WEEKBLAD 1868. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEB-BELANGEN GEWIJD. \XWUp Vr IJD AG 5 J UN IJ. Negende Saargang. Haarlemmcrmeer-Folder. Bekendheid ran den Haarlemmermeerpolder in Frankrijk. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 27 Mei tot en met 2 Junij 1868. Landlboaw. Uittreksel uit liet Verslag omtrent de Uitkomsten van den Oogst in 1867 in Zuid- en Noord-Holland. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDF. te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/, Cent. Zegeleegt bij elke plaatsing 85 Cent. In den laatsten tijd is de aandacht van het publiek door verschillende Fransche schrijvers op het Haarlemmermeer ge- vestigd. In het Journal d'Agriculture Pratique van Lecouteux, 1868 n°. 19, 7 Mei, biz. 5S8, komt een artikel voor van den heer Koltz, waarbij hij de aandacht vestigt op het stoom- ploegen, en daarvan de uitkomsten op de Badhoeve vermeldt. In het Journal de VAgriculture van J. A. Barral, 20 Mei, n°. 45, pag. 403, komt een zeer goed geschreven artikel voor van den heer Mille, een ingenieur, die zelf tot twee- malen toe de Haarlemmermeer bezocht, over de ontwatering der stad Londen, en het benuttigen der rioohvateren in Engeland. Hij beschrijft die zeer naauwkeurig eu toont aan, dat dit groote werk eigenlijk niets anders i3 dan het droogmaken van 20,800 bunders, de oppervlakte waarop Londen staat, waarbij het droogmaken van het Haarlemmermeer tot voor- beeld heeft gediend. (biz. 507.) Eindelijk is door den keizer van Frankrijk, op 28 Maart 1866, een onderzoek bevolen naar den toestand van den landbouw, zoo in dat rijk als bij de volken, waarmede de keizerlijke regering in diplomalieke verbinding stond. De rapporten der fransche diplomatieke agenten en consuls zijn thans gedrukt: daarin komen voor de overzigten van de meeste streken van Europa, vele streken van de kustlanden van Klein-Azie en Afrika, de Yereenigde Staten en eenige punten van Zuid-Amerika. Omtrent de Nederlanden komen daarin voor drie rapporten, van den gezant te 'sHage, den consul-generaal te Amster dam, den consul te Botterdam, in welke alien de Haarlem mermeer dikwijls met eere wordt genoemd. Aan den burgemeester van Haarlemmermeer is vanwege de Fransche regering een exemplaar van dit onderzoek ten ge- schenke gezonden. n—i ii Aan het Provinciaal Gouvernement van Noord-Holland is aanbesteed, bij enkele inschrijvinghet aanleggen van eene telegraaflijn met twee draden, tusschen den Hollandschen ijze- ren spoorweg te Halfweg en de gemeente Haarlemmermeer (Kruisdorp), met het onderhoud daarvan tot 31 December 1868. De minste inschrijver was de heer H. Holz te 's Graven- hage, voor 872. GEBORENPetronella dochter van J. Sander en M. Wijtkamp. Adrianus zoon van C. Timmers en M. Jansen. Neeltjedochter van T, Groen en N. Mijles. Pietertje dochter van A. Krijgsman en A. Rijlaarsdam. Anna dochter van A. de Rooij en J. A. Griekspoor. Jansje dochter van J. Smit en J. de Boer. Cornelia dochter van C. Boo3 en A. van Smeerdijk. Cornelis Marinus zoon van A. van Son en P. Verheul. Bertus zoon van D. Boeve en T. van Raffen. Alida Maria dochter van D. Kieft en E. Stokman. Antonius zoon van H. Kluck en J. Stipdonk. Aaltjedochter van G. Honigh en M. van Mouwerik. Margje dochter van G. Treur en L. de Pater. Adrianuszoon van C. van Noorloos en M. Hoenson. OVERLEDEN Lizete Thresia, oud 10 weken, dochter van J. H, Ber- tels en M. T. van der Lans. Pieter, oud 22 jaren, zoon van P. Go- veTs en M. Blaauwboer. (Overleden te Velsendoch. gedomicilieerd te Haarlemmermeer). 1- Henrietta Christina, oud 2 maanden dochter van C. G. Veefkind en N. van der NVilk. Bouwen oud ruim 2 jaren zoon van K. Langendoen en E. Meuldijk. Petronella oud bijna 3 ja ren dochter van G. Teunisse en G. Binkhorst. Hendrikus oud 2 weken zoon van L, van der Zon en N. Stapel. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van Q. van der Peijl en G. Ots. ONDERTROUWD C. Koorn met J. Roorn. GEHUWDP. P. Cuvelier met E. Visser. J. J. Jansen met A. Persoon. Een berigt uit Blokzijl van 27 Mei jl. houdt indat men met den hooioogst aldaar, die andcre jaren eerst met de helft van Junij begintnu reeds een begin had gemaakt en dat die oogst eene gunstige uitkomst belooft. Ook in de omstreken van Wijhe is de hooioogst reeds in vollen gangde opbrengst zeer groot en de kwaliteit uit- muntend. Uit Londen wordt gemeld, dat de te veld staande graanoogst gouden aren en goedkoop brood belooften dat de nationale fondsen rijzen als gest, zoodat de stemming al- gemeen vrij opgeruimd is. Een voordeelige of een ongunstige oogst maakt voor Engeland een verschil, dat op 360 millioen guldeu geschat wordten die bespaard worden wanneer er geen aanvoer van graan vereischt wordt. Uit Zuidhorn berigt men van 26 Mei, dat het er met het vlas aldaar niet te gunstig uitzietdoch dat de gevallen regen welligt nog goed zal doen. Van het koolzaad zal wei- nig teregt komen. Van den Helder meldt men dd. 28 Mei: Zeer belang- rijk is weder het vervoer van lammeren van het eiland Texel naar de markt te Leiden. In acht dagen zijn reeds 2800 stuks per stoomboot en vervolgens per spoor derwaarts ver- voerd. Dat vervoer per stoomboot en per spoortrein is een belangrijk voordeelomdat de lammeren in een dag te Lei den zijn waarvoor vroeger per zeilschip dikwijls drie dagen en langer noodig waren. De prijs is voor den veefokker echter niet zoo voordeelig als in de laatste jaren daar zij gemiddeld slechts 5 a 6 per stuk kunnen bedingen." Bij den heer F. L. Levoir, te Maasbommel, heeft een paard 2 veulens geworpen, die zeer vlug en sterk zijn, ge- heel op elkander gelijken en goed groeijen. Den 15 April jl. heeft in Frankrijk, in de keizerlijke stallen van Corbon, eene veiling plaats gehad van Durham- vee, en zijn aldaar verkocht: 8 stieren voor de som van francs 21,057.75, of gemiddeld francs 2,632.22 per stuk; voorts 12 koeijen en vaarzen voor francs 21,840, dat is ge middeld francs 1,820 per stuk, en 1 afgekeurde vaars voor francs 420 zoodat de gezamenlijke opbrengst van die 21 stuks vee heeft bedragen francs 43,317.75. Wei een be- wijs, dat de goede voortteelers bij voortduring nog hoog aangeschreven staan. (Vervolgzie ons vorig nummer Koolzaad. - Het koolzaad, ouder de Afdeeling Dordrecht verbouwd stond goed te veld; de oogst viel niet tegendoch het werd meestal nat gedorseht. Onder Enkhuizen werd weinig koolzaad verbouwd; doch hetgeen te veld stond, gaf eene rijke opbrengsten het zaad was bij uitstek zuiver van hoedanigheid. Onder Nieuwveen leed het veel door de aanhoudende natte weergesteldheid en de laat ingevallen vorst. De hoedanigheid en kleur was zeer verschillend. Ook on der Oegstgeest werden sommige akkers door de late voorjaars- vorst geteisterd; doch het op krachtig land verbouwde her- stelde zich nog gedeeltelijk, zoodat het beschot niet tegen- viel. Op Overflakkee gaf het een gering beschot. On der Botterdam wordt het koolzaad in sommige streken als voor mislukt beschouwd. In de Afdeeling Soetermeer gaf dit gewas, over het algemeen, geen ruime opbrengst. In de gemeente Soetermeer en Zegwaard is veel door hagel zwaar beschadigd. Onder Waard en Groet gaf het een matig gewas, doch werd in den bloeitijd door nachtvorst zeer bena- deeld. Het hooge water, en de daardoor veroorzaakte kou- de van de grond onder de Afdeeling Waddinxveyideed in de lente het koolzaad zeer langzaam groeijen, en het kwam daar door spillig voor den dag; het bloeide evenwel iang, en de peulen ontwikkelden zich uitmuntendzoodat bij het dorschen bet beschot niet tegenviel. Op Wieringen en in den Wie- ringerwaard stond het koolzaad goed te veld, doch het viel bij bet dorschen tegendat aan den storm tijdens den bloei wordt toegeschreven. Vlas. De berigten bieromtrent, in de verslagen voorkomen- de, zijn zeer uiteenloopend. Op vele plaatsen kon ook de opbrengst niet worden vermeld daar het vlas door velen, zoo als het te veld staat, aan viashandelaren werd verkocht. Onder Alphen gaf het eene zeer goede opbrengst. In den Anna Paulownapolder neemt de vlasteelt meer en meer toe, alhoewel het dit jaar slechts zeer middelmatig slaagde. De hevige regens in het voorjaar en dadelijk na den zaaitijd deden veel kwaad. De prijzen van het land warenHuur in vaste pacht 300 a 325 per bunder, huur in St. Jans be- raad 325 a /390 per bunder. Enkele stukken in eigen teelt bragten 600 per bunder op. Proeven, om bet vlas daar ter plaatse te bereidenslaagden aanvankelijk goed. Onder de Afdeeling Delft gaf het vlas een schraal gewas. Ook onder Dordrecht was hetop eenige uitzonderingen na zoo min mogelijk. Op Goedereede was het vlas beter dan in vorige jarendoch bleef toch nog verre van. middelma tig. Onder Katwijk beantwoordde het vlasgewas niet aan de verwachting. Het meerendeel wordt ook daar te veld ver kocht. Hetgeen daar bereid werd, is siecht uitgevallen. Het natte weder deed onder Nieuwveen ook veel scbade aan het vlas, alhoewel het toch niet tegenviel. De pacht op zoo- genaamd St. Jans beraad bedroeg/180 a 240 per bunder. Onder Oegstgeest was de opbrengst zeer ongelijk; doch over het algemeen is de teelt daarvan naar wensch geslaagd. Op Overflakkee is dit gewas ongunstig uitgevallen; ruim y'3 van het gezaaide is omgeploegd, door misgewas, veroorzaakt door de aardvloo en de zoogenaamde kwade koppen. Het geen behouden werd, bragt van/80 tot 400 per bunder op. Onder de Afdeeling Botterdam werd veel vlas ver bouwd waarvan de uitkomst niet tegenviel. Ook onder Soetermeer slaagde het vlasgewas goed; bet werd te veld te gen buitengewoon hooge prijzen verkocht, zoodat het voor den teelder zeer voordeelige uitkomsten heeft gegeven. In de Vijfheerenlanden was men over het vlas algemeen re- delijk tevreden; enkele stukken gaven een buitengewoon ge was. Vele velden onder de Afdeeling Waddinxveen lieten in het voorjaar door den hoogen waterstand niet toedat het vlas werd gezaaid. Daardoor werd er weinig geteeld dat er was, beantwoordde goed aan de verwachting. In het Westland leverde liet vlas ook dit jaar een scbraal ge was op, en viel bij de bewerking nog tegen. Op Wierin gen wordt van jaar tot jaar meer vlas geteeld, en wordt jaar- lijks beter, zoowel wat kwantiteit als kwaliteit aangaat. Lijnzaad. Hieromtrent valt niets bijzonders te vermel- den. Op die plaatsen, waar het vlas gunstig uitvielviel het zaad ook niet tegen, alhoewel van geen ruime opbrengst wordt melding gemaakt. Iiennep. De hennep, onder de Afdeeling Gouda geteeld leed zeer veel door het hooge water de uitkomst was even wel nog bevredigend. Onder Vianen was de opbrengst door den hoogen waterstand gering. In de Vijfheerenlan den gaf de hennep op weinige hooge landen een tamelijk, op vele landen een siecht gewas, veroorzaakt door het hoo ge polderwater en daardoor veroorzaakte latere uitzaaijing. Vele stukken, voor hennep bestemd, zijn onbezaaid blijven liggen. Erwten. In den Anna Paulownapolder gaven de erwten een siecht gewas. Onder Enkhuizen slaagden de vrocge erwten middelmatig; de latere leden veel door de aanhou dende regens. In het Gooiland beloofden de le veld staan- den veeldoch bij het dorschen viel de vrucht tegen. Stroo is veel en goed gewonnen. Onder de Afdeeling Botter dam zijn weinig erwten verbouwdde opbrengst van de uit- gezaaiden was gering. Ook in de Vijfheerenlanden wer den weinig erwten verbouwd; alleen op hoog land op enkele stukken, waarvan de uitkomst beneden het middelmatige bleef. In het Westland slaagde deze teelt goed, zij ga ven een groot beschot en de hoedanigheid was meestal best. Op het Eiland Wieringen worden weinig erwten geteeld, om dat de ritnaald altijd veel schade aanrigt. In den Wie- ringerwaard is dit gewas, even als in het vorige jaar, mislukt. Paarden- en Buivenboonen. Alhoewel deze teelt op en kele plaatsen tamelijk slaagdeheeft zij toch geer.e betere uitkomsten geleverd dan in vorige jaren. In den Anna Pau lownapolder wordt zij weder als geheel mislukt beschouwd. In den Beemster mislukten de boonen grootendeels door de luis. Onder Dordrecht waren zij hij uitstek siecht. Onder Enkhuizen stond het gewas gunstig, doch werd eerst door roest aangetast en leed daarna veel door de bladluis, zoodat de boonen klein van stuk bleven. Eijerland noemt de uitkomst hiervan best. Op Goedereede waren de paardenboonen min, doch do duivenboonen iets beter.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1