1868. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. VRIJDAG, 19 J UN IJ. Negende laatgang. Haaiicmmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. weekblId HAARLEMMERMEER, PR IJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nomrner 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. ■Pfji (Uiterlijk V.tarensdag.) PRIJS DER ADVERTENTICN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Zegelkegt bij elke plaatsing 35 Cent. DRINK-WATER in HAARLEMMERMEER. {Ing ezonden.) Tijdens het ontstaan der Cholera in 1866 in Nederland, werrl door den Burgemeester van Haarlemtnermeer bij den Raad en bij de Provincie zeer aangedrongen op de voorzie- ning in het gebrek aan goed drinkwater in zijne gemeente. Mogt dit aanzoek in het begin geene medewerking onder- vindenlater vverdzoo van vvege het Kijkals de Provincie en de gemeente, voorzien in deze behoefte, eerst door het vervoer van duinwater met tonnen in eene schuitlater door het daarstellen van regenbakken aan tivee scholen in Kruis- dorp en Venneperdorp. Het eerste middel bleek zeer kostbaar te zijn, het tweede is niet aldoende, en voorziet alleen in plaatselijke behoefte. Het onderzoek der Cholera-Corntnissien heeft vrij zeker tot den uitslag geleid, dat eene bijmenging van fuecale stoffen ongunstig vverkt. Ook rotlende plantaardige en dierlijke stoffen worden verdacht van de ziekte te bevorderen. Niet alleen de Cholera wordt toegeschreven aan bederf in het drinkwater, ook de tusschenpozende koorts is, volgens de laatste onderzoekingentoe te schrijven aan den invloed der zaden (sporen) van zoetwaterplanteu (algen, laucherien, con- servenoscillarien enz. [zie de verdere opstellen in dit nom rner van ons WeehbladHoe dit zijn moge, in elk geval is drinkbaar water een vereischte tot bet leven van den mensch en bij aanhoudende droogte, die thans heerscht, is goed water in de Meer zeldzaam. De Burgemeesler van Haarlcmmermeer is op dit punt steeds oplettend gebleven, en heeft den raad ingeroepen van Pro fessor Gunning te Amsterdam, belast met het onderwijs der scheikunde aldaar, en Voorzitter der Staats-Commissie tot on derzoek van het drinkwater in Nederland, ingesteld door den Minister Heemskerk. De Hoogleeraar Gunning heeft den Burgemeesler bekend gemaakt met een vocht, waarvan ongeveer bij elke kan wa ter een droppel moet gevoegd worden. Het water wordt dan goed omgeroerd, en tot bezinken ne- der gezet. Na 2+ uren is daaruit nedergeslagen eene stof, waarin de schadelijke bestanddeelen van het water zijn opge- nomen. Het heldere water wordt door een doek of ander fil ter geworpen en is drinkbaar geworden. De oplossing die tot dit doel gebruikt wordt is niet zeer kostbaar, en in elke apotheek voorhanden. Haar naam is door den Burgemeester bekend gemaakt aan de Plaatselijke Geneeskundigen van Bol- kesteijn en van Dorsten, en aan den Geueeskundige Kwast te Sloten. De drie voormelde Heeren zullen bereid gevonden worden bet bedoelde vocht te versebaffVnen het gebruik daarvan aan te wijzen. Wij vermeklen bier den naam der oplossing niet, omdat de stof, door onbevoegden in overmaat of op andere veikeerde wijze aangewend, ook sehadelijk zoude kunnen vverken, en dit middel dus, even als alle geneesmid- delen, het best onder toezigt van een bevoegd geneeskundige zal worden gebruikt. Nog dient aangemerkt, dat het vooral de binnenwateren van Haarlcmmermeer zijn (slooten togten vaarlen) wier wa ter aldus kan worden verbeterd. Het water der ringvaart, waar het in verhand staat met de stadswateren van Amsterdam, wordt wel heldermaar behoudt zijne zoutdeelendie het voor drinkwater minder geschikt doen zijn. Het zijn alleen de plant aardige en dierlijke stoffen die door het bedoelde bijmengsel worden verwijderd. Wie onzer lezers omtrent deze zaak nader mogt wenschen te worden ingelicht, verwijzen wij naar een der genoemde Ge neeskundigen, of wel naar den Hoogleeraar Gunning; wij meenen genoeg gedaan te hebben door in een Weekblad als het onze de zaak ter algetneene kennisse te brengen, en laten haar verder ter onderzoek en beproeving over aan de eigen- lijke mannen van het vak. B., 14 Junij 1868. A. Bij het lezen van het bovenstaandeherinnerden wij ons een Jselangrijk artibel uit het Pransche Weekblad „VIllmlra- tion over het filtreren van Water, en achten het bij deze aanleiding allezins geschiktom onder de aandacht on zer lezers gebragt te worden „De heer Dhantran heeft eene nieuwe filtreermachine van groote eenvoudigheid uitgevonden die ieder gemakkelijk ma- ken kan, en die, vooral bij eene groote droogte, van be- langrijk nut moet zijn, bijzonder op lie plaatsen, waar men niet anders dan sleelit slootwator bekomen kan. Het bestaat uit twee stukken of vaten, die in elkander geplaatst worden. In het grootste worden verschillende sponsen geplaatst, op zoodanige wijze, dat het water door die sponsen in het klei- nere loopt, waarin ook een spons geplaatst is. Aan het klein- ste sUik of vat is eene kraan aangebragt, om het water mee af te tappen. „Men kan dat werktuig op allerhande manieren namaken. Men kan ook twee bloempolten nemen van verschillende groot- te, en eene buis aanbrengen in het gat, dat onderaan ge maakt is, om het water te laten wegloopenterwijl naluur- lijk het gat in den grootsten pot om de buis digtgestopt moet wezen. Het is genoeg dat men weet, dat bet filtreren van het water hier geschiedt door op elkander geplaatste sponsen. De proevendie men er in het College de France mee genomeii- heeft in het laboratorium van den heer Coste, hebben uit- muntend voldaan. In een oogenblik maakl men er het meest inodderachtige en het troebelst'e water volkomeu helder door. Coste heeft zelfs opgemerkttlat bij den doorgang door de sponsen het water meer lucht behoudt of opneemt, en de .kwaliteit er van veibetert. „Het is te liopendat deze manier van filtreren spoedig in vele streken van ons vaderland, vooral in de veenstreken worde aangewend waar men zulk eene groote behoefte aan zuiver water heeft." Op den 14 Junij 1868 des morgeus ten 10 /2 ure, is het huis van Jan der Lee, aan den Kruisweg, sectie HH kavel 30, geheel door brand vernielddocli de inboedel is groolendeels gered. Het huis was tegen braudschade verze- kerdmaar de inboedel niet. In den nacht van 15 op 16 Junij 1868 is geheel afgebrand de wooing en scliuur van Bastiaan Combee, aan den Spaarn- wouder- en Sloterweg; hiervan is de inboedel mede verbrand. Een en ander was tegen brsindschade verzekerd. Bij beide branden zijn geene persoonlijke ongelukken voor- gevallen. van 10 tot en met 16 Junij 1868. GEBORENMachiel, zoon van G. Houtwipper en M. E. ten HoOpe. Petronella, dochter, en Gerrit, zoon (tweel.) van P. van Kooijck en G. van der Giesseu. Adrianus Hendrikus, zoon van G. van Leeuwen en C. Eijkelijkhuizen. Johannes, zoon van J. Eigthart en K. Nottelman. Trijntje, dochter van D. M. van Andel en J.Boterman. Maaike, doch ter van B. Bum-man en L. van der Stain. Huibertns, zoon van C. Westmaas en T. Muijlwijk. Johanna Dora Dina, dochter van E. Mantel en J. D. van Stain. Geertruida, dochter van J. van Schuppcn en D. Haverstee. Maria, dochter van L. Missel en M. de Graaf. OVERLEDENEijsje van Dellen, oud 75 jaren, gehuwd met P. Mul der. Willem, oud 18 maanden, zoon van P. Loos en C. van Vliet. Arnoldus, oud 5 maanden, zoon van A. B. Lanooij en D. Houweling. Eva Lewan, oud 53 jaren, gehuwd met D. Schone. Gijsbertus, oud 4 weken, zoon van G. van Diemen en C. Beijk. Trijntje, oud 6 we- ken, dochter van P. Jongkind en G. van Wijngaarden. ONDERTROUWD: M. Vlegels met M. van As. H. Bakker met M. Waasdorp (weduwe). K. Jurriens mot N. Boterbloem. J. Eve- lein mot N. Klapwijk. A Vis met IJ. L. Spruitenburg. GEHUWD: C. Koorn met J. Koom. Naar aanleiding van de oprigting in verscheidene af- deelingen der Ilollandsche Maatschappij van vereenigingen die zich ten doel stellen eenig onderdeel van land- of tuin- bouvv meer bepaald te bevorderen, heeft liet hooflbestuur de aandacht der nfdeelings-besturen nadrukkelijk gevestigd op het doel der maatschappij, bevordering der belangen van ak- ker- en luinbouw, veeteelt, zuivelbereiding, houtteeit en bloem- kweekerijen in de provincien Znid- en Noord-Hollandwelk doel gevaar loopt, door verbrokkeling van kracliten te wor den gemist, wanneer in bet midden van afdeelingen vereeni gingen worden opgerigt, die zich geheel op het gebied der maatschappij bewegen. Om dit te voorkomen zijn de afdee- lings-besturen uitgenoodigd loch vooral te letten op de be- hoeften des tijds, op datgene wat ten meesten nutte en dienst kan zijn van de leden hunner afdeelingen en om krach- tig aan te wakkeren en te bevorderen wat bij die leden bet meest belangstelling wekt. Door de Afdeeling Enkhnizen en orastreken van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw werden onlarigs eenige landbouwwerktuigcn aangekoclit, met het doel om die ook te Hoogknrspel bekend te doen worden en ze daarna te ver- koopen. Zij werden beproefd op het land van den heer J. Poschdaarloe door den eigenaar bereidwillig afgestaan. Uit een verslag van den staat van landbouw en vee teelt over 1867 in Zuid- en Noord-Hollanddoor hetboofd- besluur der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw opgemaakt, blijkt onder andere, dat op dit oogenblik geene gevallen van veeziekte meer in Nederland annwezig of bekend zijn. l)aar- entegen verheft zich de longziekte weder meer en meer, die echter bepaald beslreden kan worden door het middel van inenting. Het is een lust te zien hoe de veldgewnssengeene uitgezonderd, in het Land van Aitena staan. "Van de nieuwe aardappelen vangt de verkoop aan. De oude zijn zoo goed als opgernimd. De booilanden worden daar tegen veel lager prijs gegeventerwijl vele artikelen in prijs dalen. De grasverpachtingenzoo te Beverwijk als in den om- trek geliouden, hebben wederom veel geld opgebragt. Wel was de opbrengst hiet zoo groot als verleden jaar, maar toch liooger dan men bij een vrij goeden stand der gewassen had verwacht. De grasveilingen van de belangrijke in den omtrek van Amerongen gelegen uiterwaarden voor het meerendeel afge- loopen zijnde, kan als uitkomst daarvan worden vermeld dat het hooigras dit jaar, niettegenstaande den goeden oogst, buitengewoon dnur wordt verkocht. De prijs gaat van 70 tot 80 het bunder. Uit Wijhe wordt gemeld, dat de boekweit reeds boveri- den grond komt en zeer schoon te velde slant. Het honigge- win laat zich zeer ruim aanziendaar de bijen reeds nu veel lionig hebben gewonnen. Uit de veenen meldt men dat lief verbranden reeds is geeindigd. De aardappelen en het graan staan zoo schoon te velde als het zich ooit iemand lierinneren kan nog gezien te hebben, Het hooigewin gaat zeer voordeelig; Er is overvloed van voeder en het vee is hoog in prijs. De eerste levensmiddelendie sedfirt eenigen tijd zeer hoog irt prijs waren, zijn reeds veel gedaald, en zij zullen nog aamner- kelijk in prijs inoeten verininderen, daar de overvloed zeer groot schijnt te worden. In de omstreken van Zutphen is de hooioogst, Wat de' zoogennamde eerste snede bet reftzoo goed als afgeloopen. De kwaliteit van het gewonnen hooi is uitmuntend; ook do boeveelheid laat op de meeste graslanden niets te wenschen over. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld dat de hooibonw al-' daar in vollen gang is. Het hooi der uiterwaarden gaat verro het vooruitzigt eener buitengewone opbrengst te boven. Men berekent 5000 nederl. ponden per bunder. Het birinenvelds- liooi stelt eenigzins de verwachting te leur, veroorzaakt door' de aanhoudende drooge weersgesteldheid. De opbrengst is' volgens berekening 3500 ned. ponden per bunder. Intus- schen kan de landman zich, in vergelijk van vroegere jaren, daarmede hoogst tevreden achten. Leverantien hebben er nog niet plants gehad. Het te velde staande hooi wordt 8 per 500 ned. ponden verkocht. De hooibouw in de orastreken van Nijmegen is in vol len gang, de opbrengst zal ruim 1/3 meer zijn dan in het- vorige jaar, de prijzen zijn dan ook thans 16 a 18 de 500 pond. Men verwacht spoedig nieuwe aardappelen ter markt. De kersen worden reeds in grodte hoeveelheden ver- voerd. De groote hooilandsverhuring, den 11 Jnnij te Meppel gehouden, heeft totresultaat gehad dat per bunder Werd betaald 40 a/80 ongeveer '/3 meer dan het vorige jaar, bij /3 minder gras. Uit Dalfsen wordt van 10 Junij het volgende gemeld: Dat dit jaar een bijzonder voordeelig honigjaar zal worden is daaruit af te leidendat het gewin reeds is begonnen tijdens

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1