- 110 - Politicfce Mronljk. Gemengde Heriglcii. 13 i n c n I «i u b* 33 it i t c it I a n b. kogeltjes heeft te gemakkelijker en te volkomener plaatshoe dunner liet melk-serum isdaarom geeft met water verdunde melk nog boter, terwijl uit karnemelk van hetzelfde vetge- halte geene boter meer te krijgen is. Wat betreft de hooge lands-raadsvergaderingen enz. is ook de komkommertijd ingetreden. De Tweede Kamer is met onbe- paald verlof. De Eerste zal nog wel eens eventjes bijeen moeten komea, tot afdoening van liet laatst door de Tweede aangenomen ontwerp: Kanaalmaatschappij. De ministers doen zomeruitstapjestot inspectie van schepen, tot bezoek van 1'eestelijke tentoonsteliingsopeningenenz. Er is eehter na de optreding van liet nieuwe ministerie al vrij wat afgedaan in de doos, namelijk, ingetrokken. Wanneer of er iets weer uit zal komen zullen we, hopen we, zien. Intusschen blijven al de zakenwaarop de ingetrokken ontwerpen betrekking heb- iiebben, zoo als ze zijn. Behalve de begrootingswetten die, „in de bestaande omstandigkeden," met een loopje beide instantien zijn doorgestoomdzijn nog slechls een paar ontwerpen, waarbij derden betrokken waren, in bebandeling gekomen, namelijk die lot hulpverleening 1°. aan de maat- 8cbappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, 2°. aan de kanaalmaatschappij. De eerste vond geene genadeen zal zich nn zelve moeten helpen. Daarvan zullen we later wel hooren. De kanaalmaatschappij werdbij veel over en weer haspelen toch in haast, geholpen; zoodat, wanneer de Eerste Kamer er nu ook ietwat gunstig over denkt, de werken aan de door- graving van Holland op zijn smalst eerlang wel weer met wat sterker drijfkracht zullen voortgezet worden. En zoo is het nu stil, en zal het welligt blijven tot de nieuwe zitting. Er was een gerucht dat de Tweede Kamer nog eens in Augustus zou komen praten over de indische begrooting 1869; maar dat was slechts een geruchtde Augustusmaand is ge- woonlijk wel wat te warm voor de warme diskussien over de begrooting van dat warme land. Het zal dus wel tot het na- jaar nanhoudenen dan wordt het tijdvak tot de kersvakantie gevuld met begrootingenindische en inlandschemet al den nankleve en nasleep van dien. Na de kersvakantie, als alles namelijk op zijn beenen blijft, wordt er welligt op het ter- rein van andere belangen wat nieuws, of wat opgepoetst ouds ter tafel gebragt, en heel of half afgedaan. Zoo gaat het op het sukkeldrafje van het jagertje toch met horten en stooten altijd vooruit, als de lijn maar niet breekt of de schuit niet erg lek wordt. 't Gaat echter zoo niet in den geest van den modernen tijd, maar in de reactionnaire trekschuiten-manier. Doch men komt er eindelijk toch. De jongendie, naar school gaaude, na drie passen voor-, er telkens twee achter- uit maakte, kwam ten laatste toch in de school, ofschoon wat laat en wijl zijne makkers reeds long aan den slag waren. Een notabel feit der jongste dagen is de opening van den zeeuwschen spoorweg. Daarmcde is die schoone eilanden- provincie aanvankelijk met het vasteland aan het Eijk en ge- volgelijk met het groote europesche spoorwegnet verbonden, en hare afzondering opgelieven. Den lieer Dirk Dronkers, eerste ontwcrper van het denkbeeld der zeeuwsche spoorwegen, is bij die gelegenheid grootelijks hulde gebragt. Z. M. be- noemde hem tot ridder van den Nederl. Leeuw; de Zeeuwen vereerden hem eene gonden medaille. Er zijn nog anderen ten deze hoogst verdieustelijkdie niet genoemd zijn. Het aanzien der provincie met haren spoorweg, nieuw kanaal en Schelde-afdamming is nu een geheel ander dan vroeger. Het is te hopen dat de verandering in de gewenschte mate tot hare ontwikkeling en bloei zal bijdragen. In Frankrijk behandelt thans het Wetgevend Ligchaam de Staalsbegrooting enin verband met deze, het ontwerp van wet tot het aangaan eener leening van tusschen de vier- en vijfhonderd millioen francs. Bij de diskussie hebben de lcden der oppositie, en onder hen in de eerste plaats Thiers en Jules Eavre, den ongunstigen toestand van 's lands geldmid- delen ten duidelijkste aangetoonden de verdediging of ver- goelijking, de wederlegging of bestrijdingde geheel andere echets van den staat der schatkistwelke de Volksvertegen- woordigers en het publiek zoo in Frankrijk als daarbuiten vernamen uit den mond van twee leden van het kabinetde heeren Magne en Kouher, leverden volstrekt niet het bewijs van de onjuistheid der voorstellingen van Thiers en Jules Favreen hoewel het desniettemin niet te verwachten is dat de oppositie hare pogingen met eenig goed gevolg bekroond za'l zienwas de invloed van hare adviezen toch reeds zoo groot, dat een paar amenderaenten strekkende tot verrainde- ring der uitgavenofschoon door de regering hevig bestreden, door het lVetgevend Ligchaam in overweging geuomen zijn. Een dier amendementen betreft het departement van oorlog en geen wonder 1 Keizer Napoleon en zijne ministers laten geen gelegenheid voorbijgaanom te verklaren en te verze- keren dat bet hun ernst is den vrede te handhaven maar in weerwil daarvan gaan zij voort met de wapeningen. Teregt verlangt men dat Be daad met het woord overeenkome; het is meer dan tijd. Het heeft voorzeker opzien gehaarddat eenige maanden verloopen zijn zonder dat te Madrid of elders in Spanje spo- ren van eene zamenzwering tegen den Staat onldekt waren. Eindelijk is dit weder gebeurd en, als zoo dikwijls, zijn we lter verscheidene generaals en andere hoofdofficiercn in liech- tenis genomen. Met koningrjjk van Isabella II is en blijft het Uraejoest van politieke kuiperijeneen gevolg van het wanbesluur der reaklionnaire en ultramontaansche partijcn van de alles aan zich onderwerpende hof-camarilla, De paus heeft de bulle uitgevaardigd, waarbij het oekume- nisch koncilie tegen 8 December 1869 te Rome belegd wordt. De hedendaagsche maatschappij en hare instellingen zijn in dit dokument het vooriverp van de heftigste aanvallen welke men overigens bepaald wat Oostenrijtc betreftook vindt in de dezer dagen door Pius IX uitgesproken allokutie. Keizer Erans Jozef en zijne verstandige ministers hebben zich echter door deze allokutie evenmin als door de vroeger van den paus gekregen berispingen en afkeuringen laten afschrikken op den liberalen weg voort te gaan, en hierin vinden zij steun bij het meerendeel der bevolking van den Keizerstaat en zijne kroonlanden. De zoogenaamde konfessionnele wetten zijn afge- kondigd en nlle maatregelen heeft de regering verordend, vereischt om aan die wetten uitvoering te geven niet alleen maar deze tevens te verzekeren. Jammer dat Oostenrijknu het op kerkelijk-politiek gebied zoo welverdiend den lof der bescheafde wereld verworven heeft, op financieel gebied han- delingen verrigt, die te regt algemeen veroordeeld worden, enofschoon zij misschien voor het oogenblik de schatkist redden later de ongunstigste gevolgen voor het staatskrediet zullen kunnen hebben. Duitechlandhet protestantsche Duitschlandheeft dezer da gen feest gevierd bij de onthulling van Luthers monument te Worms; een plegtigheid die door een aantal gekroonde hoofden met den koning van Pruissen aan de spitsen door een talloos aantal belangstellenden werd bijgewoond. De po gingen om een Zuid-Duitsch-Verbond tot stand te brengen zijn nog niet gestaakt, en naar men zegt bestaat er thans meer dan vroeger kans op de verwezenlijking van dit plan. De koningin van Engeland heeft weder een kleinkind ge kregen. De prinses van Wallis schonk haren echtgenoot hun vierde kind. De koninklijk.-britsche-familie is vruchtbaar. Rusland sluit tegenwoordig de eene spoorwegleening na de andere, en alle vinden gereede plaatsing. Servie heeft een nieuwen vorst gekregen. De 14-jarige prins Milan Obrenowitsch IV is tot opvolger van den vermoorden vorst Michaelzijnen oomgekozendoor de Skuptchina de vergadering van volksvertegenwoordigers daartoe opzettelijk bijeengeroepen. In 's prinsen naam zal gedurende zijne min- derjarigheid de regering worden uitgeoefend door een regent- schap, bestaande uit drie leden, welke insgelijks door die vergadering benoemd zijn. De behandeling van het regtsge- ding der moordenaren is bijna nfgeloopen, en strenge von- nissen worden verwacht. De medepligtigheid der leden van het geslacht Karageorgewitschhet vroeger in Servie gere- geerd hebbende vorstenhuis, is uit de debatlen zoowel als uit de bekentenissen der beschuldigden onmiskenbaar gebleken. In Mexico zetelt Juarez nist op een presidentstoel met rozen zeer vele doornen maken hem het bewind zeer moeijelijk en hoogst gevaarlijk. - 11 "a In de bijeenkomst van den gemeenteraad van Haarlem van den 1 Julijhebben Burgemeester en Wethouders een voorstel ingediend, om de aan de Alg. Ned. Railroute-maalscliappij ver- leende vergunning tot het leggen van een ijzeren spoor door een gedeelte der gemeentein te trekken. Dit voorstel is in handen gesteld van de kommissie voor de verordeningen. Eene vrouw, in de buurtschap Uddel woonaclitig, had op den Herael- vaartsdag van dit jaar het ongeluk eene naald door te slikken. Zij was haar uit de hand gegleden toen zij, na den maaltijd, bezig was om er de tanden mede te reinigen (of liever to vernielen). De bewuste naald heeft den 28 Junij die vrouw verlaten. Aan de linkerzijde van haar lig chaam onder het hart heeft zij zich, zonder eenige geneeskundige hulp, eencn uitweg welen te banen. be vrouw heeft, de bezorgdheid er bui- len gelaten, weinig gelcden. Alleen dan, als zij het ligchaam wrong, gcvoclde zij pijn en gaf de naald op eene niet zeer vriendelijke wijze van hare tegenwoordigheid kennis. Het is met de vrouw uit deze buurt schap dus goed afgeloopen, maar het doorslikken van eene speld of naald kan ook wel minder goede gevolgen hebben. leder wachle zich dus voor zoodanige hai^eling. Dezer dagen heeft eene jonge Amerikaansche da me voor de eerste maal aan de faculteit te Parijs een examen in de geneeskunde afgclegd. De Fransche Moniteur deelt uit Jerusalem dd. 5 Junij het volgende mede: »Aan de herstelling van het oude kerkge- bouw op 's Heilands graf alhier zal weldra de laatste hand worden ge- legdde inwijding van het als vernieuwde heiligdom is ophanden cn men wacht bier met ongoduld naar het oogenblik, waarop bet nieuwe koepeldak over het graf van Jezus Christus zal prijken als een teeken van vrede tussehcn verschillende geloofsbegrippenals eene geluigenis van het streven naar verzoening. Ook bij de plegtigheden van liet jong ste Paaschfcest zag men hier verblijdende teekenen van onderlinge toe- naderlngalthans van verdraagzaamheid onder de bevolking en onder de buitenlanders, die deze gewijde oorden komen bczoeken. Het aantal dezer bedevaarlgangers moet met de vcrbetoring der middelen van gemeenschap gestadig toenemcn. De nieuwe rijweg van Jeruzalein naar Jaffa is, dank zij den ijver van den Turkschen landvoogd van Palestina, reeds voor een. groot dcel vollooid. De plek op den Olijfberg, alwaar Jezus gozegd wordt het allervoltnaaktsle gebed aan zijne jongcren te hebben geleerd, is on- langs door een Fransche dame, de prinses de La Tour d'Auvergne ge- kocht en aan de Fransche regering geschonken: de overdragt is door eene goedgunstige beschikking van den Sultan gemakkclijk gemaakt. Dat de lucifers eene onwaardeerbare uitvinding zijn, zal nicmand bclwis- tenjammer maar dat zij tallooze ongelukken veroorzaken, vooral in En- geland. Als slechts een voorbeeld moge dienendat blijkens bet verslag der Morwich Union Brandverzekering-Maatscbappijdoor bet onvoorzigtig behandelen van lucifers in drie jaren tijds 133 branden zijn veroorzaakt waarvoor 1,631,540 schadevergoeding is betaald. De brand-assuranlie maatschappij the Sun vergoedt jaarlijks gemiddeld 120,000 wegens het zorgeloos omgaan met lucifers. De slerke drank heeft op nieuw een slagtoffer op zijne rekening. Een 42-jarige ongehuwde kleedermaker heeft zich in het dorp Brummen, door ophanging van het leven beroofd. Hij was den vorigen avond zeer vrolijk te huis gekomen, en, ofschoon hij vroeger meer dan eens gezegd had dat het leven hem verveeldebad men niet gedacht, dat hij eindelijk door zelfmoord er een cinde aan zou ma ken. De Engelsche admiraliteit heeft onlangs een oud schip voor af- hraak verkocht voor f 26,160. De kooper sloople er al het koper en an dere bruikbare metalen af, en verkocht dit daarna weder aan de admi raliteit voor 50,652. Voorvvaar goen onaardig winstje. In de ge meente Oostdongeradeel is verleden week een huwelijk roltrokken, tus schen een man van 73 en eene vrouw van 71 jaren die vroeger nooit gehuwd waren geweest. Men zegt dat hunne kennismaking eerst weini- ge maanden geleden heeft plaats gehad. In een brief uit Trebizonde wordt melding gemaakt van eene verschrikkelijke menschenslagting, die daar door een persoon is aangerigt. 17 personen zijn de slagtoffers Yan den onverlaat geworden. Vier stortten onmiddellijk dood ter aarde; 10 werden doodelijk gewond, terwijl 3 ligle wonden bekwamen. Ieder slagt offer ontving slechts een sleek in de borst. De moordenaar, die zich eerst voor een Pers, later voor een Rus uitgaf en dan eens verklaarde Muzelman te zijn en later weder Christen te wezenis een man van 50 jaren, kort van gestalte en van een krachtig gestel. Scdert vier maan den wooiidc hij te Trebizonde, waar hij zijn handwerk maakte van het verkoopen van oud ijzer. De moorden werden door hem in den ochtend- stond geplecgd met een aan twee kanlen geslepen mes, waarvan het lemmet 15 5 18 duim breed was. Ieder, wien hij op straat legenkwam werd door hem met dat mes gestoken, dat bij telkens zoo handig wist te verbergendat zijne slagtoffers niet konden onldekken van waar hun de doodsteck werd toegebragt. Mannen, vrouwen, kinderen, sledelingen nocli dorpelingen werden door hem gespaard. Men vermoedt dat hier aan waanzin moet worden gedacht, daar de getroffenen mecst alien vreem- delingen waren, die den moordenaar onbekend moeten zijn. Gelukkig werd hij door een jong mensch zoodanig met een stcen op het hoofd getroffendat hij ter aarde stortle, waardoor het aan eenige andere per sonen gelukte zich van hem meesler te maken cn hem aan de politie over te leveren. Een noodlottig voorval heeft te Dwingelo plaats ge had, dat onder de zeldzaamheden moet gerangschikt worden. Een geacht geneeshcer, de heer A., die gedurig aan kiespijn lijdende was, bezigde dikwijls chloroform, ten einde spoediger te kunnen slapen. Weder door hevige kiespijn aangetast, bezigde hij hetzelfde middel, doch het blijkt dat de ongelukkige te veel chloroform heeft ingeademd, want toon men hem wilde wekken had hij reeds lang den geest gegeven. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat op den huizo de Dunne, te Iler- wen, een ooijevaar 6 jongen heeft uitgebroed, die alien in leven zijn. Aan het Chemnitzer Tageblalt wordt mcdcgedeeld, dat in de binnenkap van den wagon 3de klasse No. 128 van den trein, die des namiddags ten 4 u. 10 min. van Gossnitz te Chemnitz aankomt en ten 5 u. 25 min. naar eerstgen. plaats terugkecrt con nest is met 5 jonge roodstaartjes. Ge durende den broedtijd deed het wijfje geregeld de reis van Gossnits naar Chemmitz cn terug en werd op den lerugkeer door het gaaike met luid gcfluit begroet; thans doen de kleinen de reis alleen. Volgens mededee- hng van de treinbeambten vliegen de ouders den aankomenden trein steeds met voedsel voor de jonge touristen te gemoet. In bet glazen Paleis te Londen is 11. Zaturdag een luisterrijk concert gegeven, dat be- slolen werd door het werken der duizende fonteinen cn een praclitigvuur- werk, waarbij ongelukkiglijk een groote luchlbol op het punt van op te slijgen in brand geraakte en in weinige minuten verteerd was. Het feest werd door ruim 23,000 personen bijgewoond. De prins van Wallis, de kroonprins van Denemarken en verscheidene andere vorstclijke personen vereerden het met hun bijzijn. Naar gemeld wordt, organiseert de dictator van Paraguay op het oogenhlik een leger van 4000 vrouwen, aan welks spits als brigade-generaal zal staan Elisa Lynch, eene Engelsche vrouw en koningin van Paraguay. De Brazilianen doen dit voorkomen als zou het eene gewelddadige recrutering van vrouwelijke soldaten zijn doch waarschijnlijker is het, dat deze vrouwen zich uit cigene heweging onder de vanen hebben gcschaard. Als een blijk van de te Konstanti- nopel heerschende verdraagzaamheid wordt medegedceld hoe aldaar dezer dagen de heilige Sacramentsdag door de Katholieken is gevierd. De pro- cessie is de voorstad Galata doorgclrokkenhegeleid door het korps mu- ziekanlen van bet Turksche ministerie van oorlog en voorafgegaan door een delachcment van des sultans lijfwacht. Voor de versiering van liet Katholieke kerkgebouw waren door een groot aantal Mohammcdaansche huisgezinnen, alsmede door ecnen aanzienlijken Israeliet bloemen en kost- bare voorwerpen geScbonken. Te Wijhe heeft men in de weide van den landbouwer Doornink twee koeijen de achterpooten afgesneden. Da politie heeft alle pogingen in het werk gesteld om de daders op te spo- rendoch tot heden zijn zij nog niet onldekt. In bet laatst van de vorige week had een landbouwer, aan de Beek in de onmiddellijke nabij- heid van het Uddelermeer woonaclitig, een onlmoetirig, die niet van do aangenaamste was, cn tot waarschuwing hier wordt vermeld. Hij wilde namelijk zijn gewoonlijk zeer tammen stier, die ook den arbeid van den trekos vcrrigtte, voor de kar spannen. Als altijd liet de slier zich gc- willig uit den stal halen, maar pas was hij buiten of hij sprong op zij nen meester losnam hem op de horens, wierp hem in de hoogte en drukte hem, weder neergekomen, zoodanig tegen den muur van het huis als zijne sterke krachten maar vermogten. In het begin liet bet zich aan zien, als zoude de ongelukkige er slechts met den schrik afkomen; nu evenwel beginnen aan zijn ligchaam zich teekenen te vertoonen, die alle reden geven tot ernstige bezorgdheid. De prinses van Wallis is den 6 Julij van eene dochler bcvallcn. Beide, moedcr cn kind, zijn wclva- rende. Door de politie te Zulphen is des nachts gevonden cn opgeno- men eene vrouw mot haar kind, die groot gevaar liepen van ellerideom te komen. Zij waren uit een klandcstien huis verstootenwaar zij vroe ger verblijf hadden gehouden, maar waar men haar nu niet langor onder dak wilde hebben. Hieruit blijkt op nieuw hoe verderfelijk zulke holen zijn voor de zedelijkheid des volks in het algemeen cn voor de vrouw in het lijzonder. Wat men al niet kan verstaan onder de leus: vopluis- tering der tentoonstelling." Zoo heeft dezer dagen iemand uit Devcnter aan het gemeenlebesluur van Arnhem vergunning verzocht om op zijn hoofd op den liaan van den grooten loren te mogen gaan staan! Ii> den middag van 1 Julij is te Zaandam aan den Staatsspoorwcg een ernstig ongeluk gebeurd. Eene vrouw had de onvoorzigtigheid terwijl een zand- trein in aanlogt was, zich op of over de rails te begeven, met het nood lottig gevolg dat zij werd overreden cn op de plaats onmiddellijk dood bleef. Aan den ijver der politie te Leiden is het eindelijk geluktzich meester te maken van den persoon van N. M. Perrinvoormalig boek- houder der firma Ilartevelt en Roskesbcschuldigd van medepligtigheid aan bedriegelijke bankbreukcn sedert ruim twee jaren voortvlugtig. Naar men vrij algemeen verzekert, heeft men aan eene dionstbode het geheim zijner schuilplaats aldaar weten te ontlokken. In het laatst der vorige week werd door een politiebeambte te Opeinde als bij toeval onldekt dat cone vrouw, G. N. genaaindzich schuldig maakte aan het ontvreemden van een stuk touw uit eene kast in de schuur van dewed, v. d. B., en dat zij het gestolen voorwerp heimclijk verborg op een stuk land achter de schuur. De politiebeambte hield de vrouw den geheelen dag in het oog en belraple haar, toen zij 'savonds het touw kwam te- rugzoeken. Proces-verbaal cn inheslagneming van het corpus delicti was hiervan het gevolg. Door schaamle cn vrces voor straf gedrevenheeft de ongelukkige, die pas voor vijf weken gehuwd was, zich opgehangen, terwijl haar man en hare moeder afwezig waren. Te Parijs heeft men eene proef genomen met de onderzeesche lamp, uitgevonden door den heer Messager, in tegenwoordigheid van eene kommissie, benoemd door de akademie van wclenschnppcn. Een persoon, gekleed als duiker, ging te water ter diepte van 2 ellen 50 duimen. De lamp gaf in den omtrck van 2 ellen onder water licht, zoodat genoemde persoon den datum en het uur van de proefneming met een diamant op een glas kon schrijven. De lamp hleef drie kwartier onder water, gaf goed licht en brandde nog toen zij uit het water kwam. Het krimineel geregtshof te Posen (Pruis sen) heeft Ferdinand Wiltmanoud 32 jaar, boekhoudcr aldaar, ter dood veroordeeld, welk vonnis, door middel van onthoofding moet worden voltrokken, ter zake van moordgepleegd: 1°. op zijne vier vrouwen. met welke hij van September 1862 tot September 1866 achtereenvolgens gehuwd was; 2°. op zijnen zoon van drie jaren; 3°. op zijne stiefdoch- ter. Eene koorddansetesmiss Victoria, moest den 8 dezer over de Spree wandelen. Te dien einde zijn aan de oevers mastboomen opgerigt van 95 voet Icngle cn daartusschen is de koord, die eene lengte van 800 voet heeft, gespannen die ter wederzijdo met 60 koorden aan an-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2