- 02 Politieke Mronijk. 10 16 April. REGTSZAAK. Ctemengde Herfgten. liet volgende voor omtrent lict gebruik van paardenvleesch In' de zomervergaderiug der 2de afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Feeteelt, gehouden te Beetgum den 15 Augustus 1867 werd onder anderen ter sprake ge- bragt liet verbruik van paardenvleesch, als menschenvoedsel en bet vooroordeel dat er daartegen nog steeds, vooral ten platten landebestaat. Yelen betreurden het, dat door dit vooroordeel zoo veel heerlijk dierlijk voedsel ongebruikt ver- loren gaat. Verschillende der tegenwoordig zijnde leden verklaarden het paardenvleesch meermalen en steeds met veel smaak te kebben genuttigdzoo zelfs, dat men het bij een behoorlijke berei- ding niet van het rundvleesch konde onderscheiden. Eindelijk werd de vraag geopperd„kan de Friesche Maat schappij van Landbouw ook iets doen ter wegneming van ge- noemd vooroordeel?" Nadat dit onderwerp eenigen tijd was besproken, werd besloten deze vraag aan het hoofdbestuur der maatschappij voor te leggen, waartoe de voorzitter en de afgevaardigde werden gecommitteerd. Ofschooii ingenomen met dat besluit, ten einde eene alge- meene medewerking te erlangen achtte de voorzitterin overleg met den secretaris der afdeeling, ter bespoediging dezer zaak, het doelmatig in de volgende afdeelingsvergadering den leden bij wijze van verrassing een proefje van paardenvleesch aan te bieden. Dit had plaats op Woensdag den 13 Nov. jl. Met uitzondering van vier leden, die vooralsnog hun voor oordeel niet vermogten te overwinnen, gaven alien gereede- lijk aan de uitnoodiging van den voorzitter gehoor. Eenparig was het getuigenisdat men zoowel wat de kleur en den reuk, als den smaak betrof, geen bet minste verschil vond met het heerlijkste rundvleeschwaarmede het des ondanks ruim 60 pet. in prijs verschilde. Als uit 6enen mond ge- tuigde men, dat, ware het niet vooraf gezegd geworden men het gerust voor rundvleesch zou gebruikt hebben; welk getuigenis even gereedelijk werd gegeven door de drie arbei- ders, die men daarna tot het gebruiken uitnoodigde en die verklaarden nimmer lekkerder vleesch te hebben gegeten. Ofschoon nu deze proefneming volkomen als gelukt mag worden aangemerktis het er evenwel verre van af, dat het vooroordeel nu reeds zou zijn overwonnen. De gesprekken, vooral onder de arbeidende bevolking getuigen het tesendeel, zoodat ongetwijfeld het gebruik van paardenvleeschop eenig- zins uitgebreide schaal, niet dan zeer langzaam zal vorderen. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden heeft van Dr. YV. Mannhardt te Dantzig het verzoek ontvan- gen om hem behulpzaam te willen zijn in eene wetenschap- pelijke onderneming waaraan hij zich sedert vele jaren met onvermoeiden ijver heeft toegewijd: het opzamelenvergelijken cn verklaren der sporen van het oude bijgeloof, die nog bij de volken van Germaansche afkomst, en wel bepaaldelijk op het plattelandbij het boerenbedrijfzijn overgebleveu. Uit geheel Duitschland, DenemarkenZweden en Noorwegen, en uit Frankrijk, voor zooverre dit nog van Germaanschen in- vloed getuigt, heeft hij de bouwstoffen reeds zoo volledig als mogelijk was, verzameld. Nu wenschte hij die ook uit Neder- land bijeen te brengen. Overtuigd van het booge belang zijner onderneming, ter opheldering van het aloude volksgeloof onzer voorouders uit den heidenschen tijd, hebben deheerenM.de Vries, voorzitter der maatschappij, L. A. J. W. Sloet, J. de YVal, B. YV. YVttewaall en C. A. X. G. E. Sicherer, op ver- langen der maatschappijzich in commissie vereenigdora de pogingen van Dr. Mannhardt aan de belangstelling hunner landgenooten aan te bevelen, en eene geregelde leiding te gcven aan de medewerking, die men hem zal willen verlee- nen. Zij laten hier eene vertaling volgen van de uitnoodiging, waarin Dr. Mannhardt van zijn plan rekenschap geeft en de vragen opsomt, die hij beantwoord wenscht te zien. Tot alien die in staat zijn het antwoord op die vragen, geheel of ge- deeltelijkte geven, zij het beleefde verzoek gerigt hunne inlichtingen bij een der bovengenoemden te willen inzenden. Maatschappijen en vereenigingen, aan landbouw of oudheid- kunde gewijdgelieven deze uitnoodiging onder hare leden te verspreiden en haren gewenschten bijstand te schenken. In Duitschland en het noorden heeft men Dr Mannhardt overal met de meeste bereidvaardigheid de behulpzame hand gebo- den. In het belang der wetenschap durven wij vertrouwen dat hij ook die hulp in Nederland zal mogen oudervinden. •Ons bestek veroorlooft ons niet om al de vragen, door Dr. Mannhardt gesteld, in ons Weekblad op te neraen. YVij gfeven tot voorbeeld van zijne bedoelingen slechts de volgende Bestaan er in uwe landstreek nog bijzondere gebruiken bij den hooi-koren-, hennep-, vlas^en aardappelenoogst, bij het dorschenhet vlas- en hennepbrakenenz. en wel vooral zoodanige, die in de volgende vragen niet genoemd worden? Men wordt verzocht alles mede te deelen, wat men hier- omtrent te weten kan komen. Bestaan er bij het zaaijen nog oude gebruiken en meenin- gen YVorden b. v. op PalmzondagPaschenenz.gewijde kruisen of eschdoorntakken in het vlas- of graanveld gesto- ken, om hagel en bliksem af te weren? Beschouwt men sommige dagen (Maandag, YVoensdag, YVitte Donderdagenz.) als gunstig of ongunstig voor het uitzaaijen van bepaalde graansoorten? Let men bij het uitzaaijen op de maansveran- dering, op verschijnselen van de wolken, van hetlicht, enz.? En zoo ja, hoe in bijzondere gevallen? Hebben er, bepaal delijk met betrekking tot het vlas, zinnebeeldige verrigtingen plaats, om te bewerken dat het hoog opschiete? Bestaan er, inzonderheid bij het maaijen der laatste hal- men op een graanveld, bij het opbinden der laatste schoof, en het uitdorschen der laatste graanbossen, nog bijzondere oude gebruiken? Op welke wijze wordt het oogstfeest, de oogstmaaltijd op de hofstede gevierd? Draagt het nog andere namenals b. v. oogstfeest, ophangen der dorschvlegels, Stoppelgans, Ilaan Wodelbier enz.? YVelke soorten van spijzen en dranken worden er bij opgedischt? Op welken tijd heeft het feest plaats? YVordt het ook soms te gelijk met de kermis gevierd Houdt ook bij u met dit feest het tweede ontbijt voor de knechts en meiden op gedurende den YVinter? Zijn er ten opzigte van den oogst voornamelijk ten opzigte van de laatste schoof bijgeloovige begrippen in omloop, als b. v. dat men van de laatstgenoemde met Kersmis of in de lente iets aan het vee in de krib moet geventen einde het te beter te doen gedijen? Dat hij, die de laatste schoof bindt, in het volgende jaar zal trouwen of sterven Bestaan er mondelinge overleveringen (sprookjes of sagen)op zaaijen, oogst en zaaiveld betrekking hebbende Heeft het volk eene eigenaardige uitdrukking voor het golven van het koren, door den wind veroorzaakt (b. v. het wilde zwijn loopt in het koren," „de wolven zitten elkander in het koren na," „het koren wolkt, werkt," enz.)? Zijn er in het dialekt van het volk dierenwier namen aan het koren ontleend zijn Bestaat of bestond bij bruiloften het gebruik aan de bruid korenaren te overhandigengraankorrels in de schoenen te leggen, of iets dergelijks? Men verzoekt opgave van hetgeen eertijds in gebruik was, en wat er thans nog van over is. Men verzoekt den naam en de ligging (provincie, district) op te geven van de plaatsenwaar de bovengenoemde ge bruiken voorkomen. YVat de binnenlandsche politiek betreft is het nog stil. De Tweede Kamer is nog in de rust tot 21 April, en de Eerste heeft zich pas gekonstitueerd. De wetgevende vergaderingen in al de Staten van Europa houden Paasch-vacantiezoodat op politiek terrein weinig of niets merkwaardigs voorvalt. In den algemeenen toestand van ons werelddeel komt geen verandering; hij blijft gespannen, en niettegenstaande de zoo vaak herhaalde en telken keere sterker wordende verzekeringen van de fransche regering, dat zij en de keizer den oorlog niet willen, gelukt het niet het ver trouwen op het behoud des vredes onder het publiek te ves- tigen. Te verwonderen is dit ook niet, als men let op de aanhoudende wapening van Frankrijk, waardoor deze mogend- heid veeleer den schijn op zich laadt als verwachtte zij elken dag de uitbarsting van den krijg. YVij kunnen niet anders dan den loop der gebeurtenmsen afwachten, doch moeten de nadeelige uitwerking betreurendie handel en nijverheid ondervinden van de voortduring dezer pijnlijke onzekerheid. In Engeland wordt de hervatting der parlementszitting met gespannen verwaehting te gemoet geziendaar het kabinet zal moeten verklaren welke houding het aangenomen heeft tegenover de aanneming van het voorstel Gladstone, met be trekking tot de kwestie der staatskerk in Ierlandwelk voor stel zoo lijnregt in strijd is met de voornemens der regering. Men gelooft intusschen dat het kabinet Disraeli vooreerst niet zal aftreden. Hoe het met de financiele plannen in Oostenrijk gaan zal, nog niet te voorzien. Ofschoon het verzet tegen de ont- werpen van den minister Brestl zeer groot is, en ofschoon van verschillende kanten, ja bijna mag men zeggen, uit ge heel Europa adressen en protesten er tegen inkomen en zelfs in Bohemen, een der oostenrijksche kroonlanden, een volks- beweging zich er tegen openbaart, bestaat er weinig kans op intrekking van de ontwerpen van wet. De rijksraad zal alzoo hebben te beslissen. Bij arrest van den Hoogen Kaad van 20 Maart 11. is ver- worpen de eisch tot cassatie, door Dijkgraaf en Hoogheem- raden van Bijnland ingesteld tegen het Bestuur van den polder Nieuwkoop en Dijkgraaf en Hoogheemraden van Am- stelland. Bij die uitspraak is als bij voortduring geldig en verbin- dend gehandhaafd eene overeenkomst, dd. 30 September 1851, omtrent de hefting van het bundergeld onder Nieuwkoop, door welke overeenkomst Dijkgraaf en Hoogheemraden van Bijnland zich sedert de invoering van het reglement van 1857 niet meer gebonden achtten. Bijnland schijnt in den laatsten tijd niet gelukkig te pro- cederen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft dezer dagen, naar aanleiding van den brand te Genemuiden, de Gedep. Staten der provincien verzocht, den gemeente-besturen te ber- inneren de op hen rustende verpligting, om voor eene goede inrigting der brandweer te zorgen. Herhaalde oefeningen van het personeel, met de bediening der brandspuiten belast, acht de Minister vooral noodig. Om de zaak bij de gemeente-be sturen levendig te houden, wordt het uitbrengen van een jaarlijksch verslag aanbevolen. De Minister vestigt er verder de aandacht op, dat de groote uitgebreidheiddie de brand te Genemuiden heeft gehadvooral daaraan is toe te schrij- vendat vele woningen in de bebouwde kom van rieten da- ken waren voorzienen groote hoeveelheden hooi zich in de onmiddellijke nabijheid der woningen bevonden. Het groote gevaar, waaraan de gemeenten hierdoor zijn blootgesteld, maakt het, volgens den Minister, den gemeenteraden tot pligt, hier- tegen bij verordening te waken en het dekken der huizen met riet en het opslaan van hooi in de bebouwde kom, met bedreiging van straf, te verbieden. De koninklijke familie zal, Dingsdag aanslaandeden 21 dezer des namiddags ten 1 ure, met een extra-trein uit de Hofstad naar Amsterdam ycrtrekken. Eene ligte ongesteldheiddie den Koning in de laatste dagen in HD. vertrekken terughield, is thans in zooverre gewekendat Z. M. het paleis heeft kunnen verlaten tot bet doen van een riitoer." Woensdag den 22 April a. s.des morgens ten 9i ure, zal Z. M., in het Paleis te Amsterdam, audientien verleenen aan kommissien, civiele en militaire autoriteiten officieren en militairen en op donderdag den 23 daaraanvolgendeten 9^ ureaan particulieren. Degenendie verlangen tot deze audientien te worden toegelaten, worden uitgenoodigdzich in te schrijven op eene der lijsten welke daartoe aan gezegd Paleis gereed zullen liggen tot en met den 20sten Aprildes namiddags ten 4 ureop welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. De arron- dissements-regtbank te Arnhem heeft hij afzondcrlijke vonnissen veroor deeld: 1°. P. A. Rodingwonende te Zevenaar, tot gevangenisstraf van twee jaren en 2°. M. Moreau wonende te Putten tot gevangenisstraf van een jaar, beide ter zake van verregaande mishandeling gepleegd op hunne wettige echtgenooten. Als eene zeldzaam voorkomende bijzon- derheid wordt gemeld, dat in de gemeente Doetincbem, welker bevolking p. m. 2500 zielen bedraagt, in do afgeloopene week geene aangiften zijn gedaan bij den burgerlijken stand, noch van huwelijkennoch van ge- boorten en evenmin van overlijden. Te Bordeaux is een 65jarige pu blicist tot zes maanden gevangenisstraf en 10,000 francs hoete veroordeeld omdat hij twee zijner brochures, Alexander Borgia en les Olympiennes zonder van het vereischte zegel voorzien te zijn in de koffijhuizen ver- toond en verkocht had. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten tot uitbreiding van de gasfabriek, overeenkomstig de voordragt ten deze door B. en YV. ingediend, en waarvan de kosten geraamd zijn op/80,000 Bij koninklijk besluit van 4 dezer is aan Jantje Buulshuisvrouw van II. S.kwijtschelding verleend van de straf des doodswaartoe zij bij arrest van het geregtshof in Groningen van December 1866 ter zake van kindermoord was veroordeeld en is die straf verwisseld in tuchthuis- straf voor den tijd van twintig jaren. Aan de Nederlandsche Guslaaf- Adolf-vereeniging is geschonken eene som van 500 door de erfgenamen van wijlen mej. W. J. P. Hoyer te 's Gravenhage bekend met een zoo- danig voornemen der overledene, hebben de erfgenamen welwillend be sloten daaraan gevolg te geven. Den 6 April is te Zierikzee binnen- gebragt, door de stoomboot Sliedrecht II, het wrak van het Engelsch bark- schip Redgauntlel, in de maand Februarij op de Zeehondenplaat gestrand en toen aldaar in veiling gekocht. Sedert menschengehengen is dit het eerste wrak of schip, op die plaats gestrand, dat van daar is afgebragt. Zaturdag ochtend omstreeks 15 2 ure na middernachtwerd te Jersey (een der britsche kanaal-eilanden) eene aardbeving gevoeid. Verscheidene personen in de slad St.-Hclier werden uit hunnen slaap gewekt door een geluid als of er zwaar geladen wagens voorbij trokken. De beweging was tweeledig en in de rigling van het oosten naar het westen. Op het eiland Man in het dorp Foxdale, dat in vcrband staat met eene kolen- mijn, is een schrikkelijke gebeurtenis voorgevallen, die door waanzin ver oorzaakt werd. Een man, die zich met landbouw bezig hield, Kelley gc- naamd, keerde Vrijdag jl. van de begrafenis zijns heefs terug en toonde zulke blijken van zwaarmoedige vcrstandsvcrbijsteringuit vrees voor ge- brek aan bet noodige met een gezin van vijf kinderen, dat zijne vrouw ongerust werd en haren jongeren brooder, die in het veld arbeidde, roe- pen liet door liaar dochterlje van vijf jaren te zcnden. Drie der kinderen speelden op de hoeve alwaar een put was van twintig voct diepte met acht voet water. Een kreet van een der kinderen deed de moeder met een zuigeling van drie maanden naar buiten ijlen, alwaar zij haren man het derde kind in den put zag werpen. Twee waren reeds voorgegaan. Het gelukte Kelley de zuigeling uit 'smoeders arinen te rukken en insge- lijk in den put te werpen, met de woorden: »YVij moeten alien te zamen gaan." Daarna poogde hij zijne vrouw hetzelfde lot te doen ondergaan, doch deze rukte zich los. Kelley verwijderde zich toen en ontmoette het dochtertje dat haren oomArchibald Shimmin genaamd, was gaan halen. Hij greep het meisje en wierp het bij zijne andere kinderen, als wanneer hij zelf in den put sprong. Archibald en een ander man op de plek ge- komcn zijnde, daalden in den putemmer af en vonden vier kinderen in het water. Hij greep het meisje dat het laatste in den put was geworpen doch het ontglipte hem. Ten tweedemale haar vattende, gelukte het hem haar behouden boven te brengen. Daarna bragt hij nog drie kinderen boven door herhaaldolijk af te dalen, en den laatsten keer met een touw om het lijf, uit voorzorg, die bleek niet noodeloos te zijn geweest, want het touw van den emmer brak. De man Kelley en drie kinderen een van 7een van 4 jaren en een van 3 maanden kwamen om. Twee der kinderen werden toen zij gered waren, bijgebragt. Kelley en een zijner kinderen werden eerst toen men ladders en touwen aangebragt hadnaa r boven gehaald. Volgens de aan den raad der gemeente Groningen overgelegde rckening van de opbrengst der straatvuilnis over 1867 be- droegen de ontvangsten: aan straatvuilnis 63,459.84, aan ier/3848,37, en aan permissie-biljetten 646.50te zamen 67,954,711. In Syrie is zeer veel sneeuw gevallen. In het begin van Maart, wanneer in die streken anders de lente reeds heerschtzijn dit jaar in de nabijheid van Damascus twee post-kouriers doodgevroren. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat dezer dagen een landman in de omstreken van Hoorn, op zijn zilveren bruiloftsfeest liet geluk had vier zijner kinderen te zien bruiloft vieren. De Engelschen, die tegenwoordig in Abyssinie zijn, om hunne gevangen landgenooten te bevrijden, hebben 8000 muilezels en hitten, 4680 kameelen, 4278 lastdragers, benevens 534 trekossen in dienst. Ook voeren zij een aantal olifanten mede, welke in staat waren een weg te banen, alwaar de andere dieren te kort schoten, en men veronderstelt dat deze olifanten van even goede dienst zullen zijn als ten lijde van Hannibal. Palmzondag is te Parijs voor een bedrag van 150,000 francs aan palmstokken verkocht. Te Compiegne (in Frank rijk,) is jl. Zaturdag 'smorgens ten ure, de groote toren, bekend onder den naam van toren der Maagd van Orleans, ingestort; verscheidene huizen werden in den val medegesleept en met den toren in een puinhoop ver- anderd. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De luiksche maatschappij la Vieille Monlagne, die een der prijzen behaald heeft, door de hoofdkommissie der jongste wereldtentoonstelling uitgeloofd aan die hostelling of dien persoon, welke zich het verdienstelijkst had ge- maakt hij de bevordering van het stoffelijk, zedelijk en verstandelijk wel- zijn der arbeidende klasse, heeft besloten dien prijs (in eene medaille ter waardo van 1000 francs en eene geldelijke belooning van 9000 francs beslaande), in belgische fondsen te beleggen en de jaarlijksche renten daarvan (450 francs) te bestemmen voor een »tentoonsteilings-prijs," die telke jare zal worden toegekend aan dengene onder de werklieden der maatschappij, welke zich hoven al de overigen door ijver en talent zal hebben onderscheiden. Het Journal du Havre meldt, dat bij gele- genheid der aanstaaude tcntoonstelling van visscherij-voorwerpen te Havre een zeilwedstrijd wordt uitgeschreven, zoo schitterend als er te voren nooit een is gezien. De 700 a 800 jagten en andere vaartuigen uit alle landen, die men rekent daaraan deel zullen nemen ofer althans bij tegen woordig te zullen zijn, zullen des avonds in den vorm eener driedubbele halve maan op de reede gerangschikt en van de prachtigste illuminatie voor zien worden. Op een seindoor de losbarsting van honderd gelijktijdig afgevuurde kanonschoten gegeven, zal op de hoogten van Sainte-Adresse een vuurwerk worden onlsloken, dat de voornaamste openbare gebouwen der stad zal voorstellen; het laatste stuk van dit vuurwerk zal zijn een transatlantisch stoomschip, met de vlaggen van alle zecvarende natien in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2