mSYimVBllVElM. - 74 - Gemengde Beri^ten. Haarlem mermeer-Polder. VERKIEZING. De hcer J. Huffnagel, rijks-veearts in Noord-Hollanddie zich tijdens het heerschen van den veetyphus in deze streken bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, is door Z. M. den Koning-Groot-Hertog benoemd tot rid- der van de orde der Eikenkroon. Te Amsterdam is, in bet Middel- Klooster tusschen de Kalverstraat en den Singel, h 10 cent de Persoon, een buitengewoon zwaar varken van ongeveer 1200 pond te bezigtigen. De huisvrouw van Jacob Homan, arbeider te Hoorn, schonk hem als Mei- geschenk drie zonen, welke bij den burgerlijken stand aidaar zijn inge- schreven onder de namen: VVillem Frederik, Willem Alexander en Wiilem Karelde kraamvrouw en de kindertjes verkeeren in den besten welstand. llet provinciaal gereglshof in Zuid-Holland heeft een mandie zich door aan een aantal verschillende personen gerigte valsche brieven.geld had vveten te verschaffen, een tuchthuisstraf van vijf jaren en veertig geldboeten tot een gezamenlijk bedrag van 2000 opgelegd. Eene ontzeltende ramp heeft onzen visschersstand getroffen. In den nacht van 27 op 28 April zijn verscheidene urker, vollendammer, gooijer, een nieuvvcdieper en een enkhuizer visscherschuit verongelukt. Men belreurt te Enkliuizen bet ver- lies van een vader met twee zoons en een vader met drie zoons, bene- vens verscheidene andere menscbendie als knechts op de andere ver- ongelukte scbuilen voeren. In bet gebeel is aidaar eene schuit en zijn minstens 16 raenschenlevens verloren, waaronder 7 of 8 boofden van huisgezinnen, die weduwen en vele kinderen nalaten. Ook van bet Nieuwediep wordt gemeld, dat de storm tusschen Maandag en Dingsdag weder verscheidene offers heeft gevraagd. Een visschersschuit is om- geslagen en zijn daarbij een vader en drie zoons op eene rampzalige \vijze ora het leven gekomen. Uit Hardenberg schrijft men, dat in den loop dezer week in bet naburig Wilsum een 72-jarige weduwnaar voor de zesde maal een huwelijk zal aangaan en wel met zijn dienstmeisje van 20 jaren. In den avond van den 3 dezer, omstreeks zeven uren, toen honderde menschen ter gelegenbeid van de Potjeskermis te Zwolle bijeen waren, boorde men eensklaps roepen: Een wolf los! een wolf los! en inderdaad een van de dieren, die in eene tent ten toon gesteld werden, bad zijne oppassers weten te versclialken en liep over bet ker- inisplein rond. De daardoor veroorzaakte verlegeuheid was grootdocb na vrij wat moeite gelukte bet den directeur der menagerie den wolf weder le vangen. Berigten van de Kaap melden dat de handel aidaar loom was. De gouddistrikten tusschen Zambesi en de Transvaal overtreffen in lijkdom die van Australie en California. De burgers van den Vrij- staat namen de slcikten der Basuto's en veroverden 8000 schapen, 1500 paarden en 11,000 runderen. Den 25 Junij a. s. zal le Worms het voor Luther opgerigle gedenkteeken met veel plegtigbeid ontbuld worden; de daarbij te houden feesten zullen 3 dagen duren. De bekende spiritualist, de beer Home, le Londen, is in een proces gewikkeld, dewijl bij eene vermogende weduwe bedrogen heeft. Deze dame, die geloof sloeg aan de kunstenarijen van den beer Home, ver- voegde zich zeven jaren na den dood van harcn man ten huize van den spiritualist. Home rigtte tot haar eenige vragenliet de tafel dansen en deed haar daarna eene eerste boodschap van wijlen baren cchtgenoot door middel van bet »alfabet" toekomen. Bit bewijs nan steeds voortdu- rende trouw en gebechtheid kostte fi80, een tweede /600. Daarna bet do overleden echtgenoot weten, dat zijne vrouw Home als zoon aan- ncmen en hem f 281,000 schenkcn moest. De weduwe kwam dezen wensch na en zou hem ook later tot universelen erfgenaam bebben be noemd, indien een advocaat niet bij loeval tusschen beide was gekomen en Home aan den bovoegden regter bad overgeleverd. Voor bet pro vinciaal gereglshof in Zuid-Holland stond jl. Vrijdag teregt P. T. Visser, zwingelaar, laatst woonachlig le Hcndrik-Ido-Ambacbt, wien ten laste is gelegd door verregaande onvoorzigtigbeid in een vlaskeet brand te heb ben geslicbt, waardoor deze is afgebrand. De bcschuIdigde stak nl., toen hij met zijne kameraden aidaar bezig was, een zwavelstok aan, zeggende «\Vil je wat zien?' Ongemcrkt vatte een vlokje vlas vlam en in korten lijd gebeurde bet bovengemelde. Hot 0. M. eisclito scliuldigvei klaring aan moedwillige brandslicbting in een gcbouw vvaarbij le voorzien was dat zich menscbenlevens in gevaar bevonden, en veroordeeling tot de strnffe des doods. De Advocaat van den besr.huldigde, mr. B. M. Vlie- lander Hein, konkludeerde tot vrijspraak. Het hof heeft cergisteren den LieschuIdigde van de door bet 0. M. geslclde kwalifikatie vrijgesproken inaar hem scliuldig verklaard aan moedwillige vernieling van eens andercn goed en veroordeeld in eene boete van 7.50. Tot het programme der feestelijkbedenbij gelegenbeid van bet huwelijk van den Kroonprins van Italie te Turijo, behoorde ook eene plegtigbeid van kerkelijken aard, de tentoonstejling, nl., van den zoogenaamdeu zweel- duek, waarin men mecnt, dat het ligebaam des Heilands gewikkeld is ge- weest, en die zich in het bezit van het huis van Savoye bevindt. Nadat deze reliek door den aartsbischop van Turijn uit de met edelgeslecnten versierde kassette, waarin zij beslolen lag, genomen en op eene voor bet a 1 tanr geplaatstemet rood satijn bckleede tafel uilgcspreid was ge- •wordenhebben het vorstelijk bruidspaar en vervolgens al de leden der koniriklijke familie haar gekust. Zij is vervolgens eenige dagen lang voor het publick tentoongesteld geweest. Men berekent, dat alleen op Zon- dag 26 April 200,000 personen de koninklijke kapel, de plaats der tcn- toonstellingbczocht bebben. In den nacbt van Donderdag op Vrij dag jl. werd to Chaam in een waterloop gevonden bet lijk van Cathari- na Sinekens, oud 12 jaren. Vele vermoedens beslaan er dat bier eene misdaad is gepleegddaar in dien waterloop zoo weinig water is, dat er aan gewone verdrinking niet te denken valt en men aan bet meisje spo- ren van gepleegdo mishandeling van den ergsten aard heeft bespeurd. De justilie uit Breda, daarvan kennis bekomen hebbendestelde den volgenden dag een onderzoek in loco in, hetwelk twee dagen duurde, doeh tot heden vruchteloos. De South London Press berigt, dat er te Londen een kerk voor doofstommen gebouwd zal worden. De lele- graafkabel tusschen de friescbe en hollandscbe kust is andermaal ge- broken door den jongsten storm, en wel op de hoogte van Hinde- lopen. De arrondissements-reglbank le Groningen heeft een doofstom men kweekeling in het instituut aidaar wegens verzuim van aangifte voor de nationale mililie veroordeeld tot eene geldboete van 50 cent, lion- derd gulden was gevraagd, en wel reeds om de izeer verzachtende omstandigheden." Amsterdamsche Kanaal-Maatschapplj. VIERDE JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING, gebouden op Y rijdag den 1 Meiin het Lokaal Frascati te Amster dam, onder voorzitting van den heer S. W. Josephus Jitta. Vertegenwoordigd was aan aandeelen een bedrag van f 1,900,000, uitbrengende 860 stemmen. In de eerste plaats werd door den voor zitter het verslag over 1867 voorgelezen, dat in het eerste gedeelte voornamelijk bevatte het relaas der onderhandelingen met de Hooge Regering sedert half November van dat jaar, op welk tijdstip een buitengewone algemeene vergadering gehouden was geworden. Het verslag vangt aan met de vermelding van den loop der on derhandelingen met de Regering sedert 13 November 1867, waar- van het resultaat geweest is de overeenkomst met den Staat gesloten welke thans ter bekraehtiging den aandeelhouders wordt aangeboden. Wijders wordt medegedeekl dat de heer Hendrichs zijne betrekking als direkteur heeft aanvaard, en dat de heer Rutgers van Rozenburg bedankt heeft voor de op hem uitgebragte keuze tot vice-pre sident, en benoemd is tot direkteur-sekretaris. Herdacht wordt het overlijden van den vice-president van kommissarissen, den hcer J. F. Broms, een man aan wien Amsterdam en de Kanaal-Maal- schappij veel verschuldigd zijn. In zijne plaats is benoemd de heer Joan Muller. Kennis wordt gegeven van het eervol ontslag van den heer mr. G. M. van der Linden als rijks-kommissaris en de benoe- ming van den heer mr. M. H. 's Jacob tot die betrekkingvan beide mogt het bestuur steeds dezelfde welwiUendheid en bereid- vaardigheid tot voorlichting ondervinden. Wat het technisch gedeelte betreft wordt o. a. het volgende ge- zegdNa de definitieve vaststelling der aanhangige financiele voor- stellen zal de goedkeuring volgen van de bestekken der Noordzee- sluizen, der Zuiderzee-sluizen en der draaibrug benoorden Velsen. Het bestek van de beringing en verkaveling van het Wijker- meer ligt gereed ter verzending. Wat de uitvoering aangaat deze is door de bekende omstan digheden minder geregeld voortgezet dan gewenscht werd. Een nieuwe stelling voor het noorder-havenhooofd is gemaakt. De geleden schade door den storm van November 1867 heeft geen invloed uitgeoefend op het vertrouwen van de ingenieurs op de deugdelijk- heid van het aangenomen stelsel. Ontgraven zijn tusschen de Noordzee en het Wijkermeer 2,173,773 kub. ellen. De dijken zijn doorgetrokken, wat betreft hel hoofdkanaal over 5389 el lengte, het zijkanaal B over 489 el lengte, bewesten Buiten- huizen over 1000 el lengte het zijkanaal A is gereed en ten gebruike opengesteld. Gebaggerd zijn uit het hoofdkanaal 533,614kub. el; uit het zijkanaal A 15,398 kub. el. Het noordelijk gedeelte van den afsluitdijk is zoo goed als vol- tooid en 100 el lengte afsluitdijk bezuiden den kistdam boven water opgetrokken en tegen golfslag verdedigd. Het verslag besluit met de dankbare erkenning voor de voortdu- rende belangstelling betoond door den eere-voorzitter Z. K. II. den prins van Oranje, - die tot zijn leedwezen verhinderd was de vergadering bij te wonen, - en door HH. MM. den koning en de koningin, o. a. tijdens HDs. jongste bezoek aan de hoofdstad. Vervolgens deelde de heer Aug. M.J. Hendrichs, lid der direktie, de rekening van ontvangsten en uitgaven aan de vergadering mede. Uit deze rekening, welke de vergadering op preadvies van kom missarissen goedkeurde, bleek dat de ontvangsten f 3,238,878.68^ en de uitgaven f 3,015,553.79) hebben bedragen, en dus op 1 Januarij 1868 beschikbaar was f 223,324 89. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van een vice-president en drie kommissarissen (de opening der stembriefjes zou na af- loop der vergadering geschieden, en de uitslag der stemming later aan de aandeelhouders worden bekend gemaakt). Voor de betrekking van vice-president, daar de heer jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg zijne benoeming niet had aangenomen, moest gekozen worden uit de hh. direkteuren de hb. J. Boelen J.Rz., S. deClercq Wz. en Aug. M. J. Hendrichs; voor de betrekking van kommissaris werden voorgedragen de hh. J. E. Bonnike (aftred.), J. E. J. Strii- ter, W. H. de Heus (aftred.) en E. van Kempen; en in plaats van wijlen den heer J. F. Broms, de hh. mr. N. J. den Tex en A. C. Wertheim (alle nominatien in alfabetische volgorde). Eindelijk kwam in behandeling het vijfde punt van besehrijving, luidende als volgt Goedkeuring van de volgende grondslagen eener overeenkomst, door de Maatschappij aan te gaan met den Staat der Nederlanden, te weten a. Dat de Maatschappij zich verbinde om in den afsluitdijk van het Y aan den Paardenhoek te bouwen drie voldoende sehutsluizen, waarvan de besehrijving, even als die van de Noordzeesluizen, in hoofdtrekken in de koncessie zal worden opgenomen „b. Dat onder goedkeuring der Regering tijdsbepalingen worden vastgesteld voor de uitvoering van de onderdeelen van het werk, en dat het geheele werk den 1 Augustus 1876 zal moeten voltooid zijn c. Dat, bijaldien de Maatschappij in de uitvoering mogt in ge- breke blijven, de Staat, met schorsing van de rente betaling, het regt zal hebben voor hare rekening het werk te voltooijen, en de Maftschappij tot e6n jaar na de voltooijing bevoegd zal blijven de werken tegen betaling van de daaraan door den Staat ten koste ge- legde gelden weder over te nemen, en alsdan weder in het genot zal treden van alle hare oorspronkelijke regten Doch dat, ingeval de Maatschappij niet weder in het bezit van de werken en het genot van hare oorspronkelijke regten treedt, de koncessie vervallen verklaard en de Maatschappij outbonden wordt, en de Staat zich de geheele onderneming met alle hare baten en lasten kan toeeigenen, zonder vergoeding, doch behoudens zijne verpligting tot voortdurende betaling van de rente en aflossing der geldleening, hieronder sub litt. h omschreven; d. Dat het bestuur zal bestaan uit een ongelijk aantal direkteu ren, voor de kleinste helft benoemd door de Regering; e. Dat de verpligting der Maatschappij, om een waarborg-kapi- taal van 500,000 te storten, worde opgeheven, en het reeds ge- storte gedeelte van dit kapitaal aan de Maatschappij worde terug gegeven „f. Dat de bevoegdheid der Maatschappij, om obligatien uit te geven onder verband van de vruchten der droog te maken gronden, worde opgeheven, maar aan den Staat tot waarborg voor de rigtige uitvoering van alle de werken, eerste hypolheek op die gronden toe- gekend worde, van welke hypotheek de Staat afstand doen zal ten behoeve der houders van de obligatien, door de Maatschappij alleen ter bekostiging van hare werken onder dat verband uit te geven g. Dat het overschot der drie millioen gulden, voor rentebe- taling gedurende den aanleg bij de bestaande koncessie toegezegd, aan de Maatschappij ten behoeve van de werken gedurende de uit voering worde uitbetaalden de 50jarige rentegarantie, welke krach- tens art. 28 der bestaande koncessie, eerst na de voltooijing moest aanvangen, zal geacht worden met 1 Januarij 1868 te zijn ingegaan, op den voet hieronder sub litt. h omschreven; „h. Dat het maatschappelijk kapitaal tot f 8,500,000 worde terug- gebragt, en de Maatschappij eene geldleening sluite van/6,500,000 Dat de Staat voor rente en aflossing dezer 8) en 6 J millioen gul den, voor zoo ver die gestort zijn, jaarlijks zal betalen gedurende 50 jaren na 1 Januarij 1868, of alzoo tot ult°. December 1917 41 ten honderd over het gezamenlijk bedrag van 15,000,000, met dien verstande, dat dit bedrag zal geacht worden telken jare met 6en ten honderd te verminderen, en dat de Maatschappij onder waar borg der Regering verpligt zal wezen van de leening van 6j mil lioen jaarlijks zooveel onder of tegen pari af te lossen, dat die schuld binnen 50 jaren geheel zal zijn geamortiseerd „i. Dat ae bijdrage van 3,000,000, onlangs door het gemeen- tebestuur van de hoofdstad toegezegd, door den Staat ter Deschik- king van de Maatschappij gesteld worde; fj. Dat de Maatschappij afstand doe van alle aanspraken tot scha- devergoeding, welke zij tijdens de onderteekening van de beraamde overeenkomstuit welken hoofde ook, mogt meenen tegen den Staat te bezitten Alles met magtiging op de direktie tot het aanvaarden van zoo- danige uitbreidingen of wijzigingen, als zij in overleg met kommissa rissen der Maatschappij noodig of nuttig oordeelen zal, en mede van alle veranderingen van de koncessie, welke uit kracht der te sluiten overeenkomst zullen vereischt worden." Dit voorstel werd bestreden door de hh. mr. M. J. Pijnappel en P. N. Muller. Eerstgenoemde betoogde, dat de voltooijing van het kanaal staatswerk moest worden. Hij trad in een onderzoek van de kansen, die het voorstel der direktie opleverde, en voor de aandeelhouders, en voor het kanaal, en kwam tot de slotsom dat net onaannemelijk is. Inzonderheid opperde hij bezwaren tegen de uitgifte van geprivilegieerde obligatien, die de oude aandeelen zul- ien premeren. Laatstgenoemde had groot bezwaar tegen het bepa- len van het jaar 1876 als tijdstip van voltooijinghit wees op de konkurrentie van Rotterdamdaar toch was 18 jaren geleden de scheepvaartbeweging beneden die van Amsterdam, en thans is het rotterdamsche cijfer driemaal meer dan het amsterdamsche krijgt de hoofdstad nu eerst over hijna 9 jaar haar Noordzeekanaal, dan zal mmiddels Rotterdam zijnen verbeterden waterweg hebben en ten nadeele van Amsterdam gebruiken. Ook h'j is van meeningdat de aandeelhouders, alvorens het voorstel der direktie aan te nemen, zich tot de Hooge Regering behooren te wenden, met verzoek dat de Staat het werk overneme. De bedenkingen van deze twee sprekers werden wederlegd, na- mens de direktie, door den hr. Rutgers van Rozenburg en den voorzitter, alsmede door den heer van der Meulen. De heer Rutgers herinnerde dat de Hooge Regering verklaard heeft het werk niet te willen overnemen, en zette vervolgens in het breede uiteen de voor- deelen, die voor de aandeelhouders, en de meerdere kansen van goeden uitslag, die voor de onderneming zullen ontstaan, wanneer de kouventie met den Staat door de vergadering wordt goedge- keurd. Wat betreft het ter sprake gebragte punt van eventuele ver- vallenverklaring der koncessie, betoogde spreker dat dit geen be zwaar kan opleveren, daar er geene vrees behoeft te bestaan dat de Maatschappij in gebreke zal blijven hare verpligtingen, meer bepaald wat het onderhoud betreft, na te komen. De voorzitter beweerde, - naar aanleiding van de opmerking des heeren Pijnappel, dat het voorstel strekt tot omverwerping van de Maatschappij, zoo als zij bestaat volgens de grondslagen van No vember 1864, en tot hare vervanging door eene Maatschappij op geheel andere grondslagen, - dat in zulk een maatregel volstrekt niets kwaads ligt, indien het groote doel, het tot stand komen van het kanaal, er door bereikt wordt. Door den voorzitter werd wij ders herhaaldelijk gekonstateerd, dat de heer Pijnappel en de heer Muller geen hoofdbezwaar tegen de konventie geopperd, geen tegen- voorstel ingediend hadden. De heer van der Meulen wees op de bereidvaardigheid van stad en Staat om mede te werken, en vermits door de ontworpen rege- ling een geheel nieuwe toestand geboren wordt en de Maatschappij eene positie krijgt in geheel Nederland, behoort de vergadering zijns inziens het voorstel aan te nemen. Hij voegde er bij dat het bestuur van de Maatschappij allezius waardig is om met stad en Staat verder te arbeiden tot voltooijing van het werkdat bestuur toch heeft reeds de grootste financiele moeijelijkheden weten te overwinnen en met weinig geld reeds wonderen verrigt. Tegen beurstijd werd door den heer Der Kinderen in overweging gegeven de vergadering te verdagen, daar reeds vele aandeelhouders zich verwijderd hadden. Door den heer mr. Aug. Philips, konsu- lent der Maatschappij, werd dit denkbeell bestreden. Hij ontwik- kelde verscheidene gronden, om aan te toonen dat uitstel zou zijn niet in het belang der zaak, en niet in overeenstemming met de tot dusver gevolgde handelwijze. Nadat door spreker de geopperde be zwaren waren wederlegd, deed de heer mr. E. N. Rahuscn het be- paalde voorstel de diskussie te schorsen om ze na een kort tijdsver- Ioop (b. v. morgen) te hervatten. Deze motie, genoegzaam ondersteund, werd bestreden door de hh. Rutgers van Rozenburg, mr. T. M. C. Asser en den voorzitter, en daarna verworpen met 402 tegen 269 stemmen. Bij de hervatting der beraadslaging voerde de heer Pijnappel op nieuw het woord. Met nadruk ontried hij de aanneming van het voorstel der direktie, en o. a. betoogde hij dat deze Maatschappij, in de publieke opinie gediskrediteerd, niet het middel is om de Ka- naalzaak te bevorderen, maar wel het struikelblok om ze tegen te werken. Hij deed uitkomen dat er twee wegen zijn inteslaan: of staatswerk, of staatshulp, en zeide dat het argument van de direktie, dat de Hooge Regering het werk niet wil overnemen, zijne kracht verloren heeft, nu de ministers hun ontslag aan den koning gevraagd hebben, en dat het niet meer de vraag moest wezen wat de vorige Regering wilde, maar wat de toekomstige zou willen. Hij werd beantwoord door den voorzitter en den heer Philips. De eerste betoogde, dat, indien het denkbeeld des heeren Pijn appel ingang vond, men in een toestand van onzekerheid zou ge- rakenook herinnerde hij dat het initiatief door het bestuur der Maatschappij was genomen, om het werk van staatswege te vol tooijen, doch de Regering bij herhaling geweigerd had. De heer Phi lips, die dit laatste herhaalde, maakte voorts de opmerking, dat het ten eenenmale onjuist is te veronderstellen dat zulke besluiten, als die welke de Maatschappij betreffen, afhankelijk zouden zijn van wisseling van personen, die het regeringsbeleid in handen hebben. Bedoelde besluiten toch zijn het gevolg niet van politieke, maar wel van technische en financiele overweging, en op deze is de wis seling van ministers niet van invloed. De Maatschappij, thans zwak, zal krachtig worden en de op zich genomen taak kunnen voltooi jen, als zij met de vereischte middelen ondersteund wordt, en op die onderstenning wordt nu het uitzigt geopend. Nadat de heeren mr. C. J. A. den Tex I. Gosschalk, Asser en de voorzitter nog het woord hadden gevoerd, bragt deze het voor stel der dierektie in omvraag, en met 506 tegen 67 stemmen werd dit aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij het depauillement der stembriefjes is gebleken dat benoemd waren tot Vice-President de heer Aug. M. J. Hendrichsen tot Commissarissen de heeren W. H. de Heus, J. E. Bonnike en Mr. N. J. den Tex. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Baarlemmermeer- Polder brengen bij deze ter kenni3 van de Ingelanden, dat, ten gevolge van het overlijden van den Heer A. 't HOOFT, eene Vacature is ontstaan in het Collegie van IIoofd-Ingelanden, ter aanvulling waarvan eene VERKIEZING zal plaats heb ben op Vrijdag den 22 Mei aanstaande, in het Locaal tie Eensgestindheidop het Spui te Amsterdam, van des voormiddags ten 10 tot des naraiddags ten 3 ure, en dat onmiddellijk daarna tot de opening der StembrieQes zal worden overgegaan. Haarlem, 4 Mei 1868. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2