hetgeen er te zien is: de azalia's zijn schooner dan ooit; de rozen zijn niet alleen goed vertegenwoordigdmaar 00k groot van bloem en krachtig gegroeiden de camelia's heeft men nooit prachtiger gezien; terwijl het geheel, met kolossale sierplanten en een rustieke tent afgewisseld, een zeldzaam schoon effect maakt. Onder de bekroonden merkten wij 0. a. opGouden Medaille: de heeren L. van Waveren Zn.te Hillegomen de Nederl. Tuiubouw-maatschappij Linnaeus, in de Watergraafsmeer nabij Amsterdam.; alsook de heeren A. C. van Eeden C°.te Haar- lem (2). Zilveren Medaille: de heeren: P. Harting, te Aals- meer, en L. van Waveren Zn., te Hillegom. Zatnrdag werd genoemde tentoonstelling door 4500, Zondag- morgen door 5200 en Zondag-avondbij het eoncert-promenade, door 8000 personen bezocht. De minister van binnenlandsche zaken heeft in Staats- Conrant ter algemeene kennis gebragt, dat door Z. K. II. den prins van Oranje, eere-voorzitter van de nederlandsche hoofd- comraissie voor de wereldtentoonstelling, te Parijs in 1867 gehouden, op Donderdag den 16 April, des voormiddags ten een en een half uurin het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam zullen worden uitgereikt de medailles en certificaten van eervolle vermelding, welke bij gelegenheid van die tentoon stelling zijn toegekend aan nederlandsche inzenders, vermeld op de lijst in genoemd blad medegedeeld. De Haarlemsche Courant van 2 April meldt o.a.Het volgende is het voor de omstreken dezer stad belangrijkste gedeelte van het programma der te Gent gehouden bloemen- tentoonstelling. Yerzameling van 150 bloeijende hyacinthen: le prijs (gouden med. le kl. aangeboden door de stad Gent) aan de heeren M. van Waveren en Zoon, te Hillegom (ireeds in ons vorig nummer vermeld)2e prijs {gouden med.) aan den heer A. E. Barnaart, te Yogelenzang; 3e prijs (vergulde med.) aan de heeren E. II. Krelage en Zoonte Haarlem4e prijs (zilveren med.) aan de heeren Zocher en Schneevoogt, te Haar lem. Verzameling van 100 bloeijende hyacinthenle prijs (gouden med.) aan de heeren Zocher en Schneevoogt, te Ilaar- lem; 2e prijs (vergulde med.) aan de heeren E. II. Krelage en Zoon, te Haarlem. Door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw is, in overleg met de sub-commissie te Gorinchem beslotende algemeene tentoonstelling dier maatschappij al- daar te doen plaats hebben van 25 tot 29 September e. k. Den 31 Maart heeft te Rotterdam, op het plein achter den Boelende aangekondigde Tentoonstelling van Vee en Pluim- gedierte plaats gehad. De inzending van het vee was ruim en schoon, zelfs rui- mer dan in 1864 en 1865, zoonls hieronder blijkt: 1864. 1865. 1668. Ossen, met hard voeder gemest 8 2 11 spoeling 12 14 Koeijen, met hard voeder 10 5 18 spoeling 17 20 18 46 34 61 Ook uit Haarlemmermeer waren eenige zeer schoone exem- plaren ingezonden. De beide osscn van A. van Zantenbedrijfboer van den heer llartevelt uit Leidenhebben met eere medegedongeu naar den prijs voor de ossen met hard voeder gemesten hoewel ze niet de zwaarste warendoor dat ze' een jaar jon- ger waren dan de meesten in deze cathegoriezoo was echter hun vet en vleesch prima kwaliteit, waardoor ze een prijs van het Bestuur gekregen hebben. Daarzoo als gezegd is, deze ossen eerst 4 jaren oud wa ren, was de strijd, dien ze te voeren hadden, zwaar en stond eigenlijk niet gelijk, en het zou wel wenschelijk zijn, om ook het vroegtijdig vetmaken aan te moedigen, dat het Bestuur van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken kon be- sluiteneen afzonderlijken prijs uit te loven voor vette ossen van vier jaren. De heer de Clercq had eene vette driejarigc schot ingezon den, die den eersten prijs heeft bekomen. Hoewel deze de eenige inzending in deze cathegorie en de strijd dus niet zwaar was, was het echter een schoon vet dier, een eersten prijs ten voile waardig. Deze drie beesten zijn aangekocht door Evelijnmr. slagter te Haarlem. Ook het kalf- en aan- fokvee was zeer schoon en doet met grond verwachten dat, al heeft de veeziekle zeer vele landbouwers groote verliezen doen lijden, zigtbaar aan het uitblijven van anders getrouwe inzenders, deze met ijver en volharding weldra weder zullen te boven gekomen worden. Een ding ontbrak slechts aan dezen schoonen dag. Het was namelijk hier de plaats en gelegenheid geweest een blijk van hulde aan te bieden aan den mandie zoo krachtig heeft medegewerkt om het mogelijk te doen zijn deze tentoonstel ling weder te houden. Jammer slechts dat partij-geest alle gevoel van billijkheid bij vele Nederlanders schijnt uit te dooven. De Americaansche spadeploeg, welke reeds in den afge- loopen herfst op het landgoed Djoerang, onder Zoelenis in werking geweest, en die met zooveel bijval in' de Haarlem mermeer is beproefd geworden, wordt thans in de fabriek van landbouwwerktuigen van den heer Stout te Tiel vervaardigd. Een exemplaar daarvan gereed zijnde, werd den 1 April door den heer W. L. van der Veen te Tiel gebruikt tot be- ploeging van ruim 5 bunders zeer vuil en met kweekgras sterk bezet bouwland, dat door hem voor den winter met den ge- wonen ploeg was omgebouwd. De spadeploeg, met vier paarden bespannenwerkte vlug en met kracht dat land ter diepte van circa 23j/a Ned. duim, zeer goed en regelmatig om, en bragt het kweekgras aan de oppervlakte van den akker, zoodat het met de egge zeer ge- makkelijk kan worden opgeruimd. De heer van der Veen was zeer ingenomen met de schoone en goede werking van dezen spadeploeg, en noodigt ieder be- langstellende uit, het daarmede geploegde land, liggende aan den Hoogenweg onder Tielin oogenschouw te komen nemen. De bewerking van het werktuig is soliede en net en strekt der fabriek van den heer Stout zeer tot eerhet verdient de aandacht van iederen landbouwer zeer, en zal, wanneer zij het zullen hebben leeren kennen, spoedig, even als het zoo nuttige dorschwerktuig van Stout, op geene landhoeve van eenig belang gemist kunnen worden. Te Utrecht waren 6 April ter markt aangebragt 1011 paarden. Er was matige handel in luxe-paardenvooral door fransche koopliedenvoor het binnenland was de handel in luxe- en werkpaarden niet geanimeerd. Even als den vorigen dag reeds aan de Bilt het geval was geweestwas de toe- vloed van vreemdelingen groot. De palmpaafdenmarkt te Zwolle den 2 April was bezet met ruim 900 stuks. De handel was niet geanimeerdmaar de prijzen waren hoog. Yooral paarden van luxe werden op prijs gehouden. Voor een echt bovenlandsch paard werd tot /460 besteed en voor een best jong merrie-paard tot den aanfok/350 a 300. De minste prijs voor driejarigen was/125. De voor het eerst door het gemeentebestuur van Zalt- Bommel aangekondigde paardenmarkt met uitloving van pre- mien, op Donderdag voor Palmzondag, is onder begunstiging van mooi weder gehouden. Er stonden ruim 80 paarden aan de lijndoch er bevond zich slechts edn fransch koopman die enkele paarden tegen hooge prijzen kocht, zoodat de han del niet levendig was. Te 's Hertogenbosch is op 1 April eene paarden-bees- ten- en linnenmarkt gehouden, waarbp 80 paarden, 295 run- deren, 821 varkens 450 pond klaverzaad en 38,000 el lin- nen aanwezig waren. De handel was over het algemeen zeer levendig, vooral in wei- en vet vee en werkpaarden; klaver zaad gold 55 a 60 cent per kilo. Door vier slagters te Harlingen is den 1 dezer aldaar een buitengewoon schoone en monsterachtig zware os aange kocht, wegende 2000 nederl. pondenafkomstig van den landbouwer M. A. Hibma, te Pietersbierumeen bewijs, dat de landbouwers in Priesland het in de vetmesting ver gebragt hebben en ook de slagters aldaar iets durven wagen. Den 6 dezer is te Leiden brand ontstaan in de woning van de van ouds bekende bakster der beroemde Leidsche bolussen, de wed. Cassier, op de Garnalenmarkt aldaar; doch door spoedig aangebragte hulp van de brandweer is het mogen gelukken dien nog in zijne eerste ontwikkeliog te stuitenzoodat de aangerigte schade betrekkelijk gering kan worden genoemd en het gebruik der Leidsche bolussen alzoo ongestoord zal kunnen worden voortgezet. De heer J. H. Ansingh chirurgijn te Har- lingenheeft den 29 Maart met gunstig gevolg zijne 25ste breuk-operatie verrigt op eene vrouw van 70 jaren, wonende te Allingawier. Van do 25 bier bedoelde operation hadden slechts 4 een ongunstigen afloop. Jl. Zondag viel te Grootebroek een droevig ongeval voor: de vrouw van zekeren B. aldaarwasonderwijl haar man zich ter kerke had bege- ven, bezig eenige doeken uit te spoelentoen zij onverwachts voorover in de sloot viol en verdronk. Te Londen heerschte in den ochtend van den 4 April zulk een zware mist, dat het verkeer op straat gedu- rende twee voile uren bijna geheel onmogelijk was. Als een bewijs dat de handel in Frankrijk in cen zeer gcdrukten toestand verkeert, kan dienen, dat alleen in de vorige maand 150 faillissementen meer hebben plaats gehad dan in de voorafgaande maanden. Den 9 Februarij, des avonds ten half-zes ureheeft op Pamakassan (in onze Oost-Indische bc- zittingen), de navolgende vreeselijke gebeurtenis plaats gehad: Een Ma- durees; die aan verstanifsverbijstering leed, verwondde op den publieken weg mot eon mes de drie kinderen van den heer Harthoornin de na- bijheid van hunne woning. Op het geschreeuw van het oudsle kind kwam de vader toesnellen en ontving almede een steek in de zijde. Daarna begaf de razende inlander zich in de woning van gemelden beer en bragt mevrouw Harthoorn zulk eene wonde in de linkerzijde toe, dat zij drie uren later ovorleed. Het oudste meisje verkeert in levensgevaar, terwijl de toestand van den vader en echtgenoot zich eerder laat gevoe- len, dan beschrijven. Te Bolton (in Engeland) is de katoen-spinnerij van de heeren Arrowsniith and Sons afgebrand, terwijl de machinerie in voile werking. was. In een half-uur lag het geheele gebouw in puin en de schade wordt op 840,000 begroot. Dat de nood onder de volks- klasse le Parijs zeer groot blijft, blijkt alleen daaruit, dat in de afge- loopen week bij do spaarkas aldaar 97,000 francs meer zijn uitbetaald dan ingebragt. Op 15 millioen inwoners heeft Spanje 57 aarts-bis- schoppen en bisschoppenieder mot 100 a 160 duizend realen inkomen per jaaren 2500 kanunnikken die op het jaarlijksch budget voorko- rnen met 22 millioen realen. In de Mancha is een dorp van 1200 zie- lenmet 56 priesters. Onlangs was er een partijtje bij een aanzien- lijk heer in de hofstad waarop de jongelieden den tijd verdrcven met het stellen van mondelinge vragen en het geven van schriftelijke ant- woorden daaropwelke laatste dan bij elkander in een bus werden ge daan opdat niemand zou te woten komen van wien zij afkomstig waren. Op de vraag: waarin bestaal het gelicim van het huwelijksgelukwerd in de bus onder meer het volgende antwoord gevondendat blijkbaar door een jong meisje was geschreven en aldus luidde: Het huwelijks geluk bestaat in de harmonie der gesteldc machlende vrouw slelt de Tweede Kamer voor, die praat en stemt, en de man is de Eerste Ka mer, die zoo weinig mogelijk zegt en nooit in de oppositie is." Waar- lijk, dat jeugdige meisje belooft iets; maar wee! de man die haar krijgt. Brigham Youngli, het hoofd der Mormonen is onlangs met zijn 3tste vrouw in het huwelijk getreden wat moet die man een fameus kapitaal bezittenom alien behoorlijk le onderhouden. In de gemeente Blok- zijl, eene bevolking van 1800 zielen tellende is van den 31 Januarij tot den 31 Maart jl. niemand overleden. In Algerie neemt de hon- gersnood altijd nog meer toe dan af, en de opperrabijn van Oran schrijft in een brief, dat men, om werkelijk te helpen minstens voor tten millioen francs aan granen voor de binncnlanden moest overzenden. De bekende amerikaansche menschcnvriend Peabodyeen Protestant, heeft aan de Pauselijke schalkist eene som van 5 millioen gesclionken. Blijkens officiele Staten zijn in 1867 door de Britsche marine 25 schepen gebezigd tot wering van don slavenhandel op Afrika's westkust, en zijn door die bodems te zanien 8330 slaven bevrijd. In dat jaar sticrven op dit eskader 88 officieren en 360 matrozen en werd eene som vaa 8,890,500 als soldij aan de bemanning uitbetaald; zoodat iedere vrijge- maakte slaaf op bijna/1100 komt te staan.Iu den nacht van 26 op 27 Maart, heeft nabij Ncuzen op een hocljebevvoond door den land bouwer Joh. Huijssen, een zeer brutale diefstal met inbraak en bedrei- ging plaats gehad. Tusschen tien en twaalf uur namelijk, zijn vijf per sonen, waaronder een in vrouwenkleederen, door het verwulf van den bakoven ingebroken en hebben zich daarop vertoond voor het bed waarop man en vrouw sliepen. Een dier personen ging op het bed en zette zich op bet ligchaam van Jlins. Huijssen, tevens een pistool op zijn voorhoofd houdende, terwijl een ander voor het bed met een mes gewapend bleef staan. Hunne eerste vraag was, waar het geld lag, en toen zulks gezegd werd, zijn de andere drie personen hetzelve gaan zoeken. Ongeveer twee uren lang hielden zij zich hiermede bezigter wijl de beide anderen, op en voor het bed blcven, tevens met de be- dreiging, dat bij de minste beweging hun beiden het leven zou ontno- men worden. Hoe de toestand in die twee urenvoor die beide bejaarde menschen moet geweest zijn, laat zich denken. Naar men verneemt heb ben zij zich meester gemaakt van/1200 it/1300 aan bankpapier,/2000 aan goudstukjes van 20 francs, en eene aanmerkelijke som los geld, te zamen een bedrag uitmakende van ongeveer 5000. Bij al den ijver der justilieheeft het nog niet mogen gelukken, eenig licht over deze zaak te brengen, terwijl de officier van justitie, uit Goes, bij het onderzoek aan- wczig was. Lofwaardig en edel zou het zijn van ieder, die eenig licht over deze duistere zaak kan werpen, daarvan ten spoedigste kennis te geven. Een vrouwelijke heelkundige in New-York heeft als haar jaar- lijksche beroeps-inkomsten de som van 50,000 opgegeven. Vodr 35 jaren kocht een jong amerikaansch koopman, wien het wel ging, een stuk land in een klein dorp van Albion in Michiganen bouwde aldaar eene hut, waarin hij 35 jaren als kluizenaar leefde. Hij kweekte zijn eigen voedsel en kleedde zich met katoen-zakken Zijn bed was eene doodkistwaarin men hem dan ook onlangs dood vond. De aanleiding tot al deze buitensporigheden wasomdat zijn broeder gehuwd was met eene vrouw, die bij bemind had. Een vrede-regler in het Nievre- departement (in Frankrijk) heeft dezer dagen een vonnis gewezen, waarop de bekwaamste regtsgeleerde niets zal kunnen aanmerken. Bij verorde ning is het verboden paarden in de rivier te brengen; getuigen verklaar- den dat zij den beklaagde met zijne paarden uit de rivier hebben zien komen, doch niemand had hem er zien in gaan, en op grond hiervan beslisle de vrede-regter als volgt: »0verwegende, dat de getuigen ver- klaren den beklaagde met zijne paarden uit de rivier te hebben zien komen, doch niet hem er te hebben zien z'ngaanoverwegende.'dat de verordening verbiedt het gaan in de riviermaar niet het komen uit de rivier; ontslaan den beklaagde van alle reglsvervolging te dier zake." Amsterdamschc Kanaal-Maatschappij. Aangaande de werken der bovengenoemde Maatschappij wordt het volgende medegedeeld;

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2