- 106 - Gcmengde ISerigten. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK gopJ uit, zoo ook in Algeria, Te New-York zijn de prijzen gedaald ten gevolge der gunstige uitzigten van den oogst en aanzienlijke aanvoeren. Wij gelooven velen onzer lezers een ware dienst te doen en te gelijk een nitnemend goede zaak te bevorderendoor het geven van voldoende inlichtingen betrefFende de voortref- felijke gelegenheid tot het verkrijgen van onderwijs in den Land- en Tuinbouw, in de Watergraafsmeer bij Amsterdam, daar opengesteld door de Nederlandsche Tuinbouw-Maatschappij „linnaeus"aan het hoofd van welk onderwijs de heer de Beucker geplaatst is, een man, wiens kunde en ondervinding, vereenigd met een zeldzaam talent om zijne kennis op duide- lijke wijs mee te deelen, algemeen erkend en gewaardeerd worden. Nederlandsche Tuinbouw-Maatschappij Linnaeus" te Watergraafsmeer. PROSPECTUS VAN HET ONDERWIJS. 1. De Nederlandsche Tuinbouw-Maatschappij „Linnaeus" gee ft, met medewer'king van den Staat en van de provincie Noord-IIollandtheoretisch en practisch onderwijs in den Tuinbouw. 2. Het onderwijs wordt gegeven in driejarigen cursus en bestaat in: Zuivere Botanie, beginselen der Natuurkunde, der Chemie, der Mineralogie en Geologie en der Zoologie. Toegepaste Botanie, Natuurkunde, Chemie, Geologie en Zoo logie. Theorie van het boomkweeken (het kweeken van ooftgewassenwoudboomen en sierheesters); van de bloemis- terij, moezerij en broeijerij. Architectuur van tuiuen en kassen en landmeten. Kunstwoordenleer der plaDten. Planten-aardrijkskunde. Boekhouden. Praktijk van het boomkweekenvan de bloemisterijmoezerij en broeijerij. Beliandeling en verzorging van pluimgedierte. 3. Dit onderwijs wordt zoowel aan in- als buiten de in- richting wonende leerlingen gegeven. 4. Zijdie op de school wenschen toegelaten te worden moeten zich onderwerpen aan een toelatings-examen, bestaan- de in lezenschryven en rekenen. Dit examen zal eenmaal 's jaars worden afgenomen en wel in de eerste helft van Au gustus terwijl de intrede in de school zal moeten plaats heb ben op 1 October. 5. Om aan het examen te kunnen deelnemen moet men bij Directeuren worden ingeschrevenmet overlegging van: 1°. Geboorte-acte. 2°. Bewijs van goed gedrag, door eene bevoegde autoriteit afgegeven. 3°. Bewijs van ge- zondheid, afgegeven door eenen geneesheer. De inschrij- vingslijst wordt acht dagen voor de opening der examens gesloten. 6. Ieder jaarin de laatste helft van Julij, ondergaan de leerlingen algemeene examens, bestemd om te beoordeelen of zij de noodige bekwaaraheden bezitten om in een hooger studiejaar overtegaan; indien zij de daartoe noodige bekwaam- heden missen, moeten zij ten tweede male hetzelfde jaar door- loopenof de school verlaten. 7. Beeds gevorderde leerlingen kunnen in het tweede leer- jaar worden opgenomen, als zij aan de vereischten voor het examen voldoen. 8. Den leerlingendie den geheelen cursus doorloopen heb- ben, wordt een einde examen afgenomen. YVanneer zij dit met goed gevolg hebben afgelegd, worden aan hen, naar ge- lang hunner vorderingengetuigschriften van bekwaamheid uitgereikt. 9. De leerlingen zijn verpligt, zich aan de voor hen vast- gestelde bepalingen te onderwerpen. 10. Voor interne leerlingen bedraagt de prijs van het on derwijs, de huisvesting, voeding, verwarming, verlichting en bewassching te zamen/ 350 per jaar. Voor externe leerlingen bedragen de kosten van het onderwijs 50. per jaar. 11. Aan de leerlingendie zulks verlangen, zal gelegenheid gegeven worden voor het aanleeren en onderhoud van leven- de talen. De kosten daarvan zullen afzonderlijk worden in rekening gebragt. 12. De voor het onderwijs en de huisvesting, als ander- zins verschuldigde gelden zullen drie-maandelijksbij voor- uitbetaling, moeten moeten voldaan. 13. De interne leerlingen moeten bij hunne intrede in de school voorzien zijn van: 2 blaauw linnen kielen; 2 linnen pantalons; 2 boezelaars van grof linnen; 5 hemden6 paar kousen6 borstrokken2 paar laarzen of schoenen; 1 paar pantoffels; 1 paar klompen; 12 zakdoeken; 6 handdoeken; 1 lepel; 1 vork en 1 mes. Dit alles moet voorzien zijn van een merk. Het wordt op kosten van de leerlingen onderhouden. 14. Roosters, waarop het dagelijksch gebruik van den tijd is aangeduidzullen jaarlijks door de leeraren worden opge- maakt. Zij zullen worden opgehangen in de lokalen en moeten door de leerlingen worden nagekomen. 15. Er zijn jaarlijks twee vacantien de eerste van 15 Augustus tot 1 October, de andere van den Vrijdag, die het Paaschfeest voorafgaat, tot aan den tweeden Dingsdag die er op volgt. 16. De straffen, die den leeflingen kunnen worden opge- legd, «ijn: 1°. de vermaning; 2°. de intrekking van den uitspanningstijd3°. de tijdelijke wegzending4°. de weg- zending. 17. Aan ouders en voogden zal, des verkiezende, verslag worden gegeven vande vorderingen en het gedrag der leerlingen. 18. Vreemdelingen worden op dezelfde voorwaarden als de Nederlanders in de school toegelaten. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Directeuren der Maatschappij of bij den heer J. I. de Beucker, te Watergraafsmeer. Aldus vastgesteld in de Bestuursvergadering van 23 Decem ber 1867. J. P. Dudok van Heel, j Jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg. I A. L. van Tienen, Commssarissen. H. Luessen. I J, B. Groenewegen. 1 H. Groenewegen. Directeuren. J. C. Krook. I Te Wieringen is een treffend ongeluk voorgevallen. Een man, vader van zes kinderen had zich met vier hunner naar het veld hegeven en had de zorg voor het jongsle kind en het toezigt over zijne aan vlagen van krankzinnigheid lijdende vrouw aan zijne zestienjarige dochler over- gclaten. De angelukkige moeder misbruikt een onbewaakt oogenblik, grijpt liaar jongste kind, - ijlt er mede na3r buiten, en werpt het in den put. De oudste dochter, die haar nageijld was, trachtte het kind nog te redden, doch werd door de krachtige krankzinnige ook gegrepen en naar de diepte geworpen. Toen de man te huis kwam vond hij aan- vankelijk niemand. Later vond hij de beide Iijken in den put en het lijk van de ongelukkige, hangende op den zolder. Tijdons de vrouw van zekeren G.in het Ambt Hardenberg zich even van huis verwijderde om eene boodschap te verrigten viel haar 3-jarig dochtertje in een ko- kenden ketel water, met het noodlottig gevolg, dat het kind naeenjam- merlijk lijden van eenige uren is bezweken. Een apotheker in Berlijn is vervolgd vvegeus hedrog hij de levering der medicijnen voor de troepen in 1866 gepleegd, en door de regtbank veroordeeld tot 3 jaren gevan- genisstraf, 1000 thaler boete of subsidiair 1 jaar gevangenis, verlies der burgerschapsregten voor den tijd van 6 jaren, eindelijk tot verlies van de apotheker-consessie voor altijd en de kosten van het proces. Die straf is de zwaarste, die volgens de wet kan worden opgelegd. Vol- gens een algemeen verspreid gerucht in Berlijn, zou Prins Albrecht van Pruissenzoon van prinses Marianna der Nederlanden, in het huwelijk treden met Prinses Maria dochter van Prins Frederik der Nederlanden. In den avond van den 27 Junij is te Enschede een droevig ongeluk ge- beurd. Vijf jongelingen ten 11 ure uit bun koflijhuis komende, gingen naar een kolk, gemaakt bij de fabriek van de lib. ter Kuile en Stroink, tot aanvoer van waterom zich te haden. Een poos er in geweest zijnde en zich aankleedende, vermissen vier hunner den vijfden kameraadAlbertus Gollenbeek, oud 24 jaren, welke ongelukkig verdronken is. In do vorige week is te Hudson, de hoofdstad van het Noord-Amerikaansche distrikt Columbiazekere Jozef Brown ter dood gebragt, die, door het opzettelijk in brand steken zijner woning, een hij hem inwonend twaalf- jarig meisje levend heeft doen verbranden, te wier naam hij eenige da gen te voren eene levensverzekering van 5000 dollars voor den tijd van slechts weinige maanden genomen had. Brown heeft op het schavot eene lamelijk bedaarde toespraak gehouden, waarin hij de wijze, waarop zijn regtsgeding gevoerd was, afgekeurd en zijne onschuld betuigd heeft. Zijne vrouw, die medepliglig aan zijne misnaad is geweest, zal in No vember gcvonnisd worden. Een niet minder treurigc tegenhanger van dat feit is eene daad waarvan de Nouvettiste van Marseille, van den 13 dezer gewag maakt, namelijk de vergiftiging eener moeder door hare ei- gene elfjarige dochler, die, uit wrevel over het onthouden van eenige versnaperingen, phosphorus in een voor hare moeder bestemd glas eze- linnenmelk heeft gemengd. Den 25 Junij was te Zutphen een knaapje aan het spelen, bij het oude ;havenhoofd bij de uitwatering van de Berkel in den IJssel. Hij verloor het evenwigt, viel in het water en verdwecn reeds in de diepte, toen de heer J. Kok Jz. van Nijracgen, lijdelijk aldaargelukkig het ongeval zag. Zonderzich te bedenken sprang de edele menschenvriend in de rivierbereikte zwemmende het kind, greep het en had de voldoening het levend op te halen. Tusschen Newsham en Blylh (in Engeland) is een passagierstrein in botsing ge- raakt met een goederentreintengevolgo waarvan de machinist de beide beenen hrak, de stoker tusschen de lokomolieven beklemd geraakte en nagenoeg a! de reizigers in meerdere of mindere male gekwetst werden. Verleden Woonsdag heeft hij de steengroef van Quenast een verschrikke- lijk ongeluk plaats gehad. Een wagen met 1800 kilo's nitro-glicerine was aldaar van Hamburg aangevoerd. Deze wagen werd begeleid door drie artilleristen: twee werklieden van de steengroef waren bezig met het lossen; voorts bevonden zich nog hij het voerluig de kondukteur en de heer Grillet, vertegenwoordiger van een huis in Hamburg, hetwelk zich met de vervaardiging van nitro-glicerine bezig houdt. Voorts bevon den zich op eenigen afstand twee timmerlieden en een klein meisje, het welk bout sprokkelde. Tegen ongeveer 4 ure des namiddags werd een vreeselijke ontploffing vernomen en verder weet men van het voorgeval- lene weinig meer, want al de tien personen die zich in de nabijheid be vonden, waren in den letterlijken zin des woords eensklaps verdwenen en was geen spoor hoegenaamd van de ongelukkigen te ontdekken. De schok werd gevoeld te Lothop een afstand van drie mijlen. Van de drie artilleristen heeft men niels leruggevonden dan een knoop; van de tim merlieden is geen spoor ontdekt; van don heer Grillet is niets anders 'ernggevonden dan een stuk van den schedel en van het meisje alleen een voet. Op de plaats waar de wagen had gestaan vond men niets an ders tcrug dan een ontzaggeiijk diepen kuilzelfs geen stukje hout is van het voertuig overgebleven. De twee paarden werden tegen een groo- ten nieuwen wagen geslingerd, welke zich op vijftig ellen afstands be- vond en geheel verbrijzeld werd. Van het groote magazijn zijn slechts eenige dakpannen overgebleven. In den omtrek van vijfhonderd ellen is alles verwoest, de glasruitcn gebroken, do boomen omver gcrukthet te velde staande vernield. Een kleedermaker, die op een afsland van twee honderd ellen van de plaats des ongeluks woont, werd met zijn geheele huisgezin omvergeworpengelukkig zonder zich ernstig te beze- ren. Een kwartier later en het ongeluk zou nog verschrikkelijker gevol- gen hebben gehad, want alsdan zouden de werklieden tegenwoordig zijn geweest en in de steengroef van Quenast wcrken er zeven honderd. Men herekent dat de kracht der 1800 Ned' ponden nitro-glicerine. door den heer Grillet aangevoerd, gelijk staat met die van 200,000 Ned. ponden buskruid, genoeg om de geheele stad Brussel in de lucht te doen vlie- gen. Opmerkelijk is het, dat dit verschrikkelijk ongeluk onder de werk lieden van Quenast niet dien indruk heeft gemaakt, welken men met rc- den mogt verwachten. Men schrijft dit too aan de onverschilligheid welke de voortdurende aanwezigheid van gevaar bij hen te weeg brengt. Onlangs overlced to Cincinnati Dr. Potter, een zeer rijk geneesheer. De overledenc had zulk een afkeer van labak, dat hij aan een zijner neven het grootste gedeelte van zijn vermogen vermaakteop voorwaarde dat hij voortaan op gecnerlei wijze tabak zou gebruiken. De erfgenaam rookie niet meer, maar mogt hij ooit weder tahak gaan gebruiken dan zou zijn legaat aan anderen gegeven worden. Dr. Potter beweerde, dat de tabak, onder welken vorm dan ook, het menschelijk verstand benevelt. Ge- durende den nacht van Zaturdag op Zondag jl. is te Roosendaal bij Arn- hem een misdaad gepleegd. Een groot getal jongelieden van heiderlei kunnc, uit of hij Arnhem, ten getalle van 6U h 70, passeerden dien' nacht, na boschbezien gezocht te hebben, de Belvedere tusschen Beek- huizen en Rosendaal gelegen. Een jong mensch van 18 jaar, Theodoras Giosbers genaamd, zooals men zegt opgestookt door een ander van den- zelfden leeflijd, zocht twist met een derde, en bragt hem een messteek too, die waarschijnlijk doodelijke gevolgen zal hebben of misschien reeds heeft gehad. In eene stad in Gelderland zou een jong mensch zijne helijdenis doeneen oppassende jongendie trouw ter kerk gaat en te huis was in de Bijbelsche geschiedenisenz. De kerkeraad der gemcenle weigerde echter hem als lidmaat aan te nemen en gaf hem hiervan ken nis. Ofschoon erkennende, dat hij niet gehouden was zich over zijne besluiten te verantwoordenwas do kerkeraad welwillend genoeg om de gronden van weigering mede te deelen en noemde ook als zoodanig op: »dat de betrekking, die de jongeling bekleedt, gepaard gaat met onthei- liging van den heiligen rustdag des Heeren. Het jonge mensch was be- ?'e"d® .in, eene societeit! Daarmede heeft die kerkeraad uitgemaakt, dat kotlyhuisbedienden geene goede Christenen kunnen zijn Het hof van assises in het departement Pas-de-Calais (Frankrijk) heeft tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld Elisa Senechal, ongehuwd, die haar kind verdronken hadomdat zij niet bij magte was het te onderhouden De verleider van Elisa, vader van het vermoorde kind, was de vrederegter te Huequeliers, die na de ontdekking der misdaad ontsia«en maar tegen wien geen vervolging ingesteld werd. Amsterdamsche Kannal-Maatscliap pij. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaaischappij wordt ons het volgende medegedeeld: Het werk werd in Mei voortgezet met 200 tot 270 arbeiders, 5 tot 7 paarden, 2 tot 4 stoombaggervaartuigen.hoogstens 6 grond- sckouwen, £ene centrifugaalpomp en. een stoomzaagwerktuig. Bovendien eene afzonderlijke ploeg van 19 tot 38 werklieden bij nacht op de stoombaggervaartuigen, die zoowel bij nacbt als bij dag in werking ziin geweest. Noordzee-hoofden. Op het eind van Mei waren 13 jukken van de nieuwe zeestelhng geplaatst, waarvan 5 in Mei. J? geheel waren gesteld 1088 buitenblokken, bevattende 2488 kub. el en 261 binnenblokken, bevattende 799 kub. el. Ver der waren gestort 1365 kub. el betonvulling, waarvan 195 el in Met. De lagen van bet landeind werden tot de volgende lengten opgeleverd Groadlag tot 185 el; tweede laag tot 184 el; derde laag tot 180 elvierde en vijfde laag, zijnde de beide bovenlagen, tot 170 el buiten den duinvoet. Hoofdkanaal. In bet Wijkermeer waren metl Junij gebaggerd o34,142 kub. el, waarvan 81,811 kub. el in Mei. Kistdam voor de Zuiderzee-sluizen. Door voortgezette bemaling is de inwendige ruimte van den kistdam den 11 Mei droog ge- vallen en sedert droog gebleven. Na de droogmaling is de centri fugaalpomp tot Arooghoudinff in 21 etmalen slechts 8 l/g uur in wer king geweest, of gemiddeld 24 minuten per etmaal. De hoogste buitenwaterstand was tijdens de droogmaking 0.35 el boven A. P.; de laagste binnenwaterstand in de ontgraving om- streeks 4.50 el beneden A. P. Tot versterking van den ring werden aangebragt 750 kub. el inwendige zandstorting en een tweede binnengording, bestaande uit tegen elkander gelegde zware platen, met verspringende stuik- naden. Tot bevordering der digtheid wordt eene rij damplanken over de voile lengte door het midden van de kleivulling geslagen. Einde lijk is de laatste in Mei met 500 kub. el nieuw aangevoerde klei vcrhoogd en verbeterd. Zuiderzee-sluizen. In den loop der maand Mei waren 3000 kub. el specie uit den sluisput binnen den kistdam ontgraven. Wijders zijn aangevoerd 835 stuks funderingpalen, waardoor de aanwezige voorraad tot 6044 stuks werd gebragt. op den Erle-Spoorweg. Men zou zich moeijelijk eene meer afschrikwekkende plaats kunnen voorstellen dan die, waar op 21 April jl. op den Eriespoorweg een ongeluk plaats hadhetwelk eene ware ramp mag worden genoemd, en zulke smartelijke herinnerin- gen zal nalaten als maar zelden het geval is. Deze ramp viel voor op eene plaats Carr' Rock genaamdop dertien mijlen afstands van Tort Jervis en ongeveer honderd mijlen van New-York. De weg is aldaar gehouwen in den wand eener 200 voe- ten hooge steile kust, hij loopl halverwege tot de helft dezer hoogte, wordt bestreken door eene met struiken bezette steil- f te en bestrijkt loodregt een zandigen oever, welke door de Delaware wordt bespoeld. De afgrond is duizelingwekkend. Aan den wand van den steilen oever vindt men niets dan seherpe rotsen, welke naar men zou meenen aldaar met opzet zijn geplaatst om eene soort van steunpunt te vor- men voor den weg. Deze weg is juist breed genoeg, om de rails te kunnen bevattenrechts noch links is ruimte voor de minste afwijking. Zuidwaarts is het seherpe rots, noord- waarts de afgrond. Over dag wordt de reiziger door duizeling bevangen bij den aanblik van dezen afgrond, welke eerst op 100 voeten diepte aan den oever der rivier eindigt; des nachts wordt hij niets anders gewaar dan een donker gapend graf, het welk hem op deze smalle en enge ruimte dreigt te verslin- den en aau welks voet hij het onophoudelijk geklots hoort van den stroomenden vloed. Onverschillig, hetzij bij dag of bij nacht, de aanblik van deze plek is altijd ijzing- wekkend. De Courier des Eiats-Unis meldt aangaande dit verschrikke lijk ongeluk het volgende: In den nacht van Dingsdag op Woensdag was bet weder donker en regenachtig en in de wagons heerschte eene ondra- gelijke hitte. De trein had te Samalanca een oponthoud ge- leden en was dus ten achterennaar men zeide had hij moe ten stoppen om het lijk te verwijderen van een man, die onder de wielen was geraakt. De trein, op Dingsdag ten 2 ure 20 minuten des namid dags van Buffalo vertrokken bestond uit vier gewoDe wa- genstwee expres-wagenseen postrijtuig en een goederen- wagen en voorts uit de locomotief en den tender. De pas- sagiers-rijtuigen bevonden zich achteraan. Twee van deze laatste waren waggons met bedden, waarin ongeveer 100 men- schen zich te slapen hadden gelegd. Ten 3 ure 25 m. des ochtends scheidden zich deze twee passagiersrijtuigen eensklaps van den overigen trein af; zij bonsten uit de rails, liepen hortende en stootende over de dwarsleggers van den weg en HUHHHHM

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2