WEEkBL 1868. Vrijdag, 22 Mei. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEB-BEL AN GEN GEWIJD. Tiegcnde laargang. Maarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Eiandbonw. April 18G8. GEMIDDELDE Maandelijksclie Waterstanden, Water-ontlastingen en tverking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 13 tot en met 19 Mei 1868. r-pffr-:**.■U" i^ww? j^r vr>yrf*rrrr7» HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HEX ABONNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meev 12% Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJs9el id. de Noordzee Boezemstanden it tab I Boezemstanden ®.S Verval in de SInizen. |5 o T'^ van '00zinS P- 1 I Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. f Gewerkt gedurende S I Opbrengst M I Uitgemalen jg jj I Gestopt voor hoog water. V. id. voor Sluisgang. WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,044 A.P. 0,27 A.P. 0,626 A.P. 0,709 A.P. 0,058. 49. 8,707,465. Noord. Halfweg. 0,0139 A.P. 0,2765 A.P. 0,60 A.P. 0,752 A.P. 0,049. 50. 4,736,620. Zuid-West. Gouda. 1,198 4- A.P. u 0,21 A.P. a 0,513 A.P. Noord-Oost. Katwijk. 0,961 A.P. 0,742 A.P. 0,635 A.P. 0,683 A.P. 0,063. 864. 8,426,463. Noord. AANTEEKENIN GEN Leidschendam. Rijnland 0 65 A.P. Delfland 0.349 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.594 A.P. Woerden 0.397 A.P. Van Woerden op Rijnland gedu rende 181 uren afgevloeid. O 5? 3 5. 3 w Bij de op Dingsdag den 19den dezer, in het lokcial van Staais te Haarlem, gehouden aanbestedingenis de uitslag gevveest als volgt: Voor het verhoogen en verzwaren van het lage gedeelte van den Jnagvveg met de bermen van de Ringvaart, waren inge- kometi 8 biiletten, waarvan de hoogste inschrijver was W. van Reeste Sliedrechtvoor f 7849.en de laagste de Erven J. Bos, te Haarlemmermeer, voor 5048. Voor het leveren van puin en koolasch was slechts door e'e'n persoon ingeschreven zijnde de heer W. van den Berg, te Haarlem, en we!voor de puin tegen /4.96 per kubieke el, mits de terrriijn voor elke levering met eene maand worde verlengden de koolasch tegen/1.50 per kubieke el. De uitslag der verkiezing voor drie Leden van de Provinci al Staten is geweest als volgt: herkozen zijn de lieerenJhr. G. F. van Tets en W. C. J. van Waterschcot van der Gracht en in de plaats van den Heer Mr. C. Foekdie voor de can- didatuur te Haarlem had bedankt, is verkozen de heer Mr. E. A. Jordens. Bij de verkiezing voor een Lid van den Gemeenleraad van Haarlemmermeerop 13 Mei j. I., zijn uitgebragt 137 stem- men. Daarvan bekwamen de heeren Gerrit Blankers't Hooft er 56, Bastiaan Labrijn 26, H. Meijer Dz. 23, P. S. Zijlmans 9P. Verkuijl 5 P. Zeilemans 3P. Zijlmans 3 J. C. C. Dett- meijer 3H. F. Bultman 2, N. van Egmond 2, B. Laber Rijn 2, G. A. t Hooft 1P. Zilmans 1 en Gerrit vail Hooft 1 zoodat er op den 27 dezer eene herstemming moet plaats heb- ben tusschen de heeren Gerrit Blankers 't Hooft en Bastiaan Labrijn. Van wege het Ministerie van Binnenlandsche Zaken zal op Donderdag den 28 Mei 1868, des namiddags ten 2/2 uur, aan het Provinciaal Gouvernement te Haarlem, worden aan- besteedde aanleg eener telegraaflijn met twee draden, tus schen den Hollandschen IJzeren Spoorweg te Halfweg en de Gemeente Haarlemmermeer (Kruisdorp), met het onderhoud daarvan tot 31 December 1868. Naar men verneeint zijn bij de heeren Buijn Cie.in het Kruisdorp te Haarlemmermeer, te verkrijgen eeuicigdurende almanakkendie, zoowel om het gemak dat zij aanbiedenals den goedkoopen prijs (slechts 15 cent per stuk), zeer aan te bevelen zijn. GEBOREN: Gijsbertus, zoon van Gs. van Diemen en C. Beijk. Jakob, zoon van P. van Groningen en J. Nooteboom. Adrianus, zoon van T. Dijksman en M. de Leede. Gerrit, zoon van J. Maaskant en N. deRegt. Leendert, zoon van J. C. Guldemond en L. van Veen. Johannes Godfried, zoon van J. G. Legel en Ca. van Berger. Izaiik Cornells, zoon van G. A. van Hattem en J. de Waart. Johanna Ma ria, dochter van H. Meijer en G. van der Burg. Pieter, zoon van M. Mans en A. Hartman. Janzoon van D. Koorn en F. Vennik. Jansjedochter van K. Maarse en E. Been. Hendrikus, zoon van L. van der Zon en N. Stapel. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van J. J. Neuhauzen en A. Hel- der. 1 Kind van M. van Leeuwen en M. T. Jansens. OVERLEDENPieter, ond 124 jaar, zoon van P. B. Zwetsloot en A. Verhaar. Gijsje Antonia, oud 5 maanden, dochter van A. van Diemen en E. v. d. Laan. ONDERTROUWD: P. F. Cuvelier en E. Visser. J. J. Jansen en A. Persoon. GEHUWD: A. Voordendag met T. Best. J. H. Roose met M. Krijnen. J. Schenk met M. van Rooijen (weduwe). J. de Vries met Ca. van der Pligt. n de vorige week is eene poging tot brnndstichting ge- aan y den heer VV. Clay, wiens boerderij voor eenige da- gen geleden was afgebrand. Het zomerhuis, de kalverschuur en verdere getimmerten waren alstoen bewaard gebleven; in een daarvan nu heeft men op een avond vuur gevonden in een bouten klomp, welke de dader geplaatst had op een balk tegen een houten bescbot, en waaraan zich het vuur dan ook reeds had medegedeeld. De vermoedelijke dader is reeds aangehouden en gevankelijk overgebragt naar het huis van arrest te Haarlem. Donderdag 14 Mei is te Amsterdam eene algemeene ver- gadering gehouden van aandeelhouders in de Amsterdamsche Landbouw- en Mest-Compagnie. Behalve andere mededeelingen werd berigt dat in dit voorjaar o. a. ettelijke bestellingen mest voor Drenthe waren geeffectueerd. Dit debouche, ge- sloten geweest ten gevolge van de runderpest, die aan velen zulke ontzettende verliezen heeft berokkendopent aan ge- noemde kompagnie een geheel nieuw verschiet, en verblij- dend is bet voorzeker, dat de meststof, die, luidens verschei- dene mededeelingen ter genoemder vergadering gedaanuit- muntende resultaten geeft en door lagen prijs en deugdelijke gehalte alle aanbeveling schijnt te verdienenalom meer en meer wordt getro'kken. De hoofdstad des rijks zal dan op die wijze den vaderlandschen landbouw groote dienst bewij- zen en genoemde Maatschappij beloond worden voor alle moei- ten die zij zich geeft om den landbouw nuttige meststoffen te verscbaffen. Den 12 Mei zijn van 'sGravesande en'omstreken de eerste nieuwe aardappelen in kleine mandjes naar verschillen- de plaatsen verzonden. Allerwege in het Westland staan de aardappelen voortreffelijken wanneer het weder zoo gunstig blijftverwacht men in deze maand nog een algeraeen begin met rooijen dezer aardvrucht. De appel- en perenboomen laten zich mede gunstig aanzien, als ook de verschillende steen- vruchten. Bij beeduit van 11 April 1863, n°. 43, heeft Z. M. beschikkende op een verzoekschrift van W. C. H. Staring en vijf anderen, alien leden van de Vereeniging genaamd Proefluin ie Bevenlerde statuten van deze voor minder dan dertig jaren aangegane Vereeniging goedgekeurd en haar als regtspersoon erkend. Uit Moergestel wordt het volgende gemeld„Het is hier prachtvol weder en dientengevolge staan alle veldvruch- ten schoon en bij uitstek naar wensch. De nachtvorsten zijn geweken voor heerlijke nachten, die weldoen aan het geheele plantenrijk. De rogge, alsmede het oliezaadheeft in geen jaren zoo veel belovend gestaan. Het vep vindt thans volop voedsel in de weide. De nachtegalen zijn in deze omstreken buitengewoon talrijk en men hoort ze dag en nacht. De fruit- boomen zijn een en al bloemboeketten en beloven een goeden oogst. In een woord er valt niets te klagen. Men heeft dub- belen dank en lof te brengen aan den Gever van alles goeds, daar het er in het voorjaar donker uitzag, doch alles zoo zeer ten beste gekeerd is." In de omstreken van Capelle (Langstraat)staan de graslanden buitengewoon schoon, zoodat het vee overvloed van weide heeft, terwijl ook de hooilanden een overvloedigen oogst beloven. Ook de rogge staat over het algemeen goed te velde en met het zaaijen der boekweit is men druk be- zig. Bijzonder veel beloven de appelboomen en alle soorten van steenvruchten, zoodat veldenakkers en tuinen een heer- lijk gezigt opleveren. De wol wordt aldaar tegenwoordig tot lage prijzen opgekocht; men besteedt niet meer dan 75 cent per ned. pond ongewasschend. i. de helft minder dan voor twee jaren. Ten aanzien van den staat der veldgewassen in de om streken van Arnhem zijn niet anders dan gunstige berigten mede te deelen. Opmerkelijk is het geringe aantal meikevers bij de tegenwoordige warmte; hierdoor zijn de boomen en heesters langs den Rijnkant in vollen bladerdos. Uit Beekbergen wordt gemeld: De ijmkers, die on- langs hunne bijen naar de Betuwe bebben gebragt, zullen dit jaar voor hunne moeite dubbel beloond worden, daar de bijen, door het warme weder begunstigd gedurende de laat- ste dagen in elke korf meer dan ne(^. pond bonig per dag bebben bijeen gebragt, zoodat reeds korven geheel gevuld zijn." Als iets zeldzaams kan worden medegedeeld, dat in den tuin van den heer M. N. te Blokzijl, reeds een wijn- gaard op den kouden groud begint te bloeijen. Op de weekmarkt te Waalwijk, den 15 Mei gehou den, was de handel in kalfkoeijen minder levendig en waren de prijzen ook minder, zoodat veel vee onverkocht bleef. -De zoogenanmde St. Servaas- of voorjaarsmarkt te Maas tricht was den 13 Mei meer dan gewoonlijk bezocht. Een 150tal sehoone paarden en ruim 200 stuks uitgezocht hoorn- vee waren ter marktplaafs aangevoerdbeide vonden veel af- trek. Het stedelijk bestuur haddoor het uitloven van pre- mien, niet weinig medegewerkt, om dit voor die stad gun stige resultaat te verkrijgen. De premien zijn des namiddags ten 4 ure, door den burgemeester Raaddie den overwinnaars eenige woorden heeft toegesprokenop het Vrijdhof aldaar, onder het spelen der muziek van het 2de regiment infanterie, uitgereikt geworden. In de maand April heeft zich in Friesland geen geval van longziekte voorgedaan. Dit gelukkig verschijnsel is sedert 1849 niet waargenomen. Een Fransch blad (de Patrie) deelt gunstige berigten betreffende de uitzigten van den oogst in Frankrijk inede. De vreeswelke dienaangaande bestond, is, naar het schijnt ten gevolge van het groeizame weer der laatste dagen, ten eenemale verdwenenen de berigten, die uit alle oorden des lands ontvangen worden, zijn voortreffelijk. Tarwe belooft zeer veel; rogge en haver staan schoon, de beetwortel en de aardappelen doen het beste hopen. De weiden leveren het aangenaamste gezigt op. De vvijnstok, eenige streken iri het zuidendie door de vorst geleden hebben uitgezonderd geeft hoop op een rijken oogst. Zondag jl. is den gewezen Belgische minister Van Den Peereboom een nationaal blijk van erkentelijkheid aangeboden voor hetgeen hij als minister van binnenlandsche zakei/gcdaan heeft om Belgie voor de verwoestingen der herhaaldelijk bin- nengedrongen runderpest te behoeden. Uit gelden door vry-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1