WEE KBLA D 1868. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. VrIJDAG, 3 Jf ULIJ. ^Segende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlem in ermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: JLandbouw. HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAK.TIE EN UITGAVE BETREEFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTENTICN van 16 regels 75 Cent, clke regel meer 12'/2 Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent, 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 2. 13. Agenda voor de Vergadering van Hoofdingelanden te houden op Woensdag den 8 Julij 1868, des morgens ten 10 urein het Lokaal van Staais te Haarlem. Mededeelingen. Yerzoekschrift van den heer Mr. J. P. A. van Wicke- voort Crommelin, met voorstel van het Dagelijksch Be- stuur, om water-inlating in Sectie H. Adres van den heer A. van Straalen met voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om magtiging tot het leggen van Hevels. Voorstel van het Dagelijksch Bestuurtot verkoop van een gedeelte Veldweg aan den heer H. A. Hanedoes. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur, tot het in liuur geven van een gedeelte Bingdijk aan de Erven A. 't Ilooft. Rapport der commissie van onderzoek omtrent de ge- loofsbrieven van Mr. T. L. L. Prins. Vaststelling der instruction van den Secrefaris en den Penningmeester. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot verlenging van huur der opslagplaats aan van der Starre te Sloten. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur, tot verkoop van een gedeelte Polderkade aan de Gemeente Heemstede. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur, op het verzoek van J. G. Vlekom regt van opstal op een gedeelte gronds buiten den Polder. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot het doen van eenige betalingen en afschrijvingen uit de dienst 1867 en 1868. Behandeling van het Bapport der Commissie van on derzoek der Bekening over 1867. Benoeming van eenen Penningmeester. Naai men verneemt is de uitslag der verkooping van Land in Sectie N te Haarlemmermeer geweest als volgt Perceel 1, groot 22 bunders, 44 roeden, 10 ellenin bod gebragt op 19,200, en Perceel 2, groot 8 b. 63 r. 30 e.in bod gebragt op 9,200, zijn te zamen afgemijnd voor 29,200, door den heer Schreuder, notaris te Velsen zijnde kavel 12. Perceel 3, groot 5 b. 57 r. 40 e.in bod gebragt op 5,900 Perceel 4, groot 8 b. 8 r. 80 e.in bod gebragt °P f 9,700 Perceel BT, groot 7 b. 75 r. 40 e., in bod ge bragt op 10,100, Perceel 6, groot 2 b. 98 r. 90 e in bod gebragt op/3,900, en Perceel 6 bis, groot 2 b.in bod gebragt op 2,900, zijn te zamen afgemijnd voor 32,900, door Dirk Beerepoot, te Haarlemmermeer; zijnde kavel 13. Perceel 7, groot 43 b. 28 r. 70 e.in bod gebragt op 33,500, Perceel 9, groot 22 b. 68 r. 20 e., in bod o-e- bragt op 17,400, Perceel 10, groot 20 b. 61 r. 20 e. in bod gebragt op 17,000, en Perceel 11, groot 3 b! 37 r. 30 e., in bod gebragt op 2,450, zijn te zamen af gemijnd voor 76,900 door den heer Jansen, van Schiedam zijnde kavels 7, 9, 10 en 11. Perceel 8, groot 19 b. 34 r. 10 e., in bod gebragt op 16,000, is opgehouden op 16,600; zijnde kavel 11. Op de Wol- en Lammerenmarkt zijn den 25 dezer aange- voerd 6 wagens Wol; byna alles verkocht. De oogst zal dit jaar vroeg kunnen geschieden. Thans staan .eeds vele stukken garst aan den hoop, het koolzaad ligt te velde en het vlas wordt geplukt. De prijzen voor het vlasland voor het volgende jaar rijzen hoe langer hoe meer. Beeds zijn vele bunders verhuurd te^en een bedrag van 300 tot 360 per bunder. Het voor ei°en rekening gezaaide wordt vlug verkocht; de opbrengst loopt tot 575 per bunder. 11. Pruitkastelein aan het Kruisdorpis voornemens om bij genoegznme ondersteuning in de laatste helft van de maand Julij eene harddraverij te doen houden. Eene inteekeninglijst circuleert reeds tot dat doel. Naar wij van een ander berigfgever vernemenzal die harddraverij gehouden worden op den 22 Julij a. s.en wel alleen van boeren-paarden. \erder deelt men ons mededat deze harddraverij niet, zoo als in ons vorig nommer abusief werd medegedeeld, van de Afdeeling der Hollandsche MaatscJiappij van Landbouw uit- gaat, en wij worden van geachte zijde verzocht dit abuis te herstellenvvaaraan wij bij deze gaarne voldoen. In de vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gehouden Dingsdag 30 Junij 11., is behandeld het beroep van A.Mulder, te Haarlemmermeer, van eene uitspraak van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- landwaarbij zijne aanwijzing voor de dienst der nationale militie is gehandhaafd. Rapporteur de Staatsraad Meeussen. Den 26 Junij 1868 is in de ringvaart, in de nabijheid van de nieuwe brugbij het fort de Liedevan een vaartuig ge- vallen en verdronken de persoon van Jan Jorenoud 27 ja- rengehuwd doch zonder kinderen. van 24 Junij' tot en met 1 Julij 1868. GEBORENKlaas, zoon van A. van Duijn en M. Schaap. Corne- nelia, dochter van C. van der Spruit en W. van Oosten. Petronella Adriana, dochter van H. J. Tiggeloven en M. van Troijen. Jenneke, dochter van AA. van Vugt en A. van der Reek. Henri Petrus, zoon van XI. N. Tappe en R. E Botesz. Adriana, dochter van Neeltie Eibergen (ongehuwd.) LEA ENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van Trijntje van der Vliet. OA ERLEDEN Alaartje, oud bijna 4 maanden, dochter van J. Poen en A. Mienis. Klaas, ond 5J maand, zoon van J. Vorst en A. Gans. J. Joren, oud 27 jaren, gehuwd met E. van der Geer. Geertruida, oud 3 maanden, dochter van R. van Aalst en E. Schaap. Cornelis, oud ruim 2 jaren, zoon van A. Borst en N. van Laar. Johanna, oud 9 dagen, dochter van T. Braak en J. van Gellekom. Adrianus, oud 2 maanden, zoon van J. Verburg en J. van der Kloot. Trijntje, oud 17 dagen, dochter van D. M. van Andel en J. Boterman. ONDERTROUWDH. van Dongen met C. Thomas. J. Ravens- hergen met M. van Houten. A. Holleman (wediuvnaar) met J. de Vos (weduwe). K. Kooij (weduwnaar) met A. J. van den Boom. GEHUAVD M. Vlegels met M. van As. H. Bakker met M. Waas- dorp (weduwe). J. H. M. Evelein met N. Klapwijk. A. Vis met Y. L. Spruitenburg. De Privy Council van H. M. de Koningin van Groot-Brit- tannie heeftbij order van 16 Junij 1868, met intrekkiug der verordeniug van 28 December 1866 vergunning verleend tot invoer van hooi uit Nederland in de Britsche havens. Deze vergunning gaat in op 15 Julij e. k. Uit Groningen berigt men het volgende: „Van het Hoogeland schrijft men, dat het er met den landbouw vrij goed uitziet. Koolzaad is er niet zooveel als wel eens vroe- ger; doch het geeft anders ruim een middelmatig gewas met enkele beste stukken. Met het zichten is reeds een aanvang gemaakt. Wintergarst is er verleden herfst ten gevolge van de natte weersgesteldheid niet zooveel gezaaid als het plan was. Het is echter cen goed gewas en belooft goede vrucht. Eerstdaags wordt ook daarin de zicht geslagen. „De Tarwe heeft ook een goed voorkomenmaar het bun- dertal is hiervan altyd minder dan van koolzaad en winter garst. De boonen wilden van 't voorjaar niet regt vooruit en door de aanhoudende droogte is er veel bloesem afgeval- len, zoodat de verwachting daarvan niet groot is. Haver is er veel uitgezaaid en staat over het algemeen best, behalve de laatstgezaaide en die op de zwaarste gron- den welke ook al te lijden had van de droogte. „Het vlas dat er in de laatste jaren al meer en meer ver- bouwd wordt, is ook een goed gewas; maar voor sommige stukken was het droog genoeg. Aardappelen staan uit- muntend; de vroege zijn over het algemeen wel wat klein maar lekker van smaak. „De klaverlanden hebben veel hooi geleverd en het is best gewonnen. De oude graslanden vallen niet toe, vooral die voorgeweid zijn nietde groenlanden zoowel klaver als oud graslandbeginnen thans dor en schraal te worden; zoodat, komt er niet spoedig regenhet vee op sommigo plaalsen schielijk gebrek krijgt aan weide. „De appel-en peerenboomen beloven redelijk; niet zooveel als voor eenigen tijd het geroep was, maar toeh goed. De pruimenboomen zijn volgeladen. Perziken en abrikozen komen er Aveinig. Aalbessen en frambozen genoeg." Uit Enschede wordt van 30 Junij gemeld„Als een bewijs van bijzondere vrucbtbaarheid kan gemeld worden, dat den 28 dezer te Denekamp, door den bakker Turner, reeds brood gebakken is van nieuwe rogge. Vele ouden van dagen kunnen zich niet herinneren dat dit in hun tijd ooit is ge- schied." De hooibouw in de omstreken vau Hoorn is thans in vollen gang en levert goede resultaten op. Kwantileit en kwa- liteit laten niets te wenschen over, zoodat dit jaar geen ge brek aan veevoeder te vreezen is. De rogge staat in die om streken bijzonder goed; niet minder de andere graangewassen, en spoedig hoopt men het nieuwe graan ter markt aangevoerd te zien. Kool-, raap- en mosterdzaad heeft zich bijna geheel hersteld. Aardappelen staan uitmuntend en overtreffen in smaak die van vroegere jaren in de maanden Mei en Junij. Kortom alles staat uitmuntend. De boomen hebben echter veel te lijden van de rupsen. Het gebrek aan drinkwater, dat zeer drukkend was, heeft gedeeltelijk opgehouden. Ondanks de aanhoudende warmte en droogte, staan de veldvruchten te Grootebroek en in de gelieele streek gunslig. De oogst van de karwei is naar wensch en ook de mostaard belooft eene goede opbrengst; dit is ook met de ooftboomen het geval. Uit Cappelle (Langstraat)wordt van 26 Junij gemeld: „Onder begunstiging van onafgebroken schoon weder is de hooibouw zoo goed als geeindigd. De kwalileit is voortreffe- lijk en ofschoon de kwantiteit niet zoo buitengewoon isals het zich in den beginne liet aanzienmag men over het algemeen toch zeggeu dat de opbrengst ruim is. De te koop staande schelften of mijten aan het Oude Maasje zijn aanvan- kelijk tot 9 per 500 kilogr. ingescheept. „De zomervruchtendie door de nachtvorst van den 9 Junij zooveel geleden hebben, zijn door de malsehe regenbuijen van Zondag en Maandag jl. veel bijgekomende boekweit en de aardappelen, welke niet door de vorst geraakt zijn, staan zoo prachtig te velde, als men maar wenschen kan, terwijl ook de rogge over het algemeen een gunstigeu oogst belooft." Volgens landbouwers in de omstreken van Zutphen is dit jaar de vermoedelijke opbrengst van het raapzaad mid delmatig te acbten; daarentegen laat het vlas een zeer gun- stigen oogst vooruitzien. Uit Ootmarsum wordt van 25 Junij gemeld: „De rogge in deze streken staat buitengewoon prachtig; in geen jaren kan men zich herinneren, dat men hier eD over het algemeen in geheel Overijssel zulk een schoon vooruitzigt had. Andere vruchten staan ook goed en beloven zeer veel. Wanneer men de laatste berigten uit het buitenland nagaat, dan is het onverklaarbaar, hoe men in de laatste dagen de graan- prijzen nog naar boven heeft kunnen drijven. Het is te wen schen, dat zich maar zeer weinigen door die onnatuurlijke verhooging hebben laten verleiden immers het is toch reeds zoo goed als bewezen, dat wij de graanprijzen in dit jaar zeer billijk zullen vinden, althans wel eene verlaging van minstens 15 pCt. zullen behalen. Op de jaarlijksche paardenmarkt te Schagen, gehouden den 22 Junij, waren ruim 160 paarden aan de liju en 7 varkens. Ofschoon er eene menigte licfhebbers aaDwezig wa ren was de handel niet vlug. De prijzen varieerden zeer en liepen van 40 tot 375 voor de werkpaarden besteedde men van/60 tot/130. De varkens golden van /30 tot/80. Te Ommen is het scheren der schapen aangevangen. De prijzen van wol zullen dit jaar aanmerkelijk lager zijn dan de beide vorige jaren. De Correspondance russe berigt dat het vooruitzigt op een ongemeen rijken oogst in Rusland den prijs der granen schier overal in dat land heeft doen dalen. Op de Zuid-Duitsche markten bleef in de vorige week de stemming gedrukt en in Ilongarije hebben de prijzen ook eene verlaging ondergaan. De aanvoeren in de Fransche zee- havens blijven nog altijd aanzienlijk; te Marseille alleen be- droegen zij 180,000 Beijersche sehepels per week. De oogst in het Zuiden van Frankrijk is in vollen gansr en valt zeer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1