WE EKBL 1868. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. V R U D AG 12 J UN IJ. Kegenie laaigang, 11 an rlc in iii ermeer. Bus n°. 1°) Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: JLand&ouw. Uittreksel uit het Verslag' omtrent de Uitkomsteii van den Oogst in 1867 in Zuid- en IVoord-Holland. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA G°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTICJC van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cent. In de vorige week heeft ook te Haarleramermeer plaats gehad de collecte ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de door den storm verongelukte visscbers. De opbrengst is gevveest als volgt: gecollecteerd door de lieeren Kuiper Jen Knaap, in de sectien A tot F en A A tot F F. de sectien G 11 I en GG HE en II. door de heeren Timmerraans en Dor- beck in de sectien J K L en JJ KKLL. 12 37.71 99 4 99 19.45 M M 11 99 26.57 it 3 99 17.78 n Q f 99 49.58 M y j M i 99 8.62 99 2 99 21.55s 99 99 7 99 15.73 99 99 8 Si 21.79s J» 99 6 99 20.85s 99 99 5 99 7.99 i in de sectien R en BR SS. te zamen f 247.63°, alsmede een oud stuivertje en 2 duiten. Van het onderboudswerk aan de scholen en onderwijzers- woningen, het raadhuis, enz.te Haarlemmermeer, aanbesteed op den 4 Junij j 1.zijn aannemers geworden voor de Perceelen 1 tot en met 8, 11 en 13: L. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor 2942. voor Perceel 10: Klaas van den Breejente Haarlemmer meer, voor 249. voor Pereeel 9: de Wed. J. C. Mulder k Zo.te Haarlem, voor 337.en voor Perceel 12 Wm. de Boo, te Haarlemmermeer, voor 125. Gelijk op vele plaatsenneemt de zucht tot landverhuizing naar Amerika ook te Haarlemmermeer sterk toe. Reeds in 1867 zijn eenige liuisgezinnen van daar vertrokken, en van vele anderen vveet men dat zij het voornemen hebben om dit jaar te gaau. Sommige hunner schromen niet, bun voor nemen bekend te maken, en waarom zouden zij dat ook niet? Maar toch vindt men er nog die stilof, zooals een boe- ren-spreekwoord zegt„met de Noorderzon", vertrekken. Daar- van had men de gepasseerde week alhier weder een voor- beeld. De kastelein in de herberg de Beurs in het Kruis- dorp alhier, J. van der Poel, is naar Amerika vertrokken, zonder er zijnen vrienden of crediteuren kennis van te geven. Dingsdag morgen 2 Junij zag men vreemden en huisgenooten bezig in allerijl de meubelen uit het huis te ontruimen, en al spoedig vernam men dat gemelde J. van der Poel reeds twee dagen geleden vertrokken was. Men zegt dat ook de apothekersbediende Leenheer, in dienst bij den geneesheer alhier, zijne betrekking heeft verlatenom in Noord-Arae'rika met de dochter van van der Poel in het huwelijk te treden. De Nieitwe Rott. Cour. meldt uit Haarlem het volgende „In den avond van den tweeden Pinksterdag geraakten de paarden van een naar Amsterdam gaand rijtuig nabij llalfvveg op hoi, waarbij de koetsier het ongeluk had, van den bok te vallen en zijnen arm te breken. Men houdt bet voor ze- kerdat de in den straatweg liggende rails, welke bier en daar aanmerkelijk boven de bestrating zijn gerezen oorzaak zijn van den schok, dien het rijtuig kreeg, en van den schrik der paarden. Het is te wenschen dat de maatschappijdie kon- cessie kreeg voor het in werking brengen eener railroetedienst van Amsterdam naar Haarlem, doch tot nu toe, uitgezonderd het leggen van de railsgeen gevolg geeft aan haar voorne men, verpligt zal worden om hare voor het verkeer met ge- wone rijtuigen zoo lastige rails voor het minst eene behoor- lijke plaatsing te doen verkrijgen." j van 3 tot en met 9 Junij 1868. GEBORENMaartje, dochter van P. Roosch en G. Dekker. Barend, zoon van K. Wcgman en H. Nieuwkoop. Maurits Egbertus, zoon van N. van der Pol en F. Blijker. Antje, dochter van J. Mcurs en J. Dekker. OVERLEDENDirk, oud ruim 3 weken, zoon van K. Leegwater en D. Koster. Jannetje van der Koot, oud bijna 39 jaren, gehuwd met J. Verburg. Jan, oud ruim 3 weken, zoon van P. Gerven en B. Smit. Johannes Biesheuvel, oud 38 jaren, gehuwd met J. Gulik. Peter Jacob, oud bijna 6 maanden, zoon van H. van Kerkwijk D. J. Alders. Antje Yerbaar, oud 35 jaren, gehuwd met P. B. Zwetsloot. ONDERTROUWDJan de Jong met G. Beerepoot. GEHUWD: Geene. Te Lichtenvoordegraafschap Zutphen zullen op den 15 Junij, bij gelegenheid van de veemarkt aldaar, premien wor den uitgeloofd aan hem, die het grootste getal runderen koopt, alsmede aan den naastbijkomeuden kooper, terwijl markt- of staangelden niet zullen worden geheven. In bet al- gemeen wordt thans de veebandel in die streken op hoogst doeltreffende wijze door de autoriteiten aangemoedigd. Als een zeldzaam bevvijs van den voordeeligen stand der vehlgewassen kunnen wij berigten dat in bet dorp Mid- lum, garsthalmen groeijen van 1.8 Ned. el hoog. Onder de voorwerpen van uitvoer, te Harlingen, van 27 Mei tot 1 Junij, behooren 10 levende vossen1512 schapen, 253 kalveren7512 vaten boter, 6500 edammer en 4300 kanter kazen, 1500 pakken papier, 200 balen cbico- reiwortelen25 last granen, 85 balen garen48 balen vlas. - Op de markt te Gorinch.pm zijn in het gepasseerde jaar aangevoerd 14,325 mudden tarwe, 4005 mudden rogge, 2612 rnudden garst, 5355 mudden haver, 601 mudden duivenboo- nen2628 mudden erwten700 mudden appelen en 600 mudden peeren7400 ponden boter en 60,532 ponden kaas, 2598 paarden, 220 veulens4823 runderen en 1400 kalveren. Uit het Zuiden van Rusland ontvangt men zeer gunsti- ge berigten omtrent den stand der gevvassen; overvloedige regen had den groei zeer bevorderdinzonderheid stond het voorjaarsgraan uitmuntendalleen rogge had in sommige streken door de koude geleden. De hooioogst beloofde ook zeer overvlcedig te zullen zijn. Uit Engeland wordt gemeld, dat men den oogsttijd aldaar met de grootste voldoening te gemoet gaat. Na den slech- ten oogst van 1866 het leeg worden van de graanpakbuizen in den volgenden winter en de treurige opbrengst van 1867, is het niet te verwonderendat men het tegenwoordige ge- was met groote belangstelling gadeslaat. De goede stand daarvan is bijna nooit geevenaard. Een vroeg en droog voor- jaar, geene overstroomingengeen vochtig najaar, dat het zaad doet rotten, geen nachtvorst in het voorjaar, die de planten doodt.alles heeft medegewerkt en zonder onverwach- te rampen kan in de derde week van Julij het nieuwe graan reeds aan de markt zijn. De veestapel levert dit jaar ook zeer gunstige resultaten op, doordien geene aanstekelijke ziekte in eenig gedeelte van Engeland heerscbt; het aantal lammeren is grooten evenzoo de wolopbrengst, terwijl de weilanden en boomgaarden meer beloven dan schier ooit te voren. Het veenbranden in de omstreken van Assen is bijna geheel geeindigd en het zaad is grootendeels reeds in den grond; iets, dat sedert een tal van jaren zoo vroegtijdig niet heeft plaats gchad. Uit Wijhe berigt men, dat de rupsen zich thans op eene onrnstbarende wijze beginnen te vermeerderenen aan boom- en veldgewassen reeds groote schade hebben toegebragt. Het grasgewas is buitengewoon gunstig. De hooioogst is reeds aangevangen en de kwaliteit van het liooi wordt zeer geroemd. Uit Capelle meldt men van 9 Junij„In den afgeloo- pen nacht heeft de vorst aan de te veld sfaande aardappelen en inzonderheid aan de boekweit veel schade gedaan. Som mige boekweitvelden zijn zoodanig geraakt, dat er niets an- ders overblijft dan op nieuw zaaijen. Bij de aardappelen is alleen het bovengedeelte van den stengel zwart. Door de groote hoeveelbeid hooigras kunnen de landeigenaars dit jaar niet zoo goed verpachten als in vorige jaren, want thans gaan de boeren uit het zuiden der provincie veelal naar eene an- dere streek. Het verpachle bragt van f 8 tot f 10 per 100 rijnl. roede op. De booibouw is zoo goed als in voile gaDg." Ook in de omstreken van Amerongen heeft het in den nacht van 9 op 10 Junij zoodanig gevroren, dat sommige akkers boekweit en aardappelen als bet ware daardoor geheel vernield zijn geworden. De gewassen staan overigens buiten gewoon goed en beloven een goeden oogst. Vervolg en slot, zie onze ticee vorige nummers.) Boter, In de strekenwaar de veeziekte heeft gewoed, was de melkopbrengst schraal, zoodat ook miDder boter werd gekarnd. De prijzen waren evenwel bijzonder hoog, dat de mindere opbrengst eenigermate vergoedde. Kaas. Werd ook minder gemaakt dan in vorige jaren doch de prijzen waren biervan hoog. Bijzonderheden hier- omtrent worden niet vermeld. Paarden. Over het algemeen was de gezondheidstoe- stand der paarden voldoende. De fokkerij breidt zich uit, die ook weder dit jaar, door het bedingen van goede prijzen, goede uitkomsten heeft geleverd. Van bijzondere ziekten wordt in geen enkel verslag melding gemaakt; alleen in dat van de Afdeeling Waddinxveen wordt gemeld: „De toestand der paarden was voldoendeeenige ligte ongesteldheden uit gezonderd." Het is aan het Hoofdbestuur bekend, dat er eene heerschende ziekte, die besmettclijk was (influenza), in die Afdeeling voorkwam, Waarom is biervan geen melding gemaakt? Schapen. De kruising der schapen met Engelsche ram- men vindt meer en meer bijval. Door de vermindering van het rundvee, ten gevolge der veeziekte, zijn veel scha pen door de veehouders aangehouden. De voordeelen der schaaphouders waren echter niet groot, doordien de markt- prijs uiterst laag bleef en ook de prijs der wolvooral in vergelijking met vorige jaren, sterk was gedaald. Op sommi ge plaatsen zijn zelfs in het najaar schapen verkocht tegen denzelfden prijsals waarvoor zij in het voorjaar als lamme ren werden gekocht, zoodat de bonders het weidegeld er bij moesten leggen. Ziekte werd er weder veel onder de scha pen waargenomen. Onder Alpben hoorde men nog al van de leverziekte. In den Beemster leden er vooral in het najaar veel aan de wormziekte; ook waren er velen ongans. Onder Enkhuizen kwam in bet najaar veel leverbotziekte voor. Onder Nieuwveen nam men ook veel ongans, kreupel en worm ziekte waar. Ook onder Soetermeer heerschten de worm ziekte, scburft, klaauwzeer en ongans in hevige mate. Te Tliamen aan den Amstel bebben de schapen nog al door den worm geledenook ongans en een soort van verstijfd- beid werd daar waargenomen. Onder Vianen stierven bij na alien ten gevolge van het hooge water. Aan bet on gans stierven ook velen onder de Afdeeling Waddinxveen. In Waard en Groet heerschte ook weder de bekeude worm ziekte. Vele lammeren stierven aan buikloop, en die nog be- houden werden, teerden uit, niettegenstaande alle daartegen aangewende middelen. In het najaar rigtte het ongans groo te verwoesting onder de schapen aan. Ook in het West- land was het ongans eene algemeene kwaal, en moesten er duizende schapen voor zeer lage prijzen opgeruimd worden. - In den Wieringerwaard had men, alhoewel minder dan in vo rige jaren, met de wormziekte te kampen. Onder Zaan- land heerschte in hevige mate de leverbotziekte of ongans waaraan vele schapen stierven. Varkens. De bekende varkensziekte was, alhoewel die hier en daar nog voorkwam veel minder dan het vorige jaar. In den Beemster was die ziekte niet minder dan vroeger. Onder Nieuwveen groeiden de varkens best, doch de markt- prijs bleef laag. Van de bekende ziekte is bijna niets verno- men. Onder Soetermeer bleven de varkens gezond; de vet- mesting gaf scbrale, de fokkerij zeer slecbte uitkomsten. In Waard en Groet werden zeer weinige varkens door de ziekte gespaardde visch- en bloedvarkens werden echter zeldzaam aangetast. De in 1866 aangekocbte beer en zetig van groot Yorkshire ras voldoen uitmuntend, en de afstam- melingen vinden gretig koopers. Ook in den Wieringerwaard werden eenige varkens door de ziekte aangetast. Bij en. Hiervan wordt weinig in de verslagen medege- deeld. Beemster berigt, dat de teelt beter was dan in het vorige jaar. In het Gooiland was de bijenteelt ongunstig. Het gemiddeld gewigt der korven bedroeg slecht 10 pond

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1