WEEKBliA D 1868. VAN -j: A AN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. V R IJ D AG 17 J U L IJ. Se gende Jaavgang. Provinciate Staten Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. W E E S H UI S. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 9 tot en met 14 Julij 1868. jOJ ili2 c.^7 HAARLEMMERMEER, PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar. 6.' Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. IN NOORD-HOLLAND. In de vergadering van 10 Julij 1868 is rapport uitgebragt namens kommissieu: bij monde van heer Teding van Berkhout: ten aanzien van de ontwerp-reglementen van bestuur voor den Speketerspolder, voor acht polders onder Sloten en voor de banne Harenkarspelbij monde van den heer de Lange, ten aanzien van de ontwerp-reglementen van bestuur voor den Binnendijkscben-Buitenvelderschen-polder en voor den polder het Uitgeester- en Heemskerkerbroek, en van de voordragten tot wijziging der reglementen van bestuur voor de banne Berk hout, voor het heemraadschap VVormer, Jisp en Nek, voor de bannen Yenhuizen, Zwaag, Hoog- en Laag-Zwaagdijk en Wervershoof, en voor den polder Waard en Groetbij mon de van den heer Asser, ten aanzien der aanvraag om subsidie voor de industrieschool voor vrouvvelijke jeugd te Amster dam; bij monde van den heer Six, ten aanzien der aanvra- gen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onder- wijs, ten behoeve der gemeente Broek in Waterland, Assen- delft, de Zijpe en Oostzaan; bij monde van den heer Stant, ten aanzien van gelijke aanvragen, ten behoeve der gemeenten Ransdorp en Krommenie, en bij monde van den heer Ver- steegkten aanzien van den brief van Gedep. Statenbetref- fende den veetyphus. Yoorts is, bij monde van den heer Rahusen, het algemeen rapport uitgebragt wegens het onderzoek in de afdeelingen van de provinciale begrooling voor 1869 en van andere stuk- ken van financielen aard. Aan Gedep. Stateu zijn tot nader onderzoek gerenvoyeerd 1°. het ontwerp-reglement van bestuur voor den Gemeenschaps- polder; 2°. het adres van eenige landeigenaren onder Ilpen- dam, den wensch inhoudende dat hunne gronden tot een af- zonderlijken polder mogen worden gemaakt; 3°. het adres om subsidie voor het herstel der kerk en de pastorie van de hervormde gemeente te Haarlemmermeer4°. het adres van het bestuur van het Genooischap ler bevordering der koepok- inenling om subsidie. Omtrent het adres van inwoners der gemeente Haarlemmer meer ter zake van door het bestuur dier gemeente genomen maatregelen met betrekking tot het schoolgaan van kinderen, is besloten aan de adressanten te kennen te geven, dat die zaak niet behoort tot de bemoeijingen der Staten. In de vergadering van den 14 Julij zijn vastgesteld of aan- genomen de begrooting van het provinciaal bestuurvoor zoo veel het lijksbestuur is, voor 1869 de rekening der pro- vincie over 1866 die van het gesticht Meerenberg over 1867 en de begrooting van het gesticht voor 1869 de reglementen van bestuur voor den Speketerspolder den biu- nendijkschen-buitenvelderschen polder, de acht polders onder Sloten, en het Heemskerker en Uitgeesterbroek; de voor- atellen tot wijziging der reglementen van bestuur voor de banne Berkhout, het heemraadschap WormerJisp en Nek, de banne Yenhuizen, de banne Zwaag, Hoog en Laag Zwaag- dijk en Wervershoofd, en den polder Waard en Groet. Het ontwerp-reglement van bestuur voor de banne Harenkar spel is aan Gedeputeerde Staten gerenvoyeerd. Na verwerping van twee voorstellen tot wijziging der pro vinciale begrooting voor 1S69, door vermindering van de dnarop voor aflossing van schuld uitgetrokken som, en na verwerping van de op die begrooting voor subsidien ten be hoeve van de eeredienst voorgedragen posten, te zamen ten bedragen van 9000 is genoemde begrooting vastgesteld. Aan het Bestuur der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam is een subsidie verleend van 3000. Op de aanvragen om subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs ten behoeve van de gemeenten Broek- in-WaterlandZijpe, Assendelft, Ransdorp, Krommenie en Oostzaan, is gunstig geadviseerd aan de regering. De vergadering heelt beslotendat nit haar naam aan den provincialen veearts Huffnagel dank zal worden gebragt voor de door hem tijdens het heerschen der veeziekte gedane dien- sten, onder aanbieding van een geschenk in geld van f 600. Als leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bij eerste stemming, herkozenJhr. C. Hartsenmet 36 stem- men (op den heer C. P. van Eeghen waren uitgebragt 28 stem- menop den heer dr. Bucbner 3 stemmen, en op den heer ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAVE BETBEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA G°. te Amsterdam. (TTiterlijk Woensdag.) Asser 1 stem), en de heer mr. J. Messchert van Yollenhoven, met 36 stemmen (op den heer C. P. van Eeghen waren uit gebragt 27 stemmen, op den heer. dr. Buchner 3 stemmen, op de heeren C. F. Quien en J. J. Spaans Jr. elk 1 stem). De vergadering der Staten is daarna in naam des konings gesloten. Agenda voor de Vergadering van Hoofdingelanden te houden op Woensdag den 22 Julij 1868, des morgens ten 10 ure in het Lokaal van Slaats te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Herstelling van de brug aan het Kruisdorp te Haarlem mermeer. 3. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur omtrent het Hulp- fonds. Op den veertienden Julij 1868 zijn Dijkgraaf en Heemraden van den Ilaarlemmermeerpolder voor het eerst vergaderd ge- weest in de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis te Kruisdorp. Het doel was te bezigtigen de brug over de hoofdvaart bij de kruisvaart, welke op dlf oOgenblik herstelling behoeft. Het is gcbleken dat deze brug, om volgens het oude stel- sel weder te worden in orde gebragt, groote kosten zoude veroorzakendie ook bij wijziging van het stelsel ongeveer het dubbele van de oorspronkelijke raming zouden beloopen. Men verneemt dat Dijkgraaf en Heemraden besloten heb- ben eene vergadering van hoofd-ingelanden te beleggen ten einde te beraadslagen over de wijze van herstelling of ver- nieuwing van deze brug. Het is gebleken, dat door de pont, die thans in de ge- meenschap voorziet, dagelijks omstreeks honderd tachtig rij- tuigen worden overgezet, hoewel uit den aard der zaak dit verkeer wordt gemeden. Het is dus te hopendat spoedig en op afdoende wijze in een gemakkelijk middel van verkeer te dezer plaatse zal worden voorzien. Na den afloop der vergadering hebben Dijkgraaf en Heem raden zich begeven naar den Lijnden, ten einde te zien wer- ken de nieuw aangeschafte locomolief van Clayton en Sbutt- leworth, die aanvankelijk wel voldaan heeft. Voor de Christelijke Inrigting, omschreven bij Advertentie in het vorig nummer, is door mij reeds ontvangenvan N. N. 21.60; van Jakoba en Bertha ieder een gulden; van C. B. uit dank-erkentenis 25; van J. v. F. 2.50; uit 's Gravenhagej van X. X. 2 fl. 30 kr. Deze Opgave hoop ik elke week te kunnen vervolgen. E. J. van Wisselingh J. Pz.Predikant. DE EERSTE STEEN. Op Woensdag 8 Julij 1868 was men op Abbenes getuige van eene eigenaardige plegtigheid. Op het terrein van de in aanbouw zijnde derde Protestantsche kerk in Haarlemmermeer wapperde op den morgen van dien dag reeds vroeg de nati- onale vlaghet schoone trio van hemelsblaauw en leliewit en donkerrood: het teekenwaarin Nederland zoo dikmaals heeft overwonnen, ook op zedelijk gebied en geloofsovertuiging, het snoer dat ons beroemd Vaderland zoo innig zamenbindt aan het geliefde vorstenhuis der Nassau's. Door de zorg der werklieden aan het kerkgebouw, dat reeds opgetrokken was tot op de hoogte van het trasraam, was een planken vloer ter plaatse van den voormuur gelegd, en sier- lijk met groen bestrooid. Een net kalkbakje en smaakvolle troffel waren mede voorbanden. Eene groote volksmenigte had zich ten 12 ure kringsgewijze op het plein geschaardtoen, in deftigen optogt, het kerkbe- stuur der Kagergemeente met den Predikant en enkele genoo- digden, Dr, J. P. Heije-, Mevrouw M. M. Heije van Voorst PRIJS DER ADVERTENTieA van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Zeqeleeqt bij elke plaatsing 35 Cent. en het eenig kind van Neerlands geliefden Volksdichtcr heen- leidde naar het terrein yan den kerkbouw. De eerste sleen zou gelegd warden door mejuforouw Sophia Heije. Een sierlijk schootsvel traehtte nan de jeugdige, lievo eerste-steenlegster het voorkombn te geven van een volmaakt metselaar. Een hartelijk woord werd gesproken door den Leeraar, die vervolgens uitnoodigde, om de plegtigheid te verrigten. Dit geschiedde, even ongekunsteld als juist. Wel beantwoordde de metselspecie niet geheel aan de voorschriften van het bestekmaar zij -werd door het werkvolk toch als zeer goed geroemd, althans het gebruik er van droeg de al- gemeene goedkeuring weg. De Secretaris-kerkvoogd sprak daarop een woord van dank voor de vereerende belangstelling ook thans weder in den kerkbouw te Abbenes bctoond. Hij wees er op, dat zulks door het kerkbestuur op Imogen prijs werd gesteld en door ieder weldenkende in deze gemeente. Voorzeker duurzaam zou de goede indruk blijven door deze eigenaardige plegtig heid teweeg gebragt. En mogt het zijn, zoo ging hij voort, dat die indruk in latere jaren verflaauwde, de marmersteen die weldra ter herinnering aan deze blijde gebeurtenis in den voormuur dezer kerk zou geplaatst worden, met de volgende inscriptie: DE EERSTE STEEN GELEGD, den 8sten julij 1S68, DOOR MEJUFVROUW SOPHIA HEIJE, EENIG KIND VAN Dr. J. P. HEIJE EN MEVROUW M. M. HEIJE VAN VOORST die steen zou de blijde herinnering tot in volgende ge- slachten levendig bewaren. Ilij beval de belangstellenden in de bescherming van dien goeden God, die niet woont in tem- pels met handen gemaakt, maar overal waar een rein en lie- vend menschenhart zich openbaart in praktische welgezindheid jegens den naaste. Een warm en waardig woord van Dr. J. P. Heije sloot de plegtigheid. Genoegelijk bragt men verder eeuigen lijd door in de wo- liing van den onderwijzer te Abbenes, die daartoe in overleg getreden was met den Secretaris-kerkvoogd dezer Gemeente en het overig kerkbestuur. Eene teleurstelling was het, dat Burgemeester Amersfoordt en zijne geeerde echtgenoote aan de uitnoodiging tot het feest, door omstandigheden geen gevolg hadden kunnen geven. Men was evenwel hem en haar ten voile gedachtig, en niet min der den mandie door aankoop eigenaar van deze gronden was geworden toen meuschelijke kunst, door den Hemel ge- zegendscheiding gemaakt had in het Haarlemmermeer tus- schen land en water: aan Ds. J. J. van Voorst, wicns schoone bouwhoeve alhier tot in het buitenland bekend is, en die door deze zijne stichting en den aanziqplijken aankoop van gronden als anderzins zich een duurzamen naam heeft gemaakt in de geschiedenis van Haarlemmermeer. Blijve hem aan den avond van zijn leven die kalme rust en blijmoedige stemming, die algemeene hoogachting en waardeering, welke wij hem van onze zijde zoo gaarne betuigen en toewenschen. Alzoo blijve de 8ste Julij 1868 voor de bewoners van Abbenes onvergetelijk. {Ingezonden.) B. GEBOREN Aagje, dochter van J. van Keizerswaard en A. M. Meijer. Gijsbert, zoon van P. Briene en A. Roeland. Cornelia, dochter van B. J. van Graas en M. v. d. Wiel. Markus, zoon van M. Uithoven en M. Romeijn. Ilendrikus, zoon van C. de Wit en M. de Groot. Wilhelmina Petronella, dochter van K. van Tol en N. Burgersdijk. Martha, dochter van J. A. Vreeburg en A. van Gerven. OVERLEDENGuurtje, oud 5 maanden, dochter van A. Doekes en T. Blankman. Machiel, oud 11 maanden, zoon van W. van Andel en J. Branderhout (overleden te Eethen.) Annesia ltenzelaar, ond 79 ja ren, weduwe van J. van Marsbergen (overleden te Aalsmeer.) Klaas, oud 12 dagen, zoon van A. van Duijn cn M. Schaap. Gerardus Jacobus, oud 5 maanden, zoon van N. van Egmond en W. van Lceu- wen. Johanna Frederika van Koten, oud 41 jaren, gehuwd met J. Witte. Dirkje, oud 16 jaren, dochter van A. Verheul en A. van Rooijen. Petrus, oud 17 maanden, zoon van J. Rijke en II. Klaassen. Trijntje, oud 11 jaren, dochter van S. de Greeuw en D. Speur. - Johan nes, oud 3 maanden, zoon van F. J. Wijnhof en M. C. Jansen. ONDERTROUWD: H. Sundag met N. Schaak. GEHUWD: K. Jurriens met N. Boterbloem, J. Ravenshergen met M. van Houten. A. Holleman (weduwnaar) met J. de Vos (weduwe.) K. Kooij (weduwnaar) met A. J. van den Boom. H. van Dongen met C. Thomas.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 1