W E E It B 1. A m 1868. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. R IJD AG 10 JuLIJ. ^cgcnde Saavgang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijlt^n Stand zijn aangegeven: JLaiidbouw. de Kaasmaatschappijen in Noord-Amerika: HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN IIET AEORNEMENT in het Jaar6.— Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAK.TIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTERTlfiR van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/^ Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. Bij de op den 6 dezer, in het lokaal van Slaais te Haar lem gehouden aaubestedingen is de uitslag geweest als volgt a. Onderhoud van gebouwenbruggenem. in den Polder, in zeven Perceelen. Er is ingeschreven voor Perceel 1, door J. Guldemond voor 2150, door A. Bie- mond voor 2400 en door M. van Essen voor 1085. Gegund aan M. van Essen, te Kage, voor /.1085. Perceel 2, door de Erven J. Bos voor 2950 en door A. Munk Zn. voor 2975. Niet gegund. Perceel 3, door J. Boers voor 1580 en door G. van der Starre voor/1740. Gegund aan J. Boers, te Halfweg, voor/ 1580. Perceel 4, door S. Guldemond voor 828, door J. Gulde mond voor 888, door A. Biemond voor 900 en door M. van Essen voor 697. Gegund aan M. van Essen, te Kage, voor 697. Perceel 5, door S. Guldemond voor/883 door J. Bruijn Jr. voor/1150, door de Erven J. Bos voor/ 1094door J. Gul demond voor 1199 en door A. Biemond voor 1200. Gegund aan S. Guldemond, te Hillegom, voor 883 Perceel 6 door W. P. van Eijbergen voor 875 door J. Guldemond voor 1360 en door G. v. d. Starre voor/ 960. Gegund aan W. P. van Eijbergen, te Haarlemmermeer, voor 875. Perceel 7, door J. v. d. Laarse voor 1750, door W. P. van Eijbergen voor845 en door J. Guldemond voor1555. Gegund aan W. P. van Eijbergen, te Haarlemmermeer, voor 845. b. Het vervangen van de houten rolbrug over de ringvaart van den Polder hiLeimuidendoor eene niemce houten brug met ijseren draaijend gedeelle. Hiervoor is ingeschreven: door J. Galman voor/ 11,648, door J. Boers voor 10,600, door de Erven J. Bos voor 12,500, door J. Guldemond voor 13,999 door H. Ter- weg voor/ 14,000, door ...Biemond voor 11,933, door G. v. d. Starre voor 13,300door L. Kieviet voor 13,200, door M. Rutgers voor 12,147, door W. van den Berg voor 13,490, door W. P. v. Eijbergen voor/ 11,150, door P. Ver- bruggen voor 11,830 en door G. Toornvliet voor/ 13,580. Gegund aan J. Boers, te Halfweg, voor/ 10,600. van 2 tot en met 8 Julij 1868. GEBOREN: Jan Galtje Nicolaas, zoon van G. J. J. Geertzema en C. A. Melchior. Lena Simonia, dochter van C. Groot en E. Hoogen- doom. Elisabeth, dochter van R. Blom en W. Visser. Herma nns Jacobus, zoon van J. van Egmond en M. Poelgeest. Comelis, zoon van C. Stolwijk en D. Amelse. Grada Maria, dochter van G. H. Olles en M. van de Kerkhof. Abraham, zoon van F. van Klaveren en A. Bouman. Dirk, zoon van A. de Ruijter en J. van den Berg. OVERLEDENJan Adrianus, oud 4 maanden, zoon van D. E. van Meerbeek en A. van Krimpen. Grietje, oud bijna 7 weken, dochter van R. Dekker en M. Meurs. Gerrit, oud ruim 7 weken, zoon van J. Maas- kant en N. de Regt. Leendert, oud ruim 3 maanden, zoon van K. Vaalburg en M. C. Korteweg. Govert, oud bijna 6 maanden, zoon van L. Bras en J. Pruissen. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. Burgemeester en Wethoutiers van Haarlemmermeer doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergade- ring van 18 Junij 1868 is vastgesteld de volgende VERORDENING op het Bouwen in de Gemeente Haarlemmermeer. Art. 1. In bet Kruisdorp en in het Venneperdorpalsmede in zoodanige andere dorpen, als later door den Raad zullen worden aangewezen, mogen de daken op de huizenbergenschuren of andere gebouwenboe ook genaamd, niet anders worden gemaakt dan van leijen, pannen, tegels, of andere niet brandbare stoffen. De thans strijdig met deze bepaling bestaan- de daken of andere werken zullen kunnen blijven bestaan, voor zoo verre altbans hun daarzijn niet door verkoopsvoorwaarden of andere oorzaken zoude zijn belemmerd of verboden. Van die daken zal door de zorg van Burgemeester en Wethouders eene lijst worden opgemaakt, binnen 14 da- gen na afkondiging dezer Verordening, na welken tijd in geen geval eenig nieuw-werk of vemieuwing van oud werk, in §trijd met deze Verordening, zal mogen worden daargesteld. Art. 2. Tot de tegenwoordige dorpen zullen gerekend worden te behoo- ren alle gebouwen, die zicb bevinden of gebouwd worden op de gronden, in der tijd van Rijkswege bestemd voor den aanleg van twee dorpen in Haarlemmermeer Art. 3. Overtreding van de bepalingen, vervat in Art. 1 dezer Verorde- ning, wordt gestraft met eene geldboete van f 25 en een dag gevan- genisstraf. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer den 18 Junij 1868. (get.) AMEllSFOORDT, Voorzitter. u EG GINKSecretaris. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, volgens hun berigt van den 24 Junij 1868, N°. 41, in afscbrift mede- gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoortden 7 Julij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd AMERSFOORDT Burgemeester. EG G INKSecretaris Men berigt uit den Bommelerwaard dd. 2 Julij„Het ge- was van tarwe rogge en koolzaad belooft een ruime opbrengst. De garst en haver hebben echter door de drooge weersge- steldheid veel geleden, zoodat de oogst, alsmede die van het vlasvooral van het laat gezaaidezeer ongunstig zal zijn." TJit het Land-van-Altena mJdt men van 1 Julij „Hoezeer wij geen ongunstig verslag van de verschillende te veld staande gewassen mogen gevenheeft de aanhouden- de sterke droogte de bij den aanvang zoo buitengewoon veel belovende gewassen toch doen lijden. De vroege aardappe- len zullen niet voordeelig mogen genoemd worden, terwijl de latere soorten door den regendie in den laatsten tijd geval- len is nog goed zullen bijkomen. De meeste gewassen beloven anders nog veel, voornamelijk de beetwortel. Het hooiland heeft buitengewoon veel opgeleverd. De prijs van de aard- appelen is heden 2.20 a 3.50 en van het hooi 10." Het vlas en de aardappelen in de omstreken van Harlingen lijden niet alleen veel door de aanhoudende droog te, maar bovendien door rupsen, die in de laatste dagen zeer talrijk zijn geworden. Als eene groote zeldzaamheid kan worden medegedeeld dat te Gorinchem reeds goed droog nieuw oliezaad is gesla- gen op den oliemolen van J. Kant van Andel; de kwaliteit liet niets te wenschen over. De aanvoer van wol te Ommen bedraagt reeds 60,000 halve ponden; de prijzen zijn zeer laag zoodat de meeste schapenhoudersvolgens oude gewoonteop m^rktgang af- leveren. - Op de jaarmarkt te Giessen was den 3 Julij een aan- tal paarden aan de lijn. Terwijl voor goede paarden uan- zienlijken sommen werden besteed, waren voor werkpaarden ook goede prijzen te maken. Werkpaarden blijven voortdu- rend gezocht. De in den Beemster gewoonlijk zoo druk bezochte stier-, koe- en paardenmarktwelke dit jaar op 27, 28 en 29 Julij zal gehouden worden, zal door de geheel nieuwe bestrating en doelmatige inrigting voor de veehandelaars be- ter dan vroeger aan de billijke ekchen voldoen. Op de in de vorige week te Ommen gehouden jaarmarkt was niet alleen in ruudvee, maar tevens ook in schapen en vooral in magere varkens de handel lusteloosde prijzen der varkens, die eene bijna nooit gekende hoogte bereikten, onder- gingen in eens eene belangrijke daling, wat hoofdzakelijk als een gevolg van de langdurige droogte en den ongunstigen stand van bet aardappelen-gewas moet worden beschouwd. Als eene zeldzaamheid kunnen wij mededeelen dat bij den landbouwer Jan Gunnink op het Kamper-Eiland een koe van drie zwartbonte vaarse kalveren is verlost, die niet alleen tamelijk groot. maar ook bij de geboorte zeer gezond waren. Ook de moeder bevindt zich zeer welvarend. Bij een landbouwer te Nes op Ameland, heeft men in den nacht van 30 Junij eene wraak uitgeoefend, die nlge- meen de diepste verontwaardiging opwekt. Men heeft nl. twee veel belovende akkers rogge afgemaaid, op een wijze dat bijna alles onbruikbaar is gemaakt. De justitie doet ijve- rig onderzoek. De Standard (een Engelsch blad) bespreekt de ongel'uk- kige gevolgendie de tegenwoordige droogte op het land en op den oogst kan hebben. Dit blad oppert de vraag, of bij droog en warm weder menscbelijke inspanning niets meer knn doen dan met gevouwen handen te wachtentotdat er regen komt. Twee bonderd duizend tonnen vloeibare meststof wor den iederen dag alleenlijk bij Londen in de Tbeems gewor- pen, om niets anders uit te rigten dan den stroom telkens ondieper te makende haven te bederven en opzettelijk naar zee weggedreven te worden. Middelerwijl vergaat het land van droogteterwijl besproeijing met vloeibare meststoffen den oogst zon kunnen redden en den uitgeputten grond vcr- frisschen. Duizende bunders zoudeu vruchtbaar gemaakt kun nen worden, door den afval van Londen alleen; sinls vele jaren wordt dit telkens herkaald, en toch is tot nu toe niets gedaan. De Fransche Moniteur bebelst de volgende mededee- ling: „De besmettelijke veetyplms is uit de westelijke land- streken van Ruropa voor goed verdwenen. Reeds sedert lang is geen verschijnsel van die ziekte opgemerkt in Engeland, Belgie, Nederland, Zwitserland, noch in de nabij Erankrijk gelegen deelen van Duitschlanden die landen kunnen wor den beschouwd als van de ziekte en zelfs van hare kiemen en oorzaken geheel bevrijd. De jongste bcrigten melden zelfs eene afneming der ziekte in die landenwaar de veepest ge- zegd kan worden te huis te behooren. Uit dien hoofde zijn bier te lande (in Frank'rijk) alle nog bestaande belemmerin- gen voor het vervoer van vee en van daarvan afkomstige voor- werpen met 1 Julij opgehevenlangs de gansche grenslinie zoowel als op onze kusten. Aan „De Folksvlijt" ontleenen wij het volgend artikel over „Het geweldig toenemen van den kaas- en boter-invoer uit de Vereenigde Staten in Engeland moet vooral de opmerk- zaamheid van ons Nederlanders trekken, omdat wij daarin eene mededinging vindendie ons wel eens van de markt kon verdringen, zoo wij niet zorgen meester te blijven door de deugd en den billijken prijs van ons produkt, Het scbijnt dat dit meer en beter voortbrengen van kaas in de eerste plaats is toe te scbrijven aan de gemeenschappelijke kaas- makerijen, welke zich aan de overzijde van den Oceaan op eene reusachtig groote scliaal ontwikkelen. De staat New- York heeft het eerste voorbeeld gegeven eener navolging van de bekende fruitieres in den Zwitsersehen Jura, die cp het te zamen brengen berust van de melk der koeijen van eene menigte deelgenooten in eene enkele groote kaasmakerij, en waarbij de vvinst op de onderneming jaarlijks onder de deelne- mers verdeeld wordtnaar evenredigheid van de dagelijks met naauwkeurigheid opgeteekende boeveeiheid ingebragte melk. Zoo veel melk als hij inbrengt, zoo veel wei, of zoo er boter gemaakt wordt, zoo veel karnemelk ontvangt elk deelgenoot telkens terugzoo dat de varkenmesterij daarbij geen nadeel ondervindt. De groote New-Yorksclie maatschappij bezat in 1866 reeds 300 kaasmakerijen, waarin de melk van 130,000 koeijen gpbruikt werd. Elke kaasmakerij bezigt er van 100 tot 1200. Het is vooral 't maken van Engelsche kaas waar- op men zicb toelegt; want met het botermaken op deze wijze scbijnt 't nog niet recht te willen vlottencvenmin als met het maken van magere kaas, oradat daarbij de boter natuur- lijk van mindere koedanigheid wordt. Op dit oogenblik is de Amerikaansche kaas nog niet zoo deugdzaam als de En gelsche, het gevolg van 't nieuwe der zaakmaar zij betert telkens, en er is geen twijfel aan of men zal daar volkomen goed leeren bereiden." IETS OVER HET BOTEREN DER MELK. Uit vele proeven, genomen om de doelmatigste wijze van boterbereiding te vinden, volgt: dat eene temperatuur van 80° C. de voornaamste voorwaarde voor de vereeniging der melkbolletjes is. Bij de nieuwere (Turbinen) botermachines is de tijd, dien de melk gestaan heeft, de reactiede toe- treding der lucht onverschillig. Daar dezelfde melk ook steeds bijna dezelfde hoeveelheid boter geeft, of zij geheel, dan of slechts de room geboterd wordt (een vierde gedeelte der bo ter gaat in beide gevallen verloren)wordt aanbevolen de melk zelf te boterendewijl men daardoor alle nadeelige toeval- len bij de roomafseheiding vermijdt. De vereeniging der melk-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1