WEEK BLAD 1868, Vrijdag, 1 Mei. r^wu> VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEB-BELANGEN GEWIJD. Xcgcndc Jaavgang. Haarlemmermeer-Polder. lfaarleiuni ermeer landbonw. (Uiterlijk Woensdag.) Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6.> Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA G°. te Amsterdam. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12j/2 Cent. Zeoelkegt bij elke plaatsing 35 Cent. De grasverpachting der wegen in den Haarlemmermeer- polder, welke den 28 April heeft plaats gehad, heeft 1403 meer opgebragt dan die in 1867. POSTKANTOOR te HAARLEMMERMEER. Qewijzigde Zomerdienst, aanvangende 1 Mei 1868. Het Postkantoor is dagelijks voor het Publiek geopend Voor het frankerenvan's morgens 6 tot 7 ure, van's mor- gens 8 /2 tot's namidd. 3 ure en van's avond3 4% tot 5'/t ure. Voor bet aanteekenen en ofhalen van aangeteekende brieven, van's morgens 8J/2 tot's namidd. 3 ure en van's avonds 4/, tot 5 '/4 ure. Voor het deponeren en uilbetalen van geldartikelen en aantee- kening mei aangifte van geldswaardevan 's morgens 9 ure tot 's namidd. 1 ure. Laatste busligting voor Sloten AalsmeerOude-Wetering en de gemeente Ilaarlemmermeerten 6'/^ ure des morgens. Laatsie busligting voor de morgenalgemeene verzendingten 9 ure 's morgens. Laalste busligting voor de avondalgemeene verzendingten 5 ure 's avonds. De Directeur van het Postkantoor te Haarlemmermeer, H. A. van Foreest. HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG. Gewijzigde Zomerdienst, aanvangende 1 Mei 1868. Van Amsterdam naar Halfweg's morg. 7 ure, 8 u. 22 m. 's nam. 12 u. 22 m.4 u. 30 m. en 's av. 7 u. 15 min. Van Halfweg naar Amsterdam: 's morg. 9 u. 19 m.'s nam. I u. 19 min. en 's av. 6 u. 15 m. en 9 u. 13 min. Van Haarlem naar Halfweg's morg. 9 u. 5 m.'s nam. 1 u. 5 m. en 's av. 6 u. en 9 ure. Van Halfweg naar Haarlem: 's morg. 7 u. 15 m.8 u. 37 m. 's nam. 12 u. 37 m., 4 u. 46 m. en 's av. 7 u. 30 min. Van Haarlem naar Leiden: 's morg. 7 u. S3 m.9 u. 13 m. 10 u. 24 m., 's nam. 12 u. 6 m., 2 u. 33 m., 5 u. 6 m. en 's av. 7 u. 48 m.9 u. 6 m. Van Leiden naar Haarlem: 's morg. 7 u. 50 m., 10 u. 6 m., II u. 45 m., 's nam. 1 u. 36 m., 3 u. 24 m., 4 u. 57 m. en 's av. 7 u. 45 m., 9 u. 36 min. Den 3 Mei 1868, des voormiddags ten 11 ure, zal in de Hervormde kerk in het Kruisdorp godsdienstig worden ge- vierd het tienjarig bestaan der eerste Hervormde kerk in den Haarlemmermeerpolder. Ter bijwoning zijn verschillende personen uitgenoodigd, als o. a. de leden der vroegere commissie tot stichting der kerk, de eerste kerkeraadsleden kerkvoogden, enz. De verkiezing van 3 leden voor de Provinciale Staten, in het hoofdkiesdistrict Haarlemin plaats van de aftredende heerenJhr. G. F. van Tets, W. J. C. Waterschoot van der Gracht en Mr. C. Fock, zal plaats hebben op 12 Mei 1868. De 40 bunders land, sectie J 25 en 26, heeft den 28 April 1868 in veiling opgebragt 42,000. De afsla<r is bepaald op 5 Mei 1868. van 22 tot en met 28 April 1868. GEBOREN: Maria Cornelia, dochter van J. Lewis en A. Metz. Adri- anus, zoon van J. van der Groef en J. van der Voet. Theodora, dochter Inp' i r 6n T" Krosschel- Geertje, dochter van E. van der Pol m-0'" 7" Cornel'S. zoon van A. Vogelaar en G. van Duiven- fiode. Maria, dochter van J. Ruigrok en E. van der Kleii. Benja- T"p'np.0M Van ™a?. DiBe en G' Gravemaker. Nicolaas, zoon van J. Bo erbioem en P Knor. Maria Corneliadochter van C. Bakker en b. Ottevanger. Wilhelmina, dochter van J. van Ruiten en K. van der Lans. Lernt zoon van H. van Gelderen en M. Zondag. Wilhelmina T°Cde Vrtlf 0 a i 0n G' Zuid'and. Anna Trijnije, dochter van de tries en A. Lewis. Haasje, dochter van L. Bras en J. Pruis- Z w z°on van A. Bruin en II. de Swart. - Maria, dochter van W. Langerhorst en E. Ruigrok. 0VERLEDEN: Gerrit, oud 14 maandenzoon van A. de Waal en A. Voordendag. Maria Sofia Johanna, oud ruim 6 maanden, dochter van C. de Holl en J J. Folpmers. J. Blootshoofdoud 45 jaren gehuwd met A. Eveleens. Grietjeoud 9 maanden, dochter van C. van Es en G. Roos. Agatha, oud 15 jaren, dochter van H. van Leuven en A. M. Stokman. Johannes, oud 15 maanden, zoon van L. van Hofwegen en J. van der Groef. Adriana, oud 2 maanden, dochter van G. de Rooij en J. van den Hazel. Johannes, oud 3 vveken, zoon van N. W. Wamsteeker en J. Geldhoff. Fredrik Koelewijn oud 26 jaren (ongehuwd). LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 Kind van K. Uilhoven en J. van Rijs- wijk. 1 Kind van D. de Snoo en A. Pleisier (woonplaals hebbende te Ridderkerk.) ONDERTROUWD: J. Beversluis met H. C. A. van den Haak.A. J. J. Roos met T. van Huijen. A. Voordendag met T. Best. C. de Wit met M. de Groot. D. Schaap met W. Everse. J. A. Hendriks met G. van Voorst. L. Schrama met A. Vlaar. A. Krijgsman met A. Rijlaarsdam. GEHUWDJ. Braakman (wedr.) met A. de Wit (wed.) C. Goudri- aan met A. Dekker. J. D. Ravensbergen met C. Tanis. P. de Jong met A. van Opstal (wed.) Dingsdag ter Kaasmarkt te Leiden aangevoerd de aanzien- lijke hoeveelheid van twee honderd pond. Volgens de Leidsclie Courant, was, ongeacht die massa, toch de „handel" slechts „tamelijk." Men meldt uit Schiedam, in dato 25 April: Naar wij vernemen werden sedert eenige tijd alhier groote partijen garst gekocht, onder geheimhouding waarvoor die bestemd waren; tot dat men dezer dagen met zekerheid vernam, dat zij voor rekening zijn van het gouvernement van het groot- vorstendom Finland. Gisteren is alhier de eerste Engelsche stoomboot uit Hamburg gearriveerd om 500 lasten van hier naar Finland te vervoeren en zal die weldra door anderen ge- volgd ivordenmet bestemming naar Finsche havens. Voor het eerst geschiedt de verzending van garst van hier naar Finland, wat als een bijzonderheid kan vermeld worden daar van Rusland wel steeds groote hoeveelheden garst worden aangevoerd, maar uitvoer van hier naar dat rijk nimmer heeft plaats gehad." Door Jacobus Krieger, tuinier en hovenier te Naaldwijk, zijn aan Z. M. den koning de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden. Bij een landbouwer, tusschen Zutphen en Voorst, werden dezer dagen reeds aren in de rogge waargenomen. Het saizoen in aanmerking nemende, kan men dit buitenge- woon verschijnselvoor Meimet het volste regt als vroeg- tijdig en veelbelovend voor een gunstigen graanoogst be- schouwen. Op de meeste akkers staat daarenboven het koren overheerlijk. Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat in den tuin van ds. Kappers te Makkinga een bloemkool staat, die op den kouden grond is gegroeid en nu reeds zoo groot is als een Edammer kaasje. Volgens de lijsten van uitvoer blijkt, dat in de laatste jaren telken jare 10- a 12000 vaten boter meer uit de haven vau Harlingen zijn uitgevoerd geworden. - De raad van den waterstaatin zake der ontworpen droogmaking van de Zuiderzeeis eenige dagen aaneen verga- derd geweest aan het departement van binnenlandsche zaken. Wij vernemen, dat de raad thans met zijn verslag over deze belangrijke zaak, voor zoover den tegenwoordigen stand be- treft, geheel gereed gekomen is, zoodat men dit, indien de Regering daaraan eene wenschelijke openbaarheid wil geven binnen kort kan tegemoet zien. In den omtrek van Nijkerk worden sedert een paar weken jonge en vette kalveren opgekocht en met hooge prij- zen betaald. Zij worden per spoortrein naar Keulen verzonden, zoo als den 23 April nog met ongeveer 60 stuks het geval was. Op de veemarkt te Lichtenvoordegraafschap Zutphen, den 23 April gehouden, is de hoogste premie toegewezen aan den veehandelaar Meijer, uit Borculo; de tweede is toegekend aan zijnen broeder, mede aldaar woonachtig. De proeve mag als welgelukt beschouwd worden, immers er waren niet minder dan 196 runderen aangevoerd, benevens een groot aantal varkens. De den 28 April te Meppel gehouden voorjaars-vee- markt was door tal van handelaren bezocht. De aanvoer bedroeg ongeveer 700 runderen, waaronder zeer schoone. De handel was bijzonder levendig. Men besteedde voor koeijen melk- ISO a 194, kalf- 95 a 150, guste 100 a 170, jong vee 30 a 60. Paarden waren bijna niet aan de lijn. Het Slaatsblad n°. 62 bevat het koninklijk besluit van 20 April 1868, houdende intrekking van art. 1 van het koninklijk besluit van 9 Junij 1867 Slaatsblad n°. 55), ge- wijzigd bij koninklijk besluit van 6 Augustus 1867 Slaatsblad n°. 91), houdende in- en doorvoer van vee van buitens- lands, enz. De Minister van binnenlandsche zaken heeft bet verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rnndvee opgeheven voor de gemeente Oudewater, met ingang van 27 April 1868. i Uit het Magazijn voor Landbouw en Kruidkundeuitgegeven door Dr. J. C. Ballot, nemen wij het volgende over AABDAPPELVEBBOUW. De heer Dobbie van Renfrew, meldt bet volgende over de voordeelen van vroeg geheele aardappelen te poten „Voor omstreeks twintig jaren pootte ik verscheidene rijen van dezelfde verscheidenheid van aardappelen eenige met kleine stukkenandere met groote slukkenen weder andere met kleine en groote geheele aardappelen. Toen ze gerooid werden, bleek het, dat de grootste geheel gepote den zwaar- sten oogst opleverdenen de kleinste stukken den slechtsten oogst. Sedert dien tijd heb ik de voorkeur gegeven aan het poten van groote geheele aardappelenniettegenstaande men door die te poten eene in vergelijking groote hoeveelheid on- verkoopbare aardappelen verkrijgt. Waarschijnlijk is dit dan ook een der redenenwaarom de meeste landbouwers en an deren, over het algemeenhunne toevlugt nemen tot het poten van stukken. Met het doel, om de hoedanigheid te verbete- ren en de hoeveelheid te vermeerderen van die aardappelen, die ik geheel deed poten, liet ik bij het hakken, al de Sten gels op de beste navan de pollen afplukkennu zeven jaren geledenen hierin ben ik boven verwachting geslaagd. Door eene reeks van proefnemingen heb ik bevondendat het zeer onverstandig en onvoordeelig is, om stukken, van welke soort van aardappelen ook, maar voornamelijk van de vroege soor- tente potendaar van de laatste de kiemen dikwijls twee- maal zijn afgebrokenvoor men ze poot, ten gevolge daarvan zijn de poters zoo uitgedroogd en verzwakt door het doorsnij- den en het afbreken der kiemendat vele verloren gaan door uitputting of verschrompelenterwijl zijdie uitbottenover het algemeen zwak en onvruchtbaar zijn. Daarenboven zijn klein gesneden aardappelen, al worden ze niet vernield door het afbreken der kiemendikwijls bedorven door dat zij uit gedroogd zijn, wanneer men ze in voren poot, die sterk aan de zon zijn blootgesteld geweest, aangezien het vocht van den aardappel wordt opgenomen door de drooge bestanddee- len, waarin zij gepoot worden; van daar dan ook, dat het verkieselijk isom geheele aardappelen te potenten einde het gevaar te voorkomendat zij op die wijze bedorven wor den. Yroege aardappelen zouden veel meer opleverendan zij gewoonlijk doenwanneer men slechts zorg droeg dat zij geene uitspruitsels maakten, voor zij gepoot worden. Dat doel kan men bereiken, door ze in koude kelders of in een droogen gronddiep genoeg om ze tegen de hitte der zon te beveiligente bewarenof ook wel in eene schuur, waar men ze dikwijls moet verwerkenten einde te voorkomen dat zij uitspruiten. „Ik heb mij reeds lang verbeeld, dat het poten in den herfst goede uitkomsten zou opleveren, voornamelijk wanneer men vroege aardappelen in een droogen grond poottewaar de poters, zonder uit te loopen, versch zouden blijven, tot dat de grond meer of minder verwarmd werd. Wanneer men ze vijf of zes duim (t duim 2.54 Ned. duim) diep poot te, loopen zij geen gevaar van de vorst". uit de brochure iLAHDBOUW-ONDEEWIJ S" VAN PROF. H. C. VAN HALL. De Hoogleeraar van Hall eindigt zijne brochure, te Haar lem bij de Erven Loosjes verschenenaldus „Ik houd mij overtuigddat eene instelling, als deze, op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1