WEEKBLAD 1868. Vrijdag, 26 J u iv ij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Kegen&e laaigang. Haarlcmmcrmecr. x^rjiP Mf.i 1868. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Iloogheemraadschap van Rijnland. Si Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: GEMEENTE-RAAD. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZEXDINGEN, EEDAKTIE EN TJITGAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanddn i, oi) Boezemstanden -2.9 J Vefval in de Sluizen. O J'i ven loozing pin I Hocveelheid geloosd De meest heerschcnde wind. i r Gewerkt gedurende 6 J Opbrengst q.hft Uitgcmalcn g p I Gestopt voor hoog water. v. id. voor Sluisgang. WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,115 A .P. o a 0,243 A.P. 0,655 A.P. West. Halfweg. 0,08 A.P. 0,251 A.P. u it 0,667 A.P. Zuid-West. Gouda. 1,189 A.P. a 0,212 A.P. a 0,544 A.P. Noord-Oost. Katwijk. 0,89 4- A.P. 0,885 A.P. 0,67 —A.P. West. AANTEEKENIN GEN. Leidschendam. Rijnland 0 650 A.P. Delflund 0.349 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.594 A.P. Woerden 0.397 A.P. Te Spaarndam op de Zoogenaam- de wachters geloosd 24,692. Water ingelaten te Gouda door de sluis 9,5S9,199. Van Woerden op Rijnland gedu- reode 38 uren algevlocid. 3 3. Sg 3 W S" 3 79 0 p -7 Oj fD 5T 3 1 re 5' 05 g. re 3 B t-1 S3 fT0^ 3 re" Naar men verneemt zal, in den loop der maand Julij a. s. alhier eene TJarddraeerij tvorden geliouden, die zeer luister- rijk zal zijn des voormidilags door paardeu van irgezeten boerendes namiddags door paarden van zessen klaar, om premien van zilveren voorwerpen. De kosten danrvoor zullen worden gedragen door de Afdeeling van de Tlollandscht Maat- schappij tan Landbouwdie daarvoor de noodige gelden be- •cliikbaar heeft. Op den 17 Junij 1868, des nachts ten half een ureis in de ltingvaart in de nnbijlieid van het stoomgemaal de leegh- water, gevonden het lijk van een alhier gelieel onbekend mans~ persoon, oud naar gissing 50 a 60 jaren, klein van gestalie, hoogen rug, grijs, maar weinig haar op 't hoofd, en gekleed als volgt: kort stoffen jasje met 2 zakken van achterenzwart lakensehe broekpantollels van wollen stof of vilt met groene en zwaite ruitjes, rood gekleunl boezeroengrijze kousen en zonder pet op het hoofd; welk lijk reeds in staat van ont- binding verkeerde. Den 18 Junij 1868 zijn op de Paardenmarkt alhier annge- voerd 112 Paarden en 4 Veulens; dc handel was vlug. Den 18 Junij 1868 is eene arbeider3woningstaande te Haarlemmermeersectie C, aan den Ringdijk toebehoorende ran A. van Leeuvven en bewoond door L. Brouwer, geheel door brand vernield. Het huis was niet tegen brandschade verzekerd. Op den 18 Junij 1868 is, in eene sloot nabij sectie E, huisnr. 41, verdronkcn een kind van Willem Brandjesoud 2 jaur en 5 maanden. van 17 tot en met 23 Junij 1868. GEBORENJohanna, dochter van T. Braak en J. van Gellekom. Nicolaas, zoon van A. Camfferman en G. Schaap. Maria, dochter van F. Koningen en E. Buis. Gerrit, zoon van J. Gerritsen en W. van Beek. Wilhclmina, dochter van J. Baten en H. Jansen. Maaike, dochter van G. de Koter en F. van Brake!. Nicolaas, zoon van G. Bakker en A. Moolenaar. Agatha, dochter van J. Nederveld en F. Niemvenhuijs. Antje, dochter van P. Bosman en N. Blaauw. Jan Coert, zoon van J. G. Scheffer en E. Weber. Willem, zoon van J. Hendiiks en J. van de Nieuwegiessen. OVERLEDEN: Jozina, oud 3 maanden, dochter van F. van Gulik en J. Blanken. Adrianus van Es, oud 44 jaren, gehuwd met I. Prui- ®5rs* Gerardus Antoniusoud 24 maand zoon van J. Doeswijk en F. Melrnan. Antje, oud ruim 2 jaar, dochter van W. Brantjes en A. i.oning. Gpossen, oud 5 maanden, zoon van J. Roeland en P. den Dekker. Aniem, oud 3 maanden, zoon van D. van der Vlugt en D. van Dum. Klazina, oud 3 maanden, dochter van H. A. Schoenma- ker en C. II. lertelman. Jozina, oud 3 maanden, dochter van J. Biesheuvel en J. van Gulik. Antje, oud 3 maanden, dochter van F. Snnt en G. de Jong. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: J. de Jong met G. Beerepoot. Zitting van Donderdng. den 14 Mei 1868. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des namiddags ten twee ure. Tegenwoordig twaalf leden, 2ijnde de heerenSchone', van Riessen, Klap wijk, Verploegh, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren, Lanser, Tensen, Buis, Timmermans en Knaap. De Secretaris leest de notulen van den 30 April 1868, die door den Voorzitter aan de goedkeuring der Vergadering worden onderworpen. De heer Knaapomtrent die notulen het woord verlangendezegtdat hij meende dat niets geschreven zou worden van de zaak met den heer Schone, over het tot de orde roepehmaar vraagt nu nogmaals, wie den heer Schone daartoe het regt geeft, volgens artikel 16 en 23 van het huis- houdelijk Reglement; de notulen zijn eenzijdig. Voorts de oneerlijkheid van de Schoolcommissie bestond daarin, dat wel daar aan den weg een geschikt lid te vinden was, en dat dus geen lid zoo veraf behoefde te worden gezocht, die op dien afstand geen goed toc- zigt kan houdenen eindelijk, dat hij (Knaap) heeft verzocht, dat de uit- voerders der bestekken verantwoordelijk zouden zijn voor de feiten, die zij zelve bedrijven. Bovenstaande redactie aan den heer Knaap voorgelezen, en door dien spreker goedgekeurd zijnde, worden daarop de notulen met algemeene (tien) stemmen, goedgekeurd, hebbende de heeren Klapwijk en Kniper zich buiten stemming gehouden, als zijnde in de vorige Vergadering niet tegenwoordig geweest. 1. Aan de Vergadering wordt medegedeeld: De ingekomen Staats-bladen van 1868, n°. 42, 47 tot 53, 56 tot 58, 60, 61, 63 en 64. Den uitslag der op heden plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, en waaruit blijkt dat eene, herstemming moet plaats hebben. De Voorzitter merkt aan, dat, ofschoon er thans twee stembureaux waren, voor zes raadsleden den geheelen dag hebben moeten zitten, toch geen groo- ter en zelfs een minder aantal kiezers zijn opgekomen dan vroeger. De mededeelingen worden verder aangenomen voor kennisgeving. 2. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee Leden der Commissie tot de Loting voor de Scbutterij, en het beoordeelen der redenen van vrijstelling. De Voorzitter wijst aan tot stemopnemers de heeren van Vuuren en Dorbeck. Benoeming Eerste Lid: Eerste stemming. (Bij deze, en de volgende stemmingen zijn telkens in de bus bevonden twaalf briefjes). Uitgebragt op de heeren Verploegh 6, Schone en Kuiper elk 2 stemmen, Knaap en Dorbeck elk 1 stem. Tweede vrije stemming. Uitgebragt op de heeren Verploegh 6, Knaap 4 en Kuiper 2 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Verploegh en Knaap. Uitgebragt op den heer Verploegh 7 en op den heer Knaap 5 stemmen. Zoodat de heer Verploegh is benoemd. Benoeming Tweede Lid Eerste vrije stemming. Uitgebragt op de heeren Schone 5 en Knaap 4 stemmenvan Vuuren, Lanser en Dorbeck elk 1 stem. Tweede vrije stemming. Uitgfebragt op de heeren Knaap 6 en Schone 4 stemmen, van Vuuren en Lanser elk 1 stem. Herstemming tusschen de heeren Knaap en Schone. Uitgebragt op den heer Knaap 7 en op den heer Schone 4 stemmen, en 1 briefje in bianco. Zoodat benoemd is de heer Knaap. De Vergadering benoemt voorts alle overige Leden tot plaatsvervangers 3. Komt op nieuw in behandeling de Verordening op het bouwen (zie punt 7 der vorige notulen) en wel het eerste Lid van Art. 1//-In het #Kruisdorp en in het Venneperdorp, alsmede in zoodanige andere dorpen //als later door den Raad Mullen worden aangewezen, mogen de daken op *de huizen, hergen, sebnren en andere gebouwen, hoe ook genaamd, niet PRIJS DER ADVERTENT IGiV van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 Cent. Zegelbegt bij elke plaatsing 85 Cent. /zanders worden gemaakt dan van Leijen, Pannen, Tegels of andere niet //brandbare stoffen". De beeren Verploegh, Bids en Knaap hierover kortelijk bet woord ge- voerd hebbende, wordt het eerste lid van art. 1 zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Alsnu komt in behandeling Artikel 2, luidende: //Tot de tegenwoordi- //ge dorpen zullen gerekend worden' te behooren alle gebouwen, die zich //bevinden of gebouwd worden Op de gronden in der tijd van Rijkswege z/bestemd voor den aanleg van twee dorpen in Haarlemmermeer, of wel //op eenen afstand van 100 ellen buiten die gronden, naar alle kanten //gemeten." De beer Verploegh stelt voor, om weg te doen vallen de^bepaling om trent den afstand van 100 ellen, en de verordening alzoo alleen toepasselijk te doen zijn voor de huizen op de dorpsgronden, zoodat in dat geval zou den vervallen de woorden, of wel op eenen afstand van 100 ellen, bui- ten die gronden, naar alle kanten gemeten." Na korte discussie wordt het voorstel van den heer Verploegh aangeno men met algemeene stemmen. Alsnu komt in behandeling het tweede lid van Art. 1luidende//De //thans strijdig met deze bepaling bestaande daken moeten binnen drie ja- vren na de afkondiging dezer verordening op de voorgeschrevcn wijze wor- //den ingerigt." De heer Verploegh vindt den termijn van drie jaren te kort, en zou zes jaren willen bepaald zien; in gelijken zin spreekt de heer Knaap. De Voorzitter vindt zes jaren te lang men is dan nog zes jaren aan het gevaar van brand blootgesteldhij merkt aan dat men volgens de ver- koopsvoorwaardenzelfs nu reeds geen strooijen daken in de dorpen mag maken. De heer Tensen vindt de bepaling bard, en een groot bezwaar voor ben, die reeds hebben gebouwd; terwijl de beer Schone meent, dat de ver ordening tocb weinig zal helpen, als het zetten van hooischelven toch ge- oorloofd is. De Voorzitter meent, dat men op de hooischelven nader zou kunnen terugkomen. Na nog eenige beraadslaging Wordt de bepaling van drie jaren in stem ming gebragt en verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Tensen en van Riessen. Tegen al de overige leden.) De heer Verploegh stelt nu voor om een termijn van zes jaren te bepalen. De heer Kuiper meent, dat bij dergelijke bepaling, men tot onteigening der bestaande daken zou moeten overgaan, en is cr voor om allien te be palen dat geene nieuwe strooijen daken mogen worden bijgebouwd. De Voorzitter zegt, dat onteigening niet te pas komt, want dat de op- ruiming geschiedt volgens de Gemeentewet, ten koste der nalatige eigenaren. Het voorstel van den heer Verploegh, tot bepaling van een termijn van zes jaren, wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de beeren Tensen, Buis, Timmermans, van Riessen, Klapwijk, Kuiper, Dorbeck, van Vuuren en Lanser1. Vfor de heeren Knaap, Schone en Verploegh.) Alsnu volgen eenige discussien omtrent den aan te nemen termijn, waarbij de heeren van Riessen, Kuiper en Dorbeck te kennen geven, dat, naar hunne meening, alleen zon moeten verboden worden het bijbouwen van nieuwe strooijen daken, welk gevoelen door den Voorzitter wordt bestrcden terwijl de heer Timmermans het goed zou achten, om de bergen vrij te laten, en voor het overige een termyn van acht jaren te bepalen voor de te veranderen daken. De heer Klapwijk stelt voor, te bepalen een termijn van Vier jaren, welk voorstel bij stemming mede wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Buis, Timmermans, Knaap, Verploegh, Kuiper, Dorbeck en van Vuuren. Vodr de heeren Tensen, Schone, Van Riessen, Klapwijk en Lanser.) De heer Buis stelt nu voor vijf jaren. De Voorzitter meent, dat na de gedane stemmingen het 't beste is, de verordening te renvoijeren aan Burgemeester en Wetnouders, tot bet voor- dragen eener nieuwe bepaling. Daartoe wordt besloten met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemden de hee ren Tensen, van Riessen, Klapwijk, Kuiper, Dorbeck, v. Vuuren en Lan ser. Tegen de heeren Buis, Timmermans, Knaap, Schone en Verploegh.) 4. Eene aanvrage om magtiging tot eene af- en overschrijving in do begrooting van het Burgeilijk Armbestuur van 1867, wordt zonder beraad slaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 5. De Burgemeester deelt mede eene aanschrijving van Heeren Gedepu- teerde Staten, tot het houden eener cOllecte ten behoeve der nagelaten be- trekkingen van door den storm op 28 April 11. verongelnkte visschers, eh verzoekt dat de Leden van den Raad Zullen willen op zich nemen het doen dier collecte aan de huizen der Ingezetenen, in de laatste week van Mei zullende een elk zich voor gemagtigd kunnen houden, om, bij verhindering daartoe iemand anders uit te noodigen. De Leden verklaren zich daartoe bcreid, terwijl, op verzoek van het Lid Dorbeck, van het houden der cOllecte aan de GeeStclijkcn zal worden kennis gcgeven, met verzoek er hunne Gemeenten mede bekend te maken. 6. Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van eene missive van den heer Commissaris des Konings in Noord-Holland, dd. 9 Mei 1868, n°. 128, 8519, 2de afd., waarbij wordt medegedeeld, dat het Gemeente- bestuur van Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude heeft besloten om de rolbrug over de Ringvaart van den Hanrlemmermeerpolder, aan het einde van den Sehalkwijkerweg, te amoveren, cn te vervangen door een pont; en waarbij tevens de gelegenheid wordt opengesteld om, zoo tegen dat besluit bezwa- ren mogten bestaan, die kenbaar te maken, De Voorzitter zegt, dat die brief is gerigt aan Burgemeester en Wethon1- ders, maar dat hij Voorzitter, met de Wethouders heeft geoOrdeeld goed te zijn, om hieromtrent het gevoelen van den Raad in te winuen, en vraagt nn of een der leden omtrent deze zaak het w-oord veriangt. De heer Tensen meent, dat deze Gemeente Cr weinig belang bij heeft Of

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1