114 - Landliouw. Gemeng-dc Berigten. 1> tt 0 e s a u b e tt. In den morgen van den 15 Julij 1868 is afgebtaud de boerderij van mevr. Diemont, bewoond door fl ijsbert van der Beek, staande ann den Spieringweg, bij den Vijfhuizenveg. De daarbij staande scliuur is echter bebouden gebleven. Het paard en de wagen van den molenaar van Dijk zijn, bij het gaan uit de pont, welke ter vervanging van de brug aan bet Kruisdorp wordt gebezigdte water geraakt. De iuoleuaar, die ook in het water viel, is er met den scbrik afgekomen. Op den 13 dezerdes morgens ten 8 ure, is in de ring- vaart dezer gemeente, nabij de Lijnden, verdronken Trijntje de Greeuwoud 11 jarendochtertje van S. de Greeuw eu D. Speur, In den namiddag van 12 dezer raakte in den Haarlemmer- hout nabij Haarlem een paard op hoidit bragt aan een kind van omstreeks 4 a 5 jaren zulk een bevigen slag aan het hoofd toe, dat het voor bijna dood werd weggedragen. De berijder, dit ongeluk bemerkendesprong van 't paard, doch viel derwijze, dat het dier over bem heenging; de man beeft evenwel geen letsel bekomen. De Kon. Ned. Tuinbouw-Maatschappij Linnaeusin de Watergraafsmeer nabij Amsterdam, beeft aaugekondigddat nldaar voordragten met de zon-mikroskoop door den heer de Beucker zullen worden gehouden. Wjj twijfelen niet of ieder, die daarloe in de gelegenheid is, zal van deze zeldzame ge- legenheid gebruik maken om deze even aangename als leer- rijke voordragten bij te wonen. De uitmuntende mikroskoop, waarmede de beer de Beucker vverkt, gceft de voorwerpen 170,000 maal vergroot terug, waardoor een effekt verkregen wordt dat aller verwacbting overtreft. Een haar wordt ver- toond ter dikte van 1 ned. elde huidtnondjes van planten- bladenwaarvau 10,000 tot 70,000 op een gewoon bind voorkomen, ziet men ter grootte van I ned. el in doorsnede, en plantencellenwaarvan 10,000 in eene kubieke streep gaan, ziet men 1J ned. el groot. an bet bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw is bij den ge- meenteraad van Haarlem berigt ingekomen, dat bet voornemens is, ter gelegenheid der van zijner.tvvege op 7 Sept. aanstaande te houden tentoonstellingeene harddraverij van pnarden te doen plants bebben, met verzoek, om die harddraverij op den Dreef te mogen houden en eene subsidie van minstens f 600 van stadsivege te ontvangen. B. en IV. bebben voorge- steld eene subsidie van 600 te verleenen doch het toestaan van die someu zelfs van elke bijdrage voor het geuoemde volksvermaakheeft bij verscheiden leden bezwaar ontmoet. Een voorgesteld amendement, om de bijdrage op/400 te bepalen, eh daarna een amendement, om 500 toe lestaau, zijn verworpen met 11 tegen 8 steminenzoo ook bet voor- stel, om eene subsidie van 600 te verleenen, weshalve bet gedane verzoek is afgewezen. Bij de afdeeling Uoorn en omstreken der Hollandsche Maatseliappij van Landbouw bestaat lict voornemenom in den loop van dit jaar te lloorn eene tentoonstelling te hou den. Zij heeft uitnoodigingen gezouden aan de naburige af- deelingen om daaraan deel te nemen. Naar wij vernemen bebben Enkkuizen en Medemllik bunne adhaesie aan dat plan gegeven, en zal de tentoonstelling door deze drie afdeelingen gehouden worden in de maand September. Het gemeentebe- stuur le Hoorn geeft belangrijke ondersteuning en de benoo- digde lokalen terwijl op de lijstendie ter inteckening bij belangstellenden om hijdragen in de verschillende gemeenten circulerengoed geteekend wordt. De korainissie tot regeling is reeds ijverig werkzaam. Het Kon. Zodl. Hot. genoolschup tan acclimalalie te 's Gravenhage zal 19, 24 en 21 Sept. op zijn eigen terrein eene tentoonstelling van pluimgedierte houden. Er worden voorloopig 427 prijzen uitgeloofd, als: 7 gouden100 zil- veren, 165 bronzen medailles en 165 getuigschriften. Berigten van Capelle (Langstraat) dd. 10 Julij houden het volgende in: Ofschoon de langdurige droogte veel nadeel doet aan de weilanden, kan men dit zoo niet opmerken bij de veldgewassen. De rogge is zeer zwaar en zal, naar bet zich laat nanzieneen voordeeligen oogst opleverenmet welken oogst men op de hooge landerr in de volgende week een begin zal maken. De boekvveit, die niet door de vorst heeft geledenstaat mede schoon te velde, en ook de late aardnppelen staan over het algemeen naar wensch. De vroege daurentegen blijven klein van stuk, doch zijn van uitmun tende kwaliteit." Uit Znid-Beveland wordt gemeld: „Zuid-Beveland, bet land der belofte van den landbouw, draagt allerwege het witte kleed des oogstes, en de buitengewone droogte doet den veldarbeid met spoed geschieden; de dorsching van bet koolzaad is veelal reeds afgeloopen. Ofschoon het onverander- lijke weder den geregelden gang van den landbouw in de hand werkt, wordt de beboefte aan regen groot, zelfs drin- gend gevoehl. De weiden ziju verdord en het gebrek aan drinkwnter voor menschen en vee is nijpend; de te velde staande gewassen ondervinden eene gedwongene rijpwording, dat niet dan schadelijk voor beschot en hoedanigheid kan zijn. Binnen weinige dagen is de tarwe-oogst daar en zelfs de paardeubooueu onldoen zich reeds van het blad. Terwijl deze toestaud alzoo niet zeer guustig isondeivinden de aard nppelen nog zeer weiuig de gevojgen van de zich bier en daar vertoonende ziekte. De smaak is overheerlijk en bet be schot tamelijk goed droogte schijut voor dat gewas verkies- lijk te zijn." In een der kassen van den Hortus Bolanicus te Lei den zijn tijdelijk bij elkander geplaatst een aantal planten uit warmere gewestendie wegens bare eigenschappen belang- rijk zijn en bekende producteu leverenals: thee, koffijsui- kersago, arrowroot, caoutchouc, vezelsloffenenz. Ten gerieve vau bezoekers is dit, bij den wetenschappelijken naam, tevens op de etiquetten uitgedrukt. Ook is men thans in de gelegenheidaan diezelfde inrigting een fraai exemplaar te zien van Nelumbium Speciosum Willdde bekende lotus, waarvau de afbeelding zoo veelvuldig op Indische monumen- ten wordt aangetroffen. De beste tijd om haar te zien is voor den middag. Den 7 Julij werd de eerste partij koolzaad groot on- geveer 35 lasten, te Groningen aan de beurs te koop aan- geboden. Ofschoon van uiteenloopende kwaliteit, was het voor het grootste gedeelte droog. Doch er was wcinig kooplust. Uit Kampen meldt men, dot in de omstreken aldaar de landerijen door de steeds aauhoudende droogte zoo ongunstig staan, dat, als er niet spoedig regen valt, bet vee op de weiden geen genoegzaam voedsel kan vinden en men tot an- dere voedingsmiddelen zal moeten overgaan. Met het nage- was of bet zoogenaamde etgroendat veeltijds beduidend mag heelen, is bet vooruitzigt thans treurig. Over den invloed der aanhoudende droogte in Engeland begint men algemeeu te klageu. Het heerlijk weidegroen is geheel verdwenen, en zelfs in de zoo zorgvuldig onderhouden parken is al het gras verdord. De bronnen houden op te vloeijen; de beeken zijn verdroogden over de veelal zoo kale straatwegen ligt thans allerwege eene dikke laag stof. Sedert April is er nergens noemenswaardig regen gevallen. Vooral In de graafschappen die verleden jaar als door vee- ziekte besmet stonden aangeteekend, heerscht veel nood. Van daar dat de veestapel door het gebrek aan water veel te lijden heeft, en bet hier en daar een raadsel is, hoe de boe- ren huune pacht zullen kunnen opbrengen. De minister van binnenl. zakengelet op art. 3 van het koniuklijk beslui t van 9 Junij 1827 \Stsbl. N°. 55), en zijne beschikking van 17 daaraanvolgendeheeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee opgeheven voor de gemeente IJsselstein, met ingang van 10 Julij 1868. In vole jaren bebben de steenbakkerijen tangs den IJssel het niet zoo drok geliad als tegenwoordig. Door den aanbouw van vele nieuwe hui- zenen op enkele plaatsen van geheele straten, is er zoo veel vraag naar gebakken steenen, dat de fabrieken moeile bebben met de dagelijksche hestellingen gelijken tred van aflovering te houden. In London had de hoofdkommissaris van politie last jrgeven om alle zonder muilband loo- pende honden te vatten, en indien binnen drie dagen de cigenaar niet opkwam, ben te verkoopen; 1273 honden, die geene koopers konden vinden, werden gedood en deze slagting heeft den toorn van zeer velen opgewekt. Veeartsen en zij, die met honden vertrouwd zijn, schrijven in de dagbladen dat bet muilbanden der honden in het warme saizoen de grootste dwaasheid is. Het verhindert de arme dieren in de warme dagen hunne long te koelen, en de statistiek leert dat oneindig moer gevallen van hondsdolheid voorkomen in den winter dan in de zooge naamde hondsdqgen. In Turkije en andere warme landen komen nimmer gevallen van hondsdolheid voor. In den loop van den avond van 9 Julij geraakte een knaapje van 9 5 10 jaren te Weesp achter in een slootj op zijn hulpgeroep kwam de heer H. A. Velhake, instituteur al daar, die zich in de nabijheid bevond, aansnellen; het kind was reeds in zinkenden staat, zoodat do heer Vethake nog slechts een hand bespeur- de. Zonder zich van eenig kleedingstuk te ontdoen sprong hij onmiddel- lijk in het water en had het gcluk het knaapje le redden, hetwelk an- ders een wissen dood was te gemoet gegaan. Vrijdag avond jl. is er brand ontstaan in de kelders van het Pavilion no. 12 der Centrale hal te Parijs, waar kaas, boter en groenten lagen. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat weldra de geheele ruimte in lichtelaaije vlam stond. De ontzaggelijke hoeveelheden boter smoltenen in weinig oogenblikken vormden zij een ziedende mas'sa, die een voet hoog den grond bedekte en een zoo vreeselijken heeten walm verspreidde, dat ieder, die de in- gangen naderdeademloos werd. Van alle kanten kwam hulp, militai- ren daagden op, brandspuiten uit alle wijken rukten aan, en honderden grootc valen, uit welke bij dag water over de straat wordt gesproeid, werden aangevoerd. Ongeveer een uur was men met blusschen bezig ge- weest, toen plotseling een deel van het gewelf met een oorverdoovend ge- kraak inslortte, en een aantal pompiers en andere personen werden on- der het puin bedolven. Verscheidene kvvamen levend weder naar boven, doch men weet reeds dat twee menschen gedood en vijftien verwond zijn. Ten 1 ure na middernacht was men den brand meesler, en ten 2 ure was alle gevaar geweken. De hitle was zoo verschrikkelijk (70 gr.) dat vele vensterruiien van de huizen nabij de hal sprongen. Een bonle menigte bevond zich in en om de hal, te midden waarvan men het gejammer lioorde der dames de la halle, ten getale van ongeveer 150, die bijna alles verloren hebben wat zij bezalen, daar zij niet tegen brandschade verze- kerd warcn. De schade, hierdoor veroorzaakt, wordt begroot op 150,000 gulden voor de koopvrouwen en op 300,000 gulden voor de slad. In de straten van Londen is het tegenwoordig nog alles bebalve veilig. Sinds bet begin der vorige week hebben niet minder dan 24 aanrandin- gen op dc openbare straat plaats gehad. Schier al deze diefstallen wor den op dezelfde wijze gepleegd. De misdadiger geeft den aangevallene onverhoeds een harden slag en gaat met diens portefeuille of horologie op den loop. Meeslal is het slag(offer derwijze geschrikt, dat de dief verdwenen is, voor dat hij iets doeu kan. Het geven van fooijen aan bet dienstdoend personeel van het liuis, waarin men, daarloe uitgenoo- digd, het middagmaa! of het soupd heeft gebruikt, is eene zonderlinge manier om te betalen voor dalgene wat zoogenaamd kosleloos was aange- boden. Onlangs nam een heer deel aan een diner bij lieden, die op zeer grooten voet leefden. Hij gaf zijn wandelslok en zijn hoed, waarin bij zijne handschocnen wierp aan een der lieverij-bedienden in bewaring. Na afloop van het diner huiswaarts willende keeren, kwam hem een he- diende met den wandelslok le gemoet; hij gaf een gulden. Een ander kwam met deu hoed aandrngenhij gaf hem tamelijk onwillig ook een gulden. Een derde kwam tuen met de handschoenen aanslepenmaar de man zci kalm: »Hou jij die handschoenen maar, vrindje! zij zijn mij geen gulden waard.In den avond van den 10 dezer had te Nijmegen een treurig voorval plaats. G. H.op de ijzergieterij van den heer Thomas- sen werkzaam zijnde, had het ongeluk met Let hoofd tusschen de ma chine te komen, zoodat bij oogenbiikkelijk den gcest gaf. Een klecr- maker te Briissef heeft een aardige poets gespeeld aan een regter daar ter slede. Hij had namelijk een jus van dien heer moeten verstellen en dieii na eenige dagen teruggebragt met een kwitantio van drie franks voor het werk. De meid van den regter wilde den jas wel aannemen, maar zeide dat de kleermaker om het geld maar eens terug moest komen. Deze wilde hiervan niets wcten, nam den jas weer mede en kwam den volgen- den dag en den navolgenden dag nog eens terug, maar kreeg helzelfde antwoord. Dit verdroot hem ten laatste en hij ging naar de hank van lee- ning, het zich drie franks op het kleedingstuk goven en zond hot pand- briefje aan den regter met het volgende briofje er hij: »Mijnheer! Uw moid heeft mij lang genoeg laten loopen om het geld; gij kunt nu zelf ook wel eens om uw jas loopen." Te Dinlher heeft een vreesclijk ongeluk plaats gehad. De 17-jarige dienstknecht van den landbouwer L. van Eert had de onvoorzigtigheid een geweer, dat in de huiskamer stond, in lianden te nemen, en onwillekeurig, (niet wetende dat het geladen was), op de 17-jarige dienstmeid van denzelfden landbouwer aan te leg- gen, den haan van het geweer over te halen en haar tegen het hoofd te scliieten, hetwelk geheel-en al verbrijzeld werd, zoodat zij onmiddellijk dood nederviel. De groote hitle, welke don zomer van dit jaar ken- merkt, wordt toegeschreven aan de zeer oostelijke rigling, welke de golf- stroom heeft genomen, aldus noemt men een magtigen stroom water, welke onder de tropischo zon heet is geworden in de golf van Mexico en het water onzer noordelijke zceen verwarmende zeer grooten invloed heeft op de lempcratuur. Maar met de warmtc heeft deze golfstroom nog an dere geschenken medegebragt. Tropiscbe zee-wier diijft overal in het Engelsche kanaal en vele haaijen verjagen de visschen en vcrschrikken de zwemmers aan de Engelsche kust. Deze zeemonsters schijncn bij bon- derdtallcn in bet kanaal le zijn gekomcn en de Daily Telegraph zegtdat bet baden in zee bij bet eiland Wight, een even gevaarltjk werk is ge- worden als parelvisschen op de kust van Ceylon, waar de ondcrnemende visscher allijd een schcrpgepunlcn slok medeneemt, om dien dwars in den bek van den haai te slooten, wanneer bij dczen opent om zijn prooi te verslinden. In Italie komt thans meer en mecr de Franscbe mode in zwang, om jonge kimleren te besleden bij eene min op het platteland. Een aunzienlijk beer te Florence zond ook zijn kind naar een naburig dorp, maar toen hij eenigen tijd later kwam om ziclt van de goede behandeling te vergewissen, vond bij, in plaats van het meisje, dat bij bestecd had, een knaap. De min wilde bem eerst nog opdrmgen, dat zijn kind een jongen was geweest, maar kwam al spoedig tot de hckentcnis van bare scbuldj zij bad, ten oinde dubbel voordcel te trekken, bet kind in bet vondelinghuis gebragt en zich den volgendcn morgen als zoogster aange- meld. Men bad haar ccbler, in plaats van het door haar te vondeling ge- legdc kind, zooals zij hoopte, een ander, en wel een jongen, ter ver- pleging gegeven. De vader begaf zich lerstond naar bet vondelingsbuis ten einde zijne dochler op te sporcn; maar bet ongeluk wilde, dat dien nacht, waarin de min haar misdrijf pleegde, nog een meisje was ncder- gclegd. Kenteekenen bad bet kind niet, en nu moest de vader kiczen tusschen zijn eigen kind en dat van een onbekende. 0m zeker te wezen dat bij zijne cigene dochter kreeg, nam bij nu bcide kinderen aan en zijne echtgcnoot was bij zijne tehuiskomst niet weinig vcrwonderd, twee kinderen te mogen opvoeden in plaats van bet eene, dat zij aan vrcemde zorg bad .tocvertrouwd. In zekere stad van ons vaderland woont een koopman, die gewapend is met een goweldig langen neus. Dat ligcbaams- deel is bij hem zoo buiten alle proportie outwikkeld, dat bij er den bij- naam van »de Ncus" door verkregen beeft. Gelukkigcrwijzc gckscheert bij er zelf mee en is bij niet mecr in zijn scliik, dan wanneer bij iemand tegenkomt, die eveneens met een fcrmen voorgevel versierd is. Zooont- moette hij eens in een gezelscliap een Domine, wiens neus bijna met den zijnen kon wedijveren. - Nu, Domind - zoo sprak hij dczen toe - ik zie met genoegen dat gij ook tot de langc-neuzen kompagnie beboort. - Juist- antwoordde de ander - en het doet ine ontznggelijk veel pleizier den kom- mandant van ons corps mijn komplimcnt le kunnen maken. Mijnheer, de Redacleur van het Weekblad van Haarlemmermeer Naurdien uw Weekblad hoofdzakelijk in het licht versckenen is om aan de belangen der gemeente Haarlemmermeer bevor- derlijk te zij'n, zoo zult u wel de goedheid wiilen hebben een plaatsje in uw blad in te mimen voor de onderstaaude bescbouwingen van een dorpsbewoner in Haarlemmermeer, over hetgeen aan den bloei en de welvaart der gemeente zij'ner inwo- ning bevorderlijk zou kunnen zijn ten einde meer algemeen gekend worde de oorzaak waardoor in Haarlemmermeer bij voortduring het gewenscht vertier in zaken en vandaar ook eene gehoopte welvaart blijven ontbrekende misdeelde toestaud namelijk dier gemeente met het algemeene verkeer. De gemeente Haarlemmermeer is de grootste gemeente van Nederland in uitgestrektheid evenarende het eiland Walcheren waarop men - behalve vier steden - verscheidene bloeijende dorpen vindt. Te Haarlemmermeer vindt men daarentegen maar de beginselen van twee kerkdorpen en eenige buurten of nederzettingen aan den ringdijk en op sommige hoeken van wegen. De aanleg voor de twee bedoelde dorpen heeft men zoo diep in het droog gemaakte Haarlemmermeer gebragtdat men van daar ongeveer een uur gaans van bet naaste punt aan den ringdijk verwijderd is. Nu liggen die dorpen wel aan de boofdkanalendie in deze gemeente gegraven zijnmaar die boofdkanalen bebben geen gemeenscbap met de wateren buiten die gemeenteen hebben dus bijna geen ander nut dan dat zij dienen als waterberging voor den Haarlemmermeerpolder. Elders, waar geen kanalen zijn, worden die met opofFering van enorme kosten daargesteldten einde aan de algemeene welvaart bevorderHjk te zijn in Haarlemmermeer zijn kanalenmaar door bunne afgesloten- beid voor bare welvaart zonder eenig doel. Steden en dorpen ziet men als van zelve verrijzen op die plaatsen, welke, hetzij door bevaarbare wateren, hetzij door spoorwegen, met andere steden en dorpen eene goede gemeenschap en een gewenscht verkeer bezitten en steden en dorpenwelke die gemeenschap en dat verkeer verliezenziet men kwijnen en van hunnen vroegeren luister en welvaart ontdaan. Daarom zullen ook de dorpen in Haarlemmermeer, zoolang van daar geene gemeenschap te water of met spoorwegen naar buiten bestaatin eenen kwijnenden toestand blijven verkeeren. Wanneer daarentegen die water- of spoorweg-gemeenscbap aldaar bestond, is het ontegenzeggelijk dat die dorpen al spoedig in welvaart en in bloei zouden toenemengelijk ook de landbouw en veeteelt in die gemeente daarmede ten hoogste zouden zijn gehaat, naardien dan toch in de beide dorpen (dit is mede onwedersprekelijkmet goed gevolg zouden kunnen worden gehouden wekelijkscbe graan-vee-boter- en kaasmarkten iets dat handelaars, landbouwers en veehouders daar moet benenlokkenen zelfs de eersten moet doen besluiten zich in die dorpen te gaan vestigen en aldaar pakhuizen en bergplaatsen te stichten al hetwelk ook de am- bacbtsHeden en anderen die van en door de nijverbeid bestaan zal over- balen om hunne woonplaatsen in die dorpen te nemen en daardoor mede de welvaart en den bloei der gemeente te komen bevorderen. Er zijn alzoo twee zaken aan te wendendie noodzakelijk den bloei en de welvaart der gemeente Haarlemmermeer moeten bevordferen, en die zijn: of in den ringdijk om den Haarlemmermeerpolder te maken een of meer schutsluizen waardoor de daarin bestaande kanalen en vaarten gemeenschap erlangen met bet vaarwater daarbuiten of langs de dorpen in de gemeente Haarlemmermeer spoorbanen aan te leggen in verbinding met de spoor wegen buiten de gemeente. Iteeds vier jaren geleden heeft de voor dc belangen zijner gemeente zeer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1868 | | pagina 2