VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD. BOUW HEBVOBMDE KEKK, Vrijdag, 17 April. Negende laargang. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Polderwezen. Landbouw. wIe ekblad HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HEX ABONNEMENT in het Jaar6.- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. EENER te Mthenes, In de naburige gemeente Sloten heerscbte den tweeden Paasch- dag omstreeks den middag eene ongewone, maar toch aangename drukte. Zij, die de ochtenddienst in de hervormde kerk hadden bijgewoond, scbenentegen hunne gewoontemet te kunnen be- sluiten om naar huis te gaan, en telkens kwam uit de omliggende gemeenten, vooral uit Haarlemmenneer, en niet minder uit Am sterdam, nog meer bezoek. In langen tijd waren zoovele en daar- bij zulke elegante rijtuigen hier niet gezien. Dock bet gold ook een feest dat, hoewel binnen de muren van bet kerkgebouw ge- vierd wordende, beilzame vruchten daarbuiten zou dragen. De wakkere burgemeester van Haarlemmenneer, in deze zoo trouw ter zijde ge- staan door zijne zoo kunstlievende eobtgenoot, bad een kerkelijk koncert georganiseerd, waartoe bij eenige vrienden en bekenden uit de hoofdstad bad genoodigd mede te werken, en waarvan de opbrengst strekte ten voordeele van den bouw eener hervormde kerk te Abbenes in Haarlemmenneer. De beer H. J. J. van Bree bad de leiding van bet muziekale gedeelte op zicb genomen, terwijl ds. Pantekoek, van Amsterdam, beloofd bad eene toespraak te bouden. Nadat ten ure de stoomboot, feestelijk getooid als bet bruggeljoofd en de Badhoeve, aangekomen en het zangpersoneel daardoor kompleet was, werd bet tevens tijd dat de plegtigheid een aanvang zou nemen, en toen ten 2 ure de kommissaris des konings de kerk binnentrad, was deze talrijk bezet en de plaats voor den preekstoel ingenomen door een koor van omstreeks twintig dames en even zoovele beeren, met eene pianino in bet midden. Plegtig klonk het vierstemmig ko- raal van David Koning, naar woorden van Martin Luther, „Bu, du hist drei in Biniglceit" en stemde al dadelijk alle aanwezigen tot aandacbtigen ernstbierop volgde Psalm XXII, woorden van dr. J. P. Heije, muziek van mej. H. M. Dijk, thans mw. Amersfoordt, waarvan de uitvoering niet minder indruk maakte. Nu betrad ds. Pantekoek het spreekgestoelte en wees in treffende bewoordingen op de gelukkige vereeniging van zoovelen, tot verschillende godsdienst- gezindten beboorende eendragtiglijk zamenwerkende tot stiebting van een kerkgebouw in de Haarlemmermeerde wetensebap had den grond aan bet water ontwoekerd, de kunst droeg naar baar beste vermogen bij om een tempel te stichten aan de godsdienst gewijd. Mogten godsdienst, kunst en wetenschap steeds zoo innig verbonden zijn!" Dit was naar onze opvatting den zin van des predikers belangwekkende, voor ons te korte, toespraak. Met de voordragt van Anbetung, woorden van Joh. And. Cramer, gekompo- neerd voor soli en koor door mw. Amersfoordt-Dijk, werd het feest besloten. Zoowel bet koor als de solisten, meest frisscbe, jeugdige stemmen, verdienen alien lof voor den gelukkigen uitslag van dit feest. Wat de dilettanten betreft, mogen wij, boe gaarne ook, niet ons gunstig oordeel motiveren, docb kunnen eene uitzondering maken met de komponiste der beide werken nu uitgevoerd, aangezien baar naam op bet programma prijkte en een komponist, even als een dichter, geen patent behoeft om onder de kunstenaars gerekend te worden. De Psalm maakte op ons den meesten indruk, om de degelijke bewerking en de schoone opvatting van den tekstin dit werk waren bet de koren die ons bet meest troffen, in Anbetung bevielen ons ecbter bet beste de solo-nommers, en daarvan werd door de uitvoe- renden ook een schoon gebruik gemaakt om hunne talenten te doen bewonderen. Mw. van Sehaick-Froschhart had de sopraanpartij op zicb genomen en alien waren opgetogen over baren zang. De direktie van den verdienstelijken van Bree bleek zeer doeltreffend te zijn, en de pianobegeleiding was in daartoe bevoegde handen. Een schoon effekt maakte het orgelspel bij bet koraal aan bet einde van het laatste nommer. Zekerlijk zal dit feest bij alle toehoorders lang in aangename herinnering blijven, maar de kerk te Abbenes zal een blij- vend gedenkteeken zijn aan dezen dag, die eene zoo belangrijke bijdrage opleverde tot den bouw. Naar wij vernemen, was de op brengst ruim 1300, waaronder niet medegerekend is de sehaalkol- lekte bij het uitgaan der kerk. Allen, die tot dit kerkelijk koncert medegewerkthebben, mogen dus met zelfvoldocning op dezen welbeste- den tijd terugzien, en vooral de beer mr. J. P. Amersfoordt, die te°bereikenet daartoe nam en zijn doel zoo beleidvol wist Moeten wij hier nog bij voegen dat zijdie tot bevordering van het goede doel van elders gekomen warennog hoogst aangename uren op de Badhoeve doorbragten? De gastvrijbeid van den bur gemeester van Haarlemmermeer is genoegzaam bekend. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) In den avond van den 7 April jl. is brand ontstaan in den timmermanswinkel van D. Suiter, te Nieuw-Yennep. De brand was echtcr spoedig gebluschtdoordien de brandspuit van Nieuw-Vennep onmiddellijk in werking werd gesteld. Het woonhuis ofscboon in de onmiddellijke nabijheid van de schuur staandeis weinig of niets beschadigd. De schuur of timmermanswinkel was tegen brandschade ver- zekerd voor f 350. Den IS April jl.'s morgens ten 7 ure, is uit de Ring- vaart dezer gemeente tegenover seetie O 0kavel 1, opge- baald bet lijk van Pieter Joore, wonende in de gemeente, op seetie LL, kavel 12. van 8 tot en met 14 April 1868. GEBOREN: Maarten, zoon van P. Verkuijl en It. van Buren. Maarlje, docliter van C. Mienis en B. Mienis. Neeltje, dochter van G. Verbeek en C. Piet. Jacob, zoon van W. L. Rube (ongehuwd). Cornells, zoon van G. Spaans en P. Westbroek. Arie, zoon van A. de Jong en K. Krijgsman. Adrianus Antonius, zoon van A. A. Overtoom en E. Bes. Brigittha, dochter van J. Kunis en G. Paler. Pieter, zoon van J. de Jeu en L. Spcelmans. OVERLEDEN: Johanna, oud maand, dochter van W. van der Tol en J. van der Mooren. Arnoldus, oud 5 weken, zoon van P. A. Lanooij en K. van Duren. P. joore, oud 50 jaren, gehuwd met C. E. van Gent. Willem, oud 3 jaren en 8 maanden, zoon van T. Terlouw en E. de Graaf. ONDERTROUWD: J. Braakman (wednr.) met A. de Wit (wed.) C. Goudriaan mot A. Dekker. H. Coenen met M. Boere. P. de Jong mot A. van Opstall. J. D. Ravensbergen met C. Tanis. GEHUWD: geene. Aan bet lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Hollandte 's Gravenbage, is den 9 April, door de Com- missie van beheer en toezigt over de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam aanbesteed 1°. bet gra ven, vervoeren en lossen van 16,000 kubieke ellen vletgrond voor den aan te leggen plempdijk door den middenplas langs de akkers, gelegen ten oosten van de Korte Kade, in de gemeente Kralingen provincie Zuid-Holland;2°. bet 66n- jarig onderboud van eenige werken uitgevoerd ten behoeve van of in verband staande met de droogmaking der plassen in Schieland, aanvangende den 1 Mei 1868 en eindigende den 30 April 1869. Voor perceel 1 waren zes, en voor perceel 2 twee biljetten ingekomen. De minste inschrijver voor beiden was de beer L. Bradt Dz.te Giessendam en wel: het eerste perceel voor /6900 en het tweede perceel voor /4820. Heden (Donderdag, 16 April), ten half twee ure, werden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de medailles en getuigschriften uitgereikt, door Nederlandsche inzenders ten vorigen jare op de Parijsche tentoonstelling behaald. De plegtige uitreiking geschiedde door den eere-voorzitter der Ne derlandsche commissie, Z. K. H. de Prins van Oranje, in bij- zijn der ministers, vele andere hooge rijks-provinciale- en stedelijke autoriteiten. De leden van het Paleis voor Volks vlijt hadden toegang, zoomede bet publiek voor een gewonen entree-prijszoodat de zaal talrijk bezet was. Het voortref- felijk orchest van het Paleis deed zich bij afwisseling hooren. Ter kaasmarkt te Leiden was Dingsdag aangevoerd ticee honderd pondEr wordt niet gemeld of de handel geanimeerd dan wel loom was. Door het gemeentebestuur van Haarlem is, op een ingediend verzoek van den Secretaris van het Bestuur der Afdeeling Haarlem en omstrelcen der HollandscJie Maatschappij van Landbouwbesloten een gedeelte van den Hertenkamp buiten de Groote Houtbarriere bescbikbaar te stellen tot het houden der door het Bestuur bedoelde tentoonstelling van vee enz.op 56 en 7 September e. k. Uit Assen wordt berigt dat de rogge aldaar vrij gun- PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. stig staat, doch dat het vee wegens de hevige koude nog niet in de weide is gebragt. De algemeene tentoonstelling van wege de Friesclie Maatschappij van landbouw en veeteelt zal dit jaar worden ge- houden te Bolsward, op den 4 en 5 Augustus. Een groot getal aanzienlijke geldprijzenbenevens gouden, zilveren en bronzen medailles zijn uitgeloofd. Het Vtrechlsch Dagblad zegt dat het een lust is te zien, hoe prachtig het er in de omstreken van Haarlem uit- ziet. Bijna onafzienbare velden met hyacinthen, tulpen enz., verrukken het oog door de prachtigste kleurschakeringen. Dat is echter niet alleen zeer fraai, bet is ook een belangrijke tak van handel. Die bloembollen worden bij publieke veilin- gen verkocht, welke van nu tot half Mei dagelijks gehouden wordensoms wel op 2 a 3 plaatsen tegelijk. Wanneer men nu weet dat op zulk eene veiling voor meer dan f 35,000 aan bollen verkocht wordt, kan men eenigzins nagaan welk een kapitaal jaarlijks te Haarlem en omstreken in dat artikel wordt omgezet. Door de marktcommissie te Lichtenvoorde is, ter bevor dering van den veehandel, bepaald dat op de den 23 dezer invallende marktdag aldaar vier premien zullen uitgereikt worden aan hendie de meeste aankoopen van vee znllen bewerkstelligen. Deze premien bedragen respektievelijk /25, 105 en 2.50. De veehandelaren in het graafschap Zutpben hebben veel op met dezen maatregel, die denkelijk later, op 15 Junij en 13 October, op nieuw zal worden toegepast. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bet verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gemeente Scboonrewoerd, met ingang van 16 April 1868. Uit Roermond wordt bet volgende geschreven„Wij vernemen dat ter gelegenheid van het 22ste Landhuisboud- kundig Congres, in de laatste dagen van Junij te Roermond, op een der kongresdagen, van wege de Maatschappij van land bouw in Limburg, eene prachtige tentoonstelling van vee zal gehouden worden, waartoe, behalve de door de Maatschappij daarvoor aangewezen gelden, eene ruime bijdrage door de stad is toegekend, die de inrigting nog voor hare rekening neemt, terwijl veelvuldige en belangrijke premien zullen worden uit geloofd. Thans worden proeven genomen, die, als men let op de vele belangstelling en behartiging, welke dat onderwerp te beurt valt, voorzeker zullen slagenom namelijk ter gele genheid van het congres een historischen optogt te honden voorstellende den intogt van aartshertog Albert en gevolg te Roermond, in den jare 1602; een intogt, die, naar de oude beschrijving daarvan in het archief aanwezig, zeer luisterrijk geweest is, en waarvan dus de voorstelling tijdens de congres- dagen niet weinig den luister van het feest zal verhoogen. Reeds is in eene talrijke bijeenkomst van ingezetenen eene commissie van regeling verkozen." Te Parijs zijn den 8 dezer in eeneonder voorzit- terschap van den minister Eorcade, gehouden plegtige ver- gadering, de bekrooningen uitgedeeld, bij de jaarlijksche tentoonstelling van inlandsch slagtvee behaald. In de rede, te dier gelegenheid door den minister uitgesprokenkonsla- teerde bij dat genoemde wedstrijdsedert 1844 te Poissy gehouden, thans voor het eerst, op het verlangen van een aantal belanghebbendente Parijs in October jl. gehouden was op de geopende nieuwe markt van la Villette, welke daartoe eene uitnemende gelegenheid aanbood. Op die markt toch, welke eene uitgestrektheid van 25 hectares heeft, be- vonden zich overdekte staanplaatsen voor niet minder dan 34,000 stuks vee, zoo runderen als schapen en varkens benevens uitgebreide stallen tot berging van dit vee, voor en na den verkoopterwijl de markt zelve door een zijspoor regtstreeks met den parijschen gordel-spoorweg verbonden was. Naar het oordeel van den jury, heeft de tentoonstelling de bewijzen geleverd dat de veefokkerij ook in het laatstverloopen jaar aanmerkelijk was vooruitgegaanen volgens de door den minister medegedeelde statistieke opgavenzijn de handel in vee en het verbruik van vleesch in Erankrijk weder zeer toe- genomen. In de Mededeelingen en Berigten em. uilgegeven door de Friesclie Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, komt o.a.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1